Џуји

    во

    На списокот на најголеми градови на „Бизнис инсајдер“ се наоѓаат 19 градови, кои во некој момент во историјата имале најмногу жители на светот. Листата опфаќа период од 7000 година пред новата ера до денес. Со текот на времето, градовите станувале се' поголеми, па така пред 9.000 години, Чатал Хојук со 1.000 жители бил најголемиот град на светот, додека Токио денес има 38 милиони жители. Чатал Хојук, 1.000 жители во 7000 г.пр.н.е. Многумина сметаат дека Чатал Хокук, во Турција, е првиот град на светот. До 6500 година пр.н.е. веќе имал 3.000 жители, што во тоа време било импресивна бројка. Се состоел од стотина куќи од кал на два рида. Било толку тесно, што луѓето оделе преку покривите, а не на улици. Градот имал развиена култура, што го потврдува ѕидното сликарство, фигурички и наоѓалишта кои сведочат за обредите на погребување. На еден ѕид е откриена слика која е прогласена за најстара мапа и најстара слика на пејзаж на светот. Тел Брак, 4.000 жители во 5000 година пр.н.е. Градот во Сирија бил еден од ...
    | | веќе видена

    Формула 1 е секако елитен автомобилски натпревар, но секоја сезона во овој спорт се наоѓаат и оние кои со своите возачки способности далеку заостануваат зад најдобрите, а во тимот се или поради богатите спонзори зад себе, или поради старата слава со која и денес живеат. Во последните 10 години во трките на Формула 1 имавме можност да ги видиме мајсториите на големите возачи како Михаил Шумахер, Фернандо Алонсо, Луис Хамилтон, Кими Раиконен, Хуан Пабло Монтоја, Себастијан Ветел и Џејсон Батон. Но, секоја година на стартот беа и оние за кои се прашувавме што воопшто бараат во елитен автомобилски натпревар. Сакон Јамамото, Џуји Иде, Кристијан Алберс, Тиаго Монтеиро, Нараин Картикјан, Золт Баумгартнер, Џанмарија Бруни, Ралф Фирман, Алекс Јанг... се само некои од имињата на кои само најголемите вљубеници во овој спорт можат да се сетат, со оглед на скромните настапи кои ги имаа, за на крајот да „излетаат„ од Формула 1, а ги заменуваат други исти такви. Оваа сезона повторно имаме неколку за кои се прашуваме кој им ...
    | | веќе видена | слични