Џуџуан Кули

    во

    Обезбедување на пласманот на фајналфор-турнирот во Еврохолд Балканската лига е целта која сака да ја оствари Фени Индустри на денешното гостување (почеток 18 часот по македонско време) во романскиот град Таргу Муреш. Кавадарчани со победа во арената која популарно во Романија ја нарекуваат „Џунгла“ поради атмосферата која често ја создаваат навивачите на Муреш, ќе си обезбедат трет фајналфор по ред во БИБЛ-лигата. Единствениот македонски претставник во регионалното натпреварување е лидер во групата Б со биланс од 5 победи и еден пораз. Втор е црногорскиот Морнар кој има скор 4-2, а својот нареден меч го игра на 22 февруари дома против Рилски Спортист. Математиката е јасна. Фени ќе го освои првото место ако добие барем еден од преостанатите два меча до крајот на регуларната сезона, или ако Морнар загуби еднаш во двата дуели што треба да ги одигра. Првото место во групата носи директен пласман на фајналфорот, додека вториот и третиот од двете групи ќе разигруваат во четврт-финале за да обезбедат место на ...
    сите 11 | | | веќе видена