Џуџепе Меаца

    во

    Фаворитот број еден во најквалитетното натпреварување е поразен во Милано и тоа со два гола разлика без да ја затресе противничката мрежа, што му се случува по вторпат сезонава во 40 одиграни натпревари. Галатасарај ремизира со Шалке Изненадување на Сан Сиро, реми во пеколниот Истанбул. Милан ја „расипа“ гол-машината на Барселона во најквалитетното клупско фудбалско натпреварување Лигата на шампионите (2-0), а освежениот Галатасарај ремизира со Шалке (1-1). Неизвесноста кој ќе патува во четврт-финалето останува да лебди до реваншите закажани за 12 март во Барселона и Гелзенкирхен. Покрај убедливата победа на Милан, кој се бори за место во италјанската Серија А, што во новата сезона ќе му овозможи настап во најквалитетното натпреварување, изненадувачки за фудбалската јавност одекна епилогот што Барселона не постигна гол. Ова ~ се случува по вторпат сезонава во 40 одиграни официјални средби. Од Барселона сезонава се одбрани само Бенфика во групната фаза од ЛШ (0-0). До овој натпревар нескротливиот Меси и ...
    сите 18 | | | веќе видена

    Актуелниот првак на Италија, Интер ја продолжи импресивната серија победи по смената на кормилото на клубот. Бразилецот Леонардо успеа да го разбуди шампионот кој ја забележа третата победа во лигата,четвртта воопшто. Жртва на “нероаѕурите“ беше Болоња која од “Џуџепе Меаца“ си замина со полна мрежа. Станковиќ ја отвори серијата, ја продолжи Милито, а ја заокружи Ето со два погодоци. Почесниот гол беше дело на Хименез. На воведниот натпревар Наполи и Фиорентина ремизираа 0-0. Резултати : Наполи - Фиорентина 0-0, Интер - Болоња 4-1 Утре играат : Каљари - Палермо, Јувентус - Бари, Катанија - Киево, Бреша - Парма, Чезена - Рома, Лацио - Сампдорија, Џенова - Удинесе, Лече - Милан. Табела : Милан 40, Наполи 37, Лацио 34, Рома 32, Интер 32, Палермо 31, Јувентус 31, ....
    сите 23 | | | веќе видена