Џученг

    во

    Во провинцијата Шандонг во Кина пронајдени се над 3.000 отисоци од стапала на диносауруси, стари околу 100 милиони години. Кинеските научници соопштија дека во провинцијата Шандонг на истокот од земјата, откриле повеќе од 3000 отпечатоци од стапалки и прсти на диносауруси, стари околу 100 милиони години. Отпечатоците на најмалку шест видови на диносауруси, сите насочени во ист правец, биле пронајдени во областа Џученг. Експертите сметаат дека отпечатоците се стари повеќе од 100 милини години, а упатуваат на миграција или панично бегство од предатори. Фосилите се пронајдени на 30 локации околу Џунчег, заради што го доби прекарот ’Градот на диносаурусите’. Научниците велат дека откритието е многу необично, бидејќи бројот на отпечатоците е многу голем. Отпечатоци на прсти, долги од 10 до 80 сантиметри , припаѓаат на различни видови на диносауруси, вклучувајќи и гигантски видови како што се тираносаурусот и хадросауридот.
    сите 2 | | | веќе видена