Џуче

  во

  Политиката на оваа земја ја следи идеологијата на Џуче, чиј основен концепт е самоиздршката на општеството. Оваа идеологија е опишана од некои извори како „наследно диктаторство“со изразен култ кон личноста на Ким Ил Сунг, основачот на ДНР Кореја и прогласен за Вечен претседател на државата. И се додека спомнувањето на името на оваа азиска држава асоцира на конзервативност, фотографиите во продолжение ќе го сменат вашето мислење. Кога влегуваат во главниот град Пјонгјанг, посетителите поминуваат под „Arch of Reunification“. Тоа се две жени кои ја симболизираат визијата на Ким II Сунг за соединување на двете држави, Северна и Јужна Кореја. Споменикот на „Работничката партија“ каде се организираат тури за сите посетители. Панорама во центарот на градот која е најголемата напуштена зграда во светот. „Juche Tower“ високата кула која се наѕира над реката Теадонг. „Manyongdae Children’s Palace“ е импресивно издание во центарот на градот. Голем дел од архитектурата во Кореја е со цел да се оддаде почит кон лидерите ...
  сите 186 | | | веќе видена

  Која година е? Прашањето не е така едноставно како што звучи. Се е релативно. Луѓето направиле календари за мерење на времето, но времето е краткотрајно, не може да се фати, а одбројувањето не може да се означи. Овде започнува компликуваното. Како да се пронајде почетокот? Од кога да сметаме? Различни земји користат различни календари. Многу календари постојат и денес, а постоеле и низ годините, но дури и тие може да ја почувствуваат сета релативност и минливост на времето. Во сите делови на светот не бе ш е 2017 година, ниту сите луѓе ја дочекуваа 2018 година. На Тајланд е 2561 година На Тајланд 2018 ќе биде 2561 година. Официјално Тајланд живее според будистичкиот лунарен календар во кој хронологијата почнува од моментот кога Буда постигнал Нирвана. Меѓутоа тие исто така го користат Грегоријанскиот календар. Разликите често се направени за странци, а датумите на производите и документите се напишани според овој календар. Будистичкиот календар се користи во Шри Ланка, Камбоџа, Лаос и Мјанмар. Во Етиопија ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Северна Кореја во петокот изведе ново лансирање на балистички проектил, кој прелетал над северниот јапонски остров Хокаидо кон Тихиот Океан, објави јапонската влада преку системот за итни случаи J-Alert. Поради севернокорејското лансирање на ракетата, жителите од североисточниот дел на Јапонија се повикани да се засолнат во цврсти објекти и подземни простории. Покрај, тоа граѓаните се замолени да пријават во полицијата за евентуален пад на фрагменти од проектилот. Според првичните информации, ракетата паднала околу 2.000 километри источно од ‘ртот Еримо на островот Хокаидо, соопшти на вонредната прес-конференција генералниот секретар на кабинетот на министри на Јапонија, Јошихиде Суга. Од своја страна, две јапонски воздухопловни компании „All Nippon Airways“ и „Japan Airlines“ објавија на своите сајтови дека новото севернокорејско лансирање не влијаело врз домашниот и меѓународниот сообраќај. Засега нема процени за тоа каков тип проектил станува збор, ниту за тоа каде паднал или за евентуални штети. На 29-ти ...
  сите 275 | | | веќе видена

  Севернокорејскиот државен комитет објави во четвртокот дека Северна Кореја со своето нуклеарно оружје ќе ги „потопи“ Јапонија и ќе ги сведе САД „на пепел и темнина“ поради тоа што овие две земји ја поддржаа најновата резолуција на Обединетите нации со кои се заоструваат санкциите против Пјонгјанг. Корејскиот азиски-пацифички мировен комитет, државна агенција којашто се занимава со надворешните односи на Северна Кореја и со пропаганда, исто така, повика на распуштање на Советот за безбедност при ОН, кој го прогласи за „оружје на злото“ составено од корумпирани земји со коишто управуваат САД. „Четирите острови од архипелагот треба да бидат потопени во море со нуклеарните бомби на Џуче. Јапонија веќе не треба да постои покрај нас“, наведува Комитетот во соопштението коешто го цитира службената новинска агенција KCNA. Под терминот Џуче/Чучхе (Juche – англиски) се подразбура државната идеологија на Северна Кореја коајшто ги комбинира марксизмот и национализмот, а ја осмислил основачот на оваа комунистичка земја, ...
  сите 202 | | | веќе видена

  Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот германски колега Зигмар Габријел ја осудиле активноста на Северна Кореја на полето на тестирање нуклеарни и ракетни технологии, потврдувајќи ја својата посветеност на воведувањето резолуции од страна на Советот за безбедност на Обединетите нации, соопштило Министерството за надворешни работи. Севернокорејската државна агенција во четвртокот се закани дека ќе го искористи нуклеарното оружје за да ја „потопи" Јапонија и да ги срамне САД до „пепел и темнина" затоа што ја поддржаа резолуцијата и санкциите на Советот за безбедност на ОН заради нејзиниот последен нуклеарен тест. Азија-Пацифичкиот комитет на Пјонгјанг, кој се занимава со надворешните врски и пропаганда на Северна Кореја, исто така, повика за распад на Советот за безбедност, кој го нарече „алатка на злото“ составен од земји „подмитувани со пари“ кои делуваат по наредба на САД, пренесе Ројтерс. „Четирите острови на архипелагот треба да се потопат во море со нуклеарната бомба на Џуче. ...
  сите 182 | | | веќе видена

  Шведски стартап создаде фасцинантно искуство во виртуелна реалност со цел да ја пополни празнината за тоа како изгледа секојдневниот живот во главниот град на најзатворената држава. Иако изгледа како обично видео во 360 степени, со платформата SceneThere корисниците ја имаат можност да комуницираат со видеото и да останат во тој свет подолго време, односно да истражуваат со свое темпо. „Ние сме заинтересирани во видеа во 360 степени. Тие се одличен медиум за да се истражуваат неверојатни места – не ја „врамуваат“ реалноста, туку всушност се оди и се гледа тоа што е таму. Но, ограничени се“, вели Маркус Олсон , ко-основач и извршен директор на шведскиот стратап SceneThere. „Досега не беше возможно да се смени позицијата на камерата, тоа беше оставено во рацете на режисерот. Ние им даваме шанса на луѓето да одат наоколу и да истражуваат сами“. Од врвот на кулата Џуче во Пјонгјанг, корисниците можат слободно да шетаат низ Мансу Хил, каде статуи од Ким Ил-сунг и Ким Џонг-ил високи по 22 метри доминираат со ...
  сите 69 | | | веќе видена

  Северна Кореја е во моментов актуелна поради ракетното вооружување, што и инаку ја прави актуелна во медиумите од време на време. Но, северната половина на Корејскиот полуостров е приказна сама за себе по многу работи. Дали сте знаеле дека таа има сопствена временска зона? Или дека карактерот на човекот можете да го дознаете преку неговата фризура? Колку е часот? Од август 2015-та, Демократската Народна Република Кореја има сопствена временска зона. Воспоставено беше „Пјонгјангско време“ што всушност е UTC+8:30 и се смета како искоренување на оставштината од времето на јапонскиот колонијален период. Ова не е единствената разлика што се однесува до сметањето на времето. Имено, Северна Кореја користи сопствен Џуче календар, кој во е во суштина исти како и Грегоријанскиот, со една разлика, како прва година е земена годината на раѓање на славниот основач на државата, Ким Ил Сунг, односно 1912-та. Висина Севернокорејците родени по војната на полуостровот пониски се за околу 5 сантиметри од своите претходници. ...
  | | веќе видена

  Северна Кореја е во моментов актуелна поради ракетното вооружување, што и инаку ја прави актуелна во медиумите од време на време. Но, северната половина на Корејскиот полуостров е приказна сама за себе по многу работи. Дали сте знаеле дека таа има сопствена временска зона? Или дека карактерот на човекот можете да го дознаете преку неговата фризура? Колку е часот? Од август 2015-та, Демократската Народна Република Кореја има сопствена временска зона. Воспоставено беше „Пјонгјангско време“ што всушност е UTC+8:30 и се смета како искоренување на оставштината од времето на јапонскиот колонијален период. Ова не е единствената разлика што се однесува до сметањето на времето. Имено, Северна Кореја користи сопствен Џуче календар, кој во е во суштина исти како и Грегоријанскиот, со една разлика, како прва година е земена годината на раѓање на славниот основач на државата, Ким Ил Сунг, односно 1912-та. Висина Севернокорејците родени по војната на полуостровот пониски се за околу 5 сантиметри од своите претходници. ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Зајчето Луна има 3 години и е снимено одблизу како јаде малини. Нејзината раса е холандско џуче која најчесто ќе ја сретнете во продавниците за миленици. Холандските џуџиња не тежат повеќе од 600 грама, а достигнуваат 1,6 килограми. Денес го издвојуваме токму тој вид, запознајте се со зајчето кое носи кармин на усните.
  | | веќе видена

  Деновиве, се чини дека Северна Кореја е најмистериозната земја во светот. Како што нејзините државјани не знаат што се случува со светот, така и целиот свет не знае што се случува таму. Следните работи, на пример, ги знаат малкумина. Северна Кореја произведува метамфетамин . Токму така. Тие го нарекуваат „мраз“. Дилерите го носат на запад и го продаваат. Многумина тврдат дека постои тајна организација која го контролира овој бизнис. Пјонгјанг ја има најлошата зграда во историјата на човештвото. Станува збор за многу висок хотел (105 катови) кој сè уште се гради (од 1987). Тој е празен речиси 30 години. Моменталниот претседател, Ким Џонг Ун, своето образование го завршил во приватен интернат во Швајцарија. Тој течно го зборува англискиот јазик и многу сака кошарка. Во Северна Кореја има систем за класи според кој луѓето се делат на 50 класи кои се одредуваат со раѓањето. Тие имаат сопствен календар . Наместо 2014, кај нив е 103 година. Северна Кореја не е комунистичка држава. Тие ја следат политичката ...
  сите 5 | | | веќе видена

  За време на неговото владеење тој го загрози светот со неговите нуклеарни амбиции, а милион луѓе во неговата земја умреа од глад Ким Јонг Ил, чуден ексцентрик и милосрден наследник на сталинистичката диктатура во Северна Кореја, почина во саботата од срцев напад, објавија вчера државните медиуми. Се наведува дека имаше 69 години. За време на неговото владеење тој го загрози светот со неговите нуклеарни амбиции и беше претседател во време кога гладта одзеде стотици илјадници животи на негови поданици. Ким официјално го наследи својот татко, Ким Ил Сунг, во 1994 година, помалку од три години од колапсот на Советскиот Сојуз, долгогодишен спонзор на Северна Кореја. Со крајот на советските трговски субвенции и безбедносни гаранции, Ким се најде на чело на скршена и ранлива земја. Тој ги инвестираше скудните ресурси на неговата земја во нуклеарно оружје и обиди да се изградат проектили со капацитет да го нападнат западниот брег на САД и го искористи она што многу севернокорејски познавачи на ситуацијата го ...
  сите 75 | | | веќе видена