Џон

  во

  Во најновиот број на списанието „Книжевно житие“ од издавачката куќа Макавеј, коешто се појави за време на годинашниот саем на книгата, на ударно место е преведено интервју истакнатиот современ американски теоретичар и политиколог Семјуел Хантингтон, по повод неговата нова книга „Кои сме ние? Предизвиците за американскиот национален идентитет“. Во овој разговор, Хантингтон расправа за новите предизвици за американскиот идентитет олицетворени во се поголемиот наплив на туѓинци-имигранти, пред се од латиноамериканско потекло. Во продолжение на списанието се поместени нови текстови (есеистика, теорија, критика, херменевтика) од Џон Хачинс, Александра Попвасилева, Санде Стојчевски, Радомир Андриќ, Филип Клетников, поезија од Катица Ќулавкова, Петре Бакевски, Иван Василевски, Тодор Чаловски, проза од Миле Неделковски, Младен Србиновски и Божидар Зимски, како и преводи на дела од Авни Халими и Веселин Стојанов, и препеви на дела од Александар Рашиќ, Војмир Асенов, Иван Гранитски, и годинашниот венценосец на ...
  | | веќе видена | слични

  Со премиерното прикажување на филмот „Изрежи по читање“ (Бурн афтер реадинг) на браќата Џоел и Итан Коен, на 27 август, ќе се отвори шеесет и петтото издание на Филмскиот фестивал во Венеција, кој ќе трае до шести септември. Актерските улоги во филмот им се доделени на Џорџ Клуни, Џон Малкович, Бред Пит и на Тилда Свинтон. Браќата Коен се едни од најнаградуваните современи режисери. Добитници се на престижната „Златна палма“ во Кан во 1991 година за филмот „Бартон Финк“, а за филмот „Нема земја за стари луѓе“ освоија „Оскар“ за најдобар филм, за најдобра режија и за најдобра адаптација на сценарио. Американскиот актер и режисер Шон Пен ќе го предводи жирито на претстојниот Кански филмски фестивал, кој ќе се одржи од 14 до 25 мај. Жирито има осум члена, меѓу кои се италијанскиот актер и режисер Серџо Кастелито, американската актерка Натали Портман, германската актерка Александра Марија Лара и мексиканскиот режисер Алфонсо Куарон.
  | | веќе видена | слични

  Лабуристите пред сериозен пораз на локалните избори. Битка за градоначалник на Лондон

  Од нашиот дописник
  Томислав Ивановски

  ЛОНДОН - Лабуристичката партија на премиерот Гордон Браун се наоѓа пред сериозен пораз на делумните локални избори во Англија и Велс, што се одржаа вчера, покажува последното мерење на расположението на гласачите. Прогнозите на агенциите за испитување на јавното мислење велат дека владејачките лабуристи би можеле да загубат над 200 места во општинските и локалните совети.

  Ваквите прогнози уште повеќе ја отежнуваат положбата на Браун за кого домашните медиуми велат дека преживува тешки моменти во неговата деветмесечна кариера како британски премиер. Нему наклонетиот „Гардијан“ вели дека евентуалниот пораз на овие локални избори не мора да значи и пораз на парламентарните избори, кои најверојатно ќе се одржат идната година во ова време, повикувајќи се на искуството на Тони Блер. Поранешниот премиер и лидер на лабуристите загуби на локалните избори во ...
  | | веќе видена | слични

  Џенет Џексон има нов албум Discipline и ново поглавје во кариерата

  АЛЕКСАНДАР МИТЕВСКИ

  Доаѓаат ли повторно ѕвездените мигови за Џенет Демита Џо Џексон, односно за Џенет Џексон, најмладата сестра од Џексонови? Оваа мултиталентирана девојка која израснала на светските бини и од мала е втурната во огнот на шоу-бизнисот, дефинитивно, има уште што да каже на музички план, иако долгите години во сенка не го ветуваа тоа. Оние што ја следат нејзината кариера паметат дека по поглавјето на распеаното семејство Џексон, таа ја започна својата професионална соло-кариера некаде во далечната 1982 година и нанижа голем број успешни албумски проекти, како што се Control (1986), Rhythm Nation 1814 (1989), албумот едноставно насловен како Janet (1993), потоа The Velvet Rope (1997), како и All for You (2001). Таа имаше огромни маки во текот на животот како да смисли модус за да избега од сенката на големиот брат и крал на поп-музиката Мајкл Џексон и остатокот од ова музикално семејство. Сепак, и покрај ...
  | | веќе видена | слични

  Во источно Косово и на границата со Македонија нема вооружени групи, изјави американскиот генерал Џон Даворен за приштинскиот весник „Коха диторе“. Командантот на мултинационалните сили на КФОР на истокот на Косово, Џон Даворен, изјави дека во зоната на негова одговорност нема вооружени групи. Даворен реагираше на појавата на телевизиска снимка и фотографија на вооружени лица, кои, божем, дејствуваат во близина на селото Дебалде, на територијата на општина Витина, на границата со Македонија. - КФОР дејствува во овој регион и се чини дека нема вооружени групи во овие делови на Косово - изјави американскиот генерал. Медиумите во Приштина изминатите денови пренесуваа дека во пограничното село Дебалде се појавиле вооружени групи Албанци, кои се противат на обележувањето на граничната линија. Неколку стотици хектари земјиште, сопственост на жители на Дебалде, според договорот за обележување ќе треба да остане на територијата на Македонија.
  | | веќе видена | слични

  Горбачов потпишал „смртна казна“ за папата Јован Павле

  Американскиот новинар и писател Џон О. Колер тврди дека одредени членови на советското политбиро, меѓу кои и последниот претседател на Советскиот Сојуз, Михаил Горбачов потпишале „неформална смртна казна“ за починатиот папа Јован Павле Втори. Колер во својата книга „ За папата. Шпионите во Ватикан“ прикажува серија сензационални документи на Кремљ, кои недвосмислено упатуваат на одговорност на советските државници за подготовка на атентат врз папата. - Искористете ја секоја можност да ја спречите новата политика, која ја иницира папата Јован Втори, а ако е неопходно послужете се со дезинформации и дискредитирајте ги неговите дела и зборови - се наведува во документот претставен од Колер, а кој во ноември 1979 година членовите на Секретаријатот на Централниот комитет на советската комунистичка партија го доставиле до КГБ. Според Колер, документот е потпишан од деветте најистакнати членови на советската комунистичка партија (КПСС): шефот на ...
  | | веќе видена | слични

  Српски актер со холивудска кариера, Сергеј Трифуновиќ, се појавува во најновиот филм на режисерот Џошуа Сефтел, покрај актерките Мариса Томеј и Хилари Даф. Во филмот War, Inc играат и холивудските ѕвезди Џон Кјузак, Бен Кингсли и Ден Акројд. Премиерата е закажана за 23 мај во Америка. Станува збор за политичка сатира сместена во измислена земја во Блискиот Исток, Туракистан.Снимањето на филмот, чиј работен наслов беше Brand Hauser: Stuff Happens, е за Туракистан, со која управува американска корпорација чиј сопственик е претседателот на Америка. За да ја елиминира конкуренцијата, корпорацијата го најмува проблематичниот платен убиец Бренд Хаузер (Џон Кјузак). Меѓутоа, тој ќе нема лесна работа. Не само што ќе мора да се избори со личните проблеми, во што му помага новинарка, туку ќе мора и да биде продуцент на телевизиско ТВ-шоу програма „Трејд шоу“. Првата задача му е да организира венчавка на локалната поп-ѕвезда Џони Бејби и нејзиното момче, младиот бизнисмен Оку-Ми-Фаја Такумуфмнија, што го игра Сергеј ...
  | | веќе видена | слични

  Неговото богатство се проценува на 27,7 милијарди фунти, или приближно на 36 милијарди евра

  Од нашиот дописник
  Томислав Ивановски

  ЛОНДОН - Кралот на челикот во светот, Индиецот Лакшми Митал (57), е најбогатиот човек во Велика Британија, покажува годинешната листа на супер-богаташите во земјата, што по традиција ја составува неделникот „Сандеј тајмс“. Неговото богатство се проценува на 27,7 милијарди фунти, или приближно на 36 милијарди евра. За само една година, богатството на Митал е поголемо за дури осум милијарди фунти (10,1 милијарди евра), а таквиот пораст се објаснува со приклучувањето на европската компанија „Арчелор“, вториот по големина производител на челик во светот, кон неговото кралство, како и со постојаниот пораст на неговите дивиденди. Со приклучувањето на „Арчелор“ кралството на челикот на Митал вреди дури 57,2 милијарди, а тој и неговото семејство имаат 43 отсто од акциите. Митал сега настојува да ги преземе и компаниите што ги поседува неговиот брат Прамод, како ...
  | | веќе видена | слични

  Измислувањето такви работи ги охрабрува радикалните групи и националистите, ја подгрева омразата и насилствата, што е реална опасност за мирот на Балканот

  Љујзим Баша, министер за надворешни работи на Албанија го коментира пишувањето на Карла дел Понте

  Во текот на својата кариера научив да се носам со такви работи. По преспиената ноќ, ги средив работите сега се е во ред со мојата психа

  Џон Арне Рисе, дефанзивецот на Ливерпул, кој против Челзи постигна автогол за израмнување на резултатот
  | | веќе видена | слични

  Претседавачот на Националниот комитет на Демократската партија ги повика суперделегатите да решат до 1 јули кому ќе го дадат својот глас, но поранешниот сенатор од Монтана, Џон Мелчер, тогаш изјави дека не чувствува итност за да заземе страна во трката меѓу сенаторите Барак Обама и Хилари Клинтон. Меѓутоа, по неколку дена се согласив со него дека можеби треба да го сторам тоа - изјави Мелчер и објави дека ќе го поддржи Барак Обама, врз основа на неговите ставови за војната во Ирак. Иако Мелчер и неколкумина други демократи неодамна се одлучија за кого ќе го дадат својот глас во натпреварот за номинација за претседателски кандидат, останатите суперделегати потврдуваат дека ќе почекаат со својата одлука додека не завршат прелиминарните избори во сите сојузни држави.

  ЗА И ПРОТИВ ДОЛГА БИТКА

  Голем број од 320-те партиски лидери и избрани претставници изјавуваат дека досега не се одлучиле кому ќе го дадат својот глас бидејќи не можат да се одлучат помеѓу двајца добри кандидати, дека не сакаат ...
  | | веќе видена | слични

  Претставник на Европската агенција за реконструкција Џон Вејт изјави дека ЕУ, преку агенцијата, во изминатите седум години во Србија вложила 1,3 милијарди евра.

  “Оваа помош на Европската унија (ЕУ) не е политичка туку економска помош со цел секој граѓанин да живее подобро“, изјави Вејт.

  Тој најави дека Европската агенција за реконструкција оваа година ќе ја заврши работата во Србија, додека продолжување на помошта за Србија ќе се пренесе во надлежност на делегацијата на Европската комисија во Белград.
  | | веќе видена | слични

  САД се загрижени поради корупцијата во бугарските агенции за спроведување на законот

  25 04 2008

  СОФИЈА, Бугаријa -- Американската влада е с позагрижена поради корупцијата во бугарските агенции за спроведување на законот, според извештајот на американското Министерство за правда. Бугарските медиуми во четвртокот (24-ти април) цитираа делови според кои ФБИ и Американската тајна служба се двоумат дали да разменуваат информации со своите бугарски колеги, стравувајќи дека тие може да стигнат до организираниот криминал, што би укажало на длабоко закоравената корупција во владата.

  Американскиот амбасадор во Бугарија, Џон Бејрли, во петокот во весникот Труд потврди за „двоумењето“ за размена на информации со полициските власти. Тој, сепак, истакна дека соработката со новоформираната Национална агеција за безбедност е прилично добра. (Tруд, БГНЕС, бТВ - 25
  | | веќе видена | слични

  Обама ги загуби изборите во Пенсилванија поради слабиот рејтинг меѓу работниците и белците

  ЊУЈОРК - Едно прашање што се надвисна над престедателската кампања на сенаторот Барак Обама, а се појави во вторникот вечерта по неговиот пораз од сенаторката Хилари Родам Клинтон е: „Зошто тој не можеше да освои доволно гласови од работничката класа и од белците за да ја заврши демократската номинација“? Криејќи се зад тоа прашање, се поставува друго: „Дали Демократската партија се колеба во врска со расата, како се приближува до моментот за номинирање на Афроамериканец за претседател“?

  Обама и понатаму останува во предност пред Клинтон во делегати, на гласањето и на националните избори, а Клинтон секако има сопствени проблеми обидувајќи се да ги задржи демократите во својот табор. Токму кога изгледаше дека Демократската партија е пред именување на Обама за кандидат, и повторно ги загуби изборите во голема држава, беше повлечен надолу од неговиот слаб рејтинг меѓу работниците, постарите гласачи и ...
  | | веќе видена | слични

  Анџелина Џоли во улога на жената чиј син ќе биде киднапиран во новиот трилер на Клинт Иствуд „Changeling“

  Сунчица Уневска

  Клинт Иствуд, Вим Вендерс, Стивен Содерберг и браќата Дарден се повторно во главната програма на претстојниот 61. Кански филмски фестивал, кој ќе се одржи од 14 до 25 мај. Кан не отстапува од својата проверена формула на која се повеќе инсистира последниве години, да селектира големи авторски имиња, поранешни добитници на канската „Палма“ и миленици на овој фестивал. Клинт Иствуд доаѓа со трилерот „Changeling“ („Подметнување“), кој е поместен во 1920-тите години, а во фокусот е една жена чиј син е киднапиран, но кога ќе биде вратен таа ќе се сомнева дека не е нејзин. Главните улоги во филмот ги толкуваат Анџелина Џоли, Џон Малкович и Еми Рајан.

  Новиот филм на Вим Вендерс носи наслов „Пукање во Палермо“, додека Стивен Содерберг доаѓа со четиричасовниот биографски филм за легендарниот кубански револуционер Че Гевара, насловен едноставно „Че“, со Беницио дел ...
  | | веќе видена | слични

  Алекс Фергусон вели дека неговиот тим е на добар пат кон финалето на Лигата на шампионите. Манчестер Јунајтед не искористи пенал, но сепак извлече нерешен резултат на Ноу Камп во првиот меч против Барселона.

  „Ако победиме, одиме понатаму. Со 0:0, на Олд Трафорд, со позната атмосфера, ќе играме поинаку и се враќаме со извонредна шанса"- рече Фергусон.

  Кристијано Роналдо шутираше покрај голот од белата точка само две минути по почетокот на натпреварот и Јунајтед беше принуден поголемиот дел од остатокот од времето да ги анулира заканите од Барселона. Но Фергусон додаде: „Имаа голем простор за игра, но нашата концентрација беше добра. Сепак, имавме прилики за противнапади но лесно ја препуштавме топката."

  оооооооооо

  Одбранбениот играч на Ливерпул Џон Арни Рисе толку е потресен по неговиот автогол на полуфиналниот натпревар во Лигата на шампионите против Челси, што одбивал да зборува за тоа дури и со неговото семејство. Норвежанецот ги игнорирал телефонските повици од брат ...
  | | веќе видена | слични

  Советот за безбедност расправаше околу извештајот за Косово и се подели во врска со српските избори

  23 04 2008 На затворената седница во понеделникот Советот за безбедност на ОН го разгледа извештајот за настаните во Косово по неговото прогласување независност на 17-ти февруари.

  Од Игор Јовановиќ за Southeast European Times во Белград 23 04 08

  Српскиот претседател Борис Тадиќ имаше обраќање пред Советот за безбедност во понеделникот (21-ви април). Getty Images

  Советот за безбедност на ОН во понеделникот (21-ви април) го разгледа извештајот на УНМИК за Косово. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун, кој отпатува за Африка, ја пропушти седницата, на која српскиот претседател Борис Тадиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи понудија различни ставови во врска со ситуацијата.

  Извештајот го претстави шефот на УНМИК Јоаким Рикер, кој ги негираше шпекулациите дека ќе поднесе оставка. „Ќе продолжам да го спроведувам мандатот на УНМИК“, рече тој, додавајќи дека неговата ...
  | | веќе видена | слични

  Уште еден албум (Hard Candy) на 50-годишната кралица на поп-музиката Мадона

  АЛЕКСАНДАР МИТЕВСКИ

  Оваа провокативна музичка персона (на која сите и се восхитуваат) дефинитивно не мирува, иако веќе е во релативно поодминати години од животот (во август ќе го прослави 50. роденден). Мадона Луиз Чиконе Ричи е златната девојка на поп-музиката со освоени три награди „Греми“ и „Златен глобус“, а страниците од својот живот ги испиша со исполнување музика, танцување, продуцирање на своите плочи и актерска игра. Во некои периоди од својот живот таа длабоко навлезе во некои табу-теми (изопачување на некои социолошки, сексуални и религиски теми) кои, според критичарите, и помогнаа силно да отскокне кон планетарната популарност. На контото на Мадона е собрано вистинско богатство (само од продадените над 200 милиони албуми во светот), а тоа е потцртано и во Гинисовата книга на светски рекорди, каде што важи за една од најуспешните женски ликови во музичката историја. Интересно е тоа што во огромниот ...
  | | веќе видена | слични

  Челси со гол во 95. минута се спаси од пораз на гостувањето против Ливерпул, играјќи 1-1 во првиот меч од полуфиналето на фудбалската Лига на шампионите. Ливерпул водеше со погодокот на Дирк Кајт во 43. минута, но Челси се спаси од пораз благодарение на автоголот на Џон Арне Рисе на почетокот на петтата минута од судиското надополнување. Веднаш по погодокот судијата отсвири крај. Возвратниот меч се игра на 30 април на „Стемфорд бриџ“. Во второто полуфинале синоќа играа Барселона и Манчестер јунајтед. Финалето на ЛШ е закажано за 21 мај во Москва. Ливерпул и Челси третпат во последните четири сезони се среќаваат во полуфиналето на елитното европско натпреварување, а Челси прв пат се враќа непоразен од „Енфилд“. На претходните два дуела, Ливерпул победуваше минимално со 1-0, што се покажуваше како доволно за влез во финалето. Овој пат Челси е во пол-позиција пред реваншот. Мислам дека го заслуживме ремито. Тие имаа свои шанси, но и ние имавме наши. Беше тешка битка до самиот финиш - вели играчот за врска на ...
  | | веќе видена | слични

  Ако во фрижидерот имате путер и бело вино, сте гласач на Хилари Клинтон. Оние што сакаат маслиново масло и појадуваат капучино од Старбакс и мусли, својот глас ќе му го дадат на Барак Обама. Пица пред телевизорот и бурбон е комбинација за тие што во ноември ќе гласаат за Џон МекКејн.Ова се резултатите на таканаречениот микротаргетинг, метода на изборни анализи поради кои советниците на американските претседателски кандидати се „фрлија“ на анализи на потрожувачките навики за да добијат нови гласови. Идејата е дека тоа што се купува и избира во слободното време е индикатор на политичкиот избор. Се вкрстуваат вообичаените податоци како возраст и степен на образование со потрошувачките информации, хобија и патување. Демократите пијат „пепси“,„спрајт“,џин-вотка,сакаатпроѕирнитечности. Републиканците се за бурбон, виски, црвено вино и вода „фиџи“, значи претежно обоени пијалаци. Гласачот за Барак Обама сака биолошки продавници. Оној на Хилари (чиј степен на образование е понизок) купува во Вола Март, а ...
  | | веќе видена | слични

  ГАРДИЈАН, изборната победа на Хилари Клинтон во Пенсилванија ја нарекува „Причина да се биде весел".

  Пенсилванија

  Според весникот, трката кај Демократите ја става економијата во фокус, што им дава подобра основа за главните избори во ноември, од онаа на Републиканците.

  Но весникот вели дека Клинтон можеби ја сработува задачата на републиканецот Џон Меккејн, бидејќи доколку таа го порази Обама, Демократите може да загубат 20 проценти од неговите гласови.

  Гардијан се прашува и дали гласачката машинерија на Демократите која сега е во игра, нема да го загуби интересот за главната трка.

  Храна

  ТАЈМС во центарот на вниманието го задржува проблемот со цената на храната.

  Рационализирање како обид да се заштитат залихите на ориз, е текстот во кој се пренесува дека се ограничува продажбата на ориз на големо на маркетите откако пораснаа акциите, а главните земји производувачи го забранија извозот.

  На страниците посветени на оваа тема ТАЈМС ...
  | | веќе видена | слични