Џон

  во

  Жирито на годинашната Букерова награда за книжевност го обелодени поширокиот избор со 13 кандидати, меѓу кои тројца се дебитанти, четворица досегашни финалисти, двајца поранешни добитници, од кои еден нобеловец, како и единствената некогаш напишана „автобиографија“ на едно животно – мајмунот Чита, која под насловот „Јас, Чита“ ја напиша Џејмс Левер. Претседателот на жирито, шкотскиот писател Џејмс Ноти, е убеден дека составот од кандидатите за годинашниот „букер“ е најсилен досега во повеќе од 40-годишната историја на оваа, по „нобелот“, најугледна светска награда за литература. - Додека ги читавме 132-та ракописа, пристигнати на конкурсот, се чувствувавме како да патуваме по некои возвишени пејзажи на душата. Постојано откривавме нови таленти, повторно се запознававме со познатите писатели и како резултат на тоа богато откритие сметаме дека ќе имаме прекрасна година за наградата - изјавил Ноти. Букеровата награда, установена во 1968 година, се доделува секоја година за најдоброто книжевно дело напишано на ...
  | | веќе видена | слични

  „Американска мелодија“ или „Сон за сцена“, ова е насловот на пиесата, што премиерно ќе биде изведена вечерва во Битолскиот народен театар. За четвртата премиера од годинашниот репертоар, драматизацијата и адаптацијата ја направи американскиот режисер Џон Блондел и сценски ја постави, инспириран од култниот роман на Френсис Скот Фицџералд „Големиот Гетсби“ исполнет со надежта и оптимизмот за американскиот сон. „Сонот нуди еднa можност да преминува еден карактер во друг, трет или четврт. Сето тоа е една голема тајна која нам некогаш ни личи позната, меѓутоа може да се развие во ова или она“, вели американскиот театарски режисер Џон Блондел. Блондел, со невообичаен режиски ракопис, подготовките на претставата веднаш ги започна на сцената и оствари целосна соработка со актерите во креирањето на сценската игра и драматуршките пораки. „Оваа претстава е интересна заради тоа што оној емоционален багаж што го носат артистите при толкувањето на улогите и начинот на работа, оние движења кои тие ги предлагаа, како и ...
  | | веќе видена | слични

  Битолски театар Премиера на претставата„Американска мелодија“ Претставата „Американска мелодија“ во режија на Џон Блодел премиерно ќе биде изведена вечерва, во Битолскиот театар, од 20 часот, во рамките на културното лето „Бит-фест“. Постановката е инспирирана од познатиот роман на Френсис С. Фицџералд, „Големиот Гетсби“, а е создадена преку соработката на актерите од битолскиот театар и од театарската група „Литл мун“ од Санта Барбара, Калифорнија, САД. „Ова не е големиот Гетсби, ова е сон за него, присеќавање на него, негова меморија. Претставата ја прифаќа инспирацијата од величествената книга од Фицџералд за да раскаже поинаква приказна создадена од сеќавање и заборав и да отвори прашање елементарно како за театарот, така и за глобалната заедница: Кои сме, всушност, ние?“, вели режисерот Блондел. Драматизацијата и адаптацијата на претставата се на Џон Блодел и на Јетон Незирај. Во неа играат актерите: Огнен Дранговски, Маја Андоновска, Валентина Грамосли, Соња Михајлова, Габриела Петрушевска, Илина ...
  | | веќе видена | слични

  „Американска мелодија“ - премиера на Битолски театар Во рамките на Битолското културно лето "Бит фест", вечерва Народниот театар од Битола во 20 часот, премиерно ќе ја изведе претставата "Американска мелодија" во режија на Џон Блондел од САД. Текстот е инспириран од познатиот роман на Френсис С. Фицџералд, "Големиот Гетсби", а драматизацијата и адаптацијата ги работеа режисерот и Јетон Незирај од Косово. Сценографијата и костимите се на Благој Мицевски, а музиката е на Џејмс Коноли од САД. Американскиот режисер Џон Блондел за претставата ќе каже: "Романот 'Големиот Гетсби' е величенствен. Тој го прикажува оптимизмот, чувството за моќност и вербата во нови почетоци кои го отелотворуваат американскиот сон и се основа на американскиот национален карактер... Претставата ја опфаќа инспирацијата од книгата на Фицџералд, за да раскаже поинаква приказна, создадена од сеќавање и заборав и да отвори прашање елементарно, како за театарот, така и за глобалната заедница - Кои сме всушност ние?" Улогите ги толкуваат: Соња ...
  | | веќе видена | слични

  СЛУЧАЈНО ОТКРИЕНА НОВА ЅВЕЗДА Двегодишно дете игра тенис како професионалец Џон Зиф ги владее бехендот, форхендот, сервисот и ја враќа секоја топка упатена на неговата половина од теренот, па многу стручњаци го гледаат како нов шампион на Вимблдон Има две години, носи пелени и се уште држи цуцла во уста, но со тенискиот рекет е вистински професионалец. Двегодишниот Британец Џон Зиф е опседнат со играта која може да му донесе милион евра доколку продолжи да тренира, а многумина тениски стручњаци дури му предвидуваат оти ќе биде нов шампион на Вимблдон. Веќе ги владее бехендот, форхендот, сервисот и ја враќа секоја топка што ќе му ја пратат на неговата половина од теренот. Прв пат рекет во рака фати во мај годинава. Неговите родители на почетокот мислеа дека е среќа тоа што ја враќа секој топка. - Неверојатно! Повеќето негови врсници не можат ниту да го држат рекетот, но тој има совршена техника и координација на движењето. Во почетокот мислевме дека тоа што ги враќа топките е случајност, но Џон продолжи да ...
  | | веќе видена | слични

  ПРЕМИЕРА Американска мелодија во Битола Вечерва (20 ч.) во рамките на "Битфест 2009", домаќините од Битолскиот народен театар ќе ја изведат премиерата на претставата "Американска мелодија", во режија на американскиот режисер Џон Блондел. Претставата всушност го обработува познатото дело на Скот Фицџералд "Големиот Гетсби". Костимите и сценографијата се на Благој Мицевски, а во кастингот се Огнен Дранговски, Петар Горко, Сашо Огненовски и дамите Валентина Грамосли, Соња Михајлова, Габриела Петрушевска, Викторија Степановска и Илина Чоревска. "Големиот Гетсби" е величествен роман што ги прикажува чувствата и верата во нови почетоци кои се стремат да го отелотворат американскиот сон. Тоа е всушност основата на американскиот начин на живот. Во таа приказна се провлекува и линијата за лична и културна амнезија и националниот мит изграден врз трепетот на новото.... Ова не е "Големиот Гетсби", ова е сон за него, присеќавање на него, негова меморија, а претставата ја опфаќа инспирацијата на Фицџералд за сеќавањето ...
  | | веќе видена | слични

  Руинираната печатница „Гоце Делчев“ на улицата Максим Горки во центарот нема да стане хотел од познатиот светски синџир „Шератон“, туку ќе се гради како реплика на славниот париски хотел „Риц“. Од швајцарската фирма „Настел“, која пред две години ја купи старата и запуштена зграда, велат дека идејата да направат идентичен објект како париски „Риц“ ја добиле по неколку престои во него. Марјан Наков, управителот на „Настел“, вели дека проектот е готов, а за да почне неговата реализација е потребно да завршат процедурите за трансформација на земјиштето во Министерството за финансии, каде што предметот стоел веќе половина година. - Објектот ќе личи на најпознатиот и најлуксузниот хотел „Риц“ во Париз, значи ќе биде во готски стил, а ќе ги има и истите архитектонски елементи, како полукружните сводови. Објектот ќе има приземје, два ката и поткровје, како и два ката подземни гаражи за околу 260 возила. Зградата е предвидена за деловен објект и за помал хотел, а има најави дека во него ќе биде сместена и ...
  | | веќе видена | слични

  Играчот на Лос Анџелес Лејкерси, Ламар Одом постигна договор за останување во тимот, а потпишувањето на договорот се очекува наредните денови изјавил портпаролот на Лејкерси, Џон Блак. Останувањето на Одом дополнително ќе ја зајакне и онака силната постава на Лејкерси која ја сочинуваат најкорисниот играч на НБА финалето Коби Брајант, Шпанецот Пау Гасол, ветеранот Дерек Фишер и Рон Артест кој премина во Лос Анџелес почетокот на месецов. Одом (29) во Лејкерси премина од Мајами Хит во 2004 година. Играчот на Лос Анџелес Лејкерси, Ламар Одом постигна договор за останување во тимот, а потпишувањето на договорот се очекува наредните денови изјавил портпаролот на Лејкерси, Џон Блак. Останувањето на Одом дополнително ќе ја зајакне и онака силната постава на Лејкерси која ја сочинуваат најкорисниот играч на НБА финалето Коби Брајант, Шпанецот Пау Гасол, ветеранот Дерек Фишер и Рон Артест кој премина во Лос Анџелес почетокот на месецов. Одом (29) во Лејкерси премина од Мајами ...
  | | веќе видена | слични

  Време е да ги исправиме нештата Новиот албум на „Беј д диш“, насловен „Time to Make Things Right“, е љубовна приказна Сандра Георгиевска Неодамна излезе новиот албум на македонскиот бенд „Беј д диш“, насловен „Time to Make Things Right“. Моментно, четворицата членови на бендот, Огнен Анастасовски, Валентина Миновска, Ненад Тонкин и Владимир Настевски, се на турнеја низ Македонија. Нивниот успешен настап минатиот месец во скопскиот клуб „Хавана“ беше проследен со уште еден настап во студиото на музичкото радио Канал 103, во рамките на новиот циклус живи настапи на радиото насловени „Ако никој не свири“. Следната концертна промоција на новиот албум на „Беј д фиш“ ќе се случи на четвртото издание на Фестивалот за современи уметности „Акто“ во Битола, кој ќе трае од 12 до 16 август. Пред да излезе албумот, го најавивте како „Look Pop!“, но се решивте за поинаков наслов: „Time to Make Things Right“. Дали има некое значење зад оваа промена? - Има значење, да. „Look Pop!“ беше работен наслов на албумот, бидејќи ...
  | | веќе видена | слични

  Абрамович ќе одвои 100 милиони фунти за засилувања Челзи тргна по Пирло, Агуеро и Рибери Чел­зи планира да потпише со Андреа Пирло до крајот на оваа недела и потоа ќе ги ин­тен­зи­ви­ра своите напори да ги донесе Франк Рибери и Серхио Агуеро на "Стем­форд бриџ". Триото би го чинело Роман Абрамович околу 100 милиони фунти, но сопс­тве­ни­кот на "сините" е решен да докаже дека не го загубил апетитот да се нат­пре­ва­ру­ва на трансфер-пазарот, и покрај слабиот старт во овој преоден рок. Ко­га Џон Тери се согласи да остане на "Стемфорд бриџ", како клучна причина го на­ве­де ветувањето на Абрамович да го засили тимот. Оттогаш, Челзи ја засили својата по­те­ра по 30-годишниот Пирло и се подготвува за борба со Манчестер јунајтед за Ри­бе­ри и Агуеро во дуелот кој може да се покаже како клучен за трката за шам­пи­он­ска­та титула во новата сезона. Пир­ло изгледа како сигурно засилување за "сините" и тренерот Анчелоти планира да го искористи како плејмејкер. Сепак, Милан се плаши од потенцијалната реакција на ...
  | | веќе видена | слични

  Листата почнува со Џорџ Орвел и неговиот роман „1984“ во 1949 година. Понатаму следуваат: „Лавот, вештерката и ормарот“ од К. С. Луис во 1950 година (во 2005 според оваа книга беше снимено првото продолжение од „Хрониките за Нарнија“); „Игра во ‘ржта“ на Џером Дејвид Селинџер - 1951; „Свињите имаат крилја“ на П. Џ. Вудхаус - 1952; „Казино Ројал“ на Иан Флеминг (првото продолжение за Џејмс Бонд) - 1953; „Господар на мувите“ од Вилијам Голдинг - 1954; „Лолита“ од Владимир Набоков (2 филмски верзии - на Кјубрик од 1962 и од 1997) - 1955; „101 далматинец“ од Доди Смит - 1956; „Доктор Живаго“ од Борис Пастернак (Оскар во 1965) - 1957; „Нашиот човек во Хавана“ на Греам Грин - 1958; „Леопардот“ од Џузепе ди Лампедуса - 1959; „Да се убие подбивната птица“ од Харпер Ли - 1960; „Златната тетратка“ од Дорис Лесинг - 1962; „Стаклено ѕвоно“ од Силвија Плат - 1963; „Дина“ од Френк Херберт - 1965; „2001“ од Артур Кларк - 1968; „Женската на францускиот поручник“ од Џон Фаулс - 1969; „Страв од летање“ од Ерика Јонг - 1974; ...
  | | веќе видена | слични

  Папата Бенедикт 16 на крајот до годината ќе издаде албум на кој се најдат литии и напеви во чест на Девица Марија, како и рецитации на молитви на латински, италијански, португалски, германски и француски. Папата нема да влезе во студио, туку ќе се користат веќе постоечки снимки на кои пее и на кои се слушаат молитвите кои ги рецитирал на патувањата. Вокалот на римокатоличкиот поглавар ќе биде измиксиран со модерна музика на Крајевскиот филхармониски оркестар од Лондон. Папата потпишал договор со “Универзал Гефеном”, издавачка куќа која соработувала со Џон Ленон, Аеросмит и Нирвана, а се очекува дека албумот ќе биде на продажба од 30 ноември. Колин Барлоу, претседателот на издавачката куќа кажал дека бил скептичен се додека не го слушнал гласот на папата. "Луѓето ќе бидат воодушевени, гласот му е како да пее приспивни песни", опишал Барлоу. Делот од приходите од продажбата на албумот ќе одат во хуманитарни цели, а дел ќе поделат издавачката куќа и Ватикан, пренесува “Мондо”.
  | | веќе видена | слични

  БРЕМЕНА И СЕКСИ Хајди Клум го покажа стомакот Убавата Хајди Клум уште еднаш покажа дека бременоста може да биде секси. Во петтиот месец од бременоста таа си играла во паркот со својот син Хенри и гордо го покажала стомакот. Манекенката Клум и пејачот Сил уживаат во својата среќа и ја очекуваат четвртата принова во семејството. "Хајди и покрај големиот стомак изгледа неодоливо секси. Таа со ова докажува дека бремените девојки нема потреба да го кријат стомакот, напротив треба да го истакнат и да уживаат во својата среќа", изјавил извор близок до семејството. Среќната двојка неодамна потврди дека очекуваат девојче. Освен тригодишниот Хенри, двојката има уште еден син, двегодишниот Џон и ќерката Лени, која Хајди ја има од првиот брак со Флавио Бријаторе.
  | | веќе видена | слични

  „Американска мелодија“ е текст инспириран од романот „Големиот Гетсби“ на Френсис Скот Фицџералд. Драматизацијата и адаптацијата се на Џон Блондел од САД и Јетон Незирај од Косово, а режијата е на Блондел. Сценографијата и костимографијата се на Благој Мицевски, а музиката на Џејмс Коноли (САД). Играат: Огнен Дранговски, Маја Андоновска, Валентина Грамосли, Соња Михајлова, Габриела Петрушевска, Викторија Степановска, Кристина Христова - Николова, Илина Чоревска, Петар Горко, Сашо Огненовски, Никола Балјари, Ана Христова и Лазе Стерјовски. „Во 1995 година американскиот режисер Роберт Еган во Битолскиот театар ја режираше претставата базирана на три едночинки од Дејвид Мамет наречена ‘Чекајќи го духот‘. Тогаш се создаваа идеи за други претстави меѓу кои и за адаптацијата на ‘Големиот Гетсби‘. За жал, лимфомата го прекина животот на Роберт Еган во 2000 година, а и проектот се изгуби заедно со него. Во 2007 година, во еден неверојатен склоп на околности јас во Скопје се запознав со Благој Мицевски кој ми рече: ...
  | | веќе видена | слични

  Вини Џонс, некогашен британски фудбалер, а потоа и глумец, кој се прослави во филмовите на Гај Ричи, наскоро ќе почне со снимање на филмот „Валкана војна“, во кој ќе го толкува ликот на Жељко Ражњатовиќ - Аркан. Снимањето на овој филм за прв пат е најавено пред три години, но продуцентите по се изгледа дури сега успеаа да собера пари за негова реализација, пишува британскиот весник „Сандеј експрес“. Филмот ќе го режира познатиот британски режисер Џон Ирвин, а главата улога му е доверена на Руберт Грејвс. Случувањата во филмот се делумно базирани на вистински настани и тие го следат животот на Едуардо Чик Флорес, боливиски воен дописник, кој во 1991 година формира доброволен вод, со цел да одбрани едно славонско село од српска окупација. Интересно е што продуцентите уште во 2006 година, кога за прв пат беше споменато снимањето на овој филм, улогата на Аркан му ја понудија на Горан Вишњиќ, но тој ги одби. Улогата потоа ја доби Џонс, кој се прослави со улогите на негативци во филмовите на ...
  | | веќе видена | слични

  Ламар Одом останува во ЛА Лејкерси Портпаролот на Лејкерси, Џон Блек, го потврди договорот за останувањето на Ламар Одом во редовите на НБА-шампионот, изјавувајќи дека тој ќе биде потпишан во наредните неколку дена. Останувањето на Одом ќе ја засили, и така моќната прва постава на Лејкерси во која се најкорисниот играч на НБА-финалето, Коби Брајант, Шпанецот Пау Гасол, ветеранот Дерек Фишер, како и Рон Артест кој во редовите на тимот од Лос Анџелес мина на почетокот од минатиот месец. Ламар Одом (29) беше важен фактор во освојувањето на годинашниов наслов на НБА-првак со просек од 12 коша и девет скока по натпревар. НестеровиЌ во Торонто Откако на својата интернет-страна Торонто објави дека од Голден стејт вориорс го доведоа 23-годишниот Италијански бек Марко Белинели како замена на крилниот играч Дивејн Џорџ, како и нешто пари (не е познато колку), Репторси објавија и дека во нивните редови се враќа Раша Нестеровиќ (33). Словенецот во Торонто доаѓа како слободен агент откако минатата сезона ја мина во ...
  | | веќе видена | слични

  СТИЛ: Писмо од Лондон Приватниот живот на светските лидери Дали политичарите, а посебно оние на високи функции, имаат право на приватен живот додека се на власт Томислав Ивановски ЛОНДОН - Љубовните игри на Силвио Берлускони, ако сето тоа е вистина, ја забавуваат Европа во моментите кога летните распусти ги потиснаа политичките настани, меѓу другото, и затоа што се случуваат во Италија и затоа што италијанскиот премиер има 72 години. Во неговата земја, опозицијата сака да направи капитал од тоа за себе, додека неговите бизнис-конкуренти однадвор им помагаат на неговите внатрешни политички противници да го тргнат од власта. Тој, пак, колку што се знае, се брани објаснувајќи дека станува збор за клеветење, со цел да му се напакости, како и дека, во основа, станува збор за приватни работи. Прашањето што сега и по тој повод се поставува во Велика Британија и на други места е дали политичарите, а посебно оние на високи функции, имаат право на приватен живот додека се на власт. Кога станува збор за италијанскиот ...
  | | веќе видена | слични

  КОНТРОВЕРЗНАТА СПРИНТЕРКА НА ГОЛЕМОТО ПЛАТНО Синглтон ќе снима филм за Мерион Џонс Посрамената американска атлетичарка, Мерион Џонс ќе биде тема на филм кој до крајот на годинава ќе биде прикажан на големото платно. Филмот за спринтерката е дел од проектот "30 за 30" во кој познати режисери ќе снимаат филмови за различни спортски теми од последните 30 години. Приказната за Мерион ќе ја снима Џон Синглтон, режисер на филмот "Пребрзи и прежешки" Џонс беше најдобра спринтерка во 2000 година, кога ги доживеа најблескавите моменти во својата кариера на Олимписките игри во Сиднеј, каде освои три златни и две бронзени медали. Неколку години подоцна се откри дека Џонс била голем измамник. По многубројните приказни што ја поврзуваа со допингот, атлетичарката во 2007 година конечно призна дека нејзиниот најголем успех го постигнала со помош на допинг. Заврши шест месеци зад решетки, а резултатите од Сиднеј и беа избришани.
  | | веќе видена | слични

  ПИТЕР СУШИЦКИ СО НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА БРАЌА МАНАКИ Кинематограферот на Гол ручек во Битола Добитникот на Златна камера 300 за исклучителен придонес во светската кинематографија е познат по работата со Дејвид Кроненбер: "Судир", "Мадам Батерфлај"..., а ги снимал и "Војна на ѕвездите - Империјата го возвраќа ударот", Тим Бартоновиот "Марс напаѓа!"... Годинашниот добитник на наградата за животно дело "Златна Камера 300" за исклучителен придонес во светската кинематографија е водечкиот светски кинематографер Питер Сушицки. Овој лауреат на фестивалот "Браќа Манаки" е најпознат како редовен соработник на култниот режисер Дејвид Кроненберг, од каде произлегоа легендарните филмови како "Гол ручек", "Судир", "Мадам Батерфлај"... Сушицки и Кроненберг досега имаат работено на осум филмови, а последен им е наградуваниот "Eastern promises". Неговиот потпис стои и покрај режисери како Тим Бартон: "Марс напаѓа!", а го снимал и петтиот дел од вселенската сага на Џорџ Лукас: "Војна на ѕвездите - Империјата го возвраќа ...
  | | веќе видена | слични

  Куќата во Лондон, во која Џон Китс ги напиша некои од своите најславни песни, повторно е отворена за јавност деновиве, по реновирањето во кое беа вложени 500 илјади фунти. Китс во куќата живеел две години, помеѓу 1818 и 1920 година, по што поради болест се преселил во потоплиот Рим. Во куќата напишал две свои познати оди и ја запознал љубовта на својот живот, тинејџерката Фани Браун. Куќата беше музеј од 1925 година, а во 2007 година беше затворена поради реновирање. Деновиве посетителите повторно ќе имаат можност да ги разгледаат изложените експонати, меѓу кои има и цртежи на поетот и свршеничкиот прстен што тој и го дал на Фани. Од лондонското градско собрание истакнуваат дека „новата“ куќа на Китс верно го доловува нејзиниот изглед од пред 200 години. Џон Китс умрел од туберкулоза во 1821 година, во 26-та година. Во тоа време бил занемарен, а подоцна прифатен како еден од најголемите поети на романтизмот.
  | | веќе видена | слични