ЏФК Рејчел

    во

    Објавени последните тајни аудиоснимки на Џон Ф. Кенеди кои самиот ги снимал БОСТОН (АП) - Библиотеката на американскиот претседател Џон Ф. Кенеди ќе објави 45 часа снимки од состаноци и телефонски разговори кои тој самиот скришно ги снимал, со што јавноста ќе има прилика да ѕирне во последните месеци од неговиот живот. Меѓу снимките има разговори за конфликтот во Виетнам, односите со Советскиот сојуз и трката за освојување на Вселената, плановите за Конвенцијата на демократите во 1964 година и стратегијата за повторна победа на следните избори. Има и моменти со децата. На една снимка која била снимена неколку дена пред атентатот на Кенеди, тој им вели на луѓето од кабинетот да му закажат состанок за една недела, бидејќи ќе биде зафатен во текот на викендот и нема време да се сретне со еден индонезиски генерал. "Ќе бидам во Кејп Канаверал во петок, ама ќе се сретнам со него во вторник", му вели ЏФК персоналот. Лентите, кои вчера ги објави Претседателската библиотека и музеј "Џон Ф. Кенеди", се последните од ...
    сите 3 | | | веќе видена