ЏФK

  во

  Уште тројца федерални судии и еден окружен судија издадоа одлуки за забрана на властите од депортирање лица уапсени на аеродромите во САД по извршната наредба на претседателот Доналд Трамп за ограничување на влезот на мигранти, бегалци и патниците од седум земји со муслиманско мнозинство, пренесува „Раша тудеј“. Судиите во Масачусетс, Вирџинија и Вашингтон го следеа примерот на федералната судијка Ен Донели од Њујорк и со сопствени пресуди ја ограничија т.н. забрана на муслиманите со определен степен. Во меѓувреме, сите 109 патници уапсени и испрашувани на аеродромите во САД во текот на викендот се ослободени. - Во моментов, на аеродромите нема притворени луѓе. Во иднина, патниците од земјите на кои им е забранет влезот ќе бидат блокирани од добивање визи и качување на авиони во нивните матични земји, така што нема да биде потребно задржување на аеродромите во САД - изјави портпаролот на Министерството за внатрешна безбедност за „Њујорк пост“. По бурните реакции и протести што ги предизвика указот, се ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Антонио Цифро Мајсторот се врати! Осмото остварување на веќе култниот американски филмаџија Kвентин Тарантино, од „Kасапски кучиња“, преку „Евтини приказни“ до „Џанго разузданиот“, го продолжува успешното испишување на неговата биографија, задржувајќи го при тоа неговиот неспорен авторски печат. Овој пат, во дигиталната 167 минути долга верзија што се прикажува кај нас, барем во киното „Милениум“, Тарантино н` води во снежните предели на Вајоминг каде извесно време по Граѓанската војна, во една виулица на планината кон Ред Рок, засолниште во конак-колиба крај патот ќе побара група ловци на награди и неколкумина не баш случајни намерници. Барем еден од нив не е тој за кој што се претставува. Играта на предавство и измами може да започне... Просторната ограниченост на сценариото на Тарантино го прави идеално и за негово адаптирање на театарската сцена. Безмалку с` се случува во престојувалиштето каде што филмскиот мајстор низ мизансценското поигрување со камерата на својот редовен соработник, тројниот ...
  | | веќе видена

  ФБИ објави дека нападот за време на Бостонскиот маратон во кој загинаа најмалку три, а се повредени стотина лица, го извела група добро обучени лица кои користеле специјални мали бомби со голема моќ Двете бомби што во период од неколку секунди експлодираа во близина на целната линија на маратонот во Бостон за миг го претворија во крвав масакр настанот што се организира во чест на Денот на патриотите, кој привлекува околу 25.000 учесници и 500.000 посетители и се смета за најмасовно посетен спортски настан во тој дел на САД. Станува збор за најтешкиот бомбашки напад на американска почва по нападите од 11 септември 2001 година. Експлозиите предизвикаа паника, на улиците имаше крв, облак од прашина и чад кај зградите пред кои се случија експлозиите. Податоците за жртвите и повредените се различни. Повеќето медиуми известуваат за најмалку тројца загинати и стотина повредени, „Њујорк пост“ шпекулира со околу 12 загинати, повикувајќи се на полициски извори, а „Раша тудеј“ известува за 10 загинати. Меѓу жртвите е ...
  сите 13 | | | веќе видена