ЏЏ Редик

    во

    Во НБА лигата синоќа беа одиграни пет мечеви. ЛА Клиперси повторно не можеа да сметаат на услугите на Блејк Грифин, но тоа не им пречеше да го совладаат Сан Антонио во Стејплс Центар со 106:101. Во отсуство на нивниот најдобар играч се истакнаа резервните кошаркари, кои вкупно уфрлија 58 поени. Крис Пол го предводи домашниот тим со 19 поени, Марис Спајтс и Рејмонд Фелтон додадоа по 14, додека 11 имаа ДеАндре Џордан, ЏЏ Редик и Џамал Крофорд. На спротивната страна се издвои Кавај Ленард со 27 погодоци. Голден Стејт во Барклејнс Центру убедливо го совлада Бруклин (117:101), иако на полувремето имаше негатива од 16 поени (65:49). СО 26 кошеви Кевин Дурент беше најефикасен кај победникот. Го следеа Клеј Томпсон со 23, по 15 Стеф Кари и Заза Пачулија. Подобар од останатите кај домаќините беше Брук Лопез, кој постигна 28 кошеви. НБА, резултати: Индијана Пејсерс-Бостон Селтикс 102:109 Бруклин Нетс-Голден Стејт Вориорс 101:117 Њујорк Никс-Орландо Меџик 106:95 Мајами Хит-Лос Анџелес Лејкерс 115:107 Лос Анџелес ...
    сите 133 | | | веќе видена

    Одиграни два натпревари од плејофот во НБА лигата. Изминатата ноќ се одиграа два натпревари од плејофот во НБА лигата по кои домаќините стигнаа до значајни победи и поведоа во сериите. Чикаго со кош во последната секунда славеше над Кливленд, додека Клиперси без многу проблеми го добија Хјустон. Чикаго славеше со 99:96 во својот „Јунајтед Центар“ над Кливленд, а натпреварот го реши Дерик Роуз кој погоди тројка во последната секунда од мечот. Ова беше најважниот шут за Роуз сезонава во која имаше големи маки со повреди. Роуз имаше одлична вечер со 30 поени и по 7 скокови и асистенции. Кај Кливленд Леброн Џејмс имаше 27 поени, но шутот не го служеше добро на натпреварот. Леброн со своите 14 асистенции ги помина Пааркер, Неш и Брд на вечната листа асистенти во плејофот. Клиперси славеа во третиот натпревар од серијата против Хјустон со 124:99 и поведоа со 2:1. Приказна на денот од овој меч е синот на тренерот Док Риверс, Остин кој му даде 25 поени на гостинот од Тексас. Плејоф рекорд на кариерата си постави и ...
    сите 140 | | | веќе видена