ЏЏ Абрамс

  во

  Морам да признаам, пред да го гледам најновото и со нетрпение очекуваното продолжение на Star Wars (кое ги руши сите рекорди на кино-благајните), не бев т.н. „die-hard“ фан на серијалот. Да, бев занесен од филмот кога го гледав прв пат (на 10-11 годишна возраст), но изгледа не толку за да се претворам во страстен обожавател какви што има милиони низ цел свет. Сепак, бев свесен за значењето на оригиналната трилогија (Интересен податок: никој не верувал дека Star Wars ќе постигне каков било успех, дури и Џорџ Лукас, кој отишол на одмор во Хаваи кога била премиерата на првиот филм) и фактот што не е направен (добар) Star Wars филм од 1983 година. Затоа, се решив да се потсетам на старите филмови (само тие, уште се обидувам да го избришам од меморијата Џар-Џар) и во еден викенд ги изгледав сите три дела. Гледајќи ги, се потсетив колку е лесно да се задлабочиш во приказната и повторно се шокирав од тоа колку филмовите биле визуелно напредни за своето време (изгледаат подобро и од многу филмови што излегуваат во ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Морам да признаам, пред да го гледам најновото и со нетрпение очекуваното продолжение на Star Wars (кое ги руши сите рекорди на кино-благајните), не бев т.н. „die-hard“ фан на серијалот. Да, бев занесен од филмот кога го гледав прв пат (на 10-11 годишна возраст), но изгледа не толку за да се претворам во страстен обожавател какви што има милиони низ цел свет. Сепак, бев свесен за значењето на оригиналната трилогија (Интересен податок: никој не верувал дека Star Wars ќе постигне каков било успех, дури и Џорџ Лукас, кој отишол на одмор во Хаваи кога била премиерата на првиот филм) и фактот што не е направен (добар) Star Wars филм од 1983 година. Затоа, се решив да се потсетам на старите филмови (само тие, уште се обидувам да го избришам од меморијата Џар-Џар) и во еден викенд ги изгледав сите три дела. Гледајќи ги, се потсетив колку е лесно да се задлабочиш во приказната и повторно се шокирав од тоа колку филмовите биле визуелно напредни за своето време (изгледаат подобро и од многу филмови што излегуваат во ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Синоќа во Лос Анџелес се случи светската премиера на долгоочекуваниот филм „Star Wars: The Force Awakens“, седмиот филм во популарната франшиза. На истата присуствуваа актерската екипа сочинета од Харисон Форд, Марк Хамил, Кери Фишер, Били Ди Вилијамс, Дејзи Ридли, Лупита Најонго, Џон Бојега, Адам Драјвер, Оскар Ајзак, Енди Секрис, Гвендолин Кристи, како и режисерот ЏЏ Абрамс, креаторот на франшизата Џорџ Лукас и други познати личности од светот на шоу бизнисот. Ѕвездите зачекорија на црвениот тепих крај бројните фанови на Star Wars, од кои многумина беа маскирани во ликовите од оваа култна франшиза. Во галеријата погледнете како изгледаше светската премиера на можеби најочекуваниот филм во последниве декади. Синоќа во Лос Анџелес се случи светската премиера на долгоочекуваниот филм „Star Wars: The Force Awakens“, седмиот филм во популарната франшиза. На истата присуствуваа актерската екипа сочинета од Харисон Форд, Марк Хамил, Кери Фишер, Били Ди Вилијамс, Дејзи Ридли, Лупита Најонго, Џон Бојега, Адам ...
  сите 30 | | | веќе видена

  „Ѕвездени војни: Силата се буди“ ќе биде прикажан за нешто помалку од една година (точно 2 дена помалку), а во новото видео ЏЏ Абрамс и екипата (и едно вуки) ни овозможуваат да ѕирнеме во локациите на снимање и на самата продукција. Ова е дел од кампањата „Ѕвездени војни: Сила за промена“, добротворна иницијатива покрената минатата пролет. Фановите на франшизата донираа средства за УНИЦЕФ, за што добиваа различни награди во зависност од она што го донирале, а секој од нив има шанса да добие улога во самото седмо продолжение на „Ѕвездени војни“.Иако ова видео не открива толку многу работи како првиот трејлер на филмот, тоа сепак поставува многу прашања, како „Што е она таму црвеното што свети?“ и „Дали Р2-Д2 навистина вели ‘Ви благодарам многу’?“
  | | веќе видена

  Брајан Фулер, сценарист на ТВ-серијалот Ханибал, открил дека има „конкретен“ план да ги врати „Ѕвездени патеки“ на телевизија.Фулер и претходно има изразено интерес да ја врати легендарната научнофантастична франшиза на малиот екран.„Многу би сакал да правам ТВ-серијал ‘Ѕвездени патеки’“, повторил тој за Крејв онлајн. „Тоа беше на самиот мој почеток – со Длабока вселена 9 и Војаџер – тие ми беа првите работни задачи како писател во Холивуд.“Фулер додал дека „Ѕвездени патеки“ е „многу голем универзум“ и дека новата телевизиска серија би можела да оди на „многу различни места“.„Имам многу конкретна идеја што би сакал да се направи“, рекол тој. „Ќе видиме дали некогаш ќе добијам шанса.“Во моментов е во развој третиот дел од филмовите „Ѕвездени патеки“ на ЏЏ Абрамс, иако тој нема да седне на режисерското столче.
  | | веќе видена