Дирекцијата

  во

  Храната се испитува, заводот го губи монополот

  Не е точно дека храната во Македонија недоволно се испитува, како што тврдат од Републичкиот завод за здравствена заштита, велат од Дирекцијата за безбедност на храна. Тие сметаат дека позадината на обвинувањата е тоа што заводот го губи монополот во анализите. Директорот на РЗЗЗ, Драган Ѓорѓев, остро ја нападна Дирекцијата и обвини за недоволен број анализи на основните намирници, а инспекторите биле недоволно едуцирани за земање мостри. Раководителот на секторот за контрола и производство на храна во Дирекцијата, д-р Димче Петрески, тврди оти обвинувањата се неосновани. Како да испитуваме јајца, месо и млеко, како што не обвини РЗЗЗ, кога тие производи се надлежност на инспекторите од Ветеринарната управа? Контрола на храната не е само лабораториска анализа. Работиме според законот, по наш план и програма. Има многу постапки за контрола и без мострата да се носи во лабораторија. Ако видиме дека некој производ лошо се чува, веднаш го повлекуваме од ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе се проверуваат вината и винските производи, а млеко, јајца многу ретко се испитуваат

  Јасмина Јовановска

  Постои ризик од храната што се употребува во Македонија, бидејќи недоволно се контролира. Повеќе се контролираат вината и винските производи, а најважните прехранбени производи: млеко, јајца, многу ретко се испитуваат. На удар на инспекторите, исто така, повеќе е храната од увоз, а помалку домашната. Оттука, не треба да зачудува што се јавуваат труења со храна, дезинтерии, бактериски труења, зашто контролата покажува дека најнеисправни се токму мострите од промет и производство. Со вакви скандалозни сознанија деновиве излезе Републичкиот завод за здравствена заштита (РЗЗЗ), при што ја обвини Дирекцијата за храна за тоа дека не посветува доволно внимание на безбедноста на храната и дека инспекторите земале мостри по нивна индикација, а не како што налагаат законските прописи за здрава храна.

  „Од 22 илјади мостри, минатата година 16.000 мостри биле од увоз, значи 70 отсто ...
  | | веќе видена | слични

  Традиционално, 48-ма година по ред, на големиот верски празник Петровден ќе биде отворен фестивалот Охридско лето.

  Оваа најпрестижна и најреномирана музичко-сценска манифестација кај нас вечерва ќе биде свечено отворена на сцената на Античкиот театар во Охрид со, како што го најавуваат, спектакуларен концерт на светски познатата оперска дива, Афроамериканката Џеси Норман.

  Таа, како што велат, има глас вдахновен од Бога којшто се раѓа еднаш на 100 години.

  Оваа солистка ќе настапи со програмата „Од Америка со љубов“ и дела на Бенштајн, Гершвин, но и традиционални песни во соло изведба, придружувана од Македонската филхармонија, од хорот, балетот и операта при МОБ.

  Преговорите со Џеси Норман траеле околу година и половина, при што, како што велат од дирекцијата на фестивалот, строгите услови малку попуштиле и строгите критериуми доведоа до тоа што досега најголемиот дел од новинарите и охриѓани не сме ја виделе Џеси Норман.

  Таа е со големо обезбедување во Охрид, ...
  | | веќе видена | слични

  При прегледот на микробиолошката неисправност се посочува дека поголем процент неисправни мостри се од домашни производи

  Недоволно испитанахрана се консумира воМакедонија,а најважните прехранбени намирници како житарките, млекото и млечните производи, месо и слатки, многу ретко се испитуваат, особено тие од домашно производство, предупреди вчера директорот на Републичкиот завод за здравствена заштита, д-р Драган Ѓорѓев, на прес-конференција. Тој остро ја нападна работата на Дирекцијата за безбедност на храна, чија директорка, Станислава Лазаревска, завчера Владата ја разреши од должност, со другите раководители, кадар на НСДП. Има големи пропусти во работата на Дирекцијата за безбедност на храна. Постои ризик за безбедноста на храната поради недоволен број анализи и контролни увиди во производството и прометот на животните намирници. Дирекцијата годинава стави посебен акцент на испитување на винарските производи, наместо како што предложи РЗЗЗ, да се испитуваат основните животни намирници со парите ...
  | | веќе видена | слични

  „Од Америка со љубов“ е насловот на концертот со кој светската ѕвезда на музичката уметност првпат ќе настапи на Охридско лето, со програма на која се дела од Бернштајн, Гершвин, Вилјамс, Њутн, Кер и традиционални песни

  Задоволна од изведбата на македонските музички уметници од Македонската филхармонија и оркестарот на МОБ, прибирливата и строга американска ѕвезда, оперската дива Џеси Норман, наместо две проби, вчера во Антички театар одржа само една. Гостинката на Охридско лето видно задоволна како поминала пробата завчера, ја откажала закажаната за вчера околу пладне.

  - Се е подготвено за почеток на едно ново издание на фестивалот Охридско лето, кое според величината на учесниците во програмата ќе биде за паметење, вели Гордана Јосифова-Неделковска, селекторка на музичката програма на фестивалот. Со голем концерт на светската оперска дива Норман во Античкиот театар вечерва во 21 часот ќе почне уште едно ново, 48-мо издание на меѓународниот фестивал Охридско лето. „Од Америка со љубов“ е ...
  | | веќе видена | слични

  Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ информира дека на целата територија на парк-шумата Водно ќе се применува забраната за движење во шума или во одделни нејзини делови, донесена од страна на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ацо Спасеновски на 9.07.2008 година. Целта не е граѓаните да се спречат и да се ограничат во движењето на Водно, туку да се има контрола за присуството на посетители на Водно. Согласно со забраната, граѓаните со лични исправи може да подигнат одобренија за движење во парк-шумата Водно во шумската куќичка на „Паркови и зеленило“ на Средно Водно секој ден од 8 до17 часот и во кое било време 24 часа дневно од чуварската куќичка пред дирекцијата на претпријатието на улица Илинденска бб.Во моментов, шумочуварската служба на претпријатието врши патролирање и набљудување на целата територија на парк-шумата. Исто така, постојано е дежурна групата за справување со пожари.

  „Паркови и зеленило“ апелира до граѓаните при посета на Водно да се однесуваат максимално ...
  | | веќе видена | слични

  Дирекцијата за храна не праќала примероци од храна од домашните производители за испитување во Републичкиот завод за здравствена заштита, иако поголем дел неквалитетни производи се утврдени токму кај малите и кај средните претпријатија. Наместо тоа, Дирекцијата, од непознати причини, од РЗЗЗ барала да испитува производи од странство и тоа на големи компании со докажан квалитет. Најважните прехранбени производи многу ретко се испитуваат, а во последната година Дирекцијата за храна го преполови бројот на анализи наместо да го зголеми. Со тоа го зголеми и ризикот за здравјето на луѓето, велат од оваа институција која ја има првата акредитирана лабораторија за испитување на храната.
  - Ние премногу често добивавме слични или исти производи за анализа, за кои бевме сигурни дека нема да има отстапувања бидејќи големите производители ги почитуваат стандардите за безбедност на храната. Домашните производители, кои влегуваат на мала врата, воопшто не се контролираат - изјави Златанка Димитрова, началник на ...
  | | веќе видена | слични

  Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ информира дека на целата територија на парк-шумата Водно ќе ја применува забраната за движење во шума или во одделни нејзини делови донесена од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство на 9.7.2008 година. Целта не е граѓаните да се спречат и да се ограничат во движењето на Водно, туку да се има контрола врз присуството на посетители на Водно. Во согласност со забраната, граѓаните со лични исправи може да подигнат одобренија за движење на Водно во шумската куќичка на ЈП „Паркови и зеленило“ на Средно Водно секој ден од 8 часот до 17 часот и во кое било време 24 часа дневно од чуварската куќичка пред дирекцијата на претпријатието на улицата Илинденска бб.
  | | веќе видена | слични

  Во последните шест месеца во Македонија имало три епидемии на труење со храна. Епидемиолозите очекуваат летово тој број да биде уште поголем.

  За ваквата состојба РЗЗЗ ја обвинува Дирекцијата за храна, која наместо да бара да се испитува млекото, сладоледот, слатките, од нивната лабораторија барала да ги испитува исклучиво пијалаците.

  „Отидовме во друга крајност, од немање дирекција во имање на една дирекција којашто ја монополизира улогата за контрола на безбедност на храната, сметајќи дека не само управната туку и стручната и надзорната контрола ќе биде исклучиво во нивна надлежност“, изјави Драган Горгов, директор на РЗЗЗ.

  Дирекцијата за храна одбивала да праќа примероци од храна на испитување во РЗЗЗ, особено од малите домашни производители кои пласираат несигурната храна.

  Наместо тоа, Дирекцијата праќала мостри од познати странски компании со докажан квалитет. Малите компании влегувале на мала врата.

  За ова бил известен и министерот за здравство, но ...
  | | веќе видена | слични

  Големи пожари ја зафатија територијата на Македонија, а најсилни се огновите околу македонско-грчката граница. Пожарите на планината Ниџе, меѓу врвовите Кајмакчалан и Кравица, близу границата, и помалиот, кај Милетина коса, делумно се локализирани, смируваат од ЈП „Македонски шуми“. Првиот, кој зафатил површина од 70 хектари, е локализиран на половината од опожарената територија, а вториот, на 10 хектари, речиси целосно е изгаснат. Но, опасноста од ширење на огнот во југозападниот дел на Македонија вчера се зголеми, кога еден пожар се разгоре и во Грција, близу нејзината северна граница. Шумскиот пожар кај селото Сботско, во областа Пела, беснее близу границата со Македонија. Пожар вчера е регистриран и во околината Превеза. Екипите на Јавното шумско претпријатие „Кајмакчалан“ деноноќно се справуваат со огнената стихија на непристапните планински предели и бараат помош од Владата, од која се очекува да интервенира со армиските хеликоптери. Сепак, велат дека стравуваат од брзо ширење ...
  | | веќе видена | слични

  Големи пожари ја зафатија територијата на Македонија, а најсилни се огновите околу македонско-грчката граница. Пожарите на планината Ниџе, меѓу врвовите Кајмакчалан и Кравица, близу границата, и помалиот, кај Милетина коса, делумно се локализирани, смируваат од ЈП „Македонски шуми“. Првиот, кој зафатил површина од 70 хектари, е локализиран на половината од опожарената територија, а вториот, на 10 хектари, речиси целосно е изгаснат. Но, опасноста од ширење на огнот во југозападниот дел на Македонија вчера се зголеми, кога еден пожар се разгоре и во Грција, близу нејзината северна граница. Шумскиот пожар кај селото Сботско, во областа Пела, беснее близу границата со Македонија. Пожар вчера е регистриран и во околината Превеза. Екипите на Јавното шумско претпријатие „Кајмакчалан“ деноноќно се справуваат со огнената стихија на непристапните планински предели и бараат помош од Владата, од која се очекува да интервенира со армиските хеликоптери. Сепак, велат дека стравуваат од брзо ширење ...
  | | веќе видена | слични

  Црквата на плоштадот Македонија и повеќе од 40 скулптури и споменици во центарот на градот добија дозвола за изградба од советниците на Општина Центар, со усвојувањето на деталниот урбанистички план за „Мал ринг“ на вчерашната седница. Новини во планот се и две деветкатници наменети за државни институции. Објектот пред дирекцијата на Комерцијална банка неофицијално ќе биде за Државниот архив, а пред МНТ за Уставниот суд. Се планира и изградба на нов пешачки мост преку Вардар, како и два портали на улицата Македонија. Изработката на деталниот урбанистички план ја финансираше Владата зашто е вклучен во програмата за приоритетна изработка на урбанистички планови.
  | | веќе видена | слични

  Црквата на плоштадот Македонија и повеќе од 40 скулптури и споменици во центарот на градот добија дозвола за изградба од советниците на Општина Центар, со усвојувањето на деталниот урбанистички план за „Мал ринг“ на вчерашната седница. Новини во планот се и две деветкатници наменети за државни институции. Објектот пред дирекцијата на Комерцијална банка неофицијално ќе биде за Државниот архив, а пред МНТ за Уставниот суд. Се планира и изградба на нов пешачки мост преку Вардар, како и два портали на улицата Македонија. Изработката на деталниот урбанистички план ја финансираше Владата зашто е вклучен во програмата за приоритетна изработка на урбанистички планови.
  | | веќе видена | слични

  35.000 хектара шума изгореа минатото лето, главно во шумски пожари коишто беснееја низ македонските планини.

  Гореше Катланово, гореше националниот парк „Јасен“. 32 милиона евра изнесуваше штетата којашто беше предизвикана минатата година од пожарите.

  Македонија се справуваше со пожарот на достапните терени со противпожарните екипи, меѓутоа што се однесуваше до недостапните терени, тогаш наидуваше на проблем.

  Главно беа користени хеликоптери и авиони од Армијата на РМ и се справувавме со два хеликоптера и само со три авиона.

  На крај интервенираше и хрватското воено воздухопловство со тоа што на нашата земја и испрати канадер на помош, па пожарот во битолскиот регион со помош на канадерот од Хрватска и десет противпожарни екипи беше совладан.

  „Оваа година уште пред почетокот на сезоната на пожарите формирана е работна група која почна со припремите за летната сезона. Притоа се договараа активности и како резултат на тоа се формираа 35 тима со по 14 луѓе коишто ...
  | | веќе видена | слични

  Пожарите кои изминатите денови избувнаа на планинскиот масив Кајмакчалан во попладневните часови успешно се ставаат под контрола, соопшти центарот за управување со кризи.

  Првиот пожар кој се појави на местото Зејкова тумба во близина на грчката граница и опфаќаше површина од околу 70 хектари, делумно е локализиран и се очекува во наредните часови тој биде ставен целосно под контрола.

  Вториот пожар во месноста Милетина коса изгаснат е на 90 отсто од вкупната површина од 10 хектари колку што првично гореше.

  На теренот и натаму се наоѓаат екипи на ЈП Македонски шуми, припадници на Дирекцијата за заштита и спасување, како и од доброволно противпожарно друштво.
  | | веќе видена | слични

  Змејовата Дупка под огнена опсада

  Голем пожар веќе четири дена беснее во тешко пристапната област викана Змејова Дупка во битолскиот дел на Мариово на пет километри од грчката граница. Огнот досега проголтал 55 хектари нискостеблеста, дабова и борова шума. Со пламените јазици се борат 32 вработени во шумското претпријатие „Кајмакчалан“ од Битола. Но, интервенцијата е отежната, не само поради карпестиот предел туку и поради честите експлозии на бомби останати од Првата светска војна.

  - Нашите екипи деноноќно се таму и се обидуваат да го стават огнот под контрола. Но, акцијата тешко се одвива зашто местото е вистинско минско поле. Пожарот е предизвикан или од човечки фактор или од громови од големото невреме во саботата - вели Митко Стојановски, директор на шумското претпријатие. Од Центарот за управување со кризи соопштуваат дека иако огнот ја зафатил и боровата шума во близина на македонско-грчката граница досега Грците не понудиле своја помош во гасењето. Поради непристапноста на ...
  | | веќе видена | слични

  Педесетина настани во четириесет дена фестивал

  Речиси сите учесници првпат настапуваат на Охридско лето, кое ќе биде долговечен културен празник на овој простор, рече Гордана Јосифова-Неделковска, селектор на музичката програма на фестивалот


  Богата културна понуда на Охридско лето: Украинскиот национален балет лани го отвори фестивалот

  Повеќе од педесет концерти, претстави, балетски изведби, рецитали се на програмата на годинашното Охрид ско лето. На 12 јули во Античкиот театар во Охрид ќе биде отворено со концерт на светски познатата вокалистка Џеси Норман. Претстави на славните режисери Питер Брук, Томаж Пандур и на нашиот Александар Поповски, концерти на јапонската виолинистка Сара Чанг, на оперската дива Инва Мула од Тирана, заеднички настап на Влатко Стефановски и на Теодосиј Спасов од Бугарија се најавени само како дел од атрактивните настани што ќе донесат многу публика во Охрид. Црквата „Св. Софија“, нејзиното предворје, Долни Сарај, Античкиот театар, хотелот ...
  | | веќе видена | слични

  Министерството за внатрешни работи со асистенција на Дирекцијата за заштита и спасување, по повод 9 Јули, Светскиот ден за уништување на оружјето, вчера на полигонот во Криволак уништи поголемо количество минско-експлозивни средства. Уништувањето запленети пушки, пиштоли и друго оружје ќе продолжи денеска, во скопската железарница, во погон на „Макстил“.
  | | веќе видена | слични

  Во големиот пожар што избувна вчера на југот од земјава, близу грчката граница, се зафатени околу 60 хектарa површина.

  Во гаснењето на пожарот се вклучени триесетина пожарникари и доброволци од Битола, а како помош во авиони канадери понудила Грција.

  Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека пожарникарите биле предупредени за опасностите од интервенцијата заради тоа што на тој потег се уште има неексплодирани остатоци од солунскиот фронт и постои опасност од нивно активирање.

  Во текот на денот меѓу 13 и 14 часот се разгоре уште еден пожар од помали размери на околу осум километри од грчката граница и бидејќи тој е во почетна фаза на него му е даден приоритет.
  | | веќе видена | слични

  Поради близината на границата, Грција понудила соработка за гаснење на пожарот

  БИТОЛА - Атарот на мариовското село Градешница трет ден е под опсада на огнот. На планината Кајмакчалан, само пет километри од македонско-грчката граница, кај местата Северна Стена, Зајкова Тумба и Бегова Падина на површина од шеесетина хектари гори трева, високостеблеста и нискостеблеста борова шума. Огнот се шири во правец на караулата „Сокол“. Пожарот е приземен и засега се уште гори долниот дел. Поради близината на границата, Службата за заштита од пожари на Грција веќе понудила соработка за гаснење на пожарот.

  Засега, на терен се околу 25 вработени во битолската подружница на ЈП Македонски шуми - Шумско стопанство Кајмакчалан.

  „Се обидовме во понеделникот да отидеме со возила, но таму теренот е непристапен, може да пристапи само човек“, вели Златко Совревски, командир на битолската противпожарна единица.

  Од дирекцијата на Центарот за управување со кризи предупредуваат дека дополнителен ...
  | | веќе видена | слични