Дирекцијата

  во

  Дирекцијата за радијациона сигурност под итно да определи локација за складирање на радиоактивен отпад во кој влегуваат и громобраните , бидејќи ситуацијата е повеќе од алармантна како во Скопје, така и во цела Македонија, предупредуваат експерти за громобрани. На згради, куќи и школи се уште стојат радиоактивни громобрани, стари и по неколку децении, кои никој не ги демонтира иако претставуваат опасност за граѓаните. Радиоактивни громобрани на дрвени столбови во Скопје кои се пред распаѓање се уште постојат во основното училиште „Конгреси и манастири“ во Чаир, поранешно „Лирија“, како и во „Крсте Петков Мисирков“ во Ченто. Во близина на дворовите во кои учениците секојдневно играат. Јагода Поповска, директор на ОУ „Крсте Петков Мисирков“, вели дека за решавање на овој проблем доставиле барање до Општина Гази Баба за отстранување на громобранот, но дека тоа барање ништо не сменило. Училиштето нема средства за преземање вакви активности и затоа доставивме барање до Општината - изјави таа. Портпаролот на ...
  | | веќе видена | слични

  Сега немаме никакво управување со радиоактивен отпад, кој се расфрлува и во населени места, а нема ниту попис на изворите на зрачење, предупредуваат стручњаците

  Меѓународната агенција за атомска енергија од Виена уште од 1995 година ја задолжи Македонија да изгради депо за радиоактивен отпад, но проектот досега не е ставен ниту на хартија! Душан Неделковски, началникот на одделот за радиоекологија во Републичкиот завод за здравствена заштита, се согласува дека мора итно да се изгради депо за ниско и среднорадиоактивен отпад. Тој тврди дека е важно депото да биде оддалечено најмалку 50 метри од населено место. Сега состојбата е катастрофално лоша. Немаме никакво управување со радиоактивен отпад, кој се расфрлува насекаде, дури и во населени места. Нема ниту попис на изворите на зрачење, ниту од кој тип е. Од нашиот завод не е побарана никаква студија, ниту сме вклучени во комисиите што треба да се занимаваат со оваа проблематика - вели Неделковски. И експертите од Министерството за животна средина ...
  | | веќе видена | слични

  Уште еден камион полн со радиоактивно железо вчера сакал да влезе на македонска територија и повторно преку граничен премин Блаце.

  По увидот, камионот со скопски регистарски таблички е вратен во Косово, земјата каде е товарен. Крајната дестинација за радиоактивното железо била Република Грција.

  Дирекцијата за радијациона сигурност констатирала шест пати зголемено ниво на радијација од нормалното. На камионот со радиоактивен товар не му било дозволено да транзитира низ Македонија.

  Во меѓувреме, Царинската управа ја потврди информацијата на А1 дека завчера од македонскиот граничен премин Блаце бил вратен камион со старо железо кој зрачел радијација, неверојатни 700-ини пати над нормалното ниво.

  „После извршениот инспекциски увид, на товарното моторно возило му се забрани влезот и транзитот низ територијата на Македонија. Камионот со придружба беше вратен на територијата на Косово истиот ден. Крајната дестинација на овој камион била Елбасан, Република Албанија“, велат во ...
  | | веќе видена | слични

  Камион со старо железо, кај кого е измерено радиоактивно зрачење неколку стотини пати над дозволеното, во петокот бил вратен од граничниот премин Блаце во Косово. МВР потврди дека имале случај на граничниот премин Блаце, во кој камион со старо железо е вратен на косовска страна, но не даде други детали. Истото го потврдија и Царинската управа и Дирекцијата за радијациска сигурност, која ја мерела радиоактивноста на железото. Портпаролот на косовската полиција Ветон Елшани соопшти само дека ќе провери за што станува збор. За неполна недела ова е втор случај камион од Блаце да биде вратен на косовска територија поради сомнителен товар. Неколку дена траеше неизвесноста со бугарските камиони натоварени со опасни, токсични материи, кои, исто така, беа вратени на Косово. Дознаваме дека вагон со старо железо со зголемено ниво на радијација пред десетина дена бил вратен на српска територија од граничниот премин Табановце, но за ова досега нема никаква официјална информација.
  | | веќе видена | слични

  Радиоактивно железо, цистерни со опасни токсични материи, во канти „Поликолор“ вметнат кокаин. Што се превезуваат македонските камионџии?

  Велат, не знаеме, се и сешто.

  „Има во некои фирми, буквално само што ќе го паркираме возилото на утоварната рампа, шоферот заради безбедносни причини нема пристап да дојде да види што роба се товари. Тоа е во Европа. Значи, влегува самото возило, се заградува со најлони по температура кога се товари и нема пристап шоферот буквално од таму“, рече Дејан Славковски, транспортер.

  Радиоактивно старо железо натоварено во камион од македонскиот граничен премин Блаце завчера беше вратен на косовска територија.

  Камионот бил со товар кој зрачел радијација шестотини пати над нормалното ниво. Знаат ли македонските камионџии што товар носат?

  „Што се однесува до утовар на железото, железото се товари, меѓутоа се товарат големи парчиња, така што во сите тие парчиња што се пренесени, вие и не можете да знаете дали има нешто или нема ...
  | | веќе видена | слични

  Дирекцијата за радијациска сигурност демантира дека ќе гради депонија во Сопиште

  Снежана Калабакова

  Исплашени од најавите за изградба на депонија за радиоактивен отпад покрај браната „Козјак“ и некогашните Титови ловишта „Јасен“, советниците на Општина Сопиште донесоа одлука со која се забранува изградба на депонијата. Истовремено се забранува и секаков вид транспорт, премин, складирање и задржување каков било опасен радиоактивен и друг отпаден материјал на територијата на Сопиште.

  Надлежните од Општината тврдат дека вознемиреноста настанала откако Румен Стаменов, директор на Дирекцијата за радијациска сигурност, изјавил за телевизија Сител дека за локацијата во општината Сопиште е известена Меѓународната агенција за атомска енергија, која сега треба да оцени дали локацијата е погодна или не е погодна. За „Утрински весник“, пак, Стаменов рече дека локацијата не е избрана и допрва треба да се направи тоа и категорично демантираше дека воопшто го споменувал Сопиште. Тргнувајќи од ...
  | | веќе видена | слични

  Радиоактивно старо железо, натоварено во камион, синоќа од македонскиот граничен премин Блаце повторно бил вратен на косовска територија.

  Камионот, за кој не се знае ништо, ниту од каде доаѓал, ниту со какви регистарски таблички е, според информации на А1, бил со товар кој зрачел радијација неколку стотини пати над нормалното ниво.

  Камионот од косовска страна требало да влезе на македонска територија преку граничниот премин Блаце, но бил вратен назад, токму поради сомнителниот товар.

  Во МВР велат, има регистриран случај на граничниот премин Блаце, камион со старо железо е вратен на косовска страна.

  Истото го потврди и Царинската управа. Дирекцијата за радијациона сигурност ја мери радиоактивноста на железото, за колку пати е повеќе над нормалното.

  Портпаролот на косовската полиција Ветон Елшани ни соопшти дека ќе провери за што станува збор. Засега одговор се уште нема.

  За неполна недела ова е втор случај, камион од Блаце да биде вратен на косовска ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија не планира да забрани увоз на овошје и зеленчук од Турција, како што вчера направи Русија со образложение дека турските производи се полни со пестициди и се отровни. Во Дирекцијата за храна велат дека ги следат одлуките на Брисел и дека оттаму нема таква информација. Имаме увоз од Турција, но засега не планираме да го забраниме бидејќи не сме информирани дека има пестициди во храната од оваа земја - изјави Станислава Лазаревска, директорка на Дирекцијата. Русија најмногу отровни материи пронашла во доматите, модриот патлиџан, компирот, грозјето и во лимоните и затоа одлучила комплетно да го забрани увозот.
  | | веќе видена | слични

  Филмот „Лето со Моника“ (1953), вечерва во 20 часот, во Кинотеката на Македонија ќе го отвори циклусот на дела од најпознатиот шведски и еден од врвните светски режисери - Ингмар Бергман, јави МИА. Во циклусот наречен „Бергман и жените“, до 13 јуни ќе бидат прикажани уште шест играни филма: „Есенска соната“ (1978) „Жените чекаат“ (1952), „Крици и шепотења“ (1973), „Сонот на жената“ (1955), „На прагот од животот“ (1958) и „Сите негови жени“ (1964). Директор на фотографијата на повеќето филмови е долгогодишниот соработник на Бергман, Свен Никвист.Програмата ќе заврши со „Островот Бергман“ на режисерот Мари Ниреред, снимен во 2006 година. Филмот е посветен на големиот режисер, снимен на неговиот остров Фаро, каде што ги помина последните години од животот.Билет за проекција чини 50 денари. Ингмар Бергман режирал повеќе од 40 филмови. Автор е на ремек-делата „Насмевки во летната ноќ“, „Диви јагоди“, „Седмиот печат“, „Девствениот извор“, „Крици и шепотења“, „Фани и Александер“. Покрај работата на филм, тој е ...
  | | веќе видена | слични

  Жителите на општина Сопиште со жив штит и блокади на улиците ќе и се спротивстават на реализацијата на идејата на Владата во нивната општина да се изгради депо за складирање радиоактивни материјали. За нив претставува лудост да се размислува за изградба во тој реон, кога се знае дека Сопиште е прогласена за еколошка општина со заштитени природни убавини. Тие велат дека радиоактивните материјали, преку почвата и врнежите, може да го загадат дури и изворот „Рашче“, од кој речиси цело Скопје се снабдува со вода. - Нема во никој случај да дозволиме нашата општина да ја претворат во депонија. Тоа веќе ни го направија со изградбата на депонијата „Дрисла“, а сега повторно се осмелуваат да ни изградат складиште за отровни материи. Можеби со ова некој посакува жителите да се иселат, а потоа властите да прават што ќе посакаат - вели револтиран жител на Сопиште. Општината Сопиште се наоѓа во речиси недопрена природа со чист воздух и незагадени води, на површина од околу 200 квадратни километри, во чиј состав влегува ...
  | | веќе видена | слични

  Во една од најеколошките средини во земјава, каде природата изобилува со богат шумски фонд, Дирекцијата за радијациска сигурност планира да изгради депо каде ќе се складира радиоактивен отпад кој сега се носи на различни места.

  До крајот на годинава би требало да се изгради депото за складирање на радиоактивниот отпад. Во непосредна близина на депонијата би биле езерото Козјак, резерватот Јасен и поранешните Титови ловишта.

  Денеска реакција од Дирекцијата за радијациска сигурност преку кратко соопштение објавено на нивната веб страница.

  Тврди дека точната локација за депото се уште не е утврдена, бидејќи Меѓународната атомска агенција треба да даде оценка дали локалитетот ги исполнува меѓународните стандарди. Но, каде и да се изгради, депонијата нема да биде штетна по здравјето на луѓето.

  Во продолжение на соопштението, велат дека не станува збор за депонија, туку за склад од околу 50 метри квадратни. И додаваат дека секое лице што е против изградбата на ова депо ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Од денеска до 13 јуни во Кинотека на Македонија ќе се одржи циклус на големиот шведски автор Ингмар Бергман, насловен „Бергман и жените“. Циклусот, во чии рамки ќе бидат прикажани седум филма од неговото исклучително творештво и еден докумантарец за Бергман, ќе почне со филмот „Лето со Моника“ од 1953 година. Филмот е направен според новелата на Пер Андерс Фогелстрем, кој го прави и сценариото, што е малку необично за Бергман кој најчесто сам ги потпишува сценаријата. „Лето со Моника“ е приказна за љубовта, за неизвесноста, но и за непредвидливоста на човечката природа.

  Впрочем, како што рече филмскиот критичар Илинденка Петрушевска, иако овој избор на филмови е посветен на жените, сепак, Бергман во сите свои филмови зборува пред се за човекот, истражувајќи го животот и барајќи одговори. „Тој секогаш снимаше и работеше на еден единствен филм, потенцира Петрушевска, филм кој беше целосно посветен на едноставноста на животот“. Токму затоа овој циклус е навистина фантастична можност да се види еден ...
  | | веќе видена | слични

  Три цистерни со сомнителна течност на граничниот премин Блаце три дена чекаат „дијагноза“ колку е отровна материјата. Десетина полицајци веќе се пожалиле на главоболки и задушување, а истите симптоми ги почувствувале и лекарите од Брза помош кои интервенирале. Жителите на Генерал Јанковиќ од вчера протестираат, а селаните од Блаце веќе алармираат на неподнослива реа, задушување и печење во грлото. Единствено ништо не им мириса на институциите и на поединците што се надлежни да се грижат за нашето здравје. Во случајов, „поотровна“ од токсичната хемикалија е единствено нивната незаинтересираност. Наместо веднаш да реагираат (Царинската управа, Инспекторатот за животна средина, Дирекцијата за заштита и спасување, МВР и Републичкиот завод за здравствена заштита), тие си ја префрлуваат топката кој за што е (не)надлежен. Центарот за управување со кризи штанца контрадикторни соопштенија - во последното се дообјаснува дека „полицајците не биле хоспитализирани“, туку прегледани. Па треба ли половина Скопје да се ...
  | | веќе видена | слични

  Сопиште нема да дозволи изградба на депо за радиоактивен отпад на 30 километри од Скопје, близу до ловиштето Јасен, децидно изјави вчера градоначалникот Љупчо Кец Мицковски. Тој реагираше на изјавата на директорот на Дирекцијата за радијациона сигурност, Румен Стаменов, дека Владата планира да изгради вакво депо до крајот на оваа година. Рече дека никој досега не контактирал со нив околу оваа најава и дека немаат официјална потврда. Тој што наумил да гради депонија за радиоактивен отпад ќе мора да заборави на оваа локација. Нема да дадеме ниту ние, ниту жителите. Таму не само што има населени места туку и природата е недопрена - порача Мицковски.Во реонот во кој се планира изградбата на депото се наоѓаат езерото Козјак, реката Треска, шумата Јасен и ловиштето, кои се сметаат за резерват и строго се чуваат. Мицковски нагласи дека и Сопиште е прогласено за еколошка општина, бидејќи располага со многу природа. Поради најавите за изградба на депо за радиоактивен отпад, денеска Советот на Општината ќе одржи ...
  | | веќе видена | слични

  Општина Сопиште е прогласена за еколошки чиста општина и токму денеска го празнува Светскиот ден на животната средина

  Општина Сопиште, дознавајќи од медиумите дека близу ловиштето „Јасен“ ќе се гради депонија за радиокативен отпад, категорично одбива да му се дозволи на оној што го наумил тоа и да го направи.

  Советот на општината денеска за ова прашање има закажано вонредна седница на која ќе бидат донесени соодветни заклучоци.

  Градоначалникот Љупчо Мицковски-Кец вчера нагласи дека Општина Сопиште е прогласена за еколошки чиста општина и токму денеска го празнува Светскиот ден на животната средина и нема да дозволи да се гради една ваква локација таму каде што е езерото „Козјак“, реката Треска и ловиштето „Јасен“, односно таму каде што има недопрен природен амбиент.

  Од Дирекцијата за радијациона сигурност демантираат дека воопшто станува збор за веќе избрана локација во Општина Сопиште. Но, додаваат дека имаат задача да најдат локација која треба да биде склад за ...
  | | веќе видена | слични

  Трите цистерни што два дена стојат блокирани на граничниот премин Блаце од косовска страна се полни со отровни реагенси. Владата вчера одлучи да ги преземе сите мерки за да се вратат камионите во Призрен, кај нарачателот на товарот.Тој мора соодветно да ја складира хемикалијата за да може камионите безбедно да транзитираат низ Македонија - изјави портпаролот на Владата, Ивица Боцевски.Тој истакна дека министерот за надворешни работи Антонио Милошоски постојано се обидува да стапи во контакт со својот косовски колега. Боцевски тврди дека, ако има проблеми, Владата е подготвена за итна интервенција и ќе биде во постојано заседание. Според него, граничниот премин Блаце не е затворен и нема опасност од излевање на течноста. Камионите првично влегоа во Косово со документација дека носат масло од Иран за приватен стопанственик од Призрен. Тие ги поминале контролите на сите граници до Косово и завршило во неговиот погон. Кога ги отворил бурињата, со експертска анализа било утврдено дека не се полни со нарачаното ...
  | | веќе видена | слични

  Видеокамери деноноќно ги демнат скопјани од сите страни. Во центарот на градот има особено многу камери. Има поставено на покривот од зградата на МЕПСО, на „Т-мобиле“, на зградата на Министерството за финансии, на приватните згради и на многу други објекти. Камери има и на булеварот Едвард Кардељ, монтирани на бандера и кај хотелот „Бест вестерн“ на улицата Македонија. Дури, има монтирано и во трговски центри од каде снимката оди во живо, директно на кабелска телевизија. Големите очи на видеокамерите ја демнат приватноста на граѓаните. Иако не е дозволено снимањето вработени во фирмите, многу работодавци со задоволство ги следат работниците во чекор. Има случаи каде и гардеробите и тоалетите се под надзор. Во тренд сега се тие што се поставени пред приватните згради, кога без дадена согласност од соседот „снимателот“ има увид и во гостите и во соседството. Во Македонија нема посебен закон со кој се регулира кој, како, каде и зошто може да инсталира камери. Во член 25 од Уставот стои дека секому му е ...
  | | веќе видена | слични

  Детектори сепак предупредиле на радиоактивен товар

  Радиоактивниот товар на косовскиот камион, што преку Македонија влегол во Грција, при излегувањето од македонската граничната линија бил детектиран, но било доцна да се врати, ни изјавија вчера од македонската Царинска управа. До ова сознание е дојдено по неколкудневната истрага што треба да утврди како било можно камионот со радиоактивен товар прво да влезе во земјава на граничниот премин Блаце, а потоа и да ја напушти на преминот Богородица без да биде откриен.Ванчо Каргов, директор на Царинската управа, вчера потврди дека при контролите сепак било утврдено постоење на преголема доза на радиоактивното зрачење. Токму во моментот кога на камионот му било дозволено да тргне и кога тој ја преминал граничната линија, детекторите на еден од нашите вработени почнал да сигнализира постоење на радиоактивност. Но тогаш веќе било доцна да се врати камионот оти бил од другата страна на граничната линија. Ние треба да утврдиме како било можно радиоактивноста ...
  | | веќе видена | слични

  Радиоактивниот отпад од Косово, што Грција не го пропушти на граничниот премин Евзони, два дена се шеташе низ Македонија. Спорниот камион со радиоактивен товар, кој пред неколку дена беше вратен во Македонија, конечно е вратен на почетната дестинација на Косово, информираа од Царинската управа. Во текот на истрагата, грчката Комисија за нуклеарна енергија утврдила дека камионот носи товар кој содржи европиум, потенцијално опасен хемиски елемент. Грчката царина експресно суспендира пет цариници и покрена судска истрага во Грција, веднаш по откривањето дека е дозволен влез на опасен товар. За разлика од нашиот јужен сосед, македонската Царинска управа се уште спроведува истрага за да утврди како се случило камион со радиоактивно железо да помине на граничниот премин, а притоа детекторите за радијација да не го регистрираат. Од непознати причини, камионот бил пуштен да влезе во Грција и бил запрен кај Солун по сигнализација на грчката фирма „Сиденор“, откако нејзиниот систем регистрирал радиоактивност. ...
  | | веќе видена | слични

  Смртни закани за обвинителот за случајот „Хоџа“

  Албанскиот обвинител Џеват Хана е под полициска заштита откако добил смртни закани за случајот со киднапирањето на македонскиот бизнисмен Ремзи Хоџа, за кој се обвинети четворица поранешни разузнавачи. Според тврдењето на Хана, смртни закани за целото негово семејство најверојатно упатил Албанец од Македонија.Тој го заклучил тоа по изговорот на заканувачот. Во меѓувреме во врска со овој случај поранешните високи функционери од албанската тајна служба ШИК, обвинети за киднапирање и за исчезнувањето на македонскиот бизнисмен Хоџа, ќе се бранат од слобода. Ова е одлуката на Апелацискиот суд за тешки кривични дела во Тирана, кој одлучуваше за жалбата на одбраната. Обвинетите сега, наместо во домашен притвор, ќе се бранат од слобода. Против решението на судот беше обвинителот Џеват Хана и најави жалба до Врховниот суд.Според одлуката, обвинетиот Арбен Шефќини ќе може слободно да ја обавува актуелната функција, директор на Дирекцијата за даноци на Албанија. ...
  | | веќе видена | слични