Демир

  во

  Иако кандидатот за претседател Благоја Николовски оспорува 17 делегати од четири општински фудбалски сојузи, од ФФМ изјавија дека сите ќе имаат право на глас Сите 117 делегати во собранието на Фудбалската федерација на Македонија ќе имаат право на глас на утрешниот изборен собир во Александар Палас, кога треба да се дознае кој ќе го води фудбалот во наредните четири години. Оваа вест вчера беше потврдена и од ФФМ, која со ова ги расчисти сите дилеми за судбината на „спорните делегати“. - Право на глас ќе имаат сите делегати на собранието. Ако им го одземеме тоа право, значи дека не ги признаваме за наши членки - соопшти Игор Климпер, генералниот секретар на Федерацијата. Противкандидатот на Харалампие Хаџи-Ристески за прв човек на Федерацијата, Благоја Николовски, на прес пред десетина дена реагираше дека добил список со невалидни делегати, кои не биле признаени од Агенцијата за млади и спорт, а кои ќе гласале на изборот. - Ако ФФМ реши да ги заобиколи нивните препораки, значи дека не се почитуваат ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Од Скопје до Солун и обратно со воз годишно патуваат 10.000 граѓани До Солун, една од најпопуларните бизнис и шопинг дестинации за голем број македонски граѓани, патувањето може да биде задоволство, но и голема авантура. Се' зависи од превозното средство што ќе се избере. Оние, пак, што ќе го изберат старото проверено превозно средство - воз, понекогаш се чувствуваат како да се дел од некој индиски филм. Со ослободувањето од визниот режим се очекува уште повеќе да се зголеми интересот за патување до нашиот најблизок комерцијален ЕУ-центар. Доколку нашите граѓани немаат желба или можност да патуваат дотаму со сопствено возило, моментно опциите се меѓународните возови што сообраќаат секојдневно и автобусите што патуваат секој понеделник, среда и петок, како и минибусите за шопинг-турите на неколку туристички агенции. Авионска врска со Солун и со Атина нема, а грчкиот авиопревозник „Олимпик ервејс“ неодамна ги откажа и летовите до Белград и обратно. За граѓаните што имаат грчка виза дополнителен трошок е и ...
  | | веќе видена

  Во рамките на манифестацијата со која годинава се одбележуваат 135 години од раѓањето на основоположник на современиот македонски јазик, Крсте Петков Мисирков, денеска, токму на роденденот, ќе биде положено свежо цвеќе пред споменикот на големиот македонски преродбеник, на плоштадот „Пела“. Манифестацијата „Месец на Мисирков“, поддржана од Фондацијата „Рамковски“, овој месец реализира многубројни културни настани, во кои учествуваа основни и средни училишта, чијшто патрон е Мисирков. Со приредби, рецитали, современи танци, хорски изведби и спортски натпревари, месецот посветен на Мисирков го одбележаа многубројни училишта во Скопје, Битола, Радовиш, Свети Николе и во други градови. Во Демир Хисар, пак, учениците и професорите од гимназијата „Крсте Петков Мисирков“, засадија 35 дрвца, симболично одбележувајќи ги годините на ова единствено средно училиште во општината. Тие истакнаа дека и по 18 ноември, денот кога се родил Мисирков, ќе продолжат да осмислуваат содржини во духот на преродбеничките идеи, но и ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Во Агенцијата за патишта се задоволни од предвидените 107 милиони евра и сите проекти за изградба и реконструкција што се започнати годинава, во наредната ќе треба да се завршат. До крајот на годинава треба да почне проектот за 60 локални патишта, а до крајот на 2010 ќе започне реализацијата на делницата Демир Капија-Смоквица. За изградба и модернизација на патната мрежа во земјава во наредната година ќе бидат потрошени околу 107 милони евра. Ова е предвидено со предлог-буџетот за 2010 година кој од вчера е ставен на увид на македонските парламентарци, Владата за патиштата предвидвидува двапати поголема сума во споредба со вториот ребаланс на Буџетот за оваа година. Во Агенцијата за патишта преку која треба да се реализираат инфраструктурните проекти се задоволни од предвидените пари и истакнуваат дека сите проекти за изградба и реконструкција што се започнати годинава, во наредната ќе треба да се завршат. Така, до крајот на годинава треба да почне проектот за 60 локални патишта, а до крајот на 2010 ќе ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Во Агенцијата за патишта се задоволни од предвидените 107 милиони евра и сите проекти за изградба и реконструкција што се започнати годинава, во наредната ќе треба да се завршат. До крајот на годинава треба да почне проектот за 60 локални патишта, а до крајот на 2010 ќе започне реализацијата на делницата Демир Капија-Смоквица За изградба и модернизација на патната мрежа во земјава во наредната година ќе бидат потрошени околу 107 милони евра. Ова е предвидено со предлог-буџетот за 2010 година кој од вчера е ставен на увид на македонските парламентарци. Владата за патиштата предвидвидува двапати поголема сума во споредба со вториот ребаланс на Буџетот за оваа година. Во Агенцијата за патишта преку која треба да се реализираат инфраструктурните проекти се задоволни од предвидените пари и истакнуваат дека сите проекти за изградба и реконструкција што се започнати годинава, во наредната ќе треба да се завршат. Така, до крајот на годинава треба да почне проектот за 60 локални патишта, а до крајот на 2010 ќе ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Со пригодни собири, рецитали, хорски изведби и спортски натпревари, гимназијата „Крсте Петков Мисирков“ од Демир Хисар, овие денови започна со одбележувањето на 135-годишнината од раѓањето на својот патрон и 35 години од своето постоење. Учениците за делото на Мисирков, посветуваат посебно внимание во наставата. „Може да се каже дека е великан во македонскиот литературен јазик и општо за македонската држава. Тој е една многу важна личност, покрај тешкиот пат што го имала, со многу пречки од страна и од внатрешни непријатели. Сепак, човекот се потрудил и придонесол ние денеска да имаме наш литературен јазик“, вели Александар Димовски, ученик во трета година. Во чест на патронот, учениците и професорите засадија 35 дрвца, симболично одбележувајќи ги годините на ова единствено средно училиште во општината Демир Хисар. „Ние како гимназија којашто е единствена којашто го носи името на Крсте Петков Мисирков, треба да бидеме лидер во носењето на активностите за делото на Мисирков, и во соработка со А1 Телевизија и ...
  сите 2 | | | веќе видена

  ПРЕГЛЕД НА МЕСТА ЗА ОРГАНИЗИРАНО ПОАЃАЊЕ ПО ОПШТИНИ ВО ГРАД СКОПЈЕ АЕРОДРОМ 3 автобуси - Наспроти Мајчин дом 3 автобуси - Пошта Ново Лисиче поаѓање: 8 часот и ротирање на 2 саати - Тргнување на прва смена на учениците пред сите средни училишта   -  8 часот - Тргнување на втора смена на учениците  пред сите средни училишта - 10 часот - Тргнување пред основните училишта за  учениците од ВИИ и ВИИИ одделение - 12 часот ЌЕ СЕ ПОШУМУВА: Мршевци- ајватовски рид АРАЧИНОВО 1 автобус - пред Општината поаѓање: 8 часот и ротирање на 2 саати ЌЕ СЕ ПОШУМУВА: Мршевци – ајватовски рид БУТЕЛ 1 автобус - О.У. „ Ацо Шопов“ нас. Радишани 1 автобус- О.У. „ Климент Охридски“  - Бутел 1 автобус- пред Општината поаѓање: 8 часот и ротирање на 2 саати - Тргнување на прва смена на учениците пред сите средни училишта   -  8 часот - Тргнување на втора смена на учениците  пред сите средни училишта - 10 часот - Тргнување пред основните училишта за  учениците од ВИИ и ВИИИ одделение - 12 часот ЌЕ СЕ ПОШУМУВА: Ајватовци кај црквата ГАЗИ ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, по повод акцијата Ден на дрвото, ќе засади дрво на месноста Мршовски Рид, во близина на село Мршовци, скопско. Министерот за правда Михајло Маневски и заменикот премиер и министер за правда на Република Словачка  Виера Петрикова ќе засадат дрво пред Спортската сала Борис Трајковски. Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, Владимир Пешевски,  ќе засади дрво во село Ајватовци (во близина на Црквата). Заменик претседателот на Владата на Република Македонија Абдилаќим Адеми и градоначалникот на Дебар, Аргетим Фида,   ќе засадат  дрвца во месноста Крај Езеро, во Дебар. За сите граѓани кои сакаат да земат учество во акцијата има организирано превоз до местата означени за пошумување. Во прилог ја има листата на поаѓање. Аеродром 3 автобуси - Наспроти Мајчин дом 3 автобуси - Пошта Ново Лисиче поаѓање: 8 часот и ротирање на 2 саати - Тргнување на прва смена на учениците пред сите средни училишта   -  8 ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Акцијата за пошумување ,,Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ ќе се спроведе в петок, на 13 ноември, кога ќе биде и неработен ден, соопштија вчера од граѓанската иницијатива Ден на дрвото.- Тој ден го избравме затоа што се предвидува тогаш да има убаво време и иако е петок 13, се надевам дека народот повторно ќе излезе во огромен број и во оваа плодна почва натопена со вода ќе си ги засадиме тие 7,5 милиони дрвца и уште еднаш ќе бидеме горди што по четвртипат сите заедно сме направиле нешто убаво не само за Македонија туку и за планетата Земја - изјави Борис Трајанов, еден од организаторите.Во организација на амбасадата на Словенија, вчера претставници на дипломатскиот кор во Македонија засадија дрвца во атарот на селото Бистринци кај Демир Капија, со што и тие го дадоа својот придонес во акцијата за пошумување на Македонија.Младинскиот совет на граѓанското здружение „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“, најави дека масовно ќе учествува во акцијата за садење дрвца. Покрај грижата за подобра и за ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Во земјава, утринава сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци се одвива тековно и без поголеми проблеми, но по влажни коловози. На патните правци, Демир Капија- Удово, Скопје-Велес(Сопот), Дебар и на Стража како последица на врнежите од дожд, има големи одрони, јавуваат од АМСМ. Возачите со препорака за исклучително внимателно возење и прилагодување на брзината кон моменталните услови на патот како и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Особена внимателност на повисоките планински превои. Внимателно и низ клисурите каде има почеста појава на одрони. На граничните премини нема подолги чекања ниту за влез, ниту за излез од државата.
  сите 4 | | | веќе видена

  Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата утринава се одвива тековно и без поголеми проблеми, но по влажни коловози. На патните правци, Демир Капија- Удово, Скопје-Велес(Сопот), Дебар и на Стража како последица на врнежите од дожд, има големи одрони. На возачите им се препорачува исклучително внимателно возење и прилагодување на брзината кон моменталните услови на патот како и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Особена внимателност на повисоките планински превои. Внимателно и низ клисурите каде има почеста појава на одрони.
  сите 5 | | | веќе видена

  Зголемената влажност е причина за здравствени тегоби и кај здравите лица Обилниот дожд што врне без прекин во последниве три дена го зголеми водостојот на реките, ги наполни акумулациите и поплави многу куќи во рамничарските села од западните региони. Синоптичарите прогнозираат продолжување на врнежите и предупредуваат нови поплави. Хидролозите смируваат и велат дека акумулациите Козјак и Тиквеш ќе можат да ги совладаат надојдените води. Есенската сеидба во Пелагонија најверојатно ќе се одложи за идниот месец или за напролет, бидејќи тракторите не можат да влезат во нивите. Дождливото и топло време, со зголемена влага во воздухот е причина за здравствени тегоби и кај здравите лица кои се жалат на отежнато дишење. Лекарите препорачуваат проветрување на просториите, многу течности и витамини преку земање свежо овошје. Вардар завчеравечер се излеа од своето корито кај месноста Раотинце близу селото Јегуновце. Боговињска Река го поплави селото Радиовце навлегувајќи во 70 куќи, штали и помошни простории. ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Брајант Берганд Дождот денеска не ги спречи претставниците на дипломатскиот кор во државата да се вклучат во акцијата за пошумување на Македонија. Тие масовно се одзваа на поканата на амбасадорот на Словенија да пошумат дел од атарот на селото Бистринци кај Демир Капија. Оваа локација ја одбраа затоа што тука поголем број од жителите се со потекло од Словенија. „Во 30-те година на минатиот век, 60 фамилии од Словенија се преселија тука и со овој чин ќе правиме дрворед на македонско-словенечко пријателство“, рече Брајант Берганд, амбасадор на Словенија во Македонија. Акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ ќе се спроведе в петок на 13 ноември. Тој ден ќе биде прогласен за неработен и тогаш според метеоролозите се очекува врнежите од дожд да престанат и времето да биде убаво за пошумување. „Иако е петок 13-ти, на некој начин специјално го избравме бидејќи тој ден се предвидува да има убаво време, се надевам и сигурен сум дека народот пак ќе излезе во огромен број“, вели Борис Трајанов. Во оваа ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Поројните дождови што ја зафатија Македонија, предизвикаа поплави и штети во тетовскиот, битолскиот и велешкиот регион. Околу 50 станбени и други објекти, како и земјоделски површини на подрачјето на општина Тетово се поплавени откако вчера поради обилните врнежи дојде до излевање на водите на Боговињска Река. Претставници на Дирекцијата за заштита и спасување во координација со градоначалниците на општините Боговиње и Брвеница преземаат мерки за заштита на населението и материјалните добра. Ангажирана е градежна механизација за обезбедување на критичните точки и обезбедени се 200 вреќи со песок кои се поставени како насип на повеќе дестинации. Поројниот дожд викендов предизвика поголеми штети  и врз имотот и стоката на жителите од пограничното село Гермијан во битолската општина Новаци. Градоначалникот на Новаци, Лазар Котевски, изјави дека дождот предизвикал големи оштетувања. - По мојата посета и директни разговори со жителите од Гермијан се уверив дека дождот предизвикал големи оштетувања, а селската ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Изборното собрание на Фудбалската федерација на Македонија на 21 ноември ќе даде одговор дали Хари Хаџи-Ристески по нестатутарен пат ќе го добие третиот мандат. Единствен противкандидат ќе му биде Благоја Николовски, кандидат од Општинскиот фудбалски сојуз (ОФС) Скопје, а ФФМ не ја прифати кандидатурата на Масар Омерагиќ од ОФС Струмица. Хаџи-Ристески тврди дека УО на ФФМ го чести кандидатура Николовски и дека е великодушен кон неговиот противкандидат, но за жал вистината е сосема поинаква. За да остави имиџ на демократ мораше да прифати нечија кандидатура, иако според тврдењата на неговите довчерашни соработници Беким Баута, Реџеп Беџети и Вељо Вељановски, тој нема право според статутот да носи одлуки, бидејќи неговиот мандат истече на почетокот на октомври. Актуелното раководство ФФМ не собра храброст да демантира ниеден од нив, а молчењето во најголем број случаи е признание. Интересен е случајот со ОФС Битола и ОФС Македонски брод, ОФС Неготино, ОФС Гевгелија и ОФС Демир Хисар. Според Агенцијата за млади ...
  | | веќе видена

  Еколошките инспектори со уште трагаат по изворот на загадување со пластични шишиња, а екипи од Министерството за животна средина и од Дирекцијата за заштита и спасување вчера се обидуваа да го соберат ѓеубрето пред да излезе во соседна Грција Огромните количини пластични шишиња што завчера се појавија во водите на реката Вардар во Скопје, екипи од Министерството за животна средина и од Дирекцијата за заштита и спасување вчера цел ден ги бркаа по течението на реката, за да го соберат ѓубрето во Неготино и Гевгелија пред да излезе од земјата. Државниот инспекторат за животна средина вчера и завчера го бараше изворот на загадување, но до затворање на весникот еколошките инспектори не утврдија кој е виновен за испуштање на огромни количини пластика во Вардар. Сашо Секулов, раководител на секторот за комуникации во Министерството за животна средина, вели дека заедно со Дирекцијата за заштита и спасување и со локалната самоуправа од Велес, Демир Капија, Неготино, Гевгелија се обидуваат да ги соберат пластичните ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Поројните дождови што ја зафатија Македонија, предизвикаа поплави и штети во тетовскиот, битолскиот и велешкиот регион. Околу 50 станбени и други објекти, како и земјоделски површини на подрачјето на општина Тетово се поплавени откако вчера поради обилните врнежи дојде до излевање на водите на Боговињска Река. Претставници на Дирекцијата за заштита и спасување во координација со градоначалниците на општините Боговиње и Брвеница преземаат мерки за заштита на населението и материјалните добра. Ангажирана е градежна механизација за обезбедување на критичните точки и обезбедени се 200 вреќи со песок кои се поставени како насип на повеќе дестинации. Поројниот дожд викендов предизвика поголеми штети  и врз имотот и стоката на жителите од пограничното село Гермијан во битолската општина Новаци. Градоначалникот на Новаци, Лазар Котевски, изјави дека дождот предизвикал големи оштетувања. - По мојата посета и директни разговори со жителите од Гермијан се уверив дека дождот предизвикал големи оштетувања, а селската ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Во наредните денови времето ќе биде облачно со врнежи од дожд, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи. Денес и утре врнежите ќе бидат поинтензивни. До вчера изутрина во Пожаране наврнаа 74 литри дожд на квадратен метар, 59 во Лазарополе, 58 во Тетово, 53 во Маврово, 45 на Ѓуриште, 41 во Дебар и 37 литри во Куманово. Управата за хидрометеоролошки работи вчера соопшти дека по 36 литри дожд на квадратен метар се измерени во Битола и во Претор, 35 во Охрид, 33 литри во Крушево, 32 во Тополчани, 30 во скопски Петровец, 28 во Прилеп. Во Скопје наврнаа 11 литри дожд, десет во Демир Капија, девет во Крива Паланка, седум во Штип и во Дојран, три во Струмица и еден литар дожд на квадратен метар беше евидентиран во Гевгелија и во Берово. (МИА)
  сите 13 | | | веќе видена

  Во наредните три дена, до вторник, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи, времето ќе се задржи облачно со врнежи од дожд, кои од утре и задутре ќе бидат поинтензивни. Во изминатите 48 часа до изутринава во 7 часот наврнаа (во л/м2) 74 во Пожаране, 59 во лазарополе, 58 во Тетово, 53 во Маврово, 45 на Ѓуриште, 41 во Дебар и 37 во Куманово. Управата за хидрометеоролошки работи денеска соопшти дека по 36 литри на метар квадратен дожд  е измерен во Битола и Претор, 35 во Охрид, 33 во Крушево, 32 во Тополчани, 30 во скопски Петровец и на Пожар, 28 во Прилеп, 11 во Скопје, 10 во Демир Капија, 9 во Крива Паланка, 7 во Штип и Дојран, 3 во Струмица и 1 во Гевгелија и Берово. Во претходните денови бевме под влијание на серија влажни бранови од Медитеранот, кои условуваа облачно и релативно топло време со врнежи од дожд, кои на места без поинтензивни.
  сите 18 | | | веќе видена

  Во наредните три дена, до вторник, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи, времето ќе се задржи облачно со врнежи од дожд, кои од утре и задутре ќе бидат поинтензивни. Во изминатите 48 часа до изутринава во 7 часот наврнаа (во л/м2) 74 во Пожаране, 59 во лазарополе, 58 во Тетово, 53 во Маврово, 45 на Ѓуриште, 41 во Дебар и 37 во Куманово. Управата за хидрометеоролошки работи денеска соопшти дека по 36 литри на метар квадратен дожд  е измерен во Битола и Претор, 35 во Охрид, 33 во Крушево, 32 во Тополчани, 30 во скопски Петровец и на Пожар, 28 во Прилеп, 11 во Скопје, 10 во Демир Капија, 9 во Крива Паланка, 7 во Штип и Дојран, 3 во Струмица и 1 во Гевгелија и Берово. Во претходните денови бевме под влијание на серија влажни бранови од Медитеранот, кои условуваа облачно и релативно топло време со врнежи од дожд, кои на места без поинтензивни.
  сите 19 | | | веќе видена