Дејвид

  во

  Кошаркарите на Њу Орлеанс и на Детроит ги остварија првите победи во полуфиналето на своите конференции. Двете екипи уверливо славеа над своите противници Сан Антонио и Орландо. Њу Орлеанс на домашен терен триумфираше над Сан Антонио со 101-82, а решавачка беше серијата на „хорнетси“ од 13-0 во третата четвртина. По првиот дел актуелниот првак беше дури и во предност (49-45) , но во продолжението гостите постигнаа вкупно 33 поена. - Сите очекуваат од нас да потфрлиме во вакви важни плејоф-натпревари. Но, ние се концентрираме на нашата игра, гладни сме за победи и со силно темпо ќе продолжиме да се натпреваруваме - изјави најефикасниот стрелец на Њу Орлеанс, Дејвид Вест, кој мечот го заврши со 30 поени, најмногу во плејоф-кариерата. Предраг Стојаковиќ даде 22 коша (9-15 шут од поле), а Крис Пол имаше ефект од 17 поени, 13 асистенции и четири украдени топки за „хорнетси“. Очајна вечер имаше Тим Данкан кој погоди само еден шут од девет обида, па мечот го заврши со пет поени, три скока и две асистенции. „Спарси“ ...
  | | веќе видена | слични

  Независната новинска агенција Макфакс во Скопје денеска одбележува 15 години постојано емитување вести.

  Макфакс е првата приватна новинска агенција во Југоисточна Европа и еден од првите приватни медиуми во Македонија. Агенцијата е основана во август 1992 година, а првата вест ја објави на 5-ти мај 1993 година.

  Агенцијата Макфакс годишнината ја одбележува со слоганот „15 години најбрзо до вистината“. Макфакс останува доследен на основните принципи со кои ја започна работата: да пишува вистинити вести, професионално подготвени и најбрзо да ги достави до корисниците, јавноста, читателите.

  Вестите на Макфакс ги користат професионални новинари, амбасадори, дипломати, бизнисмени и сите кои ги почитуваат вредностите на веродостојно и брзо информирање и знаат колку е важно веста да се дознае брзо.

  Постојано расте бројот на посетители на интернет страниците на Макфакс. Според еден сајт-метар, страниците просечно дневно имаат по 20.000 посети. За македонски информативен сајт ...
  | | веќе видена | слични

  Младенците Дејвид Виелховски (32) и Криста Ватимо (25), ја минале првата брачна ноќ во одделни ќелии во Питсбург, Пенсилванија, Кавгата почнала по веселбата во хотелот „Холидеј ин“ во предградието на Питсбург, откако напиениот младоженец со карате-удар ја нокаутирал сопругата.Кога дошла при себе, невестата, барајќи го сопругот, бесна се нафрлила врз двајцата гости од друга свадба кои пришле за да и помогнат. Во меѓувреме се појавил и Дејвид при што настанал општ хаос.- Беше многу напнато, а речиси е неверојатно дека тоа беа луѓе што само неколку часа претходно се венчаа - изјави полицискиот службеник Дејв Сиска.Кога полицајците пристигнале, Дејвид лежел на подот, а пијаната Криста врескала. Младенците биле одведени во притвор, каде што останале до утрото, а против нив се поднесени повеќе пријави. Покрај другото, невестата ќе одговара за опијанување на јавно место, што на жените во тој дел од САД им е забрането.По излегувањето од притвор, Криста со татко и се вратила дома, а Дејвид заминал сам, со модринка ...
  | | веќе видена | слични

  Њу Орлеанс и Детроит со по 19 поени разлика ги поразија своите противници во првите средби од втората фаза во плејофот во НБА-лигата . Хорнетс со 101-82 беше подобар од првакот Сан Антонио спарс, а Пистонс со 91-72 го надигра Орландо меџик. Најзаслужни за победата на Њу Орлеанс беа ол-стар играчите Дејвид Вест и Крис Пол. Вест имаше личен плејоф рекорд од 30 поени, а Пол придонесе со 17 поени, 13 асистенции и четири освоени топки. Голем придонес дадоа уште Предраг Стојаковиќ (22 п.) и Тајсон Чендлер (10 п.,15 ск., 3 бл.). Во првото полувреме гостите имаа и двоцифрена предност, но во третата четвртина „стршените“ ја презедоа контролата, а во последната го докрајчија противникот. Клуч на триумфот беше одбраната над Тим Данкан. Крилниот центар на Спарс одигра еден од своите најслаби мечеви во кариерата. Данкан од поле погоди само еден шут од девет обиди, постигна само пет поени (неславен личен рекорд), а собра прескромни три скока. Во дефанзивниот дел против Данкан задолжен беше Чендлер, но многу често ...
  | | веќе видена | слични

  Бекот на Лос Анџелес лејкерс, Коби Брајант (29), ќе биде прогласен за најкорисен кошаркар во НБА-лигата за оваа сезона, објави весникот „ЛА тајмс“. Иако според многумина Брајант е најдобриот кошаркар на светот во последните неколку години, тој досега никогаш не бил МВП на сезоната. Според весникот, комесарот Дејвид Штерн неделава ќе дојде во Лос Анџелес да му го додели пехарот на Брајант. - Немам никаква информација. Од лигата не ни кажале ништо - вели портпаролот на Лејкерс, Џон Блек. Брајант во минатата и предминатата сезона беше најефикасен стрелец во лигата, а двапати во кариерата беше трет во гласањето за МВП на сезоната. Сезонава ги одигра сите 82 средби и имаше просек од 28,3 поени (втор стрелец во лигата), 6,3 скока, 5,4 асистенции и 1,8 украдена топка. Под лидерство на Коби, Лејкерс во регуларниот дел од сезоната го освои првото место во Западната конференција. Брајант е првиот член на Лејкерс по Шекил О Нил во 2000 кој го добива признанието.
  | | веќе видена | слични

  Пронајдена мртва вашингтонска Мадам

  Во населбата Тарпон Спрингс, во Флорида, во четвртокот беше пронајдена мртва Дебора Џејн Палфри (52), позната како „вашингтонската Мадам“, соопшти полицијата, додавајќи оти извршила самоубиство со бесење.Телото го пронајде нејзината мајка. Во куќата се пронајдени и две проштални писма - изјави капетанот Џефри Јанг.Палфри на 15 април беше осудена за организирање и посредување при проституција, а медиумите објавија дека нејзини клиенти биле високи функционери од Вашингтон. Таа пред судот тврдеше дека нејзината агенција работи само придружба, а не проституција. Сепак, додаде оти е можно некои од девојките да имале сексуален однос со клиентите без нејзино знаење.Во текот на судскиот процес се закануваше дека ќе ги открие имињата на клиентите, за кои се шпекулира оти и припаѓаат на политичката и на бизнис-елитата во Вашингтон. Неодамна, Дејвид Витер републикански сенатор од Лујзијана, самиот призна дека ги користел услугите на ескорт - девојките. Палфри, по ...
  | | веќе видена | слични

  Независната новинска агенција Макфакс во Скопје денеска одбележува 15 години постојано емитување вести.

  Макфакс е првата приватна новинска агенција во Југоисточна Европа (ЈИЕ) и еден од првите приватни медиуми во Македонија. Агенцијата е основана во август 1992 година, а првата вест ја објави на 5. мај 1993. година.

  Агенцијата Макфакс годишнината ја одбележува со слоганот 15 години најбрзо до вистината . Макфакс останува доследен на основните принципи со кои ја започна работата: да пишува вистинити вести, професионално подготвени и најбрзо да ги достави до корисниците, јавноста, читателите.

  Вестите на Макфакс ги користат професионални новинари, амбасадори, дипломати, бизнисмени и сите кои ги почитуваат вредностите на веродостојно и брзо информирање и знаат колку е важно веста да се дознае брзо.

  Постојано расте бројот на посетители на интернет страниците на Макфакс. Според еден сајтметар страниците просечно дневно имаат по 20.000 посети. За македонски информативен сајт ...
  | | веќе видена | слични

  Во НБА разигрувањето во овие моменти најдобриот по основниот дел, Бостон игра мајсторка од првата рунда со најслабиот во Плеј офот, Атланта.

  Ноќеска Њу Орлеанс против Сан Антонио на западот и Детроит против Орландо на истокот со победи ги стартуваа конференциските полуфиналиња.

  Сан Антонио не одговори на првиот сериозен предизвик на патот до одбрана на шампионскиот прстен. Во првиот полуфинален натпревар на западот Њу Орлеанс ја реализираше предноста на домашниот терен со триумф од 101:82.

  Одлични партии имаа Дејвид Вест кој постигна Плеј оф рекорд од 30 поени и Крис Пол со двоен ефект од 17 коша 13 додавања.

  За одбележување е и одличната одбрана врз Тим Данкан кој застана на прескромни пет поени.

  Со одлично второ полувреме Детроит го совлада Орландо со 91:72 и поведе со 1:0 против во првото источно полуфинале. Чонси Билапс со 19 поени беше најефикасен на средбата.
  | | веќе видена | слични

  Русокосиот Борис Џонсон го победи „црвениот“ Кен Ливингстон на изборите за градоначалник

  Од нашиот дописник
  Томислав Ивановски

  ЛОНДОН - Русокосиот Борис Џонсон, познат по својата постојано неуредна коса и по неконвенциналното однесување, на изборите за градоначалник го победи „црвениот“ Кен Ливингстон, наречен така поради своето левичарење, за кое имаше проблеми и со своите лабуристи, овозможувајќи и на конзервативната партија прв пат откако е воведена оваа функција за Лондон да ја преземе контролата врз британскиот главен град. Во долгата и докрај неизвесна трка за првата функција во градот, кој е голем колку четири Македонии, Џонсон го победи во почетокот фаворизираниот Ливингстон, кој осум години беше градоначалник, а речиси четврт век се занимава со градските проблеми, со што придонесе на овие делумни локални избори да го заокружи триумфот на својата партија, а поразот на лабуристите да го претвори, како што напиша „Индипендент“, во „првомајски изборен масакр“.

  По ...
  | | веќе видена | слични

  Њу Орлеанс го сопре Данкан и победи

  Кошаркарите на Њу Орлеанс на свој терен убедливо го совлада актуелниот првак Сан Антонио со 101:82 во првиот полуфинален натпревар на Западната конференција на НБА лигата. Хорнетси брилираа во второто полувреме, кое го добија со 23 разлика (56:33). Треба да се истакне одличната одбрана против Тим Данкан, кој запиша само пет поени и три скока. Тоа е најслаб скор на Данкан во натпреварите на доигрувањето.

  Најефикасен во Њу Орлеанс беше Дејвид Вест со 30 коша, рекорд на кариерата во доигрувањето. Организаторот на играта Крис Пол додаде 17 поени и 13 асистенции. Кај Сан Антонио, Тони Паркер постигна 23 коша, а Ману Џинобили 19. Њу Орлеанс е домаќин и на вечерашната средба.

  Во полуфиналето на Истокот, Детроит поведе со 1:0 против Орландо. Натпреварот беше рамноправен до полувремето, а тогаш, во вториот дел Детроит уфрли во „пета“ брзина и на крајот славеше со убедливи 91:72. Кај Детроит Чонси Билапс постигна 19, а Ричард Хамилтон 17 поени. Во тимот ...
  | | веќе видена | слични

  Почетокот на мај секогаш го навестува крајот и на меѓународната клупска кошаркарска сезона.

  Макаби и ЦСКА Москва в недела ќе се борат за титулата Европски првак, во финалниот натпревар на Фајнал фор турнирот во Мадрид, што ќе биде реприза на оној од Прага пред две години.

  Во вечерашните полуфинални дуели беа подобри од Монтепакси Сиена, односно од Тау Керамика.

  Монтепаски со нашиот репрезентативец Влатко Илиевски не успеа да го избори првиот пласман во мечот за круната. Елиминиран е и во третиот полуфинален турнирски настап, овој пат по поразот од Макаби од 92:85, иако никогаш порано не бил поблиску до финалето.

  „Банкарите“ од Сиена водеа цели три четвртини, во еден момент дури и со 18 коша разлика, 36:18, но и тоа не им беше доволно за историски успех.

  Минусот од 12 коша на полувреме, 45:33, Израелците го сведоа на негатива од три коша по 30 минути, 64:61, што беше најава за целосниот пресврт во завршниот период со пеколната серија од 13:0, за која ривалот ...
  | | веќе видена | слични

  Најмоќната светска елита ја сочинуваат 6.000 луѓе

  Неколку илјади луѓе во светот во своите раце имаат големо влијание и невидена моќ. Тие ја имаат контролата во светскиот бизнис, финансиите, политиките... Вака ја опишува суперкласата американскиот аналитичар Дејвид Роткоф, поранешен висок службеник во администрацијата на претседателот Бил Клинтон, пренесува агенцијата „Нетпрес“. Според него, таа нова елита што се развила во последните неколку децении ја сочинуваат 6.000 луѓе, распрснати по сите меридијани. Само десет отсто од нив денес контролираат 85 отсто од светското богатство. Водечките 2.000 корпорации во светот издржуваат околу 500 милиони луѓе.Во суперкласата спаѓаат сите што имаат милиони обожаватели. Авторот на книгата „Суперкласа“, Роткоф, смета дека во таа класа треба да се вброи и Осама бин Ладен, лидерот на терористите.- Секој од нив секојдневно влијае на животите на милиони луѓе. Секој од нив активно ја користи таа моќ и често ја зголемува развивајќи односи со другите членови на ...
  | | веќе видена | слични

  Најтежок пораз на лабуристите во последните 40 години

  Британската лабуристичка партија на премиерот Гордон Браун претрпе тежок пораз на делумните локални избори што се одржаа во четвртокот во Англија и во Велс, губејќи речиси 200 советнички места во локалните и во општинските совети, јави „Би-Би-Си“. Опозициската конзервативна партија на Дејвид Камерон успеа да освои повеќе од 140 нови советници, преземајќи го од лабуристите и нивното досега „тврдо упориште“ на југот од земјата, пристаништето Саутхемптон. Иако конечните резултати не се се уште познати, резултатите се означуваат како најтежок пораз на лабуристите на едни локални избори во последните 40 години. Овие избори се означуваа како мошне значајни за премиерот Браун затоа што се негово прво соочување со гласачите откако пред девет месеци го наследи Тони Блер на лидерската функција, како и тест за позициите на партијата пред следните парламентарни избори, кои се очекува да се одржат за една година. Тешкиот пораз на локалните избори во делови ...
  | | веќе видена | слични

  Педесет и двегодишната Дебора Џин Палфри, која пред две недели беше осудена на шест години затвор поради раководење со сервис за придружнички кои ја опслужувале политичката елита на Вашингтон, е пронајдена мртва во куќата на нејзината мајка во сојузната држава Флорида, јавуваат американските медиуми.
  Телото на Палфри било пронајдено обесено во шупа во дворот на куќата на нејзината мајка во градот Тампа, на Флорида. Според локалната полиција, крај телото имало две проштални писма, но не се наведуваат детали за нивната содржина. Полицијата, исто така, не соопшти дали Палфри била под дејство на алкохол или на наркотици, но е уверена дека се работи за самоубиство.
  Нејзината мајка, Бланш Палфри, категорично негира дека нејзината ќерка покажувала индикации дека ќе се самоубие.
  На 15 април федералната порота во Вашингтон донесе одлука дека Палфри е виновна за раководење со сервис за проституција, кој ја опслужувал моќната вашингтонска политичка елита, меѓу кои и републиканскиот сенатор од Луизијана, ...
  | | веќе видена | слични

  Ѕвездата на Манчестер јунајтед, Кристијано Роналдо, втора година по ред е прогласен за најдобар фудбалер во Англија. Признанието, кое од 1948 година го доделува „Фудбал Врајтерс Асоциејшн“, Португалецот го освои пред центарфорот на Ливерпул, Фернандо Торес, и пред голманот на Портсмут, Дејвид Џејмс. Ова е втора награда за 23-годишниот Роналдо во краток период бидејќи минатата недела доби слично признание од Здружението на професионални фудбалери на Англија. Роналдо во досегашниот дел на сезоната постигна дури 38 гола, а покрај Тјери Анри е единствен фудбалер кој го доби ова признание две години по ред.
  | | веќе видена | слични

  Во предвечерјето на претпоследниот Премиер лигашки викенд што може да го навести епилогот на борбата за шампионската титула во Англискиот елитен фудбал, уште едно поединечно признание за најголемата ѕвезда на Манчестер Јунајтед Кристијано Роналдо.

  Неколку дена откако честа му ја искажаа неговите колеги од асоцијацијата на професионални фудбалери, крилото на Манчестер ја доби престижната наградата за најдобар играч и од англиското здружение на фудбалски новинари.

  Португалецот, кој досега сезонава постигна 38 гола во сите конкуренции, победи во изборот пред напаѓачот на Ливерпул Фернандо Торес и голманот на Портсмут Дејвид Џејмс.

  Роналдо е само вториот играч кому ова признание му припаднало два пати по ред. Претходно, додека го носеше дресот на Арсенал, Тјери Анри беше миленик на фудбалските известувачи во Англија во 2003 и во 2004.
  | | веќе видена | слични

  Владејачките лабуристи на Гордон Браун загубија речиси 200 советнички места во локалните и во општинските совети

  Од нашиот дописник
  Томислав Ивановски

  ЛОНДОН - Лабуристичката партија на британскиот премиер Гордон Браун претрпе тежок пораз на делумните локални избори што се одржаа во Англија и Велс, што се оценува како најголема загуба на едни вакви избори во последниве четириесет години.

  Резултатите се уште не се конечни, но веќе во утринските часови по ноќта на гласањето, беше јасно дека опозициската Конзервативна партија ќе забележи голем успех освојувајќи нови над 140 места во локалните и општинските совети, во сито време додека лабуристите загубија речиси 200 советнички места, губејќи ги за првпат своето „тврдо упориште“ во пристанишниот град Саупемптон, како и досегашното убедливо мнозинство, што го имаа во традиционално, работничкиот Велс, каде што ториевците по многу години добиваат се повеќе приврзаници. На политичката карта, речиси цела Англија, со исклучок на ...
  | | веќе видена | слични

  Британската владејачка Лабуристичка партија на премиерот Гордон Браун го претрпе најтешкиот пораз во последните 40 години на локалните избори што се одржаа вчера во Англија и Велс.

  Лабуристите изгубија речиси 200 советнички места во локалните и општинските совети.

  Во истовреме опозициската Конзервативна партија на Дејвид Камерон успеа да освои над 140 нови советници, преземајќи го од лабуристите и нивното досега „тврдо упориште“ на југот од земјата, пристаништето Саутемптон.

  Овие избори се означуваат како мошне значајни за премиерот Браун, затоа што се негово прво соочување со гласачите откако пред девет месеци го наследи Тони Блер на лидерската функција.
  | | веќе видена | слични

  Мексико е татковината на сончогледот

  Сончогледот се одгледува во Мексико и пред 4.000 години и служел за прехранување како и за други цели, откриле американските научници. Овие податоци се потврдени по направените археолошки, етнолошки и лингвистички истражувања на експертите од Американската академија на науките, публикувани во најновиот број на магазинот „Просидингс“. Новите откритија ја побиваат досегашната теорија дека сончогледот потекнува од денешните Соединети Американски Држави, и дека во 16 век шпанските морепловци го донеле во Мексико. Дејвид Ленц и неговите колеги од Универзитетот во Синсинати ги истражувале семките од сончоглед што ги пронашле во пештерата Дел Гало во мексиканското место Морелос. Се претпоставува дека пештерата била користена за различни обреди и за погреби. Научниците особено биле воодушевени од големината на семките, кои за една третина биле подолги и пошироки од примероците од Северна Америка. Експертите сметаат дека постои голема веројатност дека станува збор за две ...
  | | веќе видена | слични

  Англискиот премиерлигаш Манчестер јунајтед, втора година едноподруго е проценет за најскап фудбалски тим на светот. Тимот на „бебињата“, кој со пласманот во финалето на ЛШ ќе заработи 45 милиони долари, е проценет на 1,8 милијарда долари, што е за 24 отсто повеќе во споредба на минатогодишното рангирање направено од престижниот магазин „Форбс“. На второ место е шпанскиот Реал Мадрид со 1,285 милијарда долари, а трет е Арсенал со 1,2 милијарда долари. На ранг-листата најскапи клубови меѓу првите 10 се четири англиски премиерлигаши. Зад водечката тројка е Ливерпул, кој направи скок од 11. на 4. позиција, па следуваат: Баерн Минхен, Милан, Барселона, Челси, Јувентус и Шалке. Меѓу фудбалерите Дејвид Бекам, по потпишувањето на договорот со ЛА Галакси, и понатаму е најбогатиот играч со 49 милиони долари, пред Роналдињу од Барселона со 33 милиони долари.
  | | веќе видена | слични