Давид

  во

  Европскиот шампион Шпанија и во дуелот со моќната Англија ја продолжи победничката низа на домашен терен која започна уште во 2006 година.

  Шпанија Англија 2-0

  1-0 Шпанија поведе со велемајсторскиот гол на најдобриот стрелец на Еуро 2008, Давид Виља во 35 минута, а големиот триумф над Англија беше потврден во 80 минута со голот на резервистот Лоренте.

  На дуелот во Севиља некогашниот капитен на Англија, Дејвид Бекам го одигра 108 меч во репрезентативниот дрес со што се искачи на вечната листат на Англија по бројот на настапи во репрезентацијата на 2 место заедно со легендарниот Боби Чарлтон, далеку на врвот со 122 средби е голманот Питер Шилтон.
  | | веќе видена | слични

  Претседателските кандидати Нано Ружин, Љубомир Фрчкоски и Мируше Хоџа вчера ги предадоа собраните потписи за своите кандидатури во Државната изборна комисија.

  - Во хороскопски знак сум Лав, а заштитен знак ми е македонското сонце. Очекувам до 22 март тоа уште повеќе да сјае како денеска и да овозможи да ги здружиме и обединиме граѓаните и да функционираме понатаму по нашиот пат кон ЕУ и НАТО - изјави Ружин по предавањето на собраните потписи во ДИК.

  Ружин очекува поддршка од сите граѓани, затоа што е непартиски кандидат.

  Тој најави дека денеска ќе оствари средби со амбасадорите на Велика Британија и на Франција во Македонија, Ендрју Ки и Бернард Валеро.

  Овластениот претставник на претседателскиот кандидат на СДСМ и НСДП Љубомир Фрчкоски, Ѓунер Исмаил, вчера до Државната изборна комисија ги достави собраните потписи.

  - Ова не се обични избори. Тие мора да бидат пресвртница. Овде сум во име на 15 илјади граѓани со моите пријатели од СДСМ и НСДП, кои заедно со ...
  | | веќе видена | слични

  Според пишувањето на шпанскиот дневник „Спорт“, Барселона подготвува понуда за Фернандо Торес, напаѓачот на Ливерпул. Каталонскиот гигант сака да се обезбеди доколку Камерунецот Самуел Ето до крајот на сезоната не потпише нов договор. Претседателот на клубот, Хуан Лапорта, за време на свеченото прогласување на најдобриот светски фудбалер на ФИФА, во неформален разговор му понудил на Торес прекрасни услови за преоѓање на „Камп ?оу“. Тие се договориле да останат во контакт, а како сведоци на овој разговор се споменуваат играчите на Барселона, Лионел Меси и Чави Ернандес. Торес пред доаѓањето на „Енфилд ?оуд“ шест сезони настапуваше за Атлетико Мадрид, а челниците на Ливерпул засега немаат дадено свој коментар на пишувањето на шпанскиот весник. Ако пропадне работата со Торес, Барса ќе се обиде да го ангажира напаѓачот на Валенсија, Давид Виља, или напаѓачот на Лион, Карим Бензема.
  | | веќе видена | слични

  Европски фудбалски шампион Шпанија успеа да го добие пријателскиот дуел со селекцијата на Англија со 2:0, Бекам доби шанса во првиот тим.

  Се очекуваше избраниците на Фабио Капело да пружат поголем отпор, меѓутоа рутинирано Шпанците со по еден гол во двете полувремиња дојдоа до „кец во кец“ победа.

  Првата шанса на натпреварот ја имаше младиот напаѓач на Астон Вила, Габриел Агбонлахор по нафрлената топка од левата крилна позиција, биеше покрај стативата.

  Во 36. минута резултатот беше откриен од Давид Виља, кој си поигра со конфузната англиска одбрана и постигна гол за водство од 1:0.
  | | веќе видена | слични

  Професорска тројка за мартовска трка: Љубомир Фрчкоски, Нано Ружин и Мируше Хоџа

  Нано Ружин, Мируше Хоџа и Љубомир Фрчкоски вчера им се придружија на Љубе Бошкоски и на Агрон Буџаку, поднесувајќи ги и официјално до ДИК своите кандидатури за претседател на Македонија. Во наредните 48 часа ДИК треба да се изјасни дали тројцата кандидати ги исполнуваат условите за учество на претстојните избори. Остануваат уште Ѓорѓе Иванов и Имер Селмани да ги поднесат кандидатурите до 15 февруари на полноќ. кога истекува рокот. Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ освен со граѓанските 18.000 потписи, ќе ја има поддршката и од пратеничката група на владејачката партија. За Ѓунер Исмаил, овластениот претставник на кандидатот на СДСМ Љубомир Фрчкоски, претстојните избори нема да бидат обични.

  - Тие мора да бидат пресвртница. Овде сум од име на 15 илјади граѓани со моите пријатели од СДСМ и НСДП, кои заедно со тие 15 илјади се најзагрижениот дел од оваа земја. Ги повикуваме другите граѓани да ни се придружат, да не се ...
  | | веќе видена | слични

  Нано Ружин, Љубомир Фрчкоски и Мируше Хоџа ги доставија собраните потписи од граѓаните до Државната изборна комисија. Со тоа и официјално влегуваат во трката за шеф на државата. Кандидатот на ЛДП, ружин лично ги предаде потписите рече дека очекува поддршка од сите граѓани оти бил непартиски кандидат. Денеска оптимизмот за победата го темелеше на наклонетоста на ѕвездите.

  - Во хороскоп сум лав, заштитен знак ми е сонцето, македонското сонце, како што гледате денеска сјае многу. Очекуваме, до 22-ри март, тоа уште повеќе да сјае и да ни овозможи да ги здружиме нашите граѓани, да ги обединиме - изјави Нано Ружин, претседателски кандидат од ЛДП.

  За разлика од ружин, Љубомир Фрчкоски не дојде до ДИК. Неговиот пријател Ѓунер Исмаил, откако ги поднесе, рече дека за нив ова не се обични избори -туку борба на Давид и Голијат.

  - Овде сум во име на 15 илјади граѓани, со моите пријатели од СДСМ и НСДП. Тие 15 илјади граѓани се најзагрижениот дел од оваа земја и ги повикуваме останатите ...
  | | веќе видена | слични

  Порно ѕвездата Пума Суиди која глумеше во повеќе од 70 филмови успеала да ужива во возењето со хеликоптер без да плати никаква пара. Суиди успеала пилотот Давид Мартез да го убеди да ја прошета со хеликоптерот над Сан Диего, со тоа што му пружила “задоволство“ на таков начин што никогаш не има пробано.

  После прикажувањето на видеото на пилотот му била одземена дозволата за летање.
  | | веќе видена | слични

  Порази на водечките екипи во осмото коло од натпреварувањето за играчите од генерацијата 91-ва 92-ра. Саса загуби на гостувањето кај Марфил со 4:3, исто како и Цермат во Куманово од Гроздановски.

  Хедис ја потврди фаворитската улога против Рубико и победи со 9:0. Без оглед на неуспешните настапи Саса и Цермат ги задржаа позициите на табелата.

  Тимот од Македонска Каменица е прв со 19 бода, четири повеќе од второпласираниот Цермат. По 13 досега освоија Хедис и Марфил, 5-ти е Гроздановски со 10, а Рубико нема ниту еден бод.

  Во Прилеп Владимир Петрески и Кирил Талески со по два гола придонесоа за победата на Марфил против Саса. Лидерот не можеше да се спаси со хет-трикот на Адријан Мицевски.

  Никола Јовановски двапати ја затресе мрежата на Цермат на пресметката во Куманово. За Гроздановски реализираа и Никола Петковски и стрелецот на решавачкиот гол Владимир Трајковски. Давид Ристески заврши две, а Бобан Талески една акција на битолскиот состав.

  Немаше дилеми за ...
  | | веќе видена | слични

  Татко во воспитувањето на своите деца користел електрично синџирче за околу врат и методи на потопување, заработил затворска казна од 16 години. Неговите казнени методи биле слични како оние во Гвантанамо.

  39 годишниот Давид Лисканеј ги присилувал своите три сина и ќерка, на возраст од осум до 15 години да косат електични синџирчиња, кои се користеле за врзување на кучиња. За време на читањето на пресудата рекол дека Лисканеј во својот дом во Охајо го претворил во затвор сличен на Гвантанамо.

  Кога грешеле неговите деца ги казнувал со електрошокови. За време на судењата сведоците изјавиле дека децата ги полевал со вода по лицата се додега не почнувале да гушат. Оваа метода била позната како давење со вода и се применувала во Гвантанамо.

  Злоставувањето на децата било откриено минатата година, откако било пријавено исчезнувањето на синот на Лисканеј. Момчето побегнало од дома и пропешачило 30 километри до куѓата на своите роднини, кои повикале полиција.

  Мајката на децата ...
  | | веќе видена | слични

  Италијанската влада на Силвио Берлускони ја поддржа кампањата против неиталијанските јадења во Италија за да се натераат Италијанците да ја одберат домашната кујна. Целата кампања почна за време на викендот, најпрво во градот Лука, каде што градските власти забраниле отворање продавници-ресторани за странска храна, и тоа во внатрешноста на ѕидините на стариот град. Кон крајот на неделата Милано, средиште на покраината Ломбардија, донесе сличен закон, и тоа за зачувување на локалните специјалитети од с? повлијателните „етнички“ кујни во земјата.

  - Се бориме за традицијата и за зачувување на нашата култура. А ако ние не се грижиме за нашата традиција, кој ќе го направи тоа - изјавил министерот за земјоделство на Италија, Лука Заи, еден од најсилните заговорници на „гастрономскиот расизам“ во земјата.

  Тој ја поздрави акцијата во градот Лука и истакна дека оние „етнички ресторани“ што продолжуваат да работат, а во кои се послужуваат ќебапи, суши и кинеска храна приготвени од состојки увезени ...
  | | веќе видена | слични

  Барселона продолжува со победи и ја одржува предноста од 12 бода пред второпласираниот Реал Мадрид. Во 21. коло од шпанската Примера, Каталонците со 2-1 славеа на гостувањето кај Сантандер, иако домашните поведоа во 56. минута преку Никола Жигиќ. Три нови бода на Барселона и донесе аргентински ас Лионел Меси со два гола. - Среќен сум што водам еден ваков тим и задоволен сум од резултатот. Топката беше повеќе во наш посед и имавме многу шанси за гол, но без резултат. Треба да му се заблагодарам на Лионел Меси за неговите два прекрасни гола - рече Хосеп Гвардиола, тренер на Барселона. Атлетико Мадрид по кој знае кој пат сезонава непријатно ги изненади своите фанови. „Јорганџиите“ на домашен терен со 1-2 загубија од Ваљадолид, доведувајќи го раководството на тимот во недоумица дали да ја продолжи соработката со тренерот Хавиер Агире. - Непланирам да поднесам оставка и не сум разговарал со раководството на клубот. Имам договор и сакам да го одработам до крајот. И играчите и претседателот Сересо се разочарани од ...
  | | веќе видена | слични

  Серина Вилијамс го освои, а Рафаел Надал го задржа врвот на светската тениска ранг-листа, по успехот на Австралија опен. Триумфот на прв иот гренд-слем турнир во сезоната ја врати Серина на лидерската позиција на ВТА листата, а од врвот на 3. место падна Јелена Јанковиќ. Меѓу нив се најде Динара Сафина, финалистката во Мелбурн. Елена Дементјева остана на 4. позиција, а полуфиналето и донесе влез во Топ-5 на Вера Звонарева. Падот на Србинките, кои играа лошо на Австралија опен, го потврди и Ана Ивановиќ, која сега е 8., а беше на 5. место. Меѓу најдобрите 10 се и Винус Вилијамс (6.), Светлана Кузнецова (7.), Агнешка Радванска (9.) и Надја Петрова (10.).

  Надал остана лидер кај мажите, а промени нема во Топ-5 и по завршување на шампионатот во Мелбурн. Роџер Федерер е зад него, а следат Новак Ѓоковиќ, Енди Мари и Николај Давиденко, тенисер што поради повреда на играше на опенот. Полуфиналето му донесе скок од 3 места на Енди Родик, а најмногу - 6 позиции - напредуваше уште еден полуфиналист Фернандо ...
  | | веќе видена | слични

  Во рамките на продолжетокот од светската турнеја „Лепливо и слатко“, Мадона на 20 август ќе одржи голем спектакуларен концерт на „Хиподром“ во Љубљана. Турнејата станува најголема турнеја во историјата на еден соло-изведувач и е опишана со суперлативи и најдобри коментари.

  - Во категоријата на најдобри музички спектакли, кралицата на попот е без конкуренција и докажува дека е непобедива - пишува лондонски „Тајмс“.

  Дека оваа констатација е вистинита докажуваат и бројките. Досега турнејата ја посетиле околу два и пол милиони обожаватели, во 58 града, а турнејата остварува рекордна заработувачка од продажбата на влезниците во сите земји без исклучок, околу 105 милијарди долари. Дека Мадона не и препушта ништо на случајноста докажува и изборот на специјалните гости на турнејата. Меѓу нив е и Пол Окенфолд, долго време еден од најважните, ако не и најголемо име на светската клупска сцена. Ја ремиксираше музиката на Ролингстоунси, У2, Мадона, Џастин Тимбрлејк, Њу ордер, Масив атак, Елвис Присли, ...
  | | веќе видена | слични

  На најновата АТП листа, која е објавена денеска, најдобриот тенисер на светот, Рафаел Надал ја зголеми предноста во однос на второпласираниот Роже Федерер и таа сега изнесува 3.260 поени. Новак Ѓоковиќ и натаму е трет, со 1990 бодови помалку од Швајцарецот.

  Полуфиналистот на Австралијан Опен, Фернандо Вердаско напредуваше шест места и сега е деветти, а од играчите кои се меѓу првите десет напредуваше и Енди Родик, кој од деветтото се искачи на шестото место.

  Топ 10: Рафаел Надал (Шпанија) 14.260 Роже Федерер (Швајцарија) 11.000 Новак Ѓоковиќ (Србија) 9010 Енди Мареј (Велика Британија) 7360 Николај Давиденко (Русија) 5030 Енди Родик (САД) 4510 Хуан Мартин Дел Потро (Аргентина) 4350 Жил Симон (Франција) 4170 Фернандо Вердаско (Шпанија) Давид Налбандијан (Аргентина) 3395

  Официјално од денеска со објавување на ВТА листата, нова најдобра тенисерка на светот е Серена Вилијамс од САД, која со триумфот на Австралијан Опен изби на првото место за прв пат по 2003 година, со 282 бода ...
  | | веќе видена | слични

  Популарната „стара дама“ во последно време како да е изморена. Не само што нејзините фудбалери не успеаја да заборават на поразот од Удинезе во минатото коло, туку на своите навивачи им приредија уште едно непријатно изненадување - загубија од Калјари со 2-3. Тимот на тренерот Масимилијан Алегри по зимскиот одмор се наоѓа во извонредна форма, а победата над Јувентус е четврта по ред во првенството. Натпреварот во Торино имаше чуден тек. Гостите поведоа со голот на Давид Бондини во 16. минута и уште тогаш најавија сензација. Меѓутоа, до крајот на првото полувреме Мохамед Сисоко и Павел Недвед направија пресврт на мечот и Јуве замина на одмор со 2-1. Бразилецот Џеда во 54. минута го израмни резултатот, а потоа од еден брз противнапад Алесандо Матри го постигна победничкиот гол за Калјари. За Јуве ова беше втор последователен пораз, вкупно четврти, додека Калјари со десеттата победа (трета на гостински терен) се искачи на седмото место. - Гостите не изненадија со извонредни контранапади. Не е нормално на два ...
  | | веќе видена | слични

  Барселона дојде до 5.000 голови во шпанската Примера, со два гола на Меси, како и до победа на гостувањето кај Расинг. Жигиќ ги донесе домаќините во предност од белата точка од првиот пенал досуден против Барселона оваа сезона, но во 61. минута на терен влезе Меси.

  Само четири минути подоцна го постигна својот прв, а во 81. минута и втор погодок за триумф на Барселона, која така цврсто го држи водечкото место на табелата и се е се поблиску до титулата.

  Валенсија дојде до три бода на „Местаља“ против тимот на Алмерија победувајќи со 3:2. Натпреварот беше отворен уште во 5. минута кога Хоакин ја смести топката во мрежата на Алмерија.

  Гостите израмнија со голот на Негредо во 22. минута од натпреварот. Но, набрзо Валенсија го врати водството со голот на Давид Виља од пенал во 29. минута. Кој повторно во 61. минута постигна гол за предност на Валенсија од 3:1. Три минути подоцна Негредо постигна гол за конечен резултат од 3:2.

  Севиља минимално загуби на гостувањето кај ...
  | | веќе видена | слични

  Натпреварите од првата и втората лига на италијанското фудбалско првенство што се играат претстојниот викенд, ќе започнат со 15 минутно задоцнување во знак на протест поради казнувањето на фудбалерите Даниел Манини од „Наполи“ и Давид Посанцини од „Бреша“.

  Манини и Посанцини вчера беа казнети со едногодишна забрана за настапи на официјални фудбалски натпревари, затоа што задоцниле на допинг тест во декември 2007 година.

  Здружението на професионални фудбалери денеска соопшти дека во знак на солидарност со Манини и Посанцини и во знак на протест поради „скандалозната казна“, сите екипи од Серија А и Б на натпреварите следниов викенд ќе излезат на теренот 15 минути подоцна од предвиденото.

  Манини и Посанцини првично беа казнети со 15-дневна суспензија, но по жалбата на Светската антидопинг агенција, Судот за спортска арбитража реши да ги суспендира двајцата фудбалери до 14 јануари 2010 година.
  | | веќе видена | слични

  Натпреварите од првата и втората лига на италијанското фудбалско првенство што се играат претстојниот викенд, ќе започнат со 15-минутно задоцнување во знак на протест поради казнувањето на фудбалерите Даниел Манини од „Наполи“ и Давид Посанцини од „Бреша“.

  Манини и Посанцини вчера беа казнети со едногодишна забрана за настапи на официјални фудбалски натпревари, затоа што задоцниле на допинг тест во декември 2007 година.

  Здружението на професионални фудбалери денеска соопшти дека во знак на солидарност со Манини и Посанцини и во знак на протетсет поради „скандалозната казна“, сите екипи од Серија А и Б на натпреварите следниов викенд ќе излезат на теренот 15 минути подоцна од предвиденто.

  Манини и Посанцини првично беа казнети со 15-дневна суспензија, но по жалбата на Светската антидопинг агенција, Судот за спортска арбитража реши да ги суспендира двајцата фудбалери до 14 јануари 2010 година.
  | | веќе видена | слични

  Вацлав Худечек својот професионален пат го има започнато како 15-годишник. Во 1967 година настапил на концерт во Лондон со „Ројал Филхармоник Оркестра“, а следниот ден легендарниот руски виолинист Давид Оистрах му предвидел блескава кариера по што од 1970 па во следните четири години се до неговата смрт бил негов ученик. По своето лондонско деби Худечек настапува низ целиот свет на најпрестижните подиуми како Карнеги Хол, Ројал Фестивал Хол и со најдобрите оркестри, а гостувал и на многу реномирани фестивали. Неговиот репертоар покрај делата на старите мајстори, вклучува и изведби на композиции на современи чешки автори. Покрај концертната активност работи и како педагог во Канада, Јапонија, Германија, а од неомамна ја помага младата чешка генерација уметници. Во 2007 година одликуван е од претседателот Вацлав Клаус со Орден за заслуги во областа на културата и уметноста.

  Чешката Амбасада во рамките на својата програма на културни активности во следните шест месеци најави изложба ...
  | | веќе видена | слични

  Собирањето потписи за истакнување на претседателска кандидатура на сите оние кандидати што не им припаѓаат на ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ тешко им оди. Можеби, како резултат на ова, зачестија информациите дека големите партии ќе помогнат во собирањето потписи на некој од независните кандидати, со цел на противникот да му се одземат гласови. Бидејќи тешко му одело собирањето потписи на Љубе Бошкоски, според овие шпекулативни информации, наводно, членови на СДСМ го помагале во тоа. Од СДСМ велат дека нивни членови засега не се потпишувале за Бошкоски, но имало јавувања во централата во врска со ова прашање.

  - Има јавувања од општинските организации кои бараат мислење по тоа прашање. Бидејќи с& 232; уште не решивме со кого ќе настапиме на претседателските избори, затоа и немаме конкретен став- вели нашиот соговорник од СДСМ, кој сакаше да остане анонимен.

  Социјалдемократите имале неколку кандидати за претседател, но се уште се размислувало дали ќе се оди со партиско решение или со независен ...
  | | веќе видена | слични