Дарко Митевски

  во

  Во велешката гимназија од денеска нема настава на албански јазик. Ја прекинаа шесте професори, кои на учениците во паралелката во прва година, им предаваат на албански наставен јазик. Професорите ја бојкотираат наставата оти втор месец не зеле плата и пари за патни трошоци. Тие за бојкотот утрово ја известиле директорката на училиштето кога и соопштиле дека на работа нема да идат се додека Министерството за образование не им исплати пари.

  Но ова не е единствениот проблем со кој се соочуваат 28-те ученици Албанци во велешката гимназиска паралелка. По два месеци од започнатата учебна година тие не добиле пари за ученички превоз. Министерството за образование не го платило ниту нивниот претстој во ученичкиот дом во Велес. Денеска пари за ученичкиот превоз од директорката на гимназијата бараше автопревозникот.

  Државниот секретар во образование, Дарко Митевски го амнестираше министерството од одговорноста за неисплатените палати и патни трошоци за професорите Албанци. Тој рече дека во блок ...
  | | веќе видена | слични

  Министерот за образование и наука, Перо Стојановски заедно со државниот секретар Дарко Митевски и директорот на просветниот инспекторат Роберт Ѓорѓиев на прес-конференција изнесоа краток осврт на се она што е остварено во изминативе 100 дена  Министерот за образование и наука, Перо Стојановски пресот го започна со проектот за бесплатните учебници за основно образование кој се применува од оваа година. Наставната програма во основното образование се проширува со редовни часови за веронаука и запознавање на религиите, и веќе почнува да се применува во оваа учебна година. Моментално во фаза на реконструкција се 50 средни училишта, а ново училиште во изградба е едно, овој проект е финансиран од буџетот на Р. Македонија од кој се одделени 778 милиони денари. Меѓу другото се припремаат 145 спортски сали на ниво на цела Македонија. Во оваа учебна 2007 2008 година средно образование завршиле 20811 ученици, од кои 17800 пријавиле матура, а успешно положиле 14209. На високо образование запишани се ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија е земја во фокусот на првиот филмски фестивал наречен „Источни соседи“, кој од утре до деветти ноември ќе се одржи во холандскиот град Утрехт. Во изборот од македонската понова филмска продукција, на фестивалот ќе бидат прикажани филмовите „Сенки“ на Милчо Манчевски, догмата „Боли ли?“ на Анета Лешниковска, „Превртено“ на Игор Иванов, „Илузија“ на Светозар Ристовски и „Воајер“ на Александар Спасовски, сите работени последниве неколку години, како и филмот „ДАЕ“ на Столе Попов, снимен во далечната 1979 година. На интернет-страницата на фестивалот, каде што Македонија се споменува под нејзиното уставно име, се вели дека „Во фокусот“ е најатрактивната фестивалска програма чија цел е да претстави по една земја од источноевропскиот регион која наскоро ќе му се приклучи на европското семејство и да ја промовира нејзината уметност пред холандската публика. Рада Шешиќ, уметнички директор на фестивалот и селектор на оваа програма, забележува дека ја одбрала кинематографијата на Македонија бидејќи во ...
  | | веќе видена | слични

  Основното двојазично интегрирано училиште во село Прељубиште, општина Јегуновце е единствено од овој вид на Балканот Во него се спроведуваат три различни програми наменети за учениците, родителите и наставниците. Во проектот се вклучени 24 ученици , од кои 12 се Македонци и 12 Албанци, како и четворица наставници, 2 за редовна настава и 2 за неформални активности.

  “Ова е добар пример како треба да се функционира и како треба да соработуваат учениците, нивните родители, наставници и локалната и централната власт. Верувам дека ива може да биде добар пример и за другите училишта “ изјави Абдулаќим Адеми, вицепремиер.

  “ Целта на ова двојазично интегрирано училиште е да промовира мир и соживот. Овој проект е во согласност со целите на нашата земја да промовира соживот и верувам дека Македонија успешно ќе ја искористи оваа можност “ рече Арил Моберг Санде, претставник на МНР на Норвешка.

  „Ова интегрирано двојазично училиште искрено се надеваме од ...
  | | веќе видена | слични

  Годинашното издание ќе донесе стотина најнови филмови на проекции во Скопје и во Битола

  „Нов концепт, збогатена програма, многу содржини“. Вака, на вчерашната прес-конференција организаторите од Друштвото на филмски работници на Македонија го најавија претстојното 29-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот ќе се одвива под мотото „Вива ил чинема“, а од 27 септември до 4 октомври, годинава за првпат организиран во два града - Битола и Скопје, љубителите на филмот ќе можат да проследат околу 100-ина филмски наслови од новата светска и домашна продукција. Свеченото отворање на „Браќа Манаки“ традиционално ќе се случи во Домот на културата во Битола, годинава со прикажување на британскиот филм „Другата Болејн сестра“ на Џастин Чедвик, додека затворањето, со американскиот филм „Светни светлина“ на Мартин Скорсезе, е резервирано за Скопје, во киното „Милениум“.

  „Идејата, да се организира фестивалот годинава во два града, во Битола и во Скопје, ни го ...
  | | веќе видена | слични

  Со премиерата на босанскиот филм „Снег“ на режисерката
  Аида Бегиќ ќе биде отворен фестивалот: сцена од филмот

  Најдоброто од регионалната кинематографија, светски режисери, актери, продуценти, многу претставници на медиумите од вечерва до 23 август ќе ја слават уметноста на подвижните слики во Сараево. Организаторите на 14. издание најавуваат дека се е подготвено за почетокот на уште една филмска смотра, означен со премиерата на босанскиот филм „Снег“ на режисерката Аида Бегиќ, кој ќе биде прикажан во Народниот театар. Филмот имаше светска премиера на Канскиот филмски фестивал, во програмата „Недела на критиката“, во која освои Гран при.Македонската кинематографија ќе биде претставена само со краткиот анимиран филм „Ангел“ во режија на Вук Митевски. Премиерата беше во минатата недела, на Филмскиот фестивал во Локарно, Швајцарија. Работен е во техниката цртана анимација и зборува за паднат ангел, кој еден ден се буди во нашиот свет и се обидува да се снајде во него, иако воопшто не го разбира. ...
  | | веќе видена | слични

  Популарниот бизнисмен и пејач Дарко Гелев-Брејк интензивно работи на новиот материјал за својата нова албумска објава, која се подготвува во студиото „Торус“ на познатиот хит-мејкер Александар Митевски. Сите песни што ќе се најдат на албумот ќе бидат отсвирени во живо, а како автори, освен Митевски, ќе бидат потпишани и Никола Перевски-Пере од групата „Нокаут“ и популарниот актер и водител Тони Михајловски. Брејк веќе го најави албумот со актуелниот хит „Навика“ кој наголемо се врти во радиоетерот, а во него учествуваа маестро Зоран Џорлев, додека Дејан Бобиќ-Дексо ги отпеа придружните вокали.
  | | веќе видена | слични

  Неколку илјади љубители на македонската музика завчеравечер се собраа на скопскиот плоштад Македонија и со развиорени знамиња ја славеа нашата изворна песна, на финалето на неколкумесечниот проект „Македонија засекогаш“, чија цел беше изворната музика да и ја доближи на младата популација.Оваа манифестација, која ја иницира Агенцијата за млади и спорт, во соработка со Музичката младина на Македонија и со видеопродукцијата „Томато“ собра дел од македонските музички ѕвезди, кои од срце пееја за маките, среќата, љубовта и за тагата на македонскиот народ, што со векови се пренесува преку народниот мелос. Четиринаесет антологиски песни добија свои преработки од повеќе познати музичари како Влатко Стефановски, Дарко Димитров, Владо Јаневски, Јован Јованов, Валентино Скендеровски, Александар Митевски, кои вметнаа модерни аранжмани и им дадоа малку поинаков лик на добропознатите песни, кои се од национална вредност.


  Тамара изведе техно-верзија на песната „Со маки сум се родила“

  Во текот на ...
  | | веќе видена | слични

  Најдобрите македонски изведувачи ги преработија и испеаја најубавите изворни македонски песни.

  Калиопи, Владо Јаневски, Влатко Стефановски, Гаро и браќата Тавитјан, Тамара, Соња Тарчуловска, Ламбе и Елена Ристевска, Каролина, Дарио, „Синтезис“, Гиш, Александра Пилева, Јован Јованов, заедно со композиторите Александар Митевски, Дарко Димитров, Роберт Билбиловски, Зоран Џорлев се обединија во проектот „Македонија засекогаш“.

  Це-де изданието со 14 стари љубовни и патриотски македонски песни во тираж од 60.000, читателите на „Време“ бесплатно го добија во денешниот број, а утре на отворањето на салата „Борис Трајковски“ ќе го добијат и сите посетители.

  „Се работи за преработка на стари, изворни македонски песни во нови стилови, стилови кои се блиски до новите генерации, нешто што е втемелено во македонскиот идентитет“, рече Ивица Георгиевски, директор на Агенција за млади и спорт.

  „Да му покажеме на светот, на сите оние кои не поддржаа, но и на сите оние малкумина што не ...
  | | веќе видена | слични