Дарко Митевски

  во

  Загрижени поради најавените промени во раководната структура на Младинскиот културен центар во Скопје, македонските културните работници, уметници и граѓански ...
  сите 47 | | | веќе видена

  Подоле го објавуваме во целост отвореното писмо до премиерот Зоран Заев. Почитуван г-дине Зоран Заев Претседател на Владата на Република Северна Македонија, Ви ...
  сите 48 | | | веќе видена

  Поголема група на културни работници испратија отворено писмо до премерот Зоран Заев во кое се противат на најавените промени во управувачката структура на ...
  сите 50 | | | веќе видена

  Припадници на српската заедница во Македонија но и многу други граѓани од другите заедници се револтирани и изненадени од тоа што македонското жири на песната ...
  сите 64 | | | веќе видена

  2011-та и 2012-та година, беа најцрните за Македонците во странство, кога за неполна година шеснаесет македонски граѓани загинаа надвор од границите на својата ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Моето пишување за Скопје нема и не може да има крај. А знаете ли зошто? Затоа што неговата историја е богата, неисцрпна, бескрајна. Ако таа историја беше мала, ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Како научници и автори сакаме да се осврнеме на прашањето на извртувањето на суштината на Преспанскиот „договор“ во некои кругови, како и портретирањето на ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Имаат желба и енергија цело време да се на сцена и да покажат што умеат, а знаат и дека тоа не зависи само од нивната мотивираност. Четворица од 11 студенти по актерска игра, кои оваа година дипломираат на Факултетот за драмски уметности во класата на проф. Зоја Бузалковска и доц. Александар Степанулески, ни ги кажаа своите планови и очекувањата: „Да не седиме дома“ е првиот и во овдешните околности логичен одговор на прашањето каде се гледаат како актери, а потоа дури следуваат преференциите – дали во театар или на филм, во професионален или независен театар, во држаава или надвор од границите... - Услови за работа има, се создаваат, но најголемиот проблем е чекањето. Осумдесет проценти од нашава професија е чекање – дали на сет, дали на проба. Се чека и за вработување. Се чека шанса, се чека некој да те викне..., рече дипломецот Зоран Митровиќ по една од пробите на дипломската претстава „Голем студ“ на Малата сцена во Македонскиот народен театар. Христина Цветаноска, која повеќе ја привлекува ...
  сите 4 | | | веќе видена

  По повод Светскиот ден на театарот, 27 Март, повеќе театарски куќи низ земјава ќе изведат бесплатни претстави. На големата сцена во Mакедонски народен театар, утревечер, во 21 ч., ќе се одигра претставата „Силјан штркот шанца“ од авторот Дејан Дуковски, а во режија на Срѓан Јаниќијевиќ. Сите љубители на театарот што сакаат да го одбележат овој светски ден во МНТ, ќе имаат можност оваа изведба да ja гледаат бесплатно, а билетите треба да ги подигнат еден час пред почетокот.Непосредно пред почетокот на претставата ќе биде прочитана македонската порака, која оваа година ја напиша актерот Сашко Коцев, како и четирите светки пораки на Сајмон Мекбарни, театарски и филмски режисер од Велика Британија; Маја Збиб, театарска режисерка, изведувачка, писателка, коосновачка на театарската куќа „Зукак“ од Либан; Рам Гопал Баџаџ, театарски режисер, театарски и филмски актер, академик, поранешен директор на Националната драмска школа, од Делхи, Индија; и Вере Вере Лајкинг Гнепо, мултидисциплинарен уметник од Брегот на ...
  сите 30 | | | веќе видена