Дарко Митевски

  во

  Моето пишување за Скопје нема и не може да има крај. А знаете ли зошто? Затоа што неговата историја е богата, неисцрпна, бескрајна. Ако таа историја беше мала, ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Како научници и автори сакаме да се осврнеме на прашањето на извртувањето на суштината на Преспанскиот „договор“ во некои кругови, како и портретирањето на ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Преодниот рок во Македонија официјално заврши и клубовите се веќе фокусирани кон настапите во Првата лига. За време на зимската пауза најмногу пазареа пелагониските ривали Пелистер и Победа. Битолчани го загубија цел тим, па мораа да „реновираат“, додека кај прилепчани дојде промена на раководството и се гради нов тим кој посакува опстанок. Исто така осетно се засили и Работнички, кој донесе неколку силни имиња. Шампионот Вардар и Шкендија исто така донесоа нови фудбалери, но најтрофејниот клуб - загуби повеќе значајни првотимци. Си заминаа Николов, Демири, Муслиу..., а на нивно место дојде трио од Пелистер, плус еден фудбалер од Камерун. Во продолжение, погледнете ги сите трансфери во ПМФЛ оваа зима. ШКЕНДИЈА Дојдоа: Леард Садриу (Феризај, Косово), Мевљан Адили (УТА, Романија), Саљадин Мустафи (Тетекс), Сабит Билали (ФСВ 63 Лукенвалде, Германија), Алма Вакили (Тракаи, Литванија), Висар Муслиу (Приштина, Косово) Заминаа: Штефан Вујчиќ (Шкупи), Иван Челиковиќ (Интер Запрешиќ, Хрватска), Илир Авдили (Камза, ...
  сите 40 | | | веќе видена

  2011-та и 2012-та година, беа најцрните за Македонците во странство, кога за неполна година шеснаесет македонски граѓани загинаа надвор од границите на својата татковина. Повеќето од нив беа студенти на привремена печалба. Некои од нив животот го загубија во неразјаснети околности, други беа убиени, а некои починаа во многу бизарни несреќи. За да биде трагедијата уште поголема, сите настрадани се млади лица, од кои најстарата жртва имаше 40 години, а најмладата имаше само дваесет години. Црниот билтен за судбината на Македонците во странство, во 2011, беше отворен на 21 март, кога земјотрес го погоди далечниот Нов Зеланд. Тогаш загина Тамара Цветанова , педијатар по професија, која во времето на земјотресот остана затрупана под урнатините на училиште во градот Крајсчрч, каде што била вработена. Медиумите од Нов Зеланд тогаш ги пренесоа очајните повици за помош на нејзиниот сопруг Среќко, кој веднаш дошол на местото, но не успеал да ја спаси Тамара . Тамара Цветанова По само два месеци, во земјава стигна ...
  сите 39 | | | веќе видена

  2011-та и 2012-та година, беа најцрните за Македонците во странство, кога за неполна година шеснаесет македонски граѓани загинаа надвор од границите на својата татковина. Повеќето од нив беа студенти на привремена печалба. Некои од нив животот го загубија во неразјаснети околности, други беа убиени, а некои починаа во многу бизарни несреќи. За да биде трагедијата уште поголема, сите настрадани се млади лица, од кои најстарата жртва имаше 40 години, а најмладата имаше само дваесет години. Црниот билтен за судбината на Македонците во странство, во 2011, беше отворен на 21 март, кога земјотрес го погоди далечниот Нов Зеланд. Тогаш загина Тамара Цветанова , педијатар по професија, која во времето на земјотресот остана затрупана под урнатините на училиште во градот Крајсчрч, каде што била вработена. Медиумите од Нов Зеланд тогаш ги пренесоа очајните повици за помош на нејзиниот сопруг Среќко, кој веднаш дошол на местото, но не успеал да ја спаси Тамара . По само два месеци, во земјава стигна вест дека уште една ...
  сите 55 | | | веќе видена

  В недела, во 18 часот, во „Кино култура“ ќе се одигра претставата „Народен непријател“ на Хенрик Ибзен во режија на Горјан Аревски, апсолвент на Факултетот за драмски уметности во класата на Златко Славенски. Претставата ќе се игра во состав на фестивалот „Артареа“, во организација на книгоиздателството „Бегемот“.„Народен непријател“ (1882 г.) го критикува не само конзерватизмот на општеството, туку и либерализмот на времето. Основната порака во делото е дека човекот кога останува сам сѐ повеќе е во право отколку толпата, која е портретирана како неука и наивна. „Најсилен човек во светот е оној што е - сам!“. Драмата го отвора прашањето, но не го затвора: дали на власта ѝ е поважно доброто на народот поради него самиот или поради своите интереси.Во претставата играат студенти-актери од Факултетот за драмски уметности од Скопје во трета и четврта година како и дипломирани студенти од истиот факултет. Во улогата на доктор Стокман настапува Григор Јовановски, а во улогата на градоначалникот Исидор Јованоски, ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Неговите искуства со работа во туристичка агенција ќе ги искористи за отварање на туристичка агенција во родниот град. - Јас сум 22 години во Италија со семејството, работам во туристичка агенција и планирам да инвестирам овде во нешто што досега го нема, а е поврзано со туризмот. Каменот си тежи на местото и затоа сакам да се вратам, бидејќи ни таму по Европа не е сјајно, рече Лазаров. Тој со неговото семејство присуствуваше на средбата на каменичките иселеници "Денови на дијаспората" кои општина Каменица ги организира во манастирскиот комплекс Еленец, по трет пат. Стотици каменичани кои лебот го печалат по светските метрополи се собраа во манастирскиот комплекс со цел да го одбележеат Денот на дијаспората и добијат информации за нивни можни инвестиции во родната Македонска Каменица. Оваа средба на Еленец им дава идеја и поттик на сите иззеленици да размислуваат со инвестиции да се врати во родниот крај. Градоначалникот Дарко Митевски истакна дека општината сака со овој ден да им покаже на иселениците дека ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Неговите искуства со работа во туристичка агенција ќе ги искористи за отварање на туристичка агенција во родниот град.- Јас сум 22 години во Италија со семејството, работам во туристичка агенција и планирам да инвестирам овде во нешто што досега го нема, а е поврзано со туризмот. Каменот си тежи на местото и затоа сакам да се вратам, бидејќи ни таму по Европа не е сјајно, рече Лазаров.Тој со неговото семејство присуствуваше на средбата на каменичките иселеници "Денови на дијаспората" кои општина Каменица ги организира во манастирскиот комплекс Еленец, по трет пат.Стотици каменичани кои лебот го печалат по светските метрополи се собраа во манастирскиот комплекс со цел да го одбележеат Денот на дијаспората и добијат информации за нивни можни инвестиции во родната Македонска Каменица.Оваа средба на Еленец им дава идеја и поттик на сите иззеленици да размислуваат со инвестиции да се врати во родниот крај.Градоначалникот Дарко Митевски истакна дека општината сака со овој ден да им покаже на иселениците дека ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Според Алаѓозовски Милчо Манчевски, Столе Попов, Владимир Блажевски, Дарко Митревски, Антонио Митрикески, Игор Иванов – Изи, Коле Ангеловски и други кои добиле поддршка во изминатите десет години се криминални режисери На вчерашниот протест на филмски работници, на кои присуствуваа режисери и продуценти меѓу кои Игор Иванов – Изи, Дарјан Пејовски, Дина Дума, Томи Салковски, Роберт Насков, Дарко Попов и други, Министерството за култура соопшти дека наводно, тие годинава добиле помалку средства од лани, затоа што преку Агенцијата за филм се создавале политички мотивирани дела, пропаганди, а не уметнички дела, а се правеле и злоупотреби. Според Министерството протестот е резултат на повеќегодишното отсуство на слух за нив, заборавајќи дека в.д. директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија, пред само еден месец незаконски го поништи Конкурсот за финансирање на проекти за производство на долгометражен и краткометражен игран, документарен и анимиран филм. Тој самоволно, всушност како што работи и министерот за ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Според Алаѓозовски Милчо Манчевски, Столе Попов, Владимир Блажевски, Дарко Митревски, Антонио Митрикески, Игор Иванов – Изи, Коле Ангеловски и други кои добиле поддршка во изминатите десет години се криминални режисери На вчерашниот протест на филмски работници, на кои присуствуваа режисери и продуценти меѓу кои Игор Иванов – Изи, Дарјан Пејовски, Дина Дума, Томи Салковски, Роберт Насков, Дарко Попов и други, Министерството за култура соопшти дека наводно, тие годинава добиле помалку средства од лани, затоа што преку Агенцијата за филм се создавале политички мотивирани дела, пропаганди, а не уметнички дела, а се правеле и злоупотреби.Според Министерството протестот е резултат на повеќегодишното отсуство на слух за нив, заборавајќи дека в.д. директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија, пред само еден месец незаконски го поништи Конкурсот за финансирање на проекти за производство на долгометражен и краткометражен игран, документарен и анимиран филм. Тој самоволно, всушност како што работи и министерот за ...
  сите 15 | | | веќе видена

  По вечерашната одлука на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за одржување на вонреден Конгрес, партијата го објави списокот на делегати кои ќе земат учество на истиот. Генералниот секретар на партијата Христијан Мицкоски вечерва изјави дека ЦК донел одлука Конгресот да се одржи на 22 и 23 декември во Валандово, а на истиот ќе учествуваат 544 делегати. Списокот на делегати може да го погледнете во продолжение. Никола Груевски,Емил Димитриев,Кирил Божиновски,Мартин Протоѓер, Зоран Ставрески,Гордана Јанкулоска,Антонио Милошоски,Сашо Мијалков,Никола Тодоров,Владимир Пешевски Коце ТрајановскиИлија Димовски,Љупчо Трпевски.Благоја Деспотоски деНикола Бакрачески Владимир Ѓорчев Зоран Горгиевски Момчило Аврамовски Зоран Илиоски Никола Попоски Даниела Рангелова Владимир Неловски Бојан Стојаноски Нола Исмаилоска Фатмир Имеровски Миле Јанакиески Иво Ивановски Елизабета Канческа-Милевска Зоран Јолевски Диме Спасов Веле Самак Бил Павелевски Спиро Ристовски Марта Арсовска-Томoвска Ванчо Костадиновски Христијан Делев Билјана ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Откако Никола Груевски поднесе неотповиклива оставка од лидерското место, а Централниот комитет на партијата свика вонреден конгрес на 22 и 23 декември за избор на нов лидер, почна да тече рокот за поднеување на кандидатури кој завршува на 21 декември попладне. Дотогаш треба да стане дефинитивно јасно кој од претендентите за лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицковски, Никола Попоски, Антонијо Милошоски, Илија Димовски ќе се кандидира за наследник на Груевски, но и со каков тим и концепт. Во меѓувреме, ВМРО-ДПМНЕ на веб сајтот го објави списокот со делегати кој ќе го избере третиот партиски лидер по Љубчо Георгиевски и Груевски, при што со поддршка на 30 од нив може да се номинираат кандидати и на самиот конгрес: Никола Груевски Емил Димитриев Кирил Божиновски Мартин Протоѓер Зоран Ставрески Гордана Јанкулоска Антонио Милошоски Сашо Мијалков Никола Тодоров Владимир Пешевски Коце Трајановски Илија Димовски Љупчо Трпевски Благоја Деспотоски Никола Бакрачески Владимир Ѓорчев Зоран Горгиевски Момчило ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за утврдување на датум, место на одржување и број на делегати на вонредниот 16 Конгрес на партијата, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНE Христијан Мицкоски. -Како датум на одржување ги утврдуваме 22 и 23 декември 2017 година, како место го одредувамме Валандово. ЦК на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука и за бројот на делегати кои ќе учествуваат на овој 16 вонреден Конгрес и нивниот број изнесува 544. Списокот на делегатите ќе биде објавен на веб страната на партијата по завршување на состанокот на Централниот комитет, истакна Мицкоски. Според информациите, рокот за кандидатури почнува да тече од денес и ќе трае се до 21-ви декември до 15 часот. Кандидатурите се поднесуваат во архивата на партијата од страна на заинтересираните кандидати или од нив овластени лица. Доцна вечерва партијата го објави спискот. Ова се 544-те делегати: Никола Груевски Емил Димитриев Кирил Божиновски Мартин Протоѓер Зоран Ставрески Гордана Јанкулоска Антонио Милошоски Сашо Мијалков Никола ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Општинската изборна комисија (ОИК) во Македонска Каменица денеска им ги врачи уверенијата на новата градоначалничка на општината Соња Стаменкова и на 11-те советници кои ќе бидат членови на општинскиот Соовет.Претстедателката на ОИК од М. Каменица, Сања Митревска истакна дека во општината се организирани регуларни избори и до нив немало пристигнати приговори за ниту едно од 17-те избирачки места.– Од денеска им започнува мандатот на советниците и на градоначалнчката. Ја користам оваа прилика да им го честитам мандатот и им посакува успешнa работа, рече Митревска.Стаменкова се заблагодари на членовите на ОИК и на избирачките одбори за професионалната работа, но и на граѓаните од М. Каменица кои ѝ ја дадоа довербата да ја води Општината наредните четири години.– Во нашата предизборна кампања имавме солидна програма произлезена од потребите на граѓаните и во наредниот четиригодишен мандат заедно со Советот и општинската администрација ќе ги исполниме ветувањата, затоа што се реални и произлегуваат од реални ...
  сите 8 | | | веќе видена