Даблин

  во

  Англискиот гениј со ирско потекло, Џорџ Бернард Шо (Даблин, 26 јули 1856, Даблин – 2 февруари 1950, Хартфоршир) ја добил Нобеловата награда за литература. ...
  | | веќе видена

  21 јануари 2019 1744.- Во Неапол умрел Џовани Батиста Вико, италијански филозоф. Се сметал за основач на психологијата на културата и на филозофијата на ...
  сите 6 | | | веќе видена

  На денешен ден 17 јануари 2019 395.- Умрел византискиот (римски) цар Теодосиј Први, наречен Теодосие Велики, кој владеел од 379 до 392 година, кога успеал да ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Ирскиот актер Колин Фарел, во последните неколку години не е толку активен како на филмското платно, така и на црвениот тепих. Но, некогаш ситуацијата била ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Иако истражувањата велат дека препорачаната доза на кофеин која смеете да ја пиете во текот на бременоста, е помалку од 200 милиграми, се смета дека дури и ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Иако истражувањата велат дека препорачаната доза на кофеин која смеете да ја пиете во текот на бременоста, е помалку од 200 милиграми, се смета дека дури и ...
  сите 5 | | | веќе видена

  13 јануари 2019 1559.- Елизабета I е крунисана за англиска кралица. 1806.- Во Вршац е роден Јован Стерија Поповиќ, српски писател, комедиограф и еден од ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Моќно видео кое ќе ве наежи. Снимкава е доказ дека музиката е „заразен лек“ за душата, позитивен вирус кој експресно се пренесува и го разубавува светот. 
  сите 2 | | | веќе видена

  Доколку Обединетото Кралство ја напушти Европската унија без договор, Ирска ќе бара милиони евра помош од ЕУ, пишува ирски „Индипендент“. Лондон треба да ја ...
  сите 26 | | | веќе видена

  Доколку Обединетото Кралство ја напушти Европската унија без договор, Ирска ќе бара милиони евра помош од ЕУ, пишува ирски „Индипендент“. Лондон треба да ја ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Доколку Обединетото Кралство ја напушти Европската унија без договор, Ирска ќе бара милиони евра помош од ЕУ, пишува ирски „Индипендент“. Лондон треба да ја ...
  сите 103 | | | веќе видена