Currently

  во

  Со директен дуел меѓу премиерот Зоран Заев и поранешниот претседател на Собранието, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Трајко Вељаноски, почна втората фаза од процесот ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски предложи Комисија за мандатно-имунитетни прашања до Собранието. Одлуката е изгласана со пет гласа „за“ од ...
  сите 101 | | | веќе видена

  Русија го одби повикот на НАТО Алијансата да ги надгледува најголемите воени вежби на НАТО од крајот на Студената војна, но истовреме најави свои воени вежби ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Околу десетина километри од Неготино и само неколку километри од последното село по патот се наоѓа воениот полигон Криволак- тренинг центар на војници кој се ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Во следните шеесетина дена во Собранието ќе трае процесот за измена на Уставот со четирите амандмани кои денеска Владата ги достави до Собранието . Како што ...
  сите 286 | | | веќе видена

  Помина една година од локалните избори на кои кандидатот на СДСМ Петре Шилегов стана градоначалник на Град Скопје со кампања во која најмногу ветуваше мерки за ...
  сите 109 | | | веќе видена

  За разлика од некои други земји во светот, во Македонија се уште не е легализирана употребата на марихуаната за рекреативни цели. Контролата на опојни дроги и ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Историска пресвртница е гласањето во Парламентот за почеток на уставните измени во согласност со Договорот од Преспа, оцени заменик помошникот на државниот ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Од власта велат дека работат на реформската агенда во правосудството и очекуваат со измените на законите да се зајакне и гарантира независноста, самостојноста ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Македонија се бори да ги задржи младите во земјата и да создаде подобри услови и перспектива, но нема стратегија за враќање на веќе иселените. Најголем проблем ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Власта повика на заедништво во носењето тешки одлуки во интерес на граѓаните, опозицијата вели сега ви текна на заедништво кога без консултации со никого го ...
  сите 618 | | | веќе видена

  Не може да се постават остри паралели меѓу руско-украинскиот и македонско-српскиот црковен спор, но тоа што Цариградската патријаршија се ангажира во решавање ...
  сите 56 | | | веќе видена

  Поранешниот премиер Никола Груевски ќе треба да се јави на отслужување на казната затвор за најмалку две недели според законските рокови. Денеска Апелациониот ...
  сите 35 | | | веќе видена