Црвенковски

  во

  Нимиц, кој би требало Скопје и Атина да ги посети в четврток и в петок, со себе не носи нов предлог

  Тамара Грнчароска


  Само неколку дена пред медијаторот на ОН, Метју Нимиц, повторно да ги посети Скопје и Атина, во нова рунда скенирање на расположението кај двете страни во врска со спорот околу името, македонските политички лидери во петокот ја дадоа согласност Македонија да остане во процесот на преговори со Грција. Нимиц, кој треба Скопје и Атина да ги посети, како што се дознава, в четврток и в петок, со себе не носи нов предлог за решение на спорот, туку доаѓа во мисија на проверка на позициите на двете страни по блокадата на Грција за членство на Македонија во НАТО. По посетата на Нимиц, се очекува, преговорите да продолжат во Њујорк.

  Одлуката донесена на лидерската средба што ја свика претседателот на државата, Бранко Црвенковски, уследи по еднонеделниот молк на официјално Скопје дали ќе ги продолжи преговорите со Атина или не. По средбата Црвенковски изјави дека, со ...
  | | веќе видена | слични

  Прашањето за името да биде вратено што поскоро на преговарачка маса бидејќи, во спротивно, Македонија би можела да се соочи со уште едно вето при приемот во ЕУ. Оваа закана викендов стигна од грчкиот премиер Костас Караманлис, непосредно пред најавеното доаѓање на посредникот Метју Нимиц во посета на двете земји. Според Караманлис, „Скопје не треба да губи време и да тактизира бидејќи тоа оди на негова штета“.Упатуваме нова покана за продолжување на преговорите со надеж дека лидерството на ФИРОМ ќе се откаже од својата непопустлива позиција и од стариот балкански концепт - рече тој во обраќањето пред сопартијците од Неа демократија.Грчкиот премиер го повтори ставот дека Атина сака пријателство и добрососедство. Министерката за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, пак, порача дека претстојните избори во Македонија не смеат да бидат алиби за бегање од проблемот со името.

  МАКЕДОНИЈА ПОДГОТВЕНА ЗА ПРЕГОВОРИ

  Македонскиот премиер Никола Груевски даде експресен одговор дека Владата не ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија ќе ги продолжи преговорите со Грција за проблемот со името, со посредство на посредникот од ООН, Метју Нимиц, а македонските партии ќе се обидат да се воздржат од употреба на ова прашање во предизборната кампања - соопшти претседателот Бранко Црвенковски по последната лидерска средба во Клубот на пратениците. Во меѓувреме, официјална Атина се закани со вето и во институциите на ЕУ ако не се најде решение, а медијаторот Нимиц доаѓа во Скопје в четврток. Претседателот Црвенковски посочи дека, со оглед на тоа што Собранието се самораспушти, а Владата функционира како техничка, сите политички субјекти ќе ги добиваат неопходните информации за текот на преговорите за името и за останатите приоритети на Македонија за евроатлантското интегрирање. Друг заклучок за кој бил постигнат договор е во предизборната кампања, политичките партии да не го користат името за собирање партиски поени. На средбата присуствуваа премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и шефот на дипломатијата Антонио ...
  | | веќе видена | слични

  Ана Велјановска

  Собранието вчера доцна попладне требаше да ја формализира одлуката за самораспуштање, по што би се распишале предвремените избори. Во наредните неколку денови, по распуштањето на парламентот, ќе има консултации околу датумот кога да се закажат новите избори. Како што дознаваме, власта како најповолни варијанти за одржување на изборите ги смета 1 и 8 јуни, но не се исклучува можноста тие да се одржат и на 24 мај. Иако веќе се прават калкулации за избори, претседателот на државата, Бранко Црвенковски, со последни сили се обидува да ги одврати пратениците од намерата за самораспуштање. Тој во своето обраќање пред парламентот ги замоли народните избраници уште еднаш да размислат пред да ја донесат конечната одлука за распишување предвремени избори бидејќи, како што кажа, по нејзиното донесување веќе нема враќање. Како што истакна Црвенковски, предвремените избори во овој клучен момент за државата ќе ги намалат шансите да се продолжат преговорите со Грција, а со тоа и за добивање покана ...
  | | веќе видена | слични

  Метју Нимиц пристигнува во Македонија на 17 април, соопштуваат грчките медиуми.

  Следниот ден специјалниот посредник на ОН за спорот за името на Македонија ќе биде во Атина.

  Целта на посетата е обновување на разговорите за името. Според ОН преговорите меѓу Атина и Скопје најверојатно ќе продолжат во Њујорк.

  Македонија да ги продолжи со разговорите со Грција за разликите околу името, со посредништво на пратеникот од ОН Метју Нимиц.

  Ова го изјави претседателот Бранко Црвенковски синоќа по средбата со претседателите на ВМРО ДПМНЕ СДСМ и ДУИ.

  На средбата исто така е заклучено прашањето за името да не злоупотребува во предизборната кампања.

  Партиските лидери и претседателот заклучиле дека треба да му се даде легитимитет на преговарачкиот процес и по распишувањето на изборите, по што Македонија ќе има техничка влада. крај с ил
  | | веќе видена | слични

  Македонија да ги продолжи разговорите со Грција за разликите околу името, со посредништво на пратеникот од ОН Метју Нимиц.

  Ова го изјави претседателот Бранко Црвенковски по средбата со претседателите на ВМРО-ДПМНЕ СДСМ и ДУИ.

  На средбата исто така е заклучено прашањето за името да не злоупотребува во предизборната кампања, откако веќе стана јасно дека ќе има предвремени избори.

  Партиските лидери и претседателот заклучиле дека треба да му се даде легитимитет на преговарачкиот процес и по распишувањето на изборите, по што Македонија ќе има техничка влада. крај с ил
  | | веќе видена | слични

  Спикерот Љубиша Георгиевски завчера со стоперица му ги одбројуваше 15 те минути на шефот на државата Бранко Црвенковски, што тој ги доби за да им се обрати на пратениците и на нацијата. И не само тоа, спикерот, кој е познат по тоа што сака многу да држи до процедурата, Уставот и Деловникот, мораше да го потсети Црвенковски дека времето му истекло за 30 или 50 секунди. Кога претседателот на државата замоли за уште една минута да се доискаже, спикерот великодушно му дозволи да ја заврши мислата.

  ВМРО ДПМНЕ се до оваа година ги игнорираше настапите на претседателот во Собранието. Овој пат бојкот на Црвенковски направи нивниот коалициски партнер ДПА, тие сите до еден излегоа од салата во истиот момент кога тој се појави на говорницата. Повеќе од очигледно е дека присуството на ВМРО ДПМНЕ на последното годишно обраќање, како и на ова завчера, повеќе е мотивирано од желбата на премиерот Никола Груевски да се покаже конструктивен пред странските дипломати. Немаше искрена намера за искажување почит кон ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија ги продолжува преговорите за името, заклучи државно политичкиот врв

  20:00 12.04 Лидерската средба во Клубот на пратениците свикана од претседателот Бранко Црвенковски заврши со заклучок преговорите за името да продолжат понатаму со посредство на медијаторот Метју Нимиц под закрилата на Обединетите нации.

  Тоа во изјава за медиумите го соопшти шефот на државата. Црвенковски посочи дека со оглед на тоа што Собранието ќе се самораспушти и Владата ќе функционира како техничка сите политички субјекти ќе ги добиваат неопходните информации за текот на преговорите за името и за останатите приоритети на Македонија за евроатлантското интегрирање.

  Трет заклучок за кој бил постигнат договор е во предизборната кампања политичките партии да не го користат името за собирање партиски поени.

  На средбата не било дискутирано прашањето дали Собранието ќе се самораспушти и разговорите се воделе во атмосфера дека Парламентот веќе е распуштен и дека ќе има предвремени избори. ...
  | | веќе видена | слични

  Црвенковски домаќин на претседателите на Централна Европа

  Претседателот Бранко Црвенковски, кој е домаќин на претстојниот 15. состанок на претседателите на земјите од Централна Европа, што ќе се одржи на 2 и 3 мај во Охрид, беше информиран од градоначалникот Александар Петрески дека градот подготвено ќе го дочека самитот. „Веќе цели два месеца го подготвуваме Охрид за овој значаен настан успешно да се одржи, а воедно и да го претставиме градот како еден од најубавите во Македонија. Сите траси по кои ќе минуваат претседателите комплетно се средени, особено улиците од Плаошник кон езерото, каде што тие ќе поминат пеш“, рече градоначалникот Петрески. За овој настан се обновува и зеленилото и се поставува ново осветление, а се работи и на освежување на хотелите кои уште минатата година за НАТО самитот беа реновирани, а сега само ќе се досредат. (Св.У.)
  | | веќе видена | слични

  Шефот на државата соопшти дека Грција посредно дала предлог Република Скопје (Македонија), но тој бил одбиен

  Претседателот Бранко Црвенковски завчера доцна вечерта од собраниската говорница побара разум и одговорност од лидерите на политичките партии. Црвенковски ги повика пратениците да не избрзуваат со одлуката за распуштање на парламентот, бидејќи на тој начин и ја одземаат евроатланската иднина на Македонија.

  „Време за избори секогаш ќе има. Но, историските можности за клучни одлуки не се повторуваат. Пропуштените шанси не се враќаат. Најмалку што можеме да дадеме еден или два дена пауза пред изјаснувањето. Да седнеме уште еднаш сите заедно и во една мирна атмосфера, растоварени од личните или теснопартиските интереси да процениме што е најпаметно да се направи за државата. За ваква одлука, каква што е денес на дневен ред, никогаш не е доцна. Но, откако ќе се донесе, враќање назад нема. Ова сакав да ви го соопштам, оттука натаму секој со својот крст и со својата одговорност“, порача ...
  | | веќе видена | слични

  Прашањето за името да биде вратено што поскоро на преговарачка маса. Во спротивно, Македонија би можела да се соочи со уште едно вето при приемот во ЕУ, порача грчкиот премиер Костас Караманлис.

  Скопје не треба да губи време и да тактизира, бидејќи тоа им оди на нивна директна штета.

  „Упатуваме нова покана за продолжување на преговорите, со надеж дека лидерството на ФИРОМ ќе се откаже од својата непопустлива позиција и од стариот балкански концепт, со цел да се сретнеме во европската иднина“, рече Караманлис во обраќањето пред своите сопартијци од Неа демократија.

  Грчкиот Премиер додаде дека Атина сака пријателство и добрососедство, кои меѓу другото се клучни за прием на една земја во европските структури.

  Грчкиот импулс за решавање на 17 годишниот спор го засили и Бакојани, која порача дека претстојните избори во Македонија не смеат да бидат алиби за бегање од проблемот со името.

  Македонскиот Премиер негира дека неговата Влада бега од одговорност. ...
  | | веќе видена | слични

  Охрид забрзано се подготвува за да биде успешен Самитот, на кој ќе учествуваат 18 шефа на држави од Централна Европа, и градот да го претставиме како најубав во Македонија, рече вчера градоначалникот на Охрид Александар Петрески по средбата со претседателот Бранко Црвенковски. Тој го уверил претседателот дека подготовките за претстојниот Охридски самит 2008 се во тек и дека навреме ќе се завршат сите планирани активности. Локалната самоуправа и јавните претпријатија во градот се веќе вклучени за подготовките на претстојниот собир, кој е најголем претседателски самит во историјата на Македонија. Сите траси каде што ќе поминуваат претседателите комплетно ќе бидат реновирани, а во тек се работите и на неколку нови паркинзи на Плаошник изјави Петрески. Тој додаде дека го известил претседателот за уредувањето на патната инфраструктура, хортикултура, уличното осветлување, како и на локациите што ќе ги посетат високите гости на Самитот. Охридскиот градоначалник најави дека и покрај двоумењето, ќе почнат да ја ...
  | | веќе видена | слични

  Седницата за распуштање ја најави жестоката предизборна кампања вокоја прва жртва стана планираниот џентламенски договор за изземање на спорот за името од партиските пресметки  Со кавги, навреди и со меѓусебни обвинувања за предавство на Македонија, синоќа по дводневна расправа се очекуваше да се самораспушти Собранието. Опозицијата и некои владејачки партии ги обвинија премиерот Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ дека со предвремени избори бегаат од одговорност, дека не ги оствариле ветувањата Македонија да добие покана за во НАТО и датум за преговори со ЕУ. ВМРО ДПМНЕ, ДУИ и ДПА останаа на ставот дека се потребни избори за да се добие поефикасно Собрание и за да се забрза патот кон евроатлантските интеграции.Критики до ВМРО ДПМНЕ дека е избрано погрешно време за предвремени избори и дека тоа ќе значи пропуштена шанса за евроинтеграциските процеси на земјава и за решавање на спорот за името, упатија претседателот Бранко Црвенковски, СДСМ, ЛДП, но и владејачките НСДП,ЛП и независни ...
  | | веќе видена | слични

  Почетокот на јули е одреден за краен датум до кога НАТО очекува да се реши спорот за името, а оваа порака им била пренесена и на Црвенковски и на Груевски
  Почетокот на јули е крајниот датум до кој НАТО очекува спорот за името помеѓу Грција и Македонија да биде решен. Токму затоа американската амбасадорка во НАТО Викторија Нуланд, која деновиве беше во Скопје, инсистираше на тоа дека кога се зборува за решавање на спорот се мисли на денови и недели, а не на месеци. Истата порака, тврдат дипломатски извори, на претседателот Бранко Црвенковски и на премиерот Никола Груевски им ја пренесол и претседателот на САД Џорџ Буш, кој инсистирал преговорите да продолжат и да бидат завршени за неколку недели. Мислам дека македонското раководство, кога вели дека е можно да има и избори и преговори, погрешно ја толкува американската порака вели дипломат во НАТО.

  ДВЕ ЛУБЕНИЦИ ПОД ЕДНА МИШКА

  Тој додава дека токму САД, поради своите внатрешни процедури на ратификација на ...
  | | веќе видена | слични

  Најновата иницијатива на САД за решавање на спорот за името подразбира ангажман на преговарачи и на политички субјекти што имаат целосен легитимитет, а не распуштено Собрание и техничка влада, вели Црвенковски  Шефот на државата Бранко Црвенковски е категорично против тоа земјава, токму сега,да влезе во кампања за предвремени парламентарни избори. Смета дека Македонија се наоѓа во клучен период во кој, со помош на САД, треба да се најде решение во спорот за името, решавачкиот фактор за нашиот прием во НАТО. Предвремените избори само непотребно ќе ги зголемат политичките тензии. Нешто што, според него, најмалку ни е потребно во овој момент. Не смееме да размислуваме од денес за утре, ниту за можноста од евентуални краткорочни политички добивки, туку за тоа каква држава сакаме да имаме во следните десет дваесет години предупредува Црвенковски.

  Прексиноќа во Собранието ги искажавте аргументите поради кои сте против распишувањето предвремени избори. Сепак, извесно е дека тие ќе се ...
  | | веќе видена | слични

  Ако не станеме свесни дека времето е преголем луксуз да за го потрошиме непромислено, се плашам дека следниот модел часовници ќе биде наречен „Македонија ДНК“ според една континентална земја која самата си предизвикала бродолом  Кога некој ќе реши сам да си пука во нога, џабе е и половина американска администрација да дојде во Скопје и да го убедува да се откаже од таквиот чин. По Грција, на пат сме и Република Македонија да им рече „не“ на САД и на НАТО. Апсурдно, но реално. Одлука за самораспуштење значи токму тоа одбивање на огромната американска поддршка за решавање на спорот за името до крајот на јуни и автоматска покана за зачленување во Алијансата. Ќе беше полесно ако имавме барем еден аргумент за една таков непромислен потег. За аргумент не го сметам барањето што како кукавичино јајце го подметна ДУИ, а ВМРО ДПМНЕ широкоградо го прифати, со образложение дека ова Собрание веќе не може да функционира. Демек, баш сега дошол нож до коска. Не е забрането ВМРО ДПМНЕ и ДУИ да прават ...
  | | веќе видена | слични

  Полицијата го привела Роберт Денковски, кој од интернет кафе во Куманово испратил заканувачка порака дека набрзо ќе го убие дипломатскиот претставник, а била потпишана со терминот „Православни браќа“  Кумановецот Роберт Денковски (33) е осомничен дека испраќал смртни закани преку интернет на имејл адресата на амбасадорката на САД во Македонија, Џилијан Миловановиќ и до амбасадата на САД, дознава „Дневник“. Во МВР потврдуваат дека Денковски е осомничен за испраќање заканувачки пораки до едно странско дипломатско претставништво, но во интерес на истрагата не кажуваат за која држава станува збор. Од американската амбасада вчера не сакаа да го коментираат случајот. Содржината на пораката засега се држи во тајност, бидејќи полициската истрага се уште е во тек. Полицијата против Денковски (33) поднела кривична пријава за загрозување на сигурноста. Истрагата треба да ги утврди мотивите поради кои Денковски ги испраќал заканувачките писма и евентуална поврзаност со поединци или групи и да се ...
  | | веќе видена | слични

  Потполно се слагам со" "само уште ке додам дека и на парламентот му беше дадена пауза од 18 до19 часот за да може да го гледа интервјуто на Грујо и кулминацијата кога онаа лиглата Ивона (која патем речено ,во упикување го надмина и својот учител Латас)триумфално му ја соопшти веста на премиерот дека продолжува борбата против корупцијатадури и со апсење на вмровски градоначалник, а Грујо паки глумеше дека е многу изненаден и дека тоа го дознал на вратата во таканаречената телевизија (која нели прва дознава )и дека ќе продолжел со бескомпромисна борба против секаков вид на криминал.Потоа следуваше огорченоста на горенаведената лигла од одлуката на претседателот Црвенковски да се обрати на парламентот,бидејќи неа не и било познато врз основа на што решил претседателот да се обрати во собранието
  | | веќе видена | слични

  Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски, не негово барање, одржаа вечерва средба во Собранието, кое заседава за предлогот за предвремени избори.

  Средбата Црвенковски Груевски се одржа веднаш по говорот на шефот на државата пред пратениците, во кој побара Собранието да ја одложи одлуката за распуштање и повика на дополнителни консултации.

  Премиерот изјави дека побарал итно да се сретне со претседателот „за да го похрабри без оглед што ќе се случи вечерва во парламентот, да продолжи да се бори за НАТО агендата и сите заедно да направат се да опстојат на тој пат“.

  Премиерот рече дека сакал „уште еднаш да го убеди Црвенковски заеднички да ја продолжат борбата, затоа што е убеден дека Макеоднија го може тоа“.

  По кусата изјава за новинарите, премиерот Груевски одбегна да одговори на други прашања и го напушти парламентот.

  Собраниската седница на која треба да биде донесена одлуката за предвремени избори, продолжи доцна вечерва.

  За ...
  | | веќе видена | слични