Чикаго

  во

  Новата спортска сала во Скопје што го носи името на претседателот Борис Трајковски, денеска свечено ќе биде пуштена во употреба, со настап на светската кошаркарска атракција „Харлем глобтротерс

  Нивниот настап ќе може да го следат 6.000 гледачи, колку што е капацитетот на трибините за спортските настани.

  Македонија ќе биде 119-та земја која Глобтротерсите ќе ја посетат во својата 82 годишна историја.

  Харлем глобтротерс е егзибиционистички кошаркарски тим кој го карактеризира многу атлетизам и комедија. Основан е во 1926 година во Чикаго.

  Само годинава настапија 150 пати на сите континенти. Во Шпанија ја преполнија олимписката сала Палау Сан Хорди, а во Англија се едни од ретките забавувачи кои не играат фудбал, а настапиле на Вембли арената. Image 80698

  „Харлем глобтротерс досега ги гледале над 128 милиони фанови од целиот свет.

  Салата „Борис Трајковски , во која вечерва ќе настапат Глобтротерси е првиот мултифункционален спортски и културен центар ...
  | | веќе видена | слични

  На драфтот што ќе се одржи на 26 јуни во Њу Јорк, управата на Чикаго Булс ќе бира прва.

  Среќата им се насмевна на Булси, од деветтата позиција успеаја да да ја освојат лотаријата што се одржа синоќа во Секаукус - Њу Џерси.

  Чикаго имаа 1,7% шанса за да го добијат правото на првиот пик, а Мајами Хит кој имаа 25% од шансите го освоија правото на вториот пик.

  На церемонијата претставник за Чикаго беше потпретседателот за економски операции, Стив Шанвалд.

  Резултати од лотаријата:

  1. Чикаго Булс 2. Мајами Хит 3. Минесота Тимбервулфс 4. Сиетл Суперсоникс 5. Мемфис Гризлис 6. Њу Јорк Никс 7. Л.А. Клиперс 8. Милвоки Бакс 9. Шарлот Бобкетс 10. Њу Џерси Нетс 11. Индијана Пејсерс 12. Сакраменто Кингс 13. Портланд Трејл Блејзерс 14. Голден Стејт Вориорс

  Останат редослед за драфтот 2008:

  15. Атланта (во Феникс) 16. Филаделфија 17. Торонто 18. Вашингтон 19. Кливленд 20. Денвер 21. Далас (во Њу Џерси) 22. Орландо 23. Јута 24. Феникс (во Сиетл) 25. Хјустон ...
  | | веќе видена | слични

  Вчера во Скопје пристигна врвниот руски тенор Владимир Галузин кој в сабота ќе настапи во „Турандот“

  Тина Иванова

  Еден од највозбудливите тенори на денешницата, рускиот оперски пејач Владимир Галузин, вчера пристигна во Скопје по повод неговото гостување на манифестацијата „Мајски оперски вечери“. В сабота, Галузин ќе настапи во операта „Турандот“ толкувајќи го ликот на принцот Калаф.
  Владимир Галузин (Vladimir Galouzine), кој потекнува од Рубцовск (Алтајскиот регион во Русија), од 1999 година, по неговите ангажмани во Оперетниот театар во Новосибирск и Камерната опера на Санкт Петербург, станува солист на престижниот Марински театар. Едно од неговите најнови остварувања во оваа оперска куќа е токму улогата на Калаф во „Турандот“ со која за првпат ќе го слушне и македонската културна јавност. Носител е на титулата Народен артист на Русија, а за интерпретацијата на Херман во операта „Пикова дама“ од Чајковски ќе ја добие руската оперска награда „Каста Дива“ како „Пејач на годината“ во ...
  | | веќе видена | слични

  Новите студии укажуваат дека сонот е виталната алка за учењето и меморијата

  Задачата изгледа како едноставна вежба. На компјутерски екран се следат велигденски јајца во двојки и се меморира како компјутерот ги реди: безбојното јајце над она со бои на виножитото, јајцето со кашмирски дезен над коралното, а има вкупно шест јајца. Повеќето луѓе можат да ги следат јајцата околу 20 минути и да добијат највисоки оценки на тестот дури и еден ден подоцна. Но, тие се многу помалку прецизни во избирањето меѓу две јајца кои не се директно споредувани: безбојното триумфира над јајцето со бои на виножитото, но дали тоа значи дека триумфира над она со кашмирски дезен? Тоа е нејасно - секако додека спиеме.

  Во студија објавена во мај, истражувачите од универзитетите Харвард и Мекгил укажаа дека учесниците што спиеле откако ја играле таа игра постигнале значително повисоки резултати на повторното тестирање отколку оние што не спиеле. Очигледно, додека спиеле тие го сфатиле она што не успеале додека биле ...
  | | веќе видена | слични

  Ниту една од шесте илјади влезници за свеченото отворање на скопската сала „Борис Трајковски“ и за настапот на Харлем глобтротерс нема да биде пуштена во слободна продажба. Владата и спонзорите, кои финансиски го помогнале доведувањето на кошаркарско-циркуската атракција, ќе добие најголем дел од билетите, а еден дел ќе биде и за спортските федерации, клубовите и за медиумите.Неизвесно е и дали ќе има директен ТВ-пренос за пошироката јавност. Намерата да се повикаат глобтротерите за свечениот чин ја донела Владата на Македонија, чиј претседател Никола Груевски, на 22 мај напладне, ќе ја сече лентата, со што салата ќе биде пуштена во употреба. Кошаркарската федерација на Македонија нема никаква врска со настанот.Одлуката да нема влезници во слободна продажба предизвика голем револт кај обичните граѓани, кои сметаат дека неправедно ќе немаат можност да присуствуваат на спектаклот. Тие сметаат дека настанот може да се претвори во партиска кампања на власта и се чувствуваат подредени, иако салата е градена со ...
  | | веќе видена | слични

  Дел од магичниот циркус беа и кошаркарските легенди Вилт Чембрелен и Меџик Џонсон Наум Котевски

  Јавноста во државава со нетрпение го очекува 22 мај и можноста во живо да го види магичниот кошаркарски циркус, култните Харлем Глобтротерс, кои и официјално ќе ја отворат новата сала „Борис Трајковски“. Македонија ќе биде на харлемовската мапа на преку 120 посетени земји во кои глобтротерси одиграле над 25.000 меча, пред над 12 милиони гледачи. Импозантни бројки уредно регистрирани на нивниот сајт „www.harlemglobetrotters.com“, како што е и уредно најавен спектаклот во Скопје илустриран со картата на Македонија, покажувајќи на тој начин дека во секоја нивна импровизација е длабоко врежана професионалноста и умешноста.

  Овој независен клуб го основа Ејб Сеперштајн во 1926 година во Чикаго собирајќи неколку вљубеници во кошарката со кои ја почнува приказната за „кошаркарскиот Медрано“ кој постојано е на светска турнеја. Името Харлем, кој сега е во сопственост на Мени Џексон (седиштето е во ...
  | | веќе видена | слични

  Трета балканска премиера на „Сенки“. Филмот вечерва свечено ќе биде прикажан во елитното кино „Синестар“ во Загреб. Режисерот Милчо Манчевски е во Загреб да го претстави филмот.

  „Очекувам филмот да си одигра, да си го каже своето и по можност да пронајде по некој човек овде-онде, со кој ќе направи една емотивна врска. Јас се научив да немам големи очекувања од филмовите што ги работам откако ќе ги завршам“, изјави Милчо Манчевски

  Филмот „Сенки“ во Македонија ги урна сите рекорди на гледаност. Се прикажа во САД, на ретроспективата на Милчо Манчевски во Чикаго, потоа во Тексас и на универзитетот „Јеил“.

  „Сенки“ учествуваше на филмскиот фестивал во Копенхаген, но режисерот Манчевски одбива филмот да се прикажува на фестивали кои ја користат референцата ФИРОМ. Милчо Манчевски

  Неговото интервју за грчка „Елефтеротипија“ ја разбранува тамошната јавност со споменувањето на егзодусот на Егејците.

  „Интересно е дека имаше неколку рецензии, особено со Америка, каде ...
  | | веќе видена | слични

  Бев сведок на „голготата“ на чартер-летот на МАТ за Шарм ел Шеик. По полетувањето бевме известени од капетанот дека мора да се вратиме во Скопје бидејќи грчките воздухопловни власти не му дозволиле да прелета преку нивна територија, со напомена дека ќе мора да кружи за да се потроши керозинот, затоа што не смее да слетува со полн резервоар. На лицата на луѓето подготвени за незаборавен одмор се навлече збунетост и огромен револт. Јужниот сосед не понижува на секој чекор, најмногу што не тера да го менуваме името, но овој пат ги премина сите граници загрозувајќи ја безбедноста на 85 патници, меѓу кои и деца, притоа флагрантно кршејќи го меѓународното право. Залудно е зборувањето на македонските политички фактори за зачувувањето на националниот идентитет во разговорите со Грција. Со преговарањето самите си го порекнуваме истиот, бидејќи и името е дел од него и, второ, затоа што изгледа дека „немаат поим“ што опфаќа поимот национален идентитет. Понижувањето и кршењето на личното достоинството на македонскиот ...
  | | веќе видена | слични

  Игор Манасиевски

  Конзервните фабрики позитивно го оценија владиниот потег за географска заштита на македонскиот ајвар и за почеток на битката за заштита на сите препознатливи и традиционални производи. Дека има потреба од застапеност на странските пазари под едно препознатливо име за македонските производи покажа и последниот саем во Америка. Со позитивни искуства деновиве се вратија преработувачите од саемот за модерна храна „Фанцѕ фоод“ во Чикаго, каде што ги претставија своите производи. Огромен интерес кај потрошувачите и посетителите на саемот имало за македонскиот ајвар. - Големиот интерес за нашиот ајвар и фактот дека им се допадна на сите, за нас е доволен сигнал дека треба да се пласира ајварот и во Америка. Ние веќе размислуваме преку проект да направиме едно првично истражување за начинот на пакувањето за да ги приспособиме на нивните барања и да почнеме со првични извозни количества. Има размислувања да се приспособи ајварот во пакувања и за сендвичарниците за брза храна, како ...
  | | веќе видена | слични

  Отворањето на спортската сала со евровизиски пренос

  Роза Петкова

  Спортската сала „Борис Трајковски“ ќе се отвори на 22 месецов со кошаркарско шоу од Америка, а на видеобимови пред објектот посетителите ќе можат да го следат и преносот од Евровизија. Борис Змејковски, директор на претпријатието, вели дека е задоволен што успеале да ја завршат изградбата во предвидениот рок. - Владата на почетокот на минатата година ја презеде салата од Градот, кој дотогаш беше инвеститор. По изборот на фирми на меѓународни тендери, од септември почнавме да го градиме објектот - вели Змејковски. Салата има капацитет за 10.000 посетители, со 6.000 фиксни седишта и со 2.000 телескопски автоматски столови кои се подвижни. Таа е опремена со подлоги кои се ставаат за секоја пригода одделно. За одржување концерти врз паркетот се поставува огноотпорна и издржлива подлога. Објектот е опремен со реквизити за кошарка, ракомет, ринг за бокс, борилиште, пинг-понг, како и со професионална бина за концерти. Седиштата на ...
  | | веќе видена | слични

  БЕЛГРАД, Србија -- Српскиот претседател Борис Тадиќ добива смртни закани, објави во понеделникот (5-ти мај) весникот Блиц. Во натписот се вели дека заканите значително се интензивирале по прогласувањето независност од страна на Косово во февруари и одлуката на Тадиќ да го потпише Договорот за стабилизација и асоцијација со ЕУ минатата недела. Според Блиц, писмата пристигнале од Чикаго, од каде потекнуваат и другите заканувачки писма што досега ги добивале српските министри и судски претставници.

  Српскиот јавен обвинител потврди дека е свесен за ситуацијата и рече дека прави с што е во негова законска моќ да го заштити претседателот и да ги пронајде оние што ги испраќаат заканите. (Блиц - 06 05 08; Бета, Б92, РТС, Ројтерс, АП - 05
  | | веќе видена | слични

  Сака да се вика „Веруваме во Бога“

  Американскиот уметник и возач на школскиот автобус Стив Крушер побарал од судот во Чикаго да му дозволи да си го промени името во „Веруваме во Бога“ (In God We Trust) - порака што се наоѓа на банкнота од еден американски долар, јавуваат светските агенции. Крушер својата одлука ја образложува со желбата неговото име да сведочи за тоа колку Господ му помогнал да ги преброи тешките периоди во животот. Во одбрана на својата идеја тој се послужил и со фактот дека се до 1992 година на Градското собрание на гратчето Цион, предградие на Чикаго, пишувало „Господ владее“. Но, откако судот утврдил дека натписот е противуставен, тој бил симнат. Крушер (57) со овој свој акт сака да ја заштити пораката „Веруваме во Бога“ од атеистите, кои најавиле дека ќе побараат оваа реченица да се избрише од американскиот долар. Инаку, се верува дека гратчето Цион е основано од припадници на една секта што пропагира дека Земјата е рамна плоча.
  | | веќе видена | слични

  Трите долгометражни филмови на режисерот Милчо Манчевски беа прикажани на ретроспективата што се одржа на престижниот Универзитет на Чикаго. Поводот за средбата со нашиот културен амбасадор во Њујорк беше премиерата на неговиот последен филм „Сенки“. Филмовите беа прикажани во рамките на програмата „Док филмс“. Манчевски одговарал на прашања од публиката, која покажала голем интерес за неговото творештво. Проекцијата во Чикаго доаѓа по промоцијата пред Филмското друштво во Остин, Тексас и на Универзитетот „Јејл“. Во април „Сенки“ учествуваше на филмски фестивал во Копенхаген, а имаше три проекции на фестивал во Истанбул. Делото на Манчевски го отвори и првиот фестивал на македонскиот филм во Лондон
  | | веќе видена | слични

  Тренерот Мајк Дантони доби дозвола од Феникс санс да преговара со други екипи што е најјасен сигнал досега дека соработката на тимот со досегашниот тренер ќе заврши наскоро. Претседателот на „сонцата“, Стив Кер, пред неколку дена рече дека на Дантони нема да му биде дозволено да разговара со други клубови околу евентуален трансфер. Одеднаш по петочниот состанок со Дантони, менаџментот на Санс го смени ставот. Се шпекулира и оти Дантони не сака да работи под условите од газдата Роберт Сервер и претседателот Кер. Наводно имало големи разлики во гледиштата за иднината на тимот. На тренерот не му се допаѓало што сопственикот инсистирал на тренинзите повеќе внимание да се посвети на одбраната и да биде многу построг кон младите играчи како Амаре Стадемаер и Леандру Барбоша. Ако Дантони си замине, Феникс ќе биде ослободен од обврската во следните две години на својот тренер да му плати 8,5 милиони долари. За услугите на Дантони најзагреани се Њујорк и Чикаго, но во трката би можел да се вклучи и Далас. Кандидат ...
  | | веќе видена | слични

  Лос Анџелес лејкерс поведе со 1-0 против Јута во западното полуфинале, а Атланта беше немоќна да направи сензација на гостувањето во Бостон , па фаворитот Селтикс е патник во второто коло на Истокот во НБА-лигата. Одморените играчи на Лејкерс ја совладаа Јута со 109-98 во меч на кој најефикасен поединец беше Коби Брајант со 38 поени, од кои 21 од линијата за слободни фрлања. Со 21 погоден пенал на еден дуел, Брајант постави клупски плејоф-рекорд. Најкорисниот играч во регуларната сезона имаше и седум асистенции и шест скока. Треба да се погодуваат слободните фрлања. Тоа се чисти шутеви кога пред вашите очи нема рака. Моја задача е да ги погодувам - вели Брајант, кој ги погоди првите 18 шута од линијата, а потоа утна две од последните пет. Во последната четвртина беа досудени дури 24 лични грешки, па двата тима често шутираа слободни фрлања.

  СЛОУН БЕЗ КОМЕНТАР ЗА КОБИ

  Гостинскиот тренер Џери Слоун не се жалеше на судењето, иако неговиот колега Фил Џексон мислеше дека Слоун ќе има забелешки ...
  | | веќе видена | слични

  Според психолозите, жестокиот говор на политичарите во кои доминира омраза кон опонентите, одредени поддржувачи го перципираат како повик на линч

  Претседателот на Србија Борис Тадиќ доби писмо со закани во кое се нарекува докажан предавник на српскиот народ и дека ќе го плати тоа со куршум в чело, објави весникот „Блиц“.- Вие предавниците не заборавајте дека предавството на сопствениот народ и држава е најтешко кривично дело и бидете сигурни дека поради тоа ќе ве стигне најстрогата можна казна - се вели во писмото упатено до лидерот на коалицијата „Европска Србија“.

  ИНТЕНЗИВИРАНИ ЗАКАНИТЕ ПО НЕЗАВИСНОСТА НА КОСОВО

  Српскиот весник пишува дека, според неофицијалните податоци, ова писмо со закани, кое наводно било испратено од Чикаго, е само едно од десетиците што секојдневно му се упатуваат на шефот на државата, но од кабинетот на претседателот одбиваат да го коментираат случајот.Според „Блиц“, заканите што стигаат до Тадиќ се интензивираа по прогласувањето на едностраната ...
  | | веќе видена | слични

  Во рамките на ретроспективата, на 26 април премиерно во Чикаго беше прикажан „Сенки“

  Нашиот најпознат режисер и амбасадор на културата Милчо Манчевски присуствуваше на ретроспектива на неговите дела организирана од страна на престижниот Универзитетот во Чикаго. Во рамките на филмската програма на нивниот Центар „Док филмс“, на 26-ти април беа прикажани сите долгометражни филмови на Манчевски, со што беше остварено премиерното прикажување на неговиот најнов филм, „Сенки“ во Чикаго.

  Манчевски присуствуваше на ретроспективата и одговараше на прашања од бројните љубители на неговата уметност во Чикаго.

  Минатиот месец „Сенки“ беше прикажан од Филмското друштво во Остин, Тексас, и од Универзитетот во Јејл, како и на бројни фестивали во светот, од Бразил до Индија.

  Последно прикажување беше на фестивалот во Копенхаген, како и три проекции на фестивалот во Истанбул. Филмот го отвори и Првиот фестивал на македонски филм во Лондон, а минатиот месец, Манчевски го повлече „Сенки“ ...
  | | веќе видена | слични

  Шпанскиот оскаровец Хавиер Бардем поради голем замор го откажа своето учество во мјузиклот „Нина“, соопштија продуцентите на проектот .Ексцентричниот убиец од филмот „Нема земја за старци“ е преморен од ангажманите од минатата година, и нема енергија за уште еден амбициозен проект.На Бардем многу му се допаднало сценариото, направено според филмот „Осум и пол“ на Федерико Фелини и навистина сакал да соработува со режисерот Роби Маршал („Чикаго“). Хавиер лично ме замоли снимањето да го поместиме за почетокот на 2009 година, но не можевме да го направиме тоа. Тој е многу талентиран и се надевам дека во иднина ќе му се придржи на нашиот тим - изјави главниот човек на куќата „Ти-даблју-си“ Харви Вајнстин. Бардем работи на новиот филм на Вуди Ален „Вики Кристина Барселона“, кој премиерно ќе биде прикажан во Кан. Актерот најави дека ќе земе одмор од најмалку една година за да ги наполни батериите за наредните филмови.Во филмот ќе играат Пенелопе Круз, Марион Котијар и Софија Лорен, а се зборува дека е можно да се ...
  | | веќе видена | слични

  Турската полиција вчера со палки, солзавец и со водени топови ги разби протестите по повод 1 Мај - Меѓународниот празник на трудот.Инцидентот се случи кога неколку независни синдикати најавија дека и покрај забраната ќе излезат на демонстрации на плоштадот Таксим, во централниот дел од градот.Претходно, локалните власти одбија да им дадат дозвола на работничките синдикати за одржување демонстрации во спомен на 34-те жртви, кои на протестите на 1 мај 1977 година загинаа во судир со полицијата. Во Истанбул вчера беа распоредени 30.000 полицајци, командоси и припадници на паравоените единици.Претставник на работниците ја нарече полициската интервенција класичен напад и додаде оти многумина од демонстрантите се повредени. Прексиноќа во Истанбул еден маж беше уапсен, откако при претрес на неговиот дом полицијата пронајде молотови коктели.Медиумите јавуваат и за инциденти во повеќе земји во светот. Насилно справување со демонстрантите, освен во Турција е регистрирано и во Белорусија и во повеќе азиски земји.Во ...
  | | веќе видена | слични

  Чикаго е вториот најголем полски град по Варшава, но Полјаците сега заминуваат во Лондон и Даблин

  ЧИКАГО - Ана Хебал вели дека продажбата на пироги-кнедлите повеќе не е како порано, во нејзиниот полски ресторан „Червоне јаблуско“ во Чикаго. Вината за тоа ја гледа во недоволниот број Полјаци кои имигрираат во градот, во кој постои најголемата полска заедница надвор од Варшава.

  „Повеќе нема смисла да се доаѓа во САД, сега постои обединета Европа“, вели Хебал (54), која во САД се стекна со статус на бегалец откако Полска, која во тоа време беше комунистичка земја, прогласи вонредна состојба додека таа во 1981 година беше во Чикаго. „Полјаците имаат поголема слобода од кога и да било, па затоа помалку луѓе доаѓаат тука. Тешко е“. Полјаците во Чикаго велат дека нивната култура, влијание и бизниси бележат надолен тренд во третиот по големина град во САД.

  Влегувањето на Полска во ЕУ во 2004 година ги доведе Полјаците кои порано размислуваа да се преселат во Чикаго, да избираат меѓу ...
  | | веќе видена | слични