Британија

  во

  Последиците од глобалната криза во Германија се заканија и над фудбалот, пред се над помалите клубови, оцени радио Дојче Веле, додавајќи дека финансиска криза засега се уште не се одразила врв врвниот фудбал во земјата.

  „Поради светската економска криза добрите години останаа зад нас. Такво расположение доминира“, потенцираше Хартмут Застров, член на Одборот на келнскиот фирма „Спорт-Маркт“.

  Меѓутоа, тој тврди дека кризата се уште негативно не се одразила на севкупниот германски фудбал, бидејќи, барем за сега, нема „негативни индикатори“, јави МИА.

  Застров потенцира дека 2008 година била рекордна по заработувачката на германските професионални клубови од првата и втората лига, со приход од 1,9 милијарди евра, при што е забележана и рекордна продажба на дури 17,4 милиони влезници.

  Во споредба со Шпанија, Англија и Италија, германските професионални фудбалски клубови се во предност, пред се поради тоа што на пазарот настапуваат заедно, укажува Дојче Веле.

  Во ...
  | | веќе видена | слични

  Последиците од глобалната криза во Германија се заканија и над фудбалот, пред се над помалите клубови, оцени радио Дојче Веле, додавајќи дека финансиска криза засега се уште не се одразила врв врвниот фудбал во земјата. „Поради светската економска криза добрите години останаа зад нас. Такво расположение доминира“, потенцираше Хартмут Застров, член на Одборот на келнскиот фирма „Спорт-Маркт“. Меѓутоа, тој тврди дека кризата се уште негативно не се одразила на севкупниот германски фудбал, бидејќи, барем за сега, нема „негативни индикатори“, јави МИА. Застров потенцира дека 2008 година била рекордна по заработувачката на германските професионални клубови од првата и втората лига, со приход од 1,9 милијарди евра, при што е забележана и рекордна продажба на дури 17,4 милиони влезници. Во споредба со Шпанија, Англија и Италија, германските професионални фудбалски клубови се во предност, пред се поради тоа што на пазарот настапуваат заедно, укажува Дојче Веле. Во Шпанија ситуацијата е по проблематична, бидејќи ...
  | | веќе видена | слични

  Хали Бети од Велика Британија не може да прекине да води љубов цела ноќ, а по таквиот маратонски однос наутро баш на ништо не се сеќава. Мажите во нејзиниот живот во текот на едн вечер мораат да ја задоволат и по три четири пати и за многумина од нив тоа по некое време претставува голем напор, па затоа ја напуштаат. Бети боледува од ретко пореметување наречено сексомнија. Инсистира на сексуални односи со партнерот, но за време на односот таа всушност спие и наутро на ништо не се сеќава. Како што раскажа, последниот нејзин дечко навистина се трудел да ја задоволи, но едноставно му станало премногу чудно тоа што таа наутро на ништо не се сеќавала.

  Симптомите на сексомнијата првпат ги забележала на 19-годишна возраст. Тогаш почнала да живее со цимерка која и раскажала дека навечер воздивнува и се витка во креветот како да води љубов со некого. Дошла до неа да провери дали е се во ред. По една година заеднички живот ја замолила Бети да се отсели. Бети наскоро дознала за што станува збор. Запознала ...
  | | веќе видена | слични

  Британската Влада се наоѓа под силен притисок на јавноста да спроведе истрага за војната во Ирак, која почна пред шест години, но досега тоа не го стори, со образложение дека не е подготвена на тој чекор се додека британските војници се рапоредени во таа земја.

  Запрашан во Парламентот дали би можел денеска да вети дека таа истрага ќе биде спроведена веднаш по 31 јули, Милибанд одговори потврдно.

  Канцеларијата на премиерот Гордон Браун се уште не даде коментар на изјавата на Милибанд.

  Велика Британија има околу четири илјади војници во Ирак, од кои практично сите се наоѓаа во Басра, во јужниот дел на земјата.

  Согласно спогодбата со ирачката Влада, британските војници ќе се повлечат од Ирак до крајот на јули.
  | | веќе видена | слични

  Британскиот поп-рок-состав „Спандау балет“, што се прослави во 80-тите години од минатиот век, вчера потврди оти им се враќа на живите настапи и тоа во оригиналната петчлена постава. Нивната турнеја ќе има 10 концерти во ноември и декември, пишува весникот „Дејли мејл“. Бендот ќе свири во Британија и во Европа, а последната изведба ќе се одржи на фудбалскиот стадион во Барселона, „Ноу камп“, што собира 100.000 луѓе. За овие концерти составот веројатно ќе инкасира околу 12 милиони фунти, доволни за да се закопаат секирите од минатото.

  Последниот пат кога јавноста слушна за групата беше во 1999 година, кога тројца членови на квинтетот го тужеа гитаристот Гери Кемп. Тони Хедли, Стив Норман и Џон Кибл од него бараа еден милион фунти од приходи остварени од авторските права на бендот. Тие го загубија судскиот случај. На овие четворица во обединувањето им се придружи и братот на Гери, Мартин.

  - Момците се вратија во градот и едвај чекаме да почнеме да свириме. Ќе биде брилијантно, навистина сме ...
  | | веќе видена | слични

  Во Франција, вработените го држат директорот затворен во неговата канцеларија, во Британија ја каменуваат куќата на ексдиректорот на најг олемата банка, а во САД праќаат смртни закани за менаџерите на АИГ


  Куќата на поранешниот раководител на Кралската банка на Шкотска, Фред Гудвин, беше каменувана, при што се искршени прозорците на долниот кат од куќата, како и прозорците на луксузниот автомобил „мерцедес С600“, кој бил паркиран во дворот

  Работниците во неколку компании од Британија и од Франција го истураат гневот врз директорите, кои ги сметаат за виновни за загубените работни места. Вработените во фармацевтската компанија „3М“, во југозападниот дел на Франција, не му дозволуваат на индустрискиот директор на фирмата Лука Руселе да ја напушти фабриката во Ланд додека не се согласи со подобри отказни услови во социјалниот план за 110 работници, за кои е најавен отказ. Во Велика Британија завчера ноќта засега непознати лица во Единбург ја каменувале семејната куќа на британскиот ...
  | | веќе видена | слични

  Работниците гневни на директорите Во Франција, вработените го држат директорот затворен во неговата канцеларија, во Британија ја каменуваат куќата на ексдиректорот на најголемата банка, а во САД праќаат смртни закани за менаџерите на АИГ Куќата на поранешниот раководител на Кралската банка на Шкотска, Фред Гудвин, беше каменувана, при што се искршени прозорците на долниот кат од куќата, како и прозорците на луксузниот автомобил „мерцедес С600“, кој бил паркиран во дворот Работниците во неколку компании од Британија и од Франција го истураат гневот врз директорите, кои ги сметаат за виновни за загубените работни места. Вработените во фармацевтската компанија „3М“, во југозападниот дел на Франција, не му дозволуваат на индустрискиот директор на фирмата Лука Руселе да ја напушти фабриката во Ланд додека не се согласи со подобри отказни услови во социјалниот план за 110 работници, за кои е најавен отказ. Во Велика Британија завчера ноќта засега непознати лица во Единбург ја каменувале семејната куќа на ...
  | | веќе видена | слични

  Илир Кумбаро еден од 4-та поранешни албански разузнавачи, обвинети за киднапирањето и исчезнувањето на скопјанецот Ремзи Хоџа во октомври 1995 ќе биде екстрадиран од Лондон во Тирана- одлучи британскиот суд откако беше уапсен во октомври минатата година. Македонскиот бизнисмен со албанско потекло на почетокот на 90тите бил сведок на тајна средба помеѓу Сали Бериша и Слободан Милошевиќ кој се одржала во кука во Скопје. Наводно договарале шверц на нафта за време на Босанската војна од 92 до 95тата. Ова, според текст на Балканинсајт била причина во октомври 95-тата пред неговата фирма Албатрос во Тирана да биде киднапиран и малтретиран до смрт, од 4-цата високи функционери на албанската тајна служба под обвинение дека соработувал со српските разузнавачки служби. 14 години подоцна се уште не се знае каде е закопан. Неговите роднини во прилог на Би Би Си негираат дека Ремзи Хоџа бил српски шпион. Велат тоа било покритие за ликвидација. Бараат правда и чекаат Кумбаро да седне во обвинителна клупа и заедно со ...
  | | веќе видена | слични

  Британската влада соопшти дека ќе има целосна, независна истрага за настаните кои доведоа до тоа британските војници да бидат испратени во војна во Ирак во 2003-та.

  Министерот за надворешни работи Дејвид Милибанд пред парламентот рече дека истрагата ќе започне по крајот на јули, кога треба да се повлечат последните британски војници.

  Ова ќе биде третата истрага за војната која беше најконтроверзна одлука на британската надворешната политика по кризата во Суецкиот залив во 1950-тите.

  Пратениците од опозицијата ја обвинија владата дека го одложува објавувањето, за резултатите да останат непознати пред исходот од идните избори.
  | | веќе видена | слични

  Британскиот суд денеска одлучи да го екстрадира во Албанија поранешниот шеф на албанската тајна служба, Илир Кумбаро.Се очекува тој да се врати во земјата за да се соочи со обвиненијата за киднапирање и за исчезнувањето на Ремзи Хоџа, македонски државјанин кому во деведесеттите години му се загуби трагата некаде во Албанија. Кумбаро има право да се жали на одлуката до Врховниот британски суд. Тој беше притворен во Лондон во септември минатата година по издадената меѓународна потерница од Интерпол по долго следење. Извори од Стокланд Јард во Лондон соопштуваат дека Кумбаро неколку пати ги менувал адресата и својот идентитет за да не падне во рацете на полицијата. За сето време живеел во Западен Лондон, бил пријавен како социјален случај и добивал парична помош од државата. Го користел името Шаќа Шатри.
  | | веќе видена | слични

  Антиглобалисти, анархисти и припадници на разни левичарски организации од Велика Британија и од странство ќе се соберат во Лондон во деновите на одржувањето на светскиот самит на 20-те најразвоени држави и на земјите со најбрз развој, закажан за почетокот на април. Како што јави дописникот на МИА од Лондон, британската полиција забрзано се подготвува за Самитот, ангажирајќи неколку илјади полицајци, вклучувајќи ги и оние за пресметка со насилни демонстрации и протести. Полицијата веќе ги има посебно предупредено банкарите и вработените во лондонскиот финансиски центар Сити, во чиј нов дел на крајниот исток од градот ќе се одржува Самитот, во деновите непосредно пред почетокот на конфернцијата и посебно за времето на нејзиното одржување, да се облекуваат „помалку впечатливо“. Експрети на полицијата велат дека ваквата препорака не е ниту малку необична, бидејќи безбедносните служби имаат сознанија за подготовките на анархистите за Г-20, кои на своите интернет страници објавуваат прогласи дека ...
  | | веќе видена | слични

  Царинските власти во Хамбург разоткрија меѓународна група шверцери со наркотици и конфискуваа 5,5 тони марихуана, соопшти ИТАР-ТАСС. Вредноста на запленетото количество марихуана на црниот пазар изнесува 28 милиони евра. Шверцерите се обиделе да превезат марихуаната во контејнер со ананаси од Гана. Четириесетиосумгодишен Германец, за кого се претпоставува дека е шеф на групата, е уапсен во градот Дармштад. Во Велика Британија се приведени уште шестмина осомничени. Од 1994 година набаму царинските власти во Хамбург заплениле над 20 тони марихуана.
  | | веќе видена | слични

  Пакистанската разузнавачка служба има сознанија за тоа дека најмалку 20 млади Британци, кои престојувале и се обучувале за тероризам во камповите на екстремистичките милитантни исламистички групи во Пакистан, се вратиле дома и сега се наоѓаат во Велика Британија, објави британската телевизија Скај. Како пто јави дописникот на МИА од Лондон, претставник на најголемата разузнавачка агенција во Пакистан (ИСН) вели дека станува збор за лица на возраст меѓу 17 и 23 години, како и дека тие претставуваат „сериозна закана“ за британската државна безбедност. - Знамеме дека бројот на оние со британски пасоши кои се ангажирани во сомнителни активности е многу поголем и достигнува до неколку стотини, изјавил претставникот на ИСН за Скај, објаснувајќи дека сепак тоа не е приоритетот на пакистанските служби. Младите британски муслимани се обучувани од припадници на милитантни групи поврзани со терористичката мрежа Ал Каеда и со талибанците. Нивните имиња пакистанската служба ке им ги достави на британските ...
  | | веќе видена | слични

  Штипски пастрмајлии зачинети со домашно црвено вино, биено сирење и охридска пастрмка. Ова е дел од традиционалното македонско мени што ќе го пробаат британските туроператори, кои наредниве неколку дена ќе крстосуваат низ државава за да се запознаат со нејзините природни убавини. Организатор на посетата е Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори на Македонија, со поддршка на британската амбасада во Скопје. Групата е составена од претставници од „Регент холидајс“, „Паџ травел“ и „Индус тоурс“, а ја придружува и Марк Стратон, британски новинар, кој пишува за „Дејли телеграф“ и за „Си-ен-ен травелер“.

  - Сум бил на многу места во светот, и првите впечатоци за Македонија се навистина добри. Луѓето сакаат да откриваат нови дестинации - ни изјави Стратон по доаѓањето во Скопје.

  До крајот на неделава гостите од Англија, освен главниот град, ќе ги разгледаат и древната опсерваторија Кокино, античките градови Стоби и Хераклеја, водопадите во Струмица, ќе ги посетат ...
  | | веќе видена | слични

  Во Велика Британија е отворена потрага за добрата чуварка што го посвоила бебето-слонче Шила и го чувала во дворот на својата куќа во северен Белфаст за време на Втората светска војна, пишува Би-би-си.

  Слоницата Шила имала среќа - девет лава, два тигри, две поларни мечки, хиена, шест волци и рис беа убиени по наредба на Министерството за јавна безбедност, поради страв дека, доколку бомба ја погоди зоолошката градина „Белвју“, животните ќе побегнат и така раздразнети може дополнително да ги загрозат животите на луѓето. Наредбата се однесувала на 23 животни. Чуварите ја одвеле Шила до црвената куќа во улицата Вајтвел Роуд, во близина на зоолошката градина, каде што една жена и дала прибежиште во својот двор во текот на неколку месеци, колку што траело бомбардирањето во 1941 година.

  Слоновите не забораваат, но луѓето го прават тоа. Идентитетот на жената што ја усвоила Шила никогаш не е откриен, а вработените во „Белвју“ ја знаат само како „ангелот на слончето“. Потрагата по ангелот-чувар ја ...
  | | веќе видена | слични

  Судот во Лондон донесе одлука да го екстрадира на Албанија екс офицерот на албанската тајна служба Илир Кумбаро, еден од главните сведоци за исчезнувањето на македонскиот државјанин Ремзи Хоџа.

  Македонскиот бизнисмен од албанско потекло Ремзи Хоџа во 1995 година беше киднапиран и малтретиран од албанската тајна служба.

  Екстрадицијата на Кумбаро кој се криеше во Велика Британија под разни имиња и адреси, е побарана од страна на Албанските власти во октомври минатата година, со цел да сведочи за исчезнувањето на Хоџа.

  Покрај Кумбаро, уште двајца бивши високи офицери на албанската тајна служба се обвинети за исчезнувањето на Хоџа, кој бил киднапиран и испрашуван под обвинение дека е шпион на српски служби.

  Обвинителството во Тирана, како што јавува дописникот на Макфакс, наведе дека постојат индиции оти македонскиот бизнисмен потоа бил тепан, по што починал.

  Copyright 2009 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во ...
  | | веќе видена | слични

  Судот во Лондон донесе одлука да го екстрадира на Албанија екс офицерот на албанската тајна служба Илир Кумбаро, еден од главните сведоци за исчезнувањето на македонскиот државјанин Ремзи Хоџа. Македонскиот бизнисмен од албанско потекло Ремзи Хоџа во 1995 година беше киднапиран и малтретиран од албанската тајна служба. Екстрадицијата на Кумбаро кој се криеше во Велика Британија под разни имиња и адреси, е побарана од страна на Албанските власти во октомври минатата година, со цел да сведочи за исчезнувањето на Хоџа. Покрај Кумбаро, уште двајца бивши високи офицери на албанската тајна служба се обвинети за исчезнувањето на Хоџа, кој бил киднапиран и испрашуван под обвинение дека е шпион на српски служби. Обвинителството во Тирана, како што јавува дописникот на Макфакс, наведе дека постојат индиции оти македонскиот бизнисмен потоа бил тепан, по што починал.
  | | веќе видена | слични

  Одлуката била донесена откако било утврдемо дека човекот во судницата е Илир Кумбару (55), за кого постои меѓународна потерница во која се обвинува за киднапирање и тортура.

  За Кумбаро, властите од Албанија од јуни 2008 година преку Интерпол испратија барање за негово откривање и префрлање во земјата, каде е обвинет за смртта на локалниот безнисмен Ремзи Хоџа, етнички Албанец по потекло од Македонија.

  Во текот на судската расправа беше утврдено дека Кумбаро дошол во Велика Британија во 1996 година пријавувајќи се пред имиграциските власти под името Сака Сатри, како бегалец од Косово, кој се крие од прогнувањата на српските власти. Цели 13 години тој живеел во Лондон, каде прво побарал и добил политички азил и право за трајно останување во Велика Британија, а потоа и британски пасош. Нема податоци дека бил официјално вработен, но од почетокот примал социјална помош, тврдејќи дека боледува од депресија, поради преживеаниот стрес пред да дојде во Велика Британија.

  Со украдениот ...
  | | веќе видена | слични

  Посета на туроператори од Велика Британија Туроператори од Велика Британија престојуваат во Македонија заради промоција на земјава и развој на туризмот. Посетата е организирана од Туристичко-угостителската комора со поддршка на британска амбасада во Скопје.Претставниците од трите туроператори „Регент холидејс“, „Пакс травел“ и „Индус турс“ ќе останат во Македонија до сабота и ќе им биде овозможена соработка со фирмите-членки на Комората од туристичко-угостителската дејност, соопшти Сојузот на стопанските комори.Со групата туроператори е и британскиот новинар Марк Стратон, кој пишува за „Дејли телеграф“ и „Си-ен-ен травелер“.Во ноември минатата година Туристичко-угостителската комора организираше посета на туроператори од Чешка, Украина и од Сан Марино. Поканувањето на странски туроператори, како што се наведува во соопштението, ќе прерасне во традиција за Туристичко-угостителската комора за подобрување на туристичката понуда на Македонија.
  | | веќе видена | слични

  Агенциите за кредитен рејтинг во Европа, ќе бидат регулирани од единствено тело, објавува ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС.

  Ова следи откако парламентарниот комитет на Унијата во Стразбур ги усвои предлиожените закони.

  Легислативата му дава нови ингеренции на Комитетот на Европските Сигурносни Регулатор со седиште во Париз.

  Сепак планот треба да го одобрат земјите членки, вели ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС.

  ГАРДИЈАН објавува анализа во која севели дека довербата е клучот за заживувањето на банките.

  Затоа, се вели во текстот, британскит премиер Гордон Браун, од водечките банкари во земјата е поттикнат да не притиска за брзопотезни регулаторни промени кои можат да го поткопаат економското заздравување.

  ИНДИПЕНДЕНТ пишува дека се повеќе жени во Британија страдаат од проблеми со стресот.

  Весникот се повикува на експерти кои тврдат дека сега повеќе од кога било порано, зголемен број Британки се на работ на нервен слом.

  ТАЈМС ,повтроно објавува детали од ...
  | | веќе видена | слични