Бранко

  во

  Црвенковски-Тадиќ:Предвремените избори не значат криза

  Охрид 03 05

  Одржувањето на предвремени парламентарни избори во Македонија и Србија не значи дека земјите во регионот се во криза.

  Ова денеска, на заедничка прес конференција во Охрид, го изјавија претседателите на двете држави, Бранко Црвенковски и Борис Тадиќ.

  „Некогаш одржувањето на избори може да помогнат да се излезе од криза, но ние во Македонија не гледаме на изборите како криза“ рече Црвенковски.

  Со слична изјава беше и Тадиќ, според кого изборите во Србија имаат референдумско значење за или против Европа.

  Коментирајќи го проблемот со демаркацијата на северната граница на Македонија, во делот со Косово, Црвенковски и Тадиќ со различни гледишта.

  „Имаме разбирање за ставот на Белград кој е консеквентен во однос на Косово, но од друга страна се поставува прашање дали Белград може да обезбеди физичко присуство на границата. Доколку тоа не може да биде направено Македонија не мисли ...
  | | веќе видена | слични

  Европската унија(ЕУ) и НАТО немаат алтернатива за земјите аспиранти, заклучија претседателите на државите од Централна Европа на Самитот што денеска заврши во Охрид.

  Заклучоците ги презентираше претседателот на Македонија, Бранко Црвенковски, во друштво на претседателот на Србија Борис Тадиќ, кој догодина ќе биде домаќин на Самитот на држави од Централна Европа.

  Учесниците на самитот се согласиле дека Македонија ги исполнува сите услови за членство во НАТО, при што во заклучоците се напоменува дека индивидуалните интереси на ниедна земја не смеат да се стават над колективните.

  Во заклучоците се наведува дека евроинтеграциите не може да бидат комплетни без Балканот и Украина.

  Посебен акцент на Самитот беше ставен на Косово при што било заклучено дека е потребно да се вложат дополнителни ресурси за да се обезбеди стабилизација на регионот.

  Претседателите се заложиле за стабилно снабдување на регионот со енергија при што се поздравува секоја иницијатива за ...
  | | веќе видена | слични

  ЗападниотБалкан не смее да остане црна дупка воЕвропа, порачаа лидерите од Централна Европа, кои се собраа на дводневенсамит во Охрид, кој се одржува по само еден месец од историскиот самит на НАТО во Букурешт.- Процесот за проширување мора да продолжи, а Западниот Балкан не смее да остане црна дупка - рече претседателот на Словенија, Данило Турк, на отворањето на Самитот, чија земја е претседавач со Европската Унија.Понатамошното проширување на Унијата беше главната тема на првиот ден од Самитот, кој завршува денеска, а на кој ќе се зборува и за енергетските проблеми.Петнаесеттиот самит на лидерите од Централна Европа го отвори претседателот Бранко Црвенковски, кој рече дека во европскиот дом има место за сите што се подготвени да ги поделат заедничките демократски вредности и одговорности.Неговата порака ја поддржа претседателот на Турција, Абдула Ѓул, кој е специјален гостин на собирот.Не се сомневам дека нашата порака за обединета Европа од Охрид, од самото срце на Балканот, ќе допре до европските ...
  | | веќе видена | слични

  Сто и петте години од загинувањето на идеологот на македонската револуционерна борба Гоце Делчев, утре во Скопје ќе бидат одбележани со панихида на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ и со положување цвеќе пред неговиот споменик во Градскиот парк. Организаторот, Меѓународната манифестација „Гоцеви денови“, соопшти дека цвеќе ќе положат претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски и претседателот на неодамна распуштениот парламент Љубиша Георгиевски, како и повеќе делегации.Во Собранието ќе биде врачена наградата „Гоце Делчев“ - државно признание за значајни остварувања во областа на науката. Нејзини носители за годинава се академик Владимир Серафимовски, награден за трудот „Клиничка панкреатологија“, д-р Фросина Ташевска-Ременски за „Македонското национално малцинство во соседните земји“ и д-р Валентин Мирчески, д-р Шебојка Коморски-Ловриќ и д-р Миливој Ловриќ, автори на „Квадратнобранова волтаметрија - теорија и примена“. Гоце Делчев беше убиен на 4 мај 1903 година од турска војска во ...
  | | веќе видена | слични

  Охридскиот самит на претседатели на држави од Централна Европа денеска завршува со усвојување на завршните заклучоци.

  Шефовите на држави и официјалните претставници на 19 земји, чиј домаќин е македонскиот претседател Бранко Црвенковски претходно ќе дискутираат на темата „Енергетските перспективи и предизвици на регионот“.

  Процесот на Евроатланските интеграции нема да може да се смета за завршен без целосно приклучување на земјите од Западниот Балкан во НАТО и Европската Унија, се наведува во нацрт документот што ќе биде понуден за усвојување на самитот.

  Интеграцијата во ЕУ нема поинаква остварлива алтернатива за земјите кандидати и аспиранти, се вели во предлог верзијата за завршниот документ, што му беше достапен на увид на Макфакс.

  „За таа цел (земјите) треба да ги интензивираат реформите, додека ЕУ треба да продолжи да ги поддржува нивните напори , се вели во документот.

  На шефовите на земјите од централна и југоисточна Европа им се предлага да го усвојат ...
  | | веќе видена | слични

  „Интеграција и можности за посилна и поконкурентна економија. Енергетски перспективи и предизвици е темата на втората сесија на Самитот во Охрид на која денеска ќе дебатираат 17-те претседатели на земји од Централна Европа присутни на најголемиот политички собир организиран досега во земјата.

  По обраќањата на претседателите на Македонија, Турција, Хрватска, Молдавија, Бугарија, Чешка, Црна Гора, Словачка, Србија, Австрија, Германија, Украина, Полска, Босна и Херцеговина и Албанија, ќе следи усвојување на финалните заклучоци од состанокот.

  Во нацрт-документот за усвојување на заклучоците е наведено дека процесот на евроатлантските интеграции нема да може да се смета за завршен без целосно приклучување на земјите од Западниот Балкан во НАТО и Европската унија.

  На шефовите на земјите од Централна Европа им се предлага да го усвојат и заклучокот дека економскиот развој останува еден од најважните приоритети за земјите од регионот.

  На крајот од самитот ќе има заедничка ...
  | | веќе видена | слични

  Ана Велјановска

  Западниот Балкан не смее да остане црна дупка во Европа, а Европската унија мора да ги прими земјите од регионот кои имаат кандидатски статус. Ова е пораката што словенскиот претседател Даниел Турк, во улога на претседавач на Европската унија, им ја пренесе на лидерите на 17 земји од централна Европа, кои вчера во Охрид го отворија традиционалниот 15. самит на шефови на држави. Турк имаше конкретни пораки до сите земји од Балканот кои сакаат што побрзо да влезат во Унијата, а на Македонија и сугерира дека мора да најде решение со Грција за спорот со името. - Проблемот со името кој го имате со Грција не е нерешлив. Двете земји мора да вложат голем труд, да постигнат разумен компромис и да најдат фер решение. Спорот со името не смее да остане прашање без решение - рече словенскиот претседател. Во исто време, тој во име на Унијата повика на фер и на демократски избори. - Македонија сега ќе биде во центарот на вниманието на меѓународната заедница и ова е моментот кога треба да се покаже ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе од сто паркинг-места ќе се обезбедат во првата фаза од уредувањето на делот од булеварот Гоце Делчев во Прилеп, а за електронските паркинг-места прилепчани ќе плаќаат по 30 денари дневно. - Паркинг-просторот ќе работи по принципот на плаќање дневно по 30 денари за место, што ќе го користат без временско ограничување. Платениот паркинг ќе биде во функција секој ден од 7.30 часот до полноќ, а влез ќе им биде дозволен на сите возачи што ќе ја платат дневната сума. Наплатна куќичка ќе се подигне во близината на параклисот „Свети Никола“, а ќе бидат поставени и сто електронски паркинг-рампи. Конечно, ќе се стави ред во паркирањето и ќе се избегнат нервозите на возачите во потрагата по паркинг-место во центарот на Прилеп - рече Бранко Нешкоски, директор на ЈП за просторно и урбанистичко планирање. Во втората фаза ќе се уредува паркинг-простор на булеварот Гоце Делчев до крстосницата со улицата Прилепски бранители, поранешна Марксова, се до зградата на Радио Прилеп.
  | | веќе видена | слични

  Сто и пет години од загинувањето на идеологот на македонската револуционерна борба Гоце Делчев ќе бидат одбележани в недела со панихида на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ и со положување цвеќе пред неговиот споменик во Градскиот парк во Скопје. Венци ќе положат претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски и поранешниот претседател на Собранието, Љубиша Георгиевски, како и повеќе граѓански и политички делегации, соопшти организаторот на програмата, Меѓународната манифестација „Гоцеви денови“. Во Собранието на Република Македонија ќе биде врачена наградата „Гоце Делчев“ - државно признание за значајни остварувања во областа на науката.
  | | веќе видена | слични

  Никој не смее да биде исклучен од иднината на ЕУ, изјавија лидерите во Охрид

  Димитар Чулев

  ОХРИД - Многу напори и енергија беа вложени во изминативе години за интегрирање на Македонија во ЕУ, но заради интересот на една земја, за жал членка на НАТО, поради спорот со името кој се наметна над колективните интереси на Алијансата, Македонија не доби покана за НАТО. Ова во воведното излагање вчера на Самитот на претседатели на земјите од Централна Европа што се одржува во Охрид го истакна претседателот Бранко Црвенковски, кој е домаќин на 16 претседатели на европски земји и на двајца министри за надворешни работи, на Италија и на Романија. Во Охрид се собра речиси половина Европа и ова е досега најрепрезентативниот состанок што е одржан досега во Македонија.

  Црвенковски порача дека Македонија е заинтересирана повеќе од кој било друг за решение на спорот за името со Грција. „Подготвена е на фер решение, но не и на решение што ќе биде едностран диктат, зашто станува збор за име на ...
  | | веќе видена | слични

  Охридските природни, историски и културни факти и артефакти беа доказ за тивка, но неодминлива европска аргументација на Македонија

  Јасминка Павловска

  ОХРИД - На вообичаената првомајска „пренаселеност“ на Охрид, на кој неколку години наназад „странско обележје“ му даваат туристите од Србија и од Бугарија, вчера и денес особена раздвиженост и ексклузивност и даваат високите гости од Самитот на претседатели на Централна Европа што се одржува во хотелот „Инекс Горица“. Како вистинско дополнение на неформалниот карактер на Самитот, кој не претендира на завршни декларации, туку се задржува на нивото на заедничка изјава - поента на претседателите, беа замислени содржините за посета на охридските локалитети Плаошник, концерт пред црквата „Света Софија“...

  Всушност, додека шеснаесеттемина претседатели од Македонија, Хрватска, Унгарија, Молдавија, Бугарија, Чешка, Црна Гора, Словачка, Србија, Австрија, Германија, Полска, Босна и Херцеговина, Албанија, Словенија и на Турција, како и ...
  | | веќе видена | слични

  „Форсирањето на индивидуални интереси можат да ги проблематизираат придобивките“ Првиот работен ден на охридскиот самит го одбележа единството на претседателите присутни на Самитот дека интеграцијата на Балканот во регионот е логичен чекор кон комплетирање на Европа, особено по значителниот напредок остварен во изминатите 10 години.

  Во своето поздравно обраќање македонскиот претседател Бранко Црвенковски рече дека напредокот во регионот е постигнат со голема поддршка на меѓународната заедница, но дека тој напредок може да се проблематизира.

  „Форсирањето на тесните индивидуални интереси на одделни земји наспроти заедничката визија без нови линии на поделба и наспроти потврдените реформски резултати можат сериозно да ги проблематизираат тешко стекнатите придобивки", рече Црвенковски.

  И македонскиот премиер Никола Груевски ја потврди определбата на Македонија за членство во НАТО и ЕУ со назнака дека на тоа нема алтернатива.

  Словенечкиот претседател Даниел Тирк рече дека ...
  | | веќе видена | слични

  Договор за демаркација на границата меѓу Македонија и Косово е можен само со учество на институциите на Србија, порача денеска српскиот претседател Борис Тадиќ во Охрид.

  „Никој нема право да и го оспорува легитимитетот на Србија да учествува во разграничувањето со соседните држави, се додека постои резолуцијата 1244“, истакна Тадиќ на маргините од самитот на претседатели на централна Европа што денеска започна во Охрид.

  Тој додаде дека тоа не претставува лоша намера кон Македонија. „Србија има пријателски односи со Македонија и најдобри намери пред неа, но мора да го брани својот територијален интегритет и суверенитет“, истакна Тадиќ

  Околу овој проблем се разговарало и на билатералната средба на Тадиќ со македонскиот претседател Бранко Црвенковски, јави дописникот на Макфакс.

  Тадиќ повторил дека Србија не може да прифати никаков договор за разграничување кој ќе биде постигнат меѓу Приштина и Скопје.

  Српскиот претседател на средбата искажал разбирање за ...
  | | веќе видена | слични

  Драгана Милошевска, Васил Христов, Срѓан Јаниќиевиќ, Синиша Ефтимов и Нела Витошевиќ се веќе на платниот список

  Лилјана Митевска

  Од вчера, на листата на вработени во Македонскиот народен театар се најдоа пет млади режисери: Драгана Милошевска е помошник на директорот за човечки ресурси, Васил Христов одговорен за стратешки маркетинг, Срѓан Јаниќиевиќ за промоција и пропаганда, Синиша Ефтимов е помошник на директорот за технички прашања, а Нела Витошевиќ е лице за односи со јавност.

  Како што не информираше директорот на МНТ, Сашо Миленковски, тие се вработени на определено време, до 1 јануари 2009 година.

  Намерата за отворање на нови работни места од овој тип во МНТ беше присутна уште минатата година, но тогаш од Министерството за култура информираа дека во една национална институција не може да има нови вработувања на раководни лица. Затоа, новите пет члена на МНТ се водат како помошници кои се вработени само на определено време. „Се е регулирано според законот. ...
  | | веќе видена | слични

  105 години од загинувањето на идеологот на македонската револуционерна борба, Гоце Делчев, ќе бидат одбележани в недела со панихида на неговиот гроб во црквата Св. Спас и со положување цвеќе пред неговиот споменик во Градскиот парк во Скопје.

  Организаторот на програмата, Меѓународната манифестација „Гоцеви денови“, соопшти дека цвеќе ќе положи државниот врв, претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски и претседателот на неодамна распуштениот Парламент Љубиша Георгиевски, како и повеќе граѓански и политички делегации.

  Во Собранието на Република Македонија ќе биде врачена наградата „Гоце Делчев“ - државно признание за значајни остварувања во областа на науката.

  Нејзини носители за 2008 година се академик Владимир Серафимовски, награден за трудот „Клиничка панкреатологија“), д-р Фросина Ташевска-Ременски за трудот „Македонското национално малцинство во соседните земји“ и д-р Валентин Мирчески, д-р Шебојка Коморски-Ловриќ и д-р Миливој Ловриќ, автори на трудот ...
  | | веќе видена | слични

  Во Охрид денеска и утре ќе се одржи 15. Самит на претседатели од Централна Европа, најголемиот собир одржан во нашата земја од нејзиното осамостојување. На собирот, кој има неформален карактер, ќе учествуваат 17 претседатели на држави, а Романија и Италија ќе бидат претставени на ниво на амбасадори. Домаќинот на самитот, македонскиот претседател Бранко Црвенковски пред почетокот на овој голем лидерски собир од регионот информира дека италијанскиот претседател Џорџо Наполитано има обврски со конституирање на новата влада, а шефот на романската држава Трајан Басеску има обврски на внатрешен план. Што се однесува до претставниците на Косово, кои не се поканети во Охрид, Црвенковски рече дека Македонија како домаќин не може да покани земја да учествува на овој форум кон која се уште нема изградено официјален став и оти учесниците не постигнале консензус за тоа прашање. Но, се очекува регионалните прашања да бидат отворени на самитот, а ќе се разговара и за големиот проблем со недостиг од енергија.Црвенковски ...
  | | веќе видена | слични

  Вестите поврзани со новата рунда преговори во Њујорк за спорот за името се алармантни. Пред се , затоа што македонскиот преговарач Никола Димитров е испратен во Њујорк за да преговара со посредникот Метју Нимиц без никакви инструкции. Небаре е испратен на гурбет и тоа без да се искршат стомните, за да се скрши малерот. Кога се знае дека скршил некој збор со претседателот Бранко Црвенковски, а не знаеме дали воопшто се сретнал со премиерот Никола Груевски, јасно е дека нашиот преговарач во Њујорк овој пат добил улога на гулаб писмоносец, односно да донесе информација од седиштето на ОН. Неофицијалните информации говорат дека Нимиц спрема нова рамка за преговори, а готвел и ново име. Но, македонските политичари играат отворен покер и блефираат, велејќи дека во овој момент ништо не се случува. Во дипломатијата ништо не е случајно, па се погоди токму кога Димитров и Нимиц во Њујорк делкаа ф стаци и мезеа имиња за „ПЈРМ“, во Москва рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Костас Караманлис да делкаат ...
  | | веќе видена | слични

  Црвенковски:Македонија останува посветена на евроатлантските интеграции

  Охрид 02 05 11:32

  Македонија е цврсто посветена на евроатлантските интеграции, рече претседателот Бранко Црвенковски, во воведното излагање на Самитот на претседатели на држави од Централна Европа, што се одржува во Охрид.

  „Македонија со право очекуваше покана на Самитот на НАТО во Букурешт, но поради индивидуалниот интерес на една земја која билатералниот проблем го наметна како колективен, поканата не беше врачена“, рече Црвенковски.

  Тој посочи дека постои опасност истиот проблем да се повтори и во процесот за приближување кон ЕУ, што според него сериозно може да ги проблематизира придобивките од долгогодишниот процес на стабилизирање на Балканот.

  „Форсирањето на тесните индивидуални интереси на одредени земји, наспроти потврдените реформски резултати можат сериозно да ги проблематизираат тешко стекнатите придобивки“, нагласи Црвенковски.

  Според него, Македонија останува ...
  | | веќе видена | слични

  Самитот на претседатели на држави од Централна Европа денеска официјално започна во Охрид.

  На Самитот присуствуваат делегации од 19 држави, од кои 17 се претставени на претседателско ниво.

  „Овој состанок за Република Македонија има особено значење. Овој Самит претставува најголем политички настан организиран во Македонија“, рече во поздравното обраќање македонскиот претседател Бранко Црвенковски.

  Според претседателот Црвенковски, Самитот е голема можност за афирмација на интересите и позициите на Македонија по клучни прашања кои во овој период претставуваат највисок приоритет, како што се интеграциите во НАТО и Европската унија, како и разликите со Грција околу името.

  Претседателите од централна Европа денеска треба да дискутираат на темата „Процесот на проширување на ЕУ и влијанието на тој процес врз националните економии“, утре на дневниот ред е „Енергетските перспективи и предизвици на регионот“.

  На самиот учествуваат претседателите на Хрватска, Молдавија, ...
  | | веќе видена | слични

  Ана Велјановска

  Македонија и Охрид денеска и утре ќе бидат домаќини на 15. собир на претседатели на земјите од централна и од источна Европа, што претставува најголем политички настан организиран досега во нашата земја. Седумнаесет шефови на држави ќе дебатираат за актуелните прашања на 21 век - заедничката европска иднина, економските и енергетските перспективи. Во Охрид се очекува да пристигнат претседателите на Хрватска, Молдавија, Бугарија, Чешка, Црна Гора, Словачка, Србија, Австрија, Германија, Украина, Унгарија, Полска, Босна и Херцеговина, Албанија и на Турција. Романија и Италија ќе бидат претставени на ниво на амбасадори. Претседателите ќе се обидат да формулираат нови идеи во функција на стабилноста и економскиот просперитет на Балканот и на Европа. На самитот ќе бидат одржани две пленарни сесии, на кои воведно излагање ќе има претседателот Бранко Црвенковски, а на првата сесија ќе се обрати и премиерот Никола Груевски. Темите на двете сесии се: „Заеднички во иднината, предизвици на ЕУ ...
  | | веќе видена | слични