Бранко

  во

  Рамковниот договор го оправда своето постоење, но и покрај зајакнувањето на фискалниот потенцијал на општините,Македонија и понатаму е најцентрализирана држава во Европа, оцени професор Руфи Османи


  На трибината покрај експертите присуствуваа и неколку министри од Владата, но само од ДУИ, а ниту еден од ВМРО-ДПМНЕ

  Спроведувањето на Охридскиот договор е тесно поврзан со иднината на земјата, па во наредните четири години ќе направиме се да ги затвориме сите прашања што произлегуваат од него, порача Абдулаќим Адеми, вицепремиер задолжен за спроведување на Рамковниот договор, на вчерашната трибина посветена на седумгодишнината од неговото потпишување. Овој договор претставува патоказ во кој правец да се движи Македонија. Тој е клуч за нашите евроатлански интеграции, односно ги определува внатрешната и надворешната судбина на Македонија. Затоа немаме време за чекање. Охридскиот договор конечно треба да се спроведе за потоа да се посветиме на другите проблеми во земјава - заклучи Адеми. За ...
  | | веќе видена | слични

  Прием во чест на седумгодишнината од потпишувањето на Рамковниот договор, синоќа во „Холидеј ин“ организираше владиниот Секретаријат за спроведување на Рамковниот договор. - Приемот е за сите државни институции, политички партии и дипломатскиот кор во земјава - вели Адеми, според кого немало потреба од претходни најави за тоа кој доаѓа, а кој е спречен да присуствува. Од Кабинетот на претседателот на државата, Бранко Црвенковски, вчера ни потврдија дека ја примиле поканата за прием, но не можеа да потврдат дали шефот на државата сигурно ќе оди на прославата на годишнината. Од СДСМ не информираа дека пратеничката Славица Гркова ќе присуствува на приемот во „Холидеј ин“.
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на државата Бранко Црвенковски вчера го потпиша Законот за употреба на јазиците, информираа од неговиот кабинет. Тој ќе стапи на сила осум дена од неговото објавување во „Службен весник“. Со новиот Закон за јазици се регулира употребата на албанскиот јазик на државно и на локално ниво. Неговата употреба е унапредена во областа на полицијата, судството, локалната самоуправа и во Собранието. Во областа на полицијата, измената која ја предвидува овој Закон е тоа што при примената на полициските овластувања, повикување, приведување и задржување, полицискиот службеник мора веднаш да го извести лицето на јазикот што го разбира. Имено, ако полицаец приведе припадник на албанската заедница, мора да му се обрати на албански јазик и да му ги каже неговите права и причините заради кои го приведува на неговиот мајчин јазик. Во МВР велат дека ваквите измени тие веќе ги применуваат со оглед на фактот дека постојат мешани полициски патроли. - МВР, како и до сега, така и во иднина ќе дејствува во согласност со ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на државата, Бранко Црвенковски, денеска ќе се сретне со првиот човек на парламентот, Трајко Вељановски, за да разговараат за отворените прашања околу непотпишувањето на неколку закони кои Собранието ги изгласа по вторпат. Спикерот Вељаноски вчера преку писмо го повика претседателот на државата на разговор за да се надмине институционалната криза, која настана како последица на различното толкување на законите и Уставот од страна на двете највисоки инстанци на државата. - Во функција на надминување на ваквата состојба и на непродуктивното допишување меѓу двата кабинета, Ви предлагам веќе денеска, на првиот работен ден, да оствариме средба и да ја надминеме оваа состојба. Терминот и местото на средбата Ви препуштам Вие да ги определите - се вели во писмото на Вељаноски. Спикерот изразува уверување дека на средбата ќе го најдат вистинското решение врз основа на аргументите со кои располагаат. - Тоа е и Ваша и моја уставна обврска, а секако надминувањето на оваа состојба е во добробит на сите ...
  | | веќе видена | слични

  Познатиот руски поет неодамна го прослави 75. роденден, но и понатаму има многу планови

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ

  МОСКВА - Познатиот руски поет Евгениј Александрович Ефтушенко, кој неодамна наполни 75 години, има намера да отвори свој музеј. Во селото Переделкин, дваесетина километри од Москва, каде што живеат руските писатели и се наоѓа музејот на Пастернак, Ефтушенко има намера да отвори музеј во својата куќа. Таму сите оние кои би сакале би можеле во одредени денови да ги видат фотографиите на Ефтушенко од разни години, а исто така и слики и скулптури кои му биле подарувани во Русија и во други земји.

  Првите стихови на Ефтушенко му биле објавени кога тој имал само 15 години и тоа во редакцијата на „Советски спорт“. Тоа се случило на 2 јули 1949 година. Во тие стихови Ефтушенко го споредувал животот на американските и советските спортисти. Уште тогаш Ефтушенко пишувал дека американските спортисти корстат допинг.

  Во времето на перестројката на Горбачов, ...
  | | веќе видена | слични

  Црвенковски го прифати повикот и го покани Велјановски средбата да ја одржат во претседателскиот кабинет

  Светлана Унковска

  Претседателот на државата, Бранко Црвенковски, и првиот човек на Собранието, Трајко Велјановски, денеска ќе се сретнат и ќе се обидат да изнајдат компромис по недоразбирањата што избија околу непотпишувањето на спорните закони, јавија извори од двата кабинета.

  Најновиот развој на настаните по двонеделните препукувања доаѓа откако вчера парламентарниот спикер Велјановски со писмо испратено до шефот на државата го повика Црвенковски да се сретнат и на заедничка маса, конечно, да изнајдат решение околу несогласувањата за донесувањето на законите, со што би се надминало и нивното конфронтирање.

  Црвенковски вчера веднаш го прифати повикот и го покани Велјановски работната средба да ја одржат во претседателскиот кабинет.

  Писмото на Велјановски до шефот на државата, за разлика од нервозните тонови што доминираа во изминатите денови, вчера покажа ...
  | | веќе видена | слични

  Коалицијата „Право и правна држава“ и вчера организираше протест пред парламентот. Марина Стојанова-Тонева, претставник на коалицијата, го обвини претседателот Бранко Црвенковски дека нема слух за барањата, како што рече, на 68 илјади граѓани кои преку свој потпис побараа да ги остави настрана партиските и личните интереси и да размислува за интересите на граѓаните.

  Стојанова-Тонева побара од Црвенковски да ги потпише законите донесени во Собранието по вторпат бидејќи, рече таа, тоа е негова уставна обврска.

  Коалицијата „Право и правна држава“ најави оти ќе продолжи со протестите доколку претседателот не одговори на нивните барања. (П.Р.)
  | | веќе видена | слични

  Грузија мора да плати воена отштета, вели рускиот министер за надворешни, Лавров

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ

  МОСКВА - „Грузија мора да плати воена отштета за уривањата во Јужна Осетија“, изјави вчера рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Сега главна задача е, нагласи Лавров, обнова на Јужна Осетија. Во тоа Русија ќе даде забележителна помош.

  Говорејќи за шесте принципи кои во вторникот ги договорија претседателите Дмитриј Медведев и Никола Саркози, Лавров објасни дека главен принцип на руско-француската иницијатива е откажување од примената на сила. Тој принцип сега треба да се претвори во документ кој ќе има правна тежина и обврзност. Тоа ќе биде задача за Тбилиси, Цхинвали и Сухуми. Друг важен аспект на договорот меѓу Медведев и Саркози се хуманитарните прашања. „Повеќе не може да има грузиски мировници на границата со Јужна Осетија и Абхазија“, рече вчера Сергеј Лавров, објаснувајќи дека тие се однесувале како предавници и кукавици, и пукале кон ...
  | | веќе видена | слични

  Веста дека премиерот Никола Груевски испратил писмо до медијаторот Метју Нимиц со молба тој да се заложи кај грчката страна за признавање на Македонската православна црква одекна како бомба во Скопје. Писмото на Груевски дојде само два дена пред новата рунда преговори за името во Њујорк и сосема оправдано поттикна лавина реакции со една единствена цел да се дојде до одговор на прашањето: што сакал Груевски да постигне преку ова писмо.

  Дали намерата на македонскиот премиер е да ги забрза или, пак, да ги забави преговорите. Да ја зајакне или да ја ослаби преговарачката позиција на Македонија. Дали тој воопшто има намера да го приведе кон крај преговарачкиот процес и да му даде завршница во согласност со државните интереси или, пак, преку негово одолжување сака да го избегне решавањето на спорот. Дали можеби крајната цел на Груевски е да ги доведе преговорите до колапс и за тоа да обвини некој друг.

  Но, се се тоа прашања на кои засега нема одговор. Јавноста, која со големо внимание ја следи ...
  | | веќе видена | слични

  Замина уште еден од легендите на Вардар од оние педесеттите години кога „црвено-црните“ со голем успех играа во прволигашкото друштво на поранешна Југославија. Почина Урош Петровски, играч кој со својата бескомпромисна игра остави длабоки траги во Вардар, беше миленик на навивачите, фудбалер кој играше со повеќе генерации на нашиот најтрофеен клуб, почнувајќи од голманите Цветковски и Тоде Георгиевски, со Кокиновски, Геров, Стојан Велковски, Цинциевски, со Дончевски, Владо Николовски, Чепароски, Мирко Илиевски, со Јоциќ и Јелисавчиќ...

  Урош Петровски е еден од ретките фудбалери во Македонија кој играше во Првата лига на Југославија во дресот на Работнички и Вардар.

  Играше за Работнички во Првата лига 1952 година заедно со Гичевски, Тодор Балевски-Велф, Блажо Мојсов, Божо Вучиновски, Војче Димитровски, Спире Петровски, Цветко Бачваровски, Кирче Стојановски, Христо Христовски-Мулац и Атанас Радевски-Брсјак.

  Една година подоцна настапи за Вардар во прволигашката конкуренција на ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот Бранко Црвенковски денеска ќе се сретне со претседателот на Собранието Трајко Вељановски, во обид да ги надминат разликите во ставовите за донесувањето на законите.

  До средбата доаѓа откако вчера Вељановски упати писмо до Црвенковски, во кое бара да одржат средба на која ќе се бара излез од ситуацијата во која западна земјата откако претседателот одби да ги потпише донесените закони од Собранието.

  „Верувам дека на средбата врз основа на аргументите ќе го најдеме вистинското решение, бидејќи тоа е и Ваша и моја уставна обврска, а секако надминувањето на оваа состојба е во добробит на сите граѓани и државата во целост“, се вели во писмото од Вељановски до Црвенковски.
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на Собранието Трајко Вељановски упати писмо до претседателот Бранко Црвенковски, во кое бара средба за надминување на разликите во врска со непотпишувањето на законите. Црвенковски ја прифати поканата и средбата ја закажа за утре во 14 часот.

  Земјава влезе во уставна криза, откако Црвенковски одби да ги потпише законите за работни односи, лобирање, адвокатура, експропријација и за енергетика. Тие беа изгласани во Собранието и по втор пат, но пред Црвенковски писмено да го извести Собранието дека не ги потпишува указите за нив.
  | | веќе видена | слични

  Претседателот Бранко Црвенковски ја прифати поканата од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за средба на која ќе се расправа за надминување на разликите во ставовите за донесувањето на законите.

  Ова денеска за Макфакс го потврдија од Кабинетот на Црвенковски, од каде најавуваат дека средбата е закажана за утре во 14 часот, во кабинетот на шефот на државата.

  Денеска претседателот на Собранието Трајко Вељановски упати писмо до Црвенковски, во кое бара средба за надминување на разликите во врска со непотпишувањето на законите. крај со ст
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски му предложи средба на претседателот Бранко Црвенковски, со цел, надминување на разликите во ставовите за донесувањето на законите и нивното стапување во сила.

  Во дописот од Вељаноски до Црвенковски, се вели дека средбата би можела да се одржи уште утре, на место и термин што ќе го одреди шефот на државата.

  „Верувам дека на средбата врз основа на аргументите ќе го најдеме вистинското решение, бидејќи тоа е и Ваша и моја уставна обврска, а секако надминувањето на оваа состојба е во добробит на сите граѓани и државата во целост“, се вели во писмото.
  | | веќе видена | слични

  Ова е манипулирање со јавноста и се прашуваме дали парламентарното мнозинство сака да ја реши институционалната криза или да ја продлабочи, велат од Кабинетот на претседателот Црвенковски

  Претседателот на Собранието Трајко Велјановски нема да ги стави петте спорни закони на трето гласање, бидејќи смета дека тоа е противуставно и надвор од правилата на собранискиот Деловник. Ова е одговор на барањето на претседателот Бранко Црвенковски, законите за работните односи, лобирање, адвокатура, експропријација и за енергетика повторно да бидат ставени на собраниска седница и да бидат изгласани во присуство на опозицијата. Ваквото барање на Црвенковски од Кабинетот на Велјановски го оценуваат како мешање во работата на Собранието. Оттаму повторуваат дека шефот на државата според член 52 од Уставот е должен да ги потпише и овие закони бидејќи тие се донесени втор пат и со повеќе од 61 глас. Според нив, единствено решение на овој спор е претседателот Црвенковски да ги потпише указите за прогласување на ...
  | | веќе видена | слични

  ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски ја оштети државата 1.369.860 евра

  Владејачката ВМРО-ДПМНЕ го обвини претседателот Бранко Црвенковски дека со непотпишување на Законот за енергетиката направил ненадоместлива штета на државата. За десет дена, колку што шефот на државата е на одмор, од непотпишувањето на Законот за енергетиката државата изгубила 1.369.860 евра. За ВМРО-ДПМНЕ е крајно сериозно тоа што Црвенковски се поставува како судија кој кажува дали законите се донесени во законска процедура или не, како и најавите од неговиот кабинет дека тој и понатаму нема да ги потпишува изгласаните законите во Собранието -рече партискиот портпарол Александар Бичиклиски.Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ праша дали зад однесувањето на Црвенковски се крие договор и финансиска корист од нестапувањето во сила на донесените закони.
  | | веќе видена | слични

  Правичната застапеност на етничките заедници во државната и јавната администрација и враќањето на внатрешнораселените во нивните домови, се единствените точки од Рамковниот договор, кои не се докрај реализирани, тврдат професорите од Правниот факултет Владо Поповски и Љубомир Фрчковски. На седумгодишнината од неговото потпишување, тие оценуваат дека во политичката практика тоа е еден од најуспешните внатрешни договори во целиот регион, договор што гради држава, а не разградува. Документот по повеќедневно усогласување во Охрид, на 13 август 2001 година во Скопје го потпишаа тогашниот претседател на државата Борис Трајковски, тогашниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски и лидерите на СДСМ Бранко Црвенковски, на ДПА, Арбен Џафери и на ПДП, Имер Имери. Во својство на гаранти, документот го потпишаа и специјалните претставници на ЕУ и на САД, Франсоа Леотар и Џејмс Пердју.

  Според професор Поповски, со него се решија проблемите што ги имаше Македонија како мултиетничко општество. Во однос на ...
  | | веќе видена | слични

  Пакетот за името се поголем: посредникот Метју Нимиц
  и преговарачот Никола Димитров во „Свети Наум“ во Охрид

  Смешни и несериозни активности, е првата реакција од соседна Грција за писмата од премиерот Никола Груевски до посредникот во преговорите за името Метју Нимиц и до генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун. Груевски побара во преговорите за името да се вклучи и прашањето за признавње на МПЦ, како и промена на името на солунскиот аеродром од „Македонија“ во „Микра“, како што се нарекувал порано. Питорескно. Тоа се ексцентрични и смешни работи, а не сериозни активности - изјави портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи, Јоргос Кумуцакос. Домашни експерти се изненадени од ваквиот потег на премиерот. Според нив, многу јасно е дека прашањето за црквата не е во мандатот на Нимиц, ниту за тоа може да се бара помош од Генералниот секретар на ОН. Втората работа што е дискутабилна во однос на барањето, според нашите извори, е фактот дека Црквата е одвоена од државата. Овој потег може ...
  | | веќе видена | слични

  Некој од кабинетот на претседателот Бранко Црвенковски манипулира со институтот потпишување указ, обвини вчера кабинетот на собранискиот спикер, Трајко Вељаноски. Ваквата реакција следува откако Црвенковски се изјасни дека и по вторпат нема да ги потпише указите за стапување на сила на Законите за работни односи, за енергетика, за лобирање, адвокатура и експропријација, бидејќи, според претседателот, биле донесени спротивно на пропишаната процедура, односно без негово писмено известување и образложение зошто не ги потпишува. Портпаролот на спикерот, Тодор Пендаров, презентираше документи во кои се наведува дека некои од Законите кои беа изгласани по вторпат на итната седница одржана на 1 август, претседателот ги потпишал на 28 јули, а за тоа ги информирал пред два дена. - Црвенковски се обидува политички да манипулира. Не можеме да сфатиме која му била целта, да не не информира дека ги потпишал указите на некои од Законите кои пратениците ги гласаа повторно на 1 август - изјави Пендаров. Тој го повтори ...
  | | веќе видена | слични

  Одморот на Бранко Црвенковски, кој место седум траеше десет дена, ја чинеше државата 1.369.860 евра, обвини вчера ВМРО-ДПМНЕ. - Ако се знае дека секој ден со кој се одложи потпишувањето на Законот за енергетика Македонија губи по 136.986 евра, тогаш лесно може да се пресмета колку ја чинеше Македонија одморот на господинот Црвенковски - изјави партискиот портпарол Александар Бичиклиски. Тој истакна дека повторно се поставува дилемата што стои зад сегашното самоволно однесување и непотпишувањето на законите од страна на Црвенковски и дали можеби и зад ваквото однесување постои евентуалниот договор и финансиска корист од нестапувањето на сила на донесените закони. - Македонија има непроценлива штета од вашето непотпишување на законите донесени во Собранието, а граѓаните остануваат заложници на ваквиот ваш однос. До кога ќе продолжи заложничката драма - праша Бичиклиски.
  | | веќе видена | слични