Бранко Црвенковски

  во

  Посредникот на Обединетите Нации им претстави на Грција и Македонија нов предлог за решавање на спорот околу името , кој може да ги наруши плановите за проширување на НАТО . Метју Нимиц , по средбата со преговарачите од двете земји во Њујорк , рече дека очекува владите во Атина и Скопје да го разгледаат предлогот и оти за тоа нема краен рок . Предлогот е нов , рече Нимиц . Има многу елементи од претходните предлози . Не доаѓа од ведро небо . Позициите на двете земји се уште се различни , рече пратеникот на ОН , Метју Нимиц . Решението што функционира мора да биде компромисно , така што предлогот не е 100 % од она што би го сакале Атина и Скопје , но мислам дека она што им го предложив на страните е праведно , мислам дека е чесно и има географска димензија , рече Нимиц , не изнесувајќи детали за предлогот . Притисокот за надминување на спорот се зголеми откако пораснаа и шансите Македонија да добие покана за зачленување во НАТО , на самитот на Алијансата кој идната недела започнува во Букурешт . Но Грција , ...
  | | веќе видена | слични

  Во политичката и експертската јавност нема единствен став каква би била процедурата за замена на референцата ПЈРМ со друго име , ако тоа биде резултат од преговорите што се водат во Њујорк . Не се знае дали ваквата одлука треба да ја изгласаат пратениците и по чиј предлог , дали за тоа треба да решаваат граѓаните преку референдум или евентуалната промена на досегашната референца ќе се случи преку ратификација на резолуција на ОН . Нема единствен став ниту за тоа кој би бил предлагач ако треба да се промени уставното име . Професор Владо Поповски вели дека во Уставот нема прецизирано надлежност за ова прашање , бидејќи творците на Уставот не можеле ни да претпостават дека Македонија ќе се соочи со ваков проблем . Одлуката за името што би се користело во меѓународна процедура најверојатно треба да ја донесат пратениците . Собранието го има тој таканаречен правен суверенитет што им го дале граѓаните кога ги избрале . Бидејќи се работи за важно прашање , за него би требало да гласаат најмалку 61 пратеник . ...
  | | веќе видена | слични

  Нова рунда преговори за името меѓу преговарачите на Македонија и на Грција ќе се одржат денеска во Њујорк со посредништво на Метју Нимиц . Политички кругови во Скопје вчера коментираа за Дневник дека оваа рунда преговори може да бидат решавачки . Тие не ја исклучуваат можноста амбасадорите на Македонија и на Грција , Никола Димитров и Адамантиос Василакис , да останат и подолго во Њујорк барајќи конечно решение за спорот пред самитот на НАТО во Букурешт , кој ќе се одржи од 2 до 4 април . Истите извори велат дека не е предвидено во овие разговори да се вклучат претставници на американската администрација . Амбасадорот Димитров отпатува во Њујорк со јасни упатства . Тоа не се однесува само за прашањето за името , туку и за целата рамка на Нимиц . Ние , секако , имаме и свои предлози , пред се , за зачувување на македонскиот идентитет изјави за Дневник македонски дипломат , кој не сакаше да дава повеќе детали за македонскиот план , но истакна дека нема да ја поминеме црвената линија . Вчера од Кабинетот на ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот на Естонија , Андрус Ансип денеска треба да допатува во дводневна посета на Македонија . Според најавите , премиерот Ансип денеска ќе има одделни средби со македонскиот колега , Никола Груевски и со министерот за надворешни работи . Антонио Милошоски . Ансип , в среда ќе оствари средби си македонскиот претседател Бранко Црвенковски и со претседателот на Собранието , Љубиша Георгиевски . Според најавите , во текот на дводневната посета , Ансип ќе посети значајни историски и културни обележја во Скопје .
  | | веќе видена | слични

  Нова рунда разговори за разликите околу името под покровителство на ОН започнува попладнево во Њујорк , а не е исклучена можноста тие да продолжат и во среда . Медијаторот Метју Нимиц треба да има одвоени средби со македонскиот и грчкиот преговарач , амбасадорите Никола Димитров и Адамантиос Василакис . Димитров по консултациите на државниот врв рече дека ќе настапи со прецизни и јасни инструкции . Сепак медиумите јавија за разлики меѓу претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски околу начините како да се реши прашањето , односно за името за меѓународна употреба . Владата повторно ја актуелизира опцијата граѓаните на референдум да се изјаснуваат за предлозите со името . Повеќето експертите сметаат дека референдум би можел да се организира откако Македонија ќе добие покана за членство во НАТО . На разговорите во Њујорк веројатно ќе се разговара за американските предлози за надминување на разликите , што беа изнесени на средбата во Брисел меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот државен врв има спротивставени ставови по однос на прашањето за името , а разликите помеѓу претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски се суштински , не само тактички , дознава Дневник од владини извори . Според нашите информации , на последната средба на Црвенковски и Гуевски на која требаше да се усогласи заеднички став по последните предлози од САД за името , премиерот го повторил својот веќе промовиран став дека ниту едно меѓународно име за нашата земја не може да биде прифатено без да се одржи референдум . Тој рекол дека неговата партија има тврда позиција за неменување на уставното име на земјата . Оваа позиција е спротивна со ставот на шефот на државата кој и јавно изјави дека во интерес на зачленувањето во НАТО , Македонија може да прифати придавка на името со која не би се загрозил нашиот национален идентитет . Сепак , на средбата Црвенковски не се изјаснил за идејата за референдум и оставил за тоа дополнително да се договорат , што во Владата го толкуваат како сигнал ...
  | | веќе видена | слични

  Дали се големи разликите меѓу претседателот и премиерот на Македонија во мигови додека се преговара за решавање на спорот со Грција околу името ? Шефот на државата изјави дека постојат разлики во тактиката но и едногласие за конечниот исход . Македонскиот претседател Бранко Црвенковски потврди дека постојат извесни разлики меѓу неговите и ставовите на премиерот Никола Груевски околу тоа како да се стигне до решение во спорот со Грција . Во денешната изјава тој сепак додаде дека крајните цели меѓу него и македонската влада се усогласени : Јас во неколку наврати сум рекол дека се случува да имаме разлики кои повеќе се од тактички карактер , односно во делот на тактиката , но во крајните цели нема разлики и имаме усогласени ставови рече Црвенковски . Последниве денови во неколку наврати , шефот на македонската држава спомена дека е можен разумен компромис во смисла на некаква додавка на уставното име , Република Македонија , која нема да го загрозува националниот идентитет . Во разговор за БиБиСи , директорот ...
  | | веќе видена | слични

  Ако се најде формулација која ќе биде користена за меѓународна употреба различна од уставното име , меѓутоа во исто време нема да го загрозува нашиот национален идентитет , вреди да се размисли . Ова денеска , како што јави дописникот на Макфакс , го изјави во Охрид претседателот Бранко Црвенковски , на конференцијата посветена на мултикултурата во Македонија . Ако можеме да дојдеме до разумен компромис во преговорите што сега се одвиваат , кој што од една страна ќе го одбрани нашиот национален идентитет , а од друга страна ќе ни овозможи да ја добиеме поканата за НАТО , и ќе ја симне бариерата во понатамошниот процес на нашето зачленување во Европската унија ( ЕУ ) , мислам дека тоа е пристап кој треба да се поддржи и за кој јас лично се залагам , рече Црвенковски . Според него , сите во државата немаат исто мислење по ова прашање . Некои ме обвинуваат дека со ваквиот свој пристап ја нарушувам преговарачката позиција на Република Македонија , во што не се согласувам затоа што ние не се наоѓаме на почеток , ...
  | | веќе видена | слични

  Релативизирањето на прашањето за националниот идентитет деновиве од страна на одредени интелектуалци и колумнисти е крајно недозволиво . Ова денеска во Охрид го изјави претседателот Бранко Црвенковски , говорејќи за преговарачката позиција на Република Македонија во спорот со името , за која лично смета дека досега не ја нарушил на ниту еден начин . Околу нас се уште постојат такви кои го негираат постоењето на македонскиот народ , но и на македонското национално малцинство во сопствените држави , како и легитимитетот на македонската црква . Поради тоа треба да имаме поголем мотив и причини да го оправдаме и да го браниме она што е наше , смета Црвенковски . Тој останува на ставот оти е добро да се размисли и разговара за секоја формулација која во ниту еден случај нема да го загрози нашиот национален идентитет . Која е алтернативата ако Македонија после самитот во Букурешт не добие покана за членство ? Оној што ќе ми каже дека премногу е скапо прашањето и не треба воопшто за тоа да се размислува , должен е ...
  | | веќе видена | слични

  Државниот врв денеска ќе одржи состанок на кој ќе стане збор за последните случувања околу проблемот со името , по петочната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција во Брисел . Средбата ќе се одржи во Кабинетот на претседателот Бранко Црвенковски , а на неа ќе присуствуваат премиерот Никола Груевски , како и шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски . Се очекува министерот Милошоски да го запознае претседателот Црвенковски со деталите од разговорот што го водел со грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани . По вчерашната прва средба на министерско ниво во Брисел , Милошоски и Бакојани најавија дека ќе ги запознаат своите Влади со детали од разговорот , по што во вторник ќе следи нова рунда преговори за името во Њујорк , со посредство на специјалниот пратеник на Обединетите нации Метју Нимиц . Грција се закани дека ќе го блокира влезот на Македонија во НАТО доколку до самитот на Алијансата , што треба да се одржи од 2 до 4 април во Букурешт , не се изнајде ...
  | | веќе видена | слични

  Социјалните потреси може да предизвикаат неконтролирано однесување на младите но , насилството помеѓу средношколците на етничка основа уште повеќе загрижува . Ова денеска , како што јави дописникот на Макфакс , во Охрид го изјави претседателот Бранко Црвенковски на Конференцијата посветена на македонската мултиетничност . Во последно време , сведоци сме на вознемирувачки настани во некои училишта со мешан етнички состав каде по пат на физичка сила , гнев и бруталност се предизвикуваат своите врсници . Од друга страна , насилството помеѓу средношколците на етничка основа загрижува уште повеќе ако овие млади луѓе се подбуцнуваат од политичките партии , изјави Црвенковски . На конференцијата што се одржува во рамките на манифестацијата Денови на пријателство , учествуваат ученици од средните училишта во Македонија , нивните професори , претставници на НВО , претставници на дипломатскиот кор и експерти . Средношколците , како и мнозинството учесници на настанот , се согласија дека конфликтите помеѓу младите во ...
  | | веќе видена | слични

  Во СДСМ се децидни дека не смее да има предвремени избори се додека министрите за внатрешни работи и за правда Јанкуловска и Маневски се на тие функции Преодна влада што ќе подготви нов изборен законик , ќе организира фер и демократски предвремени избори и ново парламентарно мнозинство што ќе го распушти Собранието . Вакво решение планираат опозициските партии по самитот на НАТО , особено ако Македонија не добие покана за во алијансата . Партиски извори тврдат дека иако веќе има сигнали за создавање ново мнозинство , тоа ќе се крои по самитот на НАТО , кога точно ќе се знае какви адути ќе има премиерот Никола Груевски . Дотогаш опозициските партии очекуваат лидерот на ДПА , Мендух Тачи , да реши дали излегува од Владата или ќе остане во коалиција со ВМРО ДПМНЕ . Претседателот Бранко Црвенковски вчера оцени дека без разлика на тоа каква ќе биде конечната одлука во однос на преговорите за името и НАТО самитот , таа ќе биде со голема тежина и во голема мера ќе ја предодреди иднината на нашата држава и на сите ...
  | | веќе видена | слични

  Разликите помеѓу претседателот и премиерот се само тактички Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски на последната нивна меѓусебна средба имале тактички разлики во ставовите околу разрешувањето на проблемот со името , но исти крајни цели , потврди вчера шефот на државата . Точно е , во неколку наврати реков дека понекогаш се случува да имаме разлики што се можеби повеќе од тактички карактер или во делот на тактиката , но околу крајните цели нема разлики , имаме усогласеност на ставовите изјави претседателот Црвенковски . Тој , меѓутоа , не прецизираше за какви разлики станува збор . Црвенковски неодамна изјави дека со една придавка на уставното име , Македонија во исто време добива шанса да го зачува идентитетот решавајќи го спорот со Грција и да влезе во НАТО : Ако се најде формулација со некаков додаток или придавка , која нема да значи уривање на националниот идентитет , туку , можеби , уредување , тогаш мислам дека можеме да ги постигнеме и двете цели : и да ја добиеме поканата и да ...
  | | веќе видена | слични

  Христовото воскресение е најголем и најсвечен настан во историјата на црквата , порача вчера во својата велигденска честитка до католичките верници скопскиот бискуп и апостолскиот егзарх во Македонија , Киро Стојанов . Христијанските верници од католичка вероисповед во земјава и во светот со духовни собири утре ќе го празнуваат Велигден , празникот посветен на воскреснувањето на Исус Христос . Велигден е најголема прослава Христова , најјасен и непоборлив доказ на неговото божество и најсигурен темел на нашата света вера . Верата во воскресението е вера на апостолите , вера на првите христијани и на христијаните низ столетијата порача бискупот Стојанов . Честитки до верниците вчера упатија шефот на државата Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски .
  | | веќе видена | слични

  До НАТО без кавги и надмудрувања меѓу политичарите , порачува шефот на државата Бранко Црвенковски , кој по самитот во Букурешт очекува вжештување на политичката сцена . Потоа ќе има време за меѓусебни кавги , расправии , предвремени избори , ако одлучат , поинакво парламентарно мнозинство . Ова е период во којшто најмалку ни требаат импровизации , најмалку ни требаат внатрешни тензии . Ни треба политичка стабилност , ни требаат институции со кредибилитет и што е можно поширок консензус , изјави Бранко Црвенковски , претседател на Република Македонија . Без разлика на конечната одлука во однос на преговорите и во однос на НАТО самитот или НАТО поканата , каква ќе биде , таа ќе биде со голема тежина и во голема мера ќе ја предодреди иднината на нашата држава и на сите наши граѓани , рече Црвенковски . Денеска и Црвенковски , како и Груевски , бил во постојан контакт со министерот за надворешни работи , Антонио Милошоски , кој во Брисел преговараше за името . Без да го коментира текот на преговорите , повика ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот претседател Џорџ Буш смета дека прашањето за името е решливо и оти тоа треба да заврши пред самитот на НАТО во Букурешт . Белата куќа , преку портпаролката Дејна Перино , објави дека ги поддржува напорите на Македонија , Албанија и на Хрватска за нивно зачленување во алијансата . Претседателот се надева дека Македонија и Грција ќе дојдат до договор пред самитот на НАТО , бидејќи смета оти тоа е решливо прашање и нешто што тие треба да го завршат пред да заминеме за Букурешт кон крајот на месецот рече Перино , најавувајќи средба на претседателот Буш и државната секретарка Кондолиза Рајс за претстојниот самит на НАТО . Изјавата од Белата куќа дипломатите ја толкуваат како решеност на САД да помогнат за наоѓањето решение за спорот за името помеѓу Скопје и Атина , и тоа токму пред самитот . Во таа насока е и денешната средба на министрите за надворешни работи Антонио Милошоски и Дора Бакојани , која ќе се одржи во организација на САД во Брисел . На средбата , според најавите , освен двајцата ...
  | | веќе видена | слични

  Манифестацијата Денови на пријателството денеска и в сабота ќе се одржуваат во Скопје , Тетово и Охрид , официјално е соопштено . Целта на настанот , што се одржува под покровителство на шефот на државата Бранко Црвенковски , е да се афирмира идејата за дијалог , меѓусебно разбирање и почитување , во рамки на четвртото обележување на Денот на пролетта . Манифестацијата ќе започне во Паркот на толеранцијата во Скопје , каде освен претседателот , ќе присуствуваат бројни претставници на дипломатскиот кор , невладини организации , ученици и истакнати личности .
  | | веќе видена | слични

  Македонија ќе продолжи активно да учествува во разговорите со Грција под посредништво на Метју Нимиц и се надева дека тој се уште може да понуди посоодветни идеи , кои на двете страни ќе им дадат простор за напредок во разговорите за спорот , е ставот на Владата што го пренесе вчера министерот за надворешни работи Антонио Милошоски . По ставот на Владата дека за Македонија не е прифатлив ниту еден од последните три предлози на Нимиц за решавање на спорот , премиерот Груевски вчера свика одделни средби со лидерите на најголемите партии , ДПА , ДУИ и СДСМ за да побара поддршка за оваа позиција . Целосна поддршка доби од лидерот на ДПА Мендух Тачи , кој по средбата изјави дека бил официјално запознаен со последниот предлог на Нимиц . Тие се стари предлози , кои се одбиени неколкупати од Македонија . Но , се надевам дека сите страни ќе работиме во овој процес и дека ќе имаме добар крај . Допрва ни претстојат јаки преговори изјави Тачи . Лидерката на СДСМ , Радмила Шекеринска , по средбата се согласи да продолжат ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски разговараа синоќа за трите предлози што медијаторот Метју Нимиц ги достави на последната рунда разговори во Виена . Немаш изјави за новинарите по средбата која траеше околу два часа , во присуство и на шефот на дипломатијата Антонио Милошоски и преговарачот Никола Димитров . Тој , по средбата , во телефонска изјава за телевизијата А1 рече дека Македонија ги продолжува разговорите со Грција со медијаторство на Нимиц . Последните предлози на Нимиц Горна , Н ва и Република Македонија ( Скопје ) , како што порано рече премиерот Груевски , се неприфатливи , не содржат ништо ново и веќе биле отфрлани . Претседателот Црвенковски во вторникот не ги коментираше предлозите на Нимиц со образложение дека сака од преговарачот Димитров да ги слушне сите детали на предлозите . Пред средбата со Црвенковски , премиерот Груевски имаше одвоени средби со лидерите на ДПА , ДУИ и СДСМ , Мендух Тачи , Али Ахмети и Радмила Шеќеринска . Тачи целосно ја поддржа владата во ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија ќе направи се што е во нејзина моќ да дојде до посакуваната цел покана за ч во НАТО , но се има своја цена , изјави премиерот Никола Груевски по објавувањето на трите имиња за кои разговарале преговарачите во Виена . Под притисок прифативме да разговараме за проблемот со името со нашиот јужен сосед . Меѓутоа , точно знаеме каде е нашата црвена линија , која не можеме да ја пречекориме . Постојано сме под уцена , која не е примерна за една европска земја и која е против интересите на НАТО , Америка , Германија , Англија , против основните вредности на алијансата слободата и правдата , уцена што сака да ги урне нашето достоинство и нашиот идентитет изјави Груевски на трибина во Струмица . Повикувајќи ги сите партии и политичари на единство и сплотеност за да се успее во овој историски момент , тој побара да престанат со ниски игри , да престанат да се занимаваат со работи што не се за Македонија и најмалку до 3 април да се концентрираат на тоа што е највисок државен интерес . Сите сакаме земјата да ...
  | | веќе видена | слични