Бранко Црвенковски

  во

  Почетокот на јули е одреден за краен датум до кога НАТО очекува да се реши спорот за името, а оваа порака им била пренесена и на Црвенковски и на Груевски
  Почетокот на јули е крајниот датум до кој НАТО очекува спорот за името помеѓу Грција и Македонија да биде решен. Токму затоа американската амбасадорка во НАТО Викторија Нуланд, која деновиве беше во Скопје, инсистираше на тоа дека кога се зборува за решавање на спорот се мисли на денови и недели, а не на месеци. Истата порака, тврдат дипломатски извори, на претседателот Бранко Црвенковски и на премиерот Никола Груевски им ја пренесол и претседателот на САД Џорџ Буш, кој инсистирал преговорите да продолжат и да бидат завршени за неколку недели. Мислам дека македонското раководство, кога вели дека е можно да има и избори и преговори, погрешно ја толкува американската порака вели дипломат во НАТО.

  ДВЕ ЛУБЕНИЦИ ПОД ЕДНА МИШКА

  Тој додава дека токму САД, поради своите внатрешни процедури на ратификација на ...
  | | веќе видена | слични

  Најновата иницијатива на САД за решавање на спорот за името подразбира ангажман на преговарачи и на политички субјекти што имаат целосен легитимитет, а не распуштено Собрание и техничка влада, вели Црвенковски  Шефот на државата Бранко Црвенковски е категорично против тоа земјава, токму сега,да влезе во кампања за предвремени парламентарни избори. Смета дека Македонија се наоѓа во клучен период во кој, со помош на САД, треба да се најде решение во спорот за името, решавачкиот фактор за нашиот прием во НАТО. Предвремените избори само непотребно ќе ги зголемат политичките тензии. Нешто што, според него, најмалку ни е потребно во овој момент. Не смееме да размислуваме од денес за утре, ниту за можноста од евентуални краткорочни политички добивки, туку за тоа каква држава сакаме да имаме во следните десет дваесет години предупредува Црвенковски.

  Прексиноќа во Собранието ги искажавте аргументите поради кои сте против распишувањето предвремени избори. Сепак, извесно е дека тие ќе се ...
  | | веќе видена | слични

  Полицијата го привела Роберт Денковски, кој од интернет кафе во Куманово испратил заканувачка порака дека набрзо ќе го убие дипломатскиот претставник, а била потпишана со терминот „Православни браќа“  Кумановецот Роберт Денковски (33) е осомничен дека испраќал смртни закани преку интернет на имејл адресата на амбасадорката на САД во Македонија, Џилијан Миловановиќ и до амбасадата на САД, дознава „Дневник“. Во МВР потврдуваат дека Денковски е осомничен за испраќање заканувачки пораки до едно странско дипломатско претставништво, но во интерес на истрагата не кажуваат за која држава станува збор. Од американската амбасада вчера не сакаа да го коментираат случајот. Содржината на пораката засега се држи во тајност, бидејќи полициската истрага се уште е во тек. Полицијата против Денковски (33) поднела кривична пријава за загрозување на сигурноста. Истрагата треба да ги утврди мотивите поради кои Денковски ги испраќал заканувачките писма и евентуална поврзаност со поединци или групи и да се ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски, не негово барање, одржаа вечерва средба во Собранието, кое заседава за предлогот за предвремени избори.

  Средбата Црвенковски Груевски се одржа веднаш по говорот на шефот на државата пред пратениците, во кој побара Собранието да ја одложи одлуката за распуштање и повика на дополнителни консултации.

  Премиерот изјави дека побарал итно да се сретне со претседателот „за да го похрабри без оглед што ќе се случи вечерва во парламентот, да продолжи да се бори за НАТО агендата и сите заедно да направат се да опстојат на тој пат“.

  Премиерот рече дека сакал „уште еднаш да го убеди Црвенковски заеднички да ја продолжат борбата, затоа што е убеден дека Макеоднија го може тоа“.

  По кусата изјава за новинарите, премиерот Груевски одбегна да одговори на други прашања и го напушти парламентот.

  Собраниската седница на која треба да биде донесена одлуката за предвремени избори, продолжи доцна вечерва.

  За ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот Бранко Црвенковски се изјасни против предвремени избори и повика на дополнителни консултации пред собранието да донесе одлука за распуштање.

  Црвенковски во говорот пред пратениците рече дека вонредните избори сериозно ќе ја доведат во прашање историската шанса која е пред Македонија да постигне компромисно решени за резликите за името, што е услов за добивање покана за НАТО и дата за преговори со ЕУ.

  „Време за избори секогаш ќе има, но историските можности за клучни одлуки не се враќаат. Најмалку што може да направиме е да дадеме еден или два дена пауза пред изјаснувањето, и заедно во мирна атмосфера, растоварени од тесно партиски интереси да процениме што е најпаметно за државата“, порача Црвенковски.

  Тој укажа на сериозните последици што во следниот период може да ги има по Македонија во контекст на подршката од САД, која, како што рече, нема да безвременска и случувањата околу косово.

  Посолувајќи дека Македонија ја чекаат многу тешки одлуки, ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот претседател Бранко Црвенковски побара да им се обрати на пратениците околу иницијативата за распуштање на Парламентот и најавата за предвремени парламентарни избори.

  По говорот на претседателот, ќе продолжи седницата на која пратениците решаваат дали собранието ќе се самораспушти.

  Опозицискиот СДСМ силно се противи на предвремените избори, но лидерот на партијата Рамила Шекеринска од собраниската говорница рече дека е убедена оти одлуката за предвремени избори веќе е донесена:

  „Вечер, рано сабајле, утре, Собранието ќе ја донесе одлуката за предвремени парламентарни избори. Но, првпат во 18 години учење демократија во Македонија, владата на ВМРО ДПМНЕ се одлучува да оди на избори без минимум консензус за фер плеј"

  Александар Николовски од ВМРО ДПМНЕ и реплицираше на Шекеринска:

  „ВМРО ДПМНЕ ниту сака, ниту има намера да направи на изборите нешто што би било спротивно на Уставот и на законот."

  Идејата за предвремени избори ја поддржуваат ...
  | | веќе видена | слични

  Рускиот претстедател Владимир Путин кој е во заминување, вели дека е задоволен од она што го нарече конструктивни разговори со лидерите на НАТО во Букурешт, и нагласи дека враќањето кон напнатоста од Студената војна не му оди никому во корист.

  Но сепак тој предупреди дека секое проширување на алијансата кон исток, со Украина и Грузија,Русија ќе го смета за директна закана.

  Путин додаде дека засега не гледа доволно уверливи факти дека тоа нема да се случи, истакнувајќи дека националната безбедност не може да се гради врз ветувања.

  Планираниот американски анти ракетен штит во Европа, според Путин, не помогна за меѓусебната доверба.

  Инаку американскиот претстедател Џорџ Буш допатува во Хрватска, еден ден откако земјата беше поканета за членство во НАТО.

  Буш ќе се сретне со хрватските лидери а ќе биде гостин и на државничка вечера.

  Утре тој се очекува да им се обрати на хрватските граѓани од плоштадот Свети Марко во главниот град Загреб. ...
  | | веќе видена | слични

  Но, интересен момент е што, како што вчера рече портпаролот на македонската влада Ивица Боцевски, по самитот е закажана средба на претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски со американскиот претседател Џорџ Буш во Загреб.

  Боцевски, без да наведе детали, рече повикот за средба го упатил Џорџ Буш.

  Интересно?

  Инаку, дел од аналитичарите во Букурешт велат дека се очекува интересен самит, поинаков од она што се претпоставуваше.

  Најпрвин се очекуваше самитот да се фокусира на Авганистан и да има убав церемонијален момент кога нови три членки би биле поканети да го почнат процесот на проширување.

  Наместо тоа, оценката е дека ќе имаме самит со важна авганистанска компонента, но и самит со проблеми околу проширувањето.

  За името

  Дипломатскиот известувач на БиБиСи, Џонатан Маркус за грчко македонскиот спор со името го вели следново:

  „Во суштина овие несогласувања меѓу Македонија и Грција, иако се важни за двете влади, ...
  | | веќе видена | слични

  Се уште е неизвесно како ќе се гради единствениот државен став со кој претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски утре ќе заминат во Букурешт на самитот на НАТО.

  Никој од кабинетите на Црвенковски и на Груевски јавно не соопштува детали по синоќешните консултации на ниво претседател премиер и дали се усогласени ставовите по предлогот на посредникот Нимиц, како ни за тоа дали ова прашање ќе се стави на референдум.

  Во македонското собрание чекаат сигнал од владата од што ќе зависи дали ќе се заседава на оваа тема, велат од владејачката партија.

  Неизвесно е доколку се оддржи седница кој ќе го соопшти ставот и кој ќе го формулира евентуалниот предлог за гласање.

  На координацијата на пратеничките групи ова прашање не било отворено, но сите партии брифираат дека постои максимална конструктивност.

  Партиите најавуваат можност пред собраниската седница, за која им е кажано да чекаат до доцна во ноќта, да има уште еден обид на лидерска средба да се ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот Бранко Црвенковски се изјасни против предвремени избори и повика на дополнителни консултации пред собранието да донесе одлука за распуштање.

  Црвенковски во говорот пред пратениците рече дека вонредните избори сериозно ќе ја доведат во прашање историската шанса која е пред Македонија да постигне компромисно решени за резликите за името, што е услов за добивање покана за НАТО и дата за преговори со ЕУ.

  „Време за избори секогаш ќе има, но историските можности за клучни одлуки не се враќаат. Најмалку што може да направиме е да дадеме еден или два дена пауза пред изјаснувањето, и заедно во мирна атмосфера, растоварени од тесно партиски интереси да процениме што е најпаметно за државата“, порача Црвенковски.

  Тој укажа на сериозните последици што во следниот период може да ги има по Македонија во контекст на подршката од САД, која, како што рече, нема да безвременска и случувањата околу косово.

  Говорот на претседателот Црвенковски, што траеше 20 минути, не го ...
  | | веќе видена | слични

  Американската администрација советува многу брзо да се затвори прашањето за името за да се отстрани и последната пречка за Македонија да добие покана за во НАТО. Амбасадорката на САД во НАТО, Викторија Нуланд, вчера во Скопје порача да се искористи моментот и да се најде решение со кое Македонија ќе го заземе своето место во алијансата колку што е можно побрзо. Прашањето за името треба да се реши за неколку денови или недели, а не за месеци рече Нуланд по средбата со македонските лидери. Нуланд, по барање на американскиот претседател Џорџ Буш и на државната секретарка Кондолиза Рајс, по средбата на Јадранската група во Загреб, допатува во куса посета на Скопје за, како што рече, да се искористи моментот и за да разговара со македонските лидери за можноста да се најде решение за прашањето за името со Грција. Денешните разговори беа многу продуктивни и се надевам дека ќе му овозможат на процесот што го води Метју Нимиц да продолжи многу брзо. Се забележува оти има силна посветеност и одлучност да се најде ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија останува во разговорите за името, без разлика дали Собранието деновиве ќе одлучи да се самораспушти. Нема никакви пречки македонскиот преговарач Никола Димитров да ги продолжи разговорите со својот грчки колега Адемантиос Василакис во рамките на процесот што се води под покровителство на Обединетите нации, зашто тој е назначен на таа функција со указ на претседателот на државата и неговиот кредибилитет е неспорен. Ова, дознаваме од дипломатски извори, бил ставот што македонската Влада и го соопштила на американската амбасадорка Викторија Нуланд. Амбасадорката била известена дека останува досегашната процедура секој нов предлог за име прво да биде разгледан од релевантните политички лидери, а Владата соопштила и дека останува на ставот да се распише референдум за решението за кое би се согласиле двете страни.Според истите извори, Нуланд ги прифатила овие објаснувања, велејќи дека предвремените избори се внатрешна работа на Македонија. Официјалниот став на Владата вчера го соопшти министерот за ...
  | | веќе видена | слични

  " Самораспуштање на парламентот што ќе значи предвремени избори, е единствена точка на итната седница што денеска треба да ја одржи Собранието на Македонија.

  Распишувањето вонредни избори е речиси извесно, откако најавија дека за тоа ќе гласаат двата најголеми коалициони партнери ВМРО ДПМНЕ и ДПА. Предлогот пред тоа потекна од опозиционата ДУИ.

  Трите партии заедно го имаат потребниот минимум од 61 пратеници колку што е потребно за распуштање на парламентот.

  Во таков случај предвремените избори, според Уставот, би морале да се одржат најдоцна до 10 јуни.

  Претседателот Бранко Црвенковски ја презакажа лидерската средба за утре. Во соопштението се наведува дека средбата е остварлива доколку во меѓувреме Собранието не се самораспушти и не закаже предвремени парламентарни избори, имајќи предвид дека е неопходно меѓупартиско единство околу идната стратегија за спорот околу името.

  Владеачката ВМРО ДПМНЕ најави дека ќе гласа за предвремени избори, поради: ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот и политичкиот врв по денешната средба во Скопје заклучи дека последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц за надминување на разликите со Грција околу употребата на името на Република Македонија, е конечен.

  Дефинитивниот став за него ќе биде изграден на седница на Собранието в понеделник.

  „Државниот врв ги информира лидерите на политичките партии за предлогот на Нимиц и има два зеднички заклучока. Првиот дека по 15 години преговори предлогот го сметаме за конечен, а вториот дека процесот на градење став продолжува и согласно уставот и законите ќе резултира со собраниска расправа в понеделник", рече македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски по денешната средба на државниот врв со лидерите на најголемите парламентарни политички партии.

  На денешниот состанок на државниот и политичкиот врв во Клубот на пратениците учествуваа претседателот Бранко Црвенковски, премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски и претседателите на СДСМ Радмила Шакеринска, ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот Црвенковски синоќа побара од пратениците сериозно да размислат како ќе гласаат за распуштање на Собранието , бидејќи Македонија е пред историска шанса која сериозно може да биде разнишана ако се оди на предвремени избори . Накусо по обраќањето на Претседателот , премиерот Груевски изјави дека побарал средба се Претседателот , за да го охрабри дека без оглед на тоа како ќе заврши иницијативата , Македонија ќе продолжи да работи на остварување на агендата на НАТО . Јас од својата одговорност немам намера да бегам и не се плашам со неа да се соочам . Токму ова мое обраќање пред вас е и потврда за тоа . Но , во исто време , ниту можам , ниту смеам спротивно на Уставот да ја преземам одговорноста на другите институции , изјави Бранко Црвенковски , претседател на Македонија . Посебен апел упатувам до лидерите на политичките партии . Огромна е одговорноста која лежи пред вас . Време за избори секогаш ќе има . Но , историските можности за клучни одлуки не се повторуваат . Пропуштените шанси не се ...
  | | веќе видена | слични

  Судската администрација веќе осум години штрајкува , во тоа нема политика , туку само социјални барања Судската администрација повторно штрајкува . Ова е трет штрајк во рок од десет месеци и таа е рекордер по штрајкови во самостојна Македонија , исклучиво за поголеми ( и подостоинствени ) плати . Првиот штрајк во 1997 година им донесе повисоки плати во просек за 18 отсто . Тогашниот министер Ѓорѓи Спасов по тринеделно штрајкување беше принуден да ги прифати оправданите барања на Синдикатот на УПОЗ . Но , и по ова зголемување нивните плати беа најниски меѓу администрацијата . Синдикатот на УПОЗ повторно во 1999 година побара корекција на платите , но тогашната влада на Љупчо Георгиевски и министерот за правда , Џевдет Насуфи , не сакаа ни да чујат за тоа . Единствено судиите добија зголемување од 8 . 000 денари паушал , затоа што паушал добија и министрите . Паушалот како додаток на плата го користеа до 2004 година , кога тој беше вграден во нивните плати , со што тие и фактички им беа зголемени . Синдикатот ...
  | | веќе видена | слични

  Последни месеци за цврста поддршка од оваа американска администрација Тамара Грнчароска Македонија треба да го реши прашањето со името , а со тоа и да го активира своето зачленување во НАТО во временски рок сметан во денови или во недели , а не во месеци , му порача вчера американската администрација на македонскиот политички врв преку амбасадорката на САД во НАТО , Викторија Нуланд . По средбата во Хрватска , дојдов тука за да се искористи моментот и за да видиме како може да го решиме ова прашање во денови или во недели , но не за месеци , изјави Нуланд , потенцирајќи дека нејзината неколкучасовна посета на нашата земја вчера била по барање на американскиот претседател Џорџ Буш и на државниот секретар Кондолиза Рајс . Имавме продуктивни разговори и почувствував вистински дух на ангажирање и подготвеност да се реши ова прашање за денови или за недели , изјави Нуланд по одделните средби , а потоа и заедничка со претседателот на државата , Бранко Црвенковски , и премерот Никола Груевски , на кои присуствуваше ...
  | | веќе видена | слични

  Македонистички студии во Полска Од денеска до 13 април во Гнезно , Полска , ќе се одржи Меѓународна конференција под наслов : Едукација за партнерство , меѓународни балкански студии . Во рамките на конференцијата ќе се потпише и спогодба за отворање полско македонистички студии во Европскиот колегиум во Гнезно , Полска , Универзитет Адам Мицкијевич , Познањ , Полска . Покровител на студиите е претседателот на Република Македонија , Бранко Црвенковски , а ќе почнат на 1 октомври , годинава . Од македонска страна на конференцијата ќе учествуваат ректорот на Универзитетот Св . Кирил и Методиј , Ѓорѓи Мартиновски , проректорката , проф . Лилјана Шутуркова и деканот на Филолошкиот факултет Блаже Конески , Максим Каранфиловски . Почесен гостин на на конференцијата и на чинот на потпишување на спогодбата ќе биде и амбасадорот на Република Македонија во Полска , Димко Кокаровски . ( Н . П . )
  | | веќе видена | слични

  Заврши мандатот на Нано Ружин во НАТО Претседателот Бранко Црвенковски вчера потпиша Указ за отповикување на Нано Ружин од должноста вонреден и ополномоштен амбасадор и шеф на Мисијата на Република Македонија при НАТО , со седиште во Брисел . Претседателот Црвенковски , информира неговиот кабинет , истовремено потпиша Указ за поставување на Кире Илиоски на местото на Ружин .
  | | веќе видена | слични

  Солана го повика државниот врв да не решава поведен од фрустрациите , туку според можностите Од нашиот дописник Слободанка Јовановска БРИСЕЛ Еврофункционерот Хавиер Солана го повика вчера државниот врв да не носи одлуки врз основа на фрустрација , туку да ги согледа сите можности и да надвладее разумноста околу ситуацијата . Солана имаше жесток дуел со неколку европарламентарци на Комисијата за надворешни работи во Европскиот парламент кои го прашаа што ќе стори ЕУ да се исполни она што Брисел и го ветуваше досега на Македонија и зошто се инсистира да се најде ново решение кога тоа е договорено со привремената спогодба . Тоа беа прашања на Дорис Пак , Ана Ибрисагик , Ангелика Бер и Јелко Кацин , при што во еден момент дојде и до вербално препукување на Бер со Солана . Одговарајќи на прашањата , Солана рече дека спорот е стар проблем , дека за него се расправа во рамките на Обединетите нации и дека Брисел сака така и да продолжи . Се уште се надевам дека решение ќе се најде и дека нема да има потреба од ...
  | | веќе видена | слични