Бостон

  во

  Детроит Пистонс ја декласира Филаделфија 76 на гости со 100-77 и се пласира во полуфиналето на Источната конференција во НБА-лигата со вкупен резултат од 4-2 во победи. Вториот најдобар тим во лигата зад Бостон, за финале ќе треба да го мине Орландо Меџик, екипа што претходно го елиминира Торонто репторс со 4-1. Филаделфија веројатно не разбуди со водството од 2-1. Во последните 10 четвртини од серијата одигравме на нивото што сите го очекуваа од нас - изјави Флип Сондерс, тренерот на Детроит. Во Филаделфија навивачите беа поделени. Дел од нив ги исвиркаа играчите по дебаклот во завршниот меч од серијата, а дел ги наградија со аплауз. Аутсајдерот имаше предност од 2-1 во победи и 10 поени предност на полувремето од четвртиот меч, но оттогаш се беше во знакот на Детроит. Момчињата од градот на моторите направија пресврт, во четвртиот меч на гости, и од минус 10 славеа со 93-84 за израмнување во трката за прв до четири победи. Потоа во последните 2 дуели ја збришаа Филаделфија со двоцифрена разлика и очекувано ...
  | | веќе видена | слични

  Крилото на Бостон Пол Пирс е казнет од НБА лигата со 25.000 долари затоа што за време на натпреварот на Бостон со Атланта гестикулирал на начин на кој што прават членови на улични банди. Пирс одрече дека го правел тоа. На никој начин не промовирам улично насилство, ни слично. Жал ми е ако бев погрешно разбран на саботниот натпревар - изјави Пирс.
  | | веќе видена | слични

  Керон Батлер е заслужен што неговиот НБА-тим Вашингтон визардс го победи фаворитот во првата рунда од плејофот, Кливленд Кавалирс,со 88 -87, во петтиот меч од серијата. Батлер направи положување на 3,9 секунди до крајот на натпреварот што практично ја овозможи победата на гостинскиот тим. Кливленд преку својот предводник Леброн Џејмс имаше шанса да победи, но ѕвездата не успеа да положи успешно во последните моменти. Мислев дека ќе успеам. Но, едноставно не влезе - изјави Џејмс. Кавси сега водат во серијата со 3-2, па им треба уште една победа за да влезат во втората фаза од плејофот. Следниот натпревар беше закажан за синоќа. На Визардс им е тешко зашто играат без Гилберт Аринас, кој го повреди коленото и за него сезонава е завршена.

  АРИНАС ВО АУТ

  Аринас пропушти 66 натпревари во регуларниот дел од сезоната поради проблеми со коленото. Тој ги изигра првите четири натпревари од плејофот и покрај длабоките лузни на коленото. Визардс, кои беа во негатива пет поени со помалку од две минути ...
  | | веќе видена | слични

  Со поените на Карон Батлер на 3,9 секунди до крајот на мечот, Вашингтон успеа да слави на гостувањето кај Кливленд со 88-87 и да го намали резултатот на 3-2 во Источната конференција. Батлер реализира 32 поени, а Дешон Стивенсон беше стрелец на 17 коша за „визардс“, кои ја прекинаа серијата од пет плејоф порази во Кливленд.
  - Направивме одлична работа со триумфот на гости. Успеавме да се реваншираме за поразот пред своја публика и сега повторно имаме шанса да го израмниме резултатот. Победата му ја посветуваме на нашиот сопственик Ејб Полин, кој пред мечот разговараше со нас и не охрабри дека можеме да го надополниме недостигот од 3-1 - изјави Стивенсон.
  Првата ѕвезда на Кливленд, Леброн Џејмс имаше шанса да му донесе триумф на својот тим и да стави крај на серијата против Вашингтон, но не успеа да погоди во последната секунда. Џејмс мечот го заврши со 34 поени, од кои 24 постигна во второто полувреме. „Кавалирси“ водеа со пет поени разлика во последната 1:47 минута, но им дозволија на гостите да ...
  | | веќе видена | слични

  Крилото на Кливленд, Леброн Џејмс, пропушти идеална можност да и стави точка на годинашната епизода во НБА лигата на екипата на Вашингтон Визардс. „Кралот Џејмс“ нанижа 34 поени, десет скокови и седум асистенции, меѓутоа не успеа да го постигне последниот кош со звукот на сирената која што го означи крајот на мечот, така што тимот на Вашингтон славеше во Кливленд со 88:87 и успеа да го намали резултатот на 3:2 во дуелот со Кливленд.

  „Се туркав со Леброн пред да биде уфрлена топката во игра и во шега му реков: „промаши го тој фамозен шут, направи ги работите уште поинтересни, па да се вратиме повторно во престолнината“, изјави веднаш по завршувањето на мечот Керон Батлер, чиј кош постигнат на 3,9 секунди пред крајот на мечот го реши прашањето на победникот на натпреварот. Батлер не беше само човекот на одлука на мечот, туку беше и најефикасен во победничкиот состав со 32 постигнати кошеви. Дешон Стивенсон постигна 17 поени во триумфот на Вашингтон, кој на оваа средба беше лишен од услугите на ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Вашингтон победија на гостувањето во Кливленд со 88:87 и резултатот во серијата од првото коло го намалија на 3:2.

  Јунак на натпреварот беше Керон Батлер, кој на 3,9 секунди пред крајот постигна кош што го доведе Вашингтон во водство. Кливленд го имаше последниот напад но, Леброн Џејмс не беше прецизен.

  Батлер, кој постигна 32 поена, по мечот изјави дека му рекол на Џејмс да промаши за екипите да играат уште еден натпревар.

  „Пробував да го нанервирам Леброн. Му реков да промаши, бидејќи ќе биде поинтересно ако играме уште еден натпревар во Вашингтон“, рече Батлер по натпреварот.

  Одлична игра во екипата на Вашингтон прикажа и Дешон Стивенсон, кој постигна 17 поена и пет скока.

  Леброн Џејмс натпреварот го заврши со 34 поена, 10 скока и седум асистенции.

  Екипата на Бостон на свој терен ја совлада Атланта со 110:85 и поведе со 3:2 во вкупната серија.

  Најзаслужен за победата беше Пол Пирс со 22 поена, а Кевин Гарнет постигна 20. ...
  | | веќе видена | слични

  Лејкерс ја оправда улогата фаворит

  „Езерците“ и Орландо се првите екипи со обезбеден пласман во втората фаза

  Лос Анџелес лејкерс и Орландо меџик се првите екипи кои се пласираа во втората фаза на плејофот во НБА-лигата, откако завчера ги совладаа своите противници и дојдоа до четврти триумф во првата рунда. Атланта повторно го шокираше Бостон и изедначи на 2-2 во серијата што се очекуваше да заврши со „чистка“. ЛА лејкерс ја оправда фаворитската улога против Денвер и го елиминираше Нагетс во минимални четири дуели. „Грутките“ се единствениот тим што плејофот ќе го заврши без победа. Завчера беше најнеизвесно, но повторно се радуваа „езерците“, овој пат со 107-101. Коби Брајант постигна 14 поени во последните пет и пол минути и беше најзаслужен за победата. Шпанецот Пау Гасол првпат во кариерата го мина првото коло (со Мемфис имаше 0-12). Со Гасол во составот, Лејкерс има 25-5. Лејкерс немаше 4-0 во една плејоф-серија уште од 2002 година, кога во големото финале го растури Њу Џерси. ...
  | | веќе видена | слични

  „Езерџиите“ со 4:0 го „збришаа“ Денвер, а „магичните“ со 4:1 го елиминираа Торонто

  Лос Анџелес Лејкерс и Орландо Меџик се првите екипи кои обезбедија пласман во конференциските полуфинални пресметки во годинашниот НБА плеј-оф. „Езерџиите“ на Западот го збришаа составот на Денвер со 4:0, а Орландо на Истокот го елиминира Торонто со 4:1.

  Четвртиот триумф против „нагетси“ кошаркарите на Л.А. Лејкерс го остварија на паркетот во „Пепси центар“ во Денвер. Најзаслужен за тоа беше Коби Брајант кој постигна 31 кош од кои 14 во последните 5,5 минути. Неговото шоу почна со кошот за водство на „лејкерси“ со 97:96 по што предноста на гостите константно растеше. Одличен беше и По Гасол со 21 поен и 7 скока, а двоцифрен број кошеви забележаа уште Ламар Одом (14) и Владимир Радмановиќ (12). Лидери во домашниот состав беа Џеј Ар Смит со 26 коша, Ален Ајверсон со 22 и Кармело Ентони со 21 поен и 11 скока.

  До полуфинале, но во источната конференција, стигнаа и играчите на Орландо. Во петтиот меч ...
  | | веќе видена | слични

  По три порази, Феникс Санс успеа да слави над Сан Антонио избегнувајќи елиминација од 0-4 во плејофот. Раџа Бел со 27 и Борис Диа со 20 поени и 10 скокови, кој го замени повредениот Грент Хил, се најзаслужни за победата на Феникс од 105-86. Кај Сан Антонио најдобри беа Паркер со 18 и Данкан со 14 поени. - Борис беше неверојатен, го имаше секаде на теренот и тој е најзаслужен за победата. Иако сме во голема негатива, не се откажуваме, одиме во Сан Антонио на победа - изјави Мајк Дантони, тренерот на Феникс санс. Њу Орлеанс успеа да пронајде начин како да го совлада Далас на гости и да ја прекине серијата од 14 порази. „Стршените“ победија со 97-84 за водство од 3-1 во серијата и се наоѓаат на чекор од втората рунда. Дејвид Весли со 24 и Предраг Стојаковиќ со 19 поени беа најпрецизни кај Њу Орлеанс, додека Дирк Новицки (22 поени и 13 скокови) беше единствен што беше расположен за игра кај „телињата“. Во Источната конференција, вториот најдобар тим, Детроит Пистонс успеа да слави над Филаделфија со 93-84 и да ...
  | | веќе видена | слични

  По три порази, Феникс Санс успеа да слави над Сан Антонио избегнувајќи елиминација од 0-4 во плејофот. Раџа Бел со 27 и Борис Диа со 20 поени и 10 скокови, кој го замени повредениот Грент Хил, се најзаслужни за победата на Феникс од 105-86. Кај Сан Антонио најдобри беа Паркер со 18 и Данкан со 14 поени. - Борис беше неверојатен, го имаше секаде на теренот и тој е најзаслужен за победата. Иако сме во голема негатива, не се откажуваме, одиме во Сан Антонио на победа - изјави Мајк Дантони, тренерот на Феникс санс. Њу Орлеанс успеа да пронајде начин како да го совлада Далас на гости и да ја прекине серијата од 14 порази. „Стршените“ победија со 97-84 за водство од 3-1 во серијата и се наоѓаат на чекор од втората рунда. Дејвид Весли со 24 и Предраг Стојаковиќ со 19 поени беа најпрецизни кај Њу Орлеанс, додека Дирк Новицки (22 поени и 13 скокови) беше единствен што беше расположен за игра кај „телињата“. Во Источната конференција, вториот најдобар тим, Детроит Пистонс успеа да слави над Филаделфија со 93-84 и да ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Орландо и Лос Анџелес Лејкерс изборија пласман во вториот круг од НБА плеј офот.

  Орландо во ноќта помеѓу понеделник и вторник го совлада Торонто со 102:92 и така ја доби серијата со 4:1, и прв пат после 12 години стигна до полуфиналето на источната конференција. Најзаслужен за тоа беше Двајт Хауард со 21 поен и исто толку скока. Хауард на последните три натпревари од серијата забележуваше најмалку по 20 поена и скока.

  Наредниот противник на Орландо ќе биде победникот од дуелот помеѓу Детроит и Филаделфија, каде што резултатот во серијата е 2:2.

  Лејкерси, серијата против денвер ја добија без пораз. Последниот меч заврши 107:101

  Најефикасен беше Коби Брајант со 31 поен од кои 14 во последните пет минути од натпреварот.

  Пау Гасол додаде 21 поен за Лејкерси, а Ламар Одом 14 поена и 12 скока.

  Денвер ја имаше честа да стане првиот тим кој во регуларниот дел од сезоната остварил 50 или повеќе победи, а потоа во плеј офот ниту една. ...
  | | веќе видена | слични

  ЛА лејкерс поведе со 2-0 во серијата со Денвер откако славеше на домашен терен со 122-107. Натпреварот во „Стејплс центарот“ влезе во историјата, но не поради ефектот на Коби Брајант, кој уфрли 49 поени и му недостасуваше по еден поен и асистенција да постави рекорд во плејоф кариерата, туку поради фактот што место него, во игра влезе Кори Карл. Екипата на Денвер ја предводи Џорџ Карл и тоа е првпат во плејоф-историјата еден играч да настапува со екипа што ја предводи негов татко. Иако не постави рекорд во кариерата, Брајант, сепак, успеа повторно да ги шокира сите околу себе бидејќи за 4.20 минути во последниот период постигна дури 19 поена. - Како играше вечерва дури ни десетмина не ќе можеа да го запрат - изјави бекот на Денвер, Ален Ајверсон, кој реализира 31 поен и шест асистенции. Брајант од игра шутираше одлични 18-27, од кои 5-9 за три поени. Бостон забележи лесна победа во дуелот со Атланта од 96-77. Кевин Гарнет реализира 19 поени и 10 скока, додека Реј Ален беше стрелец на 15 коша. Во редовите на ...
  | | веќе видена | слични

  Лејкерси го добија и третиот дуел против Денвер. На чекор до конференциско полуфинале се и Јута и Орландо. За такво остварување тимот со најдобар ефект во основниот дел од сезоната, Бостон, ќе игра најмалку пет натпревари со Атланта.

  Орландо го совлада торонто со 106:94 и поведе со 3:1 во серијата до 4 победи. Рашард Луис со 27 коша и 13 скока беше прв играч на „Магичните“ кои направија брејк и пред своја публика можат да го зададат завршниот триумф. Шансите на Орландо му се зголемуваат и затоа што Торонто нема победа на гости во разигрувањето цели седум години.

  Во другиот ноќешен дуел на истокот, Атланта беше подобра од Бостон со 102:93 и и се израдува на првата победа во плеј-офот по 99-та. Сега е 2:1 за Бостон пред четвртиот натпревар кој исто така ќе биде одигран во Атланта.

  На западот Лејкерси триумфираа кај Денвер со 102:84 за водство од 3:0. Коби Брајант постигна 22 коша. На екипата од „Ел-Еј“ и е потребна уште една победа за пласман меѓу осумте најдобри во лигата. ...
  | | веќе видена | слични

  ЛА лејкерс поведе со 2-0 во серијата со Денвер откако славеше на домашен терен со 122-107. Натпреварот во „Стејплс центарот“ влезе во историјата, но не поради ефектот на Коби Брајант, кој уфрли 49 поени и му недостасуваше по еден поен и асистенција да постави рекорд во плејоф кариерата, туку поради фактот што место него, во игра влезе Кори Карл. Екипата на Денвер ја предводи Џорџ Карл и тоа е првпат во плејоф-историјата еден играч да настапува со екипа што ја предводи негов татко. Иако не постави рекорд во кариерата, Брајант, сепак, успеа повторно да ги шокира сите околу себе бидејќи за 4.20 минути во последниот период постигна дури 19 поена. - Како играше вечерва дури ни десетмина не ќе можеа да го запрат - изјави бекот на Денвер, Ален Ајверсон, кој реализира 31 поен и шест асистенции. Брајант од игра шутираше одлични 18-27, од кои 5-9 за три поени. Бостон забележи лесна победа во дуелот со Атланта од 96-77. Кевин Гарнет реализира 19 поени и 10 скока, додека Реј Ален беше стрелец на 15 коша. Во редовите на ...
  | | веќе видена | слични

  Кевин Гарнет од Бостон селтикс е избран за најдобар одбранбен играч во НБА-лигата за сезонава. Борбениот крилен центар со долги раце е најзаслужен за успехот на Селтикс, кој од просечен тим лани, сезонава стана кандидат за титулата и тоа благодарение на многу подобрата игра во одбрана. Тој е еден од кандидатите и за најкорисен играч (МВП) на сезоната. Кога ќе почне Гарнет да вика, одбраната на Бостон станува одлична. - Разбирам како дејствува дефанзивата. Комуникацијата со соиграчите е многу важна кога се игра одбрана - вели Гарнет, кој првпат во 12-годишната кариера добива вакво признание. Гарнет победи во гласањето со 493 поени. Првото место на Кевин му го дадоа 90 од 124-те членови на жирито. Втор е ланскиот победник Маркус Кемби од Денвер со 178, а веднаш зад него е Шејн Батиер од Мемфис со 175. Гарнет сезонава имаше просек од 1,2 блокада, 1,4 украдена топки и 7,3 дефанзивни скока по меч. Бостон сезонава во просек примаше само по 90,3 поени по натпревар, со што беше втор во лигата. Во минатата сезона ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс вечерва ја совладаа екипата на Денвер со 122:107 и поведоа со 2:0 во првото коло од плеј офот на западната конференција.

  Уште една брилијантна партија прикажа Коби Брајант, кој уфрли 49 поена, од кои 20 во првата четвртина, и подели 10 асистенции.

  Српскиот интернационалец во редовите на Лејкерси Владимир Радмановиќ проведе 26 минути и за тоа време постигна осум поена и забележи четири скока.

  Алан Ајверсон го предводеше Денвер со 31 поен, а десет помалку постигна Кармело Ентони, додека Маркус Кемби забележа 17 скока.

  До водство од 2:0 во серијата, меѓутоа на истокот, дојдоа кошаркарите на Бостон Селтикс, кои на свој терен повторно ја совладаа Атланта, овој пат со 96:77.

  Кевин Гарнет са учинок од 19 поени и десет скока беше најзаслужен за успехот на Селтикси, а Реј Ален мечот го заврши со 15 поена.

  Џош Смит и Марвин Вилијамс беа најефикасни кај гостите со по 13 поена, додека Мајк Биби постигна поен помалку. ...
  | | веќе видена | слични

  Сан Антонио, Орландо и Њу Орлеанс забележаа победи на домашен терен и поведоа со 2-0 во натпреварите. Сите успеаја да ја искористат предноста на домашениот паркет, пред серијата од плејоф-средбите да се пресели кај послабопласираните тимови. Тони Паркер со 32 поени беше најдобар поединец на Сан Антонио во победата од 102-96 над Феникс, а Тим Данкан мечот го заврши со 18 поени и 17 скока. Најдобриот шести играч во Лигата, Џинобили, реализира 29 поени, а кај гостите најистакнат беше Амари Стадемаер со 33 коша. - Паркер и Џинобили целиот натпревар го одиграа на врвно ниво во нападот. Погодија неколку клучни шутеви кои беа решавачки за победата -изјави Данкан. Орландо оствари минимална победа над Торонто од 104-103. Повторно најзаслужен за победата на „магичните“ беше Двајт Хауард со 29 поени и 20 скока. До втората победа стигна и Њу Џерси, откако славеше со 127-103 над Далас. Лидер на „хорнетс“ беше Крис Пол со 32 поени и со 17 асистенции, што претставува негов личен рекорд во плејофот.

  Гарнет ...
  | | веќе видена | слични

  Кениецот Роберт Чериот оствари хет-трик на атлетскиот маратон во Бостон, што се трчаше по 112. пат. Чериот ја забележа вкупно четвртата победа во главниот град на американската држава Масачусетс, овој пат со време од 2:07:46 минути, што е за 32 секунди послабо од неговиот рекорд на патеката од пред две сезони. Зад него трката ја завршија Мароканците Абдерахиме Бурамдане (2:09:04) и Калид Ел Бумлили (2:10:35). Понеизвесно и повозбудливо беше кај дамите, а победата и припадна на Етиопјанката Дире Туне. Таа за само 2 секунди (2:25:25) беше побрза од Русинката Алевтина Биктимирова. Зад нив на целта стаса Рита Џепто од Кенија (2:26:34).Чериот доминираше речиси во текот на целата трка и го забележа шестото најдобро време на патеката. Кениецот и во поинакви услови од лани, кога дождот и силниот ветар им правеа огромни проблеми на учесниците, славеше по четврти пат во последните 6 години. Овој пат во Бостон беше сончево, а победникот остана ист. Чериот како награда доби 150 илјади американски долари, што е најголема ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарот на Бостон, Кевин Гарнет, прогласен е за најдобар одбранбен играч во НБА.

  Титулата Гарнет ја доби во конкуренција со минатогодишниот добитник Маркус Кемби од Денвер и Шејн Батие од Хјустон.

  Регуларниот дел од сезоната Бостон го заврши со најдобар резултат во НБА, остварувајќи 66 победи и 16 порази. Гарнет придонесе со 18,8 поена, 9,2 скока, 1,2 блокада и 1,4 украдени топки по натпревар.

  Според просечниот број на примени поени по меч, Селтикс се на второто место во НБА со 90,2 поена.
  | | веќе видена | слични

  Черујо и Туне победници на 112. бостонски маратон

  Бранителот на титулата, Роберт Черујо (29) од Кенија и Етиопјанката Дире Туне (22) триумфираа во 112. издание на бостонскиот маратон, еден најугледните во светот. За Черујо ова е четврта победа во Бостон во последните шест години и премиерна за младата маратонка од Етиопија која мина низ целта со најмала разлика во однос на конкурентките во историјата на трката.

  Черујо е првиот Кениец со четири победи на улиците на Бостон по 2003 година, 2006 и 2007. Тој ја контролираше трката од почетокот до крајот и на крајхот оствари време од 2:07,46 часа. Второто место кај мажите му припадна на М;ароканецот Абдерахим Бурамдане (2:09,04 часа), а трет беше неговиот сонародник Калид Ел Бумлили (2:10,35 часа).

  „Обожувам да трчам во овој град. Патеката оваа година беше исклучително тешка и поради тоа сум посебно среќен што минав прв низ целта“, рече Черујо.

  Далеку поинтересно, понеизвесно и подраматично беше во женска конкуренција. Туне ...
  | | веќе видена | слични