Босна

  во

  Македонија е домаќин на 15-тиот состанок на претседатели од Централна и Источна Европа

  02 05 2008

  СКОПЈЕ, Македонија -- Петнаесеттиот состанок на претседатели на земји од Централна и Источна Европа беше отворен во петокот (2-ри мај) во Охрид. На состанокот -- најголем политички настан досега организиран во Македонија -- учествуваат претседателите на 17 земји од регионот, кои ќе разговараат за прашања како што е заедничката европска иднина и економските и енергетските перспективи. Претседателите на Хрватска, Молдавија, Бугарија, Чешка, Црна Гора, Словачка, Србија, Австрија, Германија, Украина, Унгарија, Полска, Босна и Херцеговина, Албанија и Турција планираат да учествуваат на самитот. Романија и Италија се претставени преку амбасадорите. (Утрински весник, МИА, Макфакс, А1 - 02
  | | веќе видена | слични

  Трибуналот на ОН му даде условна слобода на обвинетиот за воени злосторства Стојиќ

  02 05 2008

  ХАГ, Холандија -- Трибуналот на ОН во четвртокот (1-ви мај) објави дека му дава условна слобода на Бруно Стојиќ, кој се соочува со обвиненија за воени злосторства врз босанските муслимани и другото нехрватско население за време на конфликтот во Босна и Херцеговина (БиХ). Стојиќ го доби ослободувањето во вторникот и треба да се врати во Хаг на почетокот од следната недела, кога неговите адвокати ќе ја започнат одбраната. На поранешниот висок водач на воениот ентитет на босанските Хрвати Херцег-Босна му се суди заедно со пет други обвинети за воени злосторства извршени во 1992 и 1993 година во југозападна и централна БиХ. Судењето започна пред две години. Обвинителите ги заокружија своите аргументи во февруари. (РТРС, СРНА, веб-страница на ОН - 01
  | | веќе видена | слични

  Никој не смее да биде исклучен од иднината на ЕУ, изјавија лидерите во Охрид

  Димитар Чулев

  ОХРИД - Многу напори и енергија беа вложени во изминативе години за интегрирање на Македонија во ЕУ, но заради интересот на една земја, за жал членка на НАТО, поради спорот со името кој се наметна над колективните интереси на Алијансата, Македонија не доби покана за НАТО. Ова во воведното излагање вчера на Самитот на претседатели на земјите од Централна Европа што се одржува во Охрид го истакна претседателот Бранко Црвенковски, кој е домаќин на 16 претседатели на европски земји и на двајца министри за надворешни работи, на Италија и на Романија. Во Охрид се собра речиси половина Европа и ова е досега најрепрезентативниот состанок што е одржан досега во Македонија.

  Црвенковски порача дека Македонија е заинтересирана повеќе од кој било друг за решение на спорот за името со Грција. „Подготвена е на фер решение, но не и на решение што ќе биде едностран диктат, зашто станува збор за име на ...
  | | веќе видена | слични

  Охридските природни, историски и културни факти и артефакти беа доказ за тивка, но неодминлива европска аргументација на Македонија

  Јасминка Павловска

  ОХРИД - На вообичаената првомајска „пренаселеност“ на Охрид, на кој неколку години наназад „странско обележје“ му даваат туристите од Србија и од Бугарија, вчера и денес особена раздвиженост и ексклузивност и даваат високите гости од Самитот на претседатели на Централна Европа што се одржува во хотелот „Инекс Горица“. Како вистинско дополнение на неформалниот карактер на Самитот, кој не претендира на завршни декларации, туку се задржува на нивото на заедничка изјава - поента на претседателите, беа замислени содржините за посета на охридските локалитети Плаошник, концерт пред црквата „Света Софија“...

  Всушност, додека шеснаесеттемина претседатели од Македонија, Хрватска, Унгарија, Молдавија, Бугарија, Чешка, Црна Гора, Словачка, Србија, Австрија, Германија, Полска, Босна и Херцеговина, Албанија, Словенија и на Турција, како и ...
  | | веќе видена | слични

  Кунчер нишани на рекордот на Водно

  Фрањо Кунчер најавува дека в недела, кога ќе се вози 5. „Награда на град Скопје“ во ридско-брзински натпревари ќе го „спушти“ за неколку секунди сопствениот рекорд на патеката на Водно од 1:51,50 мин., кој го постави минатата година. Тој и годинава ќе вози „формула 3“, а конкуренти со такви болиди ќе му бидат по еден возач од Босна и Херцеговина и од Косово, кој ќе се натпреварува за Ловќен од Црна Гора.

  „Оваа трка никогаш не ја пропуштам. Лани првпат возев формула 3 , но сега сум влезен во штос и очекувам подобро време за неколку секунди, бидејќи отстранив некои технички недостатоци на возилото“, порачува Кунчер.

  Словакот Петер Јурена, европски шампион од 2007, ќе дебитира на Водно со своето „мицубиши лансер ево 9“.

  „Патеката е многу добра за моето возило, а колку ќе бидам брз ќе видам на тренингот. Гледам дека времето е сончево и се надевам дека такво ќе биде и в недела“, изјави Јурена.

  Вчера требаше да пристигне и ...
  | | веќе видена | слични

  Политички и бизнис-интереси се повеќе ја загрозуваат слободата на медиумите е оценка на „Фридом хаус“ а тоа треба сите да не загрижи, сметаат новинари и медиумски експерти. Тие укажуваат дека се потребни промени со кои медиумите ќе се ослободат од ваквото влијание поради кое Македонија оди кон дното на ранг-листата на земјите според состојбите во медиумите.Во последниот годишен извештај американската невладина организација „Фридом хаус“ ја рангира Македонија на 100. место на листата со околу 200 земји како „делумно слободна земја“. Во однос на предминатата година, тоа е пад за две места, а од земјите во регионот Македонија е подобро рангирана само од Албанија, која е на 105. место. Во регионот медиумите се послободни во Словенија, која е на 46 место, Бугарија 76, Хрватска 78, Црна Гора 81, Србија 84, Романија 94 и Босна и Херцеговина на 97 место. „Главната опасност за медиумите произлегува од политички и од бизнис-интереси. Повеќето од приватните медиуми во Македонија се поврзани со политички или ...
  | | веќе видена | слични

  Во Охрид денеска и утре ќе се одржи 15. Самит на претседатели од Централна Европа, најголемиот собир одржан во нашата земја од нејзиното осамостојување. На собирот, кој има неформален карактер, ќе учествуваат 17 претседатели на држави, а Романија и Италија ќе бидат претставени на ниво на амбасадори. Домаќинот на самитот, македонскиот претседател Бранко Црвенковски пред почетокот на овој голем лидерски собир од регионот информира дека италијанскиот претседател Џорџо Наполитано има обврски со конституирање на новата влада, а шефот на романската држава Трајан Басеску има обврски на внатрешен план. Што се однесува до претставниците на Косово, кои не се поканети во Охрид, Црвенковски рече дека Македонија како домаќин не може да покани земја да учествува на овој форум кон која се уште нема изградено официјален став и оти учесниците не постигнале консензус за тоа прашање. Но, се очекува регионалните прашања да бидат отворени на самитот, а ќе се разговара и за големиот проблем со недостиг од енергија.Црвенковски ...
  | | веќе видена | слични

  Светската наука влегува во ерата на пирамидите, и нивното откритие во долината на Високо на прв поглед е само сензација, смета Семир Османагиќ, кој докторирал на пирамидите на Маите. Тој стана медиумска ѕвезда откако на американските телевизии „Си-ен-ен“ и „Еј-би-си“ ја претстави не само пирамидата како прва во Европа туку и една од нив како најголема во светот. Египетски експерти, меѓу кои и доктор Набил Свелим и руските академици Олег Хаврошкин и Валериј Циплаков потврдија дека ридовите во околината на Високо се пирамиди, јавува магазинот „Блиц“, а пренесува МИА. Освен научниците, за објектите во долината на Високо, која е наречена Босанска долина на пирамидите владее и голем интерес кај туристите. А и писателите меѓу првите сакаат да објават книга за работата на Османагиќ на брдата кај Височица, Плешевица, Вратница, кои се наречени пирамиди на Сонцето, Месечината, Љубовта, а една е наречена Пирамида на босанскиот змеј. Меѓу посетителите во Високо нема експерти од Сараево, зашто тие упорно тврдат дека не ...
  | | веќе видена | слични

  Самитот на претседатели на држави од Централна Европа денеска официјално започна во Охрид.

  На Самитот присуствуваат делегации од 19 држави, од кои 17 се претставени на претседателско ниво.

  „Овој состанок за Република Македонија има особено значење. Овој Самит претставува најголем политички настан организиран во Македонија“, рече во поздравното обраќање македонскиот претседател Бранко Црвенковски.

  Според претседателот Црвенковски, Самитот е голема можност за афирмација на интересите и позициите на Македонија по клучни прашања кои во овој период претставуваат највисок приоритет, како што се интеграциите во НАТО и Европската унија, како и разликите со Грција околу името.

  Претседателите од централна Европа денеска треба да дискутираат на темата „Процесот на проширување на ЕУ и влијанието на тој процес врз националните економии“, утре на дневниот ред е „Енергетските перспективи и предизвици на регионот“.

  На самиот учествуваат претседателите на Хрватска, Молдавија, ...
  | | веќе видена | слични

  Ана Велјановска

  Македонија и Охрид денеска и утре ќе бидат домаќини на 15. собир на претседатели на земјите од централна и од источна Европа, што претставува најголем политички настан организиран досега во нашата земја. Седумнаесет шефови на држави ќе дебатираат за актуелните прашања на 21 век - заедничката европска иднина, економските и енергетските перспективи. Во Охрид се очекува да пристигнат претседателите на Хрватска, Молдавија, Бугарија, Чешка, Црна Гора, Словачка, Србија, Австрија, Германија, Украина, Унгарија, Полска, Босна и Херцеговина, Албанија и на Турција. Романија и Италија ќе бидат претставени на ниво на амбасадори. Претседателите ќе се обидат да формулираат нови идеи во функција на стабилноста и економскиот просперитет на Балканот и на Европа. На самитот ќе бидат одржани две пленарни сесии, на кои воведно излагање ќе има претседателот Бранко Црвенковски, а на првата сесија ќе се обрати и премиерот Никола Груевски. Темите на двете сесии се: „Заеднички во иднината, предизвици на ЕУ ...
  | | веќе видена | слични

  Самитот на претседатели на држави од Централна Европа денеска официјално почнува во Охрид.

  Македонскиот претседател Бранко Црвенковски е домаќин на делегации од 19 држави, од кои 17 ќе бидат претставени на претседателско ниво на дводневниот самит.

  Претседателите од централна Европа денеска треба да дискутираат на темата „Процесот на проширување на ЕУ и влијанието на тој процес врз националните економии , утре на дневниот ред е „Енергетските перспективи и предизвици на регионот .

  Самитот завршува во сабота со усвојување на финалните заклучоци, по што е најавена заедничка прес-конференција на претседателите.

  Според претседателот Црвенковски, Самитот е голема можност за афирмација на интересите и позициите на Македонија по клучни прашања кои во овој период претставуваат највисок приоритет, како што се Евро и НАТО интеграциите и разликите со Грција околу името.

  На самиот се очекува присуството на претседателите на Хрватска, Молдавија, Бугарија, Чешка, Црна Гора, ...
  | | веќе видена | слични

  Самитот на претседатели на држави од Централна Европа денеска официјално почнува во Охрид.

  Македонскиот претседател Бранко Црвенковски е домаќин на делегации од 19 држави, од кои 17 ќе бидат претставени на претседателско ниво на дводневниот самит.

  Претседателите од централна Европа денеска треба да дискутираат на темата „Процесот на проширување на ЕУ и влијанието на тој процес врз националните економии“, утре на дневниот ред е „Енергетските перспективи и предизвици на регионот“.

  Самитот завршува во сабота со усвојување на финалните заклучоци, по што е најавена заедничка пресконференција на претседателите.

  Според претседателот Црвенковски, Самитот е голема можност за афирмација на интересите и позициите на Македонија по клучни прашања кои во овој период претставуваат највисок приоритет, како што се Евро и НАТО интеграциите и разликите со Грција околу името

  На самиот се очекува присуството на претседателите на Хрватска, Молдавија, Бугарија, Чешка, Црна Гора, ...
  | | веќе видена | слични

  Судот на БиХ го осуди воениот злосторник Куртовиќ на 11 години затвор

  01 05 2008

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Судот за воени злосторства го прогласи Зијад Куртовиќ за виновен за воени злосторства врз цивили и воени затвореници и го осуди на 11 години затвор во средата (30-ти април). Според обвинението, Куртовиќ (41) ги прекршил одредбите на Женевските конвенции во втората половина од 1993 година, додека бил припадник на босанската армија со претежно муслимански војници. Тој служел во Долна Дрезница, дел од мостарската општина. Судот, исто така, го осуди за затворање цивили од босанските Хрвати и воени затвореници во една католичка црква, каде што ги тепал со палки, крстови и статуи на светци и ги принудувал да јадат страници од библијата. (РТРС, СРНА, ДПА, Ројтерс, БХРТ - 30
  | | веќе видена | слични

  Машката одбојкарска репрезентација отпатува за Кипар, каде што в сабота го игра првиот претквалификациски дуел за европското првенство против непознатиот ривал веруваат во успех и завршување на работата пред реваншот во Скопје по десет дена.

  Победникот од двомечот оди во групната турнирска фаза против селекциите на Франција, Белорусија и Босна и Херцеговина.

  Првопласираниот обезбедува евро-шампионат, вториот бараж.
  | | веќе видена | слични

  Со исклучок на Италија и Романија, кои поради обврските на претседателите Наполитано и Башеску, ќе бидат претставени на ниво на амбасадори.

  Се очекува во Охрид да пристигнат 17 шефови на држави од Централна и Југоисточна Европа, кои утре и задутре ќе дебатираат за најголемите прашања на денешницата.

  На охридскиот аеродром се очекува да пристигнат претседателите на Хрватска, Молдавија, Бугарија, Чешка, Црна Гора, Словачка, Србија, Австрија, Германија, Украина, Унгарија, Полска, Босна и Херцеговина, Албанија и Турција.

  Во меѓународните политички кругови се смета дека самитот дополнително ќе ја покаже солидарноста на најголемиот дел од европските држави со македонските позиции по самитот на НАТО во Букурешт.

  Според домашните аналитичари, самитот, покрај исполнување на формалната агенда, треба да биде искористен и за промоција на македонските потенцијали и зацврстување на блиските односи со голем број на земји кои имаат силно влијание во ЕУ и НАТО.

  Покрај ...
  | | веќе видена | слични

  „Фридом хаус“: Намалена слободата на медиумите во Македонија

  Вашингтон - Слободата на медиумите во Македонија е намалена во 2007 година, оценува во годишниот извештај американската невладина организација „Фридом хаус“, рангирајќи ја земјата на 100. место. Медиумите се послободни во: Словенија (46), Бугарија (76), Хрватска (78), Црна Гора (81), Србија (84), Романија (94) и Босна и Херцеговина (97). Од земјите во регионот, според слободата на медиумите, Македонија е подобро рангирана само од Албанија (105). Македонија во извештајот на „Фридом хаус“ има 47 бода и е во категорија држави со „делумно слободни“ медиуми. Една година претходно Македонија беше на 98. место со 45 бода. Повеќето од приватните медиуми во Македонија се поврзани со политички или бизнис-интереси, што влијае на нивната содржина, а оние во државна сопственост ги поддржуваат позициите на владата, се наведува во извештајот. Во извештајот се наведува и дека Владата е главен огласувач во медиумите и според извештаите ги фаворизира оние ...
  | | веќе видена | слични

  На фестивал во Република Српска, Теона Митевска ќе одржи мастер-класа за режија, а се најавува концерт на Есма

  Сунчица Уневска

  Филмот „Јас сум од Титов Велес“ на Теона Митевска ќе биде прикажан на првиот Интернационален филмски фестивал во Бања Лука, Босна и Херцеговина, кој ќе се одржи од 2 до 9 мај, и тоа во две програми. Во главната натпреварувачка програма на играни филмови и во програмата посветена на жени-режисерки. Додека во рамките на предвидената Едукативна програма Теона Митевска ќе одржи и мастер класа за режија, која ќе биде посветена на односот режисер-актер.

  Фестивалот во Бања Лука опфаќа натпреварувачка и ревијална програма, како и едукативна, на која ќе биде фокусот на овој фестивал, чија цел е да помогне во развојот на кинематографијата во Република Српска. Натпреварувачката програма е поделена на играни филмови, документарни и студентски. На прашањето до директорката на фестивалот, Ирена Тасковски, на првата прес-конференција одржана во Белград, за ...
  | | веќе видена | слични

  Маја Стојанова - ликовен уметник

  По интензивното привршување на постдипломските студии по вајарство во Софија, деновиве, празнични и постпразнични, ги користам малку да земам душа. И овој ден го започнувам со мисла околу моите претстојни изложби на слики и скулптури во Прилеп, Скопје, а можеби и во Охрид.  Јорданчо Давитков - кошаркарски тренер

  Станувам рано наутро за да го испратам син ми, кој патува на еден кошаркарски турнир во Босна. Потоа, треба да завршам некои административни обврски, одложени поради празниците. Попладне чекам вести од децата (и ќерка ми е на турнир во Сплит), па вечер можеби ќе излеземе некаде со сопругата.  Гордана Спасовска - презентерка во Алсат

  Бидејќи вчера празнично бев на работа, денеска сум слободна, па уште утринава заминувам на постпразничен викенд во Охрид. Се надевам на убаво време и пријатен викенд-одмор.
  | | веќе видена | слични

  Поранешните комунистички земји покажуваат најголем релативен пад на слободата на медиумите во светот, главно поради мислењето за политизираност на државниот радиотелевизиски сервис, се вели во извештајот. Фридом хаус

  Шеста година по ред, глобалната слобода на медиумите доживеа јасен пад во 2007 година, објави во вторникот (29-ти април) групата за права Фридом хаус, објавувајќи го новото годишно истражување за независноста на медиумите во светот.

  „За секој чекор напред во слободата на медиумите минатата година имаше два чекори назад“, рече Џенифер Виндзор, извршен директор на американската непрофитна организација. „Кога слободата на медиумите се намалува ... може да следат ограничувања и на другите слободи.“

  Новинарите скоро насекаде се соочуваат со с понепријателско опкружување, вели групата во своето истражување во 2008 година на 195 земји и територии, објавено само неколку дена пред светскиот Ден на слободата на медиумите, на 3-ти мај.

  Медиумите во овие земји добиваа ...
  | | веќе видена | слични

  Регионален состанок на министрите за правда и внатрешни работи во Софија

  30 04 2008

  СОФИЈА, Бугарија -- Владата во средата (30-ти април) им беше домаќин на министрите за правда и внатрешни работи од земјите во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (СЕЕЦП). Настанот, на кој учествуваа официјални претставници до Албанија, Босна и Херцеговина, Македонија, Хрватска, Црна Гора, Молдавија, Грција, Романија и Турција, го водеа бугарскиот министер за правда, Миглена Тачева, и новоназначениот министер за внатрешни работи, Михаил Миков. Србија не го потврди учеството. Словенија, актуелен претседавач на ЕУ, испрати делегација, како и Советот на Европа, Интерпол, Еуроџаст, Еуропол, Регионалниот совет за соработка и УНМИК. Разговорите се фокусираа на предизвиците со кои се соочува полицијата, како и со судската соработка, екстрадиците и налозите за апсење. (БНТ, БТА - 30
  | | веќе видена | слични