Босна

  во

  Питер Фејт назначи тројца меѓународни судии во Уставниот суд на Косово Специјалниот претставник на Европската унија за Косово Питер Фејт вчера ги назначи Снежана Ботушарова-Дојчева од Бугарија, Роберт Каролајн од САД и Алмиру Симуш Родригеш од Португалија за судии во Уставниот суд на Косово, пренесоа косовоските медиуми. Тројцата новоназначени судии, заедно со шестмината локални судии, меѓу кои има и еден косовски Србин, ќе го сочинуваат Уставниот суд на Косово. Питер Фејт соопшти дека изборот на новите судии е направен по консултациите со канцеларијата на претседателот на Европскиот суд за правата на човекот. Формирањето на Уставниот суд Фејт го оцени како клучен настан за воспоставувањето владеењето на правото во Косово. Американскиот судија Каролајн сега работи во Окружниот суд во државата Минесота, Бугарката Ботушарова-Дојчева доскора работеше во Европскиот суд за правата на човекот, а Португалецот Родригеш до неодамна беше меѓународен судија во одделот за воени злосторства во судот на Босна и ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот на Република Српска Милорад Додик синоќа изјави дека во недела во Бања Лука, на средбата со лидерите на СДА Сулејман Тихиќ и на ХДЗ Драган Човиќ, ќе им предложи потпишување заедничка изјава со која ќе бараат укинување на ОХР или Канцеларијата на високиот претставник на меѓународната заедница  во БИХ, чие постоење, според него, го успорува европскиот пат на Босна, пренесува Танјуг. Учествувајќи во програмата на ТВ Република Српска Додик изјави дека Хавиер Солана му пренел дека БИХ не ќе може да стане членка на ЕУ се додека не се затвори ОХР. Говорејќи за состанокот на тројцата лидер во БИХ, кои ќе се обидат да го забрзаат решавањето на поединечните реформски процеси во земјата, Додик истакна дека ништо нема да се направи ако е на штета на Република Српска. Додик смета дека Канцеларијата на високиот претставник во БИХ само и нанесува штета на земјата и на нејзиниот европски пат. -ОХР, која требаше да биде фактор на стабилноста стана фактор на нестабилноста, рече Додик. Тој изјави дека не е проблем ...
  | | веќе видена | слични

  Судот во Босна и Херцеговина осуди бивш командант на војската на босанските Срби на 25 години затвор прогласувајќи го за виновен за гранатирање во кое во 1995. се убиени над 70 цивили во Тузла. Новак Џукиќ на 25 мај 1995 година, како командант на тактичката група Озрен им наредил на своите единици на планината Озрен да го гранатираат центарот на Тузла, наречен „Капија”. „Поради експлозиите од проектилите смртно страдаа 71 лице, додека околу 130 се ранети. Со Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН број 824 од 6. мај 1993. Тузла е прогласена за заштитена зона. Првостепениот совет заклучи дека ова дело претставува директен и неселективен напад на цивилно население, спротивно на одредбите на меѓународното право”, наведува босанскиот Суд. Copyright 2009 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
  | | веќе видена | слични

  Станува збор за караван кој тргна од Романија, помина низ Македонија, и ќе продолжи за Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Словенија. На паркингот пред салата “Борис Трајковски” голем број клиенти и пријатели имаа ексклузивна можност уживаат управувајки ги моделите на Mercedes-Benz и тоа новото Е-Coupe, Е-Class, CLS, SL и C63 AMG. Покрај тест возењето германските инструктори за безбедно возење теоретски, а потоа и практично ги демонстрираа безбедносните системи Pre-Safe, ESP и Distronic Plus на импровизиран полигон. Идеата на овој дел беше секој учесник да се увери како се однесуваат возилата во случај на непосредна опасност. Три месеци по презентацијата на Салон верзијата, Е-Class се појави со нов сериски модел, Coupe верзијата што беше промовирана и во Македонија, за време на Star Experience караванот на Mercedes-Benz во Скопје. Новото Е-Class Coupe е комбинација на двата атрибута по кој брендот Mercedes е познат: фасцинација и ефикасност. Со својот класичен изглед на купе - без Б-носач и специфичните ...
  | | веќе видена | слични

  - На снимките е прикажана и неговата внука, која е родена во 2001 година, но и внукот, кој е роден во 2006 година. На снимките се гледа веќе повозрасно девојче како му седи во скут, а тоа е неговата внука. Затоа е невозможно снимките да се постари од осум години - нагласи Хаџиомеровиќ. Тој исто така ги отфрли тврдењата на Белград дека снимките се објавени се со цел да се спречи промена на ставот на Холандија за прашањето на укинување на визите за Србија и за да се доведе земјата во ситуација да се брани од обвиненијата дека не соработува со Хашкиот трибунал. „Дневни аваз“, повикувајќи се на разузнавачки извори во Босна, пак, објави оти Белград му нудел на премиерот на Република Српска, Милорад Додик, да го префрли Младиќ на територијата на овој ентитет, каде што би бил уапсен и испорачан во Хаг. Додик ја одбил понудата зашто била премногу ризична за неговата позиција.
  | | веќе видена | слични

  Додик предлага укинување на канцеларијата на високиот претставник на меѓународната заедница во Босна Премиерот на Република Српска Милорад Додик синоќа изјави дека во недела во Бања Лука, на средбата со лидерите на СДА Сулејман Тихиќ и на ХДЗ Драган Човиќ, ќе им предложи потпишување заедничка изјава со која ќе бараат укинување на ОХР или Канцеларијата на високиот претставник на меѓународната заедница  во БИХ, чие постоење, според него, го успорува европскиот пат на Босна, пренесува Танјуг. Учествувајќи во програмата на ТВ Република Српска Додик изјави дека Хавиер Солана му пренел дека БИХ не ќе може да стане членка на ЕУ се додека не се затвори ОХР. Говорејќи за состанокот на тројцата лидер во БИХ, кои ќе се обидат да го забрзаат решавањето на поединечните реформски процеси во земјата, Додик истакна дека ништо нема да се направи ако е на штета на Република Српска. Додик смета дека Канцеларијата на високиот претставник во БИХ само и нанесува штета на земјата и на нејзиниот европски пат. -ОХР, која требаше да ...
  | | веќе видена | слични

  Судот во Босна и Херцеговина осуди бивш командант на војската на босанските Срби на 25 години затвор прогласувајќи го за виновен за гранатирање во кое во 1995. се убиени над 70 цивили во Тузла. Новак Џукиќ на 25 мај 1995 година, како командант на тактичката група Озрен им наредил на своите единици на планината Озрен да го гранатираат центарот на Тузла, наречен „Капија”. „Поради експлозиите од проектилите смртно страдаа 71 лице, додека околу 130 се ранети. Со Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН број 824 од 6. мај 1993. Тузла е прогласена за заштитена зона. Првостепениот совет заклучи дека ова дело претставува директен и неселективен напад на цивилно население, спротивно на одредбите на меѓународното право”, наведува босанскиот Суд./крај/хм/ил
  | | веќе видена | слични

  Русевски финалист во двојки во Белград Најдобриот македонски тенисер Предраг Русевски и Горан Тошиќ од Црна Гора ќе играат во денешното финале во двојки на фјучерсот „Нов Белград опен 2009“, турнир на земјени терени и со награден фонд од 10.000 американски долари. Како први носители, тие во четврт-финалето дури по тај-брејкот славеа со 6-7 (5), 7-5, 10-2 против Исмар Горчиќ и Алдин Шеткиќ, двајцата од Босна и Херцеговина, а во полуфиналето без борба мечот им го предадоа Русите Андреј Левин и Андреј Плотниј. Противници на Русевски и на Тошиќ во мечот за трофејот ќе им бидат победниците од синоќешниот дуел меѓу вторите носители Дарко Маѓаровски и Александар Словиќ од Србија и нивните сонародници Иван Бјелица и Милјан Зекиќ. На делот од турнирот во поединечна конкуренција, пак, квалификантот Русевски, кој неделава е 759. на АТП-листата, во второто коло беше убедлив против домашниот тенисер Дејан Катиќ (1499.), победувајќи го со 6-2, 6-3. Во четврт-финалето беше подобар и од Маѓаровски (694.) во три сета, ...
  | | веќе видена | слични

  Спортски риболов на езерото „Треска“ Порибеното езеро „Треска“ годинава прв пат е домаќин на Балканското првенство во спортски риболов, тридневна меѓународна спортска манифестација, која ќе трае до утре. На манифестацијата, освен македонски риболовци, ќе учествуваат повеќе од 100 натпреварувачи од репрезентациите на Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Бугарија и од Босна и Херцеговина. Балканското првенство во спортски риболов е во организација на Македонската риболовна федерација, а под покровителство на Градот Скопје и на Агенцијата за млади и спорт. (С.Н.)
  | | веќе видена | слични

  Репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Един Џеко потпишал преддоговор со Милан, но за комплетирање на договор ќе биде потребно управите на Волфзбург и Милан да се договорат околу висината на отштетата. Како што пренесува италијанскиот Скај Спорт" управата на "росоњерите" следната недела ќе отпатува во Германија каде во нова рунда преговори ќе се обиде да го убеди раководството на актуелниот шампион на Германија да му дозволи на Џеко да се пресели во Милано. Се претпоставува дека Милан, по продажбата на Кака, ќе ја зголеми првобитната понуда за Џеко која изнесуваше 20 милиони евра, а преговорите пропаднаа бидејќи Волфзбург побара 10 милиони повеќе.
  | | веќе видена | слични

  Обвинетиот од Хашкиот Трибунал за воени злостроства во Босна и херцеговина Ратко Младик се шета слободен во Србија. Овие снимки предизвикаа големи реакции во регионот Уредникот на политичкиот магазин ,,Шеесет минути,, на телевизијата на Федерацијата на Босна и Херцеговина Бакир Хаџиомеровиќ ги негираше тврдењата на официјален Белград дека сите снимки на Ратко Младиќ емитувани во неговата емисија во средата биле стари најмалку осум години. ,,Што друго да се очекува од властите во Србија, земјата каде што Младиќ слободно живее веќе 14 години,, изјави тој во врска со снимките на кои во прв план е хашкиот бегалец Ратко Младиќ
  | | веќе видена | слични

  На своето прво самостојно претставување, Божурска ќе презентира полиптиси работени во масло на платно. - Изложбата се реализира на покана на галеријата од Шведска, а финансиски е поддржана од Министерството за култура и локалната самоуправа од Куманово – вели Роберт Цветковски, стручен соработник во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Кристина Божурска дипломира на ФЛУ-Скопје во класата на Антони Мазневски. Учествува на повеќе групни изложби во Македонија, Турција, Босна и Херцеговина и Србија.
  | | веќе видена | слични

  Според Оли Рен Визите ќе паднат годинава Можно е укинување на визите за дел од земјите од западен Балкан до крајот на 2009 година, порача вчера еврокомесарот за проширување Оли Рен, по средбата со шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ во Брисел, јави агенцијата „Танјуг“. Еврокомесарот Рен посочи дека Европската комисија пред летните одмори ќе го подготви извештајот во кој треба да упати препорака до Советот на министри на ЕУ за исполнувањето на условите на земјите од западен Балкан за укинување на визите. Според агенцијата, во нацрт-заклучокот подготвен за состанокот стои дека Советот на министри ќе го поздрави извештајот за напредокот на дијалогот за либерализација на визниот режим за Србија, Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и за Албанија. Според оценките на Брисел, Македонија ги има исполнето сите критериуми за визна либерализација и како лидер во регионот може со сигурност да очекува дека ќе биде ставена на белата шенгенска листа. Покрај Македонија, големи шанси имаат Србија и Црна Гора, ...
  | | веќе видена | слични

  „Документите“ кои стигнаа и на адреса на Институтот за истражување на злосторствата против човештвото и меѓународното право на универзитот во Сараево, потврдуваат дека бил склучен договор меѓу Хашкиот суд и Србија и Црна Гора. Со овој договор се заштитени стенограмите на Врховниот совет за одбрана на тогашната државна заедница. Како такви, тие не можеле да бидат приложени во судскиот процес, кој го поведе Босна и Херцеговина против официјален Белград. Босна и Херцеговина ја обвини Србија и Црна Гора за кршење на меѓународните конвенции за вооружени судири, барајќи компензација за претрпена агресија и геноцид во текот на војната. Директорот на Институтот, д-р Смаил Чекиќ верува дека пресудата на Меѓународниот суд за правда би била сосем поинаква, доколку стенограмите на Врховниот совет за одбрана не биле заштитени со договор меѓу судии на Хашкиот суд и тогашната Србија и Црна Гора. „Во таков случај Меѓународниот суд за правда би донесол пресуда во која би констатирал и рекол дека Србија во секој поглед е ...
  | | веќе видена | слични

  На оваа меѓународна спортска манифестација, која за првпат се одржува во Скопје, освен македонски риболовци, ќе учествуваат повеќе од 100 натпреварувачи од екипите и репрезентациите на Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Бугарија и Босна и Херцеговина. Балканското првенство во спортски риболов е во организација на Македонската риболовна федерација, а под покровителство на Градот Скопје и на Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија. На оваа меѓународна спортска манифестација, која за првпат се одржува во Скопје, освен македонски риболовци, ќе учествуваат повеќе од 100 натпреварувачи од екипите и репрезентациите на Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Бугарија и Босна и Херцеговина. Балканското првенство во спортски риболов е во организација на Македонската риболовна федерација, а под покровителство на Градот Скопје и на Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија.
  | | веќе видена | слични

  Скопје домаќин на Балканското првенство во спортски риболов Порибеното езеро „Треска“ од денеска до недела ќе биде домаќин на Балканското првенство во спортски риболов. На оваа меѓународна спортска манифестација, која за првпат се одржува во Скопје, освен македонски риболовци, ќе учествуваат повеќе од 100 натпреварувачи од екипите и репрезентациите на Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Бугарија и Босна и Херцеговина. Балканското првенство во спортски риболов е во организација на Македонската риболовна федерација, а под покровителство на Градот Скопје и на Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија.
  | | веќе видена | слични

  Абе луѓе, никако да ни дојде памет, ни нас овде ни на нашите во бел свет. Лобирање,ама не џабе? Па толку ли сте сироти во памет, особено овие дома што го расфрлаат и крадат народиот дрнар, деке, и порано и сега, нема ЛОБИРАЊЕ ЏАБЕ! Плати (и тоа, ако можеш повеќе од оној другиот) и гледај сеир. Имате примери со Босна, Хрватска, Косово. Боцевски можа да се шета и тропа што сака, само нема фајда. Накусо:плати и носи!
  | | веќе видена | слични

  Ратко Младиќ, бегалец од меѓународната правда заради издавање на заповед за најтешкиот колеж во модерна Европа, беше виден на видео снимка како се насладува на животот во Србија, коментира британскиот весник “Индипендент“. Тој е одговорен за најдолгата и најкрвавата опсада по Втората светска војна до сега и за најнемилосреден колеж од победата на нацизмот па наваму, но тоа, додава изданието, не му пречи на поранешниот командант на армијата на босанските Срби да се насладува на долго и спокојно пензионирање. Босанската телевизија објави кадри со Младиќ, како тој се шета по снегот во предградието на Белград минатата година и телевизијата тврди дека кадрите се автентични, но овие тврдења се негирани од страна на српската влада, што дојде на валст во 2008 година и искажа намера да го уапси и предаде Младиќ. Со години по војната во Босна и Херцеговина, силите на НАТО се во потрага по Младиќ. И покрај предлогот на владата на САД за награда од 5 милиони долари и награда од 1 милион евра, предлог од 2007 година на ...
  | | веќе видена | слични

  Холандската влада се изјаснила против укинувањето на визите за Албанија, иако одлуката за укинување на визите за земјите од западен Балкан сеуште не е објавена. Европската комисија го доставила до земјите членки на Европската унија извештајот за напредокот за визна либерализација за земјите од западен Балкан. Секоја членка на ЕУ треба да даде свој извештај за визната либерализација за земјите од западен Балкан, пренесуваат албанските медиуми. Во реакцијата на холандската влада објавено во парламентот стои: “Албанија како и Босна и Херцеговина не ги исполниле условите за визна либерализација“. Додека за трите преостаната земји како што се Македонија, Црноп Гора и Србија е дадена позитивна оценка и се поголеми се гласилата дека ќе добијат визна либерализација на почетокот од следната година.
  | | веќе видена | слични

  МАГАЗИН МРТВ е како ранет џин Ели Танаскова долги години е заштитен лик на државната телевизија ВАЛЕНТИНА ТОДОРОВСКА Ели Танаскова е новинарка што веќе одамна ги има оправдано своите функции. Таа е телевизиски лик што се памети - и поради изгледот и поради она нешто што со години ја прави автентична. Ели е личност со која веднаш се преминува на „ти“ - „красноречива“ и позитивна. Заштитно лице на МРТВ, новинарка што ги користи зборовите за да го разубави животот, никогаш непријатна или малициозна, во ова интервју зборуваше за состојбата во својата матична куќа, емотивноста, врзаноста за водата и - за љубовта. На почеток морам да те прашам какви се денес состојбите во државната телевизија, има ли надеж, визија да се средат работите?... Колкумина останавте, што се случува? Патем, ти му остана лојална на овој медиум. Зошто? - Ах, ова ми е болна точка, се надевам набрзо ќе биде гордост за сите. Сега се вратив од Сплит, од состанок на сите телевизии од Југоисточна Европа. И денес прашуваат за нашата документарна ...
  | | веќе видена | слични