Борис Трајковски

  во

  Охриѓани не ја искористија шансата да се жалат на одлуката од комесарот за натпревари, па Првата лига продолжува со 9 екипи Амак СП и официјално веќе не е кошаркарски прволигаш. Охриѓани не ја обжалија одлуката на комесарот за натпреварување, кој според прописите го исклучи тимот од Првата лига, поради две загубени средби со службен резултат. Во дописот што охридскиот клуб го испратил до Здружението на прволигашите, се вели дека Амак не сака да ја обременува состојбата и да биде јаболко на раздорот во мак-баскетот. Поради ваквата ситуација, најавија прифаќање на одлука на Здружението, каква и да е. Прволигашите имаа желба Амак да остане во елитата, но откако охриѓани не се жалеа до Арбитражата, што беше единствен начин да се спречи исклучување без да се прекрши правилникот, не им преостана ништо освен да констатираат дека лигата продолжува со девет клуба. Претходно Фени Индустри писмено се изјасни дека не прифаќа одигрување на мечот со Амак СП, но тоа немаше да значи исклучување, бидејќи Овче Поле прифати ...
  сите 12 | | | веќе видена

  БОКС: Златен гонг - финални борби (13 ч.) сала „Борис Трајковски“. ОДБОЈКА: Прва лига мажи, 4.коло (денеска); Работнички - Шкендија (16.30 ч.), Џио Струмица - Младост (17), Вардар - Безбедност (15.45), Синало - Борец (14), Безбедност - Младост (14.30. Расадник). РАКОМЕТ: Супер ВИП лига, 9. коло (денеска): Златен даб - ВВ Тиквеш (18,30 ч.), МРК Вардар - Преспа (18 ч. СРЦ Кале). Супер женска лига, 9 коло (денеска): Вардар О. - Леов Б. (17,30 ч. Маџари), Ѓ.Петров - Жито Прилеп (19,30 СРЦ Кале), Металург - Кале (17 ч. Автокоманда). Утре: Фон Универзитет - Универс (13 ч.)
  сите 2 | | | веќе видена

  Под мотото „Замисли ја Македонија во зелено“ денеска 120 локации во 32 општини во Македонија беа засадени 7,5 милиони садници на површина од 3.674 хектари во рамки на четвртата акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Претседателот на државата Ѓорге Иванов засади дрвце пред салата „Борис Трајковски“, а премиерот Никола Груевски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на Ајватовски Рид во атарот на селото Мршевци. Премиерот Груевски смета дека акцијата е добра од повеќе аспекти меѓу кои заштита на животната средина, здравјето на луѓето и подигнувањето на свеста кај младите и нивниот однос кон природата. Тој изрази надеж дека акцијата ќе стане традиционална и оти од година во година Македонија ќе станува се позелена. Станавме пример во регионот и пошироко и почнаа да не следат и други држави. Цврсто верувам дека во иднина целиот Балкан, а можеби и пошироко ќе ја прифати оваа акција и ќе почнат да не следат и во овој дел, рече Груевски додавајќи дека додека е на функција ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Борис Трајковски неуморно работеше на идејата за напредна и развиена Македонија, а неговиот придонес можеме да го видиме и денес. Ова во петокот во Скопје го изјави шефот на македонската држава Ѓорге Иванов на откривањето на бистата на поранешниот претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Мостар во февруари 2004. „Неговиот придонес може да го видиме по завршените реформи за укинување на визите, во исполнетите услови за почнување на преговори со Европската унија, во исполнетите услови за влез во НАТО, во успесите на нашата надворешна политика, која благодарение на темелите поставени од Трајковски денеска е фактор за гарантирање на стабилноста, рече Иванов. Тој порача дека Македонија ќе го дооди патот на Трајковски достоинствено и смирено. „Голема одговорност за мене е да ја извршувам функцијата, која тој ја имаше. Тоа е воедно и голема обврска да бидам доследен на неговата визија, која честопати одеше пред своето време“, изјави Иванов. Тој нагласи дека поранешниот ...
  | | веќе видена

  Претседателот ја откри бистата на неговиот претходник кој трагично го загуби животот Автор и донатор на споменот на Борис Трајковски, бронзената биста е академикот Томе Серфимовски. Покрај името на покојниот претседател кој загина во авионска несреќа вчера беа споменати и имињата на оние кои беа во владиниот авион заедно со него - Димка, Марко, Бранко, Ристо, Анита, Миле, Борис и Аце - Кога си еден чекор пред другите, голема е можноста да останеш неразбран. Другите ќе разберат што имале, дури тогаш кога ќе го загубат. Борис Трајковски беше постојан предизвик за видот на политичари кои успеваа во услови кога принципите, достоинството, визијата и доблеста не беа присутни во политиката. Во една таква атмосфера, човек како Борис Трајковски можеше да биде и напаѓан и оспоруван. Но, како претседател, Борис Трајковски честопати знаеше да каже дека е подготвен да ги прифати сите напади, сите обвинувања и жолч, и притоа да остане посветен на својата цел и уверен во нејзината исправност. Тој смирено и достоинствено ги ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Под мотото „Замисли ја Македонија во зелено“ денеска на 120 локации во 32 општини во Македонија се засадуваат 7,5 милиони садници на површина од 3.674 хектари во рамки на четвртата акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Претседателот на државата Ѓорге Иванов засади дрвце пред салата „Борис Трајковски“, а премиерот Никола Груевски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на Ајватовски Рид во атарот на селото Мршевци. Премиерот Груевски смета дека акцијата е добра од повеќе аспекти меѓу кои заштита на животната средина, здравјето на луѓето и подигнувањето на свеста кај младите и нивниот однос кон природата. Тој изрази надеж дека акцијата ќе стане традиционална и оти од година во година Македонија ќе станува се позелена. - Станавме пример во регионот и пошироко и почнаа да не следат и други држави. Цврсто верувам дека во иднина целиот Балкан, а можеби и пошироко ќе ја прифати оваа акција и ќе почнат да не следат и во овој дел, рече Груевски додавајќи дека додека е на функција масовно ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Борис Трајковски неуморно работеше за современа и европска Македонија. Неговите напори ги чувствуваме сега во позитивните вести за ослободување од визите и во препораката за почеток на преговори за членство во унијата. По повод откривањето на бистата на поранешниот претседател Трајковски пред салата што го носи неговото име говореше претседателот Иванов. Бистата ја изработи и ја донираше академик Томе Серафимовски.
  сите 3 | | | веќе видена

  Во малата сала на Арената "Борис Трајковски" со почеток во 11 часот денес ќе се одржат финалните борби на традиционалниот, годинава јубилеен "Златен гонг" на кој учествуваат боксери од 10 држави: Албанија, Македонија, Босна и Херцеговина, Полска, Србија, Словенија, Бугарија, Романија и за првпат боксери од Шкотска и Италија. Конкуренцијата годинава е мошне силна, на рингот, синоќа на полуфиналето и денес на финалните борби ќе продефилираат повеќемина боксери кои учествуваат и на последното Светско првенство што се одржа во Милано на кое, како што е познато, нашиот боксер Примислав Димовски го освои петтото место. И годинава, тој заедно со Вели Мумин ќе конкурира за драгоцениот трофеј "Златен гонг", но тука се и боксерите од Полска, Бугарија, Србија и Романија, кои исто така конкурираат за ова вредно признание. Минатата година победник на "Златниот гонг" беше македонскиот боксер Хани Наси. Заради поголема популаризација на боксот, влезот во арената "Борис Трајковски" е бесплатен. (М. М.)
  сите 3 | | | веќе видена

  Претседателот Ѓорѓе Иванов вчера откри биста на поранешниот шеф на македонската држава Борис Трајковски на влезот на спортската сала што го носи неговото име. Бистата е дело на вајарот Томе Серафимовски
  сите 4 | | | веќе видена

  Пред спортската сала „Борис Трајковски“ денеска беше откриена биста во спомен на трагично загинатиот претседател на Република Македонија Борис Трајковски, дело и донација на академик Томе Серафимовски. Обраќајќи се на свечената церемонија на откривањето на бистата претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов истакна дека на ваков начин се оддава почит кон Трајковски, како човек со визија, кој честопати одел пред времето. - Борис Трајковски го смени сфаќањето за тоа каков треба да биде македонскиот политичар. Тој постави високи стандарди на посветеност кон сопствената држава, кои сите ние би требало да ги следиме. Тој постави стандарди и на обични, човечки односи. Не научи што е тоа чувство за разбирање на потребите и очекувањата на граѓаните од своите лидери. Трајковски беше толку потребниот застапник на искреноста и човечноста, во честопати суровиот и циничен свет на политиката, истакна Иванов. Тој додаде дека голема е можноста кога некој оди еден чекор пред другите да остане неразбран, а ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Градоначалникот со тоа активно ја поддржа масовната акција „Ден на дрвото - Засади ја твојата иднина“, која се одвива на територијата на целата наша земја. Во кругот на салата „Борис Трајковски“ дрвца засадија и претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ и сопругата на поранешниот претседател на Македонија, Вилма Трајковска.
  сите 6 | | | веќе видена

  Томе Серафимовски Биста на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски денеска беше поставена пред спортската сала во Скопје што го носи неговото име. Бистата е изработена од бронза на постамент од цел блок мермер. Таа е дело и поклон на академскиот скулптор Томе Серафимовски. Бистата ја откри претседателот Ѓорге Иванов во присуство на сопругата на Трајковски - Вилма, голем број амбасадори и личности од јавниот живот. „Требало тендери, требало конкурси... Дали може јас без тендер и без конкурс тоа да го подарам од мене лично, прво од чест кон починатиот претседател Борис Трајковски, а потоа, со големо задоволство по повод Денот на ослободувањето на Скопје, и да го подарам на овој мултимедијален спортски центар што го носи неговото име - за мене е тоа едно големо задоволство, чувствувам и работно и духовно исполнување“, изјави Томе Серафимовски.
  сите 7 | | | веќе видена

  За првите пет во во категориите на 3600 метри во машка и женска конкуренција, обезбедени се пригодни награди, а ќе бидат наградени и првите тројца мажи и жени на 1200 метри. Еден час подоцна, како и на „Ноќна атлетска трка низ улиците на Скопје“, со старт на плоштадот „Пела“ ќе биде означен почетокот на првата „Ноќна велосипедска трка низ улиците на Скопје“. За првите седуммина од сениорската трка во категоријата мажи ѓе бидат обезбедени награди, како и за најдобрите од категоријата жени и четворицата најдобри велосипедисти. Во малата сала на Спортската арена „Борис Трајковски“, во 11 часот во рамките на Меѓународниот традиционален боксерски турнир „Златен гонг“ ќе бидат одржани финалните борби по категории.
  сите 6 | | | веќе видена

  Пред спортската сала во Скопје која го носи неговото име денеска беше откриен споменикот на поранешниот претседател Борис Трајковски. Бистата ја изработи академик Томе Серафимовски, а на чинот присуствуваа сопругата на загинатиот претседател Вилма, градоначалникот на Скопје Коце Трајановски и повеќе амбасадори. Претседателот Ѓорге Иванов, кој го откри споменикот, рече дека Трајковски го сменил сфаќањето за тоа каков треба да биде македонскиот политичар. Беше чекор пред другите и заради тоа беше голема можноста да биде и неразбран, додаде Иванов, истакнувајќи дека Трајковски бил единствен и во тоа што секогаш достоиствено ги примал нападите. „Неговиот придонес можеме да го видиме и денес; во завршените реформи за укинување на визите за нашите граѓани, во исполнетите услови за почнување на преговорите со  Европската Унија, во исполнетите услови за полноправно членство во НАТО, во успесите на нашата надворешна политика, која благодарение на темелите поставени од претседателот Трајковски, денес е фактор за ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Пред спортската сала „Борис Трајковски“ денеска беше откриена биста во спомен на трагично загинатиот претседател на Република Македонија Борис Трајковски, дело и донација на академик Томе Серафимовски. Обраќајќи се на свечената церемонија на откривањето на бистата претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов истакна дека на ваков начин се оддава почит кон Трајковски, како човек со визија, кој честопати одел пред времето. - Борис Трајковски го смени сфаќањето за тоа каков треба да биде македонскиот политичар. Тој постави високи стандарди на посветеност кон сопствената држава, кои сите ние би требало да ги следиме. Тој постави стандарди и на обични, човечки односи. Не научи што е тоа чувство за разбирање на потребите и очекувањата на граѓаните од своите лидери. Трајковски беше толку потребниот застапник на искреноста и човечноста, во честопати суровиот и циничен свет на политиката, истакна Иванов. Тој додаде дека голема е можноста кога некој оди еден чекор пред другите да остане неразбран, а другите да ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Борис Трајковски неуморно работеше на идејата за напредна и развиена Македонија, а неговиот придонес можеме да го видиме и денес. Ова во петокот во Скопје го изјави шефот на македонската држава Ѓорге Иванов на откривањето на бистата на поранешниот претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Мостар во февруари 2004. „Неговиот придонес може да го видиме по завршените реформи за укинување на визите, во исполнетите услови за почнување на преговори со Европската унија, во исполнетите услови за влез во НАТО, во успесите на нашата надворешна политика, која благодарение на темелите поставени од Трајковски денеска е фактор за гарантирање на стабилноста, рече Иванов. Тој порача дека Македонија ќе го дооди патот на Трајковски достоинствено и смирено. „Голема одговорност за мене е да ја извршувам функцијата, која тој ја имаше. Тоа е воедно и голема обврска да бидам доследен на неговата визија, која честопати одеше пред своето време“, изјави Иванов. Тој нагласи дека поранешниот претседател го смени ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Во детскиот парламент во Струмица децата од повеќе училишта се организирани во комесаријат и парламентарци. Направени се 23 проекти, кои ги предлагаа членовите на комесаријатот, а ги изгласаа парламентарците Струмичките основци веќе една година учат низ игра како да бидат парламентарци. Во детскиот парламент и во Младинскиот совет во овој град, приоритетно е децата да учествуваат во сите работи што се извршуваат на ниво на општина и да дадат придонес со сопствени одлуки и идеи во процесот на децентрализација на општината. Во креирањето на детските потреби и желби учествува и општината, со техничката и финансиска помош. Ова беше и тема на разговор на заедничкиот состанок на претставниците од детскиот парламент, Хелсиншкиот комитет за човекови права, локалната самоуправа и УНИЦЕФ, што неодамна се одржа во Домот на АРМ, во Струмица. - Тригодишниот проект „Градење општини по мера на детето“ има многу пошироки размери, а Струмица е една од првите пет општини што беа вклучени во овој ...
  | | веќе видена

  Во декада на форсирање шунд и во денови на турбо револуции, во Скопје ја добивме "Андерворлд". Великаните на денс сцената и пионерите на модерниот електронски звук настапија во живо завчеравечер во салата "Борис Трајковски" во Скопје. И на задоволство на петилјадната публика, метрополата барем за ден, звучеше како метропола. Појавувањето на Карл Хајд, Рик Смит и Дерен Прајс, кој ги подржува на нивните живи настапи, беше почеток на еуфорична атмосфера која никогаш не опадна. Хајд, наративниот вовед проследен од првите звуци го заврши со: "Скопје дозволи да бидеме твоја љубов вечерва". И беше љубов. И многу повеќе од тоа. Добивме двочасовен, високоенергичен, посветен, музички совршен и искрен настап во кој групата даде многу и доби многу. Скокање во цела сала предводено од 52-годишниот хипер-енергичен Хајд на сцена. Арт визуелизациите и македонското знаме оставено од некој спортски натпревар позади нив, додаваа на аудиовизуелното уживање во концертот. Смит и Прајс беа на средина на сцена и главно како аудио ...
  | | веќе видена

  Биста на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски денеска на пладне ќе биде поставена пред спортската сала во Скопје што го носи неговото име. На свечената церемонија свое обраќање ќе имаат Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и заменикот министер за култура Драган Недељковиќ, а ќе присуствуваат сопругата на Претседателот Борис Трајковски, г Вилма Трајковска, претставници од политичкиот и јавниот живот, и дипломатскиот кор во Република Македонија. Бистата е дело и донација на академик Томе Серафимовски.
  сите 11 | | | веќе видена

  Во четвртата акција “Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ денеска на 120 локации во 32 општини низ Македонија треба да бидат засадени 7,5 милиони дрвца. Вкупната површина што треба да биде облагородена со нови садници е 3,674 хектари. Граѓаните, државниот врв, армијата, црковните лидери денеска ќе садат дрвца по планините и ридовите со цел Македонија да добие што е можно поголема површина со шуми. За акцијата да биде што поуспешна владата денешниот ден го прогласи за неработен. Верските лидери веќе во утринава во девет часот засадија дрвца пред Соборниот храм “Св Климент Охридски“. Пред спортската сала утрово дрвца засадија и министерот за правда Михајло Маневски, словачката министерка за правда Виера Петрикова и претседателот на врховниот суд на Словачка Штефан Харабин и првиот човек на здружениот “Ден на дрвото“, Борис Трајанов. На пладне пред салата “Борис Трајковски“ задача да засадат по некое дрвце ќе имаат и претседателот Ѓорѓе Иванов, сопругата на загинатиот претседател Борис Трајковски, Вилма ...
  сите 23 | | | веќе видена