Борис Трајковски

  во

  Груевски: Објаснувањата на Црвенковски се контрадикторни

  Премиерот Никола Груевски е изненаден од објаснувањето на шефот на државата Бранко Црвенковски дека не ги потпишал законите затоа што опозиционите пратеници не присуствувале на чинот на гласање. „Во периодот од 1994 година до 1998 година опозицијата континуирано не беше присутна во парламентот, а тогашниот претседател Киро Глигоров ги потпишуваше сите закони. Кон крајот на 2002 и почетокот на 2003 година, кога ВМРО-ДПМНЕ апстинираше од парламентот, во текот на тие три-четири месеци се носеа закони, а тогашниот претседател Борис Трајковски ги потпишуваше“, рече вчера во изјава за медиумите премиерот Никола Груевски, кој го нарече „чудно“ објаснувањето да не се потпишат законите. (П.Р.)
  | | веќе видена | слични

  Конкурсот за претседателската номинација во ВМРО-ДПМНЕ веќе е отворен

  Соња Крамарска

  Прилично незабележано во јавноста помина веста дека поранешниот собраниски спикер Љубиша Георгиевски од уметнички директор на Македонскиот народен театар експресно е вратен во политиката како советник за Југоисточна Европа во Министерството за надворешни работи. Георгиевски, кој до вонредните парламенарни избори на 1 јуни беше шеф на македонскиот парламент, привремено се откажа од политиката, според тврдење на негови колеги од театарот, но веднаш по зацврстувањето на власта на неговата партија ВМРО-ДПМНЕ, политичките врати повторно му се отворени.

  Со оглед на тоа дека наближуваат претседателските избори, чиј рок за одржување е в година во март или во април, а Георгиевски еднаш веќе имаше искуство во трката за највисоката функција, најновиот потег за негово политичко оживување оправдано ги иницира шпекулациите дали ВМРО-ДПМНЕ полека почнува да ја тестира климата за претстојната трка за шеф на ...
  | | веќе видена | слични

  Со вечерашниот дуел против Словенија,македонската кошаркарска репрезентација составена од кошаркарки до 18 години го почнува настапот на Европското првенство Б-дивизија, што од денеска до 15 август ќе се игра во Скопје. Дуелот Македонија - Словенија почнува во 20.45 часот во салата „Јане Сандански“, во која 45 минути порано ќе се одржи и свеченото отворање. Дали домашниот терен ќе биде предност или хендикеп, ќе се види во наредните денови откако тимот ќе ги одигра своите средби од силната група Б во која се најде Македонија по повторената ждрепка. Немаме информации за Словенките, ниту за другите противнички, бидејќи во овие возрасни категории често се менуваат составите. Оваа генерација две години е заедно, ова ни е петти настап на меѓународно натпреварување. Имаме континуитет, но проблем е што немаме доволно млади кошаркарки во земјава. Имавме добри подготовки во Скопје и Виница, потоа одигравме пет пријателски средби. Од она што го видов, подобро игравме надвор. Во Скопје девојчињата како да имаат трема. ...
  | | веќе видена | слични

  Денеска во Скопје стартува ЕП за јуниорки - Б дивизија

  Денеска стартува европското првенство за јуниорки до 18 години - Б дивизија, кое ќе трае до 15 август. Иако, беше првично најавено дека натпреварите ќе се играат и во салата „Борис Трајковски“, но на три дена пред почетокот на првенството е одлучено кошарка да се игра во „Јане Сандански“ и малата сала во СРЦ кале.

  Македонската селекција се наоѓа во силната Б група со репрезентациите на Португалија, Израел, Естонија и Словенија. Првиот меч го играме против Изреал денеска во 20,45 часот („Јане Сандански“) 45 минути по отворањето на шампионатот. „Ние сме аутсајдери во нашата група и успех е секоја победа, која ќе биде поттик за овие девојки“, изјави селекторот Светислав Костовски.

  Покрај нашата група има уште три групи. Во групата А се наоѓаат Австрија, Швајцарија, Луксембург, Грција и Германија. Во групата Ц ќе играат Холандија, Данска, Финска, Унгарија и БИХ, а во последната група Д ќе партиципираат Ирска, Шкотска, Англија, ...
  | | веќе видена | слични

  Државнички потег или кокетирање со СДСМ пред најавеното враќање? Колку аболицирањето на градоначалникот на Струмица и потпретседател на СДСМ, Зоран Заев е мешање на шефот на државата во судската власт?

  независно од неговите овластувања кои му ги дава Законот за помилување?

  Експертската јавност согласна само во едно, Претседателот на државата го искористил своето уставно и законско право за помилување, сепак дискутабилно за нив е дали аболирањето на Заев е во согласност со интересите на РМ, иако во позадина на сето тоа е враќањето на опозицијата во Парламентот.

  „Јас интересот на РМ не го гледам преку Заев и неговото обвинение или преку враќањето на опозицијата. Имаше начин опозицијата да се врати и на друг начин во Парламентот. Мислам дека не треба да се поврзува враќањето на опозицијата со кривичното дело. Сепак се работи за сериозни обвинувања за коишто Заев, во најблага форма, требаше да одговара токму пред судските органи и да ја докаже својата невиност“, изјави Јове ...
  | | веќе видена | слични

  Аболицијата како институт постои во уставните и законските рамки на демократските држави, но се употребува ретко или воопшто не се употребува. Ако веќе се примени, таа е резултат на длабоки консултации со судот, министерствата за правда и со стручната јавност, врз основа на што се дава најсоодветно образложение врзано за природата на делото или карактерот на личноста за која се применува, сметаат домашните експерти.- Аболицијата е институт останат од времето на кралствата и царствата, кога монархот во свои раце ги имал и законодавната, и судската и извршната власт. Во принцип, таа е секогаш на штета на граѓанинот, зашто не му се дава можност да докаже дали е или не е во право - вели професор Љупчо Арнаудовски.Според него, во услови на испреплетени политички и партиски интереси, какви што се и нашите, аболицијата не е во согласност со принципот на владеење на правото и законитоста. Користењето еден многу важен институт значи мешање на извршната во ингеренциите на судската власт.Одлуката на претседателот ...
  | | веќе видена | слични

  Салата „Борис Трајковски“ прескапа за јуниорките

  Од утре до 15 август Скопје ќе биде домаќин на Европското првенство за кошаркарки до 18 години, Б-дивизија. Македонија првпат е организатор на еден ваков настан. Еден од адутите зошто земјава ја доби организацијата на собирот на „второлигашките“ европски селекции составени од играчи до 18 години беше новата повеќенаменска сала „Борис Трајковски“, но како што стојат работите, во големата арена нема да се играат мечеви, иако постоеше расположение барем дуелите што ќе одлучуваат за патниците во елитната А-дивизија да се играат таму. Кошаркарската федерација на Македонија не можеше да си дозволи да плати 220.000 евра за одигрување на целото првенство во најголемата сала во престолнината, па одлучи да ги пријави салата „Јане Сандански“ во Аеродром и малата сала на СРЦ „Кале“. На официјалната страница на ФИБА Европа како место на одигрување на првенството се уште стојат големата и малата сала во арената „Борис Трајковски“.Македонската репрезентација водена ...
  | | веќе видена | слични

  Одбојкарската федерација на Македонија вчера соопшти дека машката репрезентација реваншот од баражот против Чешка за пласман на Европското првенство 2009 година ќе го игра во салата „Борис Трајковски“, наспроти досегашните размислувања, тој меч да се игра како сите други во СРЦ „Кале“.Првата средба се игра на 9 септември во Брно, а возвратниот натпревар е закажан за 15 септември во Скопје, во новата сала, која собира 6.000 гледачи.

  Македонската репрезентација во мај првпат во својата историја се избори за пласман во баражот како последна фаза пред обезбедување учество на ЕП. На Чесите им јавивме дека нашиот натпревар како домаќини нема да го играме како досега во СРЦ „Кале“, туку во „Борис Трајковски“. Чесите се сложија без да побараат инспекција од Европската одбојкарска федерација (СЕВ), каде што веќе ја пријавивме новата сала. Во овој случај доволно е само тоа што во ЦЕВ испративме фотографии и веднаш добивме зелено светло, со оглед на тоа дека се работи за капитален објект - изјави Зоран ...
  | | веќе видена | слични

  На 10 секунди до крајот на финалната пресметка со погодокот на Франциска Мајцнер Германките стигнаа до титулата

  Германија е новиот светски јуниорски ракометен првак во јуниорска конкуренција. Во финалето на 16. мундијал, што во изминатите две недели се одржа во Македонија, Германките ја совладаа Данбска со 23:22 (13:13) и сосема заслужено се вратија дома со шампионскиот пехар кој досега беше во сопственост на нивните руски врснички. До него стигнаа на 10 секунди до крајот на финалната пресметка со погодокот на Франциска Мајцнер кој се покажа како решавачки за конечниот победник на турнирот. Удел во германскиот успех, и тоа голем, имаше и голманката Мелани Херман. Мечот го заврши со 18 одбранети удари од кои најголем дел во второто полувреме.

  „Ова е голема победа за нас. Имавме негатива од шест гола во првиот дел, но успеавме да ја надминеме кризата и да се вратиме во игра. Тоа дополнително не мотивираше да заиграме поцврсто во вториот дел. Во моментот кога го презедовме водството во ...
  | | веќе видена | слични

  Случаите на Доста Димовска и на Зоран Заев имаат иста завршница, а она што ги прави слични е тоа што во обата случаја станува збор за високи партиски функционери, а мотивите се политички

  Трајковски ја аболираше Димовска, Црвенковски - Заев, само Глигоров не го искористи ваквото право

  Гордана Дувњак

  Од вкупно тројца претседатели на државата, колку што имала Македонија во поновата историја, дури двајца го искористиле уставното право за аболиција на лица за кои се води истражна постапка. Тоа право единствено не го искористи првиот претседател Киро Глигоров, за разлика од Борис Трајковски и од Бранко Црвенковски, кои во текот на својот мандат го употребија по еднаш.

  И покрај тоа што за време на своите два мандата помилува 963 осудени лица, сепак, Глигоров милоста на суверенот ја користеше само за осудени лица, но не и за осомничени кои се во фаза на кривично гонење.

  Прв што ја употреби аболицијата како правен инструмент беше Борис Трајковски во случајот ...
  | | веќе видена | слични

  Со солзи, овации и со скандирања вчера во осум часот во Струмица беа пречекани градоначалникот Зоран Заев и неговите петмина соработници, по седум дена поминати во притвор во Шутка. По веста дека струмичкиот градоначалник ќе биде ослободен, неколку стотици граѓани, роднини и членови на СДСМ уште од раните утрински часови се собраа пред општинскиот совет. - Досега поради тоа што бев избран и бев должен на Струмица. Отсега мојот живот и го посветувам на Струмица - рече Заев пред насобраните граѓани. Тој не сакаше да ја коментира аболицијата што ја потпиша претседателот Бранко Црвенковски. Заев му порача на премиерот Никола Груевски да престане со сеење омраза меѓу македонскиот народ. По седум дена поминати во истражниот затвор во Шутка, градоначалникот Зоран Заев и неговите соработници најавија дека денеска ќе се вратат на своите работни места. Ова е прв случај во југоисточна Европа да се даде аболиција за криминал, реагира Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. - Зошто Црвенковски му дава помилување на Заев ако тој е ...
  | | веќе видена | слични

  Собранието два пати изгласа исти закони

  Собранието на Република Македонија во петокот доцна попладнето повторно ги изгласа законите за кои претседателот Бранко Црвенковски најави дека нема да ги потпише ако опозицијата се врати во Собранието. Според предлогот на шефот на државата, со тоа требаше да биде отворена можност законите повторно да бидат ставени на дневен ред и да се усвојат низ демократска дебата во присуство на опозицијата. Додека Црвенковски чекаше одговор дали опозицијата го прифаќа неговиот предлог за прекинување на бојкот на Собранието, претседателот на парламентот Трајко Велјановски закажа седница на која ги стави на повторно гласање претходно усвоените закони. До тој момент Собранието немаше добиено официјален допис дека шефот на државата нема да ги потпише указите за тие закони. Уставните експерти се поделени за тоа дали Собранието можело вторпат да ги изгласа законите за кои шефот на државата најави дека нема да ги потпише. Според едни, пратениците не смееле да го направат тоа ...
  | | веќе видена | слични

  Претставник на ВМРО-ДПМНЕ не информира дека претседателот извршил државен удар. Секако, во метафоричка смисла, мислејќи притоа на аболицијата што претседателот ја донесе за градоначалникот Зоран Заев и уште петмина други лица. Интересно би било да проанализираме дали метафората е издржана или е пренасилена. Како, на пример, дали би била издржана поетската слика дека во петокот од собраниското небо паѓаа закони, наместо амандмани.Пратеникот Илија Димовски рече дека ваков преседан немало во Југоисточна Европа, мислејќи на аболицијата, што секако не е точно. Поранешниот претседател Борис Трајковски ја искористи уставната можност и потпиша аболиција за Доста Димовска и за Александар Цветков, ослободувајќи ги од кривично гонење за случајот „Големото уво“. Значи, претседателот ниту го прекрши Уставот, ниту законот ниту своите надлежности. Ова го разбираме повеќе како одговор на силувањето на правото кога Кривичниот судски совет два пати поништи одлука на судија што сметаше дека Заев треба да се брани од слобода. ...
  | | веќе видена | слични

  Се спушта полека завесата на ракометниот мундијал за јуниорки што се одржува во земјава.

  Македонија е при дното, 18-та меѓу 20 селекции учеснички, а преостанува уште промоцијата на новиот светски шампион во женска конкуренција во оваа возрасна категорија.

  За дваесетина минути во салата „Борис Трајковски“ во Скопје почнува финалниот натпревар меѓу Данска и Германија, двете репрезентации кои според сите оценки, покажаа најмногу во текот на изминатите две седмици и сосема заслужено меѓу себе ќе решаваат за златниот медал.

  За бронзата се изборија младинките на Јужна Кореја, по триумфот над Шпанија со 29:22 во малото финале.
  | | веќе видена | слични

  Владејачката ВМРО-ДПМНЕ незадоволна од одлуката на шефот на државата за аболиција на Заев

  Соња Крамарска

  Силен политички земјотрес го тресе главниот град на државава откако изминатиов викенд се случи давањето аболиција на Зоран Заев од претседателот Бранко Црвенковски и гневната реакција на владејачката ВМРО-ДПМНЕ по одбивањето шефот на државата да потпише неколку закони што Владата ги протна во парламентот набрзина, што се заедно може да резултира дури и со импичмент против Црвенковски.

  Морето почна да се бранува уште од петокот, кога Црвенковски ја објави својата сензационална понуда до СДСМ да се врати во парламентот, а тој за возврат ќе даде аболиција за Заев, и до ДПА да го прекине бојкотот, а претседателот ќе стави вето врз некои од законите за кои ДПА и СДСМ изразуваат незадоволство.

  Веднаш по понудата на Црвенковски настаните почнаа да се одвиваат со филмска брзина. Опозициските социјалдемократи веднаш се состанаа да го разгледаат предлогот на Црвенковски, но ...
  | | веќе видена | слични

  Што научивме последниве 17 години од областа на човековите права, особено за неприкосновеното право на приватност, кое е загарантирано со Уставот? Не многу,за жал.Да го земеме само како пример случајот „Големото уво“, скандал обелоденет во 2001 година, во кој беа прислушувани стотици политичари, новинари и по некој странски дипломат. Скандалот го обелодени тогашниот лидер на СДСМ Бранко Црвенковски и тоа од говорница во Собранието. Потоа имаше вооружен конфликт, паднаа или се сменија три влади, загина претседателот Борис Трајковски, почнаа судења во Хаг... Некои од тие новинари засекогаш ги изгубија своите извори на информации, им беа нарушени приватните животи, се уште трпат последици, но „Увото“ се уште не доби судска завршница. Се докажа дека новинарите што тужеа навистина биле прислушувани (а кој веќе не е прислушуван во нашава земја), ама не се дозна кој прислушувал, кој го наредил тоа (Трајковски ги амнестира одговорните лица) и со каква цел. Но, сепак битно е што новинарите пред судот докажаа дека ...
  | | веќе видена | слични

  Кога во 2005 година женскиот сениорскиот ракометен тим на Бразил на СП во Русија ја мина првата фаза и беше „пријатно“ изненадување на првенството, европските репрезентации сфатија дека ракометот нема повеќе да биде европски спорт. Досега само Јужна Кореја постојано се вмешувала во борбата за висок пласман и медали на големите натпреварувања. Во ова борба за одземање на приматот „европски спорт“ се повеќе се вклучуваат и јужноамериканските тимови и по некој од Африка. Бразил, Ангола, Брегот на Слоновата Коска се повеќе најавуваат дека нивното време доаѓа.На младинското СП што сега се одржува во Македонија, четири неевропски репрезентации се меѓу најдобрите 12. Кореја, Бразил, Аргентина и Ангола сега ја минаа првата фаза. Немаа среќа само Македонија и Исланд.

  - Тоа само покажува дека ракометот се повеќе се игра на другите континенти. Не е далеку времето кога европските тимови ќе стравуваат подеднакво пред дуелите со неевропските репрезентации, исто како да играат со некоја европска - велат луѓето од ...
  | | веќе видена | слични

  Кети Мицковска

  Претседателот на државата, Бранко Црвенковски, вчера ги повика СДСМ и ДУИ да се вратат во Собранието ветувајќи им дека ќе го помилува уапсениот градоначалник Зоран Заев и дека нема да потпише дел од законите што ги донесе парламентарното мнозинство, на кои опозицијата се спротивставуваше. Тој најави дека денеска ќе се сретне со лидерите на СДСМ и на ДПА, Радмила Шекеринска и Мендух Тачи, за да ги убеди да се вратат во Собранието.
  - Со ваков фаличен парламент и со ваква половична демократија ние нема да добиеме датум за преговори со ЕУ. Чувствувам морална одговорност да направам обид овој проблем да се реши. На раководството на СДСМ му порачувам дека со бојкот не се добиваат политички битки - рече Црвенковски.
  Доколку СДСМ го прекине бојкотот на Собранието и другите институции, претседателот е подготвен да ги помилува притворениот градоначалник на Струмица, Зоран Заев, и неговите соработници, во постапката што против нив се води за злоупотреба на службената положба. Според ...
  | | веќе видена | слични

  Светската ракометна јавност викендов во Македонија ќе ја доживее кулминацијата со завршните натпревари од Светско јуниорско првенство. Саботните полуфинални средби и неделниот меч за титулата ќе се играат во салата „Борис Трајковски“, додека натпреварите за пласман од 4. до 20. позиција ќе се одржат во СРЦ „Кале“. Македонија се покажа како добар организатор, но и како слаба репрезентација, чиј краен домет е меѓу 13. и 17. место. - Посакувавме повеќе, но поради неискуството на ракометарките не сме во состојба да ги оствариме посакуваните цели. Задоволен сум од залагањето на целата екипа, но и од поддршката на публиката. Тремата и недоволното искуство комбинирани со повредите што не следеа си го создадоа своето. Оваа репрезентација има потенцијал, но мора да се работи напорно - рече Новко Георгиевски, селектор на Македонија. Синоќа се играа последните средби од втората фаза. Првиот полуфинален меч е утре со почеток во 18.30 ч., а второто полуфинале ќе почне во 21 ч. во салата „Борис Трајковски“. В недела во 17 ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот претседател Бранко Црвенковски денеска предложи три точки за излез од парламентарната криза.

  Претседателот нуди помилување за притворениот потпретседател на СДСМ, како и враќање во процедура на спорните закони кои беа донесени од владејачкото мноизнство во изминатите недели.

  Во првичните реакции, владејачките партии го критикуваат предлогот на претседателот, а од опозицијата молчат.

  Планот со три точки кој претседателот Црвенсковски им го нуди на партиите од опозицијата предвидува нивно враќање во Парламентот со неколку гаранции кои претседаелот им ги нуди.

  Најконтроверзна е понудата за помилување на потпретседателот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, кој е во притвор под обвинение за злоупотреба на службената положба.

  Претседателот вели и дека нема да ги потпише спорните закони кои ги донесе владејачкото мнозинство во изминатите недели, вклучувајќи го и закнот за јазиците со кој Црвенковски се надева да ја врати Демократската партија на Албанците ...
  | | веќе видена | слични