Блискиот

  во

  Демонстранти од областа Моквегва на југот на Перу вчера земаа како заложници 70 полицајци и еден шеф на полиција, јавуваат перуанските медиуми.
  Демонстрантите се локални жители кои протестираат поради новата распределба на сопствеништвото над блискиот рудник на бакар со соседната област Тацна. Со рудникот раководи мексиканска рударска компанија. Од овој рудник во текот на 2005 година Моквегва добила околу 117,5 милиони долари, а соседната Тацна 107 милиони. Според новата поделба, Тацна добива 245 милиони долари, а Моквегва „само“ 80 милиони.
  Полицајците биле совладани од страна на неколкуте илјади демонстранти кога се обиделе да ги расчистат мостовите меѓу областите Тацна и Моквегва, блокирани од страна на демонстрантите.
  | | веќе видена | слични

  Турските цариници запленија 41 килограми хероин на границата меѓу Турција и Бугарија, соопштија денеска турските медиуми.

  Дрогата била пронајдена во автомобил, што се обидел да премине на граничниот премин Капикуле.

  Хероинот бил сокриен под резервоарот на автомобилот, а возачот е однесен на распит.

  Турција претставува клучен пат за транзит на наркотици од Азија и Блискиот исток.
  | | веќе видена | слични

  Посетата на Велика Британија, претпоследната станица од прошталната турнеја во Европа, американскиот претседател Џорџ Буш ја искористи за ја зајакне поддршката на Лондон за поостри мерки кон Иран поради неговата нуклеарна програма и да го потврди ставот на коалициските партнери за Ирак. Буш со неговата сопруга Лора беше примен од кралицата Елизабета Втора и од принцот Филип. Буш е првиот американски претседател кој бил угостен во Виндзор по Роналд Реган, кој ја посети кралицата во јуни 1982 година. Претседателот на САД, освен со кралицата, оствари средба со британскиот премиер Гордон Браун, а пред посетата на Британија, Белата куќа мораше да демантира дека американскиот претседател го предупредил Браун да не ги повлекува војниците од Ирак, како што објави британскиот весник „Обзервер“. Портпаролот на Буш, Гордон Џондроу, реагира поради начинот на интерпретација на зборовите на американскиот претседател. Главните теми на кои Буш разговараше со британските функционери покрај Иран се и климатските промени, ...
  | | веќе видена | слични

  Буш негираше дека има разлики со Браун околу Ирак и Авганистан Американскиот претстедател Џорџ Буш, денес во Лондон, на вториот ден од официјална посета на Британија, пред да ги одржи формалните разговори со премиерот Гордон Браун, ќе се сретне со поранешниот премиер Тони Блер, кој е во улога на пратеник за Блискиот исток.

  Дипломатскиот известувач на БиБиСи вели дека Буш се очекува да притисне со напорите за обезбедување европска поддршка за нови санкции против Иран доколку земјата не ја прекине програмата за збогатување ураниум.

  Буш и Браун се очекува да разговараат и за стратегијата за постигнување стабилност во Ирак и Авганистан.

  Буш негираше дека тој и Браун одат во различни насоки по прaшањето за повлекување на трупите од Ирак и Авганистан и рече дека заминувањето ќе биде врз основа на постигнатите успеси во операциите.

  Претходно околу 2000 анти-воени демонстранти се собраа пред Даунинг стрит во Лондон, каде што Буш со својата сопруга беше на вечера кај ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот претседател Џорџ Буш, кој се наоѓа на проштална турнеја низ Европа, денеска пристигна во Лондон, каде, како што се очекува, ќе разговара со британските официјални претставници во врска со намалување на бројот на војниците во Ирак, за иранското нуклеарно прашање и за економската ситуација во светот.

  Буш во текот на дводневната посета на Лондон ќе се сретне и со британскиот премиер Гордон Браун.

  Скотланд јард соопшти дека поради пристигнувањето на американскиот претседател преземени се сите неопходни мерки на безбедност, а ангажирани се повеќе од илјада полицајци со цел да се спречи одржување на демонстрации против војната во Ирак.

  Буш ќе оствари средба и со поранешниот британски премиер и актуелен пратеник за Блискиот Исток, Тони Блер, по што заедно со премиерот Браун ќе замине за Белфаст, каде ќе има тројни разговори со премиерот на Северна Ирска Питер Робинсон и вицепремиерот Мартин Мекгвинис.

  Ова е прва посета на Буш на Велика Британија откако Браун ја ...
  | | веќе видена | слични

  Постојаната изградба на нови израелски населби на Западниот брег штетат на израелско-палестинските преговори.

  Ова денеска го изјави американскиот државен секретар Кондолиза Рајс која престојува во шеста посета за годинава на Блискиот исток, со цел да ги унапреди израелско-палестинските мировни преговори.

  „Во момент кога треба да се гради доверба меѓу државите постојаната градба и доселеничка активност може да ги загрози преговорите“, изјави Рајс.

  Израелските власти вчера најавија дека планираат изградба на 1300 нови куќи на Западниот брег.
  | | веќе видена | слични

  Кон средината на јули во Париз е предвидено да се одржи состанок на ЕУ на кој ќе се промовира Медитеранската унија, која опфаќа земји од Африка, Азија и Европа и во која се вклучени и земјите од Западен Балкан

  Регионот на Медитеранот е еден од позначајните во развојот на човештвото кој поминувал и низ многу тегобни историски периоди. Средоземното Море заплиснува три континенти со различна историја, култура и религија, а тоа од дамнешни времиња претставувало доволна основа за војни и поделби. Медитеранот често бил и полигон на натпревар меѓу големите сили за политичко и економско влијание, односно колонијална доминација од што, исто така, произлегувале многубројни воени судири и политички тензии. Да ги споменеме само кризите и конфликтите од понов датум околу владеењето и доминацијата на големите сили врз водните патишта - Дарданели, Суецкиот Канал и Гибралтар, како и блискоисточниот проблем, поточно израелско-палестинските војни и долгогодишните кризи околу Кипар, Алжир и Западна Сахара. Паралелно ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на турскиот парламент свика состанок за намалување на политичките тензии

  13 06 2008

  AНКАРА, Турција -- Претседателот на парламентот Коксал Топтан во четвртокот (12-ти јуни) свика состанок со замениците на претседателите на политичките партии претставени во парламентот, во обид да ги намали неодамнешните тензии. Тој за агенцијата Анатолијан изјави „Ние преговаравме како да го направиме ова парламентарно генерално собрание да работи поефикасно.“ Сепак, Топтан ја избегна жешката тема: пресудата на Уставниот суд претходно оваа недела со која се воведува забрана за носење шамии на универзитетите. Критичарите велат дека судот ги узурпирал парламентарните ингеренции, бидејќи пратениците со големо мнозинство гласаа за укинување на забраната пред неколку месеци.

  Во другите вести од четвртокот, премиерот Реџеп Тајип Ердоган рече дека Турција и арапските држави носат голема одговорност за решавање на проблемите во Блискиот Исток и околниот регион. Ердоган говореше на ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот претседател Џорџ Буш најави дека уште годинава може да се склучи мирна спогодба за Блискиот исток, јавија агенциите.

  “Навистина верувам дека годинава може да се постигне мирна спогодба“, рече Буш во говорот од седиштето на Организацијата за безбедност и соработка во Европа.

  Претседателот на САД се наоѓа во Франција, на претпоследна етапа од прошталната обиколка во Европа.

  Според агендата, му претстои посета на Велика Британија.
  | | веќе видена | слични

  Граѓаните и општинарите одржале средба на која бил постигнат компромис

  Станарите од зградите на улиците „Владимир Комаров“ и „Ангел Димовски“ од населбата Аеродром се противат на планираната изградба на станбено-деловен објект на аголот меѓу булеварот „Јане Сандански“ и улицата „Владимир Комаров“. Реагираат против предложениот ДУП, бидејќи сметаат дека со неговата реализација ќе се уништи единствената зелена површина во реонот на која има над педесетина дрвја стари неколку децении. Наедно, велат жителите, ќе мора да се затвори и блискиот паркинг, кој и така не ги задоволува сегашните потреби на населението од реонот.

  „Некои општински функционери сакаат меѓу овие згради да градат дополнителни станбени згради, односно да ги натераат луѓето да живеат спакувани како сардини. Имам доволно техничко искуство и знам дека во тој случај воопшто нема да функционира нормално ниту електриката, ниту водоводот, ниту, пак, канализацијата, греењето, паркирањето. Ќе се јават секакви тешкотии“, смета Ванчо ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на САД Џорџ Буш смета дека неговиот наследник на должноста, на почетокот на наредната година, ќе го дочекаат врски со Европа и САД “широки и динамични“ како никогаш претходно.

  “Кога ќе дојде моментот во јануари да го дочекам новиот американски претседател, ќе бидам воодушевен да му покажам како односите меѓу САД и Европа, никогаш не биле така широки и динамични“, се наведува во говорот, што денеска ќе го презентира во Париз.

  Белата куќа објави делови од говорот на американскиот претседател по повод 60 години од Маршаловиот план.

  Буш, исто така, ќе изјави дека Европа, како и САД, мора да остане на страната на “лидери кои ја поддржуваат демократијата, и на страната на милиони обични луѓе кои сакаат на Блискиот исток иднина со надеж, мир и слобода“.
  | | веќе видена | слични

  Американскиот претседател Џорџ В. Буш (лево) и словенечкиот премиер Јанез Јанша даваат изјава за новинарите во Брдо. Getty Images

  Американските претставници и претставниците на ЕУ во вторникот (10-ти јуни потпишаа заедничка декларација за поддршка на регионалната интеграција на Косово и неговиот институционален и економски развој, за време на самитот што се одржа во Брдо при Крању, во Словенија. Агендата ги опфати регионалните и политичките прашања, глобалната безбедност, глобалните предизвици на денешницата и билатералната трговија.

  Во врска со Косово, ЕУ рече дека „го поздравува американското учество во“ мисијата ЕУЛЕКС на блокот, која се очекува на крајот да го замени УНМИК.

  „Ние ќе соработуваме на комплетирањето на непреченото пренесување на надлежноста од УНМИК на ЕУЛЕКС за владеењето на правото и неговото целосно распоредување низ цело Косово, што е основно за стабилноста на Косово“, се вели во заедничката декларација

  Соединетите Држави и ЕУ, исто така, го ...
  | | веќе видена | слични

  Дел од мермерна статуа на римскиот бог Меркур, која потекнува од доцно римско време, е пронајдена за време на истражувањата на археолошкиот локалитет Римска терма кај Бања Банско во близина на Струмица. На пронајдената статуа и недостигаат главата и потколениците. Делот од статуата откопан кај Банско е висок половина метар и се претпоставува дека е дел од статуата која интегрално била висока околу 1,5 метар. Статуетки на римскиот бог со иста форма, но со помали димензии и изработени во бронза, се откриени на истиот локалитет пред неколку години. Главен атрибут на Меркур е капата со крилја на неговата глава. - Богот Меркур во римската митологија е познат како заштитник на трговците и на патниците, а неретко му се препишувала и исцелителна моќ - вели археологот Ване Секулов, раководител на проектот. На локалитетот неодамна беа откриени делови од уникатен мозаик кој датира од крајот на третиот или од почетокот на четвртиот век. - Покрај мермерната статуа, на локалитетот се откриени три постаменти за скулптури и ...
  | | веќе видена | слични

  Во почетокот на прошталната турнеја низ Европа, на самитот ЕУ-САД во Брдо крај Крањ, американскиот претседател Џорџ Буш ја доби поддршката од ЕУ за евентуални дополнителни санкции против Иран, вклучувајќи и ограничувачки мерки против иранските банки, доколку Техеран ги отфрли стимулирачките мерки за сопирање на неговата програма за збогатување ураниум, пишува „Њујорк тајмс“. - Иран може да избира да се повикува на контролата од ОН или да очекува изолација. На Иран не може да му се верува бидејќи со нуклеарно оружје тој би претставувал закана за меѓународниот мир - изјави Буш на самитот. На самитот беше одлучено еврокомесарот Хавиер Солана, во текот на викендов да го посети Техеран, каде што ќе го претстави новиот пакет поттикнувачки мерки за Иран да се откаже од нуклеарната програма. - Претседателот Буш жали што ќе биде запаметен како човек кој сакал војна - пишува британскиот весник „Тајмс“. Американскиот претседател за весникот признал дека неговата агресивна реторика го натерала светот да помисли дека тој ...
  | | веќе видена | слични

  Киднаперите на грчкиот индустријалец бараат 50 млн. евра

  АТИНА - Киднаперите на познатиот грчки индустријалист бараат 50 милиони евра за негово ослободување, соопшти вчера полицијата. Јоргос Милонас (49), претседател на Индустриската федерација на северна Грција и извршен директор на компанијата за алуминиум „Алумил“, беше киднапиран под закана со оружје во понеделникот навечер пред неговиот дом во северниот град Солун од непознати напаѓачи.

  „Лице кое тврди дека знае каде се наоѓа Милонас контактираше со неговата сопруга утринава и побара 50 милиони евра за негово ослободување“, изјави претставник на полицијата кој побара да остане анонимен.

  Киднапирањата во Грција се ретки, но во земјата се случија низа убиства на бизнисмени и дипломати од 1975 до 2003 година, главно како дело на сега распуштената група екстремно левоориентирани урбани герилци „17 Ноември“. Иако киднапирањето на Милонас не се смета дека е дело на урбаните герилци, властите не исклучуваат таква можност. ...
  | | веќе видена | слични

  Глобалната безбедност, трансатлантските односи, климатските промени и енергетската безбедност, ќе бидат доминантни теми на Самитот на Европската унија (ЕУ) и САД, што денеска ќе се одржи во Словенија.

  “Првото поглавје на Самитот ќе биде прашањето за глобална безбедност, што ја опфаќа тематиката на западен Балкан, Блискиот исток, Грузија, односите со Русија“, изјави шефот на словенечката дипломатија Димитриј Рупел.

  Словенија, како актуелен претседавач со ЕУ, ќе биде домаќин на Самитот ЕУ-САД, каде ќе се разговара и за преговорите во Светската трговска организација (СТо) и глобалниот развој.
  | | веќе видена | слични

  Обама може да ги промени пигментацијата и расата на американскиот претседател, но дали значи нешто тоа

  НАЈРОБИ - Во Кенија се крштаваат бебиња со името Обама и направено е пиво наречено „сенатор“ во негова чест. Глобалните ТВ-мрежи имаат мобилни екипи поставени пред домот на неговата баба. Во Уганда во еден град една улица го доби неговото име „Булеварот на Обама“. Во Нигерија милитантите дури прогласија краток прекин на огнот за да ја прослават номинацијата на Обама за претседателски кандидат од редовите на демократите.

  „Обама-манија“ цела година се чувствува низ Африка, меѓутоа еуфоријата достигна нова кулминација кога тој минатата недела го обезбеди билетот да излезе на претседателските избори во ноември. Очигледна е позитивната симболика да се види човек со африканско потекло како се упатува кон најмоќната позиција во светот. „Фактот дека денес белците може да изберат црнец како нивен кандидат е ментална револуција во САД“, изјави сенегалскиот претседател Абдулае Ваде.

  Но, и ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе пари за надворешна политика

  Европската Унија мора да ги зголеми средствата за надворешна политика ако сака поголема глобална улога предвидена со новиот европски договор, сметаат пратениците во Европскиот парламент (ЕП). Претседателот на Надворешнополитичкиот комитет на ЕП изјави дека буџетот од 1,74 милијарда евра за надворешна политика во периодот од 2007 до 2013 година не е доволен за поголемата улога предвидена со Лисабонскиот договор, кој треба да стапи во сила на 1 јануари 2009 година. Со Лисабонскиот договор се воведува функцијата висок претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, фактички министер за надворешни работи и дипломатска служба, како и можност за засилување на соработката на членките на полето на одбраната. Или мораме финансиски да ја поддржиме надворешната политика или повторно да размислиме дали навистина сакаме да бидеме глобален играч - изјави Јацек Волски, најавувајќи разговори за ова прашање во идната недела во Париз со француски претставници, пред ...
  | | веќе видена | слични

  Грција е обвинета за систематско малтретирање злоупотреба и измачување на барателите на азил кои се обидуваат да влезат во Европската Унија.

  Ова го велат неколку организации за човекови права кои од Норвешка побараа да запре со враќањето на незаконските имигранти од нејзина територија во Грција, ако од таму дошле во оваа земја, а и другите земји се поттикнати да ги притиснат грчките власти да престанат со наводните злоупотреби.

  Овој извештај од Пол Хенсли почнува со зборовите на ирачки бегалец кој опишува како со него се однесувала грчката полиција:

  „Тие ми ги врзаа рацете за нозете и тогаш ме одвлечкаа до прозорецот. Тоа ми го правеа од утро до мрак. Висев на прозорецот и се тетеравев за целото тоа време, а тие ме тепаа".

  Многумина не сакаа да ја слушнат оваа приказна на Ирачанецот - се додека тој не си најде нов дом во Норвешка.

  Рани од Багдад и Грција

  Роди Сувеини има белег на рамото од ранување во Багдад.

  Другите повреди на неговото ...
  | | веќе видена | слични

  Новиот роман за авантурите на Џејмс Бонд, Devil May Care, стана најбрзо продадената книга со фиктивна содржина на издавачот „Пингвин “. Книгата, што ја напиша Себастијан Фаулкс, се продаде во 44.093 копии, само во првите четири дена од почетокот на продажбата. Претходните бестселери на Том Кленси и на Ник Хорнби се продале во тираж од околу 11.500 копии во истиот рок. Книгата е издадена во чест на 100-годишнината од раѓањето на Јан Флеминг, создавачот на агентот Џејмс Бонд. Фаулкс, познат по историските новели како Birdsong и „Шарлот Греј“, добил пофални критики за новелата што се вивна во врвот според продажбата. Тој бил одбран од претставниците на семејството Флеминг и морал да ги прочита сите оригинални приказни за да го долови неговиот стил на пишување. Дејствието на книгата е сместено во 1967 година, а агентот на МИ5 оди во Лондон, во Париз и на Блискиот Исток.Досега се продадени повеќе од 100 милиони книги за Џејмс Бонд, а повеќе од половина од целата популација на планетата гледала барем еден филм со ...
  | | веќе видена | слични