Блискиот

  во

  Како да им објасниме на македонските граѓани дека нивниот влез во ЕУ ќе биде за сметка на нивниот иде нтитет, рече македонскиот премиер на Безбедносната конференција во Минхен

  Како да им објасниме на македонските граѓани дека влезот во ЕУ - домот на разните идентитети, ќе го платат со својата слобода да кажат кои се и што се, дека тоа ќе биде за сметка на нивниот идентитет, изјави премиерот Никола Груевски на Безбедносната конференција што се одржа во Минхен, Германија. Тој ги повика членките на ЕУ да се држат до своите принципи за почитување на разните идентитети. Во панел-дискусијата по име „Менаџирање на нестабилноста - транскавкаскиот регион и Западниот Балкан“, тој изрази надеж дека Грција како сосед ќе помогне Македонија да влезе во НАТО и во ЕУ.

  - Меѓутоа, во моментот не гледам позитивен став од Грција. Таа има негативен однос кон нас. Се надевам дека во иднина работите ќе се сменат, истакна премиерот Груевски одговарајќи на прашањата од учесниците.

  Во врска со менувањата ...
  | | веќе видена | слични

  Без револуционерни решенија, но со пораки полни со оптимизам, мина 45-тата конференција за безбедност во Минхен. Новиот тон во меѓународните односи упатен од потпретседателот на САД, Џо Бајден во името на Обама и новата американска администрација, и денеска одѕвонуваше на пресовите во Германија.

  Недвосмислено укажа дека Вашингтон сериозно смета на менување на својот курс, но и на впечатокот дека Вашингтон не може сам во справувањето со наталожените меѓународни предизвици. Со тоа, Бајден, но и целата политичка елита во Минхен, недвосмислено ја промовираа Русија во старо - нов фактор директно ја сместија Русија во неопходната глобална синтеза на светската безбедносна мапа. На топлата реторика на вториот човек на САД, денеска не остана рамнодушен и рускиот вице премиер Сергеј Иванов.

  - Сакам да потенцирам дека администрацијата на САД прарти многу силна порака, која сите ја чувме, порака дека е подготвена да почне пријателски и искрен дијалог со Русија за сите прашања. Но, тоа не значи дека ...
  | | веќе видена | слични

  Многу контакти, малку охрабрувачки пораки за Македонија, на вториот ден од 45. Минхенска конференција за безбедност. Премиерот Груевски и шефот на дипломатијата Милошоски, се сретнаа со првиот човек на НАТО, Шефер, со шефовите на дипломатиите на Британија и Германија, со министерот за одбрана на Канада, Питер МекКеј, кој е најсериозен кандидат за иден шеф на НАТО.

  Пораките од сите се слични. НАТО и ЕУ и земјите членки ја поддржуваат Македонија, но без решение за името, членството ќе биде многу тешко, со оглед на позицијата на Грција. Шведскиот министер за надворешни работи, Карл Билт, кој ја водеше трибината за Балканот, најпрвин го најави Груевски како премиер на Скопје, а потоа се поправи и кажа Република Македонија.

  Пред форумот Груевски, ги презентираше сите направени реформи во Македонија, и ги повика членките на Европската Унија да се држат до своите принципи за почитување на различните идентитети, кој го сочинуваат евро-корпусот.

  Најдиректна порака на Македонските ...
  | | веќе видена | слични

  45-тата минхенска конференција, на која се разговараше за жешките точки во светот како Блискиот исток, Иран и Авганистан, натаму за развојот на трансатлантските односи и за обидот за поголема интеграција на Русија во европската но и светската безбедносна архитектура, ќе остане запаметена по новата визура на актуелната американска администрација за односите во и со светот.

  Од сега натаму САД ќе слушаат и ќе се консултираат повеќе за потребите на светот од САД и за американските потреби од останатите земји - со ова ветување на еминентниот форум во Минхен се појави американскиот потпретседател Џозеф Бајден кому ова му беше прв настап надвор од Вашингтон и прв непосреден контакт со европските лидери.

  - Она за што се залага претседателот Обама и американската администрација е нов тон на Вашингтон во американските односи со остатокот од светот., рече Бајден.

  Дали е ова она што сакаа да го чујат европејците, допрва ќе се анализира, но видлива беше намерата на дел од нив да ја ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот Никола Груевски денеска ќе има обраќање на една од панел дискусиите кои се одржуваат на 45-тата Минхенска Безбедносна Конференција.

  Заедно со премиерот на 45-тата Минхенска Безбедносна Конференција која што започна вчера, а ќе траае до осми февруари учествуваа и Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

  Главната панел дискусија, која се одржува денеска е “НАТО, Русија, природен гас и Блискиот Исток: Иднината на европската безбедност“. Исто така покрај оваа дискусија денеска ќе се одржат панел дискусии и на тема “Глобалните предизвици и кризата на меѓународниот поредок“ и “Регионални нестабилности Кавказот и Балканот“.

  На безбедносната конференција во Минхен каде што учествуваа 300 учесници, шефови на држави и влади и министри претставува најпрестижен светски безбедносен форум на кој се разменуваат мислења и ставови за главните насоки во креирањето на глобалната безбедносна политика.
  | | веќе видена | слични

  Одлуката на Киргистан да ја затвори стратегиската американска воена база Манас во таа земја е жална, изјави државната секретарка на САД, Хилари Клинтон, еден ден откако киргискиот претседател Курманбек Бакиев на прес-конференција во Москва соопшти дека одлуката за затворање на Манас е конечна. - Жално е што киргиската влада воопшто размислува за овој потег. Ние ќе продолжиме со преговорите, без оглед каков ќе биде исходот - изјави Клинтон во четвртокот навечер. САД, под мандат на Обединетите нации, од 2001 година ја користат базата Манас во Киргистан како главен пункт за снабдување на воените сили во Авганистан, како и за полнење со гориво на воената авијација која дејствува во регионот. Тие на Киргистан, втора најсиромашна земја во централна Азија, му плаќаат по 63 милиони долари годишно, а договорот за изнајмување истекува за 18 месеци. Функционери од Стејт департментот велат дека американската администрација води интензивни преговори со владата на Киргистан, но се уште немаат добиено одговор дали ...
  | | веќе видена | слични

  „Ал Хајат“ му изразува благодарност на Ердоган за неговата постапка, оценувајќи дека со тоа тој ги изложил на ризик односите со Израел и Западот, не за да го возобнови османлискиот период на Турција, туку за да и овозможи на земјата повторно да го заземе своето место на Блискиот Исток.  Во друга статија во истиот весник под наслов „Ердоган и новиот османлиски период“ се прават паралели меѓу начинот на владеење на актуелниот турски премиер и поранешниот султан Абдулхамид, кој „не им дозволи на ционистите да ја заземат територијата на Палестина“.  Емиратскиот весник „Ал Халиџ“ смета дека Ердоган „се загуби себеси, но го освои светот“, оценувјќи дека неговиот дочек при враќање од Давос потестувал на дочеците што им биле правени на османлиските султани кога се враќале од победоносните походи.

  Бахреиснкиот весник „Ал Васат“ во текстот под наслов „Додека Арапите седат, Турците се на ...
  | | веќе видена | слични

  Одлуката на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган демонстративно да ја напушти дебата за Газа на Форумот во Давос по препирката со израелскиот претседател Шимон Перес, придонесе за раст на неговата популарност меѓу Арапите, оценуваат арапските весници.

  Во текстот под наслов „Во Турција почнува арапската епоха“, оманскиот весник „Ал Ватан“ наведува дека Ердоган дал поттик на „османлискиот дух“ на Истокот и придонел за подобрување на турско-арапските односи, кои се влошени на почетокот на минатиот век.

  Весникот на арапски јазик што излегува во Лондон, „Ал Хајат“ смета дека Ердоган сигурно би победил доколку учествува на избори на Блискиот Исток.

  „Ал Хајат“ му изразува благодарност на Ердоган за неговата постапка, оценувајќи дека со тоа тој ги изложил на ризик односите со Израел и Западот, не за да го возобнови османлискиот период на Турција, туку за да и овозможи на земјата повторно да го заземе своето место на Блискиот Исток.

  Во друга статија во истиот весник под наслов ...
  | | веќе видена | слични

  Американската и француската влада се против директни разговори со радикално-исламистичкиот Хамас. Американската министерка за надворешни работи Хилари Клинтон по средбата со францускиот колега, Бернар Кушнер во Вашингтон, изјави дека нема да има директни разговори со милитантната палестинска организација се‘ додека Хамас не се откаже од насилство и не го признае Израел. На тој начин, Клинтон и Кушнер му се спротивставија на специјалниот пратеник за Блискиот Исток, Тони Блер кој е за вклучување на Хамас во преговорите за наоѓање мирно решение за конфликтот. Американскиот и францускиот министер за надворешни работи истовремено побараа отворање на границите на појасот Газа за хуманитарна помош.
  | | веќе видена | слични

  Министерката за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, ќе се сретне со специјалниот пратеник на САД во Авганистан и Пакистан, Ричард Холбрук, во рамките на 45-та меѓународна конференција за политиката за безбедност во Минхен, пишува електронското издание на “Навтемборики“. Средбата ќе се одржува наредните два дена.

  Во сабота Бакојани ќе предводи панел на тема “НАТО, Русија, нафта, природен гас, Блискиот Исток, иднината на европската безбедност“. За време на дводневната конференција Бакојани ќе има средби и со своите колеги од Бугарија и Романија.
  | | веќе видена | слични

  Фармерите не знаат кои се новите сопственици на „Сведмилк“, но веруваат дека парите за неплатеното млеко ќе им бидат исплатени до крајот на месецов. Доколку не биде испочитуван договорот за исплата на првата рата од долгот во износ од 3,4 милиони евра, фармерите најавуваат активирање на протестите, кои беа ставени во мирување до продажбата на „Сведмилк“.

  - Ги чекаме првите пари утре. Ако не ни се исплатат, продолжуваме со протестите. Не знаеме кои се новите газди и тоа не н? интересира. Претставникот од битолските фармери н? информира дека работата е завршена - ни изјави Атанас Талески, сточар од Кривогаштани.

  Неговиот колега Недим Касами, кој е претставник на сточарите од Федерација на фармери на Македонија, кој присуствуваше на завчерашниот состанок во „Сведмилк“, не можеше да ни соопшти кој е новиот сопственик на шведската млекарница.

  - Наша цел беше да ги извлечеме парите. Не знам која е новата фирма. Тие треба сами да се претстават пред јавноста. Моментално сме задоволни од ...
  | | веќе видена | слични

  Францускиот министер за надворешни работи, Бернар Кушнер, е соочен со обвинувања дека добивал огромни суми пари од африканските диктатори што би можело да го симне од министерската фотелја, пишуваат француските медиуми. Книгата „Светот спрема К“ на новинарот Пјер Пеан, која денеска ќе биде објавена, претставува најверојатно најжесток напад на еден од најпопуларните политичари во Франција. Пеан во книгата го опишува Кушнер како лакеј на американските неоконзервативци и како измамник кој го искористил политичкото влијание за да обезбеди договори од сиромашните африкански земји. Кушнер е жестоко критикуван и поради политичките ставови во крвавите кризи во Руанда, на Балканот, на Блискиот Исток и во Дарфур. Пеан не крие дека книгата претставува напад на Кушнер кого го обвинува дека застанал на страната на американските интереси и дека ги извртел фактите за судирите во Руанда, Дарфур и поранешна Југославија. Главното обвинување изнесено во книгата на Пеар се однесува на активностите на Кушнер во периодот меѓу ...
  | | веќе видена | слични

  Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган беше пречекан како херој во Истанбул, откако демонстративно го напушти Светскиот економски форум во Давос поради распрвија со израелскиот претседател Шимон Перес.

  Илјадници Турци со турски и палестински знамиња скандираа антиизраелски слогани на аеродромот „Ататурк“ во Истанбул, јавија светските медиуми. Некои носеле транспаренти на кои пишувало „Добредојде, освојувачу на Давос !“ и „Луѓе во светот, погледнете го нашиот премиер!".

  - За мене Давос е минато, изјави Ердоган симнувајќи се од сцената на форумот во Давос.
  - Тие не ми дозволија да зборувам, истакна тој подоцна пред новинарите.
  Генералниот секретар на Арапската лига Амр Муса се ракуваше со Ердоган честитајќи му, додека тој си заминуваше од салата, одминувајќи ги Перес и генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун.
  Скандалот се случи за време на дискусијата за мировниот процес на Блискиот исток, за кој Бан Ки Мун бара исто да биде „вратен на дневен ред“. Тој ги ...
  | | веќе видена | слични

  Бившиот амбасадор на САД во Македонија Кристофер Хил најверојатно ќе ја предводи американската дипломатска мисија во Ирак, изјавил за АФП висок функционер во администрацијата на САД.

  - Кристофер Хил е главен кандидат за таа функција, иако конечната одлука с? уште не е донесена - нагласил американскиот функционер.

  Хил с? уште не ги потврдил информациите дека ќе биде новиот дипломатски претставник на САД во Ирак.

  Според „Вашингтон пост“, најавениот избор на Хил за таа позиција е неочекуван бидејќи дипломатот нема искуство во регионот, ниту зборува арапски, за разлика од досегашниот американски амбасадор во Багдад, Рајан Крокер.

  Хил ги предводеше шестстраните преговори за нуклеарната програма на Северна Кореја, а беше и амбасадор на САД во Јужна Кореја и заменик-државен секретар на САД за источноазиски и пацифички прашања. Неговата кариера претходно беше фокусирана во Европа. Тој беше амбасадор во Полска и во Македонија, специјален пратеник за Косово и еден од клучните ...
  | | веќе видена | слични

  По цели 75 години откога Џенерал Моторс го држеше првото место на светот по производство на автомобили, јапонската компанија Тојота Мотор го превзема водството. Џенерал Моторс во средата соопшти дека продажбата за 2008 година им паднала за 11% со тоа ја загуби водечката позиција во светот, препуштајќи ја на Тојота. Компанијата од Детроит во сојузната држава Мичиген мината година продала 8,35 милиони возила, а вкупната бројка е за околу 620.000 возила помлаку од Тојота. Од Џенерал моторс изјавија дека имале рекордна продажба во азиско-пацифичкиот регион, во Латинска Америка, африка и Блискиот Исток, но тоа не можело да го надокнади падот од 21 посто во Северна Америка.
  | | веќе видена | слични

  Францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер соочен е со обвинувања дека од африканските диктатори добивал огромни суми на пари, што би можело да го симне од министерската фотелја, пишуваат француските медиуми.

  Книгата “Светот спрема К“ на новинарот Пјер Пеан, која утре ќе биде објавена, претставува најверојатно најжесток напад на овој, како што го нарекуваат “француски лекар“ кој и понатака е еден од најпопуларните политичари во Франција.

  Пјер го опишува Кушнер како “лакеј на американските неоконзервативци“ и како “измамник“ кој го искористил политичкото влијание да обезбеди договори од сиромашните африкански земји, наведуваат медиумите.

  Кушнер е жестока критикуван и “поради политичките ставови во крвавите кризи во Руанда, на Балканот, на Блискиот исток и во Дарфур“.

  Пеан не крие дека книгата претставува напад на Кушнер кого го обвинува дека застанал на страната на американските интереси и дека ги извтел фактите за судирите во Руанда, Дарфур и бивша ...
  | | веќе видена | слични

  Израел повторно изврши напади од воздух против цели во појасот Газа, откако милитантни Палестинци истрелаа ракети врз израелска територија. Сведоци известуваат дека бил бомбардиран тунел за шверц на границата кон Египет, како и логор за обука на радикално-исламското движење Хамас. Претходно ракета погоди населено подрачје на израелскиот град Ашкелон. Нема информации за загинати или ранети луѓе.

  Во изминатите денови, и покрај прекинот на огнот, Палестинците повеќе пати со ракети го напаѓаа југот на Израел. Водачот на израелската опозиција Бенјамин Нетанјаху изјави дека ќе го собори Хамас, доколку стане премиер по изборите, што ќе се одржат по една недела.

  За актуелната ситуација на Блискиот Исток, денеска во Европскиот парламент говор ќе одржи претседателот на Палестинците Махмуд Абас.
  | | веќе видена | слични

  Перес во текот на дебатата за Блискиот Исток во Давос одлучно ги бранеше тронеделните офанзиви на неговата земја врз Газа, на што Ердоган му рече: - Претседателе Перес, постари сте од мене. Можеби чувствувате вина и можеби од таа причина вашите зборови делуваат така строго. Убивавте луѓе. Се сеќавам кога децата починаа.

  Израелскиот претседател го покажа прстот кон турскиот премиер и рече дека Ердоган истото би го направил ракетите секоја ноќ да паѓаат на Истанбул. Бидејќи не доби збор да му одговори на Перес, Ердоган стана и го напушти Самитот во Давос и истиот момент се врати во Турција.
  | | веќе видена | слични

  Американско-израелскиот фонд „Феникс енерџи“,најверојатно е новиот газда на „Сведмилк“.

  По неколкудневните преговори, според неофицијални извори, вчерашните преговори со банките на кои млекарницата им должи за репрограмирање на оврските во висина од околу 20 милиони евра биле клучни за влез на фондот. Во исчекуавње беа и фармерите кои кои решија закажаните протести да ги стават во мирување. А, вчера и вицепремиерот Зоран Ставревски ги потврди информациите за новиот инвеститор.

  Според неофицијални извори договорено било фармерите да си ги добијат парите за досегашното предадено млеко, односно вкупен долг од околу четири милиони евра.

  Ова најверојатно е конечната разрешница за целата работа која започна пред три месеци. Тогаш директорот на „Сведмилк“, Роџер Оскарсон објави дека млекарницата е пред колапс и дека шведскиот инвеститор им должи на фармерите за предаденото млеко и дека има проблеми и со акционерите во фирмата.
  „Феникс енерџи“ е приватна компанија со седиште во ...
  | | веќе видена | слични

  Европската Унија веќе еден месец под раководство на Чешка е безгласна, оценува француски „Фигаро“.

  Весникот наведува оти предноста на евроскептичниот чешки претседател, Вацлав Клаус, е неговата искреност и дека тој веќе порача дека за време на шестмесечното чешко претседателство со ЕУ ништо нема да се случува. Според „Фигаро“, Европа веќе еден месец е нема.

  Слично, париски „Монд“ објави дека францускиот претседател Никола Саркози планира да свика самит на лидерите на еврозоната и дека Франција смета дека чешкото претседателство со Европската Комисија е пасивно.

  Во меѓувреме, чешкиот весник „Е-15“ нагласува дека палестинскиот претседател Махмуд Абас ја откажал постата на Прага поради заминувањето во Египет, но дека вистинската причина за тоа е Саркози, кој сака водечка улога во мировниот процес на Блискиот Исток. „Е-15“ наведува дека Абас сепак неделава ќе отпатува во Париз и дека тоа е уште еден удар за чешкото претседателство со ЕУ.
  | | веќе видена | слични