Битола

  во

  Власта е во паника и сее страв со пријави, изјави лидерката на СДСМ, Радмила Шекеринска, на митингот во Битола одржан завчеравечер. Таа ја предупреди министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска дека ќе одговара секој што им се заканува на граѓаните. Почнаа со пријави, ќе завршат со такви. Ја повикувам таа што се претставува како министер, а не знае дека е само на заминување, да дојде на плоштад и нека почне да пишува кривични пријави. Ќе почне со првиот ред, ама нема доволно денови. Сето ова не прави посилни и велам, по 1 јуни секој оној што ќе му се заканува на кој било граѓанин во Македонија, опозиционер или не, член на „Сонце“ или не, политичар или обичен граѓанин, ќе одговара - рече Шекеринска.Лидерот на ЛДП, Јован Манасиевски, ја обвини власта дека ги демолирала државните институциите. Им оставивме европски спастрена полиција. За овие две години внесоа над 500 криминалци и бандити од ДПА и ВМРО-ДПМНЕ. Сега тие го срамат угледот на 12.000 чесни полицајци. По 1 јуни нив ќе ги исфрлиме од ...
  | | веќе видена | слични

  Група од 214 туристи од Израел денеска со чартер лет пристигнаа на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, јави дописникот на Макфакс.

  Се очекува до крајот на октомври, израелските туристи да остварат околу седум илјади ноќевања во Охрид, со што се реализираат осумгодишните напори на туристичките работници за привлекување на туристи од Израел во Охрид.

  Гостите од Израел беа дочекани на традиционален, начин со локум и ракија во хотелот „Метропол".

  Менаџерот во хотелскиот комплекс „Метропол- Белви“, Боро Тасески, смета дека високите цени на авионските карти, години наназад ги одвлекувале не само израелските, туку и германските и другите гости од странство.

  Според него цените на хотелските аранжмани се достапни за странските туристи.

  Израелските туристите покрај Охрид ќе ги посетат и Струга, Маврово и Битола. Втората тура туристи од Израел во Охрид се очекува на 30. мај.
  | | веќе видена | слични

  ИМБ подели 42 лактофризери

  Заради подобрување на квалитетот и конкурентноста на македонското млеко, Битолската млекарница ќе им подели 42 лактофризери на своите кооперанти, со намера до крајот на годината да бидат донесени уште 104 лактофризери. Со ова се очекува значително да се подобри квалитетот на откупното млеко, односно се планира да нема ниедно место на откуп на неладено млеко на ИМБ во Македонија. Сите овие активности се дел од развојната стратегија на ИМБ - Битола, во која особено внимание се посветува на долгорочната соработка со фармерите, нејзино проширување и подигање на едно повисоко ниво. ИМБ има план набрзо да се инсталираат на фармите 30-50 затворени молзни системи од врвен квалитет, со што ќе се овозможи сите овие фарми да добијат млеко од екстра-класа. (А.С.)
  | | веќе видена | слични

  Потсетување до власта дека токму пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја напушти собраниската сала кога требаше да се гласа за законот за стечајните работници. Митинг на коалицијата „Сонце“ во Битола

  Тензијата во Битола ја подигнаа темите за кривичните гонења на Шекеринска и на Макрадули

  БИТОЛА „Почнаа и ќе завршат на ист начин. Почнаа со сеење страв, насилство, со кривични пријави. Така и ќе завршат“, порача лидерката на СДСМ, Радмила Шекеринска, од митингот на коалицијата „Сонце“ што се одржа завчера во Битола.

  Тензијата ја подигнаа темите за кривичните гонења на Шекеринска и на носителот на изборната листа во „петката“, Јани Макрадули, како и потпишувањето на договорот меѓу Владата и стечајците.

  На плоштадот во Битола на видеобим беше прикажан новинарски прилог на Телевизија Канал 5 од пред една и пол година за да се потсети власта дека токму пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја напушти собраниската сала кога требаше да се гласа за законот за стечајните работници. ...
  | | веќе видена | слични

  Од ден на ден, од митинг до митинг, расте силата и вербата во коалицијата „Сонце“, а со тоа расте и стравот кај владејачката коалиција.

  Кога ќе ја видат сликата, колку народ се собрал во Битола, тоа ќе им втера страв во коските. Не смееме Македонија да ја оставиме уште четири години во рацете на неодговорни политичари, како Груевски, Милошоски и сите други.

  За две години Македонија ги изгуби сите трки во кои беше во предност, рече синоќа Радмила Шеќеринска пред битолчани на митингот што се одржа на плоштадот „Гоце Делчев“.

  „Една анкета покажа дека ја изгубиле предноста, една анкета покажа дека „Сонцето“ победува и тие повторно го покажаа своето лошо лице“, изјави Радмила Шеќеринска, претседател на СДСМ.

  „Дајте да го свртиме грбот, да го свртиме грбот на стравот, да го свртиме грбот на насилниците, да го свртиме грбот на сите оние кои знаат само да ги спуштаат бариерите, да ги подигнат ѕидовите, да ги затворат границите“, вели Шеќеринска.

  Носителот на листата ...
  | | веќе видена | слични

  Љупчо Николовски, Битола

  Сите ние лица со нарушено здравје принудени сме да одиме на преглед кај својот матичен лекар и да се снабдиме со рецепти за своите лекови. За да се направи тоа потребно е вистина да се оди кај својот матичен лекар и да се чека на ред повеќе од половина час. Додека дојдеме на ред за преглед во тој половина час, во ходникот ќе си направиме разни муабети и ќе делиме совети за својата болест. Штом дојдеме на ред кај својот лекар, по прегледот и краткиот дијалог, ќе се снабдиме со рецепти и заминуваме во акција по аптеките низ градот. Дали со превозно средство или пеш, никого за тоа не го интересира, но маката човекот ќе го натера на се . И полека, така, пеш низ градот, лека полека, како што велеше нашиот познат артист Петре Прличко во филмот „Долго жешко лето“, ние наидуваме на првата наша аптека. При секое приближување до аптеките прво погледнуваме на влезната врата дали има напис за давање лекови на рецепти или не. Но, штом го видиме тој напис одма со сигурност влегуваме и ...
  | | веќе видена | слични

  Бројот на заболени луѓе од заушки во изминатиов период е зголемен, најверојатно поради фактот дека во минатото се користеле вакцини кои не даваат заштита и од оваа болест. Токму затоа, велат здравствените работници, во последните десетина години најголема бројка на заболени има во 2007 година и во 2008 година. Како причината докторите ги наведуваат и невакцинираните лица. Сепак, основната претпоставка за вака зголемениот број на болни е што во одреден период, децата најверојатно се имунизирале со моновакцина за заштита од ситни сипаници, место со триплата, која дава заштита од сипаници, рубеола и од заушки. -Зголемениот број лица со заушки е поради тоа што одредени групи на население не се вакцинирале, како на пример ромското население во Струмица. Друга претпоставка е дека во одреден период децата биле вакцинирани со моновакцина која не ги заштитила и од паротитис, односно заушки - изјави Валерија Кирова Урошевиќ од Клиниката за инфективни болести. Досега во Македонија најголем број на заразени има во ...
  | | веќе видена | слични

  Ноќта меѓу петокот и саботата полицијата во Гостивар, во рација извршена по претходно подготвен оперативен план, приведе и задржа 35 албански државјани. Деветмина биле со патни исправи, еден со погранична дозвола и дваесет и пет без пасоши и каков било друг документ за лична идентификација. Странските државјани биле најдени во неколку објекти каде што се издавале соби за сместување и во напуштени куќи. Објектите биле на четири локации во градот и една во Чајле, Гостиварско. Полицијата работи на утврдување на идентитетот на приведените и нивна евентуална вмешаност во кривични дела извршени во Гостивар и во Гостиварско. Во петокот вечерта околу 19.30 часот припадници на битолската полиција привеле тројца албански државјани. Тие, според информации од МВР, се задржани во СВР Битола за, како што велат од министерството, понатамошна постапка.
  | | веќе видена | слични

  Фасадата на „Македонија“ опасна за битолчани

  Вторпат за еден месец се одрона тешко парче фасаден малтер од ѕидот на стариот хотел „Македонија“ во центарот на Битола. Според очевидци, малку недостигало откорнатиот дел да се урне врз главите на неколкумина минувачи. Фасадата, која и претходно беше распукана, почнала да се рони при налетите на силниот ветар, што завчера во Битола дуваше со брзина од 80 километри на час. Откорнатиот малтер е од задната страна на хотелот, поточно од делот што се подига над подвозникот кај поранешното кино, каде што во текот на денот минуваат илјадници граѓани. Очевидци раскажуваат дека малтерот паѓал од висина над 15 метри, а за влакно промашил неколкумина повозрасни битолчани.Ќе загинеа луѓето. За неколку сантиметри по нив падна на плочникот и се распрска поголем дел од фасадата. Кога погледнавме нагоре видовме дека во должина е изронет малтер повеќе од еден метар. И претходно се ронеле помали парчиња, но никогаш досега од оваа страна не паднало толку голем дел - рече ...
  | | веќе видена | слични

  Воздухоплови викендов крстосуваа над Битола, акробации изведуваа едриличари, а скокови искусни падобранци. Ова беше дел од вештините што ги прикажаа дваесетина искусни пилоти од Македонија на аеромитингот, што по 20 години пауза, се одржа на спортскиот аеродром кај битолското село Логоварди. На аеромитингот крилата ги „оптегнаа“ дваесетина воздухоплови од сите спортски категории и неколку ултралесни летала. Долгото отсуство на воздушни атракции, организаторите од битолскиот Аероклуб ги образложија со недостигот од пари.Се чекаше 20 години зашто не фати транзицијата и немавме услови да организираме ваква манифестација. Не се прикажа се зашто за тоа треба многу средства, тренинг-летови и повеќе време. Немаме доволно пари за да организираме нешто повеќе - рече Васко Михалчев, управник на Аероклубот.И други учесници посочија дека парите им се главоболка. Последните години цивилното воздухопловство, поточно аероклубовите паднаа на ниски гранки зашто државата ги одвои од буџетот и полека замреа. Ова е скап спорт. ...
  | | веќе видена | слични

  Не можеме да се одречеме од нашето сознание, идентитет, култура и писменост зашто тоа се најважните пред услови за иднината на секој народ. Идентитетот нема супститут Затоа, во Европа ќе влеземе како Македонци и никако поинаку. Ова, како што јави МИА, завчера го истакна премиерот Никола Груевски, како покровител на програмата Година на македонскиот јазик, со која во Рим, во Министерството за култура на Италија, заврши годинашната 40. манифестација „Македонија во чест на Св. Кирил“. Иако една држава-членка на ЕУ и на НАТО прави обиди да ја попречи нашата евроинтеграција, преку оспорување на нашиот национален идентитетот и посебност, наша цврста определба е да станеме дел од овие структури достојно, како нација чија култура и јазик се еден од столбовите на европската цивилизација - додаде премиерот.Тој им се заблагодари на италијанските македонисти за долгогодишното изучување на македонскиот јазик на лекторатот на Институтот во Неапол и рече дека желба на Владата е лекторати по македонски јазик и литература да ...
  | | веќе видена | слични

  Триста театарџии-аматери ќе настапат во Кочани

  Повеќе од 300 домашни и странски млади театарџии ќе настапат на Драмскиот аматерски фестивал што вечерва во 20.30 часот ќе биде свечено отворен во Центарот на културата „Бели мугри“ во Кочани. До 31 мај на сцената на Центарот на културата ќе настапат 15 алтернативни, експериментални, детски театри од нашата земја и од странство. Натпреварувачкиот дел од програмата ќе го почнат драмските уметници од театарот „Дадов“ од Србија, кои вечерва во 20.45 часот ќе изведат адаптација на познатиот еп „Илијада“ во режија на Кокан Младеновиќ. Во рамките на отворањето, во 22 часот во салонот на Центарот на културата ќе биде отворена и изложба на театарски плакати и скици од Крсте С. Џидров.Според најавите на организаторите, годинава на ДАФ ќе бидат презентирани нови и уникатни театарски видувања на драмското творештво.Фестивалот е можност младите уметници да се запознаат меѓу себе, но и да видат кој до каде стигнал со својот напредок во истражувањето на драмскиот ...
  | | веќе видена | слични

  Плакатипоставени на сплитската ривиера го најавуваат гостувањето на Народниот театар од Битола, чии актери вечерва во 19.30 часот во Градскиот театар во центарот на Сплит ќе ја изведат претставата „Обѕрни се во гневот“ од Џон Озборн. Со тоа ќе почне турнејата на битолскиот ансамбл која ќе трае до крајот на оваа недела. Претстави ќе се одржат и во Риека, Пула, Осиек и во Ѓаково. Актерите Огнен Дранговски, Маја Андоновска, Никола Пројчевски, Илина Чоревска, Елена Моше се дел од карванот што во следните денови ќе пропатува речиси низ цела Хрватска. Гостувањето на нашиот театар е во рамките на Деновите на македонската култура и чествување на св.Кирил и Методиј што го организира Заедницата на Македонците во таа земја.Како што велат од Народниот театар од Битола, на гостувањето пред хрватската публика ќе го претстават современото театарско творење кај нас. Освен што нашиот ансамбл ќе се претстави себеси, гостувањето е претставување и на современото македонско театарско работење. На публиката и на нашите колеги ...
  | | веќе видена | слични

  По 20 години, авионските акробации се вратија над Битола

  БИТОЛА - По пауза од дваесет години, изминатиов викенд битолчани уживаа во неверојатните акробации на македонските воздухопловци над битолското небо. Во организација на Аероклубот „Мирко Тодоровски“, во саботата се одржа аеромитинг на спортскиот аеродром во селото Логоварди, крај Битола. Своите летачки вештини со школски авиони и едрилици ги претставија дваесетина пилоти од Македонија. Празник за очите беше синхронизираниот прелет над градот, како и акробатските летови. Особено воодушеви настапот на Никола Петковски, искусен пилот од Куманово. „Имавме турбуленции поради времето, изразено беше со термики. Сепак, покажавме максимално неколку акробации токму за публиката“, изјави Петковски.

  Организаторите најавија дека манифестацијата ќе прерасне во традиција. „Ова го немавме одамна и, едноставно, сите беа гладни за ваков настан“, вели Игор Божиновски, организатор на аеромитингот. Настанот се реализира во рамките на проектот „Битола - ...
  | | веќе видена | слични

  Работник повреден при ремонт во РЕК „Битола“ БИТОЛА - Еден работник во РЕК „Битола“ полесно е повреден при изведување на редовните ремонтни активности во комбинатот. Несреќата се случила во саботата околу 18 часот додека работникот бил ангажиран на заварување со режачка машина.

  Тој се здоби со лесна повреда осветлување во пределот на очите, при што по прегледот во очното одделение на Клиничката болница во Битола и санирањето на повредата е пратен на домашно лекување, потврди Мирче Котевски, портпарол на ЕЛЕМ.

  Работникот има 21 година и во РЕК бил ангажиран преку фирма-изведувач. Од ЕЛЕМ демантираат дека во РЕК се случила експлозија на бомба или оксигенска боца. (А.Б.)
  | | веќе видена | слични

  ДАФ - Кочани ќе се отвори со „Илијада“ на гостите од Србија

  Денеска, со изведбата на претставата „Илијада“ на театарот „Дадов“ од Србија, ќе се отвори 44 издание на Драмскиот аматерски фестивал во Кочани. До крајот на фестивалот, кој трае до 31 мај, ќе бидат изведени уште осум домашни и две странски претстави, од Литванија и од Хрватска.

  Од нашата земја ќе настапат млади театарџии од Струмица, кои ќе изведат претстава во стил на јапонскиот традиционален театар, како и театарски трупи од Виница, Скопје, Битола, Неготино, Кочани, Гевгелија и Тетово. Ќе има и детска програма, во чии рамки ќе настапат групи од Гевгелија, Тетово, Берово и од Прилеп.

  За прв пат годинава седумте награди кои ќе бидат доделени ќе се состојат од реплика на „Златна обетка“ пронајдена во кочанско Оризари која датира од 15 век.

  Жирито кое ќе одлучува за наградите го сочинуваат: Петар Мирчевски, претседател и Викторија Темова-Рангелова и Рубенс Муратовски, членови.

  Годинешниот портрет му е ...
  | | веќе видена | слични

  Младите и со екскурзии ретко ги посетуваат културните вредности

  Катерина Богоева

  Младите луѓе од земјава ретко влегуваат во музеите за да се запознаат со културното наследство, со уметничките вредности од земјава и светот. Асистентот од Полициската академија во Скопје Сашо Герасимовски неодамна, водејќи ги своите студенти во посета на Музејот на Македонија се фрапирал од сознанието дека дури 90 проценти од нив, никогаш претходно не влегле во него.

  „Младите луѓе кои доаѓаат и со екскурзии во Охрид, многу ретко ги посетуваат културните споменици, музеи и галерии“, посочува вишиот - кустос во Галеријата на икони во градот, Милчо Георгиевски. „Тешко е да создадете навика за посета на музеј кај луѓе од 30 - 40 години. Младите се тие кои треба од најмала возраст да се едуцираат, да доаѓаат преку училиштата за да знаат да ги ценат домашните вредности. Галеријата на икони, воопшто малку ја посетуваат младите од земјава, само два - тројца професори од Охрид и еден од Кичево редовно и ...
  | | веќе видена | слични

  Според непотврдени информации, во РЕК „Битола“ експлодирала бомба, оксигенска боца, при ремонт на блокот, кој бил надвор од употреба.

  Според непотврдени информации, било тешко повредено едно лице, со изгореници на лицето и рацете. Повредениот бил веднаш префрлен во болница.

  Според неофицијалните информации, лицето било ангажирано во РЕК „Битола“ со договор на дело.

  ЕЛЕМ потврдува за инцидентот во РЕК „Битола“, но демантира дека се работи за експлозија на оксигенска боца.

  Станува збор за повреда при извршување на редовните работни задачи од тимот задолжен за спроведување на редовните ремонтни активности.

  Работникот е вработен во фирма која ги ремонтирала блоковите. Несреќата се случила при заварување. Работникот се здобил со изгореници на раката, изјави портпаролот на ЕЛЕМ Мирче Котевски.
  | | веќе видена | слични

  Обезбедувачи ќе учат деца да се заштитат од опасност

  Како дел од кампањата, ќе има бесплатно патролно обезбедување
  во градинки и училишта, во траење од еден месец

  Деца од 19детски градинки,18 основни училишта и неколку средни училишта во пет градови во државата ќе учат што значи обезбедување, како да препознаат полицаец и приватен обезбедувач, но и да бараат помош кога ќе се чувствуваат загрозено. Ова е дел од кампањата во организација на Комората за обезбедување лица и имот, а под покровителство на Министерството за внатрешни работи и Европската конфедерација за приватно обезбедување. Кампањата што почна на почетокот на мај под мотото „Денови на приватното обезбедување - Заедно сме едно“, влегува во третата фаза, која има едукативен карактер. Во овој дел од кампањата, 12 агенции за обезбедување ќе одржат предавања во детски градинки, основни училишта и во средни училишта во Скопје, Прилеп, Струмица, Битола и во Охрид. Едукацијата има за цел да придонесе во намалувањето на ...
  | | веќе видена | слични

  Поетот Раде Силјан,Љубомир Груевски-поет од Битола и литературниот критичар и професор на Државниот универзитет во Тетово, Славе Банар, се во трка за челната позиција на Друштвото на писателите. Околу 370 писатели утре во 10.30 часот на Изборно собрание ќе избираат наследник на Јован Павловски, актуелен претседател на ДПМ. Од кандидатурата е изземен Панде Манојлов. Тој деновиве ја повлече својата програма со образложение дека, поради презафатеност, не ќе биде во можност целосно да ја извршува функцијата доколку биде избран.Кандидатурата ја повлеков во интерес на Друштвото. Доколку ме избереа, поради обврските што ги имам во Битола не ќе можев најефикасно да ја извршувам функцијата. Друштвото многу го сакам и не можев да си дозволам неговата работа да стои во место доколку излезат некои непредвидени други обврски. Верувам дека тој што ќе победи на изборот ќе има моќ да ја поведе асоцијацијата кон предизвиците што ги носат новите општествени, духовни и културни текови кај нас - вели Манојлов.Меѓу членството ...
  | | веќе видена | слични