Битола

  во

  По едно и полгодишна пауза, Битолската опера вечерва премиерно ќе ја изведе музичката комедија „Аптекарот“ од Хајдн, од 20 часот. Придвижувачите на идејата Битола да има своја оперска куќа го искористија овој повод за повторно да потсетат дека очекуваат финансиска поддршка од државата и третман како национална институција. Проектот „Битолска опера“, кој го почна невладината организација „Импресариум“, досега има реализирано пет музичко-сценски проекти. Од раководството на Операта велат дека пред две години поднеле барање до Министерство за култура нивната куќа да стане национална институција, но се уште немаат повратен одговор. - Кога го изработивме елаборатот, во оптималната варијанта беа предвидени 70 вработувања, а битолската опера планиравме да работи според австро- унгарски модел. Тоа е убава можност младите музичари и солисти од Музичката академија да најдат трајна егзистенција. Не се работи за мене зашто јас сум првенец во Македонската опера, но гревота е младите да немаат каде да работат. За жал, од ...
  | | веќе видена | слични

  На стружани им ги понудивме микрофоните за да ги поделиме проблемите, но насилниците ја спречија трибината, вели Жарко Трајаноски, од движењето „Граѓани за европска Македонија“

  Членовите на иницијативата Граѓани за европска Македонија вчера изутрина го пријавија инцидентот - насилното попречување на трибината - што завчера попладнето се случи во струшкиот Дом на културата. На охридската полиција и се дадени фотографии, направени со мобилни телефони и снимки од кои може целосно да се идентификуваат насилниците, кои не дозволија да се одржи трибината за европските перспективи на Македонија. Организаторите најавија дека в понеделник целата документација за случајот официјално ќе биде доставена и до МВР.

  - Завчера во Струга зајде сонцето на слободата на говорот. На стружани им ги понудивме микрофоните за да ги поделиме проблемите, но, за жал, група насилници го спречи одржувањето на трибината. Беше очигледно дека сакаат намерно да предизвикаат конфликт и беа подготвени за тепачка - вели Жарко ...
  | | веќе видена | слични

  Две спомен-соби посветени на битолските Евреи што живееле до Втората светска војна се уредуваат во Порталот на влезот на Еврејските гробишта во Битола. Собите освен фотографии на поистакнати еврејски граѓани, ќе содржат и предмети со кои тие се служеле во минатото. Македонско-еврејското друштво во соработка со Завод и музеј почнуваат акција за собирање на антиквитети што битолчани во приватните збирки ги зачувале до денеска.

  - Секој што во своите домови има зачувано нешто од некогашните сограѓани може да ни го предаде. Во Битола има многу објекти во кои порано живееле Евреите, па претпоставуваме дека се останати предмети од домашна употреба. Наместо да бидат зафрлени, да може да ги видат граѓаните - вели претседателот на друштвото, Димче Миновски.Собите ќе бидат свечено отворени на 10 март, за Денот на депортацијата на битолските Евреи. Во минатото во Битола живееле 3.200 Евреи чии животи згаснале во озлогласените нацистички логори. Денес со нивните куќи и дуќани стопанисува посебен Фонд на ...
  | | веќе видена | слични

  ВМРО-ДПМНЕ го држи во инкубатор својот кандидат за претседател Ѓорѓе Иванов. Ние не се судираме со него, туку со партиската машинерија, изјави во Битола претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски.

  - Секој ден го кријат кандидатот, па излегуваат тие да полемизираат со мене. Сметаат дека рејтингот на партијата треба автоматски да го пренесат на кандидатот, но тој им го руши и на последните анкети е девет проценти под нивото на партијата. Ние, всушност, се расправаме со партија што има полиција, па тајна полиција, власт во медиумите. Тоа е неправедна војна и не очекуваме фер однос - рече Фрчкоски. Тој нагласи дека две третини од населението е во страв од сиромаштија и невработеност, а 53 отсто од граѓаните се плашат да одговорат на телефонски анкети.
  | | веќе видена | слични

  По едно и полгодишна пауза, Битолската опера вечерва премиерно ќе ја изведе музичката комедија „Аптекарот“ од Хајдн, од 20 часот. Придвижувачите на идејата Битола да има своја оперска куќа го искористија овој повод за повторно да потсетат дека очекуваат финансиска поддршка од државата и третман како национална институција. Проектот „Битолска опера“, кој го почна невладината организација „Импресариум“, досега има реализирано пет музичко-сценски проекти. Од раководството на Операта велат дека пред две години поднеле барање до Министерство за култура нивната куќа да стане национална институција, но се уште немаат повратен одговор. - Кога го изработивме елаборатот, во оптималната варијанта беа предвидени 70 вработувања, а битолската опера планиравме да работи според австро- унгарски модел. Тоа е убава можност младите музичари и солисти од Музичката академија да најдат трајна егзистенција. Не се работи за мене зашто јас сум првенец во Македонската опера, но гревота е младите да немаат каде да работат. За жал, од ...
  | | веќе видена | слични

  Отпечатени се 30.000 копии пропаганден материјал, а целта е да се зголеми бројот од 25.000 гости колку што годишно го посетуваат градот , најчесто како транзитна дестинација

  Отворање музеј посветен на првите сниматели на Балканот - браќата Манаки, Ќемал Ататурк како атракција, дегустација на производи од кафе на Тумбе-кафе, гастросцена во Старата чаршија, ноќно скијање на Пелистер, голф-терени во Ротино, патот на пелистерското сирење, обновување на битолските семејни приказни... Овие и уште многу други предлози се вградени во Стратегијата за развој на туризмот во Битола од 2009 до 2014 година. Ова е прв посериозен пристап на локалната самоуправа за туристичка промоција на Битола. Првпат е изработен модерно и естетски обликуван промотивен материјал, каков што со години му недостигаше на градот.

  - Направен е модерно дизајниран веб-портал. До крајот на февруари ќе се постават инфо-киосци за кои софтверот е комплетно готов, останува само инфраструктурниот дел. Изработен е триделен ...
  | | веќе видена | слични

  Обука за одговор при катастрофи вчера беше спроведена во Дебар. Во организација на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, а во соработка со Црвениот крст на Македонија посетителите беа обучени за помош при поплави и свлечишта, односно лизгање земјиште.

  На обуката имаше претставници на националните друштва на Црвениот крст и Црвената полумесечина од 12 земји од поранешниот СССР, меѓу кои Русија, Украина, Грузија, Молдавија, Киргистан, Белорусија и други. Инсценирана беше поплава од големи размери во дебарскиот регион, во потегот на речните долини на Црн Дрим и Радика, како и активирани свлечишта во селата Битуше, Велебрдо, Требиште и Горно Косоврасти. Тарас Лахнамов, од Украина, инаку меѓународен координатор, искажа задоволство од стекнатото искуство за време на кусиот престој во Дебар. Слични активности се реализираат и во Охрид и во Битола.
  | | веќе видена | слични

  Откажана е трибината на здружението „Граѓани за европска Македонија“ во Домот на културата во Струга откако попладнево група граѓани упаднала во салата и се заканувала на учесниците. Како што велат од здружението, лицата насилно се однесувале и упатиле закани кон учесниците на трибината нарекувајќи ги „предавници“ по што е одлучено таа да се прекине за да не дојде до поголеми инциденти.

  Здружението „Граѓани за европска Македонија“ кое е формирано месецов меѓу другото се залага за идејата за Македонија во Европа наспроти како што велат сегашната политичка, етничка и верска сегрегација. Последниве денови здружението одржа трибини во Битола и Куманово, а за утре е закажана трибина и во Кичево.

  Меѓу неговите членови се претседателот на Институтот отворено општество Владимир Милчин, аналитичарот Жарко Трајановски, новинарот Бранко Героски, публицистот Никола Гелевски, професорот Мерсел Биљали и други.
  | | веќе видена | слични

  Сообраќајот на патот Гостивар - Стража вчера беше отежнат поради паѓање снег, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Западните делови од земјава вчера беа зафатени од снежно невреме и студент бран. Снег врнеше на планините каде што има нова снежна покривка од еден до три сантиметри. Најмногу врнежи имаше во Лазарополе, Попова Шапка, Претор, Маврово, Крушево, Битола и Струмица. Поинтензивно паѓање снег е најавено за денеска претпладне низ целата земја, а ќе дува и силен северен ветер. Сообраќајот на локалните патни правци и на меѓународниот кон Бугарија не е прекинат. Последните врнежи се добредојдени за посевите под есенски житни култури, а позитивно ќе влијаат и на хидролошката состојба на браните Калиманци, Лосана и Чифлик, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.
  | | веќе видена | слични

  Битолско пиво со поминат рок било пуштено во малопродажните и угостителските објекти низ државата, тврдат стечајните работници од АД „Пивара“ Битола. Според нив, резерва од околу 20 илјади литри се продадени со измена на датумот на амбалажата, а во магацините се останати незначителни количества.

  - Стечајниот управник побара од одборот на доверители да се намали цената на пивото од 56 на 50 денари, затоа што, како што рече, тогаш рокот му изминувал на 12 декември 2008 година. Тој нареди да се брише рокот и да се печатат нови датуми - вели Цветан Петровски, поранешен претседател на Синдикатот во пиварницата.

  Иако стечајниот управник признава дека пивото е произведено во септември и има рок на траење 4 месеци, демантира дека е направена каква било малверзација со датумот и тврди дека рокот на пивото му изминува деновиве.

  - Нема промена на рокот, пивото е испитано технолошки и досега никој не се има пожалено на квалитетот или да е расипано, а цената беше намалена затоа што тешко ни ...
  | | веќе видена | слични

  „Ивица Коневски е идниот гра­доначалник на Аеродром. Редно е да дојде млад, сигурен, амбициозен, перспективен човек да ја оправи општината Аеродром. Само напред, Ивица.“

  „Овој човек е најдоброто нешто што можело, може и ќе може да и се случи на нашата убава државичка. Напред г. Коце Трајановски.“

  „Љубомир Фрчкоски за претседател на Македонија!“

  Дали ви стигнуваат пораки на популарната социјална мрежа „Фејс­бук“ да им се придружите на групите за поддршка на кандидатите за градоначалници и за претседател на државата? Дали ве канат да станете поддржувач на Ивица, Силвана, Коце, Ѓорѓе, Љубомир во нивните кандидатури? И да поканите ваши пријатели да ги поддржат? Иако партиите негираат, политиколозите и комуни­колозите велат де­ка тоа е изборна ка­мпања, почната пре­двреме, на медиум што е во мода, што не го контролира и кој не подлежи на ничија регулација.

  Интернетот е местото каде што се префрли предизборната кампања, откако Советот за радиодифузија ...
  | | веќе видена | слични

  Снежните врнежи што метеоролозите ги најавуваа неколку дена, утрово целосно го парализираа главниот град на Македонија, Скопје.

  Завеаните и замрзнатите улици ги спречија скопјани навреме да стигнат на своите работни места, а оние што се обидоа да одат пеш, одвај успеваа да се одржат на нозе.

  Најтешка е состојбата во скопските приградски населби, до каде што екипите на „Улици и патишта“ с& 232; уште не стигнале да посипат сол, така што во овие делови на градот соообраќајниците наликуваат на скијачки патеки.

  Скопјани утрово тешко можеа да дојдат и до такси превоз, бидејќи таксистите одбиваат да возат во деловите на градот што се попроблематични.

  Снегот кој врнеше во текот на вчерашното деноноќие предизвика отежнато одвивање на сообраќајот и во Кичево и околните општини.

  Само магистралниот патен правец кон Охрид и Гостивар, како и регионалните патишта кон Македонски Брод и Битола се исчистени, иако има дел на коловозот што е смрзнат и не може да се растопи и по ...
  | | веќе видена | слични

  Од играњето во заедничката лига бериќет очекуваат Македонија, БиХ и Србија, а за Хрватска и Црна Гора не е дојдено времето за вакво натпреварување во кое Словенија и не се споменува

  Воскреснатата идеја за Балканска фудбалска лига ги подели фудбалските работници од регионов. Додека едните го осудуваат проектот на пропаст пред да се спротивстават аргументите за поинтересен и профитабилен фудбал, за другите дојдено е времето за поквалитетно натпреварување. Наспроти очекувањата за полни трибини и запирањето на раното одлевање на младите таленти од овие простори, како и подобрата финансиска кондиција за екипите, проблемите околу безбедноста на стадионите и квалитетот што треба да го донесе новото фудбалско здружување се наведуваат како недостиг за новата лига. Аргументите „за“ и „против“ се фрлени на маса, на која се поочигледно е дека нема да седнат едни наспроти други челниците од националните асоцијации од регионов, барем не во посакуваниот состав.

  ИДЕЈАТА ЌЕ СЛАВИ ПОЛНОЛЕТСТВО ...
  | | веќе видена | слични

  Битолските оперски уметници најавија нова премиера, ги повторија и старите барања за институнализација на операта во Битола

  Битолската опера утревечер во20часот на сцената на Центарот за култура во Битола премиерно ќе ја изведе оперетата „Аптекарот“ од Јозеф Хајдн . По пауза од една и пол година, ова е ново премиерно дело што Битолската опера ќе и го понуди на публиката. Режисерка на претставата е Урсула Хорнер од Австрија, а покровител е градоначалникот на Битола, Владимир Талевски. Во главните улоги ќе настапат вокалистите Цветан Стојановски, Маја Илиоска, Елена Петрушевска и Нико Ѓорѓиевски, студент на Факултетот за музички уметности.Од раководството на операта велат дека операта е без парична поддршка од Министерството за култура, па затоа и хонорарите за учесниците биле мали.

  - Се фокусиравме на февруари за да ја фатиме школската година и учениците во Битола да видат нешто друго освен полните локали на Широк сокак. Така изборот на забава ќе биде поголем - рече Стојановски, кој е ...
  | | веќе видена | слични

  Наградата за животно дело „Петре Прличко“ ќе му биде врачена на актерот Петар Мирчевски вечерва во 19.30 часот, во Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес. Наградата пред три години почна да ја доделува општината Велес на актери што со своите улоги влијаеја на развојот на театарската уметност кај нас. Признанието се состои од плакета со ликот на доајен на македонската драма, Петре Прличко, и 60 илјади денари. Во чест на Мирчевски, актерите од велешкиот Народен театар ќе ја изведат претставата „Веселите жени од Виндзор“.

  Мирчевски својата кариера ја почна во 1979 година. во Народниот театар во Битола и е еден од најангажираните и најекспонирани македонски актери. Освен во театарот, тој се истакна и со своите филмски улоги, соработувајќи со познати филмаџии во земјава и во странство.
  | | веќе видена | слични

  Додека тече постапката за продажба на Битолската пиварница во ликвидација, пукна афера дека се продавало пиво со поминат рок од заостанатите залихи пред стечајот.

  Поранешните вработени велат дека стечајниот управник Владо Талевски, во Битола, околните села и Охрид, преку Пиварницата и трговците продал над 30.000 шишиња пиво со поминат рок, а датата била бришена.

  „Стечајниот управник нареди да се брише рокот на трајноста, на тапите, и се печатеше нова дата, изјави Цветан Петровски, поранешен претседател на Синдикатот во Пиварницата.

  Цената од 50 денари по која се продавало пивото ја одобрил одборот на доверители, бидејќи Талевски рекол дека рокот на пивото изминува во средината на декември. Денеска тој тврдеше дека пивото било исправно и дека рокот изминува за неколку дена, а во Пиварницата има само минимални залихи.

  „Ова го оставивме на четири месеци, рековме да нема повеќе. Се е испитано, технолошки, дека пивото е во ред. Досега никој не се има пожалено на квалитетот, ...
  | | веќе видена | слични

  Градоначалниците на неколку општини во Македонија не му обезбедија превоз на стечајците за да дојдат денеска на протести пред влада.

  Како што информираа неколкуте насобрани стечајци градоначалниците на Ресен, Битола, Прилеп, Кавадарци и Гевгелија ги оневозможија стечајците да пристигнат со тоа што не обезбедија автобуси.

  “Овде се собрани само раководството на стечајните работници, но ние ќе продолжиме да штрајкуваме секоја среда се до изборите, ако не премиерот Груевски не излезе со јасен став за решавање на проблемот со решавање на стечајните работници. Нашето барање е јасно решавање на прашањето на стечајните работници. Денеска е дојдена фалангата на стечајните работници, или од поново време комитите и комитите бараат решение“, изјави Драге Јовановски од ССМ.

  Преку 37.000 стечајни работници, кои останаат на улица по приватизацијата на државните претпријатија не примаат никаков паричен надомест.
  | | веќе видена | слични

  Во средата на пазарот на капитал беше остварен промет од 12.668.175,06 денари кој се оствари од 108 трансакции.

  На Официјалниот Пазар се реализира промет од 11.953.444,06 денари од 94 трансакции, а остатокот од 714.731,00 денари се оствари на Редовниот Пазар.

  Берзанските индексот МИ10 забележа пад на својата вредност за 1,11 проценти. Индексот на јавно поседувани друштва забележа пораст од 2,37 проценти, додека ОМБ индексот на обврзници порасна за 0,32 проценти.

  Први по обем на тргување на Официјалниот Пазар беа акциите на градежното претпријатие Стопанска банка Битола. Се истргуваа вкупно 924 акции по цена од 2.799,99 денари по акција, што значеше пад на вредноста на оваа акција од 0,10 проценти, а се оствари промет од 2.587.190,00 денари.

  Втори по обемот на тргување на Официјалниот Пазар беа акциите на Алкалоид Скопје. Се истргуваа 704 акции по просечна цена од 3.160,74 денари по акција, односно забележа пад од 1,25 проценти. Вкупниот остварен промет со овие хартии ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија, денеска, е зафатена од влажен и студен бран. Од утрово врне снег во западните планински делови, каде има нова снежна покривка во висина од еден до три сантиметри. Поинтензивни врнежи од снег ќе има ноќеска и утре претпладне, на целата територија на земјава. Ќе дува и засилен северен ветар

  Снег има во Лазарополе, Попова Шапка, Претор, Маврово и Крушево, а утрово паѓаше и во Битола и Струмица. Од Авто-мото сојузот на Македонија, информираат дека, поради снежните врнежи, на патниот правец, Гостивар – Стража, сообраќајот се одвива отежнато, во зимски услови. На патниот правец, Стража – Маврово, воведена е забрана за тешки товарни возила. Поинтензивни врнежи од снег ќе има ноќеска и утре претпладне на целата територија на земјава. Ќе дува и засилен северен ветар.
  | | веќе видена | слични

  Земјава денеска е зафатена од влажен и студен бран. Од утрово врне снег во западните планински делови каде има нова снежна покривка од еден до три сантиметри. Снег има во Лазарополе, Попова Шапка, Претор, Маврово и Крушево, а утрово паѓаше и во Битола и Струмица.

  Поради снежните врнежи од Автомото сојузот на Македонија информираат дека на патниот правец Гостивар - Стража сообраќајот се одвива отежнато во зимски услови, а на патниот правец Стража - Маврово воведена е забрана за тешки товарни возила.

  Поинтензивни врнежи од снег ќе има ноќеска и утре претпладне на целата територија на земјава. Ќе дува и засилен северен ветер.
  | | веќе видена | слични