Битола

  во

  Битолчани ќе добијат контејнери за стара хартија

  БИТОЛА - Остатоците од храна, хартија, стакло, пластика во Битола се фрлаат во улични контејнери. ЈП „Комуналец“ најавува дека наскоро битолчани хартијата ќе можат да ја фрлаат на посебни места.

  „Нарачавме 43 контејнери за собирање на отпадната хартија. Околу 20 проценти од овој отпад и претходно се собираше во нашето претпријатие“, вели Јовко Крстевски, директор на „Комуналец“. Тие веќе размислуваат за континуирано собирање и рециклирање на пластиката, како и за замена на малите кошници за отпадоци поставени низ Широк сокак и на шетачката зона во Битола. (А.Б.)
  | | веќе видена | слични

  Изложба на Елена Ѓорѓиевска

  Самостојна изложба на академската сликарка Елена Ѓорѓиевска од Битола под наслов „Антропогеометризми“, вечерва во 20,30 часот ќе биде отворена во Музејот на град Скопје.

  Авторката ќе се презентира низ 24 дела од својот магистерски труд, работени во акрилна техника на платно и картон, во кои ја соопштува својата духовна приказна и мотивска преокупација. Досега се презентирала на две самостојни и повеќе од 10 групни изложби.

  Ѓорѓиевска е родена во1982 година во Битола. Дипломирала сликарство на Факултетот за ликовни уметности каде и магистрирала кај проф. Вељо Ташовски. Член е на ДЛУМ и на ДЛУБ. (К.Б.)
  | | веќе видена | слични

  Се обновува битолската инфраструктура

  БИТОЛА - Ревитализација на патната, водоводната и канализационата структура, се главните зафати на битолските јавни претпријатија. „Моментно се работи на булеварот Социјалистичка по целата должина. Потоа, ја правиме патеката по која се движат учениците до ОУ Климент Охридски , по улиците АСНОМ и Ружа Делчева . Веќе ги изработивме улиците околу Клиничката болницата и паркинзите“, вели Зора Симјановска, раководителка на Одделението за комунални дејности во Општина Битола.

  Комуналците се ангажирани и на ревитализација на канализационата и на водоводната мрежа во периферните делови на градот. Се работи на фекалната канализација во Јени Мале и во населбата Мал Париз. (А.Б.)
  | | веќе видена | слични

  Селаните на Подино девет месеци собираат вода капка по капка. Налето нема вода ни за лек

  БИТОЛА - „Цели девет месеци водата ја собираме капка по капка за да ја згаснеме жедта и за да го напоиме добитокот. Така правиме затоа што три месеци налето, во најголемите горештини, нема вода ниту за лек. Резервоарите пресушуваат, а и Сува Река не е дарежлива“.

  Вака ја опишува својата битка за чиста вода за пиење 81-годишниот Богоја Бошевски од пелагониското село Подино. Ова е единствената населба во регионот каде што и во 21 век државата не се погрижила да обезбеди селски водовод.

  Судбината на овој старец, кој животот го поминал во надеж дека ќе заврне дожд и во копање бунари, ја делат уште педесетина жители на Подино. Од нив седум се мали деца.

  По чиста и здрава вода за пиење не трагаат само селаните од Подинци туку и уште 6.000 жители од четириесет села во пелагониските општини Новаци и Могила. Тие пијат вода од регионалните водоводи која е со сомнителен квалитет. ...
  | | веќе видена | слични

  Агим Красниќи и неговата група се само дел од притворените што се префрлени во други затвори во државата заради растоварување на пренатрупаноста на истражниот затвор во Шуто Оризари, тврди директорката на затворот. Извори во судот потврдиле дека на барање од затворот дале дозвола за трансфер на околу 40 притворени и осудени лица, меѓу кои и Красниќи и неговата кондовска група, во пет други затвори. Ни во затворот ни во судот не информираат каде е префрлен Красниќи, како што велат, од безбедносни причини. Неофицијално се тврди дека тој е во битолскиот затвор.Дел од притворените се веќе префрлени во други затвори, а тоа ќе продолжи и во наредните неколку дена. Поради големиот број апсења во последно време, затворот е преполн. Притворскиот дел е преполн. Капацитетите се надминати за 150 отсто. Затоа, во соработка со Министерството за правда, побаравме од судовите да ни дозволат трансфер на дел од затворениците во други затвори. Судовите ни го дозволуваат тоа. Некои затвореници не сакаат да бидат префрлени, а ...
  | | веќе видена | слични

  Ден на културата во Македонија

  Со промоција на монографијата „Четириесет поколенија пред гробот на св. Кирил Филозоф во Рим“, денеска во 12 часот во Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ во Битола, ќе биде одбележан Денот на културата во Македонија. Автори на делото се Вера Стојчевска-Антиќ, Славе Николовски-Катин и епископот хераклејски Климент. Делото ќе го промовираат Анета Стефановска и Николче Велјановски. Во рамките на промоцијата ќе биде претставено и џебно издание „Св.Климент Охридски“ од авторката Стојчевска-Антиќ. Во рамките на Денот на културата планирани се и повеќе изложби, претстави и концерти во градовите низ земјава.
  | | веќе видена | слични

  Башкими и Силекс остануваат во Првата лига

  Башкими и Силекс остануваат членови на Првата фудбалска лига, откако во неделата беа поуспешни од второлигашите Миравци, односно Беласица.Башкими во Битола го совлада Миравци со 4-1. Головите за победникот од Куманово, кој на крајот од сезоната беше десеттопласиран на табелата, ги постигнаа Исмаили во 45., Трајчев во 47., Живадиновиќ во 56. и Ѓоровиќ во 90. минута. Почесниот погодок за третопласираниот второлигаш за намалување на 1-3 во 86. минута беше дело на Каракамишев.Силекс, заедно со Вардар и Победа, останува единствениот клуб што никогаш не ја напуштил Првата лига, по победата од 2-0 над Беласица на Градскиот стадион во Скопје и покрај тоа што од 29. минута играше без исклучениот Шалевски. Победата за деветторангираниот тим од изминатата сезона ја обезбедија Глигоров во 22. и Н.Стојановски во 70. минута.Што се однесува до Втората лига, Кожув, Новаци и Локомотива ќе играат во следната сезона во неа, откако славеа победи во баражите против Љуботен, ...
  | | веќе видена | слични

  Вистинска конкуренција во фиксната телефонија ќе се почувствува дури од септември. „Он тел“, вториот фиксен оператор што почна да ги нуди своите услуги во Скопје, најавува проширување на својата мрежа за три месеци, а истото го најавуваат „Кајблтел“ и „Некском“. - Од септември ќе ја прошириме мрежата и во други градови, а ќе нудиме и повеќе пакети. Засега имаме еден пакет, кој чини 990 денари, а опфаќа неограничени разговори кон нашата мрежа и 300 минути кон „Т-хоум“, како и други погодности. Со пониска цена сега не можеме да работиме поради високите интерконекциски цени кон „Т-хоум“ - вели Предраг Чемерикиќ, директор на „Он нет“. Тој информира дека „Он нет“ дневно има и до двесте барања за користење на нивните телефонски услуги. - Оние што ќе сакаат да ги користат услугите, се што треба да направат е да склучат договор со нас, со што добиваат нов број. Засега не е можно користење на истиот телефонски број бидејќи тендерот за преносливост на броеви, кој го распишува Агенцијата за електронски комуникации, се ...
  | | веќе видена | слични

  Кондовецот Агим Красниќи стана преопасен за македонските затвори. Викендов кондовскиот „шериф“, тајно и со силно полициско обезбедување бил префрлен од притворското одделение во Шутка во затворот во Битола. Затворските власти во Битола за “Време“ потврдија дека опасниот Красниќи бил кај нив и дека има ист третман како и другите затвореници. Неофицијлано дознаваме дека пренесувањето на Красниќи било направено од безбедносни причини. Постојат две варијанти зошто тоа е сторено - едната е дека затворските власти стравувале дека кондовецот може да избега од затворот Шутка, а другата верзија е дека Красниќи добил закани дека ќе биде убиен во затворот. Официјалната верзија е, пак, дека тој е префрлен заедно со уште 40 други затвореници оти притворското одделение во Шутка било преполно. Биљана Зефиќ, директорка на затворот во Шутка, вели дека Красниќи заедно со други затвореници е префрлен во друг затвор поради недостиг од место. - За неговиот трансфер одлучува надлежниот суд, во овој случај Скопје 1. Не можам да ви ...
  | | веќе видена | слични

  Силекс и Башкими остануваат и следната сезона во Првата фудбалска лига, откако во бараж-натпреварите ги совладаа Беласица, односно Миравци. Во Битола, Башкими убедливо славеше над Миравци. Пред натпреварот кумановци важеа за фаворити, а тоа го оправдаа и на теренот. По првото полувреме водеа со 1-0, а до крајот на средбата постигнаа уште три гола. На тој начин потврдија дека третопласираниот во второлигашката конкуренција не е дораснат за влез во елитата. Многу поинтересен натпревар се одигра на Градскиот стадион во Скопје, во кој Силекс со 2-0 го совлада тимот на струмичка Беласица. Струмичани лошо почнаа ова сезона во Втората лига, но при крајот на првенството ја достигнаа посакуваната форма и стигнаа до четвртото место на табелата. Сепак, тоа не беше доволно да се помине последната пречка на патот кон враќањето во Првата лига.
  | | веќе видена | слични

  Седумдесет и осумгодишниот Цветан Стојановски, жител на селото Чаниште, пре повеќе од два дена се удавил во рударско окно. Полицијата во неделата вечерта го пронајден мртов во окното полно со вода по претходна пријава на селанец кој во тие краишта напасувал говеда. Знаци на насилство врз телото нема, а покрај него било најдено празно шише со отров. Обдукцијата ќе покаже која била причината за смртта. Прилепската полиција воедно трага по уште еден жител на селото Чаниште, кој е пријавен за исчезнат пред две недели. Во атарот на Чаниште, на местото познато како Зимовник, во рударското окно полно со вода, говедарот Петко Митрески забележал машки труп. Тој веднаш ги алармирал селаните кои се растрчале по помош. - Најпрвин видов црни птици грабливки како летаат над јамата. Си помислив дека мора да има нешто. Кога слегов долу, видов труп удавен во водата и одма го извлеков надвор. Ама човекот не беше жив. Затоа отрчав в село да им кажам на другите селани. Цветан пиеше многу ракија, беше како сунѓер и си велиме ...
  | | веќе видена | слични

  Изложби, промоции на книги, театарски претстави, концерти на класична музика и друго, се на програмата на традиционалната манифестација „Ден на културата на Република Македонија“, која ќе се одбележи денеска во Битола, градот што оваа година е прогласен за град на културата за 2008 година.
  Програмата почнува во 11 часот на плоштадот Македонија, со настапот на културно-уметничките друштва „Гоце Делчев“, „Битола“, „Рудине“, „Плетенка“, „Александар Турунџев“ и „Сирма Војвода“. Во исто време ќе се отвори изложбата насловена „Битолските уметници“ во Завод и музеј - КЦ „Магаза“. Централен настан на манифестацијата е промоцијата на монографијата „Четириесет поклоненија пред гробот на свети Кирил Филозоф во Рим“ од авторите Вера Стојчевска-Антиќ, Славе Николовски-Катин и Епископ Климент, како и на џепното издание „Свети Климент Охридски“ од авторката Вера Стојчевска-Антиќ, напладне во НУБ „Свети Климент Охридски“. Промотори на книгите се пратеничката Анета Стефановска и Николче Велјановски. За вечерните часови ...
  | | веќе видена | слични

  Агим Красниќи со уште неколку лица од неговата кондовска група, кои беа уапсени на денот на парламентарните избори, се преместени од истражниот затвор „Шутка“ во битолскиот затвор.

  Информацијата попладнево за телевизијата А1 ја потврдија од Истражниот затвор во Битола, наведувајќи дека преместувањето било извршено викендот.

  Како причина за тоа се наведува надминатиот капацитет во „Шутка“ за повеќе од половина.

  Според судски извори, во тек е постапката за преместување од истражниот затвор „Шутка“низ другите затвори во Македонија за вкупно околу 40 затвореници.

  Агим Красниќи со уште осум лица беа уапсени на падините на Китка за спречување на изборниот процес.

  Полицијата соопшти дека кај уапсените било пронајдено поголемо количество оружје, како и дрога.
  | | веќе видена | слични

  Поради пребукираност, во Прилеп, Гевгелија и во Охрид се префрлени 30 притвореници

  Кондовецот Агим Красниќи наместо во истражниот затвор „Скопје“, мерката притвор во траење од еден месец ќе ја издржува во затворот во Битола. Додека во истражниот затвор во Шутка душекот го делеше со уште двајца притвореници, Красниќи сега во битолскиот затвор има сопствена ќелија.

  Активистот на ДПА во петокот попладне со решение на Основниот суд Скопје 1 од главниот град е префрлен во затворот во Битола. Тој беше уапсен на 1 јуни на денот на изборите, откако, според полицијата, бил фатен на падините на планината Китка, каде што со неговата осумчлена дружина се подготвувале да предизвикаат изборни инциденти на неколку гласачки места. Тие ќе одговараат за злосторничко здружување, спречување избори и гласање, недозволено изработување, држење и тргување со оружје и поради поседување дрога.

  Надлежните тврдат дека Красниќи е префрлен во нов затвор поради пребукираноста во истражниот затвор „Скопје“. ...
  | | веќе видена | слични

  Со ракометни знаења ќе се претстават девојки од Шпанија, Франција, Аргентина, Алжир и од Тајван

  Иван Бојаџиски

  ВИНИЦА - Виница првпат ќе биде домаќин на голем спортски настан, Младинското светско првенство во ракомет за жени што ќе се одржи од 21 до 31 јули годинава. Со своите знаења од ракометот ќе се претстават девојки од Шпанија, Франција, Аргентина, Алжир и од Тајван.

  Овој мал општински центар со околу 15.000 жители подолго време се разубавува за пречек на гостите. Светскиот спортски настан во градот на теракотните икони ги придвижи сите механизми, па во уредувањето се вклучени речиси сите семејства.

  Во чест на 9 Јуни, Денот на цвеќето, Симоне Филипини, амбасадорка на Кралството Холандија во Македонија, вчера во Градскиот парк ја засади првата гладиола од околу 120.000 цвеќиња со кои се планира да биде украсена Виница. Расадниот материјал во вредност од 12.000 евра е донација на холандската амбасада, која Виница ја избра за оваа акција поради фактот што во градот ...
  | | веќе видена | слични

  ПРИЛЕП - Телото на 78-годишниот Цветан Стојаноски од мариовското село Чаниште е пронајдено завчера во рударско окно полно со вода, а до телото на старецот имало шише со етиол. Жителите на Чаниште најпрвин веруваа дека удавениот човек во рударската јама е друг нивен соселанец, 50-годишниот Тодор Ангелески. „Тодор е исчезнат речиси две недели. Со години имаше здравствени проблеми“, вели Периклис Стојаноски.

  „Не се констатирани траги на насилство, најверојатно, станува збор за несреќен случај. За откривање на причините за смртта истражниот судија побара да се изврши обдукција“, соопшти Ѓоко Стрезовски, портпаролот на СВР- Битола. Стојаноски живеел сам, а неговата сопруга неодамна заминала во Прилеп. (М.Т.)
  | | веќе видена | слични

  Промоција на книгата „40 поклоненија пред гробот на св. Кирил Филозоф во Рим“

  Денот на културата на Република Македонија, 10 јуни, се одбележува со низа активности низ целата Република. Културните манифестации кои се одржуваат по овој повод претставуваат партнерски однос меѓу Министерството за култура и општините и културните институции, со цел да се промовира културата и на локално ниво.

  Битола, како град на културата, и НУБ „Св Климент Охридски“ од Битола, како главен носител и организатор на повеќето културни манифестации во градот, се приклучуваат кон одбележувањето на оваа манифестација. Централен настан ќе биде промоцијата на монографијата „40 поклоненија пред гробот на Св. Кирил Филозоф во Рим“ од авторите Вера Стојчевска Антиќ, Славе Николовски Катин и Епископ Климент, како и џепното издание „Свети Климент Охридски“ од авторот Вера Стојчевска Антиќ.

  Првата промоција монографијата ја доживеа во Рим, на 24 мај, кога ја промовираше архиепископ г.г. Стефан, а во Македонија ...
  | | веќе видена | слични

  Силекс и Башкими останаа прволигаши

  Со вчерашните бараж-натпревари за опстанок во прволигашкото друштво меѓу Силекс - Беласица и Башкими - Миравци, заврши практично годинашнава фудбалска сезона во Македонија. Во последните натпревари Силекс и Башкими успеаја да го зачуваат прволигашкиот статус. На Градскиот стадион во Скопје со головите на Глигоров во 22 и Стојановиќ во 70 минута, Силекс ја победи Беласица со 2:0, додека во Битола Башкими беше убедливо подобар од Миравци совладувајќи го со 4:1. Головите за Башкими ги постигнаа Исмаили во 45, Трајчев 47, Живадиновиќ 50 и Ѓоровиќ во 90 минута, додека Каракамишев во 86 минута беше стрелец за Миравци. Сега е комплетирана и Првата лига во која во новата сезона ќе играат: Вардар, Работнички и Македонија Ѓ.П. (Скопје), Милано и Башкими (Куманово), Пелистер (Битола), Ренова (Тетово), Силекс (Кратово), Напредок (Кичево) и новите членови во лигата Металург (Скопје) и Турново.

  Со поразите од Силекс и Башкими, Беласица и Миравци се враќаат повторно ...
  | | веќе видена | слични

  Агим Красниќи е преместен во затворот во Битола. По вчерашниот молк информацијата за А1 ја потврди управникот на битолскиот затвор.

  Како причина за преселбата се наведува надминатиот капацитет во Шутка за повеќе од половина. Се негира дека Красниќи е преместен поради тоа што не можат да му ја гарантираат безбедноста или, пак, поради можноста од негово бегство.

  Претседателот на Основниот суд 1 Скопје Добрила Кацарска не сакаше да открие во кој затвор е преместен Красниќи, но објаснува, тој не е единствениот. Според неа вкупно биле преместени 40-ина притвореници по затворите низ Македонија. Критериум кој заминува, а кој останува, немало.

  „Не навлегуваме ние како суд во критериумите за преместување. Сепак, надлежност е на самиот затвор да оцени за кои луѓе точно ќе бара преместување“, изјави Добрила Кацарска, претседател на Основен суд 1.

  „Јас не знам точно каде е преместен господинот Красниќи и не знам колку од неговата група се преместени и дали е само тој или сите. Тоа ...
  | | веќе видена | слични

  Телото на 78-годишниот Цветан Стојаноски од мариовското село Чаниште синоќа е пронајдено во рударско окно полно со вода во месноста Зимовник во атарот на селото.

  Телото го пронашол прилепчанец кој синоќа околу 20 часот пријавил во прилепската полиција. Екипа на полицијата цела ноќ го обезбедувала местото.

  Од денешниот увид е констатирано дека станува збор за 78-годишниот жител на мариовското село Чаниште кој живеел со сопругата, но не бил пријавен за исчезнат.

  „Лекар од итната медицинска помош констатира дека на телото на Стојаноски нема траги на насилство, а обдукцијата што ја побара истражен судија ќе ги утврди причините за смртта“, изјави Ѓоко Стрезовски, портпарол на СВР Битола.

  Полицијата прво се сомневаше дека пронајденото мртво тело е на 50-годишниот Тодор Ангелески од Прилеп кој пред пет-шест дена семејството пријавило дека исчезнал откако излегол од дома. Ангелески се уште се води за исчезнат.
  | | веќе видена | слични