Бичиклиски

  во

  Еј, Пандов им дели лекции на Тодоров и Митко Јанчев за лекции по срам и перде?! Ова е неверојатно, иако самиот Пандов во времето на ВМРО-ДПМНЕ го имаше ...
  | | веќе видена | слични

  Во салата на Домот на културата во Валандово почнаа да пристигнуваат делегатите на 16-тиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. Предмалку пристигна и Христијан Мицковски, генералниот секретар на ВМРО- ДПМНЕ, кој е единствен кандидат за нов претседател на партијата на вонредниот конгрес што одржува во Валандово. Се очекува наскоро да пристигне и Никола Груевски. Досега во салата од поистакнатите функционери и членови на партијата присутни се Емил Димитриев, Миле јанакиески, Диме Спасов, Коце Трајановски, Александар Бичиклиски, Елизабета Канческа Милевска, Спиро Ристовски, Даниела Рангелов, Владимир Талески… Пред почетокот на конгресот се очекува да се види и бројката на делегати со оглед на тоа што дел од екс функционерите на партијата Илија Димовски и Антонијо Милошоски најавија дека нема да дојдат на конгресот, бидејќи според нив тој се организира на недемократски начин. ВМРО-ДПМНЕ денеска и утре го одржуваат 16-тиот вонреден партиски конгрес во Валандово. Станува збор за вонреден конгрес на кој ќе се бира лидер на ...
  сите 296 | | | веќе видена

  Во салата на Домот на културата во Валандово почнаа да пристигнуваат делегатите на 16. конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. Предмалку пристигна и Христијан Мицковски, генералниот секретар на ВМРО- ДПМНЕ, кој е единствен кандидат за нов претседател на партијата на вонредниот конгрес што се одржува во Валандово. Се очекува наскоро да пристигне и Никола Груевски. Досега во салата од поистакнатите функционери и членови на партијата присутни се Емил Димитриев, Миле Јанакиески, Диме Спасов, Коце Трајановски, Александар Бичиклиски, Елизабета Канческа Милевска, Спиро Ристовски, Даниела Рангелов, Владимир Талески… Пред почетокот на конгресот се очекува да се види и бројката на делегати со оглед на тоа што дел од функционерите на партијата, Илија Димовски и Антонијо Милошоски, најавија дека нема да дојдат на конгресот бидејќи според нив тој се организира на недемократски начин. ВМРО-ДПМНЕ денеска и утре го одржува 16. вонреден партиски конгрес во Валандово. Станува збор за вонреден конгрес на кој ќе се бира лидер на партијата, по ...
  сите 301 | | | веќе видена

  По вечерашната одлука на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за одржување на вонреден Конгрес, партијата го објави списокот на делегати кои ќе земат учество на истиот. Генералниот секретар на партијата Христијан Мицкоски вечерва изјави дека ЦК донел одлука Конгресот да се одржи на 22 и 23 декември во Валандово, а на истиот ќе учествуваат 544 делегати. Списокот на делегати може да го погледнете во продолжение. Никола Груевски,Емил Димитриев,Кирил Божиновски,Мартин Протоѓер, Зоран Ставрески,Гордана Јанкулоска,Антонио Милошоски,Сашо Мијалков,Никола Тодоров,Владимир Пешевски Коце ТрајановскиИлија Димовски,Љупчо Трпевски.Благоја Деспотоски деНикола Бакрачески Владимир Ѓорчев Зоран Горгиевски Момчило Аврамовски Зоран Илиоски Никола Попоски Даниела Рангелова Владимир Неловски Бојан Стојаноски Нола Исмаилоска Фатмир Имеровски Миле Јанакиески Иво Ивановски Елизабета Канческа-Милевска Зоран Јолевски Диме Спасов Веле Самак Бил Павелевски Спиро Ристовски Марта Арсовска-Томoвска Ванчо Костадиновски Христијан Делев Билјана ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Откако Никола Груевски поднесе неотповиклива оставка од лидерското место, а Централниот комитет на партијата свика вонреден конгрес на 22 и 23 декември за избор на нов лидер, почна да тече рокот за поднеување на кандидатури кој завршува на 21 декември попладне. Дотогаш треба да стане дефинитивно јасно кој од претендентите за лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицковски, Никола Попоски, Антонијо Милошоски, Илија Димовски ќе се кандидира за наследник на Груевски, но и со каков тим и концепт. Во меѓувреме, ВМРО-ДПМНЕ на веб сајтот го објави списокот со делегати кој ќе го избере третиот партиски лидер по Љубчо Георгиевски и Груевски, при што со поддршка на 30 од нив може да се номинираат кандидати и на самиот конгрес: Никола Груевски Емил Димитриев Кирил Божиновски Мартин Протоѓер Зоран Ставрески Гордана Јанкулоска Антонио Милошоски Сашо Мијалков Никола Тодоров Владимир Пешевски Коце Трајановски Илија Димовски Љупчо Трпевски Благоја Деспотоски Никола Бакрачески Владимир Ѓорчев Зоран Горгиевски Момчило ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за утврдување на датум, место на одржување и број на делегати на вонредниот 16 Конгрес на партијата, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНE Христијан Мицкоски. -Како датум на одржување ги утврдуваме 22 и 23 декември 2017 година, како место го одредувамме Валандово. ЦК на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука и за бројот на делегати кои ќе учествуваат на овој 16 вонреден Конгрес и нивниот број изнесува 544. Списокот на делегатите ќе биде објавен на веб страната на партијата по завршување на состанокот на Централниот комитет, истакна Мицкоски. Според информациите, рокот за кандидатури почнува да тече од денес и ќе трае се до 21-ви декември до 15 часот. Кандидатурите се поднесуваат во архивата на партијата од страна на заинтересираните кандидати или од нив овластени лица. Доцна вечерва партијата го објави спискот. Ова се 544-те делегати: Никола Груевски Емил Димитриев Кирил Божиновски Мартин Протоѓер Зоран Ставрески Гордана Јанкулоска Антонио Милошоски Сашо Мијалков Никола ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Oбвинителката Ленче Ристоска од СЈО денеска изјави дека е одбиено барањето на СЈО до Врховниот суд за заштита на законитост против одлуката на Кривичниот суд каде што беше одбиено замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ во случајот „Талир“. Таа вели дека главен аргумент на СЈО за замрзнување на имотот е дека веќе еднаш во 2016 година, имотот бил ставен под хипотека кај една од комерцијалните банки. Ристоска објаснува дека замрзнувањето на имотот е само привремено. Таа ги отфрла тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека СЈО работи во полза на власта „Со тоа само би се ставила забрана раководните лица да не можат го отуѓуваат имотот и да нанесат дополнителна штета на политичката партија. Ако ја земаме политичката партија како правен субјект, она што го преземаме ние е во заштита на партијата“- изјави Ристоска. Врховниот суд во наредните денови треба да донесе одлука дали ќе го прифати барањето за заштита на законитоста поднесена од СЈО. Таа кажа дека истрагата за случајот „Талир“ продолжува, но не даде детали. Првоосомничен ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Седиштето на ВМРО ДПМНЕ кон крајот на 2016 било ставено под хипотека - ова е еден од аргументите со кои СЈО ги уверува врховните судии дека белата палата треба да биде привремено замрзната за да не може да се отуѓува и дека Кривичниот суд донел незаконска одлука кога ги одбил. - Обезбедувањето на предмети во кривичната постапка е нешто што навистина е значајно, посебно привременото обезбедување, затоа што тоа е единствен начин да покажеме дека криминалот не се исплати, рече обивнителката Ленче Ристоска Замрзнувањето на имотот е во заштита на политичката партија вели Ристоска и ги отфрла обивнувањата од ВМРО ДПМНЕ дека СЈО е алатка на власта во пресрет на локалните избори. -Замрзнувањето на имотот е само привремено. Со тоа само би се вовела забрана раководните лица да не можат го отуѓуваат имотот и да нанесат дополнителна штета на политичката партија. Ако ја земаме политичката партија како правен субјект, она што го преземаме е во заштита на партијата“, рече Ленче Ристоска од СЈО. Со одлуката на кривичен ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Специјалната обвинителка Ленче Ристоска, по завршувањето на седницата во Врховниот суд за барањето за заштита на законитоста за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, во предметот познат како „Талир“, наведе дека еден од клучните аргументи кои ги изложиле пред судиите е дека веќе еднаш во 2016 година, имотот бил ставен под хипотека кај една од комерцијалните банки. Освен тоа, како што рече, како прилог понудиле и компаративна пракса, која се однесува на слични предмети. Барањето досега двапатиим беше одбиено од судот, но од СЈО сметаат дека сопственоста на белата седумкатна палата треба да остане непроменета. Во „Талир“ првоосомничен е партискиот лидер Никола Груевски, а осомничени се и пратениците Илија Димовски, Даниела Рангелова и екс-премиерот Емил Димитриев, генералните партиски секретари Мартин Протуѓер и Кирил Божиновски, шефовите на центарот на комуникации Александар Бичиклиски и Иво Котевски. „Талир“ како истрага беше отворена еден месец пред крајниот рок на СЈО да поднесе обвиненија, но поради ...
  сите 43 | | | веќе видена

  Специјалното јавно обвинитеслтво денеска пред Врховниот суд ќе го образложи своето барање за заштита на законитост со кое бара имотот на ВМРО-ДПМНЕ, односно новото партиско седиште на партијата да биде замрзнато и да не се дозволи отуѓување или префрлање на други сопственици. Поради технички причини, седницата минатата недела беше одложена. Брањето досега двапатиим беше одбиено од судот, но од СЈО сметаат дека сопственоста на белата седумкатна палата треба да остане непроменета. Во Талир првоосомничен е партискиот лидер Никола Груевски, а осомничени се и пратениците Илија Димовски, Даниела Рангелова и екс-премиерот Емил Димитриев, генералните партиски секретари Мартин Протуѓер и Кирил Божиновски, шефовите на центарот на комуникации Александар Бичиклиски и Иво Котевски. „Талир“ како истрага беше отворена еден месец пред крајниот рок на СЈО да поднесе обвиненија, но поради сложените и обемните постапки – одлука дали ќе биде покренато обвинение не беше донесена во јуни. Од СЈО преку 6-месечниот извештај ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Заврши јавната седница на која јавната обвинителка Ленче Ристовска ги образложи причините зошто СЈО и понатаму бара замрзнување на имотот на ВМРО ДПМНЕ во рамки на истрагата „Талир“. Ристовска истакна дека решението на кривичниот совет од Основен 1 со кое е одбиено нивното барање за замрзнување на имотот на ВМРО ДПМНЕ е незаконско. Еден од клучните аргументи кои ги изложиле пред судиите е дека веќе еднаш во 2016 година, имотот бил ставен под хипотека кај една од комерцијалните банки. Освен тоа, како што рече, како прилог понудиле и компаративна пракса, која се однесува на слични предмети. Барањето досега двапати им беше одбиено од судот, но од СЈО сметаат дека сопственоста на белата седумкатна палата треба да остане непроменета. Таа ги отфрла обвинувањата на ВМРО ДПМНЕ дека СЈО работи во полза на власта и тврди дека барањто за замрзнување на имотот е за привремено обезбедување на имотот на партијата со цел заштита од можно негово отуѓување. Врховниот суд во наредните денови треба да донесе одлука дали ќе го ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Специјалната обвинителка Ленче Ристоска, по завршувањето на седницата во Врховниот суд за барањето за заштита на законитоста за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, во предметот познат како „Талир“, наведе дека еден од клучните аргументи кои ги изложиле пред судиите е дека веќе еднаш во 2016 година, имотот бил ставен под хипотека кај една од комерцијалните банки.Ристовска потенцира дека решението на кривичниот совет од Основниот суд Скопје 1 со кое е одбиено нивното барање за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ е незаконско.Освен тоа, како што рече, како прилог понудиле и компаративна пракса, која се однесува на слични предмети. Барањето досега двапатиим беше одбиено од судот, но од СЈО сметаат дека сопственоста на белата седумкатна палата треба да остане непроменета.Во „Талир“ првоосомничен е партискиот лидер Никола Груевски, а осомничени се и пратениците Илија Димовски, Даниела Рангелова и екс-премиерот Емил Димитриев, генералните партиски секретари Мартин Протуѓер и Кирил Божиновски, шефовите на центарот ...
  сите 41 | | | веќе видена

  Заврши јавната седница на која јавната обвинителка Ленче Ристовска ги образложи причините зошто СЈО и понатаму бара замрзнување на имотот на ВМРО ДПМНЕ во рамки на истрагата „Талир“. Ристовска истакна дека решението на кривичниот совет од Основен 1 со кое е одбиено нивното барање за замрзнување на имотот на ВМРО ДПМНЕ е незаконско. Еден од клучните аргументи кои ги изложиле пред судиите е дека веќе еднаш во 2016 година, имотот бил ставен под хипотека кај една од комерцијалните банки. Освен тоа, како што рече, како прилог понудиле и компаративна пракса, која се однесува на слични предмети. Барањето досега двапати им беше одбиено од судот, но од СЈО сметаат дека сопственоста на белата седумкатна палата треба да остане непроменета. Таа ги отфрла обвинувањата на ВМРО ДПМНЕ дека СЈО работи во полза на власта и тврди дека барањето за замрзнување на имотот е за привремено обезбедување на имотот на партијата со цел заштита од можно негово отуѓување. Врховниот суд во наредните денови треба да донесе одлука дали ќе ...
  сите 42 | | | веќе видена

  Специјалната обвинителка Ленче Ристоска, по завршувањето на седницата во Врховниот суд за барањето за заштита на законитоста за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, во предметот познат како „Талир“, наведе дека еден од клучните аргументи кои ги изложиле пред судиите е дека веќе еднаш во 2016 година, имотот бил ставен под хипотека кај една од комерцијалните банки. Освен тоа, како што рече, како прилог понудиле и компаративна пракса, која се однесува на слични предмети. Барањето досега двапатиим беше одбиено од судот, но од СЈО сметаат дека сопственоста на белата седумкатна палата треба да остане непроменета. Во „Талир“ првоосомничен е партискиот лидер Никола Груевски, а осомничени се и пратениците Илија Димовски, Даниела Рангелова и екс-премиерот Емил Димитриев, генералните партиски секретари Мартин Протуѓер и Кирил Божиновски, шефовите на центарот на комуникации Александар Бичиклиски и Иво Котевски. „Талир“ како истрага беше отворена еден месец пред крајниот рок на СЈО да поднесе обвиненија, но поради ...
  сите 63 | | | веќе видена

  По минатонеделното одложување од „технички причини” Врховниот суд денеска ќе одржи расправа по барањето на СЈО за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ.Со ова барање, СЈО сака да се преиспита одлуката на Кривичниот суд со која е одлучено да не се замрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ. СЈО барањето за заштита на законитоста го поднесе затоа што се сомневаа смета дека имотот на оваа партија е стекнат на незаконски начин. Како што истакна обвинителката Ленче Ристовска, расправата за овој предмет е одложена од технички причини и треба да продолжи во понеделник.СЈО во мај поднесе две барања до Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 за обезбедување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, односно за определување на привремена мерка – забрана за отуѓување и оптоварување на дел од недвижен имот кој потекнува од извршено кривично дело. Кривичниот совет во двата наврати го одби барањето на СЈО. Последната инстанца каде можеше да се обрати СЈО е Врховниот суд.Инаку, во случајот „Талир“ првоосомничен е Никола Груевски како лидер на ...
  сите 65 | | | веќе видена