Берлин

  во

  , онлајн група која се предизвикува на разни пркоси кои потоа ги снима и поставува на веб страната. Господин Меур, инаку студент, оваа општа забава ја реализирал со помош на својот шампон и четири свои другари.

  Во средата Трафалгар личеше на масовна забава со сапуница каде присутните влегоа во фонтаната и играа со меурите.

  Градските власти сметаат дека се работи за вандализам кој веројатно ќе предизвика одредени оштетувања.

  Претходно вакви слични подвизи беа направени во Берлин на познатата фонтана Нептун и во Лион.
  | | веќе видена | слични

  Македонска воена делегација предводена од првиот човек на Генералштабот, Мирослав Стојановски, од денес до 28 месецов, ќе учествува на конференцијата на земјите контрибутори во мултинационалната координативна група на регионалната команда “ИСАФ Север“, Берлин, Германија.

  На конференцијата учествуваат началниците на генералштабовите од армиите членки на НАТО и Партнерство за мир, кои со свои сили учествуваат во мисијата ИСАФ, како и високи претставници на сојузничките команди одговорни за раководење со мисијата ИСАФ во Авганистан. Ова е втора конференција од ваков вид и на неа се очекува да се разгледуваат прашања кои се однесуваат на: безбедносната состојба во Северен Авганистан, согледување на поддршката на Авганистанската национална армија и полиција, улогата на мисијата ИСАФ во поддршка на спроведувањето на изборите во Авганистан во 2009 година, улогата на мисијата ИСАФ во борбата против трговијата со наркотици и обука на штабот на Регионалната команда ,,ИСАФ Север“ од страна на сојузничката ...
  | | веќе видена | слични

  АПСЕЊЕТО НА ТРОЈЦАТА ГЕРМАНЦИ НЕ Е ЗА ПОЛИТИЧКИ ЦЕЛИ

  По изнесените обвинувања косовската Влада сега ретерира околу наводната вмешаност на Германската тајна служба во неодамнешната експлозија на бомба пред седиштето на Меѓународната мисија во Приштина.

  Косовскиот премиер Хашим Тачи за германските медиуми изјави дека треба да се остави судството да ја врши работата и дека Косово нема никаков интерес апсењето на трите лица да го користи за политичка борба.

  Весникот „Зидојче цајтунг“ денеска пишува дека косовската Влада наводно има докази за тоа дека најмалку еден од тројцата уапсени Германци, за кои се смета дека се соработници на тајната служба БНД, бил учесник во нападот во Приштина.

  Според владини извори во Приштина, на кои се повикува весникот, полицијата има видео снимка на која можел да се препознае еден од уапсените како фрла експлозив преку ѕидот со кој е обиколена канцеларијата на ЕУ.

  Германските безбедносни власти, пак, како што пишува „Зидојче ...
  | | веќе видена | слични

  Весникот „Зидојче цајтунг“ денеска пишува дека косовската влада наводно има докази за тоа дека најмалку еден од тројцата уапсени Германци, за кои се смета дека се соработници на тајната служба БНД, бил учесник во нападот во Приштина. Според владини извори во Приштина, на кои се повикува весникот, полицијата има видео снимка на која можел да се препознае еден од уапсените како фрла експлозив преку ѕидот со кој е обиколена канцеларијата на ЕУ. Германските безбедносни власти, пак, како што пишува „Зидојче Цајтунг“ виделе видео-снимка на која се гледа фрлање експлозив, но не се препознаваат лица. Косовскиот премиер, Хашим Тачи за „Зидојче цајтунг“ изјави дека судството треба да се остави да си ја врши работата и дека Косово нема интерес апсењето на трите лица да се користи за политичка борба. Портпаролот на министерството за надворешни работи во Берлин, Јенс Плетнер, пак, нагласи дека германската влада поаѓа од тоа дека сите страни имаат интерес за расчистување на случајот што ...
  | | веќе видена | слични

  Родителите кои ги користат услугите на градинките во Берлин, наскоро ќе мораат да дадат од отисок од прстите како услов да ги земат своите деца.

  Мерката се воведува со цел да бидат спречени киднапирања на децата во градинките.

  Вкупно 17 градинки ќе бидат дел од тримесечниот проект, за време на кој родителите ќе мораат да дадат од отисок од прстите кога ги оставаат децата и да бидат идентификувани на истиот начин кога ќе дојдат по нив.

  „Наутро кога ќе ги донесат децата, родителите ќе остават отисок. Навечер ќе минат контрола со помош на скенер, пред да ги однесат децата“, соопштија од Протестантското здружение на градинките во Берлин.
  | | веќе видена | слични

  ПРИШТИНА, Косовo -- Седницата на Советот за безбедност на ОН за реструктуирањето на меѓународното присуство во Косово се очекува в среда (26-ти ноември), објави во саботата српската државна телевизија, цитирајќи дипломатски извори. Косовскиот министер за надворешни работи, Скендер Хисени, во неделата отпатува за Њујорк, да го претстави противењето на Приштина на планот од шест точки што го подготви генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун, за реструктуирањето на УНМИК. Седницата на Советот за безбедност за Косово веќе беше одложена неколкупати.

  Во другите вести, судија во Приштина одлучи во саботата да ги задржи во притвор тројцата германски државјани осомничени за експлозијата на 14-ти ноември во близина на Меѓународната цивилна канцеларија во Приштина, уште еден месец. Локалните медиуми објавија дека тројцата се активни офицери на германската Федерална разузнавачка служба, навод за кој Берлин одби да коментира. Ако бидат осудени за обвиненијата за тероризам, тие се соочуваат со 20 години затвор. ...
  | | веќе видена | слични

  ДИПЛОМАТСКИ ПРОБЛЕМИ НА РЕЛАЦИЈА БЕРЛИН - ПРИШТИНА

  УАПСЕНИ АГЕНТИ НА БНД ВО ПРИШТИНА

  И по 5 дена по асењето на тројцата Германци на Косово, обвинети дека извршиле бомбашки напад врз Меѓународната цивилна канцеларија во Приштина, останува енигма околу нивниот идентитет и мотивите за бомбашкиот напад.

  Имено, косовските власти преку тамошните медиуми лиферуваа вест дека уапсените Германци се припадници на Германската тајна служба БНД. Без да навлегуваат во мотивите за оваа акција на Германската тајна служба соопштено е дека лицата добиле 30 дневен притвор.

  Берлин веќе ја потврди информацијата дека на Косово се уапсени тројца германски државјани, без притоа да ја коментираат причината за нивниот престој на Косово.

  Денеска се огласи и Германската тајна служба која ги демантираше обвинувањата дека тројцата уапсени Германци се нејзини соработници. БНД проценува дека поголема е веројатноста дека за овие напади стојат косовски екстремисти кои се противат на ...
  | | веќе видена | слични

  Постои ризик Македонија да добие укинување на визите дури во 2010, и покрај тоа што исполнувањето на техничките услови за нашата земја се одвива исклучително добро, според интерниот нацрт извештај на Европската Комисија до кој дојде Канал 5.

  Иако постојат се уште технички и законски недостатоци, како на пример во делот на заштита на правата на ромите, или ратификација на конвенцијата за советот на Европа за трговија со луѓе, Македонија, несомнено, во споредба со останатите земји до регионот, Македонија е најнапредна.

  Но најголемата пречка за укинување на визите е политичка. Франција, која заедно со Германија и Шпанија, имаат огромни резерви кон либерализацијата на визниот режим,

  Француското претседателство ги одолговлекува процедурите зацртани од словенечкото претседателство. Така сега, наместо во ноември европските експертски групи кои требаа да оценат на терен како се одбива исполнувањето на условите, ќе заминат за јануари

  Франција го искомплицира и самиот состав на ...
  | | веќе видена | слични

  Заменик-портпаролот на германската Влада Томас Штег денеска во Берлин остро ги отфрли шпекулациите за вмешаноста на германски служби во нападот на Меѓународната цивилна канцеларија во Приштина.

  - Тотално е апсурдно и бесмислено германските служби да би можеле да бидат одговорни за терористичките напади во странство, рече Штег по повод апсењето на тројцата, како што тврдат медиумите, агенти на германската Сојузна разузнавачка служба.

  Штег исто така, укажувајќи на истражната постапка, која е во тек, одби да коментира било што за апсењето на тројцата Германци, кој, пак, според други сознанија, исто така на германските медиуми, всушност се припадници на Бундесверот.

  Тројца Германци се уапсени во Приштина пред неколку дена под сомневање дека се вмешани во активирањето на екпслозивната направа во дворот на Меѓународната цивилна канцеларија им е одредена мерка притвор од 30 дена.

  Германското МНР, без изнесување детали, само го потврди апсењето на тројцата Германци на Косово, ...
  | | веќе видена | слични

  Портпаролот на германската Влада Томас Шег ги оцени како „апсурдни“ тврдењата дека Германија може да е поврзана со нападите пред зградата на Европската унија(ЕУ) во Косово.

  Шег одби да коментира дали германските државјани, уапсени во врска со инцидентот, се дел од германските специјални сили. Тој додаде дека истрагата во врска со овој случај продолжува.

  „Идејата, дека Владата на Германија може да е поврзана со терористички напади е апсурдна“, изјави портпаролот на германската Влада на прес конференција во Берлин.
  | | веќе видена | слични

  Портпаролот на германската Влада, Томас Шег ги оцени како „апсурдни“ тврдењата дека Германија може да е поврзана со нападите пред зградата на Европската унија во Косово.

  Шег одби да коментира дали германските државјани, уапсени во врска со инцидентот, се дел од германските специјални сили. Тој додаде дека истрагата во врска со овој случај продолжува.

  „Идејата, дека Владата на Германија може да е поврзана со терористички напади е апсурдна“, изјави портпаролот на германската Влада на прес конференција во Берлин.
  | | веќе видена | слични

  Портпаролот на германската Влада Томас Шег ги оцени како „апсурдни“ тврдењата дека Германија може да е поврзана со нападите пред зградата на Европската унија во Косово. Шег одби да коментира дали германските државјани, уапсени во врска со инцидентот, се дел од германските специјални сили. Тој додаде дека истрагата во врска со овој случај продолжува.

  „Идејата, дека Владата на Германија може да е поврзана со терористички напади е апсурдна“, изјави портпаролот на германската Влада на прес конференција во Берлин.
  | | веќе видена | слични

  Германците се вадат дека истражувале друг инцидент

  Апсењето на тројцата Германци ва Косово обвинети за вмешаност во поставувањето на експлозивната направа во дворот на Меѓународната цивилна агенција (МЦК) во Косово и кои, според признанието на германската Сојузна разузнавачка служба (БНД), се нејзини агенти, предизвика жестоки реакции кај германска опозиција и барања Владата во Берлин да го разјасни целиот случај, но и компликациите на релацијата Берлин - Приштина. Сојузниот пратеник од партијата на Зелените, Кристијан Штребеле, побара Владата веднаш да го разјасни случајот, во спротивно ќе побара вонредна седница на парламентарната служба за контрола на разузнавачките агенции, на која е член. И од редовите на либералите, најсилната опозициска партија во Германија, стигнаа слични барања. Германското Министерство за надворешни работи само го потврди апсењето на Германците на Косово, без да даде детали. БНД, освен краткото признавање дека уапсените се нејзини членови, не се изјасни за случајот, а ...
  | | веќе видена | слични

  Германската влада сакала дискретно решение на проблемот со осомничените агенти на БНД, меѓутоа осомничените остануваат во затвор. Политичарите во Берлин несомнено е дека се изнервирани поради апсењето, пишуваат германските весници.

  Основна задача на БНД е следењето на ситуацијата на Балканот, пишува “дојче цајтунг“. Германија после САД е вториот најголем донатор во Косово. Помошта на Германија во изградбата на државните структури на Косово не е доволно испочитувана , пишува весникот. Германската опозиција бара итно решавање на случајот.

  Апсењето довело до дипломатски проблеми на линија Берлин-Приштина. Причината е очигледната активност на тајните служби кои не биле официјално пријавени. На една конференција за новинарите во Приштина, претседателот Фатмир Сејдиу и премиерот Хасим Тачи го осудиле нападот како “дело на непријателите на Косово“.

  Весникот “Шпигел“ во денешното издание пишува за “жешките преговори“ после апсењето. Косовските истражни органи се сомневаат дека ...
  | | веќе видена | слични

  Тапаните од тапанџиската симфонија „Копачка“ ги повикаа 70-годишните старци да го поведат изворното Драмчанско оро, гордо одбележувајќи ја 60-годишнината од постоењето на ФГ„Копачка“ , најстара во Македонија.

  Фолклорниот бренд на Пијанец го чуваат автентично старите играорци и денес. Со љубов и ентузијазам како момчиња со нозете го везат орото, според легендите играно од војниците на Александар. Без ниту денар од државата, како амбасадори на изворниот фолклор бројат над 500 настапи од Берлин, Опатија, Бугарија, Долнени.
  | | веќе видена | слични

  Градскиот стадион во Скопје со изградба треба да биде готов до крајот на месец Март 2011 година, што би значело дека Македонија ќе добие стадион налик на оние што ги имаат сите светски метрополи. Во просториите на ЈПССДП се одржи прес конференција за проектот познат како „Градски стадион“, на кој беа изнесени деталите околу проектот, изгледот на стадионот и некои негови идни карактеристики.

  Распоредот на седиштата на стадионот ќе биде во прекрасен ред, а околината надвор од стадионот е предвидено да личи на Алианз стадионот во Берлин.
  Планирано е Градски да добие прекрасен изглед со помош на илуминација(навечер целиот стадион ќе биде осветлен, се мисли на нешто во стилот на Ау Шалке арената).Во план е изградба на нова атлетска патека, и поголем паркинг простор во близина на стадионот.

  Северната трибина ќе биде главна трибина, ќе се состои од 5 нивоа на седишта а ќе може да смести 10 030 гледачи од кои 474 ќе бидат наменети за ВИП гости.
  Во неа како потрибински ...
  | | веќе видена | слични

  Балетот во еден чин „Кармен“ од Родион Константинович-Шчедрин и Жорж Бизе, ќе биде премиерно изведен вечерва, во 20 часот, во Македонската опера и балет во Скопје. Претставата е работена по либрето на Кан Арслан од Турција, кој се погрижи и за кореографијата и за режијата.Костимографија е на Гизем Бетил од Турција, а сценографијата е на Зоран Костовски. Насловната улога ќе ја толкува Александра Мијалкова, а нејзини замени ќе бидат Ивана Коцевска и Мирјана Поп Алексова.Другите улоги ги изведуваат Бобан Ковачевски, Дмитро Чеботар од Украина, Игор Веланоски, Билјана Пашариковска, Искра Шукарова, Саша Евтимова и Јан Кисилев.

  Арслан дипломирал на Балетската академија во Минхен. Првиот ангажман го добил на 18 години во Берлинската опера. Учествувал на многу меѓународни танцувачки свечености во Европа. Во 2002 година ја создал својата прва креација како кореограф за Младите кореографи од Берлин. Лани работел и во Московскиот класичен балет. Тој одамна посакувал да направи балет од операта, во неокласичен ...
  | | веќе видена | слични

  Само осум минути чекаше аргентинскиот фудбалски бог Диего Армандо Марадона на првиот гол како кормилар на „гаучосите“. Макси Родригес, крилото од Атлетико Мадрид стрелаше на „Хампден парк“ во Глазгов, со што Аргентина ја победи Шкотска со 1-0 и му донесе триумфален старт на новиот селектор. По 1979 година, кога како играч со победа дебитираше против Шкотска, сега таков победнички старт има и како тренер.

  Аргентина ги победи Шкотите, противници во квалификациите на Македонија, а Хуан Пабло Карицо неколку пати го спасуваше својот гол од израмнување. Овој меч Марадона го одигра без првиот напаѓачки тандем, Лионел Меси - Серхио Агуеро, како и без првиот плејмејкер Хуан Роман Рикелме.

  - Аргентина имаше 25 брилијантни минути и одлични шанси. Затоа е ова фер резултат. Во вториот дел им допуштивме на Шкотите да н нападнат, но тие не профитираа. Можеби требаше да ја имаме топката многу повеќе и да победиме со поголема разлика - рече Марадона.

  РЕКОРД НА МАРЧЕЛО ЛИПИ

  Творецот на ...
  | | веќе видена | слични

  Диего Армандо Марадона имаше успешно деби на кормилото на Аргентина и со 1-0 славеше во Глазгов во натпреварот со Шкотска. Стрелец на единствениот гол беше Макси Родригез. - Шкотска е добра селекција, но ние сме многу подобри зашто имаме фудбалери од светска класа. Ако сакаат да се пласираат на СП, ќе мора сериозно да поработат на својата игра - прокоментира Марадона. Англичаните со 2-1 ја победија Германија во Берлин, а стрелец на победничкиот гол беше капитенот Џон Тери. „Гордиот Албион“ настапи без поголемиот дел од стандардните репрезентативци, а младите сили го оправдаа повикот на селекторот Фабио Капело, кој веќе ја сонува светската титула. - Одигравме девет средби и на секој меч сме се подобри. Ако продолжиме во ваков стил, ќе бидеме главни претенденти за светската титула - рече Капело. Бразил со 6-2 ја торпедира Португалија, а Србија беше уште поубедлива со Бугарија (6-1). Италија одигра 1-1 во Атина со репрезентацијата на Грција, а селекторот Марчело Липи го израмни рекордот на Шпанецот Хавиер ...
  | | веќе видена | слични