Берлин

  во

  Жбаниќ "На патот" со вахабите во Босна Босанската режисерка Јасмила Жбаниќ (втора од десно) во новиот филм со љубовна приказна за двајца муслимани од кои едниот станува радикално религиозен БЕРЛИН/САРАЕВО (Ројтерс) - Моќна босанска драма истражува како, ако воопшто, може да коегзистираат луѓето кои живеат во мултикултурно општество под влијание на Западот и оние кои живеат во строга интерпретација на исламот. Во филмот"На патот", кој вчера имаше премиера на Берлинале, во суштина се раскажува љубовната приказна меѓу Луна и Амар, и двајцата муслимани по раѓање кои живеат навидум типичен живот на млада двојка во Сараево. Меѓутоа двајцата се разидуваат кога Амар ќе остане без работа и ќе се приклучи на една муслиманска комуна на изолиран остров каде неговата вера ќе оживее. Тој ќе прифати еден радикално потрадиционален приод кон религијата, неговата врска и животот воопшто. Амар, вели режисерката Јасмила Жбаниќ, "се вовлекува во нешто што може да се опише како порадикална религија, него го привлекуваат начелата ...
  | | веќе видена

  Мрачни филмови фаворити за Златната мечка Авганистанско-германскиот режисер Бурхан Курбани (вториот од десно) во "Шахада" раскажува приказната за тројца муслимани чијашто вера ќе се најде на тест пред нивните лични превирања БЕРЛИН (ДПА) - Како што 60-тото издание на Берлиналето се приближува кон крајот, изгледа дека прилично тмурни филмови се во најтесната трка за најголемата награда, посакуваната Златна мечка за најдобар филм. Меѓу дваесетте филмови од главната конкуренција на фестивалот доминираат филмови инспирирани од параноја, неизвесност, страв, војна и мрачен општествен реализам преку кои е раскажана приказната.Во нив спаѓаат политичкиот трилер "Фантомски писател" од Роман Полански, кој на еден начин и самиот е како дух присутен на фестивалот.Додека новата жетва азиски филмови прикажани на фестивалот се фокусираа на обичните луѓе фатени во замавот на минатото, неколку режисери го истражувале влијанието и понекогаш судирот на современите, честопати западни притисоци врз муслиманската вера, семејството ...
  сите 4 | | | веќе видена

  "Ер Берлин" за три години ќе ја превземе "Ники" ЛОНДОН/БЕРЛИН, 19 јануари (ДПА) - Германската авиокомпанија "Ер Берлин" соопшти вчера дека планира да ги зголеми до 49,9 отсто своите акции во австрискиот партнер "Ники", авиокомпанијата на легендата на "Формула 1", Ники Лауда.Куповната цена за дополнителните 25,9 отсто од авиокомпанијата беше проценета на 21 милион евра (29 милиони долари)."Сакаме да го задржиме брендот 'Ники' за во иднина", рече извршниот директор на "Ер Берлин" Јоаким Хунолд, додавајќи дека со распоредот на летовите, одржувањето и маркетингот ќе се занимаваат во иднина.Извршниот финансиски директор Улф Хуетмејер рече дека работата на "Ники" ќе биде инкорпорирана во сметките на "Ер Берлин"."Ер Берлин", исто така, ќе му даде на мнозинскиот сопственик - приватниот фонд на Лауда - кредит од 40,5 милиони евра со можност за отплаќање во рок од три години во кеш или со предавање на остатокот од акциите на "Ники". Лауда, основачот на компанијата, ќе има пристап до австриската авиокомпанија во ...
  | | веќе видена

  Триесет и шест години откако Роберт де Ниро го глумеше психички болниот возач во „Таксист“, режисерот на култниот филм Мартин Скорсезе најавува дека сега веќе 66-годишниот глумец би можел да ја повтори својата улога Скорсезе од Берлин, каде што учествува на Филмскиот фестивал со својот најнов филм „Островот Шутер“, објави дека тој и Де Ниро сериозно размислуваат за продолжение на „Таксист“. Освен тоа, интересен е податокот дека има можност филмот да го режира контроверзниот дански режисер Ларс фон Трир, кој е автор на филмовите „Танц во темнината“ и „Кршејќи ги брановите“. - Роберт де Ниро и јас разговаравме да направиме нешто заедничко. Но овојпат повеќе нé интересира погледот наназад од перспектива на постарите луѓе - порачал Скорсезе од Берлин. Режисерот Ларс фон Трир изјави за еден дански весник дека засега не сака ништо да коментира во врска со ова и оти наскоро ќе го каже својот официјален одговор. Најголемата книга на светот, долга 3,2 метри, а тешка 250 килограми, неодамна објавена во Перу, е ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Лоши копии, неоргиналност, мешање стилови. Генерално, ваква е оцената на европските архитекти за дел од зданијата предвидени со владиниот проект за урбанизација на централното јадро во Скопје. Коментирајќи за Дојче веле, архитектите го споредуваат визионерскиот лик на републичкото Собрание со германскиот Рајхстаг, споменикот на паднатите херои велат оти потсетувал на берлинскиот Столб на победата, а Порта Македонија на Триумфалната порта. Бразилскиот архитект, пак, Педро Мореира, кој живее и работи во Берлин, укажува дека Уставен суд е копиран објект оти личел на стоковна куќа од Сао Паоло каде што има 200 продавници на дизајнери, чии клиенти се новопечени богаташи. Дејан Суџиќ, пак, прв човек на Венецијанското биенале за архитектура во 2002 година и актуелен директор на Музејот за дизајн во Лондон вели оти е шокиран од намерите со „Скопје 2014“. „Шокиран сум што некој сака да му направи толку страшна работа на еден европски град. Во име на националниот идентитет сака да се создаде нешто што личи на хотел ...
  | | веќе видена

  Јасмила Жбаниќ е голема ѕвезда во Берлин, но филмот „На патот“ не ги оправда очекувањата Од нашиот известувач БЕРЛИН - „По големиот успех со филмот ‘Ефи Брест’ на Фасбиндер сметав дека сум премногу изложена на светлина, дека тоа не е добро за мене и дека треба да се вратам во сенка“, зборуваше Хана Шигула во едно неодамнешно интервју за тоа на кој начин го доживеала успехот кој овој филм и го донесе во 1974 година. „Мислам дека прво треба да бидете способни да бидете никој, па дури потоа ќе можете да се трансформирате во ликовите на другите“, вели многу скромно, но и многу мудро оваа голема филмска дива, германска икона, која го одбележа филмот во втората половина на 20 век. Завчера Хана Шигула на Берлинскиот филмски фестивал ја доби почесната „Златна мечка“ за животно дело и за сите оние прекрасни филмови по кои ја паметиме. Филмови со кои во 1970-тите години заедно со Рајнер Вернер Фасбиндер го променија ликот на германскиот филм и кои извршија огромно влијание и многу пошироко. Но, и филмови кои ги ...
  | | веќе видена

  Лоши копии, неоргиналност, мешање стилови. Генерално, ваква е оцената на европските архитекти за дел од зданијата предвидени со владиниот проект за урбанизација на централното јадро во Скопје. Коментирајќи за Дојче веле, архитектите го споредуваат визионерскиот лик на републичкото Собрание со германскиот Рајхстаг, споменикот на паднатите херои велат оти потсетувал на берлинскиот Столб на победата, а Порта Македонија на Триумфалната порта. Бразилскиот архитект, пак, Педро Мореира, кој живее и работи во Берлин, укажува дека Уставен суд е копиран објект оти личел на стоковна куќа од Сао Паоло каде што има 200 продавници на дизајнери, чии клиенти се новопечени богаташи. Дејан Суџиќ, пак, прв човек на Венецијанското биенале за архитектура во 2002 година и актуелен директор на Музејот за дизајн во Лондон вели оти е шокиран од намерите со „Скопје 2014“. „Шокиран сум што некој сака да му направи толку страшна работа на еден европски град. Во име на националниот идентитет сака да се создаде нешто што личи на хотел ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Атина, 18 февруари - Грчки опозициски пратеници денеска побараа Германија да исплати репарации за окупацијата на Грција за време на Втората светска војна, како одговор на германските критики за грчката должничка криза, пренесоа светските агенции. -Како смее Германија да не суди за нашите финансии, кога се уште не ги исплатила компензациите за грчките жртви во војната. Се уште има Грци, кои ги оплакуваат своите загинати браќа, изјави Маргаритис Ѕимас, пратеник од најголемата опозициска партија Нова демократија, за време на парламентарна дебата за предлог законот за преструктурирање на Националната статистичка служба. Шестмина пратеници од Коалицијата на радикалната левица СИРИЗА ја повикаа владата да изврши притисок врз Берлин за исплаќање на репарациите. Тие ги обвинија германските банки и германската влада за кризата во Грција. -Со своите изјави германските политичари и германските финансиски институции играат водечка улога во подлата игра на шпекулации на штета на грчкиот народ, посочуваат ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Њујорк Тајмс Во Германија, еден автор има авторски права 70 години по неговата смрт, без разлика на тоа што се смета за еден од најголемите убијци во човековата историја и црна точка на нацијата. Авторските права на Хитлер за неговата книга “Мојата борба” се во рацете на баварската влада од завршувањето на нацистичкиот режим, која го држеше неговиот распалувачки манифест настрана од полиците во Германија. Но, со истекувањето на авторските права во 2015 г., постои можност за конфронтација за првото германско издание, по завршувањето на Втората светска војна. Експерти од Институтот на современа историја во Минхен сакаат да подготват анотирана верзија на книгата, чие право на препечатување истекува 70 години по самоубиството на Хитлер во неговиот бункер во Берлин. “Сакаме да спречиме неонацистички изданија со претходно објавување коментари и научни изданија”, вели историчарот Едит Раим. “Мојата борба” е еден од главните текстови којшто го објаснува националниот социјализам и такво коментирачко издание ...
  | | веќе видена

  Оптимизмот за подобри времиња за македонскиот филм го најавија Дарко Башевски, директор на Филмскиот фонд, но и младите актери кои учествуваат на Талент Кампусот од каде редовно се трасира патот на успехот. Во изминатата кризна година во Македонија се работеа седум филмски проекти. Факт и аргумент кој влева оптимизам со кој Дарко Башевски, првиот човек на Филмскиот фонд настапи на Европскиот маркет на Берлиналето. Контактите и разговорите, како вели Башевски, беа со цел да се подготви теренот за филмовите кои доаѓаат. Од овие 7 филма готови се „Војната заврши” на Митко Панов, кој беше прикажан на националниот швајцарски фестивал. Готов е и омнибусот на пет жени режисерки од поранешна Југославија, меѓу кои е и Марија Џиџева. „Како бебе” на Милчо Манчевски се финишира и се прави напор да стаса до Канскиот фестивал. Потоа тука се и: Владимир Блажевски со „Панкот не е мртов”, филмот на десетмина млади режисери „Досие Скопје”, па „Татко” на Шчипе Нуредини и македонско-ирско-шведската копродукција „Како да ме ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Натпреварувањето во фудбалската Лига на Европа продолжува денесо со натпреварите од 1/16 финалето, а еден од најзнимливите наптревари ќе биде дуелот на поранешните европски шампиони во Амстердам, каде Ајакс ќе го пречека Јувентус. „Одиме во Амстердам да победиме. Минавме низ негативната фаза, а играњето во Лига Европа е голем мотив. Ќе биде тешко против Ајакс, тоа е силен тим и игра доста добро во домашното првенство. Но, ќе мора да веруваме во себе, затоа што сме способни да победиме.“ - рече Диего. Победа најавија и фудбалерите на Ајакс, кој ќе бидат ослабени со неиграњето на Габри, неизвесен за настап е и српскиот репрезентативев Марко Пантелиќ поради проблеми со стомакоит, но и Расмус Линдгрен поради повреда. „Спремни сме за Јувентус. Одиме на победа.“ - рече Емануелсон. Фудбалерите на Ливерпул за прв пат по 6 години ќе играат во второто по важност европско натпреварување, по лошите резултати во ЛШ оваа сезона. „Црвените“ на својот стадион ќе ја пречекаат романската Униреа. Петкратниот европски ...
  | | веќе видена

  Пет премиери, освежување на претставата „Буре барут”, доделување на наградата „Амфи” и создавање музички театар се плановите на Македонскиот народен театар за годинава. Првата премиера ќе се случи на 8 април, во Берлин во рамките на фестивалот „Опен оп”. Станува збор за претставата „Тупаница полна љубов”, која имаше работен наслов „Песни за Марија”, според текст на Дејан Дуковски, и во режија на Санди Лопичиќ како копродукција со театарот „Нојкелнер опер” од Берлин. Со оваа претстава МНТ влегува во музичкиот театар и ќе ги истражува музичките театарски форми. Следната недела почнуваат пробите за втората премиера годинава, „Фауст” од Гете, во режија на Срѓан Јанаќиевиќ. Директорот на МНТ, Сашо Миленковски, најави дека летово треба да биде готова третата нова претстава во режија на Васил Христов. Таа претставува комбинација на два текста - „Опера за три гроша” од Брехт и „Пеколен портокал” од Ентони Барџис. Во почетокот на следната театарска сезона, наесен, премиера ќе има претставата „Солунските атентатори” ...
  | | веќе видена

  Менувајќи го правилникот за правење врева, Берлин стана првата германска федерална држава која со закон им дозволи на децата да вреват колку што сакаат. Освен навечер и во недела. Според новиот амандман во градскиот закон, гласниот џагор на членовите на најмладата популација е “фундаментално и општествено толерантен”. Но, сите жители на Берлин, вклучувајќи ги и децата, ќе мора да продолжат да го почитуваат официјалното време за тишина, односно навечер и цел ден во недела. Сè до сега, од законот единствено беа исклучени црковните ѕвона, сирените за тревога и итни случаи и возилата за чистење снег. Сега берлинската локална власт се согласи да им даде полно право на децата да бидат гласни, што е прв закон од ваков вид во Германија. Само во Берлин секоја година се поднесуваат стотици жалби за преголемата врева која доаѓа од градинките и детските игралишта. Неколку установи за дневен престој биле затворени, откако локалните граѓани му се обратиле на судот. Огранизацијата за детска заштита го поздрави потегот, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Натпреварувањето во фудбалската Лига на Европа продолжува денесо со натпреварите од 1/16 финалето, а еден од најзнимливите наптревари ќе биде дуелот на поранешните европски шампиони во Амстердам, каде Ајакс ќе го пречека Јувентус. „Одиме во Амстердам да победиме. Минавме низ негативната фаза, а играњето во Лига Европа е голем мотив. Ќе биде тешко против Ајакс, тоа е силен тим и игра доста добро во домашното првенство. Но, ќе мора да веруваме во себе, затоа што сме способни да победиме.“ - рече Диего. Победа најавија и фудбалерите на Ајакс, кој ќе бидат ослабени со неиграњето на Габри, неизвесен за настап е и српскиот репрезентативев Марко Пантелиќ поради проблеми со стомакоит, но и Расмус Линдгрен поради повреда. „Спремни сме за Јувентус. Одиме на победа.“ - рече Емануелсон. Фудбалерите на Ливерпул за прв пат по 6 години ќе играат во второто по важност европско натпреварување, по лошите резултати во ЛШ оваа сезона. „Црвените“ на својот стадион ќе ја пречекаат романската Униреа. Петкратниот европски ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Од МНТ за годинава најавуваат премиери на претставите „Десет песни за Марија“, „Д-р Фауст“, театарска фузија на „Пеколен портокал“ и „Опера за три гроша“, „Солунските атентатори“ и „Зли дуси“ „Десет песни за Марија“, „Д-р Фауст“, театарска фузија на „Пеколен портокал“ и „Опера за три гроша“, „Солунските атентатори“ и „Зли дуси“ се петте премиери кои Македонскиот народен театар ги планира за оваа година. Во МНТ во тек се подготовките на „Десет песни за Марија“ од Дејан Дуковски во режија на Санди Лопичиќ, проект што го истражува музичкиот театар. Претставата се реализира во копродукција со Ноекелнер опера, а премиерно ќе биде изведена во април на фестивалот „Опенап“ во Берлин. Идниот месец ќе започнат подготовките за „Д-р Фауст“ од Гете во адаптација и режија на Срѓан Јаниќиевиќ. - Почнувам да работам на претставата тргнувајќи од премисата колку е актуелна темата за продавање на душата заради знаење, во време кога тоа се добива лесно на Интернет - вели режисерот Јаниќиевиќ. Режисерот Васил Христов ќе ги ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Игор ЧавескиМакедонија ќе добие забрзани преговори со Европската унија доколку државниот врв го реши спорот за името најдоцна до крајот на годинава. Ваква порака ќе пренесат европските претставници што денеска и утре ќе имаат средби со премиерот Никола Груевски и со претседателот Ѓорге Иванов. Тоа ќе значи дека земјава ќе мора да помине низ сите 35 поглавја, кои важеа за земјите што се кандидати, но дека надлежните комисии во одредени делови ќе им прогледаат низ прсти на македонските преговарачки тимови. Можноста ЕУ посериозно да се вклучи во наоѓање решение во македонско-грчкиот спор за името, а со тоа да се оствари препораката на Европскиот парламент земјава да добие датум за преговори во март, ја најави шефот на дипломатијата Антонио Милошоски. Тој вчера истакна дека на Македонија нема да и пречи посериозно внимание од повлијателните земји што се членки на Унијата во решавање на спорот за името. - Во интерес на земјава е што побрзо да се најде решение за овој спор. Во интерес на ЕУ е што побрзо Македонија ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Модните куќи го сменија ставот за онлајн-продавниците и за социјалните мрежи. Традиционалниот став дека Интернетот е место каде што купувачите, главно, бараат стока на намаление се промени со зголемената појава на помлади купувачи и вработени жени заинтересирани за луксузна облека. Се' повеќе модни куќи, како „Луј Витон“ и „Долче и Габана“ во последно време ги поставуваат своите ревии на Интернет, а комуникацијата со купувачите ја интензивираат и преку социјалните мрежи „Фесјбук“ и „Твитер“. „Колку повеќе им ја приближувате својата марка на купувачите, толку е подобро“, изјави во Берлин дизајнерката на „Гучи“ Фрида Џанини. Трендот на отворање онлајн-продавници меѓу останатите го следат и Салваторе Ферагамо и Роберто Кавали. Хуго Бос, кој ја продава својата стока преку Интернет во Европа, планира да отвори продавници во Азија и во САД. Дизајнерот Џорџо Армани, пак, има платформа на мобилна телефонија за електронско купување, преку која корисниците можат да купуваат негови производи и од своите мобилни ...
  | | веќе видена

  Сашо Миленковски, директорот на Македонскиот народен театар за 2010 година, на вчерашната средба со новинарите најави пет премиери. Како што потенцираше, во тек се подготовките на претставата „Десет песни за Марија“ од Дејан Дуковски во режија на Санди Лопичиќ, проект што го истражува музичкиот театар и е во копродукција со Ноекелнер опера, а премиерно ќе биде изведен во април на фестивалот „Опенап“ во Берлин. Идниот месец ќе почнат подготовките за „Д-р Фауст“ од Гете, во адаптација и режија на Срѓан Јаниќиевиќ, кој рече дека „почнува да работи на претставата тргнувајќи од премисата колку е актуелна темата за продавање на душата заради знаење, во време кога тоа се добива лесно на интернет“. Режисерот Васил Христов ќе ги комбинира „Пеколен портокал“ и „Опера за три гроша“, а Синиша Ефтимов, ќе ја режира „Солунските атентатори“, која се очекува премиерно да биде изведена во октомври. Ефтимов подвлече дека „покрај филмското сценарио на Јован Бошковски, неговата претстава ќе се базира и на многу документи со ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Во главната програма води романскиот филм „Ако сакам да свирнам, ќе свирнам“ Од нашиот известувач БЕРЛИН - Атмосферата на Берлинскиот фестивал е неверојатна. Годинава има толку голема гужва во киносалите што за да се влезе на некој филм мора да се чека со саати. Не е никаков проблем тоа што во Берлин е смрзнувачка и што цел Берлин е заледен. Напротив, годинава на фестивалот има повеке народ од кога и да е, едноставно не можете да се разминете. На билетарите по цел ден се огромни редици, а за да се влезе во киносала е таква турканица што за нас навистина звучи неверојатно. Во нашата земја, каде што никој не оди во кино, освен ако дојде некој хит како „2014“ или „Аватар“, овде публиката е подготвена на се само да влезе в кино и да гледа нешто сосем поинакво од блокбастерите и холивудската понуда. Се гледа буквално се и поддршката на публиката и нејзината обземеност со киното е фасцинантна. Берлинскиот фестивал годинава е сосем поинаков од претходните години, а и сосем поразличен од она што од него се ...
  | | веќе видена

  Иако има мешавина на стилови и неоригиналност, сепак анимацијата за „Скопје 2014“ има и позитивна страна - може да биде подлога за темелна дискусија и изнаоѓање решенија за нешто подобро, сметаат европските архитекти. Собрание на Република Македонија со купола слична како онаа на германскиот Рајхстаг; Споменик на паднатите херои кој потсетува на берлинската Зигесзојле, односно Столбот на победата; Порта Македонија како прочуената Триумфална капија од Париз - сето ова и многу повеќе треба да го има Скопје во 2014 година. „Се прави напор на градот да му се даде една контура, едно лице, една форма, просторна целина. Поставувањето споменици на националните херои говори за реализмот со историски паралели. И тука заедички станува збор за говорот на формата, а не функционалноста. Значи формата е класична, но не знам што навистина тука среде улица бара една Триумфална капија?" коментира за македонската програма на радиот Дојче веле Нина Неделков, една од водечките архитекти на Берлин, која во минатото како член на ...
  сите 3 | | | веќе видена