Берлин

  во

  Германски „Шпигел“ ја искритикува посетата на канцеларката Ангела Меркел во Атина и средбата со грчкиот премиер Алескси Ципрас. На состанокот Меркел го нарече ...
  сите 38 | | | веќе видена

  Македонија попладнево ќе има шеста увертира на Светските ракометни првенства, сите под водство на различни селектори. По дебито во 1999 година под водство на ...
  сите 61 | | | веќе видена

  За прв пат во историјата, македонски филм ќе учествува во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал. Големиот успех на македонската кинематографија е ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Со филмот „Господ постои, името и е Петрунија“, македонската режисерка Теона Стругар Митевска ќе се претстави во главната програма на Берлинскиот филмски ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Во 1919, архитектот Валтер Гропиус отворил мало училиште во Вајмар, кое за кратко време станало место за нови естетски движења. Оваа година, Германија ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Репрезентацијата на Германија со победа од 30:19 (17:10) над Јужна Кореја во Групата А го отвори Светското првенство во ракомет, на кое се ко-домаќини со ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Репрезентацијата на Германија со победа од 30-19 (17-10) над Јужна Кореја го отвори Светското првенство во ракомет, на кое се ко-домаќини со Данска. Во Берлин, ...
  сите 46 | | | веќе видена