Бериша

  во

  Висока делегација на опозиционата ДУИ , предводена од претседателот Али Ахмети , денеска во Тирана ќе има средби со највисоките албански раководители . Според агендата , Ахмети ќе биде примен од албанскиот претседател Бамир Топи , премиерот Сали Бериша и од претседателката на парламентот во Тирана Џозефина Топали . На средбите , како што пренесува Макфакс , ќе се разговара за политичките состојби во Македонија и Албанија , за зачленувањето на двете држави во НАТО и за билатералните односи . Односите меѓу политичките субјекти и нивното влијание врз изградбата на добрососедските односи меѓу двете земји , исто така ќе бидат тема на разговорите на високата делегација на Демократската унија за интеграција на Тирана .
  | | веќе видена | слични

  Албанскиот премиер Сали Бериша денеска го поздрави договорот на ДПА со ВМРО ДПМНЕ и го оцени како значаен позитивен развој за имплементацијата на Охридскиот договор , за стабилноста на Македонија како и за нејзината интеграција во НАТО . . Албанските аналитичари враќањето на ДПА во Владата на премиерот Никола Груевски го оценуваат како значаен момент за смирување на политичките тензии во Македонија , како и мошне значајно за членството на Македонија во НАТО . Во албанските медиуми , како што јавува дописникот на Макфакс , се става нагласен публицитет на политичкиот договор меѓу ДПА и ВМРО ДПМНЕ , при што се изразува очекување Груевски да ги исполни 6 барања на партијата на Мендух Тачи . Напоредно со веста за враќањето на ДПА во Владата , медиумите во Тирана ја цитираат и изјавата што лидерот на опозиционата ДУИ Али Ахмети дека по самитот на НАТО во Букурешт , потребно е да има предвремени избори во Македонија .
  | | веќе видена | слични

  Шест агенти на ФБИ ќе пристигнат в среда во Тирана со цел да им помогнат на албанските власти во истрагата за експлозијата во Грдец . Ова денеска го соопшти портпаролот на албанското Обвинителство , Холта Жирти , кој посочи дека американските агенти ќе учествуваат во истрагата на експлозијата која што пред десетина дена се случи во магацин за оружје во близина на Тирана . Во експлозијата загинаа најмалку 22 лица , а околу 300 се ранети . Албанскиот претседател Бамир Топи и премиерот Сали Бериша побараа детална истрага за трагедијата која што ја потресе Албанија .
  | | веќе видена | слични

  Шест агенти на ФБИ ќе пристигнат в среда во Тирана со цел да им помогнат на албанските власти во истрагата за експлозијата во Грдец . Ова денеска го соопшти портпаролот на албанското обвинителство , Холта Зхирти , кој посочи дека американските агенти ќе учествуваат во истрагата на експлозијата која што пред две седмици се случи во магацин за оружје во близина на Тирана . Во експлозијата загинаа најмалку 22 лица , а околу 300 се ранети . Албанскиот претседател Бамир Топи и премиерот Сали Бериша побараа детална истрага за трагедијата која што ја потресе Албанија .
  | | веќе видена | слични

  Повеќе илјади приврзаници на опозицијата учествуваа во масовниот протест наречен Марш на молкот , што синоќа се одржа во Тирана , по повод трагедија во Грдец . Со свеќи во рака и без партиски знамиња , предводен од лидерите на опозиционите партии Еди Рама и Илир Мета , маршот се одвиваше низ централните улици на Тирана , а заврши пред Владата каде што беа запалени свеќи во сеќавање на загинатите . На настанот немаше говори , туку само една голема парола , на која пишуваше Народот му дава отказ на вработениот Бериша . И покрај претходните недоразбирања и поделби , опозицијата синоќа беше единствена во протестот , на кој повторно беше побарана оставка на премиерот Сали Бериша . Бериша призна пропусти на државните институции Албанскиот премиер Сали Бериша призна дека трагедијата во Грдец извадила на виделина големи пропусти на Владата во многу правци и институции . На седницата на Кризниот штаб , со кој раководи Бериша , тој ветил темелни промени и реформи кои ќе бидат реализирани во соработка со опозицијата . ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе илјади приврзаници на опозицијата учествуваа во масовниот протест наречен Марш на молкот , што синоќа се одржа во Тирана , по повод трагедија во Грдец , јави дописникот на Макфакс . Со свеќи во рака и без партиски знамиња , предводен од лидерите на опозиционите партии Еди Рама и Илир Мета , маршот се одвиваше низ централните улици на Тирана , а заврши пред Владата каде што беа запалени свеќи во сеќавање на загинатите . На настанот немаше говори , туку само една голема парола , на која пишуваше Народот му дава отказ на вработениот Бериша . И покрај претходните недоразбирања и поделби , опозицијата синоќа беше единствена во протестот , на кој повторно беше побарана оставка на премиерот Сали Бериша .
  | | веќе видена | слични

  Албанскиот премиер Сали Бериша е изложен на се поголем притисок на дел од јавноста , која бара од него веднаш да поднесе оставка заради трагедијата во Грдец . За таа цел синоќа на улиците во Тирана се одржаа нови протести , кои започнаа во Студентскиот дом , а подоцна се проширија на улиците во Тирана и завршија пред седиштето на Владата . Протестите се одржаа под силно полициско обезбедување , а организаторите најавуваат нови протести , се додека Бериша не поднесе оставка . Оваа Влада треба веднаш да падне бидејќи од ден на ден ја води државата во погрешна насока , сметаат организаторите на студентските демонстрации , зад кои стојат партијата на поранешниот премиер Илир Мета и невладиното движење Мјафт ( Доста ) .
  | | веќе видена | слични

  Грција целосно го поддржува приемот на Албанија и Хрватска во НАТО , но не и на Македонија ако не го смени ставот за името . Ова е оценката на шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани , која денеска во Тирана се среќава со албанскиот државен врв . Цели 17 години се преговара околу името и поради немање резултати , тоа негативно ќе влијае врз развојот во регионот , се закани Бакојани , во врска со преговорите меѓу Македонија и Грција околу разликите со името . Грција , според неа , ги анализира состојбите во регионот бидејќи Атина е заинтересирана за мир и стабилност . Според Бакојани , доколку БЈРМ не го смени ставот околу името , нема да ја добие поддршката на Грција за влез во НАТО , што не важи и за Албанија . Несогласувањата на Грција со БЈРМ нема да влијаат врз интеграцијата на Албанија во НАТО , изјави Бакојани по средбата со албанскиот министер за надворешни работи Лулзим Баша . Таа додаде дека оценката за прием во НАТО ќе се врши според индивидуален развој на државите , бидејќи , како што посочи ...
  | | веќе видена | слични

  Албанија официјално побара помош од американските институции околу истрагата за големата трагедија предизвикана од експлозијата во воениот магазин во Грдец . За таа цел , Јавниот Обвинител на Албанија Ина Рама се обрати официјално до САД со барање стручни лица на ФБИ да се вклучат во истрагата . Истовремено Рама побарала и дополнителни информации за американската компанија која имала претходно договор за вршење на демонтажа на мини и други експлозивни направи во магацинот кај Грдец . Опозицијата синоќа во жестоката дебата во Собранието уште еднаш целата вина ја префрли на премиерот Сали Бериша и побара тој веднаш да поднесе оставка . Бериша е посочен како главен виновник заради непреземање на мерки за стопирање на нестручното работење во работилницата , во која се случи трагедијата , но и за криење на податоците за точниот број на жртвите и причинетата штета . Албанскиот Премиер одново одби да даде оставка , но истакна дека им стои на располагање на истражните органи , доколку се решат да ја испитаат ...
  | | веќе видена | слични

  Албанија официјално побара помош од американските институции околу истрагата за големата трагедија предизвикана од експлозијата во воениот магазин во Грдец . За таа цел , како што јави дописникот на Макфакс , Јавната Обвинителка на Албанија , Ина Рама се обрати официјално до САД со барање стручни лица на ФБИ да се вклучат во истрагата . Истовремено Рама побарала и дополнителни информации за американската компанија која имала претходно договор за вршење на демонтажа на мини и други експлозивни направи во магацинот кај Грдец . Опозицијата синоќа во жестоката дебата во Собранието уште еднаш целата вина ја префрли на премиерот Сали Бериша и побара тој веднаш да поднесе оставка . Бериша е посочен како главен виновник заради непреземање на мерки за стопирање на нестручното работење во работилницата , во која се случи трагедијата , но и за криење на податоците за точниот број на жртвите и причинетата штета . Албанскиот премиер одново одби да даде оставка , но истакна дека им стои на располагање на истражните органи ...
  | | веќе видена | слични

  Разликите за името со Македонија и прогласената независност на Косово , ќе бидат главни теми на денешната посета на шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани на Албанија . Бакојани во Тирана ќе биде примена од претседателот на Албанија Бамир Топи , спикерот Џозефина Топали и премиерот Сали Бериша , а ќе разговара и со својот албански колега Љуљзим Баша . Грчкиот печат пред посетата наведува дека Атина и Тирана ќе бараат облици на соработка во рамките на интензивирањето на активностите околу отворените прашања на Балканот . Во таа насока , прашањето за името на Македонија и косовската независност , се причината за посетата на Бакојани на Албанија , наведуваат медиумите во Атина . Меѓу Атина и Тирана е отворено и прашањето за положбата на малцинствата во двете држави .
  | | веќе видена | слични

  Жителите на градот Вора , во чија близина се наоѓа селото Грдец каде викендов дојде до експлозија во магацин за оружје , денеска започнаа масовен протест , јави дописникот на Макфакс . Демонстрантите бараат оставки на премиерот Сали Бериша и министерот за одбрана Фатмир Медиу , кој попладнево веќе поднесе оставка . Демонстрантите бараат и дислокации на шест големи цистерни со гас , покрај кои има расфрлани неексплодирани мини . Жителите на Вора , која е одалечена 12 километри од Тирана , во знак на протест го блокираа патот Тирана Драч . Според најновиот биланс соопштен попладнево , во несреќата во Грдец загинале 14 лица .
  | | веќе видена | слични

  Албанската опозиција денеска побара оставки од премиерот Сали Бериша и министерот за одбрана Фатмир Медиу , поради саботната трагедија , во која според најновите податоци , загинаа најмалку 11 лица . Лидерот на опозиционата Социјалистичка партија Еди Рама изјави дека премиерот и министерот за одбрана се директно одговорни за трагедијата , во која официјално , тешко се повредени над 300 лица , а 13 се водат за исчезнати . Рама , како што јави дописникот на Макфакс , наведе дека во држава која се стреми да стане дел од НАТО , по трагедија од толку големи размери првиот човек на Владата и ресорниот министер треба веднаш да дадат оставки со цел да се овозможи независна истрага од државното Јавно обвинителство . Лидерот на социјалистите побара државата да ги покрие трошоците за погребот на загинатите , за лекување на ранетите , како и да ги наплати сите штети кои се резултат на силните детонации што се случија кај Грдец во таканаречената фабрика за деминирање , која беше обичен хангар
  | | веќе видена | слични

  Најмалку пет луѓе загинаа , а речиси 250 се повредени во серијата експлозии што вчера избувнаа во магацин за оружје во селото Грдец , во близина на главниот град на Албанија , Тирана . Според официјалните информации , многу од повредените се деца . Албанските власти и денеска ја продолжуваат потрагата по жртвите . Иницијална експлозија вчера , на пладне , покрена серија детонации на муниција , кои што продолжија и во текот на ноќта . Првичните експлозии беа почувствувани и во Македонија . Албанскиот премиер Сали Бериша изјави дека властите евакуирале околу четири илјади луѓе од три околни села . Тој , за денеска најави состанок на Советот за безбедност . Бериша посочи дека несреќата се случила во момент кога се демонтирала муниција , од која што дел била постара и од 50 години . Очевидци тврдат дека во моментот на несреќата во складиштето имало околу 80 луѓе . Земјите од регионот , меѓу кои и Македонија , се вклучија во масовна крводарителска акција за помош на настраданите во експлозијата . крај бгнес бе ам
  | | веќе видена | слични

  Македонија и понуди помош на Албанија во справувањето со последиците од силната експлозија во армиското депо во близината на Тирана . Премиерот Никола Груевски во телефонскиот разговор на албанскиот колега Сали Бериша му изрази сочувство за трагедијата во името на македонската Влада и ја понуди сета расположива помош . Македонскиот претседателот Бранко Црвенковски до албанскиот претседател , Бамир Топи упати телеграма со сочувство по повод трагедијата . Ве молам , во името на граѓаните на Република Македонија и во мое име , на семејствата на настраданите да им изразите длабоко сочувство за нивната загуба , а на повредените пренесете им поздрави со желба за брзо закрепнување , се наведува во телеграмата од Црвенковски . крај с ил
  | | веќе видена | слични

  Детонациите кои што попладне ги вознемирија скопјани потекнуваат од експлозијата на армискиот магацин за оружје во Албанија . Звукот од детонациите што се слушна во Скопје околу 12 часот е последица од експлозијата во Албанија , изјави за Макфакс , раководителот на Одделението за односи со јавност при Центарот за управување со кризи , Мишко Талески . Како што јави Макфакс , силна експлозија одекна денеска во магацин на албанската армија во Вора , 12 километри северно од Тирана . Експлозијата била почуствувана и во главниот град на Албанија . Се стравува дека во експлозијата има голем број жртви , јави телевизијата Алсат М . Според телевизијата , Во Тирана е свикана итна седница на владата , а на јавноста и се обрати и претседателот Сали Бериша . Ситуацијата е многу тешка и алармантна во Градец на Вора изјави Бериша . Албанската полиција соопшти дека воената болница во Тирана се наоѓа во состојба на тревога . Движењето во правец на аеродромот е блокирано . Сите стакла на прозорците од аеродромот Ринас Тирана ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел учествува на средба на лидерите на Европската народна партија . Според соопштението , Груевски ќе ја искористи оваа средба со европските лидери , кои припаѓаат на конзервативните и демохристијански партии , за да лобира за кандидатурата на Македонија за прием во НАТО , за добивање на датум за преговори за членство во Европската унија ( ЕУ ) , како и за олеснување на визниот режим на граѓаните на Македонија . На денешната средба присуствуваат премиери и лидери на позицијата на централно десничарските партии на земјите членки на ЕУ , и од земјите кандидати . Меѓу нив се грчкиот премиер Костас Караманлис , претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо , хрватскиот премиер Иво Санадер , германската канцеларка Ангела Меркел , албанскиот премиер Сали Бериша и други .
  | | веќе видена | слични

  Албанскиот премиер Сали Бериша денеска даде зелено светло за предлозите на опозиционата Социјалистичка партија за промена на Уставот во делот за изборниот систем , јави дописникот на Макфакс . Бериша , говорејќи пред пратеничката група на својата Демократска партија , рече дека ги прифаќа предлозите на социјалистите кои побараа Албанија новите избори да ги одржи според регионалниот пропорционален систем . Според овој модел , Собранието повторно ќе брои 140 пратеници , а тие ќе се избираат во 12 изборни единици колку што има окрузи во земјата во согласност со актуелната територијална поделба . Бериша додаде дека реформите во изборниот систем се неопходни и битни за интеграцијата на Албанија во Европа . Малите партии се противат на овој модел , бидејќи , според нив , тие нема да имаат шанса да влезат во Собранието .
  | | веќе видена | слични