Белгија

  во

  Водителите во креации на Жан Пол Готје, со специјалниот гостин Ѓоковиќ, го отвораат овој спектакл

  Андријана Ристеска

  Вечерва во белградска „Арена“ на 53. издание на „Евросонг“ ќе се одржи првата полуфинална вечер каде што ќе настапат деветнаесет земји. На овој музички спектакл ќе ги видиме Црна Гора, со својот претставник Стефан Филиповиќ, Израел ќе настапи со групата „Боаз“,од Естонија доаѓа дуетот Креисирадио, претставник на Молдавија е Гета Бурлаку, за Сан Марино настапува Миодио, од Белгија доаѓа групата „Иштар“, од Азербејџан дуетот Елнур и Самир, Словенија ја претставува Ребека Дремељ, Норвешка ќе ја претставува Марија, Полска се натпреварува со Исис Ге, Ирска го има претставникот, „мисирот“ Дастин д Турки, Андора ќе се претстави со Жизела, за Босна и Херцеговина настапува Лака, Ерменија ќе ја претставува Сурушо, Холандија ја има убавата Хинд, Финска со рок-групата „Терасбетони“, Романија со дуото Нико и Влад, Русија ја претставува Димо Билан и Грција со атрактивната денс- група ...
  | | веќе видена | слични

  „Извозна и Кредитна банка АД Скопје“ потпиша договор за купопродажба на контролен пакет акции со холандската „Демир Халк Банка“.

  Во денешното соопштение од банката се наведува дека по добивање дозвола од регулаторните власти во Македонија и Холандија, ДХБ банка ќе стане мнозински акционер во банката, а досега најголемиот акционер, Европската банка за обнова и развој, ЕБОР, и натаму останува значаен инвеститор во банката со 25%.

  ДХБ банка е основана во 1992 година во Ротердам. Свои филијали и експозитури има во Холандија, Германија и Белгија и претставништво во Турција. Располага со вкупна актива од околу две милијарди евра.

  Банката е активна во кредитирање на правни и физички лица, како и пласмани на пазарите во развој.
  | | веќе видена | слични

  Повлечен од употреба кинески кујнски прибор

  Од рафтовите на супермаркетите на „Рамстор“ во Скопје и во Тетово, Државниот инспекторат за храна повлекол од продажба црн пластичен кујнски прибор, зашто е небезбеден за здравјето. Овој производ од кинеско потекло е забранет за употреба зашто, според објаснувањето од Инспекторатот, содржел примарни ароматични амнини над дозволената граница. Информацијата стасала од Канцеларијата на Европската комисија во Скопје дека небезбеден производ од Кина е дистрибуиран преку Холандија. По ова, инспекторите направиле контрола кај увозникот за Македонија - "Рамстор" ДОО и констатирале дека се увезени 144 парчиња црн кујнски прибор со сериски број 89771. Од увезените производи биле продадени 29 предмети во супермаркетот во Скопје и 15 производи во супермаркетот во Тетово. Останатите 100 производи се повлечени од промет од страна на увозникот.

  Освен во Македонија, производот е дистрибуиран и во Италија, Ирска, Шведска, Велика Британија, Германија, Франција, ...
  | | веќе видена | слични

  Брисел - Под мотото „Гордост за хомосексуалците“, во Брисел паралелно со други градови во Европа се одржа парада - протест на околу 4.000 хомосексуалци, трансвестити, лезбијки и бисексуалци, кои добија поддршка од околу 20.000 граѓани. Парадата беше организирана како голема техножурка низ центарот на белгиската престолнина, а имаше цел да ја алармира јавноста за се уште големата нетолеранција спрема луѓето со различна сексуална ориентација, кои се повеќе настапуваат и се декларираат како малцинска заедница. „Црвен картон за хомофобијата“, “Сите имаат право да живеат како што сакаат“ беа главните пароли, а поддршка добија од клучните либерални партии во Белгија. Тие алармираа дека во светот дури во 76 земји се оди во затвор поради хомосексуалноста, во седум може да се добие и смртна казна, во 49 други земји законите се дискриминирачки кон оваа заедница, а само во 19 имаат право на склучување брак и се сосема рамноправни.Белгија, заедно со Велика Британија, Канада, Шпанија и Јужна Африка, е меѓу ...
  | | веќе видена | слични

  Многу е важно идните чувари на поредокот да бидат изградени како личности без предрасуди и да не се однесуваат дискриминаторски кон луѓето со поинаква сексуална ориентација зашто нивната работа е да им помагаат на луѓето и да го спроведуваат законот, им порача Дебора Ламбилоте, која пред 17 години го променила полот

  Македонските идни полицајци, генерално, имаат предрасуди кон хомосексуалците иако многу од нив никогаш во животот не запозналегејили лезбијка.Многумина сметаат дека хомосексуалноста не е природна зашто, како што велат некој од нив, Господ создал само два пола, маж и жена. Сепак, идните чувари на законитоста, редот, поредокот и на еднаквоста на луѓето неодамна имаа можност, некои од нив и првпат во животот, не само да видат туку и да поразговараат со хомосексуалци, поддржувачи на правата на лицата со иста сексуална ориентација и да се запознаат со Дебора Ламбилоте, транссексуалец од Белгија. Дебора е родена како маж, но пред 17 години направила операција за промена на полот и, како што ...
  | | веќе видена | слични

  Филмот „Јас сум од Титов Велес“ на Теона Стругар-Митевска вечерва и утревечер ќе биде прикажан на Канскиот филмски фестивал. Филмот ќе биде прикажан во две програми - „Павилјон Суд“ и „Асид“, кои се придружни селекции на фестивалот. И двете се наменети за агенти за продажба. Освен Теона и Лабина Митевска, која е актерка и продуцент на филмот, филмот ќе го промовираат и продуцентите од Белгија и од Словенија. Секој од нив ќе го промовира филмот на свој штанд. „Асид“ се фокусира на подобра дистрибуција на филмот.Во рамките на презентацијата, Теона ќе одржи предавање во кое ќе се фокусира на македонската кинематографија, како и на нејзиниот последен филм. „Јас сум од Титов Велес“ е првиот долгометражен филм што учествува на престижниот Кански филмски фестивал, што беше отворен на 14 мај. Поканата за фестивалот дојде по учеството на Берлиналето, на кое филмот беше продаден во 13 земји, а си обезбеди покани и за 50-ина фестивали.
  | | веќе видена | слични

  Бројот на туристите зголемен за 23 отсто

  Бројот на туристите во земјава во првите три месеци од годинава изнесува 86.134, за 23,52 отсто повеќе во споредба со истиот период лани. Од нив, 43.176 се домашни, а 42.958 се странски гости, соопшти Државниот завод за статистика.Најмногу туристи се регистрирани во Скопје - 10.153, а другите престојувале главно во другите туристички места во земјава. Помала посетеност има на бањите и на планините. Во хотели се сместиле дури 20.492 туристи, главно во објектите со четири ѕвездички. Во март, најголем број од туристите биле од соседните земји. Најмногубројни биле гостите од Србија (3.287). Од Албанија дошле 1.780 туристи, од Грција 1.700, а од Бугарија 1.433. Статистичките податоци покажуваат голем пораст на гостите од Босна и Херцеговина, Данска, Исланд, Швајцарија и од Нов Зеланд. Во однос на февруари помалку туристи се регистрирани од Белгија и од Белорусија.
  | | веќе видена | слични

  Одлучив да престанам да се залажувам и да прифатам дека е доста - го објасни неочекуваниот потег комплетно да се повлече од тенисот, Жистин Анен, моментно најдобрата тенисерка на светот. Таа завчера попладне објави дека веднаш престанува со тениските активности и нема да го брани хет-трикот на Ролан Гарос. Анен доминираше во Париз, каде што освои 4 титули, а првата - што ја посвети на мајка и , која почина од рак и последната - со која го обедини семејството, имаат посебно значење.Ќе ги паметам успесите од Париз, особено првата и последната титула. Тие моменти не се повторуваат - рече Анен.Белгијката од Лиеж е млада, има само 25 години, а заминува во историјата со импресивни резултати. Анен освои 7 гренд-слем титули, вкупно 43, повеќе од 100 недели беше водечка светска тенисерка, а само од настапите на турнирите заработи точно 19,46 милиони долари. На крајот од три сезони (2003, 06 и 07) беше на врвот на ВТА-листата, 2 пати во последните 2 години го освојуваше завршниот турнир во годината - ВТА-шампионатот, ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија е на 75. место од 178 држави по економска слобода, се вели во извештајот на светската банка „Дуинг бизнис“Според извештајот на „Дуинг бизнис“, Македонија е во десетте земји од западна Европа и централна Азија, каде што се реализирани реформите за слобода на бизнисот. Десетте земји се Саудиска Арабија, Египет, Грузија, Мадагаскар, Естонија, Парагвај, Белорусија, Македонија, Белгија и државата Маритиус. Од балканските држави, Словенија се наоѓа на 55. место, Србија 86, Хрватска 97, Грција 100, Босна и Херцеговина 105, а Албанија е на 136. место.
  | | веќе видена | слични

  Белгија е првата земја од стара Европа која ќе има мониторинг од Стразбур

  Од нашиот дописник
  Слободанка Јовановска

  Брисел - Советот на Европа го скрши мразот и најави политички мониторинг врз една стара земја-членка на Европската унија, нешто што досега беше „привилегија“ само за новите демократии во Европа. Деновиве двајца претставници на ЕУ престојуваа во Белгија за да го испитаат скандалот околу неприфаќањето на кандидатурата на тројца градоначалници во фламанскиот дел на земјата, и тоа од единствена причина што нивните документи за преземање на функцијата ги испратиле на француски јазик, кој е официјален заедно со фламанскиот во оваа држава.

  Скандалот излезе од границите на Белгија поради апсурдноста и фактот дека трае од октомври 2006 година, но и поради лошиот имиџ што ваквите случувања и го создаваат на Европската унија, особено што токму тука е европската престолнина. Трите региони: Крајнем, Опем и Линкебек се наоѓаат на периферијата на Брисел, но на фламанска ...
  | | веќе видена | слични

  Вкупно пет милиони штеки шверцувани цигари заплени денеска грчката полиција во две одвоени акции, пренесуваат локалните медиуми.

  Првата пратка од 3,7 милиони штеки цигари наменети за Белгија и Германија, е запленета во близина на Атина, во камион со германски регистерски таблички, управуван од бугарски граѓанин.

  По откривањето на оваа пратка, грчката полиција во близина на Атина пронашла и други три камиони со бугарски и германски регистрации, натоварени со шверцувани цигари од различни марки.

  Речиси истовремено со откривањето на првата пратка, грчката капетанија во водите на Егејското море заплени близу милион ипол штеки цигари на брод кој под знамето на Сиера Леоне пловел кон Украина.

  Екипажот на бродот го сочинувале граѓани на Украина.
  | | веќе видена | слични

  Битолскиот состав „Фолтин“ в петок ќе го промовира својот нов албум „Оваа трансплантирана машина за чукање досега не чукала љубовно писмо“ во 11 часот во мезе-барот „Сопотско“.Групата, која е тешко да ја сместите во некакви жанровски рамки, повеќе од една година работеше на петтиот албум, а, во меѓувреме, на многу концертни настапи ширум Европа го промовираше материјалот од нивниот последен албум „Ло-ли-та-ту“ кој беше издаден во февруари 2005 година. Бранислав Николовски (вокал), Пеце Николовски (кларинет), Пеце Трајковски (хармоника), Гоце Јовановски (бас) и Славчо Јовев (тапани) на домашната сцена музицираат уште од 1995 година и досега имаат издадено четири албуми. Групата е карактеристична не само по својата музика, туку и по текстовите на песните кои се напишани во имагинарен микс, односно фонетска имитација на светските јазици како шпански, француски и португалски. Освен на оригинална музика, досега имаат работено и на музика за театарски претстави, за која се препознатливи по користењето рачно ...
  | | веќе видена | слични

  Шефот на кабинетот на Кремљ има влијание врз надворешната, домашната и економската политика

  МОСКВА - Како ќе работи „тандем“- владата на Русија стана јасно по мноштвото именувања на врвот: претседателот Дмитриј Медведев седи напред, но премиерот Владимир Путин ги контролира брзината, насоката и сопирачките. Загатката кој човек навистина ќе ја води економијата на Русија, од 1,3 илјади милијарди долари и ќе ги контролира нејзините огромни природни ресурси ги интригира посматрачите на Кремљ откако Путин изјави дека ќе стане премиер и кога ја напушти претседателската функција и работи во режимот на Медведев.

  Именувањата на високи позиции во Кремљ и во владата значи низа едноподруги победи за лојалните луѓе на Путин, многу од нив со минато од КГБ. Тие не само што ќе ги пополнат сите клучни позиции во кабинетот туку, исто така, и главните претседателски работни места. „Трансплантација на органите на власта“ е насловот во рускиот весник „Комерсант“ со ироничен коментар како контролата врз ...
  | | веќе видена | слични

  Британецот беше најбрз од Пицо Калабро до Катанцаро (183 км.) делница која ја мина за 4:49,06 часа

  Британскиот велосипедист, Марк Кавендиш, триумфираше на четвртата етапа на Џиро ди Италија. Делницата од Пицо Калабро до Катанцаро во должина од 183 километри тој ја мина за 4:49,06 часа. Второто место го освои Германецот Роберт Ферстер, а трет беше победникот на претходната етапа, Даниеле Бенати од Италија.

  За 22-годишниот Кавендиш ова е прва етапна победа на Џирото. До неа стигна во самиот финиш претекнувајќи го Ферстер, лидер во последните 20 километри од трката.

  „Ова е највредната победа во мојата кариера. Да се учествува на Џиро и да се триумфира во една етапа е голема работа за секој велосипедист“, изјави Кавендиш кој има 16 победи на велосипедските трки во последните 18 месеци и дополни:

  „Дефинитивно не сум најдобар велосипедист во светот. Не сум ниту меѓу најдобрите 10, но моите години се значаен фактор во велосипедизмот. Тоа се докажа овојпат“.

  Кавендиш ...
  | | веќе видена | слични

  Бриселскиот полицаец Режиналд де Тервањ на возачите што направиле прекршок, наместо казна, им подарува детелинка со четири листа и тоа го прави веќе 12 години  Кога полицаецот Режиналд де Тервањ ги запира автомобилистите, на нивните лица се шири насмевка и посреќни се отколку што биле пред неговата интервенција. Која е неговата тајна? Тој не пишува казни. Тој дели детелинки со четири листа. Со тоа Режиналд ја заслужи титулата најдобар полицаец во Белгија. Тој е единствениот полицаец, веројатно на светот, чија лична визит-карта носи зелен печат на детелинка со четири листа. Ова е превенција. Целта ми е двојна: сакам граѓаните да разберат кои се причините за некоја забрана, а освен тоа сакам да создадам однос на доверба со нив - ни објаснува полицаецот.Се почна пред 12 години. Излегувајќи од една посета кај луѓе што бараа совети за превенција од кражба во нивниот дом, што е и специјалноста на Режиналд, тој нашол детелинка со четири листа во тревата и одлучил да им ја подари, посакувајќи им ...
  | | веќе видена | слични

  Рускиот премиер Владимир Путин на вчерашната средба со шефот на државата Дмитириј Медведев, по навика ќе седнал на претседателската фотелја, пишува рускиот весник „Комерсант“, јави МИА.Кога влегол во кабинетот на претседателот Медведев со указот за назначување на новите министри, Путин по навика тргнал кон своето поранешно место, но пред да седне, се сетил и се повлекол со зборовите „сега тоа е твое место“. Нема разлика - одговорил кратко Медведев и веднаш седнал на местото што во изминатите осум години беше наменето за гостите во претседателскиот кабинет. За аналитичарите, завчерашната распределба на местата околу претседателското биро симболично покажува дека засега со руската економија и со големите природни ресурси се уште ќе управува Путин.Медведев брзо го одобрил предлогот на премиерот за составот на новиот владин кабинет, во кој влегоа најблиските советници на неговиот претходник. „Комерсант“ пишува дека лојалистите на Путин, од кои голем дел имаат минато во поранешната разузнавачка служба КГБ, освен ...
  | | веќе видена | слични

  Првата светска тенисерка, Белгијката Жастин Енан, денеска ќе објави дека се повлекува од тенисот, пишува белгиски „Стандард“.

  Енан четири пати го освои Ролан Гарос, три пати едно по друго, а седум пати ги освоила Гренд Слем турнирите.

  Единствениот Гренд Слем турнир кој белгијката не го освои е турнирот во Вимблдон, каде играше во финалето во 2001-ва и 2006 година.

  Оваа година тенисерката од Белгија имаше проблеми со формата, а после поразот од Русинката, Динар Сафина, одлучи да се повлече од терените на овогодишниот турнир во Рим.

  Жастин Енан ја започна сезоната со победа на турнирот во Сиднеј, а во четвртфиналето во Австралија Опен изгуби од Марија Шарапова.

  Белгијката ја освои титулата во Антверпен но, на наредниот турнир испадна во раната фаза од натпреварувањето.
  | | веќе видена | слични

  Даниел Мојсов од Македонија ЃП е ново име во списокот на селекторот Среќко Катанец. Младиот фудбалер е повикан на местото на Бобан Грнчаров, кој по завршување на првенството во Белгија ќе мора да биде опериран. Од таа причина Катанец го ослободи фудбалерот на Гент од обврските кон националниот состав. Даниел Мојсов е роден 1987 година и се уште е член на младата репрезентација на Македонија. Се работи за млад и перспективен фудбалер, за кого интерес покажуваат странски клубови, а игра на централната дефанзивна позиција.
  | | веќе видена | слични

  Како и во новата влада на Путин, така и во близината на Медведев на клучни места ќе бидат луѓе од Санкт Петербург

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ

  МОСКВА - Новиот газда на Кремљ, Дмитриј Медведев, ги соопшти имињата на раководителите на својата администрација. Како што и се очекуваше, Медведев барем засега ги задржа луѓето кои беа во администрацијата на Путин. Дека на тие луѓе сериозно смета и Медведев го покажа така што им го подигна статусот.

  Како и во новата влада на Путин, така и во новата претседателска администрација на клучни места ќе бидат луѓе од Санкт Петербург. Како што веќе пишувавме, шеф на претседателската администрација ќе биде Сергеј Јевгеневич Наришкин (54), поранешен шеф на владиниот апарат. Наришкин има завршено два факултета. Прво станал инженер за радиотехника, а потоа и економист, завршувајќи го Меѓународниот институт за менаџмент. Кариерата ја почнува на универзитетот, а во 1982 година беше помошник- ректор. Подоцна работи како дипломат во ...
  | | веќе видена | слични

  Нашите расположени за голови

  Горан Пандев постигна гол за својот Лацио на гостувањето во Џенова

  ИТАЛИЈА: Горан Пандев го постигна својот 14-ти погодок во серија А откако вчера во првото полувреме го отвори резултатот за Лацио на гостувањето против Џенова. Најдобриот македонски фудбалер го подобри својот личен рекорд за три гола во однос на сезоните 2006 2007 и 2005 2006 кога во калчото постигнуваше по 11 гола. Пандев биеше прецизно во 32. минута, со левата нога, од центарот на шеснаесетникот, во долниот десен агол на голот. Тој во 17. минута заработи жолт картон. Горан сега има два гола по ред, откако го постигна единствениот гол минатото коло во поразот од 1-2 против Палермо. Со последниот гол тој може да се искачи на 9. место на листата на најдобри стрелци и да ја дели таа позиција со капитенот на Рома, Франческо Тоти. Пред почетокот на сезоната Пандев како цел си постави 15 погодоци, а тоа може да му се оствари на последниот меч против Наполи, идната недела.  ЧЕШКА: ...
  | | веќе видена | слични