Белгија

  во

  Актуелниот англиски шампион Манчестер јунајтед ја задржа предноста од седум бода во однос на Челси, но по 14 меча и 1.311 минути првиот голман на „Бебињата“ Едвин ван дер Сар (38) конечно прими гол и со тоа го заврши својот рекорден поход. За него остана недостижен Дени Велинден и европскиот рекорд од 1990-тите години во Белгија од 1.390 минути.

  Петер Ловенкрандс во 9. минута на „Сент Џејмс парк“ го совлада Ван дер Сар, и тоа по големата грешка на холандскиот ветеран меѓу стативите. По 8 ноември и дербито со Арсенал тој прими гол, а во таа серија мечеви со времетраење од повеќе од 21 час го собори и англискиот и британскиот рекорд, а и рекордот во лигата „петка“ (најсилните пет шампионати во Европа), кој го држеше Абел Ресино (Атл. Мадрид) со 1.275 минути.

  Но Манчестер јунајтед, и покрај негативата во Њукасл, кој „Бебињата“ ги дочека со само една победа во последните 12 меча, успеа да се врати и да направи пресврт преку дуото Димитар Бербатов - Вејн Руни и со тоа да ја зачува убавата ...
  | | веќе видена | слични

  Првата посета на високо ниво во Турција на претставник нна новата администрација на САД почнува денеска, кога во Анкара доаѓа државниот секретар на САД, Хилари Клинтон, објавуваат агенциите. Хилари Клинтон утре ќе се сретне со претсеафтелот Абдула Ѓул и со премиерот Реџеп Таип Ердоган и ќе учествфува во телевизиска програма по повод Меѓународниот ден на жената - 8-ми Март Се очекува за време на разговорите пред Америка да биде изразена подготвеност на Анкара за “заеднички дејства“ со САД и со тоа да се истакне турската “чувствителност“ по прашањата како што е тоа за ПКК. Посетата на Клинтон е во рамки на нејзината обиколка во реонот на Блискиот Исток и во Европа во периодот од 1-7 март, посетувајќи ги Египет, Израел, Палестинската автономија, Белгија, Швајцарија и Турција.
  | | веќе видена | слични

  Белгиската полиција денеска соопшти дека на пристаниште во Антерпен запленила 380 килограми кокаин во вредност од 19 милиони евра. Дрогата била пронајдена во контејнер, кој доаѓал од Јужноафриканската република, а во акцијата се уапсени тројца белгиски државјани. Белгиската полиција го запленила кокаинот на 26 февруари. Дрогата била сокриена во контејнер и покриена со дрва и листови од палми. Според полицијата коакинот патувал од Јужоафриканската република и бил наменет за европскиот пазар.
  | | веќе видена | слични

  Каха Каладзе (31) поради повреда на коленото предвреме ја заврши сезоната. Дефанзивецот на Грузија и на Милан се повреди на средбата со Вердер од Купот на УЕФА, а во почетокот на неделата беше опериран во Антверпен, Белгија. Периодот на рехабилитација ќе изнесува најмалку пет месеци. - Операцијата помина без проблеми и Каладзе наскоро ќе почне со рехабилитацијата. Меѓутоа, тој ќе биде надвор од фудбалските терени најмалку пет месеци - потврди Адриано Галијани, извршен претседател на Милан.
  | | веќе видена | слични

  Ракометното дерби помеѓу ривалите Металург и Вардар про кое практично ќе решава за титула та во машката супер-лига, а кое требаше да се игра викендов, е одложено за три недели, одлучи Натпреварувачката комисија на РФМ.

  Пролетниот дел од сезоната требаше да стартува минатиот викенд, но 15-то коло се одложи по молбата на Вардар Про, кој е домаќин во натпреварот против актуелниот шампион, зашто неколкумина негови играчи се заболени од заушки. Молбата беше прифатена и првично беше одлучено мечот да се одложи за една недела. Потоа второстепената комисија на РФМ, на повторно барање на Вардар Про, одлучи рокот да се помести на три недели.Вчера РФМ официјално ја потврди оваа одлука, а од Металург се пожалија дека на тој начин се создава притисок врз тимот од Автокоманда пред одлучувачката пресметка.

  - Ние се сконцентриравме и ја темпиравме формата за дерби-дуелот токму во овој период, бидејќи на крајот до март ни следува настап на европската сцена, а овие одлуки само ни пречат да го оствариме ...
  | | веќе видена | слични

  ракомет - вардар про и металург нема да играат викендов Дербито одложено за уште три недели Вчера РФМ официјално ја потврди оваа одлука, а од Металург се пожалија дека им прават притисок Ракометното дерби помеѓу ривалите Металург и Вардар про кое практично ќе решава за титулата во машката супер-лига, а кое требаше да се игра викендов, е одложено за три недели, одлучи Натпреварувачката комисија на РФМ.Пролетниот дел од сезоната требаше да стартува минатиот викенд, но 15-то коло се одложи по молбата на Вардар Про, кој е домаќин во натпреварот против актуелниот шампион, зашто неколкумина негови играчи се заболени од заушки. Молбата беше прифатена и првично беше одлучено мечот да се одложи за една недела. Потоа второстепената комисија на РФМ, на повторно барање на Вардар Про, одлучи рокот да се помести на три недели.Вчера РФМ официјално ја потврди оваа одлука, а од Металург се пожалија дека на тој начин се создава притисок врз тимот од Автокоманда пред одлучувачката пресметка.- Ние се сконцентриравме и ја ...
  | | веќе видена | слични

  ЕК сака јасен одговор од Словенија и Хрватска во врска со иницијативата за посредување

  04 03 2009

  БРИСЕЛ, Белгија -- Комесарот за проширување на ЕУ, Оли Рен, во вторникот (3-ти март) рече дека Европската комисија (ЕК) очекува од Словенија и Хрватска да одговорат на нејзиниот предлог за посредување во пограничниот спор помеѓу двете држави. За време на тркалезната маса во Брисел околу пристапот на Хрватска во ЕУ, Рен рече дека ЕК очекува двете држави да го поддржат овој потег без да наметнуваат некои „невозможни услови кои практично ќе значат отфрлање на иницијативата“. Досега Комисијата се воздржуваше од интервенција во спорот, велејќи дека тоа е чисто билатерално прашање. Сепак, словенечката влада продолжи да го блокира отворањето на новите поглавја од аквисот во разговорите за пристапување на Хрватска во ЕУ, што очигледно ја промени позицијата на ЕК. Словенечката и хрватската влада го поздравија предлогот на ЕУ во принцип, но не покажаа посериозен интерес. (Б92, ЕУ Опсервер, АФП, ...
  | | веќе видена | слични

  БРИСЕЛ, Белгија -- Парламентарните избори на 28-ми јуни ќе бидат решавачки за процесот на интеграција на Албанија во ЕУ, рече комесарот за проширување на ЕУ, Оли Рен, во вторникот (3-ти март). „Фер и транспарентен изборен процес е клучен услов при проценката на една држава која аплицира за кандидатски статус во ЕУ“, изјави Рен за новинарите, одговарајќи на неодамнешните изјави на албанските владини претставници, кои рекоа дека земјата ќе аплицира за кандидатски статус во ЕУ до јуни. (Toп ченал, Њус 24, Топ њус, Алсат - 04
  | | веќе видена | слични

  Некогаш беше фудбалски бог, креативен фудбалер предодреден за успеси, кого публиката, особено во Франција и во Италија, го обожаваше. Колку што беше добар на теренот, актуелниот претседател на Европската фудбалска унија (УЕФА), Мишел Платини, исто така се покажа и надвор од него како функционер и предводник на најсилната континентална централа. Тој денеска и утре ќе биде гостин на Фудбалската федерација на Македонија.

  За две години, колку што се наоѓа на чело на УЕФА, наједноставно да се објасни неговата работа е - го обедини фудбалот!

  Мишел Платини го презеде челното место во фудбалска Европа на 26 јануари 2007 година на конгресот на УЕФА во Диселдорф (Германија). Во трката за претседателското место со 27 наспроти 23 гласа го победи дотогашниот прв човек Ленарт Јохансон и за само 24 месеци успеа да направи толку многу промени, што (ин)директно ги протурка малите земји, чии гласови беа наклонети кон француската легенда.

  ЈА УКИНА Г-14

  Тоа што како главна одлика во овој ...
  | | веќе видена | слични

  По проекциите во Унгарија, Србија, Босна и Херцеговина и во САД, филмот „Јас сум од Титов Велес“ на Теона Стугар Митевска, од денес се прикажува во кината во Словенија. Од 25 март, пак, филмот ќе се прикажува во Париз, во култното кино „Рефлет медицис“. Филмот ќе се прикажува во уште осум француски градови, меѓу кои во Бордо, Марсеј и во Тулуз. Како дел од промоцијата на филмот, на 17 март Митевска ќе одржи предавање на еден од париските универзитети. Во втората половина од годинава, остварувањето на Митевска ќе се прикажува во кината во Холандија, Романија, Италија, Белгија, Луксембург и во Грција. „Јас сум од Титов Велес“, досега се учествуваше на 60филмски фестивали и освои 15 меѓународни награди.
  | | веќе видена | слични

  Натпреварувачкиот дел на 36. издание на Шарпланинскиот куп денеска започна со првата велеслаломска трка на патеката Орлова. Шарпланинскиот куп започна со неколку часа задоцнување поради неповолните временски услови.Тоа е најстарото скијачко натпреварување на Балканот, што датира од 1947 година.Словенечката скијачка легенда Бојан Крижај вчера и официјално го отвори меѓународното натпреварување со симболично спуштање на патеките Орлова и Езерино.Според најавите, на купот ќе учествуваат 41 натпреварувач од Белгија, Хрватска, Франција, Грција, Македонија, Холандија, Словенија и Словачка, а 15 - мина слаломисти се со олимписка норма.Слаломски трки ќе се возат и утре на патеката Езерино, по што ќе бидат прогласени победниците на купот. 
  | | веќе видена | слични

  Филмот „Вода и оган“ во режија на Киро Урдин, на 25 март ќе учествува на Меѓународниот независен фестивал на филм и видео во Њујорк. Од можни четири, филмот е примен на фестивалот со рејтинг од три ѕвездички. Станува збор за филм на кругот на животот на нашата цивилизација. Неговата главна суштина е справување со целта и функцијата на нашите животи на планетата Африка. Африканците развиле директна врска со природата: нивната инструктивна почит за природните закони е во спротивност со хуманитарниот развој на оваа планета. Филмот е снимен во Чиле, Кенија, Танзанија, Белгија и во Македонија.Фестивалот во Њујорк е еден од најголемите посветен на документаристиката, ќе се одржи од 19 до 26 март. На меѓународниот филмски фестивал во Јахорина, Босна и Херцеговина, филмот неодамна освои Гран при.
  | | веќе видена | слични

  „Вода и оган“ на Урдин во Њујорк Филмот „Вода и оган“ во режија на Киро Урдин, на 25 март ќе учествува на Меѓународниот независен фестивал на филм и видео во Њујорк. Од можни четири, филмот е примен на фестивалот со рејтинг од три ѕвездички. Станува збор за филм на кругот на животот на нашата цивилизација. Неговата главна суштина е справување со целта и функцијата на нашите животи на планетата Африка. Африканците развиле директна врска со природата: нивната инструктивна почит за природните закони е во спротивност со хуманитарниот развој на оваа планета. Филмот е снимен во Чиле, Кенија, Танзанија, Белгија и во Македонија.Фестивалот во Њујорк е еден од најголемите посветен на документаристиката, ќе се одржи од 19 до 26 март. На меѓународниот филмски фестивал во Јахорина, Босна и Херцеговина, филмот неодамна освои Гран при.
  | | веќе видена | слични

  По успешната кино дистрибуција на македонскиот филм „Јас сум од Титов Велес“ во Унгарија, Србија, Босна и Херцеговина, филмот ја продолжува својата дистрибуција во САД која започна на 25 јануари во Музејот на модерна уметност МоМа во Њујорк. На 4 март ја започнува својата кино дистрибуција во Словенија, а на 25 во Франција, во Рефлет Медиси, едно од култните кина во Латинскиот кварт во Париз Истовремено филмот ќе биде дистрибуиран во учте 8 други градови во Франција како Бордо, Марсеј, Тулуз, итн. Дистрибуцијата на филмот во Франција е пддржана со партнерски договор со Радио Франција (Францускиот национален центар за кинематографија) и модниот гигант Агнес Б. Исто така е потпомогната од селекцијата АЦИД при која филмот беше прикажан на минатогодишниот Кански фестивал. На 17 март, како дел од промоцијата на филмот, Теона Митевска ќе одржи предавање на Универзитетот НАНТЕРЕС, еден од најстарите универзитети во Париз и една од почетните точки на револуцијата во 1968 година. „Јас сум од Титов ...
  | | веќе видена | слични

  Истовремено филмот ќе биде дистрибуиран во учте 8 други градови во Франција како Бордо, Марсеј, Тулуз, итн. Дистрибуцијата на филмот во Франција е пддржана со партнерски договор со Радио Франција (Францускиот национален центар за кинематографија) и модниот гигант Агнес Б. Исто така е потпомогната од селекцијата АЦИД при која филмот беше прикажан на минатогодишниот Кански фестивал. На 17 март, како дел од промоцијата на филмот, Теона Митевска ќе одржи предавање на Универзитетот НАНТЕРЕС, еден од најстарите универзитети во Париз и една од почетните точки на револуцијата во 1968 година.
  „Јас сум од Титов Велес“ во втората половина на оваа година ќе биде дистрибуиран во Холандија, Романија, Италија, Белгија, Луксембург и Грција.
  | | веќе видена | слични

  Филмот „Оган и вода“ на Киро Урдин кој мината година доби Гранд При за најдобар еколошки филм на Меѓународниот филмски фестивал во Јахорина, официјално е селектиран на Меѓународниот независен фестивал на филм и видео во Њујорк. Филмот е примен на фестивалот со рејтинг од 3 ѕвездички од можни 4. Доделувањето на наградите ќе биде во втората половина на март Во документарецот станува збор за судбината на планетата Земја, а екипата во проектот во најголем дел е од Македонија. Филмот е снимен на локации во Чиле, Кенија, Танзанија, Белгија и Македонија. „Ова е филм на кругот на животот на нашата цивилизација. Неговата главна суштина е справување со целта и функцијата на нашите животи на оваа планета - Африка. Африканците развиле директна врска со природата; нивната инструктивна почит за природните закони е во спротивност со хуманитарниот развој, било каде на оваа планета“.
  | | веќе видена | слични

  Тренерот Ѓоко Хаџиевски и фудбалерот Драган Начевски излегоа како големи победници од дербито на азербејџанската лига, во која Баку го победи шампионот Интер, и тоа на гости, со 1-0, и изби на првото место на табелата. Баку по 16 кола има 38 бода, еден повеќе од Интер. Карабах на Артим Шаќири дома загуби со 0-1 од Стандард и падна на петтото место со 30 бода.

  ИТАЛИЈА: Горан Пандев играше до 69. минута во победата на Лацио со 2-0 над Болоња, дома, во 26. коло од италијанската Серија А. Двата гола за домаќините ги постигна Аргентинецот Зарате. Лацио сега е седми со 38 бода.

  БЕЛГИЈА: Жерминал Бершот на Игор Митрески убедливо го совлада Кортријк со 3-0 во 25. коло од сезоната во Белгија. Со тие три бода Жерминал скокна на 10. место со 32 бода, без поголеми шанси за поголем напредок на табелата, но и без опасност за испаѓање. Во Белгија води Андерлехт со 54 бода.

  КИПАР: Македонската „единица“ Петар Милошевски прими четири гола, па неговиот Енозис неон убедливо загуби дома со 0-4 од ...
  | | веќе видена | слични

  Министерот за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами денеска и утре ќе учествува на конференцијата “Инвестирање во социјалната кохезија-инвестирање во стабилноста и благосостојбата на општеството“. Конференцијата се одржува во Москва, а е во организација на Совет на Европа и Руското министерство за здравство и социјален развој. Како што соопштуваат од кабинетот на министерот, првата конференција на министерите за социјална кохезија ќе ја обнови дебатата за значењето на социјалната кохезија за европските општества во контекст на глобализацијата и економската криза. Исто така, на конференцијата ќе стане збор и за нивото на инвестиции кое е потребно за да се гарантира социјална стабилност, базирана на еднаков пристап на сите до социјалните права и можности. Воедно, конференцијата ќе значи донесување на политичка одлука со цел зајакнување на социјалната кохезија, како и капацитетот на општествата за да се достигне, оддржи и зачува благосостојбата на сите. На конференцијата, покрај македонската делегација, ...
  | | веќе видена | слични

  Во документарецот станува збор за судбината на планетата Земја, а екипата во проектот во најголем дел е од Македонија. Филмот е снимен на локации во Чиле, Кенија, Танзанија, Белгија и Македонија.
  „Ова е филм на кругот на животот на нашата цивилизација. Неговата главна суштина е справување со целта и функцијата на нашите животи на оваа планета - Африка. Африканците развиле директна врска со природата; нивната инструктивна почит за природните закони е во спротивност со хуманитарниот развој, било каде на оваа планета“.
  | | веќе видена | слични

  „Мојот мал свет“ е тема на годинешниот, 33. меѓународен театарски фестивал „Млад отворен театар“ (МОТ), што ќе се одржи од 18. до 27. септември во Скопје. Селектор на годинешната програма е истакнатиот театарски продуцент и директор на фестивалот „Ex Ponto“, Дамир Домитровиќ-Кос. Организаторите најавуваат театарски продукции од Црна Гора, Белгија, Чешка, Словенија, Русија, Италија, Швајцарија,Србија. Темата донесува театарски продукции кои во својата идеја работат на откривањето на фундаментите на човечките емоции, фобиите, ние-светот, интимата на поимот човек. Фестивалот за отворен ќе го прогласи министерот за култура на Македонија, Елизабета Канческа-Милевска, а почесен гостин на отворањето ќе биде црногорскиот министер за култура, Бранислав Мичуновиќ. Новото издание на МОТ ќе го отвори театарскиот спектакл „Малограѓанска свадба“ во изведба на Црногорскиот народен театар, во режија на еден од најреномираните театарски имиња во Европа, Едвард Милер. .
  | | веќе видена | слични