Беким Незири

  во

  Горан Чогеља од опозициската ВМРО-ДПМНЕ вели дека законот за енергетика беше подготвен од минатата влада. „Законот е спреман повеќе години. Во соработка меѓу ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Движењето Беса денеска повторно одржа прес-конференција на која објави нови „скандали и фалсификувањата“ за кои се тврди дека ги направил Билал Касами додека ...
  сите 65 | | | веќе видена

  Експертите и енергетската заедница воздржани дали либерализацијата на пазарот со струја ќе ја поскапи или нема да ја поскапи цената на електричната енергија. ...
  сите 129 | | | веќе видена

  Ексминистерот за економија Дритон Кучи е еден од најсериозните кандидати да стане нов заменик-министер за образование на местото на Висар Ганиу, особено ако чаирскиот огранок на ДУИ ја задржи оваа позиција, дознава Фокус од добро упатени партиски извори.Инаку, Кучи стана министер за економија на местото на Беким Незири во 2016 година, кога лидерот на ДУИ Али Ахмети реши да ги промени буквално сите дотогашни министри, пред се поради внатрепартиските притисоци и барања за кадровски промени кои кулминираа за време на аферата со прислушувањето.Доколку Кучи влезе во владата, тоа на некој начин ќе биде рехабитилација за новата министерска екипа на интегративците. Иако се најавуваа како свежа крв на партијата, сепак, тие извисија по последните парламентарни избори, кога ниту еден од нив не ја задржа министерската позиција.Но, мини-владина реконсутркција може да се очекува дури по прегласувањето на едно избирачко место во Чаир, што теоретски може да го промени крајниот исход на изборите. Меѓутоа тоа е тешко ...
  сите 79 | | | веќе видена

  Ексминистерот за економија Дритон Кучи е еден од најсериозните кандидати да стане нов заменик-министер за образование на местото на Висар Ганиу, особено ако чаирскиот огранок на ДУИ ја задржи оваа позиција, дознава Фокус од добро упатени партиски извори. Инаку, Кучи стана министер за економија на местото на Беким Незири во 2016 година, кога лидерот на ДУИ Али Ахмети реши да ги промени буквално сите дотогашни министри, пред се поради внатрепартиските притисоци и барања за кадровски промени кои кулминираа за време на аферата со прислушувањето. Доколку Кучи влезе во владата, тоа на некој начин ќе биде рехабитилација за новата министерска екипа на интегративците. Иако се најавуваа како свежа крв на партијата, сепак, тие извисија по последните парламентарни избори, кога ниту еден од нив не ја задржа министерската позиција. Но, мини-владина реконсутркција може да се очекува дури по прегласувањето на едно избирачко место во Чаир, што теоретски може да го промени крајниот исход на изборите. Меѓутоа тоа е тешко ...
  сите 79 | | | веќе видена

  ДУИ во општините каде нема свои кандидати ќе ги подржи предложените градоначалници од СДСМ во согласност со досегашната пракса за меѓусебна подршка на владината коалиција за време на локалните избори, рече портпаролот на изборниот штаб на ДУИ Арб Адеми Попладнево во седиштетото на ДУИ во Мала Речица, Централниот изборен штаб оствари средба со кандидатие за градоначалници и носителите на советничките листи од оваа патртија, каде се разговарало за добро и фер организирање и спроведување на изборите. ДУИ на локалните избори, ќе учествува со 18 кандидати за градоначалници и 35 листи на советници. Во Тетово, Гостивар, Кичево и Дебар, ДИУ ќе се трка со актуелните градоначалници на овие општини Теута Арифи, Невзат Бејта, Фатмир Дехари и Ружди Љата. За Струга го номинираше министерот без ресор Рамиз Мерко. За општина Чаир, ДУИ и официјално го номинира Висар Ганиу. За Арачиново Исуф Бислими. ДУИ одлучи да нема кандидат за градоначалник за град Скопје. Останатите три партии на Албанците ќе се тркаат за главниот ...
  сите 180 | | | веќе видена

  Конечните одлуки за кандидатите за градоначалници за претстојните локални избори треба да бидат донесени до сабота, но и покрај краткиот временски рок, сепак и натаму постојат неизвесности за тоа кои имиња ќе бидат предложени за учество во градоначалничката трка. Од партијата СДСМ досега потврдија најмногу имиња, околу дваесетина, додека, пак, опозициската ВМРО-ДПМНЕ досега соопшти само пет официјални кандидати. Во трката за градоначалник на Скопје, Петре Шилегов од СДСМ најверојатно ќе му се спротистави на актуелниот градоначалник Коце Трајановски, бидејќи, како што дознаваме од партиски извори, Шилегов имал највисок рејтинг во сите спроведени анкети. Можни и сигурни кандидати за скопските општини За општината Центар, сегашниот градоначалник Андреј Жерновски веќе ја потврди својата кандидатура и ги собра потребните потписи за независен кандидат, но сепак, сè уште не е јасно дали тој ќе ја добие поддршката од СДСМ или партијата ќе настапи со кандидатот Саша Богдановиќ. Од страната на ВМРО-ДПМНЕ, најчести ...
  сите 97 | | | веќе видена

  Ставот на Кабинетот на Анѓушев е дека новите законски измени ќе ја вратат Македонија како земја лидер во регионот во оваа област. Според нив, станува збор за реформски закон што ќе биде усогласен со обврските преземени од Енергетска заедница за имплементација на третиот пакет, што претставува сет директиви и регулативи на Европската Унија Новиот закон за енергетика интензивно се подготвува, а како што велат од Кабинетот на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев клучната цел е заштита на интересите на граѓаните. Законот е реформски, со него ќе се подобри севкупната состојба на уредување на односите во енергетскиот сектор и јасно ќе се определат правилата за сигурно, безбедно и квалитетно снабдување на потрошувачите со енергија. Ставот на Кабинетот на Анѓушев е дека новите законски измени ќе ја вратат Македонија како земја лидер во регионот во оваа област. Според нив, станува збор за реформски закон што ќе биде усогласен со обврските преземени од Енергетска заедница за имплементација на третиот пакет, ...
  сите 54 | | | веќе видена

  Ставот на Кабинетот на Анѓушев е дека новите законски измени ќе ја вратат Македонија како земја лидер во регионот во оваа област. Според нив, станува збор за реформски закон што ќе биде усогласен со обврските преземени од Енергетска заедница за имплементација на третиот пакет, што претставува сет директиви и регулативи на Европската УнијаНовиот закон за енергетика интензивно се подготвува, а како што велат од Кабинетот на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев клучната цел е заштита на интересите на граѓаните. Законот е реформски, со него ќе се подобри севкупната состојба на уредување на односите во енергетскиот сектор и јасно ќе се определат правилата за сигурно, безбедно и квалитетно снабдување на потрошувачите со енергија. Ставот на Кабинетот на Анѓушев е дека новите законски измени ќе ја вратат Македонија како земја лидер во регионот во оваа област.Според нив, станува збор за реформски закон што ќе биде усогласен со обврските преземени од Енергетска заедница за имплементација на третиот пакет, ...
  сите 95 | | | веќе видена

  Беким Максути е избран за заменик министер за одбрана, Арта Точи за надворешни работи, Агим Нухиу за внатрешни работи, Оливер Ристовски за правда, Ширете Елези за финансии, Кире Наумов за економија, Висар Гани за образование, Власте Димковиќ за земјоделство, Гоце Чакаровски за здравство, Елми Незири за труд и социјала, Дејан Павлевски за локална самоуправа, Владимир Лазовски за култура, Владимир Бајдевски за информатичко општество, Ремзи Мехмети за транспорт и Јани Макрадули за животна средина. Премиерот Зоран Заев ги претстави како стручни лица кои подеднакво со министрите ќе работат на планираните реформи. За опозицијата, повеќето се партиски послушници кои немаат стручен капацитет. Предлогот на Точи во МНР го сметаат за скандалозен. Парламентарното мнозинство возврати дека голем дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ треба да размислат дали се достојни за извршување на функцијата. Посебно беа посочени неколкумината пратеници што Петре Шилегов ги нарече „вратари“, бидејќи на „крвавиот четврток“ ги отворија ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Извештаите на државниот ревизор каде се констатирани злоупотреби во трошење на јавни пари дремат во фиоки. И кога ревизорот ќе утврди прекршување на законот недостасува реакција од институциите, посочуваат од невладиниот сектор. Лани до Јавното обвинителство биле доставени извештаи со утврдени незаконитости во седум државни институции, и еден до Антикорупциската комисија. Со ДЗР соработува и Специјалното јавно обвинителство од каде ги побарале финансиските извештаи за две политички партии – ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. „Нашата работа завршува онаму кадешто укажуваме на неправилности кои подоцна треба да се истражата во светло на евентуални сомневања за евентуални злоупотреби или прекршочни поведенија, кои се дел од процедурите на овие надлежни органи“, изјави Александар Поповски, генерален секретар на ДЗР. Државниот ревизор минатата година откри луксузирање со јавните пари во Министерството за образование и наука. Вработени во МОН направиле расходи од 203.000 евра за хотели, ручеци и такси-превоз без оправдување ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Кој е поранешниот министер во време на владеење на Никола Груевски и Али Ахмети, кого јавниот обвинител Марко Зврлевски го гони за перење пари со помош на актуелни и сегашни директори на НЛБ Тутунска банка, е прашањето на кое целата јавност го очекува одговорот, пишува Фактор . Од Јавното обвинителство не откриваат детали, ниту пак посочуваат иницијали. Само кусо посочуваат дека е отворен предмет против поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска Банка, поранешен министер, адвокат, нотар и други лица, како и едно лице државјанин на Република Словенија за перење пари. „Постојат сомненија дека во периодот од 2006 до 2017 година биле преземани дејствија за основање на фирми, подигање на кредити и пренесување на парични средства во Словенија и во австриски фирми, а потоа дел од средствата се инвестирани во основање на нови фирми и купување на недвижен имот на подрачјето на град Битола“, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство. Поранешни министри од времето на владеење на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, се и ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Кој е поранешниот министер во време на владеење на Никола Груевски и Али Ахмети, кого јавниот обвинител Марко Зврлевски го гони за перење пари со помош на актуелни и сегашни директори на НЛБ Тутунска банка, е прашањето на кое целата јавност го очекува одговорот, пишува Фактор . Од Јавното обвинителство не откриваат детали, ниту пак посочуваат иницијали. Само кусо посочуваат дека е отворен предмет против поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска Банка, поранешен министер, адвокат, нотар и други лица, како и едно лице државјанин на Република Словенија за перење пари. „Постојат сомненија дека во периодот од 2006 до 2017 година биле преземани дејствија за основање на фирми, подигање на кредити и пренесување на парични средства во Словенија и во австриски фирми, а потоа дел од средствата се инвестирани во основање на нови фирми и купување на недвижен имот на подрачјето на град Битола“, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство. Поранешни министри од времето на владеење на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, се и ...
  | | веќе видена | слични

  Кој е поранешниот министер во време на владеење на Никола Груевски и Али Ахмети, кого јавниот обвинител Марко Зврлевски го гони за перење пари со помош на актуелни и сегашни директори на НЛБ Тутунска банка, е прашањето на кое целата јавност го очекува одговорот, пишува Фактор . Од Јавното обвинителство не откриваат детали, ниту пак посочуваат иницијали. Само кусо посочуваат дека е отворен предмет против поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска Банка, поранешен министер, адвокат, нотар и други лица, како и едно лице државјанин на Република Словенија за перење пари. „Постојат сомненија дека во периодот од 2006 до 2017 година биле преземани дејствија за основање на фирми, подигање на кредити и пренесување на парични средства во Словенија и во австриски фирми, а потоа дел од средствата се инвестирани во основање на нови фирми и купување на недвижен имот на подрачјето на град Битола“, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство. Поранешни министри од времето на владеење на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, се и ...
  сите 67 | | | веќе видена

  Кој е поранешниот министер во време на владеење на Никола Груевски и Али Ахмети, кого јавниот обвинител Марко Зврлевски го гони за перење пари со помош на актуелни и сегашни директори на НЛБ Тутунска банка, е прашањето на кое целата јавност го очекува одговорот. Од Јавното обвинителство не откриваат детали, ниту пак посочуваат иницијали. Само кусо посочуваат дека е отворен предмет против поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска Банка, поранешен министер, адвокат, нотар и други лица, како и едно лице државјанин на Република Словенија за перење пари. „Постојат сомненија дека во периодот од 2006 до 2017 година биле преземани дејствија за основање на фирми, подигање на кредити и пренесување на парични средства во Словенија и во австриски фирми, а потоа дел од средствата се инвестирани во основање на нови фирми и купување на недвижен имот на подрачјето на град Битола“, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство. Поранешни министри од времето на владеење на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, се и министрите Зоран ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Градоначалникот на општина Чаир, Изет Меџити, на својот фејсбук профил објави дека нема да се кандидира за уште еден мандат. Првиот мандат го доби во 2005 година, а подоцна и во 2009 и 2013 година. По дванаесет години на оваа функција, реши да им отстапи место на новите генерации. Неофицијално, имиња кои се споменуваат за наследник на Изет Меџити, се Бујар Османи и екс-министерот за економија, Беким Незири. Од сегашните градоначалници, само Невзат Бејта потврди дека добил поддршка и ќе се кандидира за трет мандат за градоначалник на Општина Гостивар. Актуелниот градоначалник на општина Дебар, Ружди Љата, подготвен е повторно да се кандидира за истата функција откако ќе добие зелено светло од партијата. За градоначалничката на општина Тетово, Теута Арифи, поважно е да продолжат започнатите проекти, отколку нејзината кандидатура. Актуелниот градоначалник на Кичево, Фатмир Дехари, рече дека кој и да се кандидира, треба да ја има поддршката од сите албански партии. Поддршка од партијата очекува и Брахим Ајвази ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Либерализацијата ќе продолжи и годинава. Така на 1 јули 2017 година квалификувани потрошувачи ќе станат оние со остварена вкупна потрошувачка во 2016 година со над 500 мегават-часови. Во тек е третата фаза од процесот на либерализација на пазарот на електрична енергија, кој што се реализира во неколку фази и треба да заврши до 2020 година. Тоа значи дека над 150 мали фирми со вкупна потрошувачка на електрична енергија од околу 300 гигават часови од 1 јули лани се на слободниот пазар на електрична енергија каде купуваат поевтина струја. Либерализацијата ќе продолжи и годинава, а на први јули квалификувани потрошувачи ќе станат оние со остварена вкупна потрошувачка во 2016 година со над 500 мегават часови. Во оваа категорија велегуваат 150 потрошувачи со очекувана годишна потрошувачка од околу 300 гигават часови. Последни во процесот на либерализација ќе бидат 600 илјади домаќинствата кои претставуваат околу 37% од сите потрошувачи на РМ, при што оваа фаза ќе стартува од 1 јули 2020 година. Успешен пример за ...
  сите 2 | | | веќе видена