Барселона

  во

  Шпанскиот суд во Барселона одредил двегодишна затворска казна за неименуван хакер кој со објавување на приватни пораки преку електронска пошта сакал да му нанесе штета на неговиот шеф. Не е познат начинот на кој хакерот дошол со приватните компјутерски пораки на неговиот некогашен шеф, а судот не успеал ни да ја сфати причината за овој чин. Неименуваниот Шпанец ги пратил пораките од електронска пошта на шефот на неговите поранешни сопруги, на жената со која шефот моментално е во врска и на негови многубројни пријатели. Спорните пораки содржеле и секси материјали, со што, како што судот навел, е нанесен срам на жртвата. Освен затворската казна, хакерот ќе мора да плати и 3. 240 евра за судски трошоци, но и на бившиот шеф да му исплати отштета во вредност од 4. 000 евра.
  | | веќе видена | слични

  На ден и половина пред церемонијалот на свеченото отворање на летните Олимписки игри во Пекинг, паднаа и ФИФА и интернационалниот олимписки комитет пред меѓународниот спортски арбитражен суд.

  Судот со седиште во Лозана пресуди дека професионалните фудбалски клубови не се должни да ги ослободат играчите за учество на големиот настан, како што претходно проповедаа ФИФА и ИОК. Удар за Олимписките игри или не.

  Барселона, Вердер и Шалке го истуркаа своето и добија дозвола да ги задржат своите играчи за време на Олимпијадата во Пекинг.

  Така аргентинската фудбалска репрезентација веројатно ќе остане без Меси додека Диего и Рафиња нема да заиграат за Бразил.

  „Сепак пресудата гласи дека клубовите не мораат да ги пуштат фудбалерите и токму тука ја наоѓаме цврстата увереност на аргентинскиот селектор Серџо Батиста дека Меси ќе заигра во Пекинг. Меси и понатаму е дел од репрезентацијата и ќе настапи на игрите. Од Барселона најавија дека нема да прават проблеми доколку Меси посака ...
  | | веќе видена | слични

  Тренерот на аргентинската фудбалска репрезентација рече дека се уште има намера да го повика Лионел Меси, играчот на шпанска Барселона, и покрај судското решение дека овој клуб има право да му забрани да игра на Олимпијадата во Пекинг.

  Тренерот Серхио Батиста рече дека Меси бил во првата постава за првиот натпревар на Аргентинците.

  Претходно, Арбитражниот спортски суд реши дека Барселона и две германски екипи, Вердер од Бремен и Шалке, кои имаат двајца Бразилци кои сакаат да играат во Пекинг, може да ги повлечат своите фудбалери бидејќи олимпискиот турнир не е дел од редовниот фудбалски календар.

  Светското тело ФИФА порано им нареди на клубовите да ги ослободат играчите а сега изрази разочарување од судското решение, но рече дека сепак ќе го почитува.

  На четворица западни активисти им е наредено да заминат од Кина откако се искачија на една бандера близу олимпискиот стадион и развеаја пароли за независноста на Тибет.

  Активистите од Британија и Соединетите ...
  | | веќе видена | слични

  Шестмина луѓе, Колумбијци, Парајгвајци и Мароканци, уапсени се во операција на шпанската полиција, која што откри лабораторија за производство на наркотици во близина на Барселона, североисточна Шпанија.

  Базата на криминалната група се наоѓа во селото Оспиталет де Луобрегат, а апаратурата која што ја имале им овозможувала да произведуваат големи количества дрога, така што само за еден ден во во Колумбија биле испратени 24 илјади евра од продажба на дрогата.

  Полицијата, запленила и 4,2 килограми кокаин, 120 килограми хашиш во прав, како и апаратурата за производство на дрогата.
  | | веќе видена | слични

  Најскапата аквизиција за Арсенал сезонава, 15 милиони фунти вредниот Самир Насри е воодушевен од новиот клуб. Тој во Лондон дојде од Марсеј, како замена за Белорусинот Александер Хлеб кој замина во Барселона. - Во изминативе недели можев да ја видам страста околу клубот. Пресреќен сум и верувам дека ова ќе биде добра сезона - изјави Насри.
  | | веќе видена | слични

  В година меѓу „кралевите“ за сума од 65 милиони фунти

  Како што пренесува британскиот дневник „Сан“ Манчестер јунајтед ќе се обиде да го задржи Кристијано Роналдо уште една сезона со ветување дека ќе може да прејде во Реал за 65 милиони фунти. Сопственикот на манчестер Ј., семејството Глејзер размислува да го пушти Роналдо идната сезона, но, извор близок на клубот за британскиот дневник потврди дека Алекс фергусон се противи на таквата одлука.

  „Фергусон не размислува за продажба на Роналдо, ако поради ништо друго, тогаш поради принципи. Сепак, во Манчестер постои струја која со задоволство би го продала, затоа што реал нуди големи пари. За сега постои опција Кристијано да остане уште една година, со можност за одредена сума идното лето да го напушти „Олд трафорд“. Претседателот на Реал Рамон Калдерон е упорен во намерата да го доведе Роналдо затоа што Калдерон не е многу популарен меѓу навивачите на Реал, а како што се приближуваат изборите Роналдо би можел да биде клучен потез кој би ја ...
  | | веќе видена | слични

  На четири дена до почетокот на 29-те летни Олимписки игри, Пекинг веќе ги собира спортистите што ќе влезат во борилиштата в сабота, ден по свеченото отворање.

  Традиционално, порано почнуваат само фудбалските турнири, женскиот в среда, а машкиот в четврток.

  Пекинг денеска го пречека Сеп Блатер, првиот човек во светскиот фудбал со очекување дека тој ќе придонесе најпопуларниот спорт полека да не стане најспорна олимписка дисциплина.

  Откако ФИФА донесе решение клубовите да ги ослободат играчите помлади од 23 години за Олимписките игри, Барселона беше најгласна во реакциите. Каталонците поднеле жалба до арбитражниот спортски суд со објаснување дека Олимписките игри не се планирани во календарот на ФИФА и поради тоа тие не се обврзани да ги ослободат своите играчи, алудирајќи пред се на аргентинската ѕвезда Лијонел Меси.

  На прес конференција во Пекинг, Блатер изрази уверување дека проблемот ќе биде решен.

  „Не се работи само за солидарност, се работи за почитување ...
  | | веќе видена | слични

  Главна причина за одбегнување на традиционалните дестинации е скапото евро во однос на британската фунта

  Лондон - Британските туристи ова лето ги одбегнуваат своите традиционални дестинации за летување и одмор, Шпанија, Грција и Франција, префрлајќи се кон земјите на Југоисточна Европа и Северна Африка, соопшти Асоцијацијата на британските туристички агенции. Според побарувачката на аранжманите, поголемиот дел од Британците ова лето ќе патуваат кон Турција, Хрватска и Бугарија, како и кон Тунис и Египет, а како главна причина за ваквата промена е скапото евро во однос на британската фунта.

  За само една година, од крајот на минатото лето, вредноста на фунтата е намалена за 20 отсто, поради што и онака скапата туристичка понуда на шпанскиот и на грчкиот брег годинава ја направија уште поскапа.

  Агенциите кои продаваат аранжмани за летување во странство јавуваат дека побарувачката за Турција е поголема за 14 отсто, за Тунис за 50, а за Хрватска и нејзиниот јадрански брег дури за 150 ...
  | | веќе видена | слични

  Тренерот на Интер, Жозе Мурињо, се подготвува да упати понуда до Барселона за услугите на Рафаел Маркез. Мурињо за стартот на сезоната поради повреди нема да може да смета на Марко Матераци, Валтер Самуел, Кристијан Киву во одбраната и на Патрик Виеира во средниот ред, а идеалното решение го пронајде во мексиканскиот репрезентативец. Маркез не е во плановите за стартниот тим на тренерот на Барселона, Хосеп Гвардиола, и се очекува негова преселба на „Џузепе Меаца“.
  | | веќе видена | слични

  Елиминација на македонските клубови
  Пелистер и Милано не успеаја да го поминато првото квалификациско коло од Купот на УЕФА. Битолчани загубија на Кипар од АПОЕЛ со 0-1, а кумановци и во вториот меч беа поразени од Омоноија со 1-2. Пелистер европската одисеја ја заврши со вкупен резултат 0-1, а Милано е елиминиран со вкупни 1-4.
  Во второто квалификациско коло во Купот на УЕФА ќе се сретнат: Широки Бријег (БиХ) Бешикташ (Тур), Брага (Пор) Зрински (БиХ), Локомотив Софија (Буг) Борац (Срб), Војводина (Срб) Хапоел Тел Авив (Изр), Арис (Грц) Славен Копривница (Хрв), Литекс Ловеч (Буг) Апоел Имона (Изр), Депортиво Ла Коруња (Шпа) Хајдук (Хрв), Апоел (Кип) Црвена звезда (Срб), Влазнија (Алб) Наполи (Ита), Макаби Нетанија (Изр) Черно Море (Буг), Омонија (Кип) АЕК (Грц), Металургс (Лет) Васлуи (Ром), Цирих (Швај) Штурм (Авс), Штутгарт (Гер) Ѓер (Унг), Лех (Пол) Грасхоперс (Швај), Либерец (Чеш) Жилина (Словач), ВИТ (Груз) Австрија (Авс), Јанг Бојс (Швај) Дебрецин (Унг), Легија (Пол) Москва (Рус), Днипро ...
  | | веќе видена | слични

  Емануел Адебајор и во следните четири години „топчија“

  Емануел Адебајор му остана верен на Арсенал откако се согласи да потпише нов четиригодишен договор, според кој ќе заработува 65.000 фунти неделно. - Секогаш велев дека го сакам овој клуб и сега можете да ја видите насмевката на моето лице. Среќен сум што останав во Арсенал - изјави Адебајор. Тој летово беше многу близу до напуштање на „топчиите“ и најави преселба во Италија или во Шпанија. Тој прво бараше тројно поголема плата од досегашните 30.000 фунти неделно, но се согласи да добие двојно повеќе. Адебајор беше на листата на желби на Милан и на Барселона. „Росоњерите“ пред да го купат Роналдињо, понудија 15 милиони евра, за сумата да дојде до 25 милиони евра, но нивните предложи беа одбиени. Поупорен беше каталонскиот гигант Барселона, чија последна понуда изнесуваше 32 милиони фунти, но и тоа не беше прифатливо за Арсенал и за Венгер. - Додека бев на одмор имаше многу шпекулации за мојата иднина. Имаше понуди од Милан и од Барселона, но ...
  | | веќе видена | слични

  УЕФА му се закани на Партизан со исклучување поради Караџиќ...

  УЕФА му се закани на Партизан дека ќе го исфрли од сите европски натпреварувања доколку „гробарите“ на мечот со Интер Баку во реваншот од 2. коло од квалификациите за ЛШ го споменуваат Радован Караџиќ, или доколку истакнат транспаренти со неговото име и лик.

  Дарко Грубор, вршителот на должност генерален секретар на Партизан, тврди дека челниците на УЕФА добиле информација дека навивачите на Партизан имале главна улога во уличното насилство во вторникот вечерта по протестниот митинг во Белград поради апсењето на Караџиќ.

  Солскјер се прости од фудбалот и му порача на Роналдо да учи од Сколс


  Норвежанецот Оле Гунар Солскјер се прости од фудбалот пред преполните трибини на „Олд трафорд“. Напаѓачот на Манчестер јунајтед, стрелец на победоносниот гол во финалето од Лигата на шампионите против Баерн (2:1) по завршувањето на мечот со силен аплауз беше испратен од теренот во мечот со Еспањол (1:0). ...
  | | веќе видена | слични

  Извлечени парови за третото кола од квалификациите за Лигата на шампионите: Анортозис (Кипар) - Рапид (Австрија) или Олимпијакос (Грција) Виторија Гимараеш (Португалија) - Гетеборг (Шведска) или Базел (Швајцарска) Шахтјор (Украина) - Домжале (Словенија) или Динамо (Хрватска) Шалке (Германија) - Атлетико Мадрид (Шпанија) Алборг (Данска) - Модрича (БиХ) или Глазгов Ренџерс (Шкотска) Барселона (Шпанија) - Беитар Ерусалим (Израел) или Висла Краков (Полска) Левски Софија (Бугарија) - Андерлехт (Белгија) или БАТЕ Борисов (Белорусија) Стандард (Белгија) - Ливерпул (Англија) Интер Баку (Азербејџан) или Партизан (Србија) - Фенербахче (Турција) или МТК (Унгарија) Твенте (Холандија) - Арсенал (Англија) Спартак Москва (Русија) - Дрогхеда (Ирска) или Динамо Киев (Украина) Јувентус (Италија) - Тампере (Финска) или Артмедиа (Словачка) Бран Берген (Норвешка) или Вентспилс (Летонија) - Олимпик Марсеј (Франција) Галатасарај (Турија) - Стеауа (Романија) Панатинаикос (Грција) или Динамо Тбилиси (Грузија) - Шериф (Молдавија) или ...
  | | веќе видена | слични

  Англискиот фудбалски премиерлигаш Тотнем до крајот на неделава треба да ги доведе руските репрезентативци Роман Пављученко и Андреј Аршавин. Според најавите, Тотнем е подготвен да издвои 34 милиони за двајцата Руси. За откритието на Европското првенство во Австрија и Швајцарија, Аршавин, се понудени 19 милиони фунти, пари што треба да ги прифати неговиот сегашен клуб Зенит. Пављученко, кој настапува во Спартак Москва, треба да дојде во Лондон за трансфер вреден 15 милиони фунти. Покрај овие два најавени трансфера, „чеканите“ го комплетираа доаѓањето на Дејвид Бентли од Блекбурн. Повремениот англиски репрезентативец доаѓа на „Вајт Харт Лејн“ за сума од 15 милиони фунти. Инаку, Тотнем ги продолжи договорите со Џермејн Џенас и Мајкл Досон. Двајцата играчи дојдоа во Тотнем во 2005 година, а сега треба да останат на „Вајт Харт Лејн“ до 2013 година. Играчот за врска Џенас со одличните игри во минатата сезона повторно избори место во репрезентацијата на Англија,а Досон е стандарден во одбранбената линија на ...
  | | веќе видена | слични

  Холандскиот репрезентативец Рафаел ван дер Варт во следната недела треба да потпише договор со најтрофејниот европски тим Реал Мадрид, пишува шпанска „Марка“. Ван дер Варт, кој настапува во германскиот Хамбургер, сака да си замине од Бундеслигата, но засега пречка претставува висината на трансферот. Реал најави дека последната понуда што ќе ја даде за услугите на холандскиот играч за врска е 10 милиони евра. Трансферот може да биде склучен уште в сабота, кога Реал и Хамбургер ќе играат на „Емиратс купот“ во Лондон.

  Милан го освои првиот трофеј во новата сезона, откако триумфираше на традиционалниот ТИМ трофеј. Покрај Милан, на турнирот учествуваа и Јувентус и Интер, а се играше по италијански систем секој со секого по 45 минути. „Росонерите“ до трофејот стигнаа по две победи на пенали. Милан и Јувентус одиграа 2-2 во регуларниот дел, а „црвено-црните“ на пенали славеа со 4-2. Актуелниот светски клупски првак на пенали го победи и градскиот ривал Интер, со 4-3. За Милан ова е трета титула на ТИМ ...
  | | веќе видена | слични

  Досегашни актуелни трансфери во англиската Премиер лига: Арсенал:

  Дојдоа: Арон Рамси (од Кардиф, 5 милиони фунти), Самир Насри (О. Марсеј, неоткриена), Амару Бушчоф (Вердер Бремен, неоткриена)

  Отидоа: Матју Фламини (Милан, слободен), Јенс Леман (Штудгард, слободен), Александар Хлеб (Барселона, 11,5 милиони фунти), Жилберто Силва (Панатинаикос, неоткриена) Астон Вила:

  Дојдоа: Куртис Дејвис (Вест Бромвич, неоткриена), Стив Сајдвел (Челзи, 5 милиони фунти), Бред Фридел (Блекбурн Роверс, неоткриена)

  Отидоа: Олоф Мелберг (Јувентус, слободен), Патрик Бергер (ослободен), Лук Мур (Вест Бромвич, 3 милиони фунти), Томас Соренсен (Стоук, слободен) Блекбурн Роверс:

  Дојдоа: Пол Робинсон (Тотенхем, 3,5 милиони фунти)

  Отидоа: Бред Фридел (Астон Вила, неоткриена), Дејвид Бентли (Тотенхем, неоткриена) Болтон:

  Дојдоа: Џон Елмендер (Тулуз, неоткриена), Фабрис Мувамба (Бирмингам, 5 милиони фунти), Мустафа Рига (Леванте, неоткриена)

  Отидоа: Стеилос ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалските дресови одамна не се само маици по кои ќе се разликуваат двете екипи што се на теренот. Тие се повеќе стануваат главен маркетиншки адут на големите клубови. Прославените европски екипи секоја сезона промовираат нови дресови, за навивачите да можат да купат нов дрес од омилениот клуб, а тој да се разликува од претходниот што го имале. Големите екипи за едно лето од продажбата на дресовите заработуваат пари за еден добар трансфер. Дресот во последниве две децении е место за реклама, од која може да се заработи вртоглава сума пари. Големите фирми „се тепаат“ за да се најдат на овие „рекламни паноа“ на некој од клубовите.Европскиот фудбалски првак Манчестер јунајтед во последните неколку години смени дури три спонзори на предната страна од црвениот дрес. „Ѓаволите“ од „Олд Трафорд“ со носење нов спонзор секој пат добиваа се повеќе пари за рекламирање. Сега тимот може да се пофали со најскапиот договор.

  МАНЧЕСТЕР Ј. ЗА ЕДНА СЕЗОНА ДОБИ 18 МИЛИОНИ ЕВРА

  Титулата европски првак ...
  | | веќе видена | слични

  Светската фудбалска федерација донесе одлука со која фудбалските клубови имаат обврска да ги пуштат сите фудбалери помлади од 23 години на Олимпијадата во Кина.

  Со оваа одлука повеќето од европските клубови ќе бидат приморани да ја стартуваат сезоната без младите ѕвезди.

  Барса не ќе може да смета на Аргентинецот, Леонел Меси, додека бундес лигашот Шалке ќе остане без Рефина. Вердер од Бремен нема да смете на Бразилецот Диего.

  До минатата недела клубовите се противеа на правилата на ФИФА, бидејќи фудбалскиот турнир на ОИ, не е вклучен во меѓународните натпревари.

  Следниот чекор на фудбалските клубови е жалба против Арбитражата на спортските судии во Швајцарија. Барселона најави дека ќе поднесе жалба, доколку ФИФА донесе одлука во штета на клубот.

  Каталонскиот клуб и Шалке треба да играат квалификации за Лигата на шампиони додека се играат Олимписките Игри.

  Олимпискиот фудбалски турнир започнува на седми август, ден пред официјалната церемонија за ...
  | | веќе видена | слични

  Актуелниот шампион Металург од денеска ќе почне со подготовките за следната сезона, која би требало да донесе многу возбудувања. Металурзите во квалификациите за Лигата на шампионите ќе играат со турскиот шампион Измир, а ако успеат да излезат како победници од тој двобој, тогаш љубителите на ракометот ќе имаат можност во Скопје да ги видат двете најатрактивни екипи, германскиот шампион Кил и шпанскиот гигант, Барселона. Во домашниот шампионат ги очекува тешка битка за одбрана на титулата против засилениот Вардар про. За таа цел, Металург во летниот период ги засили редовите со искусни и проверени имиња. Најзвучно име е рускиот интернационалец Сергеј Погорелов, кој минатата сезона настапуваше во шпанскиот Алгресијас. Металург ги ангажира и српскиот интернационалец Милан Ивановиќ од Голд клуб и дуото од Вардар про, крилата Владо Недановски и Александар Јовиќ, а беше ангажиран и поранешниот македонски репрезентативец, голманот Данило Брестовац од Вилфранш. Експедицијата на Металург по денешната прозивка ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на Барселона, Хуан Лапорта, и предложи компромис на Аргентинската фудбалска асоцијација за настапот на Лионел Меси на Олимписките игри во Пекинг. Каталонците не сакаат да го пушта младиот фудбалер на подготовки со репрезентација, а доколку мора да оди, тоа ќе го стори дури за четврт-финалето. - Сакам Меси да го одигра првиот натпревар од квалификациите за Лигата на шампионите. Ако резултатот биде позитивен, тој ќе отпатува во Пекинг на четврт-финалето од турнирот. Сигурно ќе остане таму и за полуфиналето и за финалето ако Аргентина победува. Тоа е мојата желба. Меси ја сака Барселона и знае колку ни значи Лигата на шампионите - изјави Лапорта, напоменувајќи дека ја разбира желбата на Меси да ги брани боите на Аргентина. Според ФИФА, клубовите мора да ги ослободат од обврските фудбалерите помлади од 23 години.
  | | веќе видена | слични