Барса

  во

  Напаѓачот на Реал Мадрид, Гонзало Игуаин вели дека сака да настапува уште многу години на Сантијаго Бернабе Аргентинскиот интернационалец е во преговори со Реал Мадрид за обновување на договорот кој истекува во 2013 и од шпанските медиуми доаѓаат различни информации. Каталонскиот Sport вели дека Игуаин го одбил новиот договор на Реал додека пак Marca вели дека вчерашните преговори помеѓу Хорке Валдано и агентите на Игуаин били позитивни и многу наскоро Реал ќе соопшти дека напаѓачот го продолжил договорот до 2016. На денешната прес-конференција, самиот Игуаин не сакаше да говори премногу за новиот договор но нагласи дека сака да остане уште многу години на Бернабе. “Јас сум многу среќен тука и се прилагодив на клубот и градот, се чувствувам комфорно, луѓето ме сакаат и мојата намера е да продолжам уште многу години во Реал Мадрид.” – рече Игуаин. “Новиот договор не е прашање што ме мачи, моите агенти и мојот татко се гиражат за тоа. Можеби размислувам за тоа но сум максимално фокусиран на натпреварот со ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Напаѓачот на Барселона, Златан Ибрахимовиќ рече дека не се плаши поради фактот што скоро два месеци нема постигнато гол. Сепак и асистенциите се исто важни колку головите според него... “Воопшто не сум загрижен, ова ми се има случено и друг пат. Во мојата прва сезона во Ајакс започнав одлично, па после имав лош период, па потоа пак одличен...како да сте на ролеркостер.“ “Нормално е затоа што се навикнувам на некои работи полека полека. Имав такви периоди и во Јувентус и во Интер. Цело време успони и падови.“ “Може да бидете 9-ка и централен напаѓач во тим како Барселона е важно и мора да постигнувате голови, но тоа не е најважното, барем не за мене. Ако учествувате во акциите за голови на својот тим е исто важно.“ “Асистенцијата е како гол, ги правите своите колеги многу среќни. Тоа е исто важно како и постигнувањето на гол. Кога тогаш ќе постигнам гол. Ако играте добро, создавате шанси мора и да реализирате.“ “Моментално сме на врвот на табелата и немаме загубено натпревар. Лани тимот освои се и сакаме да ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Во Примера се уште ништо ново. Како што и се очекуваше победи на лутите ривали Барселона и Реал и разликата меѓу пропласираната Барса и второпласираниот Реал повторно останува 5 поени. Победа забележа и Валенсија, како и најдобиот домаќин во Шпанија, Мајорка. На Камп Ноу, Барселона славеше со 2-1 над Хетафе. Домаќините овој дуел го завршија со 9 фудбалери затоа што беа исклучени Пике и Маркез. Барса поведе во 7-та минута со прекрасниот погодок на Меси од 20-тина метри. И покрај тоа што Пике беше исклучен во 26-та минута сепка Каталонците имаа многу шанси за втор гол. Тоа му успеа на Чави во 67-та минута откако сега Меси му возврати за асистенцијата за првиот гол. Серијато од пет средби без примен гол за Валдес ја прекина Солдадо од пенал во 93-та минута, тогаш и беше исклучен Маркез. Одличен меч одигра најдобиот фудбалер за 2009-та Лео Меси. На Сантјаго Бернабеу Реал многу лесно успеа да го совлада Еспаниол. Резултатот беше откриен уште во 5-та минута кога Серхио Рамос со глава погоди по еден слободен на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Играчот за врска на Баерн Михен, Франк Рибери напомена дека можеби ќе си замине от клубот ов текот на летниот преоден рок. Фудбалерот направи скандалозно признание дека според него баварците не се доволно силни и неможат да им конкурираат на останатите гиганти од Европа. Французинот веќе долго време е на релација ќе си одам-не си одам, негова основна трансфер цел во минатото беше тимот на РЕал Мадрид ко тој сега изјавува дека претпочита да се пресели во тимот на Барселона каде што игра неговиот пријател Тиери Анри. „Тиери Анри ми е многу добар пријател и знам дека со задоволство би ме прифатил кај него во Барса. Знам дека луѓето тука сакаат да останам во БАерн но дали тоа ќе се случи не се знае, не е лесно решението“. „Не ми преостануваат уште 20 години во фудбалот. Крајот на мојата кариера се наближува секој ден. Баерн е голем клуб но во овој момент чувствувам дека не е доволно силен како останатите гиганти во Европа како што се Барселона, Реал Мадрид, Манчестер Јунајтед или Челзи. Тоа е основната ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Англиските медиуми најавуваат дека Арсенал повторно доставил писмо до Барса и ќе побара да престанат шпекулациите за иднината на Цеск, но медиумите од Шпанија велат дека играчот веќе бара куќа во Барселона Иднината на Фабрегас и трансферот во Барселона се главна тема на Каталонските весници во последните неколку недели. Се шпекулира дека Барселона е подготвена да одвои 50 милиони евра за капитенот на Арсенал и со оглед на тоа дека Топџиите се даелку од освојување на трофеј оваа сезона, Каталонците се надеваат дека Фабрегас ќе издејствува заминување од Емирати. Но според Daily Mirror извршниот директор на Арсенал, Иван Газидис веќе им пишал на Баселона и побарал гигантот од Шпанија да престани се медумската кампања за ангажман на Фабрегас. Газидис сакал да знае зошто сториите продолжуваат да се појавуваат во медиумите од Шпанија и побарал управата на Барса да престане да дава изјави за капитенот на Арсенал. Арсен Венгер неодамна откри дека Арсенал од поодамна испратил писма до Барселона и Реал Мадрид во кои ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Бразилсикиот десен бек на Барселона, Даниел Алвес ќе отсуствува од терените околу 3 недели, велат од каталонскиот клуб. 26-годишниот Бразилец доби дозвола да игра неколку часа пред сабиотниот дуел против Хетафе (2:1). На загревањето пред дуелот сепак Бразилецот се здоби со повреда на глуждот. Повредата ќе го извади од првиот 1/8 финален дуел од Лигата на Шампионите против Штутгарт во Германија, кој ќе се одигра на 23-ти Февруари. Поркај тоа десниот бек нема да учествува во дуелите во Примера портив Атлетико Мадрид и Расинг Сантандер.
  | | веќе видена

  Раководството на актуелниот шпански, европски и светски шампион е особено гневно и разочарано од арбитражата на натпреварот против Хетафе (2:1), пишува денешното издание на шпанскиот весник „Марка“. „И на врвот, Барселона се жали на судиите.“ - е насловот на спортскиот весник од Мадрид. „Марка“ потсетува на неколку контроверзни ситуации во натпреварите од Примера, каде судиите досудиле неколку ситуации во корист на каталонците. „Тие не се жалат на тоа.“ - пишува „Марка“ и наведува четири натпревари од Ла Лига. На прво место е поставена ситуацијата на Жерард Пике против Кристијано РОналдо на последното издание на „Ел Класико“, дуелот од 12-то коло од Примера Дивизион. Тогаш каталонскиот дефанзивец се обиде, а и успеа во намерата со раце да го турне португалецот во казнениот простор. Два круга по средбата со Реал Мадрид дојде каталонското дерби со Еспањол повторно на Ноу Камп. Тогаш „каталонците“ победија по пеналот на Чави Ернандес, секако оспоруван од страна на мадридските медиуми. Главниот арбитар на ...
  | | веќе видена

  Капитенот на Арсенал Цеск Фабрегас веќе го донел своете решение за премин во редовите на Барселона на крајот на оваа сезона пренесува денешното издание на весникот „Спорт“. Прен каталонските новинари Фабрегас изјавил дека нема намера да го продолжи договорот со тимот на „Топџиите“ и дека по крајот на оваа сезона ќе премине на Ноу Камп. „Има уште многу време до крајот на сезоната и ќе размислам подетално за тоа каде ќе ја продолжам мојата фудбалска авантура. Но, Барселона се повеќе ме влече и мислам дека ќе заминам во Шпанија.“ - изјави Фабрегас. Арсенал ги загуби сите шанси за титулата оваа сезона по поразот од Челзи со 2:0. Се очекува од раководството на актуелниот шпански, европски и светски шамион да одвои 50 милиони евра за да си го врати Фабрегас во својте редови, којшто е дете на каталонскиот клуб.
  сите 12 | | | веќе видена

  Доста промени ќе претрпи дефанзивниот ред на Барселона во следниот натпревар на светскиот шампион - идниот викенд против Атлетико Мадрид. Тренерот Пеп Гвардиола нема да може да рачина на квартетот важни дефанзивни фудбалери - Пике, Маркес, Јаја Туре и ДАни Алвеш. Првите двајца заработија црвени картони и ќе имаат барем еден натпревар санкција. Додека вторите двајца пак се повредени. Бразилескиот десен бек Даниел Алвеш да Силва заработи „зелена светлина“ пред средбата со ХЕтафе но според каталонските и мадридските медкиуми сигурно ќе одсуствува од натпреварот на Винсенте Калдерон. Добра вест е враќањето на капитенот Карлес Пујол кој што ја одлежа санкцијата. Габи Милито или Дмитро Чигрински ќе биде другиот централен дефанзивец. Како десен бек добро одигра Максвел кој повторно ќе го замени ДАни Алвеш. Незаменлив во левиот дел на одбраната е Ерик Абидал. ослабената одбрана на Барселона ќе мора да се справи со двајцата најдобри напаѓачи во Примера - Кун Агуеро и Диего Форлан.
  сите 8 | | | веќе видена

  Раководството на актуелниот шпански, европски и светски шампион е особено гневно и разочарано од арбитражата на натпреварот против Хетафе (2:1), пишува денешното издание на шпанскиот весник „Марка“. „И на врвот, Барселона се жали на судиите.“ - е насловот на спортскиот весник од Мадрид. „Марка“ потсетува на неколку контроверзни ситуации во натпреварите од Примера, каде судиите досудиле неколку ситуации во корист на каталонците. „Тие не се жалат на тоа.“ - пишува „Марка“ и наведува четири натпревари од Ла Лига. На прво место е поставена ситуацијата на Жерард Пике против Кристијано РОналдо на последното издание на „Ел Класико“, дуелот од 12-то коло од Примера Дивизион. Тогаш каталонскиот дефанзивец се обиде, а и успеа во намерата со раце да го турне португалецот во казнениот простор. Два круга по средбата со Реал Мадрид дојде каталонското дерби со Еспањол повторно на Ноу Камп. Тогаш „каталонците“ победија по пеналот на Чави Ернандес, секако оспоруван од страна на мадридските медиуми. Главниот арбитар на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Шведскиот интернационалец, Златан Ибрахимович вели дека Барса покажала дека може да се освојуваат трофеи играјќи убав фудбал и вели дека во иднина сите клубови ќе се обидат да ги имитираат Каталонците Ибра исто така проговори и за своите први шест месеци во Барселона и неговата адаптација на Камп Ноу.Ибра имаше добар старт на сезоната во Барселона но на последните 10 натпревари има постигнато само 2 погодоци. Но во интервју за El Periodico шведскиот интернационалец вели дека тој воопшто не е загрижен поради лошата голгетерска форма. “Се чувствувам добро во Барселона. Моето семејство и јас се прилагодивме добро, среќен сум тука, веќе освоивме три титули за шест месеци, први сме на табелата и немаме загубено во домашниот шампионат.” “Тимот освои се и сака да продолжи во ист стил. Жалам само што доживеавме елиминација во Купот на Шпанија бидејќи Севиља не одигра подобро од нас. Но вакви работи се случуваат во фудбалот.” Напаѓачот сезоната ја започна со 11 погодоци во 13 кола но сега има серија од шест ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Капитенот на Арсенал Цеск Фабрегас веќе го донел своете решение за премин во редовите на Барселона на крајот на оваа сезона пренесува денешното издание на весникот „Спорт“. Прен каталонските новинари Фабрегас изјавил дека нема намера да го продолжи договорот со тимот на „Топџиите“ и дека по крајот на оваа сезона ќе премине на Ноу Камп. „Има уште многу време до крајот на сезоната и ќе размислам подетално за тоа каде ќе ја продолжам мојата фудбалска авантура. Но, Барселона се повеќе ме влече и мислам дека ќе заминам во Шпанија.“ - изјави Фабрегас. Арсенал ги загуби сите шанси за титулата оваа сезона по поразот од Челзи со 2:0. Се очекува од раководството на актуелниот шпански, европски и светски шамион да одвои 50 милиони евра за да си го врати Фабрегас во својте редови, којшто е дете на каталонскиот клуб.
  сите 12 | | | веќе видена

  Доста промени ќе претрпи дефанзивниот ред на Барселона во следниот натпревар на светскиот шампион - идниот викенд против Атлетико Мадрид. Тренерот Пеп Гвардиола нема да може да рачина на квартетот важни дефанзивни фудбалери - Пике, Маркес, Јаја Туре и ДАни Алвеш. Првите двајца заработија црвени картони и ќе имаат барем еден натпревар санкција. Додека вторите двајца пак се повредени. Бразилескиот десен бек Даниел Алвеш да Силва заработи „зелена светлина“ пред средбата со ХЕтафе но според каталонските и мадридските медкиуми сигурно ќе одсуствува од натпреварот на Винсенте Калдерон. Добра вест е враќањето на капитенот Карлес Пујол кој што ја одлежа санкцијата. Габи Милито или Дмитро Чигрински ќе биде другиот централен дефанзивец. Како десен бек добро одигра Максвел кој повторно ќе го замени ДАни Алвеш. Незаменлив во левиот дел на одбраната е Ерик Абидал. ослабената одбрана на Барселона ќе мора да се справи со двајцата најдобри напаѓачи во Примера - Кун Агуеро и Диего Форлан.
  сите 8 | | | веќе видена

  Барселона преживеа со двајца играчи помалку, победувајќи го Хетафе дома со 2:1 во 21. коло во Примера Дивисион. Каталонците поведоа преку Меси (7') по што Пике (25') заработи црвен картон. Тоа не му попречи на актуелниот шпански и европски првак да го зголеми водството со голот на Чави (67'). Маркес ја остави Барса со деветмина фудбалери во судиското надополнување, по што Хетафе намали преку Солдадо (90'+4') од пенал. Реал рутински го совлада Еспаљол со 3:0 (Рамос 5', Кака 30', Игуаин 90'), додека Валенсија беше подобра од Ваљадолид со 2:0 (Банега 8', Вилја 29').Барселона води со 55 бода, пет повеќе од Реал.***Јувентус само до бод кај ЛиворноЈувентус продолжи со очајната серија без победа, а овој пат се посрамоти кај Ливорно одигрувајќи само 1:1 во 21. коло во Серија А. Домаќинот го отвори резултатот преку Филипини (26'), по што "старата дама" се избори за бодот благодарение на Легротаље во пресрет на паузата. Јуве има само една победа на изминатите осум натпревари. Палермо беше подобар од Парма со 2:1 ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Актуелниот шпански шампион Барселона преживеа и со два црвени картони и остана на пет бода пред лутиот ривал Реал Мадрид, откако и двата гиганти на Пиринеите победија во своите мечеви во 21. коло од Примера. Барселона со 2-1 славеше над Хетафе на „Камп Ноу“, а Реал Мадрид го задржа стоотстотниот ефект на „Сантјаго Бернабеу“ со триумфот над Еспањол со 3-0 Барса до победата дојде со головите на Лео Меси во 7. минута и на Чави еден час подоцна, но прво Жерар Пике беше исклучен во 25., а Рафаел Маркес замина во соблекувалната во последната минута по пеналот по кој Роберто Солдадо ги постави конечните 2-1. Барса ја продолжи серијата без пораз сезонава. Маките на Барса на теренот не беа само поради исклучувањата, туку и поради повредите на двајца клучни играчи, Дани Алвеш, кој се повреди на загревањето па ќе отсуствува три недели, и Јаја Туре, кој го истегна мускулот и ќе паузира 10-15 дена. И двајцата може да ги пропуштат првите дуели од осминафиналето на ЛШ, против Штутгарт, на гости. Реал, пак, и во 11. меч на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Покрај тоа што од спортско-техничкиот штаб на Барселона се откажаа од коментари во однос на судијата Тејшејра Витиенес играчот за врска не се помирува со тоа. Судијата Витиенес во саботата го остави каталонскиот гигант со 2 играчи помалце во дуелот против Хетафе при победата на Барселона од 2-1. „Пике ми кажа дека заработил у дар во коленото и реагирал брзо. Судијата многу не навреди но на наша радост на крајот се испадна добро и освоивме три поени“, призна 26-годишниот играч за Барса ТВ. „Вистинска казна беше да играш со 10 играчи против тим каков што е Хетафе кој што сака да владее со топката. Доста се испотивме но успеавме да излеземе на крај“, довери осмицата на блауграната. Иниеста исто така дополни дека се чувствува фантастично во моментов и дека се надева оти 2010 година ќе игра подобро од изминатата.
  | | веќе видена

  Во Шпанското фудбалско првенство завчера беа одиграни три натпревари од 21. коло, во кои лидерската тројка на табелата Барселона, Реал Мадрид и Валенсија забележа лесни победи на домашен терен. Барса славеше победа од 2-1 против Хетафе, Реал беше уверлив против Еспањол и победи со 3-0, а Валенсија со 2-0 беше подобра од Ваљадолид. Барселона до својата 17. победа стигна потешко од очекувањата. Каталонскиот гигант поведе уште во седмата минута со голот на Лионел Меси, негов 16. оваа сезона, но потоа натпреварот го насочи судијата Фернандо Тешеира Витиенес. Тој во 25 минута по еден остар старт го исклучи домашниот играч Жерар Пике, а повторената снимка покажа дека исклучувањето во најмала рака е сомнително. И покрај тоа што играше со играч помалку Барса зголеми на 2-0 со голот на Чави по асистенција на Меси. Гостите од предградието на Мадрид во самиот финиш преку Роберто Солдадо намалија на 2-1, кој постигна гол од пенал, а претходно следуваше уште едно исклучување кај Барселона. Мексиканецот Рафаел Маркез доби ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Покрај тоа што од спортско-техничкиот штаб на Барселона се откажаа од коментари во однос на судијата Тејшејра Витиенес играчот за врска не се помирува со тоа. Судијата Витиенес во саботата го остави каталонскиот гигант со 2 играчи помалце во дуелот против Хетафе при победата на Барселона од 2-1. „Пике ми кажа дека заработил у дар во коленото и реагирал брзо. Судијата многу не навреди но на наша радост на крајот се испадна добро и освоивме три поени“, призна 26-годишниот играч за Барса ТВ. „Вистинска казна беше да играш со 10 играчи против тим каков што е Хетафе кој што сака да владее со топката. Доста се испотивме но успеавме да излеземе на крај“, довери осмицата на блауграната. Иниеста исто така дополни дека се чувствува фантастично во моментов и дека се надева оти 2010 година ќе игра подобро од изминатата.
  сите 2 | | | веќе видена

  Според Каталонскиот весник Sport Цеск Фабрегас нема да го прифати новиот договор што ќе му го понуди Арсенал Медиумите од Островото вчера објавија дека Арсенал во обид да го задржи Цеск Фабрегас на Емирати му нуди нов богат договор на Цеск Фабрегас. Капитенот на Топџиите за нова петгодишна вредност ќе добие 30 милиони фунти (33-34 милиони евра) или околу 120 000 фунти неделно со што ќе стане фудбалер со најголема плата во историјата на Арсенал. Но според Каталонскиот весник Sport, Цеск Фабрегас воопшто не размислува да стави потпис на новиот договор. Целата на шпанскиот интернационалец е само да биде трпелив и да чека лидерите на Арсенал и Барселона да се договорат за негова преселба на Камп Ноу. Самиот Фабрегас пред неколку дена изјави дека не ја крие желбата за враќање во Барселона но додаде дека не знае кога ќе се случи тоа. Сепак според Sport, Фабрегас кој потекнува од младинската школа на Каталонците, сигурно се враќа на Камп Ноу по крајот на сезоната. За таа цел Лапорта е подготвен да одвои скоро 50 ...
  сите 11 | | | веќе видена

  По 21-то коло од шпанскиот шампионат, Барселона и Реал сигурно ги освоија бодовите на домашен терен, одржувајќи ја меѓусебната разлика од пет бодови Во последниот меч од 21-то коло на шпанската прва лига Примера, Сарагоза на својот стадион ја совлада Севилја со 2:1, во меч кој беше решен во првото полувреме. Со поразот Севилја падна од 4-то на 5-тото место, а Сарагоза се излвече привремено од зоната за испаѓање и е 17-та. Головите за домаќинот ги постигнаа Мате Контини во 31. и Алваро Неградо десет минути подоцна, а во меѓувреме гостите изедначија во 34. минута преку Фредерик Кануте. Во другите натпревари од недела беа постигнати следните резултати: Атлетик Билбао - Херез 3:2 (Муниаин 2, Љоренте 64,86 / Морено 10, Бермејо 41); Малага - Депортиво 0:0; Осасуна - Тенерифе 1:0 (Аранда 47); Мајорка - Вијареал 1:0 (Нуњес 82); Алмериа - Спортинг 3:1 (Крусат 15, Цисма 43, Гиљерме 80 / Цастро 13-11м) и Расинг Сантандер – Атлетико Мадрид 1:1 (Диего Форлан 34\ Гонзало Колса 36 м) Во сабота играа Валенсиа - ...
  сите 8 | | | веќе видена