Барак Обама

  во

  Книгата на поранешната прва дама на САД, Мишел Обама, се продава подобро од бестселерот „Педесет нијанси на сиво“, објави „Амазон“. Иако на пазарот е само 65 ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Американецот со албанско потекло Зулфи Хоџа (26) е идентификуван како еден од лидерите на Исламската држава (ИД), како резултат на двегодишна истрага која дава ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Керката на америсканскиот претседател Доналд Трамп е еден од многуте кандидати кои се во трка за „прв човек“ на Светската Банка, пренесува „Индепендент“. Се ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Мајк Помпео порача дека САД е силата „на доброто“ на Блискиот исток, додека пак Иранците возвратија и порачаа дека Американците се силата „на хаосот“. За време ...
  сите 48 | | | веќе видена

  Претседателот Доналд Трамп предупреди дека може да прогласи вонредна состојба на американско-мексиканската граница, откако несогласувањата околу финансирањето ...
  сите 38 | | | веќе видена

  Американската администрација го снижи статусот на дипломатите од Европската унија во Вашингтон, а за тоа не го известила Брисел, изјавија денеска европски ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Американскиот Стејт департмент, ненајавено, го деградира дипломатскиот статус на делегацијата на ЕУ во Вашингтон од земја членка во меѓународна организација. ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Според податоците на анкетата која ја спровел институтот „Gallup“, во периодот од 2017-та и 2018-та година, желба да го напушти САД изразило 16% од ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Судејќи по досегашните предвидувања и разните „пророштва“, досега преживеавме неколку краеви на светот, но и понатаму се појавуват нови теории за судниот ден. ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Многу економски експерти не се согласуваат со начинот на кој Трамп ги напаѓа Федералните резерви, но сметаат дека претседателот е во право што ја критикува ...
  сите 9 | | | веќе видена