Багдад

  во

  Драгослав Шиник од Градишка во БиХ за време на новогодишните празници откри група мигранти од Багдад кои провалиле во неговата викендичка. Тие биле премрзнати, ...
  сите 5 | | | веќе видена

  На денешен ден 18 јануари 2019 1535.- Шпанскиот освојувач Франциско Пизаро ја основал Лима, главен град на Перу. 654.- Водачот на запорошките козаци Хетман ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Извори откриваат дека САД минатата година планирале напад на Иран, а опциите за напад веќе биле доставени до советникот за национална безбедност Џон Болтон. ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Тимот за национална безбедност од Белата куќа побарал есента од Пентагон варијанти за напади врз Иран откако бил нападнат реон во Багдад каде се наоѓа ...
  сите 8 | | | веќе видена

  На денешен ден - 10 јануари 10 јануари 2019 49 г.п.н.е.- Гај Јулиј Цезар (римски војсководец, државник, диктатор) ја изговорил познатата реченица "Коцката е ...
  сите 7 | | | веќе видена