Баерн

  во

  Голгетерот на Баерн Минхен, Лука Тони, е најголемото разочарување на штотуку завршеното ЕП. Британскиот весник „Сан“ објави листа на 10 најголеми разочарувања, кои иако дојдоа со епитети на најдобри играчи, стрелци, голмани, не покажаа ништо од квалитетите кои ги презентираа за своите клубови. 1 Лука Тони, Италија. Италијанецот имаше одлична сезона во Баерн Минхен, каде постигна 31 гол. Сепак, на четирите средби на „аѕурите“, Тони ниеднаш не ја затресе противничката мрежа и е еден од виновниците за раната елиминација. 2Петр Чех, Чешка. Во последните две години, Петр Чех беше прогласуван за најдобар голман во светот, но токму тој го елиминира својот тим уште во натпреварувањето по групи. Најголемата грешка голманот на Челси ја направи со Турција, кога им подари гол на противниците за 2-2, три минути пред крајот на средбата. 3Ерик Абидал, Франција. Во најважниот меч со светскиот шампион, Италија, грешката на Абидал го одлучи победникот и патникот во нокаут-фазата. Францускиот дефанзивец доби црвен картон по ...
  | | веќе видена | слични

  Весникот „Сан“ пред финалето помеѓу Германија и Шпанија го одбра Михаел Балак за најголем губитник меѓу фудбалските ѕвезди на Европско то првенство, затоа што германскиот репрезентативец дури десет пати во својата кариера го освојувал второто место на клупско и репрезентативно ниво.Губитничката низа за него започна во 2000, кога во последното коло на неговиот Баер Леверкузен му беше потребен само бод против Унтерахинг за освојување на титулата, но со поразот од 0-2 (Балак постигна автогол) насловот му припадна на Баерн Минхен.Балак со „фармацевтите“ во 2002 во последното коло од бундеслигата го загуби трофејот од Борусија Дортмунд, во финалето од националниот куп загуби од Шалке, а во финалето од Лигата на шампионите следуваше пораз од Реал Мадрид.Истата година по шест недели Германија загуби од Бразил во финалето на Светското првенство, а Балак не настапи на тој меч поради суспензија. Во 2004 со Баерн Минхен заврши како второпласиран во германското првенство истата сезона кога направи трансфер во баварскиот ...
  | | веќе видена | слични

  Поранешниот тренер на Баерн Минхен и идниот селектор на Швајцарија, Отмар Хицфилд, е сигурен во победата на Русија.
  - Голем фаворит за титулата е Германија, а шанса има и Русија. Според мене, во финалето ќе играат Германија и Русија вели Хицфилд.
  | | веќе видена | слични

  Листата со фудбалери чија цена на трансфер-пазарот најмногу порасна за време на ЕП 2008 ја предводи рускиот репрезентативец Јури Жирков, 24-годишниот првотимец на ЦСКА Москва. Пред ЕП неговата цена беше 7 милиони евра, но сега за него ќе треба да се плати барем трипати повеќе. Жирков конкурира за најдобар играч крај левата аут-линија. Бастијан Швајнштајгер за Германија и Баерн Минхен досега беше познат само по својот споменуван потенцијал, но на Евро 2008 го потврди талентот. Робусниот, неуморен и психички цврст Швајнштајгер има уште една година договор со Баерн Минхен, но 10 милиони евра, колку што беше неговата цена пред еврошампионатот, би биле премалку за да замине во друг клуб.Жереми Тулалан беше редок случај кој не се вклопи во сивилото на француската селекција. Освојувачот на топки во средниот ред е енергичен фудбалер со одличен преглед на играта. За 24-годишниот наследник на Клод Макелеле во националниот тим на Франција сега се потребни 20 милиони евра, кои за него ги бара францускиот шампион ...
  | | веќе видена | слични

  Германија нема проблеми со повредени или суспендирани играчи

  Фаворитот Германија и најголемото изненадување на првенството - Турција, вечерва (20.45 ч.) во Базел ќе играат во првото полуфинале на Европското првенство во Австрија и Швајцарија. Победникот обезбедува место во финалето на 29 јуни, во Виена. Борбена игра, фанатичен дух и упорноста до последен момент од мечот, е стилот и на Германија и на Турција. Обете селекции веруваат дека може да стигнат до финалето.

  НАЈДОБРАТА ФОРМАЦИЈА Е ПОБЕДНИЧКА

  - Турците имаат верба во себе и постигнуваат голови во последните минути од мечевите. Тоа вообичаено е карактеристично за Германија. Турците имаат германски менталитет, но верувам дека ќе го запреме нивниот напад и нема да им дозволиме да направат уште едно изненадување - вели капитенот на Германија, Михаел Балак, кој додаде дека одбраната е послабниот дел од тимот на противникот. - Против Хрватска не одиграа најдобро, но поминаа понатаму. Посебно беа слаби во одбраната. На технички, ...
  | | веќе видена | слични

  Германските репрезентативци му се налутија на својот сонародник, напаѓачот Марио Гомес, затоа што, за време кога мислите на сите членови на „елфот“ се насочени кон Евро 2008 и полуфиналната пресметка со Турција, тој преговарал за промена на клупската средина.Наместо да биде сконцентриран на настапите, најдобриот германски фудбалер за сезоната 2006 2007 барал начин како од Штутгарт да замине во Баерн Минхен во овој летен преоден рок.Мислам дека е крајно несериозно за време на едно големо меѓународно натпреварување некој да се вклучи во преговори за да си обезбеди трансфер, односно ангажман во друг клуб. Тоа влијае негативно на играчот и на тимскиот дух - предупреди капитенот Михаел Балак.Гомес беше критикуван од германските медиуми дека на ЕП настапува незаинтересирано.
  | | веќе видена | слични

  По шокантниот пораз од Турција селекторот на Хрватска Славен Билиќ бил толку скршен што размислувал тотално да се откаже од фудбалот. „Многу болка ми нанесе овој натпревар и мислев не само да заминам од селекторското место туку воопшто од фудбалот. Но сега по неколку дена мислам дека овие момчиња има што да кажат и во иднина. Нашиот план пред ЕП беше да дојдеме до финале. Но тоа не се случи. Долго останавме во соблекувалната, сите беа тажни. Поголемиот дел плачеа...“, откри Билиќ, кој кажа дека е исклучително горд на своите фудбалери.

  “Направивме голем успех со самиот влез во вториот круг и начинот на кој дојдовме до тоа со три победи. Бевме големи во однесувањето и во квалитетот на нашите игри. Се простуваме од ЕП без пораз. Но разочарани сме бидејќи сакавме финале“, додаде Билиќ, кој смета дека примениот гол не е несреќа, туку грешка.

  „Пеналите се среќа, а голот што го примивме е наша грешка. Требаше подобро да реагираме кога дојдовме во посед на топката. Прерано почнавме да славиме. ...
  | | веќе видена | слични

  Трикратниот европски шампион Германија слави полуфинале на Евро 2008, откако со 3-2 ја совлада Португалија. „Панцирите“ на најдобар можен начин покажаа зошто ги вбројуваа меѓу фаворитите пред почетокот на континенталниот собир. Португалија во четвртфиналниот дуел ја имаше улогата на фаворит, поради атрактивните игри во првата фаза од натпреварувањето.Бастијан Швајнштајгер беше херој во таборот на „бундестимот“ откако во 22 минута со голем осет претрча 40 метри за да го постигне водечкиот гол, а потоа два пати асистираше, за Мирослав Клосе во 26 и за Михаел Балак во 62 минута да ја заверат победата. „Морепловците“ се враќаа во игра со погодоците на Нуњу Гомеш во 41 и Елдер Постига во 87 минута. Во второто полувреме Германците одлично го затворија својот шеснаесетник, а ударите од далечина на Португалците не вродија со плод. Најдобриот фудбалер Кристијану Роналду, беше блокиран од Арне Фридрих и Филип Лам. Швајнштајгер се врати во вистинско време по казната поради црвениот картон што го доби во поразот (1-2) ...
  | | веќе видена | слични

  Сколари го призна поразот, меѓутоа дел од вината ја префрли на главниот судија Петер Фјердфелт

  Селекторот на германската фудбалска репрезентација Јоаким Лев веднаш по фантастичната победа на неговиот тим на дуелот против Португалија не го криеше своето задоволство од ваквиот расплет на настаните. Тој ја пофали работата на неговиот прв помошник Ханси Флик на клупата, и истакна дека одлично го заменил во големата победа на „панцирите“ над еден од најголемите фаворити за освојување на европскиот трон.

  „Ханси направи навистина голема работа во Базел. Некои одлуки кои самиот ги донесе за време на натпреварот беа навистина одлични и најисправни“, заклучи Лев.

  Селекторот на Германија поради суспензијата која што ја заработи на мечот против селекцијата на Австрија мораше четврт-финалниот меч да го гледа од трибините. „Мислам дека ги загубив нервите горе на трибините. Сепак, морам да признам дека некои работи навистина подобро се гледаат кога си подалеку од теренот“, заклучи Лев. Овој ...
  | | веќе видена | слични

  По победата над Португалија, популарните „панцири“ повторно ги оживеаја надежите дека можат да се вратат на европскиот трон

  Многумина ги отпишаа по неубедливиот старт и настапите во групната фаза на ЕП, меѓутоа составот на Германија во четвртокот стана првиот полуфиналист на Европското првенство во Австрија и Швајцарија!

  Тимот на земјата која досега на три пати беше светски првак и уште исто толку пати шампион на Стариот континент, во никој случај пред време не треба да се отпише од борбата за највисок пласман. Оваа генерација на германски фудбалери предводена од извонредните Швајнштајгер, Балак и Клосе во Базел го совлада разноличниот меѓутоа не доволно цврст состав на Португалија со 3:2.

  Јунак на мечот беше плавокосиот фудбалер на минхенски Баерн, Бастијан Швајнштајгер, кој веднаш по враќањето во тимот во кој не беше во стартната постава на првите две средби, блесна со целиот свој сјај. Имено, според извештаите на спортските новинари токму овој фудбалер беше добитниот потег на ...
  | | веќе видена | слични

  Четвртфиналниот дуел од еврозавршницата помеѓу Хрватска и Турција е прогласен за натпревар од висок ризик вобосанскиот Мостар.Населението во градот е поделено на хрватски и на бошњачко-муслимански дел. Анализите на полицијата во БиХ покажуваат дека хрватското население ќе навива за „коцкестите“, додека бошњаците се определени за Турција, па токму поради тоа се стравува од можни инциденти.По мечот Хрватска - Бразил на Светското првенство 2006 во Мостар едно лице беше убиено од заталкан куршум, шест полицајци беа повредени, а навивачки групи дивееја низ улиците на градот.Редот и мирот во Мостар ќе го контролираат над 1.000 полицајци и нема да имаат милост кон никого.

  Судијата Росети со хрватски корени

  Хрватите очекуваат помош, а Турците се плашат од пристрасност на главниот судија Роберто Росети за време на четвртфиналната пресметка помеѓу овие две земји на ЕП 2008.Италијанскиот арбитар има потекло од Хрватска. Хрватските медиуми велат дека неговата мајка е родена во рурална средина во ...
  | | веќе видена | слични

  Еден од клучните германски репрезентативци, Торстен Фрингс, скршил ребро на дуелот против Австрија (1-0) и најверојатно ќе го пропушти денешниот четвртфинален натпревар против Португалија. Покрај Фрингс, неизвесен е настапот и на напаѓачот Лукас Подолски, кој постигна три од досегашните четири гола за Германија. Подолски вчера не тренираше поради здобиениот удар на листот исто така во дуелот со Австрија. Торстен е многу важен член во нашата селекција и претставува таков тип играч за кого не постои замена во тимот. Ќе ги користиме сите постојни медицински методи за да го оспособиме да игра и во наредните неколку часа ќе биде под интензивна терапија. И Подолски е неизвесен за дуелот со Португалија. Во второто полувреме со Австрија имаше големи болки - вели селекторот Јоаким Лев. Добра вест за Лев е враќањето на Бастијан Швајнштајгер. Играчот за врска на Баерн Минхен беше исклучен на мечот против Хрватска и не играше против Австрија, одработувајќи ја казната од еден меч. Швајнштајгер има одлични спомени кога на ...
  | | веќе видена | слични

  Франција и Италија ќе играат вечерва во Цирих (20.45 ч.), но со мислите двете репрезентации ќе бидат и во Берн на дуелот помеѓу Романија и Холандија. Двете најдобри репрезентации од последниот Мундијал ќе бркаат победа, но ќе очекуваат и Романија да не слави против Холандија. Италија беше во слична позиција пред четири години кога во третото коло го очекуваше исходот од скандинавскиот дуел помеѓу Шведска и Данска, по кој „аѕурите“ беа елиминирани. Сега Италија ќе мора да ја победи Франција, но ќе очекува и пораз или реми на Романија.Во составот на Италија веруваат дека Холандија може да ја победи Романија. Не би можел да поднесам уште еден наместен меч како тој што беше пред четири години кога Шведска и Данска одиграа 2-2. Верувам во спортскиот дух што го имаат Холанѓаните, а верувам дека Ван Бастен ќе се сети дека е пријател со Роберто Донадони и воопшто со Италија. Се надеваме дека работите ќе завршат како што треба. Ние треба да се подготвиме што е можно подобро за дуелот против Франција - вели ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на влијателната политичка партија, Католичка лига во Полска, Мирослав Оржековски, ги повика властите да му го одземат полското државјанство на напаѓачот на германската репрезентација, Лукас Подолски. Актуелните полски закони не дозволуваат двојно државјанство, но сепак емигрантот може само по свое убедување да се откаже од полското. Ако некој одбере да настапува за друга репрезентација, тоа значи дека автоматски се откажува од полското државјанство - вели Оржековски.Подолски се најде под лупата на демохристијанскиот лидер, откако ги постигна двата гола против родната Полска. Родителите на напаѓачот на Баерн Минхен се преселиле во Германија во 1987, две години откако се родил Подолски. Во Германија веднаш добиле државјанство, затоа што неговата мајка и татко по потекло се Германци.
  | | веќе видена | слични

  Полјакот Подолски удри по Полска

  Греманија ја оправда улогата фаворит доминирајќи над Полјаците (2-0) кои ги „потопи“ нивни човек во германски дрес

  Германија ја оправда улогата прв фаворит на Европското фудбалско првенство во Австрија и Швајцарија, откако со 2-0 ја победи Полска на стартот од Б-групата. Германецот со полско потекло, Лукаш Подолски, беше творец на победата на Германија, постигнувајќи ги двата погодока. Подолски, кој е роден во Полска, го отвори резултатот во 20. минута, а во 72. минута ги постави конечните 2-0 за Германија. Селекторот на Германија, Јоаким Леб, беше презадоволен од играта на Подолски, играч што сезонава поголемиот дел ја преседе на клупата за резервни играчи во тимот на Баерн Минхен. Изминативе три недели Лукаш работеше многу напорно. Тој е во одлична форма и тоа го покажа на овој меч. Напаѓачот има одличен шут и кога ќе има чиста позиција, тешко кој голман може да одбрани - вели Леб, за кого ова беше прв меч како селектор, на едно големо ...
  | | веќе видена | слични

  Полска загуби на стартот од ЕП од свој човек. Лукас Подолски е роден во Полска, но тоа не му пречеше двапати да ја затресе мрежата на родната земја. - Важно е дека ги освоивме бодовите. Роден сум во Полска, таму имам големо семејство. Полска е во моето срце и жал ми е што загубија по моите голови - изјави Подолски. Селекторот на германската репрезентација, Јоаким Лев, не штеди комплименти за Лукас Подолски, двојниот стрелец во натпреварот со Полска (2-0). - Лукас изминатите три недели работеше навистина многу. Има извонредни физички способности и потенцијал. Тој располага со извонреден удар, а кога има слободен простор, голманите тешко може да го сопрат - изјави Лев. На Светското првенство 2006 година, кога Германија го освои третото место, Подолски беше прогласен за најдобар млад фудбалер, но во Баерн претежно е на резервната клупа.
  | | веќе видена | слични

  Хрватите со слаба игра го остварија зацртаното - го совладаа домаќинот на ЕП, со 1:0 од пенал

  Хрватска со победа над домаќинот Австрија го отвори европскиот шампионат, но дефинитивно не импресионираше со играта. Голот од пенал на Лука Модриќ уште во четвртата минута се покажа како решавачки.

  „Не шокираше пеналот во четвртата минута. Тоа беше најлошиот можен почеток. Сепак, успеавме да се вратиме пред крајот на првиот дел. Тажни сме што не успеавме да дадеме гол во вториотдел, бидејќи мислам дека бевме подобар тим. Сега ни преостанува во наредните два меча да освоиме бодови. Ќе биде тешко но не се предаваме“, изјави најдобриот австриски напаѓач Роланд Линц.

  Родениот Хрват, но играч на Австрија, Ивица Вастиќ изјави дека расплетот требало да биде поинаков.

  „Противникот секогаш игра онолку колку што ќе му дозволиш. Ние на Хрватите не им дадовме простор, особено во вторите 45 минути. На крајот требаше да биде поинаку, очекував да освоиме барем бод“, рече Вастиќ. ...
  | | веќе видена | слични

  Фернандо Торес, шпански матадор во Премиер-лигата. Веќе во премиерната сезона во дресот на Ливерпул постигна 24 гола (вкупно 33 на сите фронтови на кои се појавија „црвените“), еден повеќе од досегашниот рекордер во англискиот шампионат, Руд ван Нистелрој. Тоа беше доволна причина за фановите на „црвените“ да му посветат песна со порака дека никогаш нема да биде осамен. Ураганскиот прекар („Ел Нињо“), со кој допатува од Шпанија минатото лето, на најдобар можен начин го оправда на „Енфилд роуд“. Па затоа фудбалската, но и целокупната јавност, во Шпанија полага голема надеж во Торес, на кого гледаат како на најголем адут на „црвената фурија“ на ЕП во Австрија и Швајцарија и клучен играч за прекинување на 44-годишниот пост на шпанскиот национален состав на големите фудбалски смотри. За неговите квалитети, брзина, чувство за голови, игра со топка и без топка, говорат сите и очекуваат Торес да експлодира на австриските и швајцарските тревници. Финецот Сами Хипија го нарекува ѕвер и не штеди комплименти за ...
  | | веќе видена | слични

  Германската Бундеслига ќе даде најмногу играчи на европскиот собир во Австрија и Швајцарија. Вкупно 368 играчи се пријавени во 16-те репрезентации што ќе учествуваат на Европското првенството. Од овие 368 играчи, дури 15 отсто, односно 55 играчи последнава полусезона настапувале во најсилната германска лига. Иако Англија нема да учествува на шампионатот, Премиерлигата е веднаш зад Бундеслигата. Дури 42 играчи на ЕП, настапуваат во тимовите од Премиерлигата. Веднаш зад Премиерлигата е шпанската Примера, која во Австрија и Швајцарија ќе даде 41 играч. На Првенството, од актуелниот светски првак Италија играат 36 играчи. Францускиот првак Олимпик Лион и грчкиот Панатинаикос се екипите што даваат најмногу играчи на првенството. Дури 10 играчи од овие два тима ќе бидат на шампионатот. Галатасарај и Баерн Минхен даваат 9 играчи на првенството, а Барселона, Реал и Вердер по 8 фудбалери. Од екипите на англиските Челси и Арсенал ќе има по 7 играчи. Репрезентациите на Хрватска и на Чешка се селекциите што во својот ...
  | | веќе видена | слични

  Ханс-Јорг Бут е нов голман на баварскиот фудбалски гигант Баерн Минхен, откако овој чувар на мрежата, познат по тоа што успешно изведува пенали, го раскина тригодишниот договор со Бенфика и како слободен играч се врати во Бундеслигата. Поранешниот голман на Хамбургер со своите 34-години ќе конкурира како замена за легендарниот Оливер Кан, кој се прости од фудбалската кариера по освојувањето на двојната круна изминатава сезона.

  Шпанскиот фудбалски шампионат во наредните три сезони ќе биде спонзориран од мултинационалната банкарска корпорација ББВА. Вредноста на договорот е 60 милиони евра.

  Палермо во обидите да направи добар тим за следната сезона za 7 милиони евра се договори со голманот на италијанската репрезентација, Марко Амелија. Вчера веќе беше потпишан договор и со искусниот Фабио Ливерани од Фјорентина.

  Фјорентина продолжува со летните засилувања, откако го договори трансферот на Хуан Варгас од Катанија. Дефанзивецот треба да ги заврши своите обврски со ...
  | | веќе видена | слични