Азија

  во

  Нерешениот резултат со Полска придонесе Македонија да остане на 56. место на ранг-листата на ФИФА, со 544 бода, што во однос на минатиот месец е за седум бода помалку. Сепак, Полјаците минаа полошо, бидејќи по неколкуте подготвителни натпревари пред стартот на ЕП 2008, го загубија 27. место и се на 28. позиција во светот. Аргентина ја зголеми предноста во бодови пред второпласираниот на табелата, Бразил, а скок од две места направи Англија, која од единаесеттото се проби на деветтото место. Од првите 10 испадна Португалија, која е единаесетта. Други измени меѓу првите десет селекции нема. Меѓу првите дваесет репрезентации има единаесет кои ќе учествуваат на претстојното Европско првенство во Швајцарија и во Австрија. По завршувањето на континенталното првенство, се очекуваат поголеми промени во местата меѓу првите дваесет селекции на светот. Почетокот на квалификациите за СП 2010 година во Азија и во Африка, придонесе одредени репрезентации, како Австралија и Нигерија, да се искачат по осум односно по пет ...
  | | веќе видена | слични

  (Повод: текстот „АМБО ќе почне да се гради кога Путин ќе го дозволи тоа“, „Утрински“, 30 мај 2008)

  Со амбициозниот проект АМБО, иако маргинално, на некој начин бев рано поврзан. Додека работев во амбасадата во Лондон (1993-97), присуствував на промоција и разговори во врска со овој проект, кој силно го поддржував. Дури, сугерирав дека би било добро нафтоводот евентуално да се продолжи од Валона и до јужна Италија, заради зголемување на економичноста, а со тоа и на атрактивноста на целиот проект. Меѓутоа, бргу беше констатирано дека нема таков резон, бидејќи во тој дел на Италија нема рафинерија! Бидејќи зад иницијативата стоеше американски интерес и финансирање, посебен шмек на целиот проект му даваше можноста за блиска енергетска соработка меѓу САД и РФ на Балканот. Меѓутоа, бргу сфатив дека проектот цело време имаше една многу голема фалинка: не беше обезбедена нафта! Колку што разбирав, „таа ситница , односно вклучување во проектот на РФ или на некоја земја од Централна Азија, заради ...
  | | веќе видена | слични

  Ако јазот меѓу економскиот и политичкиот поредок не е суштински намален, двете структури ќе завршат ослабувајќи се меѓусебно

  За прв пат во историјата почна да опстојува вистински глобален економски систем со изгледи за досега незамислива благосостојба. Во исто време - парадоксално - процесот на глобализација го доведува во искушение национализмот кој се заканува на неговото извршување. Основната премиса на глобализацијата е дека конкуренцијата ќе ги одвои најефикасните, процес што по дефиниција вклучува победници и губитници. Ако има вечни губитници, тие ќе се свртат кон ним познатите политички институции за помош. Тие нема да бидат смирени од оправданиот предлог дека бенефициите од глобалниот развој далеку ги надминуваат нивните трошоци. Освен тоа, за да останат конкурентни многу земји се обврзани да ги редуцираат нивните социјални закони, задача која е на пат да генерира внатрешни протести. Во периоди на економски загрижености, овие трендови се зголемени. Дебатата околу трговската политика во ...
  | | веќе видена | слични

  На конгресот на ФИФА во Сиднеј македонската делегација оствари повеќе контакти со претседатели на неколку федерации. Најголем акцент беше даден на репрезентацијата и на одигрувањето што е можно повеќе пријателски натпревари. - Имавме состаноци со претставници на други федерации. На прво место ни беше остварување поблиска соработка и, се разбира, закажување термини за пријателски натпревари на нашата репрезентација за оваа, но и за следната година. Договорена е соработка со Австралија, Египет, Италија и со некои помалку атрактивни федерации. Тоа што е важно е дека до крајот на месецов би требало ФФМ да добие распоред на обврските на нивните репрезентации, за да можеме преку непосредна комуникација да ги договориме термините за евентуалните натпревари. Во моментов поради Европското првенство и поради почетокот на квалификациите за СП 2010 година во Азиската група, беше неможно да се договори нешто поконкретно. Се надевам дека веќе следниот месец ќе имаме поконкретни вести - изјави Никола Костов, генералниот ...
  | | веќе видена | слични

  Во главниот град на Италија, Рим, во седиштето на Агенцијата на ОН за храна, ФАО, од вчера до 5 јуни ќе трае новата рунда „судбоносни“ преговори во врска со глобалната криза за храна, наспроти барањата на повеќето сиромашни земји во светот „за затворање на бескорисната и преплатена Агенција“. Очекувањата од римскиот самит не се големи затоа што најголем дел од учесниците доаѓаат од африканскиот континент, каде што се наоѓаат 22 од 30. најсиромашни земји на светот. Тие се и најгласните лобисти за затворање на оваа Агенција, која е формирана во 1945 година и уште од самото основање стана цел на критиките дека е под силно влијание на моќното агролоби на западниот свет, пред се на Америка. Работата на ФАО имаше катастрофални последици за земјоделство во Африка, но и за земјите од третиот свет во целост. Според британската невладина организација „Оксфам“, 70 проценти од советите што оваа Агенција им ги дала на африканските земји во текот на катастрофалните суши кон крајот на 20 век биле погрешни и нанеле уште ...
  | | веќе видена | слични

  Договорот за гасоводот ја истакнува сложената улога на Грција во регионот

  02 06 2008 Грците често чувствуваат дека важноста на нивната земја во регионот не води до дипломатско влијание. Можеби обидот да се стекне влијание стои зад одлуката на владата да се приклучи кон „Јужниот поток“.

  Христос Рингас за Southeast European Times во Атина -- 02 06 08

  Грчките медиуми ја истакнаа важноста на гасоводот за осигурување на стратешка позиција на Грција во регионот. Getty Images

  Договорот за гасоводот „Јужен поток“, кој беше потпишан помеѓу Грција и Русија кон крајот на минатиот месец, беше дочекан со голем ентузијазам во земјата. Дневните весници во Грција пренесуваа триумфални наслови кои ја истакнуваа важноста на гасоводот за осигурување на стратешка позиција на Грција на Балканот.

  Меѓутоа, овој договор можеби ја отвори Пандорината кутија во однос на трансатлантската дипломатија. Иако од американскиот Стејт Департмент немаше официјална реакција, грчките медиуми ...
  | | веќе видена | слични

  Вечерва македонската публика ќе има можност на ужива во новото спектакуларно шоу на Кралевите на танцот во новата сала „Борис Трајковски“.

  Во моментов тие се на источно-европската турнеја која ја опфаќа и нашата земја.

  „Ние сме возбудени бидејќи се враќаме повторно по три години. Секогаш е убаво да се вратиме во земјата која веќе сме ја посетиле. Вечерва ќе настапиме во многу поголема сала, сигурно ќе биде двојно подобро“, рече Бернадет Флен, танчерка.

  „Се уште е истата претстава. Имаме нови ликови. Ќе биде исто брзо и енергично шоу, полно со енергија, живот и национални ирски чекори“, изјави Флен.

  „Ќе настапат 40 танцувачи, двајца музичари и еден пејач. Во еден момент најмногу на сцената ќе бидат 30 танцувачи“, додаде Бернадет Флен.

  Трупата „Лорд оф д денс“ е формирана пред 12 години од нивниот и сега прв човек Мајкл Флејтли и низ светот ја прослави со шоуто кое се базира на традиционалната ирска музика и степ танцување.

  Во моментот работат две ...
  | | веќе видена | слични

  За да профункционира нафтоводот АМБО, најважен е ангажманот на компаниите што сакаат да го градат овој стратегиски проект, оценуваат домашните експерти, по вчерашната изјава на министерот Глигор Ташковиќ дека за да се оправда нафтоводот потребно е да има доволно нафта во Црно Море. - Многу е битно колку потенцијалните инвеститори ќе излобираат кај нафтените компании од централна Азија за да добијат сигурен извор и сигурен дотур на нафта во Бургас, каде што почнува АМБО - вели Радомир Цветковиќ, експерт за нафтена индустрија. Според него, политичките случувања во каспискиот регион се клучни за иднината на АМБО. Тој вели дека Русија на секој начин ќе гледа да ги заштити интересите за доминација во енергетскиот сектор во делот на снабдување со нафта и со гас. - Проектот АМБО е прифатен многу одамна, но не му се посветува континуирано внимание. Кога се најави проектот, политиката во каспискиот регион беше различна од денеска кога е се потешко од овој регион да се донесе нафта во Црно Море. Сметам дека за АМБО ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија може да го искористи поскапувањето на нафтата за освојување на пазарот во европските земји, сметаат странските експерти. Нафтата која се планира да достигне цена од 200 долари за еден барел, ќе ги пренасочи земјите од глобализација кон регионализација. Македонија треба да го искористи моментот за склучување договори со земјите-членки од Европската унија за пласирање на нејзините производи, смета Мишел Османли, извршен директор на Американската стопанска комора. - На земјите од Европа сега ќе им биде многу поевтино да купуваат од Македонија, отколку од Кина. Нафтата ќе биде толку скапа, што производите од земјите како Кина ќе станат помалку конкурентни на европскиот пазар. Ова е голема можност за развој на текстилната индустрија во Македонија, која ќе може многу полесно да се пласира на овој пазар - вели Османли. Реј Пауер, претседател на Британската стопанска комора, вели дека многу поповолна можност за Македонија би било поттикнување на производството на храна. - Текстилот од Кина се пренесува во ...
  | | веќе видена | слични

  Стартот на изградбата на нафтоводот зависи од тоа кога Русија ќе дозволи испорака на доволно нафта

  Маја Томиќ

  „Одговорот на прашањето зошто АМБО не почнува да се гради ќе го барате кај премиерот на Русија, Владимир Путин. Тој го контролира целиот извоз на нафта од Централна Азија. Засега нема одобрение за доволни количества нафта за АМБО и затоа не се стартува со изградба. Сепак, сметам дека САД и Европа вршат значителен политички притисок да го тргнат АМБО од сферата на руското влијание и од агресивните обиди на Русија да ги контролира сите гасоводи и нафтоводи во регионот“, изјави министерот за странски инвестиции, Глигор Ташковиќ, на вчерашната прес-конференција по работилницата „Нафтоводи - закани наспроти придобивки“. Тој посочи дека, иако две години е надвор од проектот АМБО, мисли дека има надеж за него, бидејќи веќе биле обезбедени финансиски средства од повеќе странски компании. Дополнителна потврда за ова, според Ташковиќ, е и силното политичко лобирање од европските земји. ...
  | | веќе видена | слични

  Изложбата „Неолитската уметност од Македонија“ во Љубљана е отворена со голем пиетет кон артефактите

  Од нашиот известувач
  Катерина Богоева

  ЉУБЉАНА - Импозантен избор од највредната неолитска уметност откривана на тлото на Македонија е презентиран во Народниот музеј на Словенија во Љубљана, во привлечниот галериски простор кој на самото отворање, на 28 мај, беше исполнет со завиден број посетители кои имаа исклучителна можност да го чујат и чудесниот звук на неолитската флејта - окарина, отсвирена од потврдениот познавач на старите музички инструменти, Драган Даутовски.

  Свои обраќања на отворањето на значајната изложба за земјава и за археолошката наука воопшто, под наслов „Неолитската уметност од Македонија“, имаа претставниците на двете страни, Петер Кос, директор на Народниот музеј и Мери Аницин - Пејоска, директорката на Музејот на Македонија, државниот секретар на Министерството за култура Елизабета Канчевска - Милеска и директорот на Директоратот за култура на ...
  | | веќе видена | слични

  Русија ја блокира изградбата на нафтоводот АМБО. Американскиот конзорциум не знае кога ќе почне да ја гради нафтоводната цевка бидејќи се уште нема обезбедено доволно количини нафта. А1 го праша еден од идеолозите на проектот кој седна и во министерска фотелја, каде е проблемот?

  „Мислам дека ова прашање треба да му го поставите на премиерот Путин бидејќи тој ги контролира извозите на нафта од Централна Азија. ЕУ и Владата на САД стануваат се повеќе загрижени за многу агресивните обиди на Русија да ги контролира сите нафтоводи и гасоводи на европскиот континент“, рече Глигор Ташковиќ, министер за странски инвестиции.

  За да почне да се гради, потребно е да има доволно нафта во Црното Море за да се оправда нафтоводот. Постојат големи застои да се пренесе нафта од Русија до Црното Море, прашањето подобро е да се постави и на нафтените компании во регионот особено на оние во Русија“

  Нафтоводот АМБО почнува во Бургас, Бугарија и преку Македонија до Валона во Албанија треба да ...
  | | веќе видена | слични

  За време на посетата на Њујорк во 2005 година, Нита Амбани ја посети и бањата во хотелот „Мандарин Ориентал“, која има поглед на Централ парк. Веднаш вниманието и го привлече модерниот ентериер кој претставува синтеза од најдоброто од Азија и побара да се запознае со дизајнерите. Нита Амбани не е обичен турист. Таа е омажена за индискиот магнат Мукеш Амбани, сопственикот на петролејскиот гигант „Релијанс индустрис“, петтиот најбогат човек на светот, јавува интернет порталот „Јаху“. Според магазинот „Форбс“, се проценува дека семејството Амбани „вреди“ 43 милијарди долари. „Релијанс индустрис“ ги основал Дирубаи Амбани, татко на Мукеш, во 1966 година и денес оваа компанија се проценува дека е една од највредните во Индија.Нита и Мукеш имаат три деца и моментно живеат во 22-катна кула во центарот на Мумбаи. Како и многу други семејства, Амбани сакаат да изградат дом што ќе ги задоволи потребите на сите членови на семејството. Затоа тие ги ангажирале архитектите од компанијата „Перкинс Вил и Хирш Беднер ...
  | | веќе видена | слични

  Народната банка на Македонија (НБМ) и Народната банка на Србија (НБС) потпишаа билатерален меморандум за разбирање за да ја зајакнат соработката.Како што соопштија од НБМ; со меморандумот постапно се регулираат соработката и размената на информации, особено во доменот на лиценцирањето и можноста за вршење заеднички супервизиски контроли.Договорот е потпишан на средбата на клубот на гувернерите на централните банки од централна Азија, Црноморскиот регион и од Балканот.На ова средба гувернерите се осврнаа на новите макроекономски движења во нивните земји, а беа разгледани и глобалните движења и последиците од меѓународната криза.
  | | веќе видена | слични

  Младите уметници од Босна и Херцеговина го викаат„чика“ Ибро,иако неговата импресивна кариера ве обврзува да му се обраќате со пиетет. Можеби е така поради името. Ибрахим, како Абрахам, како Аврам, рече еден драг пријател. Има само 52 години и животна биографија напишана на три страници. Родум е од Сараево. Ибрахим Спахиќ е основач на Биеналето на младите уметници од Европа и Медитеранот, чие 13-то издание се одржува во италијанскиот приморски град Бари. Тој е еден од најзаслужните луѓе што големата манифестација в година во септември ќе се одржи во Скопје. Раскажува како пред 25 години се формирала идејата да се основа манифестација за младите уметници. Како иницијатива на невладината организација „Арчи“ од Италија, тоа беше иновација на Медитеранот. Барселона прифати да го организира настанот во 1984 година. Се случи и следната година. Така добивме континуитет. Се одржа во Болоња, Солун, во Марсеј. Пред десетина години сфативме дека доаѓаат нови времиња, дека се реорганизира и преструктуира културната ...
  | | веќе видена | слични

  Светските експерти прогнозираат натамошен раст на цената на нафтата

  Продолжува да расте цената на нафтата на светскиот пазар поради што домашните цени на горивата доживеаја нов скок. Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од денеска па во наредните 15 дена, цената на бензините ќе биде повисока за два денара, а на дизелот и на екстра-лесното масло за домаќинствата за 3,5 денари по литар. Така, цената на МБ-96 , од 74,50, се зголемува на 76,50 денари за литар, ЕУРОСУПЕР - 95, наместо за 71,50, ќе се продава по цена од 73,50 денари за литар, цената на ЕУРОСУПЕР-98 од 72,50 се зголемува на 74,50 денари за еден литар, а ЕУРОДИЗЕЛОТ (Д-Е 4) ќе чини рекордни 74 денари за литар наместо 70,50 денари колку што се продаваше во изминатите две недели. Цената на литар екстра-лесно масло за домаќинство (ЕЛ), од 59,00 денари се зголемува на 62,50 денари.

  Регулаторна одлучи зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во наредните две недели во просек да изнесува ...
  | | веќе видена | слични

  Во Рангун вчера почна меѓународната донаторска конференција, на која присуствува и генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, а на која треба да се соберат средства за надминување на последиците од разурнувачкиот циклон Наргис во Мјанмар, во кој животите ги загубија 133.600 лица. Средбата, на која учествуваат претставници на 52 земји и 24 организации, заеднички е организирана од ОН и од Асоцијацијата на земјите од Југоисточна Азија (АСЕАН). Воената хунта, која е на власт во Мјанмар, очекува да добие финансиски аранжмани од повеќе од 10 милијарди долари, но од ОН тврдат дека примарната цел на конференцијата е „да ја засили непосредната меѓународна помош“. Воената хунта во Мјнамар беше критикувана од целата меѓународна јавност поради тоа што го забави пристигнувањето на хуманитарната помош, со тоа што на странските спасувачки екипи одби да им дозволи влез во земјата и директно учество во дистрибуцијата на помошта. Вкупната штета од циклонот се проценува на повеќе од 11 милијарди долари.
  | | веќе видена | слични

  „Агриленд“, фирмата што ја основаа Владата и израелската компанија „Соли груп“, ќе врши организиран откуп на земјоделски производи и ќе придонесе за надминување на долгогодишните проблеми со кои се соочуваат земјоделците при пласманот на своите производи. Вака вицепремиерот Зоран Ставрески викендов ја промовира мешовитата фирма, која ќе почне со работа во идниот месец, јави МИА.Тој истакна дека „Агриленд“ е формирана откако студиите на израелскиот партнер покажале огромен потенцијал во македонското земјоделство и идентификувале проблеми во зголемувањето на квалитетот на производството, откупот, пласманот и извозот. Соработката со странските компании отвора можност за обезбедување сигурни канали за пласман и извоз на македонските земјоделски производи. Таа ќе овозможи и трансфер на технологии и знаења за подобрување на производството - рече Ставрески. Според директорот на „Соли груп“, Исак Лајбрих, недостигот од современа технологија е еден од главните проблеми на македонските земјоделци, а потребна е и ...
  | | веќе видена | слични

  Нафтата поскапе денеска на азиските берзи како резултат на зголемената загриженост дека понудата на енергенсот во САД во пресрет на летната туристичка сезона, нема да ги задоволи потребите на зголемената побарувачка.

  Меѓутоа, според аналитичарите, на растот на цената на нафтата влијае и ослабениот долар, шпекулативните тргувања, геополитичките тензии во реоните богати со нафта и одбивањето на државите производители на енергенсот да го зголемат дневното производство.

  На денешните тргувања на берзите во Азија, американската лесна нафта за испорака во јули, поскапе за 46 цента на 132,65 долара за барел, откако во петокот на затворањето на Берзата во Њујорк чинеше 132,19 долара за барел.

  Инаку, Њујоршката берза денеска нема да работи поради американскиот празник - Денот на сеќавање на жртвите од војните.

  Европскиот брент од Северното Море за јулска достава во исто време поскапе за 33 цента на 131,90 долара за барел.

  Во четвртокот северноморската нафта достигна ...
  | | веќе видена | слични

  Донаторите нема да ветат финансиски средства се додека не биде подготвен детален план за акција

  ЈАНГОН - Меѓународните донатори и воената влада на Мјанмар се надеваат дека на конференцијата во Јангон ќе ги решат големите разлики околу помошта и потребите за обнова за милиони луѓе кои го преживеаја циклонот. Три недели по циклонот „Наргис“, во кој загинаа или се водат за исчезнати речиси 134.000 луѓе, а 2,5 милиони луѓе останаа сиромашни, големи области од погодената делта Иравади се уште не се достапни, јавуваат хуманитарните работници. Владата соопшти дека комбинацијата на нејзините хуманитарни напори и меѓународната помош веќе ја доведоа операцијата во фазата за обновување, при што побара ветување за 11 милијарди долари потребни за повторно населување, реконструкција и рехабилитација. „Охрабрен сум што многу земји се претставени на високо ниво“, изјави генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, за Телевизија Ројтерс, кога замина од Бангконг за конференцијата во поранешна Бурма, која 46 години е под ...
  | | веќе видена | слични