Австралија

  во

  Тур де Франс - трка на анонимци

  Најпознатата велосипедска трка на светот, Тур де Франс, годинава ќе се одржи без учество на минатогодишниот шампион и на некоја позната ѕвезда. Минатогодишниот шампион Алберто Контадор, експертот за ридски делници Михаел Расмусен и фаворитот Иван Басо нема да учествуваат. Стартот на трката е во Брест, Франција, денеска, а таа ќе трае до 27 јули. Организаторот се надева дека засилената контрола ќе помогне да се избегнат допинг скандалите кои последниве години речиси го уништија угледот на Тур де Франс.Кадел Еванс од Австралија, кој лани беше второпласиран и Алехандро Валверде од Шпанија, кој неодамна победи на трката Дофине Либере, се главни фаворити за жолтата маичка. Но, ниеден од нив нема капацитет на ѕвезда.
  | | веќе видена | слични

  Стрип-магазинот „Бијон бордерс“, единственото списание од ваков вид кај нас, деновиве излезе од печат во издание на Центарот за визуелна уметност „Визант“. Од македонските стрип-мајстори во него се застапени: Горан Дачев, Иванка Апостолова, Миле Ничевски, Наташа Андреска, Димитриј Михајловски и Златко Крстевски. Во магазинот се наоѓаат и стрипови од познати стрип- мајстори од САД, Австралија, Германија, Канада, Словенија, Италија, Холандија, Хрватска, Црна Гора, Србија и од Естонија. Магазинот содржи 200 страници и корици во боја. За насловната страница на списанието се погрижи македонскиот уметник Атанас Ботев. Од „Визант“ најавуваат дека магазинот ќе биде промовиран на неколку меѓународни фестивали за стрип.
  | | веќе видена | слични

  Популарните американски диџеи Литл Луи Вега и Џин Фарис, Германците Јан Пули и Френк Бекерс, како и Швеѓанецот Кристијан Смит се само дел од изведувачите што ќе настапат на првиот „Летен зум-фестивал“ кој ќе се одржи на 2, 3 и на 4 август на градската плажа во Охрид. Популарните странски диџеи ќе бидат поддржани од веќе докажаните домашни диџејски имиња Васо, Маријан Стојановиќ- Маци, Вишко, Песинџер, Мачки, Флудер и Шурбе. Во дводневниот жур музика ќе вртат 13 странски и 19 домашни диџејски имиња. Целта на организаторите на овој фестивал е создавање подобро секојдневие исполнето со мозаикот од добри изведувачи, ентузијастички групи, квалитетната музика и со позитивна енергија дополнета со убавините на Охридско Езеро. На листата на странските изведувачи, љубителите на клупската музика ќе имаат можност да ги проследат и диџеите Мастиксоул (Англија), Џим Риверс (Англија), Оливер Клајн (Германија), Кеси Тејлор (Австралија), Мартинез (Данска), двоецот „Монорум“ (Германија) и диџејката Кокеши (Португалија). ...
  | | веќе видена | слични

  „Балканскиот фестивал на народни песни и игри“, кој годинава ќе го доживее своето 47. издание, ќе биде отворен на 6 јули, в недела, со фолклорно дефиле низ улиците на Охрид. Истиот ден во изложбениот салон на центарот ќе биде претставена и изложба на резби од здружението на копаничари „Копаничар“ од Битола, а на свеченото отворање во 20.30 часот ќе говорат претставник од собранието на РМ, како и од градот домаќин. На сцената „Долни Сарај“ ќе биде прикажан документарниот филм на фондацијата „Рамковски“, „100 години од Младотурската револуција“, а по филмот, целовечерен концерт ќе одржи ансамблот на народни игри и песни, „Танец“. Балканскиот фестивал ќе трае до 11 јули, а во негови рамки ќе настапат повеќе културно уметнички друштва од земјава и од странство. Во текот на наредната недела, настапи ќе имаат нашите „Јени Јол“, КУД „Илинден“, АКУД „Мирче Ацев“, ансамблот „Оро“ и „Плетенка“, како и КУД „Коста Абрашевиќ“ од Србија, Фолклорниот ансамбл од Костарика, КУД „Илинден“ од Австралија, ансамблот од ...
  | | веќе видена | слични

  Во компанијата се убедени дека ќе ги остварат вложувањата, и покрај проблемите со сопственичката структура

  До 2010 година „Свислион - Агроплод“ ќе инвестира 10 милиони евра во компанијата, информира нејзиниот менаџмент. Најголеми вложувања од 4 милиони евра се планирани за реконструкција и модернизација на капацитетите за производство на агрокрем, 2 милиона евра за производство на кафе, и по 2 милиона евра за инсталирање современа техничко-технолошка линија во двата новоизградени погона за новите производи што сака да ги воведе компанијата во својата програма. Ваквата динамика е продолжување на двегодишното вложување во „Агроплод“, по влезот на „Свислион“ во најпрофитните производствени центри што ги поседува компанијата, а се однесуваат на производство на суровини и на готови производи. Тоа е сржта од каде што тргнуваат новите развојни проекти на оваа компанија со странски капитал, но и продолжување на традицијата на функционирање на оваа фирма како семејна компанија.

  Во „Свислион - ...
  | | веќе видена | слични

  Запленети три тони австралиско говедско месо

  Три тони месо од Австралија било запленето завчера вечерта во камион,во кумановското селоОризаре,соопштиМВР.Во Ветеринарната управа велат дека според првичните сознанија, месото е говедско и е по потекло од Австралија. Во земјава најверојатно е влезено илегално од Косово преку див премин. Месото е пронајдено во мал камион при случајна контрола. По претресот во возилото се пронајдени 150 пакети со по 25 килограми австралиско месо, кое се уште било во замрзната состојба - вели директорот на Ветеринарната управа, Дејан Рунтевски. Извори од Управата велат дека веднаш биле земени мостри да се види дали месото е исправно и да се потврди дали е говедско. Во исто време треба да се докаже дали местото навистина потекнува од Австралија.Ова месо ќе биде уништено денес на депонијата Дрисла. Возачот е приведен и по распитот ќе се знаат детали - вели Рунтевски.Полицијата ги уапси возачот на камионот Енес А. (26) и сопатникот А.И. ( 23), двајцата од кумановското село ...
  | | веќе видена | слични

  Кинеските државни медиуми упатија предупредување до францускиот претседател Никола Саркози дека тој може да очекува студен пречек доколку реши да присуствува на свеченото отворање на Летните олимписки игри во Пекинг по неговите претходни закани дека можно е да не патува во кинеската престолнина поради ситуацијата во Тибет.

  Саркози посочи дека наредната недела ќе реши дали ќе патува во Пекинг на осми август, а неговата конечна одлука ќе зависи од текот на преговорите меѓу кинеските власти и претставници на далај-лама.

  Кина честопати ги критикува странските лидери кои оствариле средби со протераниот далај-лама и нивните забелешки за нејзината политика кон Тибет што го смета за мешање во внатрешните работи на земјата.

  Како знак на се поголемо непријателство кон Пекинг портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи и државните весници зазедоа поцврст став кон Саркози чија влада го презеде ротирачкото претседателство со Европската унија (ЕУ) на први јули. ...
  | | веќе видена | слични

  Приведени шверцери на смрзнато месо од Австралија

  КУМАНОВО СВР - Куманово вчера поднесе кривични пријави против И.А.(45) и А.Е. (26) од Слупчане, Кумановско, поради сомневање дека шверцувале месо со непроверен квалитет од Косово во земјава. Според полицијата, полициска патрола при преглед на товарно возило со кумановски регистарски таблички завчера открила повеќе пакети смрзнато говедско месо без соодветна царинска и друга документација. По запленувањето на стоката, при распит во кумановската полиција, И.А. признал дека од Косово набавил 3.175 килограми смрзнато месо со потекло од Мелбурн, Австралија, со намера да го пласира на пазарот во Куманово.

  Товарот од Косово во Македонија по илегален пат е префрлен во реонот на планинското село Белановце по што било препакувано во картонски кутии за полесен транспорт до крајните потрошувачи. Превозот на месото требало да го изврши А.Е. (26) од Слупчане за надомест од 100 евра. Патем, од Слупчане кон Куманово возилото било забележано од полициска ...
  | | веќе видена | слични

  Ицо Најдовски, Австралија

  По повод најновата изјава на владиката Петар за „приванти компании“ кои сакаат да управуваат со црквите, да кажам низ еден пример колку е популарен тој во народот тука. Владиката Петар и свештениците кои го поддржуваат не присуствуваа на големите народни демонстрации во знак на поддршка на уставното им е на Македонија. Место да застанат пред 30.000 Македонци, кои беа горди на своето име, нив ги немаше! Истиот владика одржа демонстрација пред една година, со истиот „дневен ред“, но со него излегоа помалку од 500 души.

  Да повторам, спорот трае цели 10 години, а за споровите пред судовите што ги има поведено митрополитот Петар во Австралија се потрошени околу 10 милиони долари. Многу пати ја информираме македонската јавност и МПЦ за (не)делата на митрополитот Петар, ама никој не сака да зборува за скандалот и голготата на македонските православни верници во Австралија. Згора на тоа, и не се мал број. Не има повеќе од 300.000.
  | | веќе видена | слични

  Од Австралија преку Косово. Македонската полиција вчеравечер запленила над три тона говедско месо.

  Со сомнително потекло, без какви било документи и дозволи за увоз во близина на кумановско Оризаре е откриен камион со замрзнато говедско, најверојатно внесено преку диви премини од Косово.

  Уапсени се возачите на камионот Енес Асипи и Абдуљ Ибрахими, македонски државјани. Тие треба да одговорат кој е нарачател на транспортот и каде требало да заврши шверцуваното месо.

  „Како редовна процедура, ваквиот тип на пратки, бидејќи се со непознато потекло, веднаш се уништуваат. Поради одредени процедури на уништување, пратката ќе биде уништена утре на депонијата Дрисла“, изјави Дејан Рунтевски, ветеринарна управа.

  Во ветеринарната управа тврдат дека во државава нема шверцувано месо, бидејќи нивните инспектори се постојано на терен или барем во македонските месарници месото е проверено.

  Сепак, шверцот на месо е честа појава во Македонија. Како граѓаните да знаат кое месо ...
  | | веќе видена | слични

  Поранешната судијка во Судот за човекови права, Маргарита Цаца Николовска, смета дека само зголемување на казната не е доволно за спречување на педофилијата Многу повеќе треба да се работи да се спречи педофилијата отколку само да се зголеми казната за делото, смета Маргарита Цаца Николовска, поранешен судија на Европскиот суд за човекови права, за иницијативата педофилите да се казнуваат со доживотен затвор. Судијата за малолетници Василка Божиновска ја поддржува иницијативата на Првата детска амбасада „Меѓаши“, кои вчера ја промовираа книгата „Одам на суд“, своевиден прирачник за однесување со деца-сведоци.Во секој случај, ја поддржувам иницијативата. Решението зависи од квалификацијата на делото. Иницијативата треба да се образложи и да се обработи, а Собранието одлучува за законски измени. Многу е важно јавното мислење да ја поддржи иницијативата - изјави судијката Божиновска.Поранешната судијка во Судот за човекови права смета дека само зголемување на казната не е доволно за спречување на ...
  | | веќе видена | слични

  Јосифоска загуби на стартот во Прокупле

  Македонската тенисерка Александра Јосифоска е елиминирана во првото коло од ИТФ-фјучерсот во српскиот град Прокупле, кој се игра на земјена подлога и за награден фонд од 10.000 американски долари. Шестата носителка Оливија Роговска од Австралија, 729. на ВТА-листата, беше преголем залак за дебитантката на професионалните турнири, славејќи со 6-2, 6-1.

  За настапот на главниот турнир Јосифоска се избори со победите во квалификациите над Узбекистанката Љубов Дорофеева од 6-1, 6-0, потоа над првата носителка Далија Зафирова (933.) од Бугарија со 6-7 (5), 7-6 (4), 6-2 и против Украинката Ана Караваева со 6-3, 7-6 (5). Емилија Арнаудовска загуби на стартот од осмата носителка Жужана Злохова (1020.) од Словачка со 6-3, 3-6, 6-3, Кристина Божиновска беше поразена со 6-2, 6-1 од шестата носителка Тања Германлиева (995.) од Бугарија, а Сандра Арсовска загуби од Караваева со 6-0, 6-1. (Р.Д.)
  | | веќе видена | слични

  Владиката Петар ги смета за неосновани обвинувањата што беа упатени на негова сметка дека е директно виновен за хаосот кој веќе подолго време е присутен меѓу македонските верници во Австралија.
  Тој вели дека македонската заедница неправедно го обвинува за направени големи трошоци и порача дека нема никаква намера да се повлече од местото митрополит на Австралиско-новозеландската епархија.
  - Македонската заедница во Австралија е една група на компании и бизнисмени кои себеси се именуваат како македонски православни општини, а никаде во австралиските закони не фигурираат како цркви.
  Тие веќе подолго време не ги прифаќаат правилниците, каноните и статутот на епархиите одобрени од Синодот на МПЦ. За мене тие се расколници и еретици и нивните цркви се компаниски, а не религиски - одговара Петар.
  Според г. Петар, заедницата нема право да побара од Синодот негова смена затоа што нивната заедница е само еден мал дел од сите црковни општини во Австралија кои ја уживаат поддршката на МПЦ. Доколку ...
  | | веќе видена | слични

  Феноменот на интернет-телевизијата носи и нови проблеми
  за маркетинг-менаџерите, кои се свесни дека класичните
  рекламни блокови нема да се одржат уште долго време

  Во ерата на се побрзи интернет-врски и намалување на цените на истите, работата, шопингот, обврските и забавата се повеќе се одвиваат онлајн.Фактот дека современиот човек има се помалку слободно време му одговара на развојот на новиот медиум - интернетот, преку кој може да ги гледа своите омилени емисии во време што нему му одговара.Корисниците сега формираат свои плеј-листи и да ги следат само оние емисии и програми што ним им одговараат, и тоа без честите реклами што се емитуваат на класичната телевизија. Според истражувањата, во Австралија интернет-телевизијата со просечни 13,7 часа неделно стана погледана од класичната - 13,3 часа. Овие бројки претставуваат своевиден пресврт во дигиталната ера, а многумина уредници на специјализираните технолошки списанија ги оценија како нов елемент во современиот концепт на живот, значаен ...
  | | веќе видена | слични

  Владиката Петар ги смета за неосновани обвинувањата што беа упатени на негова сметка дека е директно виновен за хаосот кој веќе подолго време е присутен меѓу македонските верници во Австралија. Тој вели дека македонската заедница неправедно го обвинува за направени големи трошоци и порача дека нема никаква намера да се повлече од местото митрополит на Австралиско-новозеландската епархија. - Македонската заедница во Австралија е една група на компании и бизнисмени кои себеси се именуваат како македонски православни општини, а никаде во австралиските закони не фигурираат како цркви. Тие веќе подолго време не ги прифаќаат правилниците, каноните и статутот на епархиите одобрени од Синодот на МПЦ. За мене тие се расколници и еретици и нивните цркви се компаниски, а не религиски - одговара Петар. Според г. Петар, заедницата нема право да побара од Синодот негова смена затоа што нивната заедница е само еден мал дел од сите црковни општини во Австралија кои ја уживаат поддршката на МПЦ. Доколку се побара негова ...
  | | веќе видена | слични

  Компаниите „Мултиед медикал“ и „Ериксон“ во соработка со Црвен крст развиле софтвер за мобилни телефони што на корисниците им ги објаснува основите на првата помош. Програмата е составена од аудио и од видеоинструкции кои може да се изведуваат на секој мобилен телефон што има резолуција од 176 х 220 пиксели во формат 3ГП. Програмата може да ја преземат корисниците на сите австралиски мобилни мрежи, но по цена од три долари. Претставник од Црвен крст во Австралија изјавил дека оваа програма не смее да се сфати како замена за курс по прва помош, но додал и дека во пресуден момент би можел да им помогне на лицата што немаат големи познавања од прва помош, а кои би се нашле во ситуација кога имаат шанса некому да му го спасат животот.
  | | веќе видена | слични

  Организациониот одбор за прослава на 60-годишнината од протерувањето на децата од Егејскиот дел на Македонија ги привршува подготовките за претстојната свеченост. Споменикот на децата бегалци во паркот „Жена борец“ се чисти и „дотерува“ за да се доведе во пристојна состојба, со оглед на тоа што речиси 20 години откако е изграден е оставен на забот на времето. Од Одборот очекуваат на Четвртата светска средба на децата-бегалци од Егејска Македонија, што ќе се одржи од 18 до 21 јули во Скопје, да дојдат околу 5.000 гости од цел свет - од Австралија, Канада, Америка, од Полска, Чешка, Словачка, Унгарија, Романија. Сите ќе положат свежо цвеќе на споменикот во паркот „Жена борец“.
  | | веќе видена | слични

  Четирите другарки заминале на различни страни. Лена во Торонто, Ксантипа во Полска, Милка во Ташкент, а Фана во Македонија. Ќе се сретнат по 40 години во Скопје

  За збогум, девојчињата ја испеаја најтажната песна

  Виктор Цветаноски

  Фана Мартинова, Лена Миљова, Милка Дамовска и Ксантипа Кирова од Поздивишта, Костурско, пролетта 1948 година ќе се качат на селската камбанарија и ќе ја запеат песната „Збогум мајко, збогум татко, збогум мили роднини, јас одам на далечен крај“, а нивните мајки собрани на сретсело ќе слушаат и ќе плачат. „Имавме по десетина години, бевме другачки. Најпрвин го обиколивме селото, трчавме по ливадите и, на крајот, се качиме на највисокото место за да го видиме одозгора целото село“, раскажува Фана Мартиова - Буцкова, едно од триесетината илјади егејски деца кои тие години заминаа во светот и никогаш не се вратија на родните огништа.

  И денес, по 60 години, таа се чуди и не може да си објасни зошто ја запеале таа песна. Кога се симнале долу, ...
  | | веќе видена | слични

  Културното наследство обраснато во трева, заборав и негрижа

  Обрасната во тревишта од кои с скаат змии, со замандалени порти и недостапна за посетителите, во мариовското село Старавина, се распаѓа родната куќа на Калеш Анѓа. Селаните реагираат дека државата не се сетила на објектот ѕидан од камен и бела земја, автентичен за мариовскиот крај, да стави плоча во спомен на девојката, синоним на македонската борба против потурчувањето. Сега само од нивните раскажувања посетителите може да слушнат за тешката судбина на девојката од Сирмино Маало, која била грабната од Турците, но и покрај примамливите ветувања за раскошен живот во харемите, ја одбранила својата чест. Името и останало запаметено благодарение на познатата народна песна „Ајде слушај, слушај, калеш бре Анѓо“, како и по романот на писателот Стале Попов.Црномурната Анѓа му запнала за око на кадијата, кој ја грабнал и ја однел во своите сараи во Прилеп. Никако не можел да ја потурчи, а ја ослободиле селаните, што било повод за Мариовската буна. ...
  | | веќе видена | слични

  Половина контејнер со прилепско пиво за малку ќе се расипело на пат за Австралија, поради штрајкот на работниците во пристаништето во Солун. Пивото стоело во магацините на „Прилепската пиварница“ четири месеци заради штрајкот во пристаништето. Причините не биле од политичка природа, туку револт на работниците кон грчката влада поради намерата за приватизација на пристаништето. Менаџментот на пиварницата се жали за евентуално претрпените штети со одлагањето на транспортот. Кога ќе стигне во Австралија, пивото ќе има рок на трајност само два месеца зашто четири месеци стоеше во магацините поради штрајкот во Солун. Плус два месеца трае транспортот со брод. Пристанишните работници работат само по три - четири часа дневно, со што се одлагаат транспортите. Од тоа трпиме големи штети. За среќа, конечно пивото патува за Австралија. Наместо со шест до осум месеци, на австралиските муштерии ќе им го продаваме само со два месеци рок на трајност, бидејќи ќе измине времето за консумација предвидено со декларацијата. ...
  | | веќе видена | слични