Авганистан

  во

  Американскиот претседател Барак Обама пред три недели испратил тајно писмо до рускиот претседател Дмитриј Медведев, во кое вели дека ќе отстапи од распоредувањето на антиракетниот штит во источна Европа ако Москва помогне да се сузбијат намерите на Иран да изработи оружје со голем дострел, пишува „Њујорк тајмс“. Според анонимни извори на весникот, писмото било предадено лично од американски претставници пред три недели, и се чека на одговор од Москва. Во него се додава дека САД нема да имаат потреба за остварување на тој план предложен од администрацијата на Буш ако Иран прекине со напорите за изработка на нуклеарни боеви глави и на балистички ракети. Во писмото не се предлага директна размена, туку само се вели дека заканата треба да биде анулирана. Според САД, воените, дипломатските и трговските врски на Русија со Техеран и даваат извесно влијание таму иако Москва често се спротивставува на тврдата американска позиција спрема Иран. Од друга страна, писмото на Обама ги растревожи земјите од источна Европа ...
  | | веќе видена | слични

  Група грчки анархисти нападнаа и запалија воз во едно од најбогатите атински предградија, додека полицијата морала да употреби солзавец против стотиците илегални имигранти кои протестираа во пристанишниот град Патра. Анархистите, кои носеле карневалски маски и скандирале анархистички слогани, прексиноќа фрлиле молотови коктели врз возот, во моментот кога тој запрел на станицата во Кифисија, едно од побогатите предградија на Атина. Три од шесте вагони на возот се запалиле, а малкуте патници се разбегале. Во инцидентот нема повредени. Одговорноста за овој напад, како и за неколкуте напади во изминатите недели, ја преземаа две неименувани левичарски организации, кои објавија основање на „урбани герилски сили“ во Грција. До вториот инцидент, кои се случил речиси истовремено, дошло кога еден имигрант од Авганистан се обидел да се скрие во камионот кој се подготвувал за качување на ферибот за Италија, но паднал и бил прегазен од возилото. Тој е хоспитализиран во тешка состојба. Веднаш по несреќата, стотици ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс изјави дека засега е невозможно да се определи датум за повлекување на странските сили од Авганистан. На прес-конференција заедно со неговиот француски колега Ерве Морен Гејтс, изјави дека целта на САД е да ги вратат дома сите свои единици. Тој потсети дека во моментот Белата куќа прави целосна оценка на стратегијата на американското воено присуство во Авганистан. „Ќе останеме во Авганистан колку што ќе биде неопходно, но не засекогаш“, изјави од своја страна Морен. Во моментот САД располагаат со 38.000 војници во Авганистан. Вкупниот број на странските сили во земјата во моментот е околу 70.000 лица. Претседателот на САД Барак Обама веќе одобри испраќање дополнителен контингент од 17 илјади луѓе. Франција има контингент од три илјади војници во Авганистан и не планира да испраќа дополнителни единици и покрај повиците на Вашингтон кон земјите од НАТО да го зајакнат военото присуство во таа земја.
  | | веќе видена | слични

  Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс изјави дека засега е невозможно да се определи датум за повлекување на странските сили од Авганистан.

  На прес-конференција заедно со неговиот француски колега Ерве Морен Гејтс, изјави дека целта на САД е да ги вратат дома сите свои единици. Тој потсети дека во моментот Белата куќа прави целосна оценка на стратегијата на американското воено присуство во Авганистан.

  „Ќе останеме во Авганистан колку што ќе биде неопходно, но не засекогаш“, изјави од своја страна Морен.

  Во моментот САД располагаат со 38.000 војници во Авганистан. Вкупниот број на странските сили во земјата во моментот е околу 70.000 лица.

  Претседателот на САД Барак Обама веќе одобри испраќање дополнителен контингент од 17 илјади луѓе.

  Франција има контингент од три илјади војници во Авганистан и не планира да испраќа дополнителни единици и покрај повиците на Вашингтон кон земјите од НАТО да го зајакнат военото присуство во таа земја.
  | | веќе видена | слични

  Британскиот премиер Гордон Браун кој е во посета на Соединетите Држави се очекува денес во своето обраќање во Конгресот да порача дека Америка треба да го зграпчи моментот и да соработува со своите меѓународни партнери за да се реши сегашната глобална финансиска криза.

  Во разговор за БиБиси, Браун рече дека во говорот ќе потенцира дека сега целиот свет сака да соработива со Вашингтон.

  „Сегашната задача е да се поправи светскиот финансиски систем, за што се потребни подобри и посилни регулаторни структури“ - вели Браун.

  Тој е првиот европски лидер кој допатува на разговори со претседателот Барак Обама во Вашингтон.

  Обама му се заблагодари на Браун за британската поддршка и пожртвуваност во Авганистан и Ирак.
  | | веќе видена | слични

  Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс изјави дека засега е невозможно да се определи датум за повлекување на странските сили од Авганистан. На прес-конференција заедно со неговиот француски колега Ерве Морен Гејтс, изјави дека целта на САД е да ги вратат дома сите свои единици. Тој потсети дека во моментот Белата куќа прави целосна оценка на стратегијата на американското воено присуство во Авганистан. - Ќе останеме во Авганистан колку што ќе биде неопходно, но не засекогаш, изјави од своја страна Морен. Во моментот САД располагаат со 38.000 војници во Авганистан. Вкупниот број на странските сили во земјата во моментот е околу 70.000 лица. Претседателот на САД Барак Обама веќе одобри испраќање дополнителен контингент од 17 илјади луѓе. Франција има контингент од три илјади војници во Авганистан и не планира да испраќа дополнителни единици и покрај повиците на Вашингтон кон земјите од НАТО да го зајакнат военото присуство во таа земја.
  | | веќе видена | слични

  Компјутерски хакер што дејствувал од Русија, успеал да се пробие во компјутерскиот систем на американскиот Пентагон што е еден од најголемите напади врз воената компјутерска мрежа на САД. Според весникот „Сандеј телеграф“, повикувајќи се на американски извори нападот бил оценет како „многу сериозен“, па началникот на заедничкиот Генералштаб, адмирал Мајкл Малин, за инцидентот ги информирал американскиот претседател Џорџ Буш и министерот за одбрана Роберт Гејтс.Одбранбени функционери на САД изјавиле дека е нападнат системот на централаната команда во делот врзан за состојбите во Ирак и Авганистан. Во него е вметнат „злонамерен софтвер“, кој овозможува да продолжи да функционира интернет мрезата. Не се јавува за степенот на штетата што е направена, како и за тоа како е дојдено до сознанието за руската вмешаност.Американскиот Пентагон како и другите владини институции на САД, се постојана цел на сајбер напади на хакери од Кина и Русија, било да се индивидуалци, или да станува збор за упади од ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот претседател Барак Обама испратил тајно писмо до рускиот претседател во кое вели дека ќе отстапи од распоредувањето на новиот систем за ПРО во Источна Европа, ако Москва помогне да биде запрен Иран во намерите да изработи оружје со голем дострел, објави „Њујорк тајмс“.

  Весникот цитира анонимни извори кои велат дека писмото било предадено лично од американски претставници пред три недели во Москва. Во него се додава дека САД нема да имаат потреба за остварување на тој план предложен од администрацијата на Буш, ако Иран прекине со напорите за нуклеарни боеви глави и балистички ракети. Во писмото не се предлага директна размена, туку само се вели дека заканата треба да биде анулирана.

  Воените, дипломатските и трговски врски на Русија со Техеран и даваат извесно влијание таму, но Москва често се спротиставува на тврдата американска позиција спрема Иран. Москва се уште не одговорила на писмото, но се чекаат и резултати од средбата на Лавров со Клинтон в петок во Женева. Обама и ...
  | | веќе видена | слични

  Обама испратил тајно писмо до Русија Американскиот претседател Барак Обама испратил тајно писмо до рускиот претседател во кое вели дека ќе отстапи од распоредувањето на новиот систем за ПРО во Источна Европа, ако Москва помогне да биде запрен Иран во намерите да изработи оружје со голем дострел, објави „Њујорк тајмс“.Весникот цитира анонимни извори кои велат дека писмото било предадено лично од американски претставници пред три недели во Москва. Во него се додава дека САД нема да имаат потреба за остварување на тој план предложен од администрацијата на Буш, ако Иран прекине со напорите за нуклеарни боеви глави и балистички ракети. Во писмото не се предлага директна размена, туку само се вели дека заканата треба да биде анулирана. Воените, дипломатските и трговски врски на Русија со Техеран и' даваат извесно влијание таму, но Москва често се спротиставува на тврдата американска позиција спрема Иран. Москва се' уште не одговорила на писмото, но се чекаат и резултати од средбата на Лавров со Клинтон в петок во ...
  | | веќе видена | слични

  Рускиот претседател Дмитриj Медведев ги отфрли сугестиите дека американскиот претседател Барак Обама може да ги суспендира плановите за ракетниот штит во близина на Русија ако Москва ги поддржи западните напори за Иран да запре со развивањето нуклеарно оружје.

  Одговарајќи во Мадрид на прашањата за писмото од Обама, испратено минатиот месец, Медведев рече дека поврзувањето на двата проблема не е продуктивно.

  Цитирајќи висок американски претставник, весникот Њујорк Тајмс рече дека со писмото Обама им порачал на Русите дека ако тие сакаат да се спротистават на ракетниот штит, тогаш треба да го убедат Иран да престане со работата на нуклеарното оружје.

  Москва смета дека американскиот ракетен штит е закана за Русија - а не начин за спротиставување на Иран, како што вели Вашингтон.

  Но, деталите од ова писмо се уште не се откриени, но вербата во неговото постоење се заснова на бројните јавни изјави од високи американски претставници откако Обама ја презеде функцијата. ...
  | | веќе видена | слични

  Засилувањето на нарко трговијата од Авганистан е „срам за меѓународната заедница“, смета директорот на руската служба за борбата против дрога, Виктор Иванов.

  Тој за таквата појава ги обвини САД и НАТО, кои имаат воен контингент во Авганистан.

  „Кога 93 отсто од хероинот се сконцентрирани во држава, која што има контингент од 100 илјади луѓе, тоа е срам за меѓународната јавност. Оние кои што преземале некаков ангажман во таа држава, сносат одговорност за таквата ситуација“, рече Иванов, цитиран од „Интерфакс“.

  Тој посочи дека Москва предложила да се прошират ингеренциите на силите на коалицијата, за да можат да се борат против производството и трговијата на дрогата, но оти „за жал нема одговор“.
  | | веќе видена | слични

  Засилувањето на нарко трговијата од Авганистан е „срам за меѓународната заедница“, смета директорот на руската служба за борбата против дрога, Виктор Иванов. Тој за таквата појава ги обвини САД и НАТО, кои имаат воен контингент во Авганистан. „Кога 93 отсто од хероинот се сконцентрирани во држава, која што има контингент од 100 илјади луѓе, тоа е срам за меѓународната јавност. Оние кои што преземале некаков ангажман во таа држава, сносат одговорност за таквата ситуација“, рече Иванов, цитиран од „Интерфакс“. Тој посочи дека Москва предложила да се прошират ингеренциите на силите на коалицијата, за да можат да се борат против производството и трговијата на дрогата, но оти „за жал нема одговор“.
  | | веќе видена | слични

  Засилувањето на нарко трговијата од Авганистан е „срам за меѓународната заедница“, смета директорот на руската служба за борбата против дрога, Виктор Иванов. Тој за таквата појава ги обвини САД и НАТО, кои имаат воен контингент во Авганистан. „Кога 93 отсто од хероинот се сконцентрирани во држава, која што има контингент од 100 илјади луѓе, тоа е срам за меѓународната јавност. Оние кои што преземале некаков ангажман во таа држава, сносат одговорност за таквата ситуација“, рече Иванов, цитиран од „Интерфакс“. Тој посочи дека Москва предложила да се прошират ингеренциите на силите на коалицијата, за да можат да се борат против производството и трговијата на дрогата, но оти „за жал нема одговор“. . Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
  | | веќе видена | слични

  Грчки анархисти ноќеска запалија локален воз кој сообраќа во отменото атинско предградие Кифиси, запалувајќи три од шест вагони во знак на револт.

  До инцидентот дошло кога демонстранти кои носеле карневалски маски и извикувале анархистички пароли, почнале да фрлаат молотови коктели врз возот, од кој брзо се разбегале малиот број на патници.


  Грчката полиција истовремено кај пристаништето Патрас, се судрила и со илегалните имигранти, при што се ранети четири лица. До судирите дошло кога имигрант од Авганистан се повредил при обидот да скокне на камион, кој се товарел на траект за Италија.
  | | веќе видена | слични

  Грчки анархисти ноќеска запалија локален воз кој сообраќа во отменото атинско предградие Кифиси, запалувајќи три од шест вагони во знак на револт. До инцидентот дошло кога демонстранти кои носеле карневалски маски и извикувале анархистички пароли, почнале да фрлаат молотови коктели врз возот, од кој брзо се разбегале малиот број на патници.Грчката полиција истовремено кај пристаништето Патрас, се судрила и со илегалните имигранти, при што се ранети четири лица. До судирите дошло кога имигрант од Авганистан се повредил при обидот да скокне на камион, кој се товарел на траект за Италија.  Copyright 2008 makfax.
  | | веќе видена | слични

  Пакистан има углед на место погодно за екстремен ислам. Но, повеќето Пакистанци следат поумерена и потолерантна религија, чија основа е суфи мистицизмот и фолклорот.

  Пакистанскиот министер за надворешни работи, и самиот суфист, неодамна посочи дека неговата религија би можела да биде искористена како противтежа на растечкиот фундаментализам во земјата.

  Музичари и пеачи во светилиште во Лахоре изведуваат куавали музика, која е основен израз на суфи исламот во јужна Азија. Се смета за клучен дел од патот кон божественоста, што суфистите го нарекуваат продолжено паметење на Господ.

  Еден од суфите вака го објаснува нивното верување: Секогаш има движење, дали е танц или песна, бидејќи целиот универзум е во движење кое го споменува Господ . Али Раза припаѓа на четвртата генерација суфи пеачи во неговото семејство.

  „Кога слушате друга музика, ќе слушате малку, но куавали продира внатре, дури и кога не ги разбирате стиховите. Но можете да ја почувствувате магијата на куавали - ...
  | | веќе видена | слични

  Според премиерот на Канада, Стефан Харпер, западните сили никогаш нема да го уништат талибанското движење во Авганистан, пренесува агенцијата ПА њуз „Нема да победиме во оваа војна само преку останување во неа“, изјавил Харпер во интервју за телевизијата Си-ен-ен. Тој исто така рекол дека САД мора да пронајдат нова стратегија за исходот кој го посакуваат од војната со талибанците, пред да продолжат да бараат од другите земји да се вклучуваат во неа. Харпер, кој е лидер на Конзервативната партија во Канада, рекол и дека властите во Авганистан мора да се подобрат и усовршат многу побрзо отколку што е обичај. Премиерот на Канада изјавил дека ќе се држи до одлуката да ги повлече канадските трупи од Авганистан до крајот на 2011 година, иако Канада ќе продолжи со ограничено присуство кое ќе работи на реконструкција и развој на земјата. Претседателот на САД Барак Обама, при неговата посета на Авганистан не го убедувал Харпер да се предомисли, но канадскиот премиер сепак, ако ...
  | | веќе видена | слични

  САД и Кина вчера се согласија да ги продолжат воените договори, суспендирани во октомври минатата година кога Вашингтон објави дека ќе му продаде оружје на Тајван во вредност од 6,5 милијарди долари, јавуваат светските агенции. По состанокот меѓу американскиот државен секретар за одбрана Дејвид Седни и неговиот кинески колега Чјен Линхуо во Пекинг, двајцата функционери изјавија дека Пекинг и Вашингтон и натаму не се согласуваат во врска со прашањето на Тајван, но дека сега разговараат „многу подиректно и поискрено“. Седни и Линхуо, исто така, разговарале и за поддршката на Кина во воените напори во Авганистан, за денуклеаризацијата на корејскиот полуостров и за активностите на Кина во сузбивањето на бранот пиратски напади крај бегот на Сомалија. - Се согласивме да продолжиме со размената и со дискусијата. Ќе биде потребно многу време за целосно да се обнови воената размена, бидејќи ниту една пречка за овој процес досега не е отстранета - истакна Седни.
  | | веќе видена | слични

  Буџет од 3,6 трилиони долари на Обама Петок, 27 Февруари 2009 12:27 Претседателот на САД, Барак Обама, вчера му предложи на Конгресот рекорден буџет од околу 3,6 трилиони долари за фискалната 2010 година, чија цел е извлекување на САД од финансиската криза. Според Обама, буџетскиот дефицит за оваа фискална година ќе биде 1,75 трилиони односно 12,3 отсто од бруто-домашниот производ на САД. Тоа е најголем буџетски дефицит на САД од Втората светска војна, јави АФП. Обама планира да потроши над 630 милијарди долари за реформи во здравството, а 250 милијарди долари ќе бидат резервирани за евентуален нов план за спас на банките. Околу 200 милијарди долари се наменети за војните во Авганистан и во Ирак.
  | | веќе видена | слични

  „Нема да победиме во оваа војна само преку останување во неа“, изјавил Харпер во интервју за телевизијата Си-ен-ен.
  Тој исто така рекол дека САД мора да пронајдат нова стратегија за исходот кој го посакуваат од војната со талибанците, пред да продолжат да бараат од другите земји да се вклучуваат во неа. Харпер, кој е лидер на Конзервативната партија во Канада, рекол и дека властите во Авганистан мора да се подобрат и усовршат многу побрзо отколку што е обичај.
  Премиерот на Канада изјавил дека ќе се држи до одлуката да ги повлече канадските трупи од Авганистан до крајот на 2011 година, иако Канада ќе продолжи со ограничено присуство кое ќе работи на реконструкција и развој на земјата.
  Претседателот на САД Барак Обама , при неговата посета на Авганистан не го убедувал Харпер да се предомисли, но канадскиот премиер сепак, ако разговара на таа тема, ќе сака да ги дознае долгорочните планови на САД.
  „Во идниот подолг период, ако претседателот Обама сака било кој да стори ...
  | | веќе видена | слични