Авганистан

  во

  Началниците на генералштабовите на НАТО ќе разговараат за одбранбената политика во Софија

  14 09 2008

  СОФИЈА, Бугарија -- Воениот комитет на НАТО во петокот (12-ти септември) во Софија ја започна тридневната конференција. Началниците на генералштабовите на 26-те земји на НАТО разговараат за заедничката одбранбена политика на алијансата по грузиско-рускиот конфликт. „Мораме да го подготвиме сојузот за безбедносните предизици на иднината“, рече шефот на воениот комитет на НАТО, италијанскиот адмирал Џампаоло Ди Паола, на отворањето на разговорите. На агендата на конференцијата се наоѓа ситуацијата во Грузија, настаните во грузиската армија во врска со конфликтот во Русија и мировните напори на НАТО во Авганистан и Косово. (БТА, БНР, Фокус, АФП - 13
  | | веќе видена | слични

  Гувернерот на авганистанската провинција Логар, Абдула Вардак денеска е убиен при самоубиствен бомбашки напад.

  Атентатот го извршиле „непријателите на Авганистан“, соопшти авганистанското Министерство за внатрешни работи, а светските агенции потсетуваат дека тоа е термин со кој властите ги нарекуваат талибанците.

  Вардак е убиен во близината на Кабул, а во нападот загинал и возачот на автомобилот и еден полицаец.
  | | веќе видена | слични

  Албанскиот бизнисмен Коста Требицка, главен сведок на трагедијата што се случи во Грдец, загина вчера попладне во сообраќајка во близина на Корча, соопшти албанската полиција.

  Според опозицијата, постојат големи сомневања за мистериозна смрт на Требицка, кој исто така ја обвини Владата во Тирана за шверц со оружје во Авганистан.

  Лидерот на Социјалистите Еди Рама, но и другите партии од опозицијата, го обвинија премиерот Сали Бериша за смртта на 50-годишниот Требицка, кој по трагедијата во Грдец преку албанските медиуми и весникот „Њујорк Тајмс“, отворено проговори за нечистите врски на Владата во Тирана и трговијата со оружје.

  Телото на Требицка, кој е по потекло од Корча, е пронајдено на патниот правец од Воскопоја кон Корча, неколку метри од возилото џип со кое доаѓал од лов.

  Според семејството, тој бил придружуван од неговиот шофер, но засега нема траги од него.

  Истрагата, според медиумите, покажува дека по обвинувањата што Требицка ги направи во медиумите ...
  | | веќе видена | слични

  Албанскиот бизнисмен Коста Требицка, главен сведок на трагедијата што се случи во Грдец, загина вчера попладне во сообраќајка во близина на Корча, соопшти албанската полиција.

  Според опозицијата, постојат големи сомневања за мистериозна смрт на Требицка кој исто така ја обвини владата во Тирана за шверц со оружје во Авганистан.

  Лидерот на Социјалистите Еди Рама но и другите партии од опозицијата, го обвинија премиерот Сали Бериша за смртта на 50.годишниот Требицка, кој по трагедијата во Грдец преку албанските медиуми и весникот “Њујорк Тајмс“, отворено проговори за нечистите врски на Владата во Тирана и трговијата со оружје.

  Телото на Требицка, кој е по потекло од Корча, е пронајдено на патниот правец од Воскопоја кон Корча, неколку метри од возилото џип со кое доаѓал од лов.

  Според семејството, тој бил придружуван од неговиот шофер, но засега нема траги од него.

  Истрагата, според медиумите, покажува дека по обвинувањата што Требицка ги направи во медиумите ...
  | | веќе видена | слични

  Дваесет и деветгодишниот Д. С. од Штип заработил кривична пријава затоа што снабдувал наркозависници со дрога. Како што информираат од МВР, Д. С. набавил 17грама хашиш за време на престојот во Авганистан и ја спакувал дрогата во 4 запалки, марка „зипо“. Тој сакал дрогата да им ја препродава на зависници, но бил откриен од полицијата и против него е поднесена кривична пријава. По претходни оперативни сознанија, полицијата вчера фатила и двајца скопјани, 25-годишниот Даниел Р. и 21-годишниот Ерџан О., како продаваат дрога. На обајцата им е одредена мерка притвор од 30 дена. Од МВР велат дека кај Даниел се пронајдени и одземени 5,43 грама хероин и 3,81 грама марихуана, додека од Ерџан се одземени 8,4 грама хероин. Првиот е уапсен во центарот на градот, додека вториот во скопската населба Карпош. Истражен судија на двајцата им одредил мерка притвор од 30 дена.
  | | веќе видена | слични

  Досегашниот командант на американските војници во Ирак, генерал Петреус смета дека САД се уште се соочуваат со долга борба ВАШИНГТОН - Досегашниот командант на американските војници во Ирак, генерал Дејвид Петреус, изјави дека тој никогаш нема да прогласи победа таму. Генерал Петреус истакна во еден разговор дека неодамнешните безбедносни успеси „не се неповратни“ и дека САД се уште се соочуваат со „долга борба“. На прашањето дали американските војници би можеле да се повлечат од ирачките градови до средината на идната година, тој рече дека тоа би било „остварливо“. На неговото следно работно место, на чело на Американската централна команда, генерал Петреус, исто така, ќе ги надгледува операциите во Авганистан. Тој рече дека „трендовите во Авганистан не се движеа во вистинската насока и тоа треба да се реши“. Авганистан останува „многу важен напор“, рече тој. Во почетокот на неделата, претседателот Џорџ Буш најави намалување од 8.000 американски војници во Ирак до февруари - при што околу 4.500 ќе бидат ...
  | | веќе видена | слични

  САД ќе бркаат терористи во Пакистан без одобрување

  ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Џорџ Буш одобрил напади на американската војска врз милитантите во Пакистан без претходно одобрување од Исламабад. Анонимен висок претставник на Пентагон јави дека доверливата наредба била донесена во последните два месеца.

  Висок воен командант на САД изјави дека стратегијата во Авганистан се менува за да опфати напади преку границата, во Пакистан. Пакистан соопшти дека нема да дозволи странски сили на своја територија. Амбасадорот на Пакистан во САД го оспори тврдењето, за првпат објавено во „Њујорк тајмс“. „Во нашите билатерални разговори таква идеја не е изнесена на расправа и, секако, нема да биде прифатена од Пакистан“, рече Хусеин Хакани за Ројтерс.

  САД соопштија дека северозападните племенски области на Пакистан се користат како „засолништа“ на милитантите кои подготвуваат напади врз Авганистан. Меѓутоа, началникот на Генералштабот на армијата на Пакистан, генерал Ашфах Парвез Кајани, ...
  | | веќе видена | слични

  Најмалку 12 лица се убиени во ракетниот напад во северозападен Пакистан, област што се смета за упориште на екстремистите, соопштија денеска официјални претставници.

  Според истите извори, ракета погодила куќа во градот Мираншах, во Северен Вазиристан. Се верува дека нападот го извеле американските сили од Авганистан.

  Американските сили во Авганистан, и покрај противењето на Исламабад, ги зајакнаа акциите против талибанците и екстремистите на терористичката мрежа “Ал-Каеда“.

  Северен Вазиристан е дел од територијата каде владеат племиња и каде пакистанската Влада има малку контрола.
  | | веќе видена | слични

  Македонија ќе продолжи со цврстата определба за борба против меѓународниот тероризам, се вели во писмото што министерот за надворешни работи Антонио Милошоски вчера го упати до државниот секретар на САД, Кондолиза Рајс, по повод седум годишнината од терористичките напади. „Сеќавајќи се на овие грозоморни настани, кои не се само напади врз Соединетите Држави, туку и врз демократијата и просперитетот на сите слободни нации во светот, Ве уверувам дека Владата на Република Македонија ја споделува цврстата определба за борба против меѓународниот тероризам“, се посочува во писмото.

  Шефот на македонската дипломатија истакнува дека Македонија продолжува на патот кон својата цел - полноправното членство во НАТО, посветена на вредностите на алијансата, за јакнење на демократијата, придонесувајќи за регионалниот и светскиот мир и безбедност преку учеството во меѓународните мисии во Ирак, Авганистан и во Босна и Херцеговина.
  | | веќе видена | слични

  Американските сили во 2001 беа пред конечно уништување на Ал каеда и талибанците во Авганистан, но беа префрлени во Ирак

  Главниот воен офицер во Америка побара темелна промена на стратегијата на воените операции во Авганистан, укажувајќи дека е неопходен поголем ангажман во непристапниот регион покрај границата со Пакистан, каде што веројатно се крие раководството на Ал каеда и на талибанците. Не сум убеден дека победуваме во Авганистан, но убеден сум дека можеме да победиме - оцени адмиралот Мајкл Мулен, шеф на Здружениот генералштаб на американските воени сили. Адмиралот Мулен и шефот на Пентагон, Роберт Гејтс, навестија дека ќе го засилат приоритетот на војната во Авганистан, со фокусирање на регионот Вазиристан, покрај Пакистан. Ако Конгресот ги прифати нивните препораки, тоа би значело дека Американците ќе ги фокусираат своите сили на трет, по тие во Авганистан и во Ирак. Војната против тероризмот почна во тој регион. Таму мора и да заврши - изјави Гејтс пред Комитетот за воена служба на ...
  | | веќе видена | слични

  ГАРДИЈАН пишува дека еден таен план на американскиот претседател Џорџ Буш според кој американските сили добиваат зелен картин за да изведуваат антитерористички акции на територија на Пакистан, ги засилило стравувањата дека конфликтот од соседен Авганистан се сели во Пакистан.

  Ова, тврди ГАРДИЈАН ги поттикнало загриженостите дека авганистанскиот може да се претвори во регионален конфликт.

  Извршната наредба, според весникот, Буш ја потпишал во Јули оваа година кога имаше засилени сомнежи дека Талебанците од Авганистан бараат засолниште на територија на Пакистан.

  Во коментар на ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС се вели дека изборот на нов американски претседател треба да значи и повик за будење на западот.

  Според коментаторот, за прв пат во американската историја на новиот американски претседател ќе му биде кажано дека Соединетите држави се нација која влегува во релативно опаѓање.

  Комантаторот на ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС додава дека, ако Америка открие дека не е толку моќна колку пшто беше ...
  | | веќе видена | слични

  Политиката на Соединетите Американски Држави кон Македонија не би претрпела радикални промени без оглед на тоа дали на изборите во ноември ќе победи републиканецот Џон Мекејн или демократот Барак Обама. Дел аналитичари предвидуваат дека по претседателските избори би следувал период на адаптација на новата администрација, која би се посветила на други прашања, а некои очекуваат дека Америка ќе се измори од игнорантскиот однос на Македонија и ќе го намали интересот за нејзино влегување во НАТО. Професорот Васко Наумовски вели дека надворешните политички приоритети и сојузништва што ги градат САД никогаш не се менуваат и тие ќе траат и по претседателските избори, без разлика која партија доминира во Конгресот, Сенатот и во Белата куќа. - Како и по секои претседателски избори, може да очекуваме период на адаптација на новото раководство и давање приоритети на други отворени прашања од американската надворешна политика, како што се војните во Ирак и Авганистан и односите со Русија, но и внатрешната економска ...
  | | веќе видена | слични

  Соединетите Американски Држави вчера ја одбележаа седумгодишнината од терористичките напади врз нивната земја, што предизвикаа воени интервенции во Авганистан и во Ирак и војна против тероризмот која се уште трае. Во ударот на авионите, управувани од терористи на Ал каеда, во кулите-близначки на Светскиот трговски центар во Њујорк и во симболот на американската воена моќ, Пентагон, загинаа 2.571 цивили, полицајци, пожарникари и војници. Претседателот Џорџ Буш, како и секоја година, нападот го одбележи со едноминутно молчење во Белата куќа, а точно во 8 часот и 46 минути, времето кога првиот авион удри во една од кулите, Буш се појави во меморијалниот центар во Пентагон, во придружба на сопругата, најблиските соработници и околу три илјади вработени во Белата куќа и гости. На „нултата точка“, местото каде што се наоѓаа кулите-близначки, заедно се појавија и двајцата кандидати за претседател на САД, демократот Барак Обама и републиканецот Џон Мекејн, одлука која беше поздравена од целата американска јавност, а ...
  | | веќе видена | слични

  Америка призна дека не ја добива борбата против се посмртоносниот бунт во Авганистан

  ВАШИНГТОН - Американски воени извори признаа дека не ја добиваат борбата против се посмртоносниот бунт во Авганистан и изјавија дека ќе ја сменат стратегијата за борба против милитантните засолништа во Пакистан. Секретарот за одбрана, Роберт Гејтс, и адмирал Мајк Мулен, началник на Генералштабот на здружените сили, изјавија пред Комитетот за воени служби на Претставничкиот дом дека за успех во Авганистан ќе бидат потребни поголеми цивилни напори освен воени борби. „Искрено, времето ни истекува. Не сум убеден дека победуваме во Авганистан. Убеден сум дека можеме“, рече тој, нудејќи рационална процена речиси седум години откако силите предводени од САД ги соборија Талибанците, по нападите на 11 септември 2001 година.

  Насилството во Авганистан се зголеми во последните две години, откако Ал Каеда и талибанските борци се регрупираа во далечниот регион меѓу Авганистан и Пакистан. Иако администрацијата на Буш ...
  | | веќе видена | слични

  По нападите врз Светскиот трговски центар во Њујорк, веднаш беа обвинети Ал каеда и Осама бин Ладен, но се проширија низа теории на заговор. Основа на највпечатливата теорија беше погрешно цитираниот извештај од „Ерусалим пост“, дека околу 4.000 Евреи што работеле во кулите-близначки биле тајно предупредени да не доаѓаат на работа на 11 септември. Египетскиот „прогнозер“ Хасанеин Хајкал го впери прстот кон Србите, кои наводно ја нападнале Америка за да се одмаздат поради губењето на Косово. Некои обвинуваа домашни екстремисти од Оклахома, а други - богати американски индустријалци.Весникот „Економист“ ја пренесе и оценката на еден Египќанец од кафеана во Каиро. „Не е виновен Бин Ладен, туку Ал Гур“, рекол Египќанецот. Тој објаснил дека Ал Гур не е водач на уште поубиствена дружина од Ал каеда, туку е Јенки што се одмаздувал за „местенката“ на изборите во САД во 2000 година. Јасно е. Кој друг би сакал да му наштети на Џорџ Буш повеќе од неговиот најлут ривал, поранешниот американски потпретседател Ал Гур - ...
  | | веќе видена | слични

  Акциите на американските беспилотни летала се чувствителни поради цивилните жртви: Пакистанци во местото Мултан палат американско знаме како протест поради нападот со „предатор“, при што загинаа талибански командант, но и 23 цивили

  Фрустрирани од постојаното упаѓање во ќор-сокаци при ловот на Осама бин Ладен, американските функционери и нивните пакистански сојузници конечно ја преразгледуваат стратегијата и ја менуваат тактиката во потерата по најбараниот бегалец во светот. Новата стратегија се потпира на убиствената моќ на беспилотните летала „предатор“, кои се покажаа успешни во акциите на израелските служби за ликвидирање на палестинските милитанти. „Предаторите“ годинава извршија 11 акции со проектили „хелфајер“ во зафрлените делови на Пакистан, за разлика од само три такви напади лани. Напорите за уништување на Централната команда на Ал каеда во непристапната област меѓу Пакистан и Авганистан почнаа кон крајот на минатата година и добија во интензитет како што се приближува крајот на ...
  | | веќе видена | слични

  Највисокиот американски воен командант вели дека не е убеден дека неговата земја ја добива војната против Талебанците во Авганистан, и покрај тоа што тој смета дека таа може да се добие.

  Адмиралот Мајк Мaлен пред Конгресот во Вашингтон изјави дека Талебанците, кои беа соборени од власт по нападите од 11 септември, се во сосотојба да извршат се пософистицирани напади од соседен Пакистан.

  Како одговор, додаде Мaлен, Америка ја преразгледува својата стратегија за целење кон тие позиции на Талебан, во соработка со Пакистан.

  Одбрана на суверенитетот

  Шефот на пакистанската војска, генерал Ашфак Кајани, вели дека на странски трупи нема да им биде дозволено да водат операции внатре во неговата земја и дека суверенитетот на Пакистан ќе биде штитен по секоја цена.

  Исламабад го осуди минатонеделниот напад извршен од американски командоси врз талебански милитанти во племенските области на Пакистан, при што беа убиени 15 луѓе.
  | | веќе видена | слични

  Лондонскиот печат утрово пишува за последиците од нападите во Соединетите Држави, доселениците, домашната политика...

  ГАРДИЈАН ја бележи годишнината од нападите на 11 септември во Њујорк и Вашингтон и прашува колку тој ден од пред седум години го промени светот.

  Весникот заклучува дека беа во право оние кои тврдеа дека се ќе се врати на старо, но и тие кои тврдеа дека веќе ништо нема да биде исто!

  Следеа војните во Ирак и Авганистан, нападите во Мадрид, Лондон и на Бали....Но повеќето луѓе сепак се свртени кој вообичаените нешта од приватниот живот, додава ГАРДИЈАН.

  Доселениците се потребни

  Ограничувањето на бројот доселеници во Британија е нападнато како неоправдано, пишува еден наслов во денешен ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС.

  Напорите на владата да го намали бројот мигранти со тоа што им дава предност на ограничен број искусни работници и подига бариера кон тие без одредена професија, се кусогледи и неефикасни, предупредува Организацијата за економска соработка ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот претседател Џорџ Буш планира околу 8.000 американски војници да бидат повлечени од Ирак до февруари следната година, како и испраќање зајакнување во Авганистан, каде што безбедносната ситуација драматично се влошува. Соред информациите од Белата куќа, Буш ќе го претстави панот во својот говор на Универзитетот за национална одбрана, а тој содржи и идеја враќањето на војската да продолжи и по февруари „доколку во Ирак биде остварен напредок“. - Нашите воени лидери веруваат дека дополнителни редукции на силите ќе бидат можни во првата половина на 2009 година - се наведува во подготвениот говор на Буш. Претседателот на САД ќе изложи и идеи во врска со испраќање зајакнување во Авганистан, каде што се повеќе се зголемуваат нападите од Ал каеда и талибанските бунтовници. Во Ирак моментално се наоѓаат 146.000 американски војници, а во Авганистан околу 33.000.
  | | веќе видена | слични

  Американскиот претседател, Џорџ Буш вчера најави повлекување на околу осум илјади американски војници од Ирак од февруари, идната година и истовремено зајакнување на американските сили во Авганистан.

  „Наредните неколку месеци дома ќе вратиме околу 3.400 припадници на силите за поддршка. До ноември ќе го повлечеме поморскиот баталјон со 1.100 војници, од покраината Анбар, а во февруари 2009 година дома ќе си дојде уште една борбена бригада на копнената војска. Тоа се околу осум илјади американски војници кои се враќаат без замена“, посочи Буш во Вашингтон.

  Буш нагласи дека со подобрување на ситуацијата во Ирак, ќе биде овозможено „тивко зајакнување“ на американските бази во Авганистан, каде е забележано зајакнување на талибанско движење, а насилството е во пораст.

  Одлуката за намалување на контингентот на американски војници во Ирак,каде во моментот има 146 илјади војници, според Буш, е донесена по препорака на највисоките команданти на американските сили, вклучувајќи го и ...
  | | веќе видена | слични