Атлетико

  во

  Малку подзаборавената каталонска млада ѕвезда Бојан Кркиќ завчера изби во преден план, откако со два гола и донесе триумф на својата Барселона на гостувањето кај Алмерија (2-0). Со тоа Барса ја задржа разликата од шест бода пред лутиот ривал Реал Мадрид во битката за титулата.

  Кркиќ влета во првиот тим откако тренерот Пеп Гвардиола реши да ги одмори напаѓачите Самуел Ето и Тиери Анри, па младиот Шпанец со триминутен блиц во второто полувреме и донесе нови три бода на каталонската гордост.

  - Бојан заслужи да игра, по сето тоа што го правеше на тренинзите. Многу сум среќен за него - рече Гвардиола.

  Во вториот завчерашен меч, Атлетико Мадрид одново одигра спектакуларни 90 минути, како против Барселона пред три недели. И тогаш, а и сега, „Јорганџиите“ се предодредија за пресврти по два гола негатива. На својот „Висенте Калдерон“ против Вилјареал имаа 0-2, но успеаја да победат со 3-2, со головите на Диего Форлан, кој промаши и пенал и Антонио Лопез во последните 10 минути. ...
  | | веќе видена | слични

  Во периодот од 53. до 56. минута фудбалерот на Барселона, Бојан Кркиќ двапати го матира голманот на Алмерија, Диего Алвес, и на својот тим му донесе важни бодови во трката за титулата. Каталонците ја задржаа предноста од шест бода пред Реал Мадрид, а во Алмерија настапи без двајцата напаѓачи Самуел Ето и Тиери Анри. - Бојан многу се труди на тренинзите и заслужи да добие шанса за настап. Мило ми е што беше успешен бидејќи на неговите голови сметаме и во април, месец кој е исполнет со натпревари. Секој ќе добие шанса, а најважно од се е да знае да ја искористи. Задоволен сум од победата и од резултатот, но не и од играта - рече Хосеп Гвардиола, тренер на Барселона. Атлетико Мадрид брзо закрепна по испаѓањето од Лигата на шампионите и со пресврт стигна до вредна победа од 3-2 над Вилјареал. „Жолтата подморница“ до 80. минута имаше водство од 2-1, но тогаш на сцена стапија Диего Форлан и Диего Лопез, кои донесоа радост на „Висенте Калдерон“ во Мадрид. - Невозможно е да се создадат повеќе шанси за гол на еден ...
  | | веќе видена | слични

  Ветеранот Оф Хеселинк повикан кај „лалињата“ Селекторот на холандската фудбалска репрезентација Берт ван Марвијк го повика ветеранот Јан Венегор оф Хеселинк за дуелите против Шкотска и Македонија, во квалифкациите за СП 2010 година. Холандија која е убедливо прва во групата со три победи од три меча најпрво на 28 март ја пречекува Шкотска, а на 1 април на „Амстердам арена“ гостува и Македонија. Со евентуални две победи од овие два меча, „лалињата“ ќе бидат речиси сигурни патници на Мундијалот следната година. - Шкотска е еден од нашите главни ривали во оваа група. Затоа мора да бидеме внимателни. Ќе биде многу значајно да победиме на овој меч. Групата е тешка, бидејќи и Норвешка, Македонија и Исланд покажаа дека може да бидат незгодни ривали и дека можат да победат екипи од самиот врв на евро фудбалот - вели Ван Марвијк.Состав на Холандија: Стекеленбург (Ајакс), Тимер (Фаенорд), Ворм (Утрехт) - голмани; Буларуж (Штутгарт), Брафхед (Твенте), Ван Бронхорст (Фаенорд), Хаитинга (Атлетико М.), Марцелис (ПСВ), ...
  | | веќе видена | слични

  Шпанските медиуми 'на големо' пишуваат за тивката војна меѓу двата холандски интернационалци кои ги бранат боите на мадридски Реал.   Арјен Робен и Клас Јан Хунтелар беа најдобри поединци во тимот на Реал во победата над Атлетико до Билбао. Меѓутоа шпанските медиуми пишуваат за тоа како холандскиот тандем не е во идилични односи, а "Спорт" и "АС" понудиле и некои аргументи. За време на двобојот на "Сан Мамес" дошло до вербален дуел меѓу Робен и Хунтелар. Хунтелар му приговорил на својот сонародник поради тоа што не му ја додал топката, на што Робен му возвратил "Замолчи". Хунтелар нервозно му вратил "Е баш тебе ќе те послушам да замолчам". Истиот двоец имал уште несогласувања. По смената, поранешниот напаѓач на Ајакс тргнал кон клупата но одбил да возврати на поздравот на Робен чија рака останала во воздух. Откако го завзеде стандардното место во врвот од нападот на Реал, Хунтелар со своите гестикулации јасно даде до знаење дека тешко го поднесува отсуството на соработка од страна на Робен.
  | | веќе видена | слични

  Трите шпански великани, шампиони во последните осум години, Барселона, Реал Мадрид и Валенсија ги објавија своите цели за летниот преоден рок. Според весникот „Спорт“, Реал Мадрид сака половина Ливерпул и тоа Чаби Алонсо, Фернандо Торес, Стивен Џерард, згора и Давид Вилја и Фернандо Љоренте. Сите тие се дел од планот на Флорентино Перез, а во неговиот фокус се и Бразилецот Кака, како и Португалецот Кристијано Роналдо.

  Барселона нема многу да менува. Серхио Агуеро, најдобриот млад играч од 2007 година од Атлетико Мадрид е желбата на Каталонците, за да создадат незадржливо дуо со Лео Меси. Барса планира да ги продаде и Силвињо и Александер Хлеб за да го донесе Цеск Фабрегас, детето на Барса кое од 15 години игра за Арсенал, а моментно се рехабилитира од повредата.

  Валенсија под притисок на светската финансиска криза ќе мора да продава за да го спаси голиот живот. С? поизвесно едека своите две најголеми ѕвезди, шпанските репрезентативци Давид Силва и Давид Вилја ќе си заминат, а парите ќе се ...
  | | веќе видена | слични

  16.03.2009, 11:15ШПАНСКА лига 27 коло Барселона ја одржува предноста од шест бода над Реал Со победата од 2:0 на гостувањето против Алмерија, водечката екипа во шпанското фудбалско првенство Барселона ја одржува бодовната разлика на плус шест, во однос на Реал Мадрид. Дербито на 27-то коло се одигра во Мадрид, каде домашниот Атлетико и покрај негативата од 2:0 успеа да го порази тимот на Виљареал со 3:2.На останатите неделни натпревари: Еспањол - Мајорка 3:3, Малага - Севиља 2:2, Расинг Сантандер - Нумансија 5:0, Бетис - Осасуна 0:0, Спортинг Хихон - Депортиво 3:2, Ваљадолид - Хетафе 1:0.Во саботата играа: Валенсија - Рекреативо 1:1 и Атлетик Билбао - Реал Мадрид 2:5. Табела: Барселона 66 бодови, Реал Мадрид 60, Севиља 51, Виљареал 45, Атлетико Мадрид и Малага по 43, Депортиво 42...
  | | веќе видена | слични

  Неделните натпревари од 27 коло во шпанската Примера ги одбележа убедливата победа на Расинг над Нумансија. Севиља успеа да ја надополни предноста на Малага и од незгодното гостување да понесе еден бод. Спортинг освои три важни бода во борбата за опстанок совладувајќи го Депортива, а Бетис и Осасуна одиграа меч без голови. Атлетико Мадрид со пресврт стигна до трите бода против Виљареал, додека победата на Барселона на гостувањето во Алмерија и ја донесе Бојан Кркич, кој по долго време се најде во стартниот состав на Каталонците. Резултати: Еспањол - Мајорка 3:3 (0:1)Каљехон 56', Де ла Пења 71', Нене 82' - Аранго 39', Сантана 60', Хурадо 70' Малага - Севиља 2:2 (2:0)Салва 19', 32' - Кануте 74', Луис Фабијано 84' Расинг - Нумансија 5:0 (5:0)Серано 16', 45', Лусин 27', Жигиќ 33', 40' Бетис - Осасуна 0:0 Спортинг - Депортиво 3:2 (0:0)Моран 48', Барал 52', Хозе Анхел 71' - Серхио 67', Рики 85' Ваљадолид - Гетафе 1:0 (0:0)Канобио 86' Атлетико Мадрид - Виљареал 3:2 (0:1)Агуеро 53', Форлан 80', Лопес 83' - ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалерите на Реал Мадрид брзо се опоравија по поразот од Ливерпул во Лигата на шампионите и со 5:2 славеа на гостувањето против Атлетик Билбао. До убедливата победа стигнаа и балогодарение на играчот повеќе во поголемиот дел од натпреварот.Во вториот натпревар од 27.коло во Примера синоќа Валенсија ја продолжи лошата серија и дома одигра 1:1 со Рекреативо, иако израмнувачкиот гол го постигнаа со играч помалку.Денеска  се играат другите натпревари: Расинг - Нумансија, Спортинг - Депортиво, Бетис - Осасуна, Малага - Севиља, Ваљадолид - Хетафе, Еспањол - Мајорка, Атлетико Мадрид - Виљареал и Алмериа - Барселона. На табелата води Барселона со 63 бодови (натпревар помалку), пред Реал Мадрид со 60,...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалерите на Реал Мадрид брзо се опоравија по поразот од Ливерпул во Лигата на шампионите и со 5:2 славеа на гостувањето против Атлетик Билбао. До убедливата победа стигнаа и балогодарение на играчот повеќе во поголемиот дел од натпреварот. Во вториот натпревар од 27.коло во Примера синоќа Валенсија ја продолжи лошата серија и дома одигра 1:1 со Рекреативо, иако израмнувачкиот гол го постигнаа со играч помалку. Денеска  се играат другите натпревари: Расинг - Нумансија, Спортинг - Депортиво, Бетис - Осасуна, Малага - Севиља, Ваљадолид - Хетафе, Еспањол - Мајорка, Атлетико Мадрид - Виљареал и Алмериа - Барселона.  На табелата води Барселона со 63 бодови (натпревар помалку), пред Реал Мадрид со 60.
  | | веќе видена | слични

  Најголеми губитници од осминафиналето од Лигата на шампионите се екипите од Италија, кои беа елиминирани од англиските премиерлигаши, кои, пак, ја продолжуваат стоотстотната присутност во најбогатото УЕФА-натпреварување, со четири тима.

  Прексиноќа Манчестер јунајтед го елиминира Интер, Арсенал истото и го направи на Рома, и тоа среде Рим, а во вторникот Јувентус беше жртва на Челси. Ливерпул, последниот тим од Островот, имаше шпанска жртва во Реал Мадрид.

  Дури и „специјалниот“, тренерот на Интер, Жозе Мурињо, призна дека Манчестер го надиграл, дека тие немале шанси да пријдат до голот.

  - Тие едноставно се подобри од нас. Игравме колку што можеме, но тоа не е доволно - вели Мурињо, кој е познат по барањето оправдувања и заговори против неговите екипи. Но овојпат молчеше.

  Истата приказна важеше и за тренерите на Рома, Реал Мадрид и Јувентус - Лучиано Спалети, Хуанде Рамос, односно Клаудио Раниери.

  Континентот не може фудбалски да му се спротивстави на Островот, ...
  | | веќе видена | слични

  Сите четири англиски тимови, втора година по ред, успеаја да се пласираат во четвртфиналето на Лигата на шампионите откако Манчестер јунајтед и Арсенал им се придружија на Ливерпул и на Челзи. Европскиот шампион на „Олд трафорд“ го совлада Интер, „топчиите“ среќно, по изведување пенали, ја елиминираа Рома, а место меѓу осумте најдобри во Европа има и за Барселона и за Порто, кои со Баерн и со Вилјареал останаа во трка по драгоцениот пехар. Сер Алекс Фергусон успеа да го надмудри помладиот ривал Жозе Мурињо. Победата на Манчестер јунајтед над Интер му ја донесоа Немања Видиќ и Кристијано Роналдо. - Ова беше една од оние долги европски ноќи, во која не сте сигурни дали гледате фудбалски натпревар или партија на руски рулет. Откако го постигнавме првиот гол, мислев дека направивме голем чекор напред, но имавме среќа што на одмор заминавме со предност. Во вториот дел повторно на почетокот постигнавме гол, но пласманот во четвртфиналето не беше сигурен се до крајот на мечот - изјави Фергусон. Интер имаше шанси да ...
  | | веќе видена | слични

  Актуелниот европски првак Манчестер јунајтед го продолжува походот кон одбрана на титулата во елитното клупско натпреварување Лигата на шампионите. „Црвените ѓаволи“ со 2-0 славеа над италијанскиот првак Интер и повторно се меѓу најдобрите осум екипи. Покрај Манчестер ј., англиската доминација во ЛШ ја потврдија и Арсенал, Челси и Ливерпул. Заедно со квартетот премерлигаши во борба за трофејот остануваат уште и Барселона, Баерн, Порто и Вилјареал. Ждрепката за четврт-финалето и полуфиналето ќе биде на 20 март во Нион.

  Манчестер ј. го продолжува походот кон освојување пет титули во оваа сезона. Тимот на Алекс Фергусон сезонава стана светски клупски првак, а триумфираше и во Карлинг-купот. „Црвените ѓаволи“ се борат и за одбранување на титулите во Премиерлигата и во ЛШ, како и освојување на приматот во ФА-купот.

  Немања Видиќ кој го пропушти првиот меч против Интер со гол се врати во реваншот, најавувајќи го триумфот. И Кристијану Роналду конечно проработе во ЛШ, постигнувајќи го првиот гол ...
  | | веќе видена | слични

  ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, ОСМИНА-ФИНАЛЕИнтер - жртва на ѓаволска работа Покрај Манчестер јунајтед, англиската доминација ја потврдија Арсенал, Челси и Ливерпул Актуелниот европски првак Манчестер јунајтед го продолжува походот кон одбрана на титулата во елитното клупско натпреварување Лигата на шампионите. „Црвените ѓаволи“ со 2-0 славеа над италијанскиот првак Интер и повторно се меѓу најдобрите осум екипи. Покрај Манчестер ј., англиската доминација во ЛШ ја потврдија и Арсенал, Челси и Ливерпул. Заедно со квартетот премерлигаши во борба за трофејот остануваат уште и Барселона, Баерн, Порто и Вилјареал. Ждрепката за четврт-финалето и полуфиналето ќе биде на 20 март во Нион.Манчестер ј. го продолжува походот кон освојување пет титули во оваа сезона. Тимот на Алекс Фергусон сезонава стана светски клупски првак, а триумфираше и во Карлинг-купот. „Црвените ѓаволи“ се борат и за одбранување на титулите во Премиерлигата и во ЛШ, како и освојување на приматот во ФА-купот. Немања Видиќ кој го пропушти првиот меч против ...
  | | веќе видена | слични

  Ливерпул убедливо го порази Реал Мадрид на „Енфилд роуд“, а Баерн Минхен се изнадава голови со Спортинг од Лисабон. Јувентус не успеа да ја поништи минималната негатива од првиот меч со Челзи, но затоа, пак, Вилјареал со Панатинаикос во Атина се извади за слабата игра во првиот меч пред своите гледачи. Ливерпул со 4-0 го прегази Реал во реваншната средба од осминафиналето во Лигата на шампионите и со вкупен резултат од 5-0 се најде во следната фаза. Шоуто со голови го почна Фернандо Торес, два гола постигна капитенот Стивен Џерард, а во листата на стрелците се запиша и резервистот Андреа Досена. - Величествена вечер за целиот тим и за сите фанови на Ливерпул. Игравме агресивно и не не интересираше предноста од Мадрид. Постигнавме убави голови и докажавме дека го заслужуваме местото меѓу најдобрите осум тима во ЛШ - рече Џерард. Првите два гола на домашниот тим беа постигнати под контроверзни околности. Најпрво Торес со прекршок во напад го совлада Икер Касилјас, а Џерард реализира непостоен пенал. Тоа беше ...
  | | веќе видена | слични

  Сите четири екипи кои доаѓаат од англиската лига успеаа да се пласират во четвртфиналето од Лигата на шампионите.Покрај вчерапласираните Челзи и Ливерпул, вечерва тоа го направија и Манчестер Јунајтед и Арсенал. Другите четири екипи кои обезбедија пласман меѓу осумте најдобри се Баерн и Виљареал од вчера, а  Барселона и Порто од вечерва одиграните натпревари.Синоќа се постигнати следниве резултати: Манчестер-Интер 2:0, Барселона-Лион 5:2, Порто-Атлетико (М) 0:0 и Рома-Арсенал 1:0 (6:7 по изведувањето на пенали).
  | | веќе видена | слични

  Ливерпул убедливо го порази Реал Мадрид на „Енфилд роуд“, а Баерн Минхен се изнадава голови со Спортинг од Лисабон. Јувентус не успеа да ја поништи минималната негатива од првиот меч со Челзи, но затоа, пак, Вилјареал со Панатинаикос во Атина се извади за слабата игра во првиот меч пред своите гледачи. Ливерпул со 4-0 го прегази Реал во реваншната средба од осминафиналето во Лигата на шампионите и со вкупен резултат од 5-0 се најде во следната фаза. Шоуто со голови го почна Фернандо Торес, два гола постигна капитенот Стивен Џерард, а во листата на стрелците се запиша и резервистот Андреа Досена. - Величествена вечер за целиот тим и за сите фанови на Ливерпул. Игравме агресивно и не не интересираше предноста од Мадрид. Постигнавме убави голови и докажавме дека го заслужуваме местото меѓу најдобрите осум тима во ЛШ - рече Џерард. Првите два гола на домашниот тим беа постигнати под контроверзни околности. Најпрво Торес со прекршок во напад го совлада Икер Касилјас, а Џерард реализира непостоен пенал. Тоа беше ...
  | | веќе видена | слични

  По Баерна, Ливерпул, Челзи и Виљареал во четвртфиналето од Лигата на Шампионите се пласираа Манчестер Јунајтед, Барселона и Порто. На мечот меѓу Рома и Арсенал после 90 минути игра резултато беше 1:0 за домаќините, како и во првиот натпревар во Лондон, па во тек се продолженија. Најлесна задача имаше Барселона која во првото полувреме ја наполни мрежата на Лион. Анри со два гола за две минути ги поведе Каталонците кон четвртфиналето, а потоа Меси и Ето зголемија за недостижни 4:0. Во финишот од првото и на почетокот на второто полувреме шампионот на Франција успеа да го ублажи поразот. Во дербито на вечерта Манчестер Јунајтед беше подобар од Интер, а творци на победата за бранителите на трофејот беа Немања Видиќ и Кристијано Роналдо. На Интер му преостанува да жали за пропуштените шанси, особено во првиот дел кога Ибрахимович и Дејан Станкович по два пати опасно го загрозија ван дер Сар. Во продолжение само уште Адријано, кој во игра влезе во вториот дел ја затресе стативата од противничкиот гол, но ...
  | | веќе видена | слични

  Англичаните стопроцентни, Шпанците и Италијанците со по една тешка загуба на половина од 1 8-финалната етапа од Лигата на шампионите.

  Островот и Апенините и вечерва ќе бидат главните фудбалски жаришта. На „Олд трафорд“ Манчестер Јунајтед и Интер ќе тргнат од 0:0, Арсенал на „Олимпико“ кај Рома замина со 1:0.

  Ако некој може да ја запре серијата на Манчестер од 18 европски натпревари без пораз дома, тогаш тоа е Жозе Мурињо, се надеваат тифозите на Интер. Пред пет години во оваа иста фаза португалскиот стратег го одведе Порто во 1 4-финалето со Реми 1:1.

  „Тогаш никој не знаеше кој е лудиот тренер што скока крај аут-линијата“, се сеќава на тој момент Мурињо, не заборавајќи дека има само еден пораз од Сер Алекс Фергусон на десет меѓусебни дуели кога специјалниот го предводеше челзи.

  Но, за менаџерот на Јунајтед тоа нема никакво значење.

  „Го гледам она што јас го направив со мојата работа овде. Тоа е поважно отколку билансот со Мурињо“, ја врти водата на својата ...
  | | веќе видена | слични

  Баерн, Ливерпул, Челзи и Виљареал се првите четвртфиналисти во Лигата на шампионите. Ливерпул го декласира Реал благодарение на головите на Торес, Досена и двата на Жерард. Јувентус два пати водеше со головите на Јакинта и дел Пиеро, но Челзи на двапати возврати преку Есиен и Дрогба. Дожд од голови имаше во Минхен каде Баварците ја прегазија екипата на Спортинг Лисабон со 7-1 или вкупно 12-1. Во Атина Виљареал со 2-1 го елиминира Панатинаикос благодарение на головите на Лоренте и Ибазага.Вечерва дербито на ноќта ќе се игра на Олд Трафорд каде Манчестер Јунајтед ќе се сретне со играчите на Интер и Мурињо. На тренерот на „црвените ѓаволи“ не му пречи негативниот биланс со Жозе Мурињо, а верува дека ќе се пласира во четвртфиналето.„Треба да бидеме горди со тоа што го постигнала оваа екипа од времето кога сум тука и сметам дека тоа е многу поважно отколку мојот негативен рекорд против Жозе Мурињо“  рече Алекс Фергусон тренер на Манчестер Јунајтед.„Тие имаат силна екипа, многу се добро организирани во ...
  | | веќе видена | слични

  Европските прваци Ајакс и Селтик, гигантите Баер Леверкузен, Атлетико Мадрид, Хамбургер, Удинезе, Валенсија... можеле да бидат дестинациите на дел од македонските фудбалери во минатото, ако... Клучниот збор е „ако“, големата пречка на патот на фудбалерите во целиот свет.

  - Во фудбалот, како и во животот, треба да се има и среќа - кратко сублимира Игор Саша Николовски за причините за неостварените трансфери и на многу „црвено-жолти“ фудбалери.

  Македонските интернационалци (сегашни и некогашни) имаат забележителни кариери, но во еден дел од животот се наоѓале на крстосница од која можеле да тргнат на сосема друга страна.

  ХРИСТОВ - АЈАКС, ПСВ

  - Во 2001 година за мене „загризаа“ Ајакс и ПСВ Ајндховен, двата најуспешни клуба во Холандија и меѓу најдобрите во Европа. Откако веќе во првите натпревари за НЕЦ Најмехен постигнав два хет-трика за четири дена во првенствени натпревари, од Ајакс се јавија во мојот тогашен клуб. Знаев за интересот, но ако НЕЦ Најмехен не поставеше ...
  | | веќе видена | слични