Атлетико

  во

  Откако ги загуби двете дербија во серија, од Барселона (1-6) и од Реал Мадрид (1-2), Мексиканецот Хавиер Агире, кормилар на Атлетико Мадрид е пред отказ, ако не успее утре да го победи Ливерпул во ЛШ. Атлетико на својот „Висенте Калдерон“ го дочекува англискиот гигант, откако УЕФА се премисли и им ја укина претходно изречената суспензија
  | | веќе видена | слични

  Со натпреварите од третото коло во групите од Е до Х продолжуваат натпреварите во Лигата на шампионите. Дербито е во Торино меѓу Јувентус и мадридски Реал. На „старата дама“ во последно време не и оди најдобро, а „кралскиот клуб“ бележи успеси, иако не прикажува убедливи игри. Евентуалниот пораз на Јувентус би значел и отказ за тренерот Клаудио Раниери, кој нема победа во последните пет натпревари, а на овој меч ќе ги нема на располагање голманот Џанлуиџи Буфон, играчот од средниот ред Мауро Каморанези и напаѓачот Давид Трезеге. - Победата во градското дерби над Атлетико ни влева самодоверба пред гостувањето во Торино. Таа дојде во вистински момент и мислам дека добро ќе поминеме во дуелот со Јувентус - рече Руд ван Нистелрој, холандскиот напаѓач на Реал Мадрид. Фабио Канаваро ќе мора да се избори и со дополнителен притисок зашто навивачите на Јувентус се уште не му го простиле напуштањето на торинскиот клуб од пред две години. - Очекувам во Торино да бидам пречекан како и секој друг играч, поточно да бидам ...
  | | веќе видена | слични

  Валенсија продолжува да гази се пред себе, а најновата жртва беше Нумансија, која е совладана со 4-0 на „Месталја“. Во другите натпревари од 7. коло на шпанската Примера, Бетис забележа победа, Барселона славеше минимална победа во Билбао, а Севилја триумфира над Алмерија и се искачи на второто место на табелата, со два бода помалку од Валенсија. Победата на „лилјаците“ над последнопласираната Нумансија беше петта по ред. Творец на успехот беше двојниот стрелец Давид Вилја и е на првото место на листата на стрелците со шест гола, пред Самуел Ето и пред Лионел Меси кои имаат по пет гола. - Постигнавме многу важна победа, бидејќи Нумансија не е слаб противник. Тимот игра одлично и не можам да не бидам задоволен. Се наоѓам во добра форма и сметам дека ќе играм уште подобро - изјави Вилја. Камерунскиот фудбалски ас Самуел Ето им донесе три бода на Каталонците, кои имаат три бода заостанување зад Валенсија. Тренерот Хосеп Гвардиола изјави дека играта на неговиот тим не зависи само од фудбалерот од средината на ...
  | | веќе видена | слични

  Поранешните европски фудбалски прваци Јувентус и Реал Мадрид вечерва играат меѓу себе во Торино, во најпривлечниот меч од третото коло на Лигата на шампионите. Актуелниот европски првак Манчестер јунајтед на „Олд Трафорд“ го пречекува Селтик во дербито на Островот. Утре треба да се комплетира првиот дел од мечевите по групи.

  Јувентус на „Олимпико“ го пречекува деветкратниот европрвак Реал Мадрид, кој има стопроцентен учинок од првите две кола. Според традицијата Јувентус е фаворит на свој терен. „Старата дама“ има 11 победи, 5 реми и само два пораза во 18 меча против шпански екипи, но тимот на Клаудио Раниери не е во најдобра форма во моментов. „Старата дама“ загуби од Наполи со 1-2, а Раниери вели дека неговиот тим мора да се подобри ако сака позитивен резултат против Реал.

  - Против Наполи одигравме добро само одреден дел до мечот. Против Реал ќе треба да играме на високо ниво во сите 90 минути. Мора да ја подобриме играта - вели Раниери.

  „КРАЛСКИОТ“ НЕ Е УБЕДЛИВ ВО ИТАЛИЈА ...
  | | веќе видена | слични

  Дефанзивецот на Реал М. вели дека знае што го чека во Торино во денешниот дуел од ЛШ

  Италијанската фудбалска икона, сега дефанзивец на Реал Мадрид, Фабио Канаваро, вечерва може да очекува пеколен прием на стадионот на својот бивш клуб Јувентус во дуелот на гигантите од групата Х од Лигата на шампиони.

  Канаваро го напушти Јувентус пред две години за да замине во Мадрид, веднаш по двете освоени титули во Серија А, но и исфрлувањето во втората лига поради корупцискиот скандал. Фановите на Јуве тоа никогаш не му го заборавија на капитенот на Италија, со која стана светски првак во 2006, особено што останатите ѕвезди во тимот како Дел Пјеро и Недвед решија да останат и да не го остават тимот на цедило.

  „Јасно ми е што ме чека. Очекувам ист пречек како сите досега фудбалери што го имаат напуштено клубот, со други зборови свирежи и навреди“, изјави Канаваро. „Но сакам да кажам и ако се остварат моите очекувања, тоа нема да фрли дамка на моите две најдобри години во кариерата, времето ...
  | | веќе видена | слични

  Валенсија е новиот лидер во Шпанија, откако вчера ја растури Нумансија, а го искористи киксот на Вилјареал од саботата, кога досегашниот лидер на табелата одигра без голови кај Еспањол. Згора на тоа, Вилјареал се спаси од пораз зашто голманот Диего Лопез одбрани пенал во 70. минута од мечот.

  Аргентинецот Гонзало Игуаин постигна еден гол од пенал во 5. минута од судиското продолжение од мечот Атлетико - Реал за да им донесе на „Кралевите“ три важни бода во борбата за титулата. Реал победи со 2-1 во неверојатно напнат меч.

  Игуаин го скрши духот кај играчите на Атлетико, пред дуелот со Ливерпул в среда од Лигата на шампионите. Реал поведе со голот на Ван Нистелрој во 32. секунда од натпреварот, а домаќините израмнија со погодокот на Симао од слободен удар во 90. минута. Само неколку секунди подоцна Игуаин даде нов гол за Реал.

  - Фрустрирачки е да загубите меч во кој ќе примите гол во првата и во последната минута од натпреварот. Мислам дека ова не е ментален проблем, но како сега ...
  | | веќе видена | слични

  „Кралевите“ успеаја да победат во градското дерби против Атлетико Мадрид во последните моменти од судиското продолжение, славејќи со 2-1. Победата на Реал Мадрид во дуелот од 7. коло во шпанското првенство му ја донесе Гонзало Хигуаин од пенал. Победата ја навести Руд ван Нистелрој, а израмни во 89. минута Симао Замброса . Секогаш драматичното градско дерби и овој пат беше полно со инциденти и со црвени картони. Исклучени беа Луис Переа од Атлетико Мадрид во 30. минута и Ван Нистелрој 9 минути подоцна .
  - Досега неколкупати докажавме дека сме способни да постигнуваме голови во последните мигови. Исклучувањето на Ван Нистелрој беше чиста компензација за другата страна. Само поради судијата не победивме со 5-1 - изјави Бернд Шустер, тренер на Реал Мадрид. Во вториот саботен меч, Еспањол и Вилјареал одиграа нерешено без постигнати голови.
  | | веќе видена | слични

  Холандскиот напаѓач во редовите на Реал Мадрид, Руд ван Нистелрој, побара од раководството на клубот да поднесе жалба за црвениот картон заработен во саботата на дербито со Атлетико Мадрид.

  Напаѓачот беше казнет поради прекршок кој го направи на средината од теренот над Португалецот Маниче.

  Следниот натпревар на Реал е средбата со Атлетик Билбао, а Холанѓанецот ќе ја пропушти поради црвениот картон.
  | | веќе видена | слични

  Фудбалерите на Реал Мадрид во сабота со голот на Гонзало Игуаин во последната минута го победија домаќинот Атлетико со 2:1 мадридското дерби во рамките на седмото коло на шпанската Примера.

  Игуаин победничкиот гол за Реал, кој на стадионот на Атлетико „Висенте Калдерон“ последен пат изгуби во јуни 1999. година, го постигна од пенал досуден поради прекршок на Џони Хеитинга над Ројстон Дренте.

  Реал, кој нема загубено на последните шест натпревари во шпанското првенство, првиот гол го постигна веќе во 40 секунда, а стрелец беше Руд ван Нистелрој. Холандскиот напаѓач, меѓутоа, мечот го заврши во 39. минута кога беше исклучен поради остар старт.

  Атлетико тогаш веќе беше со 10 играчи на теренот, бидејќи црвен картон, девет минути порано, доби Луис Переа. Нападите на Атлетико зачестија што се исплати во 89. минута, кога Симао Саброса од слободен удар постигна израмнувачки гол.

  Радоста на домашниот тим, сепак кратко траеше, Игуаин постигна победнички гол за Реал и на Атлетико ...
  | | веќе видена | слични

  „Сопки“ за Јуве и за ПСВ Ајндховен Англија, 8. коло
  Арсенал - Евертон 3:1, Астон Вила - Портсмут 0:0, Болтон - Блекбурн 0:0, Фулам - Сандерленд 0:0, Ливерпул - Виган 3:2, Манчестер Ј - Вест Бромвич 4:0, Мидлсборо - Челзи 0:5. Табела: Челзи 20, Ливерпул 20, Арсенал 16, Манчестер Ј 14 (-1), Астон Вила 14 итн.

  Италија, 7. коло
  Резултати: Наполи - Јувентус 2:1, Фиорентина - Реџина 3:0. Табела: Наполи 14, Лацио 13 (-1), Удинезе 13 (-1), Интер 13 (-1), Фиорентина 13, Палермо 12 (-1) итн.

  Шпанија, 7. коло
  Резултати: Атлетико Мадрид - Реал Мадрид 1:2, Еспањол - Вилјареал 0:0. Табела: Вилјареал 17, Реал Мадрид 16, Валенсија 16 (-1), Севилја 14 (-1), Барселона 13 (-1), Алмерија 11 (-1) итн .

  Франција, 9. коло
  Резултати: Олимпик Лион - Лил 2:2, ПСЖ - Лориен 3:2, Монако - Ница 1:2, Бордо - Тулуз 2:1, Каен - Гренобл 2:2, Нант - Сент Етјен 1:0, Сошо - Ле Авр 1:1. Табела: Олимпик Лион 20, Бордо 17, Тулуз 17, Олимпик Марсеј 16 (-1), Лил 15, Ле Ман 14 (-1) итн.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Откако се повреди во 15-та минута на мечот со Белгија, шпанскиот напаѓач Фернандо Торес, кој го истегна мускулот на бутот, сега го очекува пауза од 15 дена. Ова е лоша вест за Рафаел Бенитез, кој го загуби и Рајан Бабел за дуелот викендов со Виган. Торес ќе го пропушти и мечот со Атлетико Мадрид во ЛШ, против клубот каде што израсна пред да дојде на Островот.
  | | веќе видена | слични

  Новиот европски фудбалски владетел Шпанија покажа зошто заслужено го освои престижниот трофеј за најдобар на Стариот континент. И во четвртиот квалификациски меч за СП 2010 година во Јужна Африка, „црвената фурија“ беше фуриозна, го задржа стоотстотниот ефект со триумфот со 2-1 во Белгија, но и ја зголеми серијата на 27 меча без пораз во низа. По завчерашното ново мундијалско квалификациско коло, само уште Англија и Холандија имаат максимален ефект.

  Сепак, новиот шпански триумф го одбележа и повредата на Торнадото, Фернандо Торес. Тој по 15 минути го истегна мускулот и беше заменет од Францеск Фабрегас. Според првичните процени, Торес ќе мирува една недела и веројатно ќе го прескокне премиерлигашкиот меч викендов, како и дуелот на Ливерпул против својот матичен клуб Атлетико (М) в среда во ЛШ.

  Англија, веќе го истури сиот бес од неиграњето на ЕП во Австрија и Швајцарија, па како и Шпанија, има четири победи од воведните четири меча. Холандија, пак од нашата група, ја освои и Норвешка, за ...
  | | веќе видена | слични

  УЕФА направила преседан во менувањето на одлуки во однос на казнувањето на Атлетико Мадрид, поради немирите по мечот од Лигата на Шампионите со Олимпик Марсеј.

  Европската фудбалска куќа го суспендираше стадионот “Винсенте Калдерон за два меча плус еден условно, но брзо ја промени одлуката и дозволи Атлетико мечот со Ливерпул на 22. октомври да го одигра на свој терен.

  Атлетико се жалеше на првобитната одлука и таа е прифатена, но после дуелот со Ливерпул најверојатно ќе стапи на сила, бидејќи за 31. октомври е закажана нова седница на Дисциплинската комисија, на која ќе се однесе конечна одлука. Имено, УЕФА образложила дека преостанало малку време така голем натпревар да се организира на дистанца од 300 километри од Мадрид и дека во тој случај би се создале големи проблеми во логистиката на двата клуба и нивните навивачи.
  | | веќе видена | слични

  Шпанците како гости доминираа во Белгија: Серхио Рамос (лево) и Томас Вермелен

  Европскиот првак Шпанија, како и Англија и Холандија, го продолжуваат стопроцентниот учинок во квалификациите за Светското првенство во Јужна Африка 2010 година. Сите три репрезентации победија на гости. Шпанија со 2-1 победи во Белгија, Англија со 3-1 славеше над Белорусија, а Холандија минимално со 1-0 ја победи Норвешка.

  Шпанија со пресврт стигна до трите бода од тешкото гостување во Белгија. Домаќините водеа со голот на Сонк, а Иниеста со прекрасен погодок израмни пред крајот на првиот дел. Напаѓачот на Валенсија, Давид Вилја, погоди две минути пред крајот за триумф на „црвената фурија“. За Шпанија ова е 27. меч без пораз.

  - Се радувам што дадов толку важен гол. Белгија покажа дека е силен противник и моравме да одиграме најдобро што можеме за да победиме. Секој гол е важен, но овој е еден од најважните во мојата кариера. Со оваа победа широко ни се отвори вратите кон Јужна Африка - вели стрелецот ...
  | | веќе видена | слични

  Атлетико против Ливерпул, сепак, во Мадрид

  Мечот од 3. коло од Лигата на шампионите меѓу Атлетико Мадрид и Ливерпул најверојатно ќе биде одигран на 22 октомври на стадионот „Висенте Калдерон“.

  УЕФА, како што е познато, го казни Атлетико М. поради инцидентите и слабата организација на мечот со Олимпик Марсеј со два меча забрана за играње на свој терен и 150.000 евра. Но одлуката е замрзната поради жалбата на Шпанците и жестокиот притисок на челните луѓе на Ливерпул, кои не знаат што да прават со трите илјади навивачи кои веќе уплатиле аранжмани за Мадрид. Да ја додадеме изјавата на претседателот на Атлетико Енрике Крез, кој истакна дека клубот е жртва на повеќегодишното незадоволство на УЕФА од однесувањето на шпанската полиција, која употреби прекумерна сила и кон навивачите на Марсеј.
  | | веќе видена | слични

  По подолга пауза, конечно, на теренот се врати дефанзивецот на Милан, Алесандро Неста

  Фудбалерите на Тирана, албанскиот тим, што го тренира легендата на Хајдук, Блаж Слишковиќ, го совлада Милан со 2:1 во пријателски хуманитарен натпревар. Албанскиот тим поведе со голот на Шава во 29 минута, а водството го зголеми Мусака во 72 минута со евроголот од триесетина метри. Конечните 2:1 ги постави Роналдињо на почетокот на судиското продолжение.

  Тоа што може да го весели тимот од „Сан Сиро“ е одличната игра на Бразилецот. Роналдињо дефинитивно се враќа во старата форма, бидејќи завчера со својата игра потсети на времето кога беше број еден во светот. Добра вест за Милан е и враќањето на Алесандро Неста, кој во 46 минута го замени Малдини.

  Тренерот на Милан Карло Анчелоти изјави дека и покрај поразот е задоволен од играта на својот тим: „Ова беше за нас само тренинг. Задоволен сум како одигравме. Задоволен сум и од Неста, но се сомневам дека ќе може да одигра 90 минути против ...
  | | веќе видена | слични

  Атлетико Мадрид доби суспензија од три меча од УЕФА, па своите мечеви во ЛШ ќе мора да ги игра 300 километри подалеку од „Висенте Калдерон“. Суспензијата е поради инцидентите и пропустите во организацијата на мечот со Марсеј. Покрај ова, клубот е казнет и со 150.000 евра, а суспензија од два меча доби и тренерот Хавиер Агире.
  | | веќе видена | слични

  Спортот за жал има и темна страна. Рускиот хокеар Алексеи Черепанов починал за време на натпревар од руската континентална лига.

  19-годишниот драфт избор на Њујорк Ренџерс излегол од игра и ненадејно колабирал на клупата. И покрај медицинската интервенција Черепанов починал од се уште непознати причини.

  Следните две домашни средби од лигата на шампионите Атлетико Мадрид ќе мора да ги игра на барем 300 километри оддалеченост од Мадрид, а згора на тоа ќе плати и 150 илјади евра, објави УЕФА.

  Шпанскиот клуб се најде на казнената листа по нередите на домашните навивачи на натпреварот против Олимпик Марсеј.

  Рим би можел да ја загуби организацијата на финалето од Лигата на шампионите доколку навивачките инциденти продолжат.

  И предупредувањето од претседателот на италијанската Фудбалска федерација дојде по дивеењето на италијанските хулигани во Софија, на квалификациската пресметка меѓу Бугарија и Италија.
  | | веќе видена | слични

  РЕАЛ БЕЗ ДИАРА ВО ГРАДСКОТО ДЕРБИ СО АТЛЕТИКО МАДРИД

  Играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Мамаду Диара, веројатно ќе изостане од дербито против Атлетико следниот викенд. Играчот од средниот ред го повредил десното колено на репрезентативниот натпревар на Мали.

  Докторите предвидуваат дека нема да биде потполно подготвен за градското дерби. Диара е трет играч по минутажа во тимот на Реал, а повеќе од него играле само Икер Касиљас и Пепе. Воедно е и фудбалер кој има најмногу контакт со топката во составот кој го тренира Берн Шустер.

  Пред крајот на минатата сезона ја делеше минутажата со Фернандо Гаго, но во оваа сезона е главен на својата позиција во составот 4-1-3-2. Неговата задача е одземање на топки, што во првите шест кола го сторил 38 пати, односно еднаш на секои 14 минути. Истовремено направил 394 додавања, од кои само 46 погрешни.

  За разлика од 2007 година оваа сезона стручниот штаб на Реал го поштедил Диара од тешките тренинзи во текот на септември, кога ...
  | | веќе видена | слични

  Европската фудбалска унија (УЕФА) денеска изрече казна за мадридскиот клуб Атлетико поради навивањето на натпреварот со Олимпик Марсеј.

  Атлетико ќе биде казнет со два натпревари не играње на домашен терен во Лигата на шампиони. УЕФА истакна дека казната може да биде продолжена со уште еден натпревар доколку работите не се сменат.

  Забелешки беа упатени и кон лошата организација на натпреварот со Олимпик, но најмногу за расистичките пароли. Шпанскиот клуб ќе мора да плати казна од 150.000 евра.

  Мадридскиот клуб ќе игра вон домашен терен со Ливерпул и ПСВ.
  | | веќе видена | слични