Атлетико Мадрид

  во

  Барселона на својот стадион „Ноу Камп“ го декласира Атлетико Мадрид со 6:1 во натпревар од 6-то коло во Примера.

  Се очекуваше неизвесен дерби натпревар, а се случи игра на мачка и глушец. Барселона по осум минути водеше со 3:0, во 18. минута веќе беше 4:1, а десет минути подоцна и 5:1.

  Головите ги постигнаа Маркез, Ето два, Меси, Гудјонсен и Анри, а за Атлетико погоди Макси Родригез во 13. минута.
  | | веќе видена | слични

  Барса го посрамоти Атлетико Мадрид

  Барселона го посрамоти Атлетико Мадрид, победувајќи го со 6-1 во мечот што требаше да биде дерби на 6. коло во шпанската фудбалска Примера дивисион. Победа на домашен терен оствари и Вилјареал, кој со 2-1 славеше против Бетис. Со овој триумф „жолтата подморница“ се искачи на врвот на табелата.

  Барселона постигна половина дузина голови против Атлетико за убедлив триумф. Дебаклот на „јорганџиите“ беше најавен на самиот старт на мечот. Барселона водеше со 3-0 по само 8 минути игра, период во кој погодија Маркес, Ето од пенал и Меси од слободен удар. Веќе во 28. минута каталонскиот гигант водеше со 5-1. Повторно погоди Ето, а прецизен беше и Гудјонсен. За гостите почесниот гол го даде Макси Родригес. Конечниот резултат го постигна Анри во 73. минута.

  - Одигравме феноменално. Се што се обидувавме да направиме, ни успеваше. Овој резултат ќе ни донесе уште поголема самодоверба во тимот. Во нападот Ето, Меси и Иниеста одиграа одлично и создадоа многу ...
  | | веќе видена | слични

  Францускиот првак Лион доживеа тежок шок на гостувањето кај Рен, откако синоќа загуби со 0-3. И покрај поразот, Лион го задржа водството на табелата. Олимпик Марсеј, благодарение на Мамаду Нианг успеа конечно да ја прекине серијата и да го победи Каен со 2-1 и да стигне до четвртиот триумф во осмиот меч досега во најсилната француска лига. Овој триумф на Марсеј сега ги залечува раните по неуспехот во Лигата на шампионите во минатата недела, особено по вториот пораз во второто коло кај Атлетико Мадрид (1-2), по кој овој клуб е се подалеку од битката за продолжување на настапите во ЛШ. - Моите играчи дадоа с од себе, но не играа убаво. Се чувствуваше голем притисок врз нив, бидејќи кога рано ќе постигнете гол, треба да ви се зголеми самодовербата, а не да застанете и да примите гол - рече Ерик Герец, тренерот на Марсеј. Нешто слично, како Марсеј, и Бордо се врати на победничките патеки, откако во средата го загуби дуелот во ЛШ. „Жирондинците“ загубија од Рома (1-3), но вчера на гости, се извадија за тој пораз ...
  | | веќе видена | слични

  Историјата на каталонско-мадридските пресметки, но не низ големото шпанско дерби Барселона - Реал, туку тоа со Атлетико Мадрид има еден неоспорен факт - секогаш има голови. И тоа, „дожд од голови“. Во 1994 година, двата клуба, играа спектакли во Примера дивизион, прво 5-3, па 4-3. Две години подоцна, во Купот беа повторно спектакуларни, 5-4 на „Камп Ноу“ за фудбалско уживање. Барселона прексиноќа беше убедлива, победи со 6-1, а по само 20 минути игра имаше пет погодоци. А со шансите, можеше да стигне и со двоцифрена бројка. - Ова е наша најдобра игра откако сум кормилар. Имавме интензитет, бевме трпеливи и ги искористивме нашите шанси. Двата тима сакаа да играат фудбал и нормално беше да има многу голови - рече Пеп Гвардиола, тренерот на Барселона. Завчера седум гола го одбележаа дуелот, кој беше најавуван низ призмата на пресметката на двајцата најдобри другари, Лионел Меси односно Серхио Агуеро. Последните два најдобри млади фудбалери од светските младински првенства, соиграчи од аргентинската селекција и ...
  | | веќе видена | слични

  Со вечерашните 8 средби од групите А,Б,Ц и Д заврши второто коло од Лигата на Шампионите. Атлетико Мадрид на домашен терен со 2 : 1 го совлада Олимпик Марсеј. Во Милано, Интер и Вердер од Бремен одиграа нерешено 1 : 1. Додека најголемото изненадување го приреди Анортозис, кој го победи Панатенаикос со 3:1.
  Со истиот резултат Ливерпул беше подобар од ПСВ Ајндховен. Шахтјор од Доњецк иако цел натпревар водеше, сепак на крајот изгуби со 1 : 2 од шпанската Барселона. Рома на гостински терен беше подобра од Бордо со 3 :1, додека Спортинг од Лисабон со 2 : 0 го совлада Базел. Романскиот Клуж одигра без голови со фаворитот Челзи.
  | | веќе видена | слични

  Вечерва ќе се играат последните натпревари од втората рунда на групите А,Б,Ц и Д во Лигата на Шампионите. . Голем натпревар се очекува да се одигра и во Шпанија, каде Атлетико Мадрид по 11 годишно отсуство од Лигата на Шампионите, вечерва на стадионот “Винсент Калдерон“ ќе игра со Олимпик Марсеј. Домаќините не знаат за пораз во 10 последни дуело во европските натпреварувања, додека гостите не ја вкусиле победата на последните 5 европски натпревари.

  “ Овој е доста значаен дуел бидејќи во првиот натпревар изгубивме на домашен терен Ливерпул е главен фаворит и доколку сакаме да се пласираме понатаму, ќе треба да зебележиме позитивен резултат. нема да биде дуел кој ќе може да одлучи, но ќе биде доста значаен натпревар“ вели Лорик Цана, капитен на Марсеј

  “ Натпреварот против Олимпик Марсеј ќе биде посебен. Ние треба да бидеме внимателни, затоа што ќе биде доста тежок натпревар. Меѓутоа доколку успееме да ги освоиме трите бода, ќе бидеме на половина пат до ...
  | | веќе видена | слични

  Вечерва се играат последните натпревари од втората рунда на групите А,Б,Ц и Д во Лигата на Шампионите. Атлетико Мадрид, по 11 годишното отсуство, вечерва на стадионот “Винсент Калдерон“ ќе го пречека Олимпик Марсеј. Домаќините не знаат за пораз во 10-те последни дуели во европските натпреварувања, за разлика од гостите кои не ја вкусиле победата на последните 5 натпревари.

  “Ова е значаен дуел бидејќи во првиот натпревар изгубивме на домашен терен од Ливерпул кое е главен фаворит и доколку сакаме да се пласираме понатаму, ќе треба да забележиме позитивен резултат. Ова нема да биде одлучувачки натпревар , но ќе биде доста значаен“ вели капитенот на Марсеј, Лорик Цана.

  „Натпреварот против Олимпик Марсеј ќе биде посебен. Треба да бидеме внимателни бидејќи ќе биде тежок натпревар, меѓутоа доколку успееме да ги освоиме трите бода, ќе бидеме на половина пат до пласманот“ смета напаѓачот на Атлетико, Флорент Синама Понгол.

  Интересен дуел се очекува ...
  | | веќе видена | слични

  Резултати: Барселона - Атлетико Мадрид 6:1, Вилјареал - Бетис 2:1. Табела: Вилјареал 16, Барселона 13, Валенсија 13 (-1), Реал Мадрид 12 (-1), Севилја 11 (-1), Алмерија 10 (-1), итн...

  Италија, 6. коло  Резултати: Интер - Болоња 2:1, Лацио - Лече 1:1. Табела: Лацио 13, Интер 13, Наполи 11 (-1), Удинезе 10 (-1), Катанија 10 (-1), Милан 9 (-1), итн...

  Франција, 8. коло  Резултати: Олимпик Марсеј - Каен 2:1, Лориен - Бордо 1:2, Тулуз - Оксер 1:0, Гренобл - Нант 0:1, Ле Авр - Ле Ман 1:2, Ница - Сошо 1:1, Лил - Валенсиен 1:0. Табела: Олимпик Лион 19 (-1), Тулуз 17, Олимпик Марсеј 16, Ле Ман 14, Бордо 14, Лил 14, итн....

  Холандија, 5. коло  Резултати: Хераклес - Рода 2:0, ПСВ Ајндховен - Де Графшап 3:0, Витесе - Вилем 2 2:2, АЗ Алкмар - Спарта 6:0. Табела: ПСВ Ајндховен 12, Гронинген 10 (-1), АЗ Алкмар 9, НАК Бреда 9 (-1), Хераклес 9, Твенте 8 (-1), итн...

  Белгија, 7. коло  Резултати: Кортријк - ...
  | | веќе видена | слични

  Дебитантите во елитното фудбалско натпреварување романскиот Клуж и кипарскиот Анортозис се најпријатните изненадувања по првите две кола во Лигата на шампионите. Анортозис славеше со 3-1 над Панатинаикос, а Клуж остана непоразен и одигра без голови 0-0 против европскиот вицепрвак Челси. Барселона, Атлетико Мадрид и Ливерпул имаат по максимални 6 поени. Анортозис ја оствари првата историска победа во ЛШ, победувајќи го грчкиот Панатинаикос.

  - Ова е историска победа не само за нашиот клуб туку за цел Кипар. Сега сите со почит зборуваат за нас. Им честитам на играчите за големата победа. Малку се опуштивме по водството од 2-0, но имавме доволно знаење и среќа да ја зачуваме предноста. Верувам дека ќе продолжиме со иста игра и со освојување бодови - вели тренерот на Анортозис, Грузиецот Темури Кецбаја.

  По победата во првото коло на гости против Рома, романскиот првак Клуж овој пат одигра нерешено 0-0 против вториот фаворит во групата Челси. Европскиот вицепрвак не можеше да се снајде против ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалската Лига на шампиони и во вчерашната А-Д половина од групите не остана должна изненадувања и возбуда.

  Челзи отстапи од англиската супериорност, Интер ја дополни италијанската просечност, а Барселона преку трилер завршница си замина триумфално од Украина.

  Романскиот шампион Клуж потврди дека дебитант не значи и аутсајдер откако одигра рамноправно со големиот фаворит Челзи.

  Лондонските „сини“ останаа на нула во Романија, но покрај два бода го загубија и Дидие Дрогба. По речиси еден час игра Дрогба мораше да ја напушти играта поради повреда на коленото која ќе го остави в кревет шест недели.

  Реми кои ги тргна насмевките од навивачите и на „Џузепе Меаца“. Интер поведе, но не го додржа водството против Вердер. Жозе Мурињо повторно со свое мислење за средбата: „Интер заслужи да добие повеќе од овој натпревар, но мора да го прифатиме резултатот иако не ни се допаѓа“.

  Единствено шпанските адути второто коло го заокружија со максимален ефект. За тоа се ...
  | | веќе видена | слични

  Дебитантските бодови на романски Клуж и кипарски Анортозис пред две недели силно одекнаа во фудбалскиот свет. Клуж среде Рим ја победи Рома, а Анортозис успеа да одигра реми без голови кај Вердер, бундеслигашот, кој на последните два првенствени меча (Барен и Хофенхајм) постигна десет гола (по пет на двата меча). Две недели по тие историски успеси, двата клуба сега првпат ќе организираат мечеви од елитната Лига на шампионите, ќе им овозможат на своите навивачи да бидат дел од европската аристократија, а двата тима заедно имаат едвај 35.000 седишта на стадионите, колку еден просечен фудбалски храм на Стариот континент.

  Во романската провинција Трансилванија на реновираниот стадион „Д-р Константин Радулеску“ пред 25.000 гледачи, Клуж ќе го пречека европскиот вицешампион Челси. Од 25 милиони евра, колку што е буџетот на романскиот првак, половина беа потрошени за инфраструктурата на и околу стадионот, па „Сините“ сега ќе ја откријат провинцијата позната по грофот Дракула.

  Во Клуж доаѓаат на ...
  | | веќе видена | слични

  Интер вечерва во ЛШ ќе има тешка задача против Германците, кои во последните два меча постигнаа 10 гола

  Жозе Мирињо и Интер уште вечерва ќе имаат шанса да го заборават неделното дерби во Серија А и поразот од Милан 0:1. Италијанскиот шампион по победата во првото коло од групата Б од Лигата на шампионите над Панатинаикос во Атина од 2:0, на свој терен го пречекува Вердер, кој киксираше во тоа прво коло против Анортозис во Бремен 0:0.

  Интер против Милан имаше сериозни проблеми во средниот ред, па Мансини, Кварезма сосе Ибрахимовиќ беа тотално изолирани. Италијанските новинари по натпреварот остро ја критикуваа играта на Интер, кој под палката на бившиот тренер Роберто Манчини играше во формација 4-4-2. „Кога ќе победи играчите се фантастични, а кога ќе загубиме тогаш тоа е моја грешка. Да, загубивме од Милан, но не гледам причина за загрижена атмосфера“, им врати самоуверениот Мурињо на новинарите.

  Од друга страна Вердер во последните два меча во Бундеслигата против Баерн и ...
  | | веќе видена | слични

  Возбудувањата во Лигата на шампионите продолжуваат денеска со натпреварите од сегментот „А-Д“.

  Најинтересен ќе биде дуелот од групата „Б“ меѓу Интер и Вердер на „Џузепе Меаца“. Во вториот натпревар Анортозис го пречекува Панатинаикос во грчко - кипарската пресметка.

  Во „А“ конкуренцијата Клуж по триумфот над Рома има вистински испит против Челзи на свој терен. „Римјаните“ ќе бараат поправен во Франција против Бордо.

  Во групата „Ц“, Барселона патува во Доњецк кај Шахтјор, а Спортинг е фаворит против Базел. Ливерпул против ПСВ и Атлетико Мадрид во дуел со Олимпик Марсеј ги чинат двојките од „Д“ друштвото.
  | | веќе видена | слични

  Челзи и Ливерпул ги бркаат вторите победи во Лигата на шампионите, во средбите од групите од А до Д. Лондонските „сини“, по триумфот над Бордо, со голем оптимизам патуваат во Романија кај Клуж, кој во првото коло приреди сензација на „Олимпико“ совладувајќи ја Рома. Полесна задача би требало да има Ливерпул, кој на „Енфилд роуд“ ќе го пречека ПСВ. По победата во Марсеј, „црвените“ сакаат што е можно побрзо да завршат со европските обврски и да и се посветата на Премиер-лигата. Холандскиот шампион на почетокот доживеа висок пораз од 0-3 пред своите гледачи и сезонава е бледа сенка на тимот што пред неколку сезони стигна до полуфиналето на најелитното натпреварување. Луис Фелипе Сколари, менаџерот на Челзи, вети голема битка за секоја топка на гостувањето во Трансилванија кај Клуж. Романците во првото коло ја изненадија Рома, поради што бразилскиот стратег ги презеде сите мерки неговиот тим да ја избегне истата судбина. Тој на навивачите не им вети бразилски фудбал и самба, туку цврста фудбалска битка, како во ...
  | | веќе видена | слични

  Против него, Цветковиќ и Маринковиќ е почната истрага поради сомневање дека незаконски присвоиле 5,1 милион евра

  Поранешниот директор на белградска Црвена звезда доби црногорско државјанство. Тоа може да влијае на текот на кривичната постапка што се води против него во српската престолнина, како и на извршувањето на судската одлука доколку таа биде осудувачка, сметаат правни стручњаци во Србија.

  „Посебниот закон на Црна Гора за меѓународна правна помош во кривичните дела забранува испорачување на црногорски државјани на други држави поради судење или извршување судска пресуда“, објаснува доктор Горан Илиќ, професор по кривично процесно право на Правниот факултет во Белград.

  Илиќ додава дека фактот за новото државјанство на Џаиќ, дури и во случај да се откаже од српското, не треба само по себе да претставува пречка за постапката во Белград.

  „Меѓутоа, ако не се јави на судската покана, а притоа се наоѓа на територијата на Црна Гора, не може да се очекува од властите во ...
  | | веќе видена | слични

  Гренобл го освои „Паркот на принцовите“

  Франција, 7. коло

  Резултати: Олимпик Лион - Нанси 2:1, Оксер - Ле Авр 3:0, Каен - Нант 3:0, Сошо - Лориен 1:1, Рен - Ница 1:0, Ле Ман - Олимпик Марсеј 1:1, ПСЖ - Гренобл 0:1. Табела: Олимпик Лион 19, Олимпик Марсеј 13, Гренобл 13, Каен 11, Ле Ман 11, Тулуз 11 (-1), итн...

  Шпанија, 5. коло

  Резултати: Бетис - Реал Мадрид 1:2, Еспањол - Барселона 1:2, Спортинг Хихон - Вилјареал 0:1. Табела: Вилјареал 13, Реал Мадрид 12, Барселона 10, Валенсија 10 (-1), Атлетико Мадрид 9 (-1), Севилја 8 (-1), итн...

  Италија, 5. коло

  Резултати: Фиорентина - Џенова 1:0, Сампдорија - Јувентус 0:0. Табела: Интер 10 (-1), Лацио 9 (-1), Јувентус 9, Аталанта 9, Наполи 8, Удинезе 7, итн...

  Холандија, 4. коло

  Резултати: Вилем 2 - АЗ Алкмар 2:5, ПСВ Ајндховен - Волендам 1:0, Твенте - Де Графшап 3:0, НАК Бреда - Херенвен 4:2. Табела: ПСВ Ајндховен 9, НАК Бреда 9, Твенте 8, Гронинген 7 (-1), Херенвен 7, Ден Хаг 6 (-1), ...
  | | веќе видена | слични

  Во последните четири средби од 4. коло во шпанската Примера дивизион, најважната победа ја оствари Валенсија. „Лилјаците“ со 2-0 славеа на гостувањето во Малага и се вратија на првото место на табела. Творец на успехот беше двојниот стрелец, шпанскиот репрезентативец Давид Виља, во 71. и во 90. минута. Асистент на двата гола му беше 20-годишниот фудбалер од средината на теренот, Хуан Мануел Гарсија Мата. Мајорка ја оствари првата победа откако со 2-0 ја совлада Нумансија. По извонредниот почеток и по победата над Барселона, Нумансија го доживеа третиот последователен пораз. Ваљадолид на домашен терен беше поуспешен од Алмерија, а Рекреативо и Атлетик Билбао одиграа без победник.

  РЕЗУЛТАТИ: Малага - Валенсија 0-2, Рекреативо - Атлетик (Б) 1-1, Мајорка - Нумансија 2-0, Ваљадолид - Алмерија 2-0, Барселона - Бетис 3-2, Реал Мадрид - Хихон 7-1, Вилјареал - Сантандер 2-0, Хетафе - Атлетико М. 1-2, Осасуна - Депортиво 0-0, Севилја - Еспањол 2-0. ТАБЕЛА: Валенсија и Вилјареал 10, Реал (М) и Атлетико (М) 9, ...
  | | веќе видена | слични

  Во последните четири средби од 4. коло во шпанската Примера дивизион, најважната победа ја оствари Валенсија. „Лилјаците“ со 2-0 славеа на гостувањето во Малага и се вратија на првото место на табела. Творец на успехот беше двојниот стрелец, шпанскиот репрезентативец Давид Виља, во 71. и во 90. минута. Асистент на двата гола му беше 20-годишниот фудбалер од средината на теренот, Хуан Мануел Гарсија Мата. Мајорка ја оствари првата победа откако со 2-0 ја совлада Нумансија. По извонредниот почеток и по победата над Барселона, Нумансија го доживеа третиот последователен пораз. Ваљадолид на домашен терен беше поуспешен од Алмерија, а Рекреативо и Атлетик Билбао одиграа без победник.

  РЕЗУЛТАТИ: Малага - Валенсија 0-2, Рекреативо - Атлетик (Б) 1-1, Мајорка - Нумансија 2-0, Ваљадолид - Алмерија 2-0, Барселона - Бетис 3-2, Реал Мадрид - Хихон 7-1, Вилјареал - Сантандер 2-0, Хетафе - Атлетико М. 1-2, Осасуна - Депортиво 0-0, Севилја - Еспањол 2-0. ТАБЕЛА: Валенсија и Вилјареал 10, Реал (М) и Атлетико (М) 9, ...
  | | веќе видена | слични

  По дебаклот пред своите навивачи од Барселона (1-6), во неделата, Реал Мадрид завчера ја дополни мрежата на Спортинг Хихон (7-1). Тимот од Атлантикот за само 72 часа забележа неславен рекорд, со 13 примени гола во дуелите против гигантите Барселона и Реал Мадрид. Рафаел ван дер Варт блескаше и со хет-трик го одбележа триумфот на „кралевите“ од 7-1 во Мадрид. Новото засилувањето од Хамбургер, вредно 15 милиони евра, немилосрдно ја тресеше мрежата на Серхио Санчес. Ремек-дело беше вториот погодок на Ван дер Варт, постигнат во 33. минута со петица. Се разбуди и капитенот Раул Гонсалес со први два погодока сезонава, во Примера. Голеадата заврши во 64. минута, откако домаќините ја намалија брзината. Рекордна победа во историјата на клупскиот фудбал во Шпанија, е таа на Атлетик во Билбао против Барселона од 12-1, забележана во 1935 година.

  Бетис беше на прагот на подвиг против Барселона, но Исланѓанецот Ејдур Гудјонсен не дозволи гостите да се радуваат. Барса имаше предност од 2-0 по првиот дел со ...
  | | веќе видена | слични

  Во четвртото коло во шпанската Примера се потврди фактот дека Спортинг Хихон ќе биде топовска храна за своите противници. По поразот на домашен терен од Барселона со 1-6, новакот во Примера дивизион со 7-1 беше торпедиран на „Сантјаго Бернабеу“ од Реал Мадрид. Барселона во дуелот со Бетис, иако имаше сигурно водство од 2-0, до крајот на мечот мораше да се бори за победа на својот „Камп Ноу“, а до победата стигна со среќен гол на џокерот на Јосеп Гвардиола, Реал Мадрид постигна една од најуверливите победи во шпанскиот шампионат. Во 1994 година Барселона ја совлада Осасуна со 8-1, а најуверливата победа се уште ја држи Атлетик Билбао кој во 1935 година ја совлада Барселона со 12-1. - Дренте, Савиола и Гарсија ја искористија шансата. Тие се одлично подготвени зашто во оваа фаза од сезоната имаме многу тешки и потребни се ротации во составот. Гостите се бранеа, а ние не ги разочаравме фановите, кои од нас бараат многу голови на секој натпревар - рече Бернд Шустер, тренерот на Реал Мадрид. Исланѓанецот Еидур ...
  | | веќе видена | слични